Når der tages hul på 2. runde i Indian Wells, er 29. seedede Clara Tauson med garanti stadig med. Holger Rune skal først gennem kvalifikation

I de kommende 2 uger gennemføres BNP Paribas Open i Indian Wells i Californien i den højeste kategori hos både kvinder og mænd (WTA 1000 og ATP 1000).
Turneringen betegnes ofte som de 5. Grand Slam.

19-årige Clara Tauson møder velforberedt frem til turneringen, idet hun allerede for en uge siden meddelte i et opslag på Instagram, at hun er rejst videre fra Doha, hvor hun for 2 uger siden efter sejr over Belinda Bencic (SUI) i 1. runde blev stoppet i 2. runde af Paula Badosa (ESP)

Clara tog således ikke til Frankrig for at forsvare hendes første WTA 250 titel i Lyon fra

sidste år, og derfor er der kontant afregning på WTA-ranglisten, hvor Clara mister de optjente 298 point, som resulterer i et fald fra no. 33 til 40.

Da seedningerne til Indian Wells er baseret på ranglisten fra sidste uge, bliver Clara – trods tilbagegang på ranglisten – alligevel seedet som no. 29, hvorved hun bliver oversidder i 1. runde, og derved får hun et par ekstra dage til opladning og forberedelse til turneringen. Fredag eller lørdag møder Clara vinderen af opgøret mellem no. 69 Beatriz Hddad Maia (BRA) og no. 89 Sofia Kenin (USA), der i januar 2020 vandt Australian Open, og få uger efter var no. 4 på ranglisten, men da disse point faldt bort 2 år senere, nærmer Kenin sig top 100 i nedadgående retning.

I en eventuel 3. runde venter formentlig 3. seedede Iga Swiatek (POL), der viste storform, da hun med suveræne 2-sæts sejre i de sidste 4 kampe vandt titlen ved WTA 500 i Doha, hvor hun uddelte “æg” 6-2, 6-0 i finalen mod Anett Kontaveit.

Den nye titelindehaver i Lyon blev 33-årige Shuai Zhang (CHN), der i en jævnbyrdig finale i søndags vandt 3-6, 6-3, 6-4 over Dayana Yastremska (UKR), der i en følelsesladet tale ved præmie-ceremonien fortalte, at hun donerer præmiepengene til at hjælpe sine ukrainske landsmænd.
Yastremska var tilmeldt kvalifikationen til Indian Wells, men da 1. kvalrunde allerede blev afviklet mandag, har hun i stedet fået et wildcard til hovedturneringen, hvor hun indleder mod Caroline Garcia (FRA), hvorefter vinderen møder 11. seedede Emma Raducanu (GBR), der har haft svært ved at finde det niveau, som overraskende sikrede hende titlen ved US Open.

18-årige Holger Vitus Nødskov Rune gik efter ankomsten til Californien straks i gang med at forberede sig til Indian Wells, hvor det til det sidste var tvivlsomt, om han kunne slippe ind i hovedturneringen på det yderste mandat.

Dagen før kvalifikationen indledes, var Holger no. 2 på Alternate-listen, og derfor ville han være direkte i hovedturneringen, hvis både Novak Djokovic og Alexander Zverev blev trukket ud af turneringen, inden der blev trukket lod til kvalifikationen.
Imidlertid optræder Djokovic fortsat på entrylisten, hvilket tyder på at det stadig ikke er afklaret om han lever op til kravet om fuld vaccination, og det samme gør Zverev, selvom det blev oplyst, at han er idømt 40-dages karantæne for at gå amok forleden, men dommen er gjort betinget.

Derfor skal Holger først vinde 2 kampe i kvalifikationen for at være med, når 1. runde hos mændene afvikles onsdag-torsdag, men det kan vise sig at være en fordel, hvis han får opbygget selvtillid med et par sejre.

I 1. kvalrunde spiller Holger den sidste kamp på Stadium 8, hvilket forventes at blive ved 0130 tiden natten til onsdag.
Holger er seedet 3, og han møder 28-årige no. 164 Mitchel Krueger (USA), og hvis han klarer den opgave, møder han dagen efter vinderen af opgøret mellem 15. seedede  24-årige no. 121 Stefan Kozlov (USA).

Holger har ligesom flere andre af de tilmeldt en plan B, som gør det muligt at deltage i næste uges  ATP Challenger turnering i Phoenix, hvis han bliver sendt ud af Indian Wells inden sign-in til kvalifikationen i Phoenix.

Kvalkampene i Indian Wells kan følges på livestream fra Bet365, Unibet og Oddset, mens TV 2 viser kampe fra turneringen på både TV 2 Sport, Sport X og Play.
Alle WTA kampe vises på WTATV.com og ATP kampe vises på Tennistv.com.

17-årige Johanne Christine Svendsen fik ikke den optimale start på 2022, da hun både ved Grade 1 turneringen i Traralgon og junior-udgaven af Australian Open måtte forlade turneringen efter klare nederlag mod spillere udenfor top 100 på ranglisten.

Efter en længere turneringspause forsøger Johanne i denne uge at finde tilbage på det sejrsspor, som har bragt hende op som no. 14 på juniorranglisten.
Derfor er Johanne rejst til USA, hvor hun i denne uge deltager i en UTR-turnering i Bradenton i Florida, hvor hun er sikret mindst 4 puljekampe mod spillere, som alle har en lavere UTR-rating end Johanne, der har 10.93.

I den første kamp mandag havde Johanne i starten fortsat problemer med at finde et stabilt niveau mod Chelsea Fontel (SUI), hvis UTR-rating er 10.24.
Efter 2-6 i 1. sæt fik Johanne dog mere ro over sit spil, og derved vandt hun alligevel en sikker sejr 2-6, 6-1, 6-1.

Tirsdag mod Jennifer Riester (USA) med UTR-rating 9.48 lød Johanne i perioder frustreret over sit spil, ikke mindst da hun ikke formåede at lukke kampen i 2 sæt, men der blev dog ikke for alvor tvivl om udfaldet, da Johanne vandt 6-2, 5-7, 6-2.

Resultater opdateres under UTR-sektionen herunder.

TV-kampe/streaming og resultater

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe søndag 13. marts

Billeder: Clara Tauson, Holger Vitus Nødskov Rune (Foto: Sportsfotograf.com): Stadium 1 ca. 2130 TV 2 Sport
====
WTA/ATP 1000 Indian Wells – TV 2 Play, TV 2 Sport (2300->), WTA: WTATV.com,  ATP: Tennistv.com

Stadium 1 – start 1900cet
(11) Emma Raducanu (GBR) vs. Petra Martic (CRO) – WTA
(29) Clara Tauson (DEN) vs. (3) Iga Swiatek (POL) – WTA
(Q) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (6) Matteo Berrettini (ITA) – ATP
NB 0200: (24) Simona Helep (ROU) vs. (16) Cori Gauff (USA) – WTA
(3) Alexander Zverev (GER) vs. Tommy Paul (USA) – ATP

Stadium 2- start 1900cet
(23) John Isner (USA) vs. (WC) Sam Querrey (USA) – ATP
(31) Alexander Bublik (KAZ) vs. (WC) Andy Murray (GBR) – ATP
NB 2300: (25) Madison Keys (USA) vs. Alison Riske (USA) – WTA
NB 0200: Double – ATP
(15) Angelique Kerber (GER) vs. (23) Daria Kasatkina – WTa

Stadium 3 – start 1900cet
(7) Andrey Rublev vs. Dominik Koepfer (GER) – ATP
(20) Taylor Harry Fritz (USA) vs. Kamil Majchrzak (POL) – ATP
Double – WTA
NB 0100: (28) Frances Tiafoe (USA) vs. Brandon Nakashima (USA) – ATP
Double – WTA

Stadium 4
(22) Aslan Karatsev vs. (WC) Steve Johnson (USA) – ATP
(9) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Botic Van De Zandschulp (NED) – ATP
(Q) Harriet Dart (GBR) vs. Kaia Kanepi (EST) – WTA
NB 0100: (33) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Jordan Thompson (AUS) – ATP
Double – ATP

Stadium 5 – start 1900cet (ATP)
(24) Marin Cilic (CRO) vs. Miomir Kecmanovic (SRB)
(14) Diego Schwartzman (ARG) vs. Emil Ruusuvuori (FIN)
(29) Alex De Minaur (AUS) vs. (LL) John Millman (AUS)
(16) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (Q) Jaume Munar (ESP)
Double

Stadium 6 – start 1900cet
(28) Ludmilla Samsonova vs. Danka Kovinic (MNE) – WTA
(11) Hubert Hurkacz (POL) vs. Oscar Otte (GER) – ATP
(LL) Anna Kalinskaya vs. (26) Sorana Cirstea (ROU) – WTA
2 Double kampe – ATP

Stadium 9 – start 1900cet
2 Double kampe – ATP
(30) Lloyd George Harris (RSA) vs. Facundo Bagnis (ARG) – ATP
2 Double kampe – WTA

UTR Bradenton – Bet365, Youtube: https://www.youtube.com/c/MyUTR/playlists

Indoor court 2 – start 13:30cet
10.86 Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. 9.90 Sophia Graver (USA)
====
ATP Challenger – Livestream.com/ATP
====
ITF World Tennis Tour

GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior, UTRDanske, Svenske DavisCup, BJKCup


WTA Tour – ATP Tour (Uge 10) 

WTA & ATP 1000, BNP Paribas Open, Indian Wells (CA, USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -9 timer

TV-dækning: TV 2 Sport/Sport X/Play – WTA: WTATV.com, ATP: Tennistv.com

Women’s singles

1/8-finale
(26) Sorana Cirstea (ROU) vs. (24) Simona Helep (ROU)
(28) Ludmilla Samsonova vs. Petra Martic (CRO)
(3) Iga Swiatek (POL) 7-6(3) vs. (15) Angelique Kerber (GER)
(25) Madison Keys (USA) vs. (Q) Harriet Dart (GBR)
====
(5) Paula Badosa (ESP) vs. (18) Leylah Fernandez (CAN)
(21) Veronika Kudermetova vs. (30) Marketa Vondrousova (CZE)
(6) Maria Sakkari (GRE) vs. (Q) Daria Saville (AUS)
(17) Elena Rybakina (KAZ) vs. (31) Viktorija Golubic (SUI)

R32
(26) Sorana Cirstea (ROU) vs. (LL) Anna Kalinskaya 5-7, 6-1, 6-0
(24) Simona Helep (ROU) vs. (16) Cori Gauff (USA) 6-3, 6-4
Petra Martic (CRO) vs. (11) Emma Raducanu (GBR) 6-7(3), 6-4, 7-5
(28) Ludmilla Samsonova vs. Danka Kovinic (MNE) 6-4, 7-6(4)
==
(29) Clara Tauson (DEN) vs. (3) Iga Swiatek (POL) 7-6(3), 2-6, 1-6
(15) Angelique Kerber (GER) vs. (23) Daria Kasatkina 6-2, 6-1
(Q) Harriet Dart (GBR) vs. Kaia Kanepi (EST) 7-6(4), 6-3
(25) Madison Keys (USA) vs. Alison Riske (URA) 7-6(4), 6-1
====
(5) Paula Badosa (ESP) vs. (32) Sara Sorribes Tormo (ESP) 7-6(4), 6-1
(18) Leylah Fernandez (CAN) vs. Shelby Rogers (USA) 6-1, 3-6, 6-3
(21) Veronika Kudermetova vs. (Q) Marie Bouzkova (CZE) 6-4, 0-2 Ret´d
(30) Marketa Vondrousova (CZE) vs. (4) Anett Kontaveit (EST) 3-6, 7-5, 7-6(5)
==
(6) Maria Sakkari (GRE) vs. (27) Petra Kvitova (CZE) 6-3, 6-0
(Q) Daria Saville (AUS) vs. (20) Elise Mertens (BEL) 6-3, 4-6, 6-3
(17) Elena Rybakina (KAZ) vs. (13) Victoria Azarenka 6-3, 6-4
(31) Viktorija Golubic (SUI) vs. Jasmine Paolini (ITA) 7-5, 1-6, 7-6(4)

R64 (øverst)
(LL) Anna Kalinskaya vs. (33) Alize Cornet (FRA) 6-4, 0-6, 6-2
(26) Sorana Cirstea (ROU) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) 6-4, 7-5
(24) Simona Helep (ROU) vs. Ekaterina Alexandrova 6-2, 4-6, 6-2
(16) Cori Gauff (USA) vs. (WC) Claire Liu (USA) 6-1, 7-6(4)

(11) Emma Raducanu (GBR) vs. Caroline Garcia (FRA) 6-1, 3-6, 6-1
Petra Martic (CRO) vs. (19) Tamara Zidansek (SLO) 7-5, 7-6(6)
(28) Ludmilla Samsonova vs. Ann Li (USA) 4-6, 6-4, 6-3
Danka Kovinic (MNE) vs. (7) Karolina Pliskova (CZE) 2-6, 7-5, 6-4
==
(3) Iga Swiatek (POL) vs. Anhelina Kalinina (UKR) 5-7, 6-0, 6-1
(29) Clara Tauson (DEN) vs. Beatriz Haddad Maia (BRA) 6-4, 6-3
(23) Daria Kasatkina vs. (WC) Katie Volynets (USA) 6-4, 4-6, 7-5
(15) Angelique Kerber (GER) vs. Qinwen Zheng (CHN) 6-2, 5-7, 6-4

(Q) Harriet Dart (GBR) vs. (12) Elina Svitolina (UKR) 2-6, 6-3, 6-3
Kaia Kanepi (EST) vs. (22) Belinda Bencic (SUI) 6-4, 6-3
(25) Madison Keys (USA) vs. Misaki Doi (JPN) 6-4, 3-6, 6-1
Alison Riske (URA) vs. (8) Garbine Muguruza (ESP) 0-6, 6-3, 6-1
====
(5) Paula Badosa (ESP) vs. Tereza Martincova (CZE) 6-2, 7-6(4)
(32) Sara Sorribes tormo (ESP) vs. (Q) Kaja Juvan (SLO) 3-6, 7-5, 6-3
(18) Leylah Fernandez (CAN) vs. Amanda Anisimova (USA) 2-6, 7-6, Ret´d
Shelby Rogers (USA) vs. (10) Jelena Ostapenko (LAT) 7-5, 7-6(7)

(Q) Marie Bouzkova (CZE) vs. (14) Jessica Pegula (USA) 5-7, 6-2, 6-0
(21) Veronika Kudermetova vs. Naomi Osaka (JPN) 6-0, 6-4
(30) Marketa Vondrousova (CZE) vs. (LL) Magdalena Frech (POL) 6-1, 6-3
(4) Anett Kontaveit (EST) vs. Kristina Kucova (SVK) 6-4, 6-1
==
(6) Maria Sakkari (GRE) vs. Katerina Siniakova (CZE) 6-3, 7-5
(27) Petra Kvitova (CZE) vs. Aliaksandra Sasnovich 6-7(4), 6-4, 6-4
(20) Elise Mertens (BEL) vs. Marta Kostyuk (UKR) 6-2, 6-1
(Q) Daria Saville (AUS) vs. (6) Ons Jabeur (TUN) 7-5, 6-7, 6-4

(13) Victoria Azarenka vs. (LL) Astra Sharma (AUS) 6-3, 7-5
(17) Elena Rybakina (KAZ) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 6-1, 7-5
(31) Viktorija Golubic (SUI) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 6-3, 2-6, 6-4
Jasmine Paolini (ITA) vs. (2) Aryna Sabalenka 2-6, 6-3, 6-3

R128
(33) Alize Cornet (FRA) – bye
(LL) Anna Kalinskaya vs. (Q) Harmony Tan (FRA) 6-2, 1-0 Ret’d
Ajla Tomljanovic (AUS) vs. (WC) Hailey Baptiste (USA) 6-2, 2-6, 6-2
(26) Sorana Cirstea (ROU) – bye

(24) Simona Helep (ROU) – bye
Ekaterina Alexandrova vs. (WC) Elvina Kalieva (USA) 4-6, 6-2, 7-6(7)
(WC) Claire Liu (USA) vs. (Q) Viktoriya Tomova (BUL) 7-6(2), 6-4
(16) Cori Gauff (USA) – bye

(11) Emma Raducanu (GBR) – bye
Caroline Garcia (FRA) vs. (WC) Dayana Yastremska (UKR) 6-4, 6-7(8), 7-5
Petra Martic (CRO) vs. Anna Bondar (HUN) 7-5, 6-3
(19) Tamara Zidansek (SLO) – bye

(28) Ludmilla Samsonova – bye
Ann Li (USA) vs. Madison Brengle (USA) 1-6, 7-6(5), 6-0
Danak Kovinic (MNE) vs. Jil Teichmann (SUI) 7-5, 7-5
(7) Karolina Pliskova (CZE) – bye
==
(3) Iga Swiatek (POL) – bye
Anhelina Kalinina (UKR) vs. Clara Burel (FRA) 6-3, 6-2
Beatriz Haddad Maia (BRA) vs. (WC) Sofia Kenin (USA) 6-3, 7-5
(29) Clara Tauson (DEN) – bye

(23) Daria Kasatkina – bye
(WC) Katie Volynets (USA) vs. Arantxa Rus (NED) 4-6, 6-4, 6-1
Qinwen Zheng (CHN) vs. Vera Zvonareva 6-3, 6-2
(15) Angelique Kerber (GER)

(12) Elina Svitolina (UKR) – bye
(Q) Harriet Dart (GBR) vs. Ana Konjuh (CRO) 6-1, 3-1 Ret’d
Kaia Kanepi (EST) vs. (WC) Robin Montgomery (USA) 6-3, 6-3
(22) Belinda Bencic (SUI) – bye

(25) Madison Keys (USA) – bye
Misaki Doi (JPN) vs. Anastasia Potapova 0-6, 6-4, 6-3
Alison Riske (URA) vs. (Q) Caty McNally (USA) 6-0, 6-3
(8) Garbine Muguruza (ESP) – bye
====
(5) Paula Badosa (ESP) – bye
Tereza Martincova (CZE) vs. (Q) Heather Watson (GBR) 6-2, 6-1
(Q) Kaja Juvan (SLO) vs. Oceane Dodin (FRA) 6-3, 6-3
(32) Sara Sorribes tormo (ESP) – bye

(18) Leylah Fernandez (CAN) – bye
Amanda Anisimova (USA) vs. (WC) Emma Navarro (USA) 6-2, 6-2
Shelby Rogers (USA) vs. Nuria Parrizas Diaz (ESP) 6-1, 5-7, 7-6(3)
(10) Jelena Ostapenko (LAT) – bye

(14) Jessica Pegula (USA) – bye
(Q) Marie Bouzkova (CZE) vs. (Q) Qiang Wang (CHN) 6-3, 7-6(5)
Naomi Osaka (JPN) vs. Sloane Stephens (USA) 3-6, 6-1, 6-2
(21) Veronika Kudermetova – bye

(30) Marketa Vondrousova (CZE) – bye
(LL) Magdalena Frech (POL) vs. Mayar Sherif (EGY) 6-2, 7-5
Kristina Kucova (SVK) vs. Elena-Gabriela Ruse (ROU) 4-6, 6-4, 6-1
(4) Anett Kontaveit (EST) – bye
==
(6) Maria Sakkari (GRE) – bye
Katerina Siniakova (CZE) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 6-2, 4-6, 6-4
Aliaksandra Sasnovich vs. Maria Camila Osorio Serrano (COL) 6-4, 5-0 Ret´d
(27) Petra Kvitova (CZE) – bye

(20) Elise Mertens (BEL) – bye
Marta Kostyuk (UKR) vs. Maryna Zanevska (BEL) 6-7(5), 7-6(6), 7-5
(Q) Daria Saville (AUS) vs. Shuai Zhang (CHN) 6-3, 6-2
(6) Ons Jabeur (TUN) – bye

(13) Victoria Azarenka – bye
(LL) Astra Sharma (AUS) vs. Magda Linette (POL) 7-4, 7-6(1) q q
Alison Van Uytvanck (BEL) vs. (Q) Dalma Galfi (HUN) 7-6(3), 6-4
(17) Elena Rybakina (KAZ) – bye

(31) Viktorija Golubic (SUI) – bye
Yulia Putintseva (KAZ) vs. (Q) Ashlyn Krueger (USA) 6-3, 6-2R3
Jasmine Paolini (ITA) vs. (Q) Katie Boulter (GBR) 6-3, 6-2
(2) Aryna Sabalenka – Bye

Women’s doubles

R32: Clara Tauson (DEN)/Katerina Siniakova (CZE) vs. (7) Ena Shibahara (JPN)/Asia Muhammad (USA) 3-6, 6-7(4)

Men’s singles

R32
(26) Gael Monfils (FRA) vs. (1) Daniil Medvedev 4-6, 6-3, 6-1
(19) Carlos Alcaraz (ESP) vs. (15) Roberto Bautista Augt (ESP) 6-2, 6-0
(12) Cameron Norrie (GBR) vs. (18) Nikoloz Basilashvili (GEO)
(5) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Jenson Brooksby (USA)
==
(4) Rafael Nadal (ESP) vs. (27) Daniel Evans (GBR) 7-5, 6-3
(13) Denis Shapovalov (CAN) vs. (17) Reilly Opelka (USA)
(10) Jannik Sinner (ITA) vs. Benjamin Bonzi (FRA)
(8) Casper Ruud (NOR) vs. (WC) Nick Kyrgios (AUS)
====
(6) Matteo Berrettini (ITA) vs. (30) Lloyd George Harris (RSA)
Miomir Kecmanovic (SRB) vs. Botic Van De Zandschulp (NED)
(20) Taylor Harry Fritz (USA) vs. (Q) Jaume Munar (ESP)
(29) Alex De Minaur (AUS) vs. Tommy Paul (USA)
==
(7) Andrey Rublev vs. (28) Frances Tiafoe (USA)
(11) Hubert Hurkacz (POL) vs. (WC) Steve Johnson (USA)
(14) Diego Schwartzman (ARG) vs. (23) John Isner (USA)
(31) Alexander Bublik (KAZ) vs. (33) Grigor Dimitrov (BUL)

R64
(1) Daniil Medvedev vs. (Q) Tomas Machac (CZE) 6-3, 6-2
(26) Gael Monfils (FRA) vs. Filip Krajinovic (SRB) 6-3, 6-4
(19) Carlos Alcaraz (ESP) vs. Mackenzie McDonald (USA) 6-3, 6-3
(15) Roberto Bautista Augt (ESP) vs. (Q) John Jeffrey Wolf (USA) 6-3, 6-7(3), 7-6(5)

(12) Cameron Norrie (GBR) vs. Pedro Martinez Portero (ESP) 6-3, 6-3
(18) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Fabio Fognini (ITA) – walkover
Jenson Brooksby (USA) vs. (25) Karen Khachanov 6-0, 6-3
(5) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (WC) Jack Sock (USA) 7-6(5), 3-6, 7-6(5)
==
(4) Rafael Nadal (ESP) vs. Sebastian Korda (USA) 6-2, 1-6, 7-6(3)
(27) Daniel Evans (GBR) vs. Federico Coria (ARG) 6-2, 6-0
(17) Reilly Opelka (USA) vs. Lorenzo Musetti (ITA) 6-1, 6-4
(13) Denis Shapovalov (CAN) vs. Alejandro Davidovich Fokina (ESP) 4-6, 6-4, 6-2

(10) Jannik Sinner (ITA) vs. Laslo Djere (SRB) 6-3, 6-3
Benjamin Bonzi (FRA) vs. (21) Lorenzo Sonego (ITA) 6-3, 6-4
(WC) Nick Kyrgios (AUS) vs. (22) Federico Delbonis (ARG) 6-2, 6-2
(8) Casper Ruud (NOR) vs. Maxime Cressy (USA) 7-6(5), 6-2
====
(Q) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (6) Matteo Berrettini (ITA) 3-6, 6-4, 4-6
(30) Lloyd George Harris (RSA) vs. Facundo Bagnis (ARG) 6-3, 4-6, 6-3
Miomir Kecmanovic (SRB) vs. (24) Marin Cilic (CRO) 6-7(7), 6-3, 7-6(6)
Botic Van De Zandschulp (NED) vs. (9) Felix Auger-Aliassime (CAN) 7-6(4), 6-7(4), 6-3

(Q) Jaume Munar (ESP) vs. (16) Pablo Carreno Busta (ESP) 4-6, 6-4, 7-6(4)
(20) Taylor Harry Fritz (USA) vs. Kamil Majchrzak (POL) 6-1, 6-1
(29) Alex De Minaur (AUS) vs. (LL) John Millman (AUS) 7-6(4), 6-3
Tommy Paul (USA) vs. (3) Alexander Zverev (GER) 6-2, 4-6, 7-6(2)
==
(7) Andrey Rublev vs. Dominik Koepfer (GER) 7-5, 6-4
(28) Frances Tiafoe (USA) vs. Brandon Nakashima (USA) 6-4, 6-4
(WC) Steve Johnson (USA) vs. (22) Aslan Karatsev 7-6(5), 6-4
(11) Hubert Hurkacz (POL) vs. Oscar Otte (GER) 6-3, 3-6, 6-3

(14) Diego Schwartzman (ARG) vs. Emil Ruusuvuori (FIN) 5-7, 6-3, 6-3
(23) John Isner (USA) vs. (WC) Sam Querrey (USA) 7-6(6), 7-6(2)
(31) Alexander Bublik (KAZ) vs. (WC) Andy Murray (GBR) 7-6(9), 7-6(2)
(33) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Jordan Thompson (AUS) 7-6(3), 6-2

R128
(1) Daniil Medvedev – bye
(Q) Tomas Machac (CZE) vs. Alexei Popyrin (AUS) 6-3, 7-5
Filip Krajinovic (SRB) vs. Dusan Lajovic (SRB) 7-5, 4-6, 6-1
(26) Gael Monfils (FRA) – bye

(19) Carlos Alcaraz (ESP) – bye
Mackenzie McDonald (USA) vs. Marton Fucsovics (HUN) 7-6(11), 7-5
(Q) John Jeffrey Wolf (USA) vs. Hugo Gaston (FRA) 7-5, 6-4
(15) Roberto Bautista Augt (ESP) – bye

(12) Cameron Norrie (GBR) – bye
Pedro Martinez Portero (ESP vs. (LL) Joao Sousa (POR) 6-4, 7-5
Fabio Fognini (ITA) vs. Pablo Andujar (ESP) 3-6, 6-3, 6-3
(18) Nikoloz Basilashvili (GEO) – bye

(25) Karen hachanov – bye
Jenson Brooksby (USA) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 6-1, 6-4
(WC) Jack Sock (USA) vs. Juan Manuel Cerundolo (ARG) 6-1, 6-1
(5) Stefanos Tsitsipas (GRE) – bye
==
(4) Rafael Nadal (ESP) – bye
Sebastian Korda (USA) vs. (Q) Thanasi Kokkinakis (AUS) 6-3, 6-4
Federico Coria (ARG) vs. (PR) Pablo Cuevas (URU) 6-4, 7-6(5)
(27) Daniel Evans (GBR) – bye

(17) Reilly Opelka (USA) – bye
Lorenzo Musetti (ITA) vs. Marcos Giron (USA) 6-3, 7-5
Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. (PR) Borna Coric (CRO) 6-7(5), 6-0, 7-5
(13) Denis Shapovalov (CAN) – bye

(10) Jannik Sinner (ITA) – bye
Laslo Djere (SRB) vs. Soon Woo Kwon (KOR) 2-6, 6-3, 6-4
Benjamin Bonzi (FRA) vs. Arthur Rinderknech (FRA) 6-3, 7-5
(21) Lorenzo Sonego (ITA) – bye

(22) Federico Delbonis (ARG) – bye
(WC) Nick Kyrgios (AUS) vs. Sebastian Baez (ARG) 6-4, 6-0
Maxime Cressy (USA) vs. (Q) Christopher Eubanks (USA) 5-7, 7-6(8), 6-4
(8) Casper Ruud (NOR) – bye
====
(6) Matteo Berrettini (ITA) – bye
(Q) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. Ugo Humbert (FRA) 6-3, 6-2
Facundo Bagnis (ARG) vs. Henri Laaksonen (SUI) 6-3, 7-6(4)
(30) Lloyd George Harris (RSA) – bye

(24) Marin Cilic (CRO) – bye
Miomir Kecmanovic (SRB) vs. (Q) Liam Broady (GBR) 6-4, 4-6, 6-4
Botic Van De Zandschulp (NED) vs. (Q) Tennys Sandgren (USA) 6-4, 6-2
(9) Felix Auger-Aliassime (CAN) – bye

(16) Pablo Carreno Busta (ESP) – bye
(Q) Jaume Munar (ESP) vs. (Q) Juncheng Shang (CHN) 6-3, 6-4
Kamil Majchrzak (POL) vs. (PR) Aljaz Bedene (SLO) 6-1, 7-5
(20) Taylor Harry Fritz (USA) – bye

(29) Alex De Minaur (AUS) – bye
(LL) John Millman (AUS) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 7-6(6), 6-4
Tommy Paul (USA) vs. (Q) Mikhail Kukushkin (KAZ) 6-4, 6-4
(3) Alexander Zverev (GER) – bye
==
(7) Andrey Rublev – bye
Dominik Koepfer (GER) vs. Benoit Paire (FRA) 2-6, 7-5, 6-4
Brandon Nakashima (USA) vs. Adrian Mannarino (FRA) 6-2, 7-6(4)
(28) Frances Tiafoe (USA) – bye

(22) Aslan Karatsev – bye
(WC) Steve Johnson (USA) vs. Daniel Altmaier (GER) 6-3, 7-6(3)
Oscar Otte (GER) vs. Richard Gasquet (FRA) 6-2, 1-6, 6-3
(11) Hubert Hurkacz (POL) – bye

(14) Diego Schwartzman (ARG) – bye
Emil Ruusuvuori (FIN) vs. (Q) Philipp Kohlschreiber (GER) 6-3, 6-3
(WC) Sam Querrey (USA) vs. Tallon Griekspoor (NED) 6-7(3), 6-2, 6-4
(23) John Isner (USA) – bye

(31) Alexander Bublik (KAZ) – bye
(WC) Andy Murray (GBR) vs. (Q) Taro Daniel (GBR) 1-6, 6-2, 6-4
Jordan Thompson (AUS) vs. David Goffin (BEL) 4-6, 7-5, 7-6(3)
(33) Grigor Dimitrov (BUL) – bye

Q32: [3] (86) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [15] (121) Stefan Kozlov (USA)

Q64 (udvalgte)
[3] (86) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (164) Mitchell Krueger (USA) 6-4, 3-6, 6-3
[15] (121) Stefan Kozlov (USA) vs. (wC) Sebastian Sec (USA) 6-3, 6-7(4), 6-2
—-
[12] (106)  Taro Daniel (JPN) vs. (WC) (309) Emilio Nava (USA) – 0030cet C7
(176) Daniel Masur (GER) vs. [21] (131) Elias Ymer (SWE) 6-4, 7-5

 


ATP Challenger (uge 10)

Place Country Category Surface
Monterrey Mexico Challenger 100 Hard
Roseto Degli Abruzzi Italy Challenger 80 Clay
Santiago Chile Challenger 80 Clay

 

Roseto Degli Abruzzi

Q16: (Alt) Richard Biagiotti (DEN) vs. [12] (714) Oscar Moraing (GER) 1-6, 0-6

Livestream/ATP


WTA Challenger (uge 19)

Ingen turneringer


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 10)

Place Country Category Surface
Antalya Turkey M25 – Livestream  Clay
Bendigo Australia M25 – Livestream  Hard
Porec Croatia M25 – Livestream  Clay
Portimao Portugal M25 – Livestream  Hard
Bhopal India M15  Hard
Creteil France M15 Hard
Monastir Tunisia M15  Hard
Sharm ElSheikh Egypt M15  Hard

 

M25 Bendigo

1/8-finale: (519) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (Q) Mitchell Harper (AUS)
R32: (519) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (Q) (1406) Chanchai Sookton-Eng (AUS) 6-3, 6-2

Doubles

1/8-finale: (2) Eric Vanshelboim (UKR)/Naoki Tajima (JPN) vs. Ryota Tanuma/Takuta Niki (JPN) 7-6(2), 6-4


M25 Porec

(WC) Nikolaj Katic (DEN) vs. [7] (409) Alexandar Lazarov (BUL) 0-6, 5-7


ITF Women (uge 10)

Place Country Category Surface
Irapuato Mexico W60+H  Hard
Antalya Turkey W25  Clay
Bendigo Australia W25 – Livestream  Hard
Salinas Ecuador W25 – Livestream  Hard
Amiens France W15 Clay
Monastir Tunisia W15  Hard
Naples, FL USA W15 – Livestream  Clay
Sharm ElSheikh Egypt W15  Hard

 

W15 Amiens

Kvartfinale: [5] (512) Sofia Nam i Samavati (DEN) vs. (945) Marie Temin (FRA) 3-6, 5-7
1/8-finale: [5] (512) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (646) Tmara Curovic (SRB) 4-6, 6-2, 6-3
R32: [5] (512) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (JR) (1484) Lucija Ciric Bagaric (CRO) 1-6, 6-3, 6-0

Doubles

1/8-finale: Sofia Nami Samavati (DEN)/Anna Ozerova (LAT) vs. Vasanti Shinde (IND)/Nicole Rivkin (GER) 6-7(6), 1-6

<< tilbage


ITF Junior (uge 10)

Grade 1, Nonthaburi (THA) – Hardcourt

Girls singles

1/8-finale: [5] (101) Natacha Schou (DEN) vs. [10] (173) Vivian Yang (NZL) 6-1, 2-6, 1-6
R32: [5] (101) Natacha Schou (DEN) vs. (497) Sarah Rokusek (AUS) 6-3, 7-6(5)

R64:
[5] (101) Natacha Schou (DEN) – bye
(497) Sarah Rokusek (AUS) vs. (Q) (1625) Aliza Baerrohim (THA) 6-0, 6-0

Girls doubles

Kvartfinale: Schou/Safi vs. Jo-Leen Saw (MAS)/Paula Cembranos (SUI)
1/8-finale_ (2) Natacha Schou (DEN)/Meshkatolzahra Safi (IRI) vs. Kamornwan Kornsila/Kamonwan Yodpetch (THA) 6-4, 6-4


Grade 4, Kramfors (SWE) – Hardcourt

Boys singles

R32: (1206) Christopher Garde (DEN) vs. [7] (482) Saba George Nanobashvili (SWE) 6-3, 3-6, 4-6

Qfi: (WC) Tristan Thomas Engelschmidt (DEN) vs. Max Fellinger (SWE) 4-6, 7-6(2), [7-10]
Q16: (WC) Tristan Thomas Engelschmidt (DEN) vs. Dino Curovic (SWE) 7-6(1), 6-0

Girls singles

1/8-finale: [4] (507) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (1392) Lea Nilsson (SWE) 4-6, 4-6
R32: [4] (507) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (Q) (2221) Clarissa Blomqvist (FIN) 7-5, 7-6(4)

Girls doubles

Kvartfinale: Jensen/Roots vs. Antonina Czajka/Zuzanna Frankowska (POL)
1/8-finale: (4) Zoe De Pasquier Jensen (DEN)/Andrea Roots (EST) vs. Elin Axler/Clara Nilsson (SWE) 6-4, 6-3


Grade 4, Hamburg (GER) – Hardcourt

Boys singles

Q16: [9] (1698) Emanuel Grau Kristensen (DEN) vs. (2031) Leo Gutjahr (AUT) 3-6, 3-6

Girls singles

1/8-finale: [10] (536) Emma Kamper Malmkjær (DEN) vs. [5] (465) Kaat Coppez (BEL) 5-7, 1-6

R32:
[10] (536) Emma Kamper Malmkjær (DEN) vs. (950) Emma Belluomini (ITA) 1-6, 6-2, 6-3
[4] (332) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. (777) Nadia Kulbiej (POL) 4-6, 2-6
[14] (659) Sara Børkop (DEN) vs. (Q) Anouk Richter (GER) 4-6, 6-7(3)

Q16: [11] (2706) Hannah Hafez (DEN) vs. Anouk Richter (GER) 2-6, 1-6

Girls doubles

1/8-finale:
(1) Vilma Krebs Hyllested (DeN)/Tessa Johanna Brockmann (GER) vs. Anna Petkovic/Ann Akasha Ceuca (GER)
(4) Sara Børkop/Kaat Coppez (BEL) vs. Valentina Steiner/Carolin Raschdorf (GER)
(2) Emma Kamper Malmkjær (DeN)/Viola Turini (ITA) vs. Alexa Volkov/Marlene Foerster (GER)


Grade 4, Potchefstroom (RSA) – Hardcourt

Boys singles

Semifinale: (Q) (1946) Oliver Bonding (GBR) vs. [4] (494) Wian Roothman (RSA) 5-7, 2-6
Kvartfinale: (Q) (1946) Oliver Bonding (GBR) vs. [2] (468) Denzel Seetso (BOT) 3-6, 6-4, 6-0
1/8-finale: (Q) (1946) Oliver Bonding (GBR) vs. (808) Jordan George Georgiev (RSA) 6-7(3), 6-2, 6-3
R32: (Q) (1946) Oliver Bonding (GBR) vs. [8] (596) Yarona Morule (RSA) 6-0, 6-0

Qfi: (1946) Oliver Bonding (GBR) vs. [7] (1554) Ilan London Menache (ISR) 6-3, 6-0
Q16: (1946) Oliver Bonding (GBR) vs. [4] (1288) Daniel Calver (RSA) 6-1, 4-6, [10-8]
Q32: (1946) Oliver Bonding (GBR) vs. Gerald Bill Kruger (RSA) 6-1, 6-4


Grade 5, Doorn (NED) – Hardcourt

Girls singles

Finale: (1509) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. (1208) Tilada Larsson (SWE) 3-6, 2-6
Semifinale: (1509) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. (1426) Nicole Lukesova (CZE) 6-4, 6-1
Kvartfinale: (1509) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. (1415) Lea Ribourdouille (BEL) 6-2, 6-4

1/8-finale
(1475) Anneliekde Saustrup Steenhuisen (DEN) vs. (1487) Severine Deppner (FRA) 3-6, 3-6
(1509) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. (1921) Axelle Van Beurden (BEL) 7-6(5), 6-4

R32
(1475) Anneliekde Saustrup Steenhuisen (DEN) vs. (Q) (2104) Emilie Thunus (BEL) 6-4, 6-3
(1509) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. [3] (760) Benthe De Bresser (NED) 7-6(2), 6-4

Girls doubles

Annelieke Saustrup Steenhuisen (DEN)/Marie Brard Vidot (FRA) vs. Magdalena Navratilova/Nicole Lukesova (CZE) 6-3, 3-6, [4-10]

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 10)

Cat 3, Oslo (NOR) – Acrylic

Boys singles

R32:
780) Rasmus Hembo Mathiasen (DEN) vs.  [1] (13) Nicolai Budkov Kjaer (NOR) 2-6, 0-6
(LL) (863) Sebastian Kjølbye (DEN) vs. (544) David Bakonyi (HUN) 5-7, 2-6

Qfi
[3] (780) Rasmus Hembo Mathiasen (DEN) vs. [10] (1172) Noah De Groot (NED) 2-6, 0-6
[4] (863) Sebastian Kjølbye (DEN) vs. [11] (1216) Viktor Lisinski (SWE) 0-6, 0-6

Q16:
[3] (780) Rasmus Hembo Mathiasen (DEN) vs. Carl Sebastian Husebye (NOR) 6-1, 6-2
[4] (863) Sebastian Kjølbye (DEN) vs. Maximilian Synnestvedt (NOR) 6-0, 6-4


Cat 3, Antalya (TUR) – Grus

Boys singles

1/8-finale: [13] (166) Andreas Philip Cort Malee Hansen (DEN) vs. (467) Ziya Ayberk Aydin (TUR) 4-6, 6-4, 1-6
R32: [13] (166) Andreas Philip Cort Malee Hansen (DEN) vs. (824) Arda Kirmizitas (TUR) 6-0, 6-0

Boys doubles

1/8-finale
(6)Andreas Philip Cort Malee Hansen (DEN)/Maksymilian Kwiatkowski vs. Doruk Calikoglu/Nahsen Omer Bayindir (TUR)


UTR turneringer (Uge 10)

PTT $25K Bradenton IMG Women – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Livestream: https://www.youtube.com/channel/UCB9Y8SJe4XXEzTDjPmou8Sg

Finale: 10.86 Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. 9.90 Sophia Graver (USA) 6-1, 6-3

Semifinale
9.99 Sophia Graver (USA) vs. 10.95 Anastasia Nefedova 6-3, 3-6, 6-2
10.86 Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. 10.75 Zuzana Zlochova (SVK)  6-1, 1-0 Ret´d

Group B
mandag R1
9.09 Elisabeth Dunac (USA) vs. 9.48 Jennifer Riester (USA) 6-3, 6-2
8.93 Diya Challa (USA) – bye
10.89 Johanne Christine Svendsen DEN) vs. 10.24 Chelsea Fontel (SUI) 2-6, 6-1, 6-1
tirsdag R2
10.89 Johanne Christine Svendsen DEN) vs. 9.48 Jennifer Riester (USA) 6-2, 5-7, 6-2
Chelsea Fontenel – bye
9.09 Elisabeth Dunac vs. 8.93 Diya Challa 6-3, 6-4
onsdag R3
8.92 Diya Challa (USA) vs. 9.43 Jennifer Riester (USA) 7-5, 6-2
9.13 Elisabeth Dunac (USA) vs. 10.24 Chelsea Fontenel (SUI) 7-6(8), 6-3
10.88 Johanne Christine Svendsen DEN) – bye
torsdag R4
10.24 Chelsea Fontenel (SUI) vs. 9.43 Jennifer Riester (USA) 6-0, 6-1
10.88 Johanne Christine Svendsen DEN) vs. 8.92 Diya Challa (USA) 6-1, 6-1
9.13 Elisabeth Dunac – bye
fredag R5
Jennifer Riester – bye
10.89 Johanne Christine Svendsen DEN) vs. 9.07 Elisabeth Dunac (USA) 6-4, 6-1
Diya Challa vs. Chelsea Fontenel

Stillingen Group B

UTR Spiller Matches Record Sets Games
10.86 Johanne Christine Svendsen 4 4-0 8-2 55-26
10.24 Chelsea Fontenel 4 3-1 7-2 45-28
8.95 Diya Challa 4 2-2 4-4 31-38
9.13 Elisabeth Dunac 4 1-3 2-6 33-42
9.40 Jennisfer Riester 4 0-4 1-8 24-54

 


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Opvisningskampe 

 


Davis Cup – 2022

Livestream: https://video.daviscup.com/

World Group I – 16-17. OR 17-18. september 2022
Nedrykkere fra Qualifiers: Ecuador, Rumænien, Finland, Columbia, Canada, Brasilien, Slovakiet, Ungarn, Norge, Japan
12 vindere World Group I Play-offs: Chile, Indien, Tyrkiet, Portugal, Boznien/Herzegovina, Israel, New Zealand, Ukraine, Pakistan, Peru, Schweiz, Mexico

World Group II – 16-17. OR 17-18. september 2022
Nedrykkere fra World Group I Play-offs: Slovenien, Danmark, Uzbekistan, Polen, Tunesien, Uruguay, Barbados, Litauen, Bolivien, Libanon, (Hviderusland?)
12 vindere World Group II Play-offs: Irland, Dominikanske Republik, Letland, Taipei, Indonesien, Estland, Egypten, Grækenland, Monaco, Bulgarien, Zimbabwe, Benin

Finals 2022  Gruppespil – 14-18. september 2022
1-2 Finals 2021: Rusland??, Kroatien (Hvis Rusland fortsat udelukkes, udpeges afløser)
2 wildcards: Storbritannien, Serbien

Vindere Qualifiers 2022: Frankrig, Spanien, Belgien, USA, Holland, Tyskland, Italien, Australien, Kazakhstan, Sverige, Argentina, Korea

Finals 2022  slutspil – 23-27. november 2022

<< tilbage


Billie Jean King Cup

TV-dækning: https://video.billiejeankingcup.com/
Livescore: https://live.billiejeankingcup.com/en/tie-overview.php/ALL-LIVE


Qualifiers 2022 – 15-16. april 2022
(1) Australien vs. Slovakiet
Italien vs. (2) Frankrig
(3) USA vs. Ukraine
(4) Tjekkiet vs. Storbritannien
(5) Hviderusland vs. Belgien
Kazakhstan vs. (6) Tyskland

(7) Canada vs. Letland
Holland vs. (8) Spanien
Polen vs. (9) Rumænien


Finals 2022

No. 1-2 Finals 2021: Rusland, Schweiz – Wildcard(s)
9 vindere af Qualifiers


Group I Europe/Africa – Antalya (TUR) – Grus

11-16. april 2022
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker fra Playoff: Serbien, Rumænien (flyttet til Qualifiers)
Tyrkiet (som arrangør)


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet,  Danske Spil.)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm

<< tilbage