TV 2 Sport kan igen vise WTA-tennis, når flere topnavne indleder sæsonen i Abu Dhabi. TV 2 Sport X dækker ATP 250 i Delray Beach fra torsdag, mens ATP 250 med Frederik Løchte Nielsen henvises til livestream fra Bet365 og Unibet

Når årets første WTA 500 turnering i Abu Dhabi indledes onsdag, kan samtlige kampe følges dagligt fra kl. 0700 på WTATV, dog fra kl. 0900 ved finalen på søndag.
De fleste kampe kan desuden følges på TV 2 Sport, som dagligt sender tennis fra kl. 0900. Nogle af kampene bliver vist på TV 2 Play.

Topnavnene i Abu Dhabi er WTA ranglistens no. 4-5, Sofia Kenin (billedet øverst) og Elina Svitolina, der ifølge seedningen kan møde henholdsvis no. 10 Aryna Sabalenka og no. 6 Karolina Pliskova i semifinalen.
Norges no. 259 Ulrikke Eikeri skulle oprindeligt have deltaget i kvalifikationen, men efter afbud er hun direkte i hovedturneringen, hvor hun indleder mod det 16-årige super-talent, no. 48 Cori Gauff.

Cori Gauff
© 2021 Jimmie48 Tennis Photography This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net Una – Cori Gauff ved træning inden turneringen i Abu Dhabu

I samme uge afvikles to ATP 250 turneringer, men der er kun TV-signal fra turneringen i Belray Beach, som kan følges fra torsdag på Tennistv.com, TV 2 Sport X og TV 2 Play.
Forinden kan nogle af kampene dog følges på livestream fra Unibet.
Oprindelig havde Andy Murray fået wildcard til turneringen, men han valgte at meldte fra på grund af corona-situationen.
De topseedede i Delray Beach er ATP-ranglistens no. 22 Christian Garin og no. 25 John Isner med en frygtindgydende serv.

98283644
2017 Getty Images – John Isner

ATP 250 turneringen i Antalya i Tyrkiet kan følges på livestream fra Bet365 og Unibet med no. 10 Matteo Berrettini og no. 16 David Goffin som de topseedede.
Blandt deltagerne i double er 37-årige Frederik Løchte Nielsen, hvis faste makker Tim Puetz skal være far i januar, og derfor spiller Løchte sammen med 30-årige Nikola Cacic (SRB) i Antalya og senere også ved Australian Open.

Frederik Løchte Nielsen
Foto: Sportsfotograf.com – Frederik Løchte Nielsen

Deltagerne har været i karantæne for at forebygge smitte med corona, men da hollandske Matwe Middelkoop blev testet positiv med covid-19, kunne han ikke deltage sammen med landsmanden Sander Arends.

Vanshelboim i 4 kvartfinaler i jule- og nytårsperioden

Mens de fleste andre har tilbragt både Jul og Nytår sammen med de nærmeste herhjemme, har KB’s 19-årige ukrainer Eric Vanshelboim og hans coach Rune Thomsen opholdt sig i Monastir i Tunesien, hvor der fortsat afvikles både M15 og W15 turneringer hver eneste uge.

Eric har været yderst stabil, idet han i årets 2 sidste uger begge gange nåede til kvartfinalen i både single og double, hvor han spillede sammen med Alexander Zgirovsky (BUL).

Da en kvartfinale udløser 2 point til ATP ranglisten, er Eric på årets første rangliste avanceret 20 pladser på ATP-ranglisten, hvor han er no. 710 med 29 point, men når yderligere 2 point for sidste uges kvartfinale medregnes, vil han på den næste rangliste 11. januar avancere til top 700 omkring no. 690.

Eric er også med, når den første udgave af turneringen i det nye år gennemføres i denne uge, hvor han spiller double sammen med Wojciech Marek (POL), som ses på billedet herunder sammen med Eric i forbindelse med træning inden turneringen.

Alexander Zgirovsky og Eric Vanshelboim
Foto: Privat – Wojchiech og Eric Vanshelboim ved første træning 2021

Sammenfald ITF Junior og Sjællandsmesterskaber

For både 16-årige Johanne Christine Svendsen og 15-årige Rebecca Munk Mortensen har corona-situationen flere gange betydet aflyste turneringer, og indtil få dage før Nytår var det fortsat tvivlsomt, om de kunne deltage i årets første Grade 4 turnering i Frankfurt i Tyskland, hvor de er inde i hovedturneringen, som starter tirsdag.
Derfor blev de begge også tilmeldt Sjællandsmesterskaberne (SM), hvor der blev trukket lod i helligdagene efter Juleaften.

Johanne og Rebecca var seedet henholdsvis no. 2 og 3, og de havnede begge i nederste halvdel af lodtrækningen, men da det 28. december blev bekræftet, at de kunne deltage i Frankfurt uden at komme i karantæne, hvis de kunne fremvise en negativ covid-19 attest, meldte Johanne efterfølgende afbud til SM, hvor de 2 første runder blev afviklet 2-3. januar.
Rebecca har dog spillet en enkelt kamp ved SM, idet hun først vandt på walkover i 1. runde, og i kvartfinalen vandt hun 6-2, 6-3 over spanske Berta Passola fra HIK, hvorved hun kvalificerede sig til semifinalen, der afvikles lørdag den 9. januar.
Rebecca kan derfor blive nødt til at melde afbud, hvis hun mindst når semifinalen i Frankfurt, hvilket forudsætter at hun præsterer bedre end sin rangering, som på årets første rangliste er no. 473, idet 13 af de øvrige deltagere er højere rangeret.

Et eventuelt afbud fra Rebecca inden semifinalen ved SM vil i givet fald betyde, at begge de seedede i nederste halvdel ved SM derved har trukket sig fra turneringen, som afvikles efter Universal Tennis Ratings (UTR) forskrifter, og derfor er turneringen ikke omfattet af Dansk Tennis Forbunds (DTF) turneringsregler, hvor det – ifølge DTFs Turneringskonsulent Daniel Mølgaard – ikke er muligt at deltage i 2 turneringer i samme periode, og i en lignende situation ville der i så fald være foretaget en “revised” lodtrækning, som sikrer den rigtige placering af de seedede.

Johanne rykker på den nye rangliste – hvor årgang 2002 er udgået – fra no. 376 til no. 258, og hun er  seedet 4 i Frankfurt, hvor de to danske piger bliver ledsaget af 2 x Morten (Lyngbæk og Christensen) fra Leschly Tennis Foundation.

Johanne Christine Svendsen, Rebecc
Foto: Privat – Johanne Christine Svendsen, Rebecca Munk Mortensen

 

TV-kampe/streaming og resultater 

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe lørdag 9. januar

Billeder (facebook-opslag) –  Frederik Løchte (Unibet), Elina Svitolina, Vera Zvonareva, Cori Gauff (TV 2 Sport)

WTA 500, Abu Dhabu – WTATV.com, TV 2 Play (kl. 0700), TV 2 Sport (kl. 0900cet)

Centre Court – start 0700cet
(6) Elena Rybakina (KAZ) vs. Xiyu Wang (CHN)
(3) Karolina Pliskova (CZE) vs. (Q) Anastasia Gasanova (RUS)
(2) Elina Svitolina (UKR) vs. Vera Zvonareva (RUS)
(5) Garbine Muguruza (ESP) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR)
(9) Maria Sakkari (GRE) vs. Cori Gauff (USA)

Court 1 – start 0700cet
Su-Wei Hsieh (TPE) vs. Marta Kostyuk (UKR)
(12) Karolina Muchova (CZE) vs. Daria Kasatkina (RUS)
(17) Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. Heather Watson (GBR)
2 Double kampe

Court 2 – start 0700cet
5 Double kampe

====

ATP 250, Antalya – Bet365/Unibet

Center Court – start 0800cet
(4) Alex De Minaur (AUS) vs. (Q) Adrian Andreev (BUL)
NB 0900: (6) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Altug Celikbilek (TUR)
(2) David Goffin (BEL) vs. Nicola Kuhn (ESP)

Court 1 – start 0800cet
(3) Chardy/Fabrice vs. Erlich/Vasilevski
Stefano Travaglia (ITA) vs. Emil Ruusuvuori (FIN)

Court 2 – start 0830cet
I. Sabanov/M. Sabanov vs. Margaroli/Mergea
(4) Frederik Løchte/Nikola Cacic vs. Caruso/Vavassori

====

ATP 250, Delray Beach – Tennistv.com og TV 2 Play (1830cet)

Stadium – start 1700cet
(2) Daniell/Oswald vs. Molteni/Hugo Nys – Unibet
(6) Sam Querrey (USA) vs. Gianluca Mager (ITA)
(1) Christian Grin (CHI) vs. (Q) Christian Harrison (USA)
(5) Tommy Paul (USA) vs. Sebastian Korda (USA)
(2) John Isner (USA) vs. Thiago Monteiro (BRA)

Court 1 – start 1800cet
Behar/Ecobar vs. Norrie/O’Mara – Unibet
Krajicek/Querrey vs. Fratangelo/Novikov

====

Semifinaler, Sjællandsmesterskaber – Livestream: https://www.sporteye.se/#clip=eh70atv4z5wg

1000: Karen Barritza vs. Karoline Laursen
1200: Carl Emil Overbeck vs. Sebastian Grundtvig

====

ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/

M15 Manacor (Mallorca) – Livestream

Court 1 – start 1100
(2) Vaclav Safranek (CZE) vs. (WC) Daniel Rincon (ESP)

Court 2 – start 1100
Antoine Bellier (SUI) vs. Antoine Cornut Chauvinc (FRA)

====

W15 Antalya – Livestream

Court 2 – start 0730cet
(8) Aurora Zatedeschi (ITA) vs. Svenja Ochsner (SUI)

Court 3 – start 0730cet
(1) Sofia Shapatava (GEO) vs. (4) Tamara Curovic (SRB)

M15 Monastir – Livescore

(710) Eric Vanshelboim (UKR) vs. [7] (664) Wojciech Marek (POL) – 0930

Resultater opdateres på https://www.tennisavisen.dk/turneringer-uge-1-sofia-kenin-er-topseet-ved-wta-500-i-abu-dhabi-frederik-loechte-med-ny-makker-i-antalya/


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior, Svenske


WTA Tour – ATP Tour (Uge 1) 

Resultater for uge 2 opdateres på “Turneringer uge 2

WTA 500, Abu Dhabi WTA Women’s Tennis Open (UAE) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +3 timer

TV-dækning (fra onsdag): WTATV.com, TV 2 Sport/Play, Unibet (fra tirsdag)

Resultater (udvalgte)

R32
(1) Sofia Kenin (USA) vs. Kirsten Flipkens (BEL) 5-7, 5-4 Ret’d
(13) Yulia Putintseva (KAZ) vs. Barbora Krejcikova (CZE) 6-4, 7-5
(9) Maria Sakkari (GRE) vs. Cori Gauff (USA) 7-5, 6-2
(5) Garbine Muguruza (ESP) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR) 6-1, 6-4

(4) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) 7-5, 6-4
(15) Ons Jabeur (TUN) vs. (Q) Kateryna Bondarenko (UKR) 5-7, 6-3, 6-2
Daria Kasatkina (RUS) vs. (12) Karolina Muchova (CZE) – walkover
(6) Elena Rybakina (KAZ) vs. Xiyu Wang (CHN) 6-4, 6-4
==
Marta Kostyuk (UKR) vs. Su-Wei Hsieh (TPE) 6-3, 6-7(4), 6-4
Tamara Zidansek (SLO) vs. Leylah Fernandez (CAN) 6-4, 6-4
Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. Bernarda Pera (USA) 5-7, 6-3, 6-4
(Q) Anastasia Gasanova (RUS) vs. (3) Karolina Pliskova (CZE) 6-2, 6-4

Paula Badosa (ESP) vs. Alize Cornet (FRA) 6-4, 6-4
Veronika Kudermetova (RUS) vs. (Q) Bianca Turati (ITA) 6-2, 6-1
(17) Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. Heather Watson (GBR) 7-5, 6-7(7), 6-3
(2) Elina Svitolina (UKR) vs. Vera Zvonareva (RUS) 6-4, 6-1

R64
(1) Sofia Kenin (USA) vs. (Q) Zhaoxuan Yang (CHN) 7-6(4), 6-2
(13) Yulia Putintseva (KAZ) vs. Martina Trevisan (ITA) 6-3, 6-3

(9) Maria Sakkari (GRE) vs. Anastasia Potapova (RUS) 6-4, 6-2
Cori Gauff (USA) vs. (Alt) Ulrikke Eikeri (NOR) 6-0, 6-1
Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. (Q) Anna Bondar (HUN) 6-2, 6-3
(5) Garbine Muguruza (ESP) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 6-2, 6-4

(4) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Polona Hercog (SLO) 7-6(5), 6-2
(15) Ons Jabeur (TUN) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 7-6(3), 3-6, 6-2

(12) Karolina Muchova (CZE) vs. Danka Kovinic (MNE) 6-4, 6-1
(6) Elena Rybakina (KAZ) vs. (Q) Lucrezia Stefanini (ITA) 6-1, 6-3
==
Su-Wei Hsieh (TPE) vs. (8) Marketa Vondrousova (CZE) 3-6, 6-3, 7-6(3)
Marta Kostyuk (UKR) vs. (Q) Lucie Hradecka (CZE) 6-2, 6-4
Leylah Fernandez (CAN) vs. Jasmine Paolini (ITA) 6-4, 6-2
Tamara Zidansek (SLO) vs. (11) Jennifer Brady (USA) 0-6, 6-3, 6-4

Bernarda Pera (USA) vs. (16) Donna Vekic (CRO) 7-6(10), 2-6, 6-4
(3) Karolina Pliskova (CZE) vs. (LL) Despina Papamichail (GRE) 6-2, 7-6(4)

Alize Cornet (FRA) vs. (LL) Valentini Grammatikopoulou (GRE) 6-2, 6-2
Veronika Kudermetova (RUS) vs. (10) Anett Kontaveit (EST) 7-5, 6-1

(17) Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. Zarina Diyas (KAZ) 6-4, 6-4
(2) Elina Svitolina (UKR) vs. Jessica Pegula (USA) 6-4, 6-3

Qfi: Kateryna Bondarenko (UKR) vs. Valentine Grammatikopoulou (GRE) 6-1, 6-3

Q32 (udvalgte):
Valentine Grammatikopoulou (GRE) vs. Luisa Steani (BRA) 6-4, 1-6, 6-1
Carol Zhao (CAN) vs. (16) Mirjam Bjorklund (SWE) 6-0, 2-6, 6-2

Den komplette schedule findes på https://www.wtatennis.com/tournament/2028/abu-dhabi/2021/order-of-play


ATP 250 Antalya Open (TUR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +2 timer

TV-dækning: Bet365, Unibet

1/8-finale
(1) Matteo Berrettini (ITA) vs. (Q) Dimitar Kuzmanov (BUL)
(8) Alexander Bublik (KAZ) vs. Tristan Lamasine (FRA)
(3) Fabio Fognini (ITA) vs. Jeremy Chardy (FRA)
(5) Jan-Lennard Struff (GER) vs. Hugo Grenier (FRA)
==
(6) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Altug Celikbilek (TUR) 7-6(1), 6-4
(4) Alex De Minaur (AUS) vs. (Q) Adrian Andreev (BUL) 6-3, 6-1
Stefano Travaglia (ITA) vs. Emil Ruusuvuori (FIN) 7-6(5), 6-3
(2) David Goffin (BEL) vs. Nicola Kuhn (ESP) 6-0, 6-2

R32
(1) Matteo Berrettini (ITA) vs. Ergi Kirkin (TUR) 6-0, 6-4
(Q) Dimitar Kuzmanov (BUL) vs. Laslo Djere (SRB) 6-1, 3-2 Ret’d
Tristan Lamasine (FRA) vs. Egor Gerasimov (BLR) 7-6(6), 6-2
(8) Alexander Bublik (KAZ) vs. Salvatore Caruso (ITA) 6-3, 6-3

(3) Fabio Fognini (ITA) vs. (Q) Michael Vrbensky (CZE) 6-4, 7-6(4)
Jeremy Chardy (FRA) vs. Radu Albot (MDA) 6-3, 6-4
Hugo Grenier (FRA) vs. (Q) Alex Molcan (SVK) 7-5, 6-4
(5) Jan-Lennard Struff (GER) vs. (Q) Pavel Kotov (RUS) 6-4, 6-3
==
(6) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Andrea Arnaboldi (ITA) 4-6, 7-5, 6-1
Altug Celikbilek (TUR) vs. Kacper Zuk (POL) 7-6(7), 7-5
(Q) Adrian Andreev (BUL) vs. Marsel Ilhan (TUR) 6-4, 6-3
(4) Alex De Minaur (AUS) vs. Malek Jaziri (TUN) 6-2, 6-1

Stefano Travaglia (ITA) vs. (7) Miomir Kecmanovic (SRB) 1-6, 6-4, 6-0
Emil Ruusuvuori (FIN) vs. Jiri Vesely (CZE) 6-3, 7-6(4)
Nicola Kuhn (ESP) vs. (Q) (Q) Matthias Bachinger (GER) 3-6, 6-3, 4-1 Ret’d
(2) David Goffin (BEL) vs. Pierre-Hugues Herbert (FRA) 3-6, 7-5, 6-0

Doubles

1/8-finale: (4) Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Nikola Cacic (SRB) vs. Salvatore Caruso/Andrea Vavassori (ITA) 2-6, 6-1, [5-10]

Den komplette schedule findes på https://www.atptour.com/en/scores/current/antalya/9426/daily-schedule


ATP 250 Delray Beach Open by VITACOST.com, FL (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

TV-dækning (fra torsdag): Tennnistv.com, TV 2 Sport X/Play, Unibet (fra tirsdag)

Deltagere: Garin, Isner, Mannarino, Hurkacz, Paul, Querrey, Andujar, Tiafoe, m.fl.

1/8-finale
(1) Christian Grin (CHI) vs. (Q) Christian Harrison (USA)
(6) Sam Querrey (USA) vs. Gianluca Mager (ITA)
(4) Hubert Hurkacz (POL) vs. Daniel Elahi Galan (COL)
(Q) Roberto Quiroz (ECU) vs. Ivo Karlovic (CRO)
==
(8) Frances Tiafoe (USA) vs. (Bjorn Fratangelo (USA
(3) Adrian Mannarino (FRA) -vs. Cameron Norrie (GBR)
(5) Tommy Paul (USA) vs. Sebastian Korda (USA)
(2) John Isner (USA) vs. Thiago Monteiro (BRA)

R32
(1) Christian Grin (CHI) – bye
(Q) Christian Harrison (USA) vs. Tomas Martin Etcheverry (ARG) 6-4, 6-2
Gianluca Mager (ITA) vs. Ryan Harrison (USA) 3-6, 6-1, 6-4
(6) Sam Querrey (USA) vs. Mackenzie McDonald (USA) 6-3, 6-4

(4) Hubert Hurkacz (POL) – bye
Daniel Elahi Galan (COL) vs. Andrej Martin (SVK)6-4, 6-4
(Q) Roberto Quiroz (ECU) vs. Noah Rubin (USA) 7-6(1), 6-3
Ivo Karlovic (CRO) vs. (7) Pablo Andujar (ESP) 6-3, 5-7, 6-4
==
(8) Frances Tiafoe (USA) vs. (Q) Donald Young (USA) 6-3, 6-4
Bjorn Fratangelo (USA) vs. (Q) Kevin King (USA) 6-2, 6-2
Cameron Norrie (GBR) vs. JC Argone (USA) 6-2, 6-1
(3) Adrian Mannarino (FRA) – bye

(5) Tommy Paul (USA) vs. Ji Sung Nam (KOR) 6-1, 6-4
Sebastian Korda (USA) vs. Soon Woo Kwon (KOR) 6-3, 6-4
Thiago Monteiro (BRA) vs. Thomaz Bellucci (BRA) 6-3, 7-5
(2) John Isner (USA) – bye

Den komplette schedule findes på https://www.atptour.com/en/scores/current/delray-beach/499/daily-schedule


ATP Challenger (uge 1)

Livestream/ATP

Ingen turneringer før uge 3


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (1)

M15, Antalya (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet +2 timer

Livestream Court 2 og 3: http://live.itftennis.com/en/live-streams/

Finale: (905) Toby Alex Kodat (USA) vs. [2] (366) Maxime Hamou (FRA) 6-4, 6-2
Semifinale: (905) Toby Alex Kodat (USA) vs. (911) Alex Marti Pujolras (ESP) 4-6, 6-1, 6-2
Kvartfinale: (905) Toby Alex Kodat (USA) vs. [5] (562) Alexander Shevchenko (RUS) 6-3, 6-4
1/8-finale: (905) Toby Alex Kodat (USA) vs. (538) Marco Bortolotti (ITA) 6-1, 6-4
R32: (905) Toby Alex Kodat (USA) vs. (1430) Zakhar Trapeznikov (RUS) 6-4, 4-6, 6-3


M15, Cairo (EGY) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time


M15, Manacor (ESP) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +2 timer

Livestream Court 1 og 2: http://live.itftennis.com/en/live-streams/


M15, Monastir (TUN) – Hardcourt

Finale: (710) Eric Vanshelboim (UKR) vs. [3] (388) Skander Mansouri (TUN) 3-6, 6-4, 6-3
Semifinale: (710) Eric Vanshelboim (UKR) vs. [7] (664) Wojciech Marek (POL) 6-4, 5-7, 7-6(4)
Kvartfinale: (710) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (JR) (1872) Axel Garcian (FRA) 3-6, 6-4, 6-0

1/8-finale
(LL) (1449) Arvid Nordquist (SWE) vs. [5] (483) David Pichler (AUT) 2-6, 2-6
(710) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (1642) Paras Dahiya (IND) 6-4, 2-6, 6-0

R32 (udvalgte)
(LL) (1449) Arvid Nordquist (SWE) vs. (WC) (1179) Bekkhan Atlangeriev (RUS) 6-1, 6-1
(WC) Robin Bertrand (FRA) vs. (784) Simon Yitbarek (SWE) 6-1, 5-7, 7-6(4)
(710) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (912) Dominik Palan (CZE) 6-3, 0-6, 6-1

Doubles

1/8-finale: Eric Vanshelboim (UKR)/Wojcieh Marek (POL) vs. Dominik Palan (CZE)/David Perez Sanz (ESP) 4-6, 3-6

<< tilbage


ITF Women (1)

M15, Antalya (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet +2 timer

Livestream Court 2 og 3: http://live.itftennis.com/en/live-streams/


M15, Cairo (EGY) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time


M15, Monastir (ESP) – Hardcourt

 

<< tilbage


ITF Junior (uge 1)

J4, 3. EINTRACHT FRANKFURT ITF JUGEND WELTRANGLISTENTURNIER (GER) – Hardcourt

Girls singles

Finale
(473) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. [1] (238) Chelsea Fontenel (SUI) 3-6, 4-6

Semifinale
[1] (238) Chelsea Fontenel (SUI) vs. [6] (308) Chloe Noel (FRA) 7-6(4), 6-4
(473) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. [5] (441) Daria Yesypchuk (UKR) 6-3, 6-2

Kvartfinale
[4] (258) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. [6] (308) Chloe Noel (FRA) 6-7(3), 6-1, 4-6
(473) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (510) Clara Cwajgenbaum (FRA) 6-3, 6-2

1/8-finale
[4] (258) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (WC) (1314) Anna Linn Puls (GER) 7-6(5), 6-2
(473) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. [8] (346) Karolina Kozakova (SUI) 6-2, 6-2

R32:
(258) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (403) Stella Remander (FIN) 6-3, 6-2
(473) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (392) Anna Semenova (RUS) 7-6(3), 6-2

Doubles

Finale: Svendsen/Mortensen vs. (3) Sarah Mueller (GER)/Daria Yesypchuk (UKR) 6-3, 3-6, [10-7]
Semifinale: Svendsen/Mortensen vs. (4) Stella Remander (FIN)/Anet Angelika Koskel (EST) 6-4, 6-4
Kvart: Svendsen/Mortensen vs. Chloe Noel/Lou Baudouin (FRA) 6-3, 6-3
1/8-finale: (2) Johanne Christine Svendsen/Rebecca Munk Mortensen (DEN) – bye


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 1)

Cat 3, BOZICNI TURNIR, Beograd (SRB) – Grus

U14 Boys singles

1/8-finale: [4] (99) Oliver Bonding (GBR) vs. (287) Timothee Lustig (FRA) 2-6, 1-6
R32: [4] (99) Oliver Bonding (GBR) vs. (140) Milan Matovic (SRB) 6-3, 3-6, 6-4

U14 Boys doubles

Finale: Bonding/Mietusch vs. Josef Sedlar (CZE)/Justin Engel (GER) 6-0, 4-6, [2-10]
Semifinale: Bonding/Mietusch vs. (WC) Matei Todoran/Sergiu Urzica (ROU) 6-1, 2-6, [10-5]
Kvartfinale: Bonding/Mietusch vs. Tibo Meermans (BEL)/Kerem Yilmaz (TUR) – w.o.
1/8-inale: (WC) Oliver Bonding (GBR)/Lieven Mietusch (GER) vs. Milos Mandic/Aleksa Oparnica (SRB) 6-4, 6-3


WTA Challenger/125K 

<< tilbage


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

 

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Davis Cup

Finals 2021 – 22-28. november 2021

Livestream: https://video.daviscup.com/

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland
Wildcards: Serbien og Frankrig
Vindere af Qualifiers: Australien, Østrig, Colombia, Kroatien, Tjekkiet, Ecuador, Tyskland, Ungarn, Italien, Kazakhstan, Sverige, USA
Group A: (1) Spanien, Rusland, Ecuador
Group B: (2) Canada, Kazakhstan, Sverige
Group C: (3) Frankrig, Storbritannien, Tjekkiet
Gorup D: (4) Kroatien, Australien, Ungarn
Group E: (5) USA, Italien, Colombia
Group F: (6) Serbien, Tyskland, Østrig


World Group I 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Taberne Qualifiers og vinderne World Group I Play-offs
Bolivia vs. (1) Belgien
(2) Argentina vs. Hviderusland
Pakistan vs. (3) Japan
Uruguay vs. (4) Holland
Slovakiet vs. (5) Chile
Finland vs. (6) Indien
Norge vs. (7) Uzbekistan
Libanon vs. (8) Brazilien
New Zealand vs. (9) Korea
Rumænien vs. (10) Portugal
Peru vs. (11) Bosnien/Herzegovina
Ukraine vs. (12) Israel


World Group II 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Taberne af World Group I Play-offs samt vinderne World Group II Play-offs:
Zimbabwe vs. Kina
Mexico vs. Bulgarien
Schweiz vs. Estland
Tunesien vs. Dominikanske Republik
Grækennland vs. Lithauen
Danmark vs. Thailand
Polen vs. El Salvador
Slovenien vs. Paraguay
Tyrkiet vs. Letland
Venezuela vs. Sydafrika
Taipei vs. Marokko
Barbados vs. Indonesien


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/
Livescore: https://live.fedcup.com/en/


Fed Cup by BNP Paribas Finals 2020 – 13-18. April 2021
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, Vindere Qualifiers 2020:
USA, Hviderusland, Rusland, Tyskland, Spanien, Schweiz, Belgien, Slovakiet


Play-Offs 2020 – 16-17. april 2021 (opr. 5-6. februar 2021)

will rank the 8 nations that were promoted from the Regional Group I from Americas, Europe/Africa and Asien/Oceania (3-7. marts), to see who will play the 2021 Qualifiers and who will be in Group I in 2021.
Polen vs. Brasilien
Mexico vs. Storbritannien
Serbien vs. Canada
Letland vs. Indien
Japan vs. Ukraine
Rumænien vs. Italien
Argentina vs. Kazakhstan
Holland vs. vs. Kina
Afgør hvem der i 2021 spiller Qualifiers og hvem der spiller i Group I 2022


Group I Europe/Africa – 2022
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker: Afgøres i Playoff – se herover


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm