Naomi Osaka er for 2. gang i finalen i Tokyo, hvor hun kan følges kl. 04 på TV2 Sport i sit 3. måde med Karolina Pliskova

Da Naomi Osaka var i sin første finale ved WTA Premier turneringen Toray Pan Pacific Open i Tokyo, tabte hun 5-7, 3-6 til Caroline Wozniacki.
Søndag kl. 04 er hun i finalen samme sted, men i stedet for danske Caroline, som var seedet til en finale, møder hun tjekkiske Karolina med efternavnet Pliskova.

Deres første indbyrdes møde var i 1/8-finalen ved Rogers Cup i 2017, hvor både ovenstående billede og billedet herunder stammer fra, da Naomi måtte trække sig fra kampen ved stillingen 0-1 i 3. sæt.

Naomi Osaka
© 2017 Jimmie48 Tennis Photography This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net Una – Naomi Osaka tabte 1/8-finalen i Toronto 2017 til Karolina Pliskovare

Næste indbyrdes møde var kvartfinalen ved Premier Mandatory turneringen i Indian Wells i 2018, hvor Osaka vandt 6-2, 6-3 i kvartfinalen, og efter 6-3, 6-0 over ranglistens no. 1 Simona Halep (ROU) i semifinalen og 6-3, 6-2 over Daria Kasatkina (RUS) i finalen vandt hun karrierens hidtil største titel, som senere blev fulgt op med den helt store triumf, da hun vandt US Open.

Naomi har bevaret et stabilt højt niveau under turneringen med sikre 2-sæts sejre i mod både Dominika Cibulkova (SVK), Barbora Strycova (CZE) og i semifinalen mod Camila Giorgi (ITA), som sendte de seneste to års danske titelvinder ud af turneringen, og hun betegnes af de fleste som favorit til at sikre titlen i Japan, hvilket understreges herunder.

Selvom Osaka ikke helt behersker det japanske sprog, er hun yderst populær hos publikum, som værdsatte at hun under et interview efter en kamp gav prøver på nogle af de japanske vendinger, som hun har lært.

Finalen kan følges på både TV2 Sport og WTATV.com kl. 0400.

Søndagen byder på yderligere 1 WTA og 2 ATP finaler, men allerede lørdag blev finalen ved WTA International turneringen Guangzhou International Womens Open i Kina afviklet med sejr 6-1, 6-2 til 3. seedede Qiang Wang (CHN) over 5. seedede Yulia Putintseva (KAZ).

Finalen ved WTA International turneringen KEB Hana Bank Korea Open i Seoul kan følges på både WTATV.com og TV2 Play kl. 07, hvor 2. seedede Kiki Bertens (NED) møder Ajla Tomljanovic (AUS).

Begge ATP 250 finaler kan følges på Tennistv.com, som ved 15-tiden viser finalen ved Moselle Open i Metz i Frankrig mellem Gilles Simon (FRA) og Matthias Bachinger (GER), som har været gennem kvalifikation og overraskende vandt 2-6, 6-4, 7-5 i semifinalen over 1. seedede Kei Nishikori (JPN).

Tidligst kl. 1530 viser Tennistv finalen ved St. Petersburg Open mellem 1. seedede Dominic Thiem (AUT) og Martin Klizan (SVK).

Premier 5 i Wuhan indledes med 1. runde kl. 05

Desuden tages hul på 1. runde i næste uges “hoved-begivenhed”, som er WTA Premier 5 turneringen Dongfeng Motor Wuhan Open i Kina, hvor Caroline Wozniacki er oversidder i 1. runde, som indledes søndag kl. 05 på både WTATV.com og TV2 Play
Carolines første modstander findes i 2. kamp på Court 1 mellem Timea Babos (HUN) og Rebecca Peterson (SWE), som er videre fra kvalifikationen efter sejre over to kinesere.

Mikael Torpegaard stoppet i semifinale

Efter fredagens flotte sejr i kvartfinalen ved Columbus Challenger mødte Mikael Torpegaard i semifinalen 20-årige Michael Mmoh (USA).

ATP Challenger Columbus: Mikael Torpegaard viser klassespil på “hjemmebanen”

Kampens start var et forvarsel om, at danskeren måtte kæmpe hårdt i sine egne servepartier, hvorimod amerikaneren havde væsentligt nemmere ved at holde sine server.
Da Torpegaard servede 1. gang ved 0-1 kom han straks bagud 0-40, da ingen af førsteserverne ramte feltet.
Det lykkedes dog at sikre partiet alligevel, og ved 3-4 kom han igen bagud 0-40 og gentog kunststykket, og i løbet af 1. sæt blev hele 8 sætbolde afværget, og ved 5-5 var Mmoh for første – og eneste – gang en smule under pres ved 0-30 i egen serv, men han holdt atter serv, hvorefter Torpegaard tabte sættet 5-7, da han omsider blev brudt i 9. forsøg.

I 2. sæt fulgte Torpegaard med i starten, men ved 2-3 kom han igen bagud 0-40, hvor han afværgede den første break-mulighed, men da han blev brudt til 2-4 på den næste, var kampen i realiteten afgjort, da Mmoh vandt begge sine efterfølgende servepartier fra 40-15 og sikrede sejren 7-5, 6-3.

Semifinalen betyder dog, at Torpegaard kan forudse et større hop op ad ATP-ranglisten fra no. 665 til omkring top 500, og da han resten af året kun har 3 point, der skal forsvares, er der gode muligheder for yderligere avancement, hvis han kan fortsætte takterne fra den seneste turnering.

Mikael Torpegaard
Foto: OSU Athletics – Mikael Torpegaard – Columbus Challenger 2018

 


Uge 38

WTA Premier, Toray Pan Pacific Open – Tokyo (JPN) – Hardcourt

Resultater (udvalgte)

Finale: (4) Karolina Pliskova (CZE) vs. (3) Naomi Osaka (JPN) 6-4, 6-4

Semifinale
(3) Naomi Osaka (JPN) vs. Camila Giorgi (ITA) 6-2, 6-3
(4) Karolina Pliskova (CZE) vs. Donna Vekic (CRO) 6-2, 4-6, 6-3

Kvartfinale
Camila Giorgi (ITA) vs. (WC) Victoria Azarenka (BLR) 5-3 Ret’d
(3) Naomi Osaka (JPN) vs. (8) Barbora Strycova (CZE) 6-3, 6-4
(4) Karolina Pliskova (CZE) vs. (Q) Alison Riske (USA) 6-1, 6-7(5), 7-6(4)
Donna Vekic (CRO) vs. (2) Caroline Garcia (FRA) 6-3, 6-4

R16
Camila Giorgi (ITA) vs. (1/WC) Caroline Wozniacki 6-2, 2-6, 6-4
(WC) Victoria Azarenka (BRL) vs (7) Ashleigh Barty (AUS) 6-4, 6-23
Naomi Osaka (Jpn) vs. Dominika ibulkova (Svk) 6-2 6-1
(8) Babora Strycova (CZE) vs. Anett Kontaveit (EST) 7-6(5), 3-6, 7-5

Alison Riske (Usa) vs Garbine Muguruza (Esp) 6-1, 6-2
Pliskova Ka. (Cze) vs Gavrilova D. (Aus)46 64 64
Donna Vekic (CRO) vs Johanna Konta (GBR) 6-3, 7-5
Caroline Garcia (Fra) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (Rus) 6-4, 2-6, 7-5

R32
Gavrilova vs. Kris. Pliskova 7-6, 3-6, 7-6.
Muguruza vs. Bencic 6-2, 6-4.
Giorgi vs. Doi 6-2, 6-1.
Cibulkova vs Hibino 61 57 63
Pavlyuchenkova vs. Sasnovich 63 63
Kontaveit vs. Mladenovic 6-3, 7-6.

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/pan-pacific-open#orderofplay


WTA International, KEB Hana Bank Korea Open, Seoul (Korea) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer

Spilleprogram søndag (finale)

Centre Court – start kl. 07:00cet
Award Presentation
Double kamp

WTATV.com, TV2 Play

Resultater (udvalgte)

Finale: (2) Kiki Bertens (NED) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) 7-6(2), 4-6, 6-2

Semifinale
Ajla Tomljanovic (AUS) vs. (6) Su-Wei Hsieh (TPE) 6-4, 5-7, 6-4
(2) Kiki Bertens (NED) vs. (3) Maria Sakkari (GRE) 6-4, 6-2

Kvartfinale
(6) Su-Wei Hsieh (TPE) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS) 6-0, 6-1
Ajla Tomljanovic (CRO) vs. Mandy Minella (LUX) 6-2, 4-6, 7-5
(3) Maria Sakkari (GRE) vs. (7) Irina-Camelia Begu (ROU) 6-3, 4-6, 6-4
(2) Kiki Bertens (NED) vs. Evgeniya Rodina (RUS) 3-6, 6-3, 6-0

R16
Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. (1) Jelena Ostapenko (LAT) 6-3, 6-2
Hsieh S-W. (Tpe) vs 3. Voegele S. (Sui) 62 61
Mandy Minella (LUX) vs(Q) Priscilla Hon (AUS) 6-4, 6-3
A Tomljanovic (Aus) vs Zidansek T. (Slo) 26 61 63

(7) Irina-Camelia Begu vs A Radwanska (POL) 6-4, 6-3
Sakkari M. (Gre) vs Gasparyan M. (Rus) 62 62
Rodina E. (Rus) vs 1. Flipkens K. (Bel) 64 46 75
(2) Kiki Bertens (NED) vs. Dalila Jacupovic (SLO) 6-4, 7-5

R32
Ostapenko J. (Lat) vs. Arruabarrena-V. L. (Esp) 63 63
Zidansek vs Hercog 61 63
Voegele vs Ji-Hee Choi 63 26 64
Sakkari vs Schmiedlova 60 61

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/korea-open#orderofplay


Uge 38

ATP 250 St. Petersburg Open , St. Petersburg (RUS) – Hardcourt

Resultater (udvalgte)

Finale: (1) Dominic Thiem (AUT) vs. Martin Klizan (SVK) 6-3, 6-1

Semifinale
(1) Dominic Thiem (AUT) vs. (5/WC) Roberto Bautista Agut (ESP) 6-4, 6-3
Martin Klizan (SVK) vs. (WC) Stan Wawrinka (SUI) 4-6, 6-3, 7-5

Kvartfinale
(1) Dominic Thiem (AUT) vs. (8) Daniil Medvedev (RUS) 6-2, 3-6, 7-6(2)
(5/WC) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (3) Marco Cecchinato (ITA) 7-6(0), 6-3
(WC) Stan Wawrinka (SUI) vs. (6) Damir Dzumhur (BIH) 6-3, 6-4
Martin Klizan (SVK) vs. (7) Denis Shapovalov (CAN) 3-6, 7-5, 6-3

1/8-finale
(1) Dominic Thiem (AUT) vs Jan-Lennard Struff (GER) 7-6(4), 6-4
(8) D Medvedev (Rus) vs. Mikhail Kukushkin (KAZ) 6-3, 6-4
(3) Marco Cecchinato (ITA) vs Lukas Lacko (SVK) 7-5, 7-6(6)
(5/WC) R Bautista Agut (ESP) vs. (WC) M Youzhny (KAZ) 7-6(6), 3-6, 6-3

(6) Damir Dzumhur (BIH) vs Guido Pella (ARG) 6-4, 6-4
Stan Wawrinka (SUI) vs Karen Khachanov (RUS) 76(10) 76(1)
(7) Dennis Shapovalov (CAN) vs Matteo Berrettini (ITA) 7-6(6), 4-6, 6-0
Martin Klizan (SVK) vs. (2) Fabio Fognini (ITA) 63 64

R32
Bautista Agut vs Vanni 75 62
Shapovalov vs. Menendez-Maceiras 76(3) 62
Kukushkin vs. Istomin 75 24 Ret`d
Pella vs Ivashka 46 63 64
Youzhny vs Basic 76(6) 64

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/current/st-petersburg/568/daily-schedule


ATP 250 Moselle Open , Metz (FRA) – Hardcourt

Resultater

Finale: Gilles Simon (FRA) vs. (Q) Matthias Bachinger (GER) 7-6(2), 6-1

Semifinale
(Q) Matthias Bachinger (GER) vs. (1) Kei Nishikori (JPN) 2-6, 6-4, 7-5
Gilles Simon (FRA) vs. Radu Albot (MDA) 6-3, 6-1

Kvartfinale
(1) Kei Nishikori (JPN) vs. (5) Nikoloz Basilashvilii (GEO) 6-3, 4-6, 6-4
(Q) Matthias Bachinger (GER) vs. (LL) Yannick Maden (GER) 6-3, 2-6, 6-4
Gilles Simon (FRA) vs. (4) Richard Gasquet (FRA) 7-6(4), 6-2
Radu Albot (MDA) vs. Ricardas Berankis (LTU) 7-6(4), 6-4

1/8-finale
Kei Nishikori (JPN) vs. Peter Gojowczyk 76(4) 63
(5) Nikoloz Basilashvilii (GEO) vs. (WC) Ugo Humbert (FRA) 6-7(2), 7-6(4), 6-3
(Q) Matthias Bachinger (GER) vs. (LL) G. Barrere 6-0, 6-3
Yannick Maden(GER) vs. Benoit Paire (FRA) 6-4, 3-6, 6-3

Gilles Simon (FRA) vs. (7) Filip Krajinovic (SRB) 4-6, 7-5, 7-5
Richard Gasquet (FRA) vs (LL) Constant Lestienne (FRA) 64 62
Radu Albot (MDA) vs. Marton Fucsovics (HUN) 6-3, 6-2
Ricardas Berankis (LTU) vs (2) Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-7(5), 7-6(6), 6-3

R32
Gojowczyk vs. Tsonga 67(5), 6-3, 6-4
Paire vs Halys 76(4) 62
Krajinovic vs Moutet 61 61
Fucsovic vs Mannarino 63 62
Simon vs. Yesely 75 63

Den komplette schedule findes på

https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/current/metz/341/daily-schedule


Uge 39

WTA Premier 5, Dongfeng Motor Wuhan Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

WTATV.com og TV2 Play fra søndag, TV2 Sport fra mandag

Deltagere: Caroline Wozniacki og alle andre topspillere

Spilleprogram søndag

Centre Court – start 0500cet
(WC) Saisai Zheng (CHN) vs. Danielle Collins (USA) 2-6, 6-4, 6-2
(11) Julia Goerges (GER) vs. (LL) Marketa Vondrousova (CZE) 6-3, 3-6, 7-6(4)
(13) Daria Kasatkina (RUS) vs. Lesia Tsurenko (UKR) 6-4, 7-5
NB 1230: 5 Year Anniversary Opening Ceremony
Shuai Zhang (CHN) vs. (WC) Samantha Stosur (AUS) 6-2, 6-2
(9) Sloane Stephens (USA) vs. Anett Kontaveit (EST)

Court 1 – start 0500cet
(Q) Katerina Siniakova (CZE) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 7-6(4), 6-2
(Q) Rebecca Peterson (SWE) vs. Timea Babos (HUN) 6-4, 4-1 Ret’d
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Anastasija Sevastova (LAT) 6-2, 6-3
Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. (15) Elise Mertens (BEL) 7-6(5), 7-6(3)

Court 2 – start 0500cet
(Q) Monica Puig (PUR) vs. Kirsten Flipkens (BEL) 7-5, 5-7, 6-3
NB 0600: 3 Double kampe

Alle kampe vises på WTATV.com, TV2 Play viser fra Centre Court

Spilleprogram mandag

Centre Court – start 0500cet
(14) Garbine Muguruza (ESP) vs. Alison Van Uytvanck (BEL)
(Q) Yafan Wang (CHN) vs. Madison Keys (USA)
(10) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Daria Gavrilova (AUS)
(16) Ashleigh Barty (AUS)  vs. Johanna Konta (GBR)
NB 1330: (WC) Qiang Wang (CHN) vs. Maria Sakkari (GRE)
(LL) Polona Hercog (SLO) vs. Shuai Zhang (CHN)

Court 1 – start 0500cet
(WC) Bernarda Pera (USA) vs. (Q) Xiyu Wang (CHN)
Aryna Sabalenka (BLR) vs. Carla Suarez Navarro (ESP)
Alize Cornet (FRA) vs. Barbora Strycova (CZE)
Coco Vandeweghe (USA) vs. Donna Vekic (CRO)
NB 1330: (12) Kiki Bertens (NED) vs. Belinda Bencic (SUI)

Court 2 – start 0500cet
(Q) Viktorija Golubic (SUI) vs. (Q) Sara Sorribes Tormo (ESP)
(LL) Monica Niculescu (ROU) vs. Dominika Cibulkova (SVK)
Aleksandra Krunic (SRB) vs. Camila Giorgi (ITA)
Double kamp
NB 1330: (Q) Sofia Kenin (USA) vs. Su-Wei Hsieh (TPE)

Court 3 – start 0500cet
4 Double kampe

WTATV.com (alle kampe)
TV2 Sport (0500-0900 & 1220-1430), TV2 Play 0900-1730

Resultater (udvalgte)

QFi
(2) Katerina Siniakova (CZE) vs. (10) Marketa Vondrousova (CZE) 6-1, 6-1
(3) Monica Puig (PUR) vs. (13) Polona Hercog (SLO) 6-4, 6-4
(5) Rebecca Peterson (SWE) vs. Ying-Ying Duan (CHN) 4-6, 6-3, 6-3
Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. Anna Zaja (GER) 6-3, 64
(8) Sofia Kenin (USA) vs. (15) Monica Niculescu (ROU) 7-6(5), 4-6, 6-2

Q32
Lizette Cabrera (AUS) vs. (1) Ekaterina Makarova (RUS) 6-1, 4-6, 6-3
(5) Rebecca Peterson (SWE) vs. Xinyun Han (CHN) 6-3, 6-1
Anna Zaja (GER) vs. Fang Ying Yun (CHN) 6-3, 6-2

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-wuhan-china-1075#orderofplay


WTA International, Tashkent Open (RUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +3 timer

TV-dækning: WTATV.com (fra mandag), TV2 Play (fra onsdag)

Deltagere: Begu, Lapko, Zidansek, Voegele, T. Maria, Schmiedlova, Rodina, Jakupovic, m.fl.

Spilleprogram søndag

Kvalfinaler – start 0800cet

Resultater (udvalgte)

QFi
(1) Anastasia Potapova (RUS) vs. (5) Misaki Doi (JPN) 6-7(5), 6-3, 6-2

Q16
(1) Anastasia Potapova (RUS) vs. Yasmina Karimjanova (UZB) 6-3, 6-1
(5) Misaki Doi (JPN) vs. Amandine Hesse (FRA) 6-3, 6-2

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/tashkent-open#orderofplay


ATP 250, Chengdu Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

TV-dækning: Tennistv.com (19 kampe fra tirsdag)

Deltagere: Fognini, Chung, Basilashvili, Mannarino, Monfils, Ebden, Sousa, Sandgren, Fritz, m.fl.

Resultater (udvalgte)

Q16
(5) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Yusuke Takahashi (JPN) 6-3, 6-2

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/chengdu/7581/daily-schedule


ATP 250, Shenzhen Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

TV-dækning: Tennistv.com (25 kampe fra mandag)

Deltagere: Goffin, Tsitsipas, Coric, Dzumhur, Verdasco, Shapovalov, De Minaur, Seppi, Murraym.fl.

Spilleprogram mandag

Center Court – start 0900cet
Guillermo Garcia-Lopez (ESP) vs. Viktor Troicki (SRB)
(WC) Di Wu (CHN) vs. Cameron Norrie (GBR)
NB 1230: (8) Andreas Seppi (ITA) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP)
Double kamp

Court 2 – start 0900cet
Dusan Lajovic (SRB) vs. Pierre-Hugues Herbert (FRA)
Denis Kudla (USA) vs. (Q) ??

Resultater (udvalgte)

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/shenzhen/6967/daily-schedule


Fed Cup

10-11. nov 2018: World Group Final (Tjekkiet vs. USA)
09-10. feb 2019: World Group 1st Round (semi: 20-21. apr. – final: 09-10 nov)
09-10. feb 2019: World Group II 1st Round
20-21. april 2019: World Group & World Group II PlayOffs
Group I Europe/Africa (med Danmark) endnu ikke fastsat for 2019


Davis Cup

World Group Finale (23-25. november)
(1) Frankrig vs. (4) Kroatien

Group I Europe/Africa 2nd Round Play-Offs (26-27. oktober)
South Africa vs. Portugal

Group II Europe/Africa 3rd Round (15-16. september)
Polen vs. (1) Rumænien 3-2
Finland vs. Egypten 3-2
(Danmark tabte til Egypten i 2nd Round)


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

 



ATP Challengers (uge
38)

Columbus , OH (USA)
Tidsforskel: cet -6 timer

Singles hovedturnering

R32: (664) (wc) Mikael Torpegaard (DEN) vs. [8] (220) Maverick Banes (AUS) 76(3) 64

1/8-finale: Mikael Torpegaard (DEN) vs (WC) Jeffrey J Wolf (USA) 61 6418

Kvartfinale: Mikael Torpegaard vs. Thai-Son Kwiatkowski (USA) 6-4, 6-2

Semifinale:
Mikael Torpegaard vs. (3) Michael Mmoh (USA) 5-7, 3-6
(1) Jordan Thompson (AUS) vs. (7) Roberto Quiroz (ECU) 5-7, 7-6(4), 7-6(4)

Finale:  (3) Michael Mmoh (USA) vs. (1) Jordan Thompson (AUS) 6-3, 7-6(4)


Uge 39

Orleans (FRA)

R32: (132) Elias Ymer (SWE) vs. (164) Mats Moraing (GER)

Tiburon, CA (USA)
Tidsforskel: cet -9 timer

Singles kvalifikation

Q32: (585) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (340) Alexander Sarkissian (USA) 4-6, 5-7

Singles hovedturnering

R32: (SE) (665) Mikael Torpegaard (DEN) vs. [3] (113) Peter Polansky (CAN)

Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 39)

$15.000, GD TENNIS CUP, Antalya (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Q64: Thomas Schwencke Lindqvist (DEN) vs. Jordi Walder (GER) 2-6, 1-6 (lørdag)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 38)

<< tilbage$


ITF Junior (udvalgte uge 38):

Marbella Bowl Sub 18, Grade 5, Spain

Boys singles hovedturnering

R32
Niels Heise Korsgaard vs Max Alcala Gurri 63 63
Theodor Boisen vs Hugo Maia (4) 16 06

R16: Niels Heise Korsgaard vs M Rocens (5) 75 75
Kvartfinale: Niels Heise Korsgaard vs Pablo Llamas Ruiz (3) kl 11:00

Boys doubles hovedturnering

1/8-finale: Niels Heise Korsgaard/ Hugo Maia vs S Celebidachi/M Rocens (3) 64 61
Kvartfinale: Korsgaard/Maia vs Erbol E Uulu/J Torres Espinosa 63 60
Semifinale: Niels Heise Korsgaard/ Hugo Maia vs Max Alcala Gurri/Angel G Melgar NB 1800

Girls singles hovedturnering

R32: Anna Tang vs Judith Perella Saavedra 46 36

Girls double hovedturnering

1/8-finale: Anna Tang/Maria F Morales vs T Danielsson/ A Volkova 75 61
Kvartfinale: Anna Tang/Maria F Morales vs Sarina Reinertsen/M Semenistaja (2) 26 36


Grade 4, Circuit Junior Qu’est Africain Des 18 Ans et Moins, Cotonou (BEN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

Girls singles Hovedturnering

R32: [2] (550) Divine Dasam Nweke (DEN) – bye
1/8-finale: Divine Dasam Nweke vs (1417) Serena A Sika Geli (TOG) 62 60
Kvartfinale: Divine Dasam Nweke vs [6] (641) A L Lemongo Toumbou (CMR) 4-6, 7-5, 6-3
Semifinale: Divine Dasam Nweke vs. (1981) Vania Dotse (TOG) 6-1, 6-0
Finale: Divine Dasam Nweke vs. [5] (607) Barakat Oyinlomo Quadre (NGR) 6-1, 3-6, 6-2

Girls double hovedturnering

1/8-finale: (3) Divine Dasam Nweke (DEN)/Lungile Ntuli (RSA) – bye
Kvartfinale: Nweke/Ntuli vs C Dermane/Vania Dotse (TOG) 57 63 10-3
Semifinale; Nweke/Ntuli vs (1) A L Lemongo Toumbou (CMR)/ B O Quadre (NOR) 6-2, 1-6, [10-12]


Mostar Open 18&U 2018, Grade 4, Bosnia/Herzegovina – Grus

Girls single hovedturnering

R32: Nina Vicic (DEN) vs (706) Eszter Meri (SVK) 16 64 16

Girls doubles

1/8-finale: Nina Vicic (DEN)/Michelle Dzjachangirova (NED) vs. Graziella Barret (GBR)/Katarina Zuzul (CRO) 2-6, 7-6(4), [7-10]


 

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage