Efter et spring på 15 pladser til no. 14 er Holger Rune mindre en 100 point fra top 10 inden Grade A i Milan og French Open. Mikael Torpegaard i kvalifikation til French Open

Set med danske øjne var den mest markante fremgang på diverse ranglister, at Holger Vitus Nødskov Rune på sin 16-års fødselsdag avancerede 15 pladser på ITFs junior-rangliste, hvor han efter finalesejren ved Grade 1 turneringen i Beaulieu-sur-Mer i Frankrig er no. 14.

Dermed har han generobret sin tidligere position som den højst rangerede i årgang 2003, der af mange betragtes som en af de mest talentfulde årgange, som allerede efter årets første 4 måneder er repræsenteret med 4 spillere i top 30, hvor der er 21 spillere fra årgang 2001 og 5 fra årgang 2002.

Holger har 1076,25 point, hvilket blot er 75 point fra en placering i top 10, som kan blive en realitet i løbet af den kommende måned, hvis det ikke går helt skævt i nogle af de næste turneringer, når Holger i uge 20 forventes at deltage i en Grade 1 i Santa Croce Sull’Arno ikke langt fra det skæve tårn i Pisa, og ugen efter ved en Grade A i Milan, hvor næsten alle top-juniorer deltager som optakt til French Open.

Blandt deltagerne i de nævnte turneringer er formentlig U16 Europamesteren Carlos Alcaraz Garfia, der ligeledes er årgang 2003, og han betragtes i spanske tenniskredse som et større talent end Rafael Nadal på samme alderstrin.
Derfor har Garfia allerede som 15-årig fået tildelt wildcards til et par spanske ATP Challenger turneringer i Alicante og Murcia, og det blev til sejre over ATP-ranglistens no. 322 Jannik Sinner (ITA), no. 265 Gleb Sakharov (FRA) og no. 151 Pedro Martinez Portero (ESP), og han tog sæt fra både no. 133 Lukas Rosol (CZE), der vandt 6-2, 4-6, 6-4, og no. 182 Rudolf Mollker (GER), der vandt 6-1, 6-7(5), 6-3.
Endvidere fik Garfia wildcard til kvalifikationen til ATP 500 i Barcelona, hvor han i 1. kvalrunde tog sæt fra no. 106 Pedro Sousa (POR), der vandt 6-7(5), 6-3, 6-1.

Carlos Alcarz Garfia
Foto: I. Evlakhov/Tennis Europe – Carlos Alcaraz Garfia

Både Holger og Garfia har siden U12-tiden været blandt de dominerende i årgang 2003, og i de kommende uger er det ikke utænkeligt, at 2003-årgangen får en eller flere repræsentanter i top 10.

Blandt de øvrige kandidater fra årgangen er amerkanerne no. 21 Martin Damm og no. 24 Toby Alex Kodat samt no. 38 Shintaro Mochizuki (JPN), som Holger formentlig spiller double med i den kommende Grade 1, og ved Grade A i Milan forventes han at spille sammen med Martin Damm.

Holger er også forhånds-tilmeldt en Grade 1 Charleroi-Marcinelle i Belgien i uge 22, hvilket er mellem turneringen i Milan og French Open, men turneringen indgår dog næppe i planen.

Clara Tausons stime af ITF titler stoppet

I årets første måneder har Clara Tauson været ubesejret i alle individuelle turneringer i ITF regi, idet hun indledte året med 2 juniortitler med Australien Open som højdepunktet, og det blev derefter til ITF World Tennis Tour titler ved to $15.000 turneringer og en $60.000 turnering i Shenzhen, hvoraf den sidste gav 80 point til WTA-ranglisten.

Da Clara senere fik wildcard til kvalifikationen til WTA International turneringen i Lugano kunne hun efter 2 sejre tilføje yderligere 18 point, hvilket på den seneste rangliste rækker til en rangering som no. 381.

Der er dog stadig lang vej endnu, inden Clara har point nok til at blive fast inventar på WTA-touren, og derfor er hun indtil videre henvist til at deltage i ITF-turneringer, hvor hun er nogenlunde sikker på at rangeringen rækker til at deltage i kvalifikationen i W25-kategorien, hvorimod hun i højere kategorier fortsat er afhængig af wildcards eller “Junior Exempts” (JE).

I denne uge fik Clara mulighed for at optjene yderligere WTA-point, da hun benyttede en JE ved W60 i Wiesbaden, men selvom Clara vandt en tilsvarende turnering i Shenzhen, kan det ikke forventes, at hun som en selvfølge når langt i sådanne turneringer, hvor forskellen i niveau sammenlignet med WTA ofte er minimal.

Clara kommer ikke til at tilføje yderligere point til WTA-ranglisten i denne uge, idet hun i 1. runde i Wiesbaden blev besejret 6-4, 2-6, 6-2 af 6. seedede 19-årige Katarina Zavatska (UKR), der er no. 176.
Zavatska opnåede flere fornemme resultater som junior, hvor hun både i 2016 og 2017 vandt Grade 1 i Beaulieu-Sur-Mer, som Holger netop har vundet hos drengene, men hun har siden 15-års alderen primært satset på pro-touren, hvor hun fortrinsvis har deltaget i ITF-turneringer.

Fed Cup
Foto: Dansk Tennis Forbund – Clara Tauson ved Fed Cup i Polen

Selvom Clara har vundet alle kampe i individuelle ITF-turneringer i 2019, vil det være naturstridigt at forvente, at det kan fortsætte i det uendelige, og derfor forekom det måske en anelse for optimistisk, at bookmakerne inden kampen gjorde danskeren til favorit.

Det blev ganske vist et jævnbyrdigt opgør, som Clara med en smule større rutine havde haft muligheder for at trække sig sejrrigt ud af, men det var samtidig en påmindelse om, at der stadig er brug for at fortsætte med at udvikle spillet, og der er bestemt ingen grund til at betegne resultatet som “nedtur”, som blev anvendt i en overskrift efter kampen.

Clara er tilmeldt en W25 turnering i næste uge i Rom, hvor hun ifølge sin rangering spiller kvalifikation, da deltagerne i hovedturneringen er rangeret mellem 149 og 251.

Selvom det ofte kan forekomme “umuligt” at få mulighed for at deltage i ITF-turneringer, er både 19-årige Sofia Nami Samavati og 18-årige Elena Jamshidi med i kvalifikationen til W15 i næste uge i Gøteborg og Varberg, hvorimod Olga Helmi har meldt fra til både Antalya i denne uge og Heraklion i næste uge.

Hannah Viller Møller er tilmeldt flere W15-turneringer, hvor hun efter withdrawal-deadline ikke er sluppet ind i kvalifikationen, og det samme oplever flere andre danske spillere jævnligt, heriblandt Oliver Benneweis Pramming, som næsten hver uge er tilmeldt M15-turneringer. Oliver overvejer dog at forsøge at deltage i pre-kvalifikation, som tilbydes ved nogle af turneringerne, hvis han får muligheden.

Torpegaard slipper med i kval til French Open

24-årige Mikael Torpegaard opnåede efter sidste uges kvartfinale i Tallahassee i Florida sin hidtil højeste ATP-rangering som no. 226, hvorved han får mulighed for at deltage i kvalifikationen til French Open, hvor han optræder på en af de sidste pladser på entrylisten.

Torpegaard nåede ikke forbi 1. runde i denne uges ATP Challenger i Savannah, hvor han tirsdag blev besejret 6-3, 6-3 af Sebastian Korda (USA), der havde wildcard.

Mikael Torpegaard, Davis Cup
Foto: Sportsfotograf.com. – Mikael Torpegaard

Frederik Løchte Nielsen forbereder sig til double ved French Open ved at deltage i double ved ATP 250 i München i denne uge, og i de næste 2 uger spiller han double i ATP Challenger i Aix en Provence og Hellbron.

Løchtes single-rangering betyder, at han ikke kan komme ind i single i disse turneringer, hvis han ikke får wildcard.

Frederik Løchte Nielsen tabte 1. kamp i Davis Cup kampen mod Egypten
Foto: Sportsfotograf.com. – Frederik Løchte Nielsen

Wozniacki risikerer tilbagegang efter opblusset sygdom

Selvom Caroline Wozniacki ikke har spillet siden finalen i Charleston, er hun fortsat no. 12 på den seneste rangliste, og i de næste 2 uger deltager hun efter planen i Premier Mandatory i Madrid, og Premier i Rom som optakt til French Open.
Sidste år optjente hun 120 point efter 1/8-finale i Madrid og 190 for kvartfinale i Rom samt 240 efter 1/8-finale ved French Open.

Indsatsen ved grus-turneringen i Charleston kunne godt skabe håb om endnu bedre resultater i år, men efter oplysningen om at hun på grund af sin leddegigt ikke har været i stand til at forberede sig optimalt, er der mest basis for at dæmpe forventningerne – både til grussæsonen og den resterende del af hendes karriere, hvor hun reelt ikke mangler at bevise mere.

Caroline Wozniacki
Foto: Getty Images – Caroline Wozniacki vinder Australian Open 2018

 


U18/29.4: International Rabat, International Prag, W100 Charleston, W80 Gifu, W60 Wiesbaden
U19/6.5: Premier Mandatory Madrid, W100 Bonita Springs, W80 Cagnes-sur-mer, W60 Luan, W60 Fukuoka
U20/13.5: Premier 5 Rom, W100 Trnava, W60 La Bisbal, W60 Saint-gaudens, W60 Kurume
U21/20.5: Kval French Open, International Strasbourg, International Nürnberg
U22/27.5: French Open (1)
U23/3.6: French Open (2), 125K Bol, W100 Surbiton, W60 Torun, W60 Brescia
U24/10.6: International Nottingham & s’Hertogenbosch, W100 Manchester, W60 Rom, W60 Barcelona

Links til WTA Entry-lister: Tennisteen.it, Coric.top, Tennisforum.com

WTA top 100 – pr. 29. april 2019 ‘

Rk Spiller Point U18 U19 U20 U21 U22 U23 U24
1 Naomi Osaka 6151 Madr Rom FO
2 Petra Kvitova 6015 Madr Rom FO
3 Simona Halep 5682 Madr Rom FO
4 Angelique Kerber 5220 Madr Rom FO
5 Karolina Pliskova 5111 Madr Rom FO
6 Elina Svitolina 4921 Madr Rom FO
7 Kiki Bertens 4765 Madr Rom FO Hert
8 Sloane Stephens 4386 Madr Rom FO
9 Ashleigh Barty 4275 Madr Rom Stra FO Nott
10 Aryna Sabalenka 3520 Madr Rom FO Hert
11 Serena Williams 3461 Madr Rom FO
12 Caroline Wozniacki 3362 Madr Rom FO
13 Anastasija Sevastova 3185 Prag Madr Rom FO
14 Madison Keys 3010 Madr Rom FO
15 Anett Kontaveit 2965 Madr Rom FO
16 Qiang Wang 2812 Prag Madr Rom Stra FO
17 Julia Goerges 2630 Madr Rom Nur FO
18 Elise Mertens 2580 Madr Rom FO Hert
19 Belinda Bencic 2540 Prag Madr Rom FO Hert
20 Garbiñe Muguruza 2525 Madr Rom FO
21 Daria Kasatkina 2355 Madr Rom FO
22 Caroline Garcia 2335 Madr Rom Stra FO Nott
23 Bianca Andreescu 1979 Rom FO
24 Su-Wei Hsieh 1960 Rabat Madr Rom FO
25 Donna Vekic 1915 Madr Rom FO Nott
26 Lesia Tsurenko 1767 Madr Rom FO Hert
27 Carla Suárez Navarro 1718 Madr Rom FO
28 Maria Sharapova 1705 FO
29 Mihaela Buzarnescu 1650 Prag Madr Rom Stra FO Nott
30 Camila Giorgi 1604 Rom Stra FO Nott
31 Jelena Ostapenko 1566 Madr Rom FO Hert
32 Danielle Collins 1536 Prag Madr Rom FO Hert
33 Dominika Cibulkova 1512 Madr Rom FO
34 Aliaksandra Sasnovich 1495 Madr Rom FO
35 Anastasia Pavlyuchenkova 1470 Madr Rom Stra FO
36 Petra Martic 1470 Stra FO Hert
37 Sofia Kenin 1458 Madr Rom Stra FO
38 Dayana Yastremska 1400 Madr Rom Stra FO Nott
39 Barbora Strycova 1275 Prag FO Nott
40 Marketa Vondrousova 1267 Prag Mad-Q Rom FO Nott
41 Yulia Putintseva 1262 Rabat Madr Rom Nur FO Nott
42 Shuai Zhang 1255 Madr Rom Stra FO Nott
43 Ajla Tomljanovic 1253 Rabat Madr Rom Nur FO Nott
44 Katerina Siniakova 1237 Prag Madr Rom Nur FO
45 Viktoria Kuzmova 1195 Prag Madr Rom FO Hert
46 Saisai Zheng 1185 Rabat Madr Rom Stra FO
47 Johanna Konta 1180 Rabat FO Nott
48 Venus Williams 1115 FO
49 Alison Riske 1103 Nur FO Hert
50 Victoria Azarenka 1100 FO
51 Maria Sakkari 1088 Rabat FO Nott
52 Alison Van Uytvanck 1070 Rabat FO Hert
53 Amanda Anisimova 1048 Mad-Q FO Hert
54 Alizé Cornet 1040 Rabat Stra FO
55 Ons Jabeur 1040 Rabat FO Hert
56 Yafan Wang 1027 Rabat Stra FO Hert
57 Ekaterina Alexandrova 1013 Prag Mad-Q Nur FO Hert
58 Daria Gavrilova 1010 Rabat Madr Stra FO Nott
59 Kirsten Flipkens 1010 Rabat Madr Nur FO Hert
60 Tatjana Maria 1005 Rabat Mad-Q Stra FO Nott
61 Monica Puig 988 Mad-Q Stra FO
62 Rebecca Peterson 951 Rabat Mad-Q Stra FO
63 Aleksandra Krunic 946 Mad-Q Stra FO Hert
64 Kristina Mladenovic 925 Mad-Q FO Nott
65 Margarita Gasparyan 897 Prag Mad-Q Nur FO Hert
66 Andrea Petkovic 843 Prag Mad-Q Nur FO Hert
67 Tamara Zidansek 831 Rabat Nur FO
68 Evgeniya Rodina 820 Prag Nur FO Nott
69 Pauline Parmentier 809 Rabat Madr Stra FO
70 Vera Lapko 803 Prag Mad-Q Nur FO Nott
71 Polona Hercog 797 Mad-Q Nur FO Hert
72 Magdalena Rybarikova 788 Rabat Mad-Q FO Nott
73 Vitalia Diatchenko 787 Cagn FO Nott
74 Anastasia Potapova 787 Prag Mad-Q FO Nott
75 Sara Sorribes Tormo 785 Rabat Madr Nur FO
76 Samantha Stosur 781 Mad-Q FO
77 Veronika Kudermetova 780 Rabat Mad-Q Nur FO
78 Jessica Pegula 775 1Bonit/Mad-Q FO
79 Kaia Kanepi 768 Mad-Q FO
80 Viktorija Golubic 764 Rabat Mad-Q FO
81 Eugenie Bouchard 761 FO
82 Vera Zvonareva 731 Rabat Mad-Q FO
83 Jennifer Brady 718 Prag Mad-Q FO
84 Kateryna Kozlova 710 1Cagn FO
85 Kristyna Pliskova 698 Prag Mad-Q FO
86 Magda Linette 695 Mad-Q FO
87 Madison Brengle 694 Charles 1Bonit FO
88 Mona Barthel 689 Prag Mad-Q Nur FO
89 Ekaterina Makarova 681 FO
90 Fiona Ferro 679 1Cagn FO
91 Katie Boulter 665 Valles 1Cagn Nur FO
92 Johanna Larsson 660 Rabat 1Cagn Nur FO
93 Sorana Cirstea 659 Prag-Q FO
94 Lin Zhu 651 1Luan FO
95 Iga Swiatek 642 Mad-Q FO
96 Irina-Camelia Begu 639 Nur FO
97 Laura Siegemund 619 Rabat-Q
98 Astra Sharma 618
99 Ivana Jorovic 611
100 Mandy Minella 611
381 Clara Tauson 98 Wies
698 Karen Barritza 15

 

Som 16-årig må Clara Tauson max. deltage i 12 professionelle turneringer – incl. max. 4 wildcards

Kalender med Caroline Wozniackis forventede schedule for 2019


U18/29.4: ATP 250 München og Estoril, $135K Puerto Vallarta, €114K Bordeaux, $108K Seoul, $81K Savannah, €46K Ostrava
U19/6.5: ATP 1000 Madrid, €137K Aix en Prevence, $162K Busan, €69K Rom, $54K Shymkent, €46K Braga
U20/13.5: ATP 1000 Rom, €92K Hellbronn, $54K Gwagju, $54K Samarkand, €46K Lisbon
U21/20.5: Kval French Open, ATP 250 Geneva og Lyon, $54K Jerusalem
U22/27.5: French Open, €46K Vicenza
U23/3.6: French Open, €137K Surbiton, €92K Prostejov, $69K Little Rock, €69K Poznan, $54K Almaty
U24/10.6: ATP 250 ‘s-Hertogenbosch & Stuttgart, €137K Nottingham, €92K Lyon, $54K Columbus, $54 Shymkent

Links til ATP Entry-lister: Tennisteen.it, Coric.top, MensTennisForums.com

ATP Top 100 – pr. 29. april 2019

Rk Spiller Point U18 U19 Uge20 U21 U22 U23 U24
1 Novak Djokovic 11,160 Madr Rom FO
2 Rafael Nadal 7,765 Mad Rom FO
3 Alexander Zverev 5,770 Mün Madr Rom FO
4 Roger Federer 5,590 Madr Rom FO
5 Dominic Thiem 5,085 Madr Rom FO
6 Kevin Anderson 4,115 Est FO
7 Kei Nishikori 3,780 Madrid Rom FO
8 Juan Martin del Potro 3,225 Madrid Rom FO
9 John Isner 3,085 Rom Lyon FO
10 Stefanos Tsitsipas 3,030 Est Madrid Rom FO sHer
11 Marin Cilic 2,845 Madrid Rom FO
12 Fabio Fognini 2,840 Est Madrid Rom Gen FO
13 Karen Khachanov 2,685 Madrid Rom FO Stut
14 Daniil Medvedev 2,625 Madrid Rom Gen FO Stut
15 Borna Coric 2,525 Madrid Rom FO
16 Milos Raonic 2,050 Rom Lyon FO Stut
17 Nikoloz Basilashvili 1,930 Madrid Rom Lyon FO Stut
18 Gael Monfils 1,875 Est Madrid Rom FO Stut
19 Marco Cecchinato 1,830 Mün Madrid Rom FO
20 Denis Shapovalov 1,820 Madrid Rom FO Stut
21 Roberto Bautista Agut 1,635 Mün Madrid Rom Lyon FO
22 Kyle Edmund 1,575 Mün Madrid Rom FO
23 Dusan Lajovic 1,515 Est Mad-A Rom-A Lyon FO
24 Diego Schwartzman 1,485 Mün Madrid Rom FO
25 David Goffin 1,450 Madrid Rom FO sHer
26 Guido Pella 1,445 Mün Madrid Rom Gen FO
27 Alex de Minaur 1,439 Madrid Rom FO sHer
28 Gilles Simon 1,385 Madrid Rom FO Stut
29 Laslo Djere 1,324 Madrid Rom Gen FO Stut
30 Felix Auger-Aliassime 1,319 Madrid Rom Lyon FO Stut
31 Frances Tiafoe 1,290 Est Madrid Rom FO sHer
32 Lucas Pouille 1,275 Madrid Rom FO
33 Stan Wawrinka 1,230 Madrid Rom FO Stut
34 Nick Kyrgios 1,215 Madrid Rom FO Stut
35 Marton Fucsovics 1,205 Mün Madrid Rom Gen FO Stut
36 Fernando Verdasco 1,155 Madrid Rom FO sHer
37 Matteo Berrettini 1,145 Mün Mad-Q Rom-Q Gen FO Stut
38 Pablo Carreno Busta 1,120 Madrid Rom FO Stut
39 Richard Gasquet 1,105 Madrid Rom FO sHer
40 Mikhail Kukushkin 1,050 Est Madrid Lyon FO sHer
41 Philipp Kohlschreiber 1,045 Mün Madrid Rom Gen FO Stut
42 Jeremy Chardy 1,040 Est Madrid Rom Lyon FO sHer
43 Pierre-Hugues Herbert 1,038 Mad-Q Rom-A Lyon FO sHer
44 Benoit Paire 1,018 Mün Mad-Q Rom-Q Gen-A, Lyon-A FO
45 Radu Albot 1,016 Mün Madrid Rom-Q Gen FO sHer
46 Cameron Norrie 1,005 Est Rom-Q Lyon FO
47 Christian Garin 1,000 Mün Mad-Q Gen-Q, Lyon-A FO sHer
48 Jan-Lennard Struff 990 Mün Madrid Lyon FO Stut
49 Grigor Dimitrov 985 Madrid Rom FO sHer
50 John Millman 965 Est Madrid Rom Lyon FO Stut
51 Joao Sousa 947 Est Madrid Rom Gen FO sHer
52 Hubert Hurkacz 932 Mad-Q Rom-Q Lyon FO
53 Matthew Ebden 931 Seoul Mad-A Rom-A Gen FO sHer
54 Damir Dzumhur 930 Mad-Q Rom-Q Gen-Q FO sHer
55 Jaume Munar 920 Est Madrid Rom-Q Gen FO Stut
56 Adrian Mannarino 915 Bord Mad-Q Gen FO sHer
57 Mackenzie McDonald 904 Est Mad-Q Gen FO sHer
58 Taylor Fritz 900 Est Mad-Q Rom-Q Lyon FO sHer
59 Reilly Opelka 886 Est Mad-Q Rom-Q Lyon FO
60 Martin Klizan 885 Mün Mad-Q Rom-Q Lyon FO
61 Steve Johnson 875 Madrid Rom Lyon FO Stu-A
62 Leonardo Mayer 850 Mad-Q Rom-Q Gen FO
63 Robin Haase 835 Mad-Q Rom-Q Gen FO sHer
Stut-A
64 Ugo Humbert 823 Mün Mad-Q Lyon-A FO Stu-A
sHer-A
65 Sam Querrey 805 Gen-Q FO sHer-A
66 Jordan Thompson 797 Seoul Gen-A LyonA FO sHer-A
67 Pablo Cuevas 782 Est-A, Mün-A Aix Rom-Q FO
68 Andreas Seppi 775 Mün Mad-A Rom-Q Gen FO Stu-A
sHer-A
69 Lorenzo Sonego 770 Rom-Q Gen-Q Stu-A
70 Nicolas Jarry 769 Est-A, Mün-A Mad-QA Gen-Q FO Stu-A
sHer-A
71 Yoshihito Nishioka 769 Est Rom-Q Gen FO Stu-A
sHer-A
72 Taro Daniel 769 Mün Mad-Q Rom-Q Gen-A, Lyon-A FO
73 Casper Ruud 747 Mad-Q Rom-Q Gen-Q FO
74 Federico Delbonis 741 Est-A, Mün-A Rom-Q Gen-Q, Lyon-A FO
75 Malek Jaziri 732 Est Mad-Q Rom-Q Gen FO Stu-A
sHer-A
76 Bernard Tomic 724 Est-A, Mün-A Mad-Q Rom-Q FO Stu-A
sHer-A
77 Filip Krajinovic 718
78 Ernests Gulbis 707 Est-A, Mün-A Mad-Q Rom-Q Gen-A, Lyon-A FO Stu-A
sHer-A
79 Marius Copil 698 Mün-A Mad-Q Gen-Q FO
80 Juan Ignacio Londero 693 Mün Mad-Q Gen FO
81 Aljaz Bedene 685 Rom-Q FO
82 Denis Kudla 663 Mün 8657506 FO
83 Peter Gojowczyk 655 FO
84 Miomir Kecmanovic 655 Gen-Q FO
85 Daniel Evans 655 FO
86 Roberto Carballes Baena 652 FO-kval
87 Bradley Klahn 648 Gen-Q FO
88 Albert Ramos-Vinolas 645 Est-A Mad-Q FO
89 Andrey Rublev 644 FO
90 Thomas Fabbiano 631 Gen-Q FO
91 Jiri Vesely 624 Aix Heil
92 Prajnesh Gunneswaran 623 Est-A, Mün-A FO
93 Tennys Sandgren 622 Heil FO-kval
94 Lloyd Harris 620 Ostra FO
95 Mischa Zverev 616 Mün-A Mad-Q Gen-Q FO
96 Alexander Bublik 616 Vallar Heil FO
97 Guido Andreozzi 613 Est-A, Mün-A Mad-QA Lisbon Gen-Q FO
98 Hugo Dellien 612 Est-A, Mün-A Mad-Q Heil Gen-A, Lyon-A FO
99 Pablo Andujar 608 Mad-QA Gen-A, Lyon-A FO
100 Maximilian Marterer 603 Heil
226 Mikael Torpegaard 223 Savan FO-kval
484 Frederik Nielsen 13 Mün-dbl Aix-dbl Heil-dbl FO-dbl

 

ITF World Tennis Tour (udvalgte) – 29. april 2019

No. Women Point Uge18 Uge19 Uge20 Uge21
1128 Clara Tauson 212 Se WTA W25Roma-Q 1W25Caserta
2W25Israel
3W15Tabarka
4W15Heraklion
220 Olga Helmi 126 W15Antalya W15Heraklion 1W15Portugal
2W15Mexico
3W25Singapore
377 Karen Barritza 64
682 Sofia Nami Samavati 23 W15Gøteborg-Q W15Varberg-Q
864 Emilie Francati 12
1393 Elena Jamshidi 4 W15Gøteborg-Q W15Varberg-Q 1W15Tabarka
3W15Portugal
5W15Heraklion
6W15Antalya
Hannah Viller Møller W15Gøteborg-A11 W15Varberg-A4
W15Antalya-A6
1W15Antalya
2W15Heraklion
3W15Tabarka
Olivia Gram 2W15Tabarka
3W15Portugal
Maria Jespersen

 

Deadlines – standard Uge18
MK
Uge19
MK
Uge20
MK
Uge21
MK
Uge22
MK
Uge23
MK
Uge24
MK
Entry torsdag 11.apr 18.apr 25.apr 2.maj 9.maj 16.maj 23.maj
Withdrawal tirsdag 16.apr 23.apr 30.apr 7.maj 14.maj 21.maj 28.maj
Start mandag 29.apr 6.maj 13.maj 20.maj 27.maj 3.jun 10.jun

 

No. Men Point Uge18 Uge19 Uge20 Uge21
450 Mikael Torpegaard 150 Chal. FO kval
570 Eric Vanshelboim (UKR) 114 M15Ghana M15Uganda M15Uganda 2M15Antalya
3M15Brcko
5M15Ukraine
720 Frederik Løchte Nielsen 72 ATP-Dbl Chal-Dbl Chal-Dbl
21436 August Holmgren 3
2705 Anders Arenfeldt Holm 1
27065 Kasper Elsvad 1
2705 Christopher Luthra 1
Oliver Benneweis Pramming 1M15Cancun
4M14Bucharest

Point optjent i løbet af ugen, opdateres med 1 uges forsinkelse.

ITF World Tennis Tour Juniors (udvalgte) – pr. 29. april 2019

No. Girls Point Uge18 Uge19 Uge20 Uge21 Uge22
1 Clara Tauson 2852,5 1JAMilan
265 Clarine Lerby (NED) 205,50 J3Almaty 1J3Tallin 2J4Varnamo
285 Divine Dasam Nweke 191 J2Beijing 1JAMilan
2J4Budapest
2J1Belgien
3J4Varnamo
360 Hannah Viller Møller 148,50 1J4Podgorica
2J3Tallin
3J4Budapest
1J4Varnamo
2J1Belgien
880 Alisha Ali Hussain 42
1283 Nina Vicic 18,75 J5Skopje J5Skopje 1J4Podgerica
2J4Budapest
3J3Tallin
1J4Varnamo
2J5Limassol
3J5Tirana
1498 Nikoline Gullacksen 12,25
1498 Amanda Rommetveit Rohde 12,25
1611 Cirkeline Lundberg 10,25 1J2Jönköp 1J4Varnamo
1617 Johanne Christine Svendsen 10,25 1J2Jönköp
2J4Budapest
1J4Varnamo
2J5Limassol
1704 Charlotte Mosbaek Ellegaard 9,00 1J5Limasso
1727 Martha Elisa Stemann 8,50
2227 Anna Tang 2,75 1J2Jönköp
2531 Zoe Du Pasquier Jensen 1,75 J4Not-tingham 1J2Jönköp 1J4Varnamo
2531 Ida Hasselbalch 1,75
2531 Rebecca Munk Mortensen 1,75 1J2Jönköp
2662 Sille Larsen 0,75 1J2Jönköp 1J4Varnamo
Anna Aagaard Nielsen 1J2Jönköp 1J4Varnamo
Katerina Norup Hansen 1J2Jönköp
Moniqua Nielsen
Natacha Schou 1J4Varnamo
2J5Limassol
Victoria Ilena Andersen
Emilie Just-Bomholt 1J2Jönköp
Sofie Vindberg Nielsen
Elena Jamshidi
Amalie Piculell
Olivia Thiemke
Louise Flintsø
Olivia Parsholt Beck
Filippa Gaba Hansen
Sarafina Olivia Hansen
Julie Højerslev
Melissa Zulkic
Sofia Seron Pawlik
Michelle Delcheva Bernth
Sofia Læssøe Højer
Emma Zulkic
Elin Brun Creton


J1, J2, J3, J4, J5 = Grade 1-5. JA=Grade A

Deadlines – standard Uge17 Uge18 Uge19 Uge20 Uge21 Uge22 Uge23
Entry tirsdag 27.mar 2.apr 9.apr 16.apr 23.apr 30.apr 7.maj
Withdrawal tirsdag 9.apr 16.apr 23.apr 30.apr 7.maj 14.maj 21.maj
Start mandag 22.apr 29.apr 6.maj 13.maj 20.maj 27.maj 3.jun

 

No. Boys Point Uge18 Uge19 Uge20 Uge21 Uge22
14 Holger Vitus Nødskov Rune 1076,25 J1Italy 1JAMilan 1J1Belgien
21 Martin Damm (USA) 1018,75 M15Prag 1JAMilan
24 Toby Alex Kodat (USA) 902,5 J2Italy M15-Piestany M15Prag 1JAMilan
2J3Tallin
1J1Belgien
27 Carlos Alcaraz Garfia (ESP) 886,25 J2Italy J1Italy 1JAMilan
38 Shintaro Mochizuki (JPN) 722,25 J2Italy J2Villach J1Italy 1JAMilan 1J1Belgien
39 Eric Vanshelboim (UKR) 721,25 1JAMilan
2J3Tallin
3J4Budapest
1J1Belgien
2J4Varnamo
88 Christian Lerby (NED) 454 1JAMilan 1J1Belgien
101 Elmer Møller 412,50 2M15Tabarka
280 Carl Emil Overbeck 184,25 1J1Belgien
2J4Varnamo
322 Sebastian Grundtvig 153 J2Medias 1J3Tallin
3J4Budapest
3J4Podgorica
1J1Belgien
2J4Varnamo
447 Oskar Brostrøm Poulsen 104,50
808 Gustav Theilgaard 40,25 1J2Jönköp
899 Richard Biagiotti 32,75 1J3Tallin
2J2Jönköp
3J4Budapest
1J4Varnamo
1038 Caspar Jalili Mikkelsen 23,75 1J2Jönköp
1170 Mads Tagesen 18
1172 Niels Heise Korsgaard 18
1207 Kevin Chen 16,5
1260 Emil Okkels Jensen 14,25
1973 Tobias Bo Kudsk 2,75
1973 Marcus Gram Petersen 2,75 1J2Jönköp
1973 Noah Svenningsen Holmvang 2,75 1J4Varnamo
2250 Felipe Mikkelsen 1,75 1J2Jönköp 1J4Varnamo
2250 Valdemar Frederik Pape 1,75 1J2Jönköp 1J4Varnamo
2250 Oscar Toft Bjelsdorf 1,75
Julius Kostopoulos
Mikkel Ballisager
Lukas Goldstein Wendelboe
Ervin Mesic
Jens Schou
Christopher Garde
Johan August Mottlau
Alexander Borup
Oliver Eliasen
Alexander Garde
Theodor Boisen