Tennistv viser ATP 250 fra Estoril og München med Frederik Løchte Nielsen i double. WTA i Prag og Rabat dækkes af WTATV fra mandag og TV2 Play fra onsdag. Mikael Torpegaard kan følges på Livestream. Uvist om der er livestream fra Wiesbaden med Clara Tauson

Hvis man nøjes med at følge tenniskampe på TV, bliver uge 18 en stille uge, da ingen TV-kanaler i Danmark viser tennis i løbet af ugen, hvor Int. Series turneringen i Prag sammen med Rabat er de højst rangerede WTA-turneringer med no. 4 Karolina Pliskova (CZE) som topseedet i Prag, og ved WTA International turneringen i Rabat er no. 18 Elise Mertens (BEL), der i 1. runde møder landsmanden Kirsten Flipkens, seedet 1, og blandt deltagerne er desuden de to svenskere Rebecca Peterson og Johanna Larsson, som har haft flere tidlige exits på det seneste.

Begge WTA-turneringer kan følges hele ugen på WTATV.com, som viser alle kampene, og fra onsdag kan man endvidere følge med på TV2 Play.

Foto: Karolina Pliskova

Der afvikles ATP 250 i både Estoril i Portugal og i München, hvor 35-årige Frederik Løchte Nielsen deltager i double sammen med 31-årige Tim Puetz (GER).
Tennistv viser formentlig kampe fra en enkelt bane ved begge turneringer, og derfor er der ingen garanti for, at Løchtes kampe bliver vist.

Frederik Løchte Nielsen
KJ Selekta ©SPORTSFOTOGRAF.COM – Frederik Løchte Nielsen

Det er ligeledes usikkert, om der er livestream fra $60.000 (W60) Wiesbaden Tennis Open, hvor 16-årige Clara Tauson deltager som følge af en “Junior Exempt” (JE).
ITF har endnu ikke fulgt opfordringen til at oplyse på forhånd, hvilke turneringer der kan følges på livestream, og derfor fremgår det som regel først kort tid før de første kampe i hovedturneringen starter.

Clara Tauson
Foto: Tennisavisen – Clara Tauson interviewes efter indgået aftale med Hotel Crown Plaza

Der er som regel garanti for, at alle kampe ved ATP Challenger turneringer helt gratis kan følges på livestream.com/ATP, og derfor kan Mikael Torpegaard følges ved Challenger turneringen i Savannah i staten Georgia, hvor han er seedet 9 og oversidder i R64.

Mikael Torpegaard, Davis Cup
Foto: Sportsfotograf.com. – Mikael Torpegaard

 


Uge 18


WTA Premier, J&T Banka Prague Open (CZE) – Grus

Resultater

Finale
(Q) Jil Teichmann (SUI) vs. (WC) Karolina Muchova (CZE) 7-6(5), 3-6, 6-4

Semifinale
(Q) Jil Teichmann (SUI) vs. (9) Barbora Strycova (CZE) 6-3, 6-0
(WC) Karolina Muchova (CZE) vs. Bernarda Pera (USA) 6-2, 7-5

Kvart-finaler
(9) Barbora Strycova (CZE) vs. (6) Katerina Siniakova (CZE) 6-1, 6-2
(Q) Jil Teichmann (SUI) vs. (LL) Tamara Korpatsch (GER) 6-2, 6-1
Bernarda Pera (USA) vs. (3) Qiang Wang (CHN) 6-0, 6-7(7), 6-3
(WC) Karolina Muchova (CZE) vs. Natalia Vikhlyantseva (RUS) 6-3, 6-4

1/8-finale
(9) Barbora Strycova (CZE) vs. Jessica Pegula (USA) 7-5, 6-2
(6) Katerina Siniakova (CZE) vs. (WC) Jana Cepelova (SVK) 6-1, 6-3
(Q) Jil Teichmann (SUI) vs. (WC) Svetlana Kuznetsova (RUS) 2-6, 6-3, 6-2
(LL) Tamara Korpatsch (GER) vs. Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 4-6, 6-3, 6-0

Bernarda Pera (USA) vs. (Q) Antonia Lottner (GER) 6-2, 6-4
(3) Qiang Wang (CHN) vs. Mandy Minella (LUX) 6-1, 4-6, 6-4
(WC) Karolina Muchova (CZE) vs. Jennifer Brady (USA) 6-4, 3-6, 7-6(2)
Natalia Vikhlyantseva (RUS) vs. Anastasia Potopova (RUS) 6-4, 2-6, 7-5

R32
(9) Barbora Strycova (CZE) vs. Mona Barthel (GER) 6-4, 6-2
Jessica Pegula (USA) vs. Andrea Petkovic (GER) 6-4, 6-7(7), 6-3
(WC) Jana Cepelova (SVK) vs. Stefanie Voegels (SUI) 6-1, 6-2
(6) Katerina Siniakova (CZE) vs. Dalila Jakupovic (SLO) 6-0, 6-2

(WC) Svetlana Kuznetsova (RUS) vs. (4) Mihaela Buzarnescu (ROU) 6-4, 6-2
(Q) Jil Teichmann (SUI) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS) 6-3, 6-4
(LL) Tamara Korpatsch (GER) vs. Aleksandra Krunic (SRB) 6-3, 6-2
Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. (7) Viktoria Kuzmova (SVK) 6-3, 6-3
==
(Q) Antonia Lottner (GEr) vs. (LL) Marie Bouzkova (CZE) 6-1, 6-4
Bernarda Pera (USA) vs. (Q) Barbara Haas (AUT) 6-4, 6-2
Mandy inella (LUX) v. (LL) Jasmine Paolini (ITA) 6-3, 6-1
(3) Qiang Wang (CHN) vs. Margarita Gasparyn (RUS) 6-3, 3-6, 6-2

Jennifer Brady (USA) vs. (5) Danielle Collins (USA) 5-7, 6-3, 6-0
Karolina Muchova (CZE) vs. (Q) Iga Swiatek (POL) 4-6, 6-1, 6-4
Natalia Vikhlyantseva (RUS) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 6-3, 6-4
(2) Anastasija Sevastova (LAT vs. Anastasia Potapova (RUS) 2-6, 6-3, 6-2

Singles kvalifikation – udvalgte

Q32: (1) Iga Swiatek (POL) vs. Anastasia Grymalska (ITA) 6-2, 6-0
Q16: Iga Swiatek vs. Ekaterine Gorgodze (GEO) 6-3, 6-3
QFi: Iga Swiatek vs. Tamara Korpatsch (GER) 6-3, 3-6, 6-3

Den komplette schedule findes på https://www.wtatennis.com/tournament/2019-prague-czech-republic-1082#orderofplay


WTA International, Grand Prix De SAR La Princesse Lalla Meryem, Rabat (MOR) – Grus

Resultater

Finale
(6) Maria Sakkari (GRE) vs. (7) Johanna Konta (GBR) 2-6, 6-4, 6-1

Semifinale
(6) Maria Sakkari (GRE) vs. (8) Alison Van Uytvanck (BEL) 6-4, 6-4
(7) Johanna Konta (GBR) vs. (4) Ajla Tomljanovic (AUS) 6-2, 7-6(7)

Kvart-finale
(6) Maria Sakkari (GRE) vs. (1/WC) Elise Mertens (BEL) 6-4, 7-6(2)
(8) Alison Van Uytvanck (BEL) vs. (Q) Ysaline Bonaventure (BEL) 5-7, 6-1, 6-2
(4) Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Rebecca Peterson (SWE) 6-2, 6-4
(7) Johanna Konta (GBR) vs. (2) Su-Wei Hsieh (TPE) 6-7(1), 6-4, 6-4

1/8-finale
(1/WC) Elise Mertens (BEL) vs. Ivana Jorovic (SRB) 6-4, 6-0
(6) Maria Sakkari (GRE) vs. (WC) Isabella Shinikova (BUL) 6-4, 6-4
(Q) Ysaline Bonaventure (BEL) vs. Tamara Zidansek (SLO) 6-4, 2-6, 6-3
(8) Alison Van Uytvanck (BEL) vs. (Q) Varvara Lepchenko (USA) 6-4, 6-0

Rebecca Peterson (SWE) vs. Polona Hercog (SLO) 7-5, 3-6, 6-1
(4) Ajla Tomljanovic (AUS) vs. (WC) Timea Bacsinzky (SUI) 6-4, 1-6, 6-2
(7) Johanna Konta (GBR) vs. Ana Bogdan (ROU) 6-1, 6-7(6), 6-2
(2) Su-Wei Hsieh (TPE) vs. Lara Arrubarrena (ESP) 4-6, 7-5, 6-3

R32
(1/WC) Elise Mertens (BEL) vs. Kirsten Flipkens (BEL) 6-3, 6-1
Ivana Jorovic (SRB) vs. Magda Linette (POL) 6-3, 6-2
(WC) Isabella Shinikova (BUL) vs. Tatjana Maria (GER) 6-4, 6-2
(6) Maria Sakkari (GRE) vs. (Q) Olga Danilovic (SRB) 6-0, 6-2

Tamara Zidansek (SLO) vs. (3) Yulia Putintseva (KAZ) 3-6, 6-4, 6-3
(Q) Ysaline Bonaventure (BEL) vs. Magdalena Rybarikova (SVK) 2-6, 6-1, 7-6(7)
(Q) Varvara Lepchenko (USA) vs. Sara Sorribes Torma (ESP) 6-3, 6-3
(8) Alison Van Uytvanck (BEL) vs. Pauline Parmentier (FRA) 6-4, 6-3
==
Polona Hercog (SLO) vs. (LL) Irina Bara (ROU) 7-6(1), 6-4
Rebecca Peterson (SWE) vs. Viktorija Golubic (SUI) 7-6(4), 6-3
(WC) Timea Bacsinszky (SUI) vs. Johanna Larsson (SWE) 6-3, 6-1
(4) Ajla Tomljanovic (AUS) vs. (Q) Fiona Ferro (FRA) 6-4, 6-4

(7) Johanna Konta (GBR) vs. Yafan Wang (CHN)4-6, 7-6(0), 6-4
Ana Bogdan (ROU) vs. Alize Cornet (FRA) 6-3, 6-3
Lara Arruabarrena (ESP) vs. Vera Zvonareva (RUS) 7-6(8), 7-5
(2) Su-Wei Hsieh (TPE) vs. Daria Gavrilova (AUS) 6-1, 3-6, 6-2

Singles kvalifikation – udvalgte

Q32: Sabine Lisicki (GER) vs. Bibiane Schoofs (NED) 3-6, 6-1, 1-6

Den komplette schedule findes på https://www.wtatennis.com/tournament/2019-rabat-morocco-1005#orderofplay


ATP 250, BMW Open by FWU, München (GER) – Grus

TV-dækning: Tennistv.com

Deltagere: Zverev, Thiem, Khachanov, Cecchinato, Bautista Agut, Edmund, Schwartzman, Pella, Fucsovics, m.fl.
Double: Frederik Løchte m.fl.

Spilleprogram søndag 5. maj

Center Court – start 1100
(4) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Matteo Berettini (ITA)
NB 1330: Frederik Løchte Nielsen/Tim Puetz (GER) vs. Marcelo Demoliner (BRA)/Divij Sharan (IND)
NB 1530: Cristian Garin (CHI) vs. (4) Roberto Bautista Agut (ESP) OR Matteo Berettini (ITA)

Resultater

Semifinale
Cristian Garin (CHI) vs. (3) Marco Cecchinato (ITA) 6-2, 6-4

Kvartfinale
Cristian Garin (CHI) vs. (1) Alexander Zverev (GER) 6-4, 5-7, 7-5
(3) Marco Cecchinato (ITA) vs. (8) Marton Fucsovics (HUN) 1-6, 7-5, 7-5
(4) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (7) Guido Pella (ARG) 4-6, 6-4, 6-0
Matteo Berrettini (ITA) vs. Philipp Kohlschreiber (GER) 4-6, 7-5, 6-4

1/8-finale
(1) Alexander Zverev (GER) vs. Juan Ignacio Londero (ARG) 7-5, 6-1
Cristian Garin (CHI) vs. (6) Diego Schwartzman (ARG) 6-1, 7-5
(3) Marco Cecchinato (ITA) vs. Martin Klizan (SVK) 6-1, 6-3
(8) Marton Fucsovics (HUN) vs. (Q) Thiago Monteiro (BRA) 6-7(1), 6-4, 6-3
(7) Guido Pella (ARG) vs. Taro Daniel (JPN) 6-1, 6-7(7), 6-3
(4) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (WC) Rudolf Molleker (GER) 6-4, 6-2
Matteo Berrettini (ITA) vs. Denis Kudla (USA) 7-5, 6-3
Philipp Kohlschreiber (GER) vs. (2/WC) Karen Khachanov (RUS) 7-6(6), 6-4

R32
Juan Ignacio Londero (ARG) vs. (WC) Maximilian Marterer (GER) 6-2, 4-6, 6-2
Cristian Garin (CHI) vs. (Q) Yannik Maden (GER) 6-4, 6-2
(6) Diego Schwartzman (ARG) vs. Benoit Paire (FRA) 6-4, 1-6, 6-1

Martin Klizan (SVK) vs. Ernests Gulbis (LAT) 6-3, 7-5
(Q) Thiago Monteiro (BRA) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 6-1, 6-1
(8) Marton Fusovics (HUN) vs. (Q) Lorenzo Sonego (ITA) 7-5, 4-6, 7-6(8)
=
(7) Guido Pella (ARG) vs. Mischa Zverev (GER) 6-2, 6-1
Taro Daniel (JPN) vs. Ugo Humbert (FRA) 6-4, 6-4
(WC) Rudolf Molleker (GER) vs. Marius Copil (ROU) 7-6(5), 4-6, 6-4

Denis Kudla (USA) vs. (59 Kyle Edmund (GBR) 6-4, 6-3
Matteo Berrettini (ITA) vs. (Q) Denis Istomin (UZB) 7-6(5), 6-3
Philipp Kohlschreiber (GER) vs. Andreas Seppi (ITA) 6-2, 7-5

Doubles – udvalgte

1/8-finale: Frederik Løchte Nielsen/Tim Puetz (GER) vs. (Alt) Andre Begemann/Rudolf Molleker (GER) 3-6, 6-1, [10-6]
Kvartfinale: Løchte/Puetz vs. (2) Austin Krajicek (USA)/Artem Sitak (NZL) 6-2, 6-4.
Semifinale: Løchte/Puetz vs. Igor Zelenay (SVK)/Denys Molchanov (UKR)

Den komplette schedule findes på https://www.atptour.com/en/scores/current/munich/308/daily-schedule


ATP 250, Millennium Estoril Open (POR) – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

TV-dækning : Tennistv.com (singler Estadio Millennium)

Deltagere: Tsitsipas, Fognini, Monfils, Goffin, Lajovic, De Minaur, Carreno Busta, Tiafoe

Spilleprogram søndag 5. maj

Estadio Millennium – start 1400cet
Double finale (formentlig på Bet365/Unibet)
NB 1630: (1) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (LL) Pablo Cuvas (URU)

Resultater (udvalgte)

Semifinale
(1) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (4/WC) David Goffin (BEL) 3-6, 6-4, 6-4
(LL) Pablo Cuvas (URU) vs. (Q) Alejandro Davidovich Fokina (ESP) 3-6, 6-2, 6-2

Kvartfinale
(1) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (Q) Joao Domingues (POR) 7-6(3), 6-4
(4/WC) David Goffin (BEL) vs. Malek Jaziri (TUN) 4-6, 7-6(4), 6-2
(Q) Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. (3) Gael Monfils (FRA) 6-7(2), 7-5, 6-4
(LL) Pablo Cuvas (URU) vs. (8) Frances Tiafoe (USA) – opdateres..

1/8-finale
(1) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Guido Andreozzi (ARG) 6-3, 6-4
(Q) Joao Domingues (POR) vs. John Millman (AUS) 6-3, 2-1 Ret’d
(4) David Goffin (BEL) vs. Joao Sousa (POR) 6-3, 6-2
Malek Jaziri (TUN) vs. Leonardo Mayer (ARG) 7-6(2), 6-1

(Q) Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. Jeremy Chardy (FRA) 6-1, 6-2
(3) Gael Monfils (FRA) vs. Reilly Opelka (USA) 3-6, 6-3, 6-0
(8) Frances Tiafoe (USA) vs. Yoshihito Nishioka (JPN) 2-6, 6-3, 7-6(5)
(LL) Pablo Cuevas (URU) vs. (LL) Filippo Baldi (ITA) 6-2, 7-5

R32
Guido Andreozzi (ARG) vs. Hugo Dellien (BOL) 6-3, 6-3
John Millman (AUS) vs. Bernard Tomic (AUS) 6-3, 6-0
(Q) Joao Domingues (POR) vs. (6) Alex de Minaur (AUS) 6-2, 2-6, 6-2

Joao Sousa (POR) vs. (Q) Alexei Popyrin (AUS) 6-4, 2-6, 6-2
Malek Jaziri (TUN) vs. Nicolas Jarry (CHI) 6-3, 3-6, 6-4
Leonardo Mayer (ARG) vs. (5) Dusan Lajovic (SRB) 7-7(3), 6-4
=
Jeremy Chardy (FRA) vs. (7/WC) Pablo Carreno Busta (ESP) 5-7, 6-1, 6-2
(Q) Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. Taylor Fritz (USA) 7-6(3), 6-4
Reilly Opelka (USA) vs. (WC) PedroSousa (POR) 7-6(2), 6-4

(8) Frances Tiafoe (USA) v. Mikhail Kukushkin (KAZ) 6-3, 7-5
Yoshihito Nishioka (JPN) vs. Mackenzie McDonald (USA) 6-2, 6-4
(LL) Pablo Cuevas (URU) vs. (Q) Salvatore Caruso (ITA) 6-2, 6-2

Singles kvalifikation – udvalgte

Q16: (3) Elias Ymer (SWE) vs. Joao Domingues (HUN) 3-6, 6-7(3)

Den komplette schedule findes på https://www.atptour.com/en/scores/current/estoril/7290/daily-schedule


Uge 19

WTA Premier Mandatory & ATP 1000, Mutua Madrid Open (ESP) – Grus

TV-dækning:
WTA: WTATV.com (fra lørdag), TV2 Sport (fra søndag), TV2 Play (fra lørdag)
ATP: Tennistv.com (fra søndag), TV3 Sport (fra mandag)

Deltagere: Alle WTA & ATP topspillere

Spilleprogram fredag

WTA kvalfikation fra 1200

Spilleprogram Lørdag (WTA Qfi, R64 – ATP Q32)

Manolo Santana – start 1100 (WTA R64)
(9) Ashleigh Barty (AUS) vs. Daria Gavrilova (AUS)
(10) Aryna Sabalenka (BLR) vs. (WC) Svetlana Kuznetsova (RUS)
Daria Kasatkina (RUS) vs. Victoria Azarenka (BLR)
NB 1900: (2) Petra Kvitova (CZE) vs. Sofia Kenin (USA)
(7) Kiki Bertens (NED) vs. Katerina Siniakova (CZE)

Arantxa Sanchez – start 1100
Q32 – ATP
NB 1230: Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Jelena Ostapenko (LAT) – WTA
Q32 – ATP
NB 1600: (14) Anett Kontaveit (ESt) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR) – WTA
Su-Wei Hsieh (TPE) vs. Caroline Garcia (FRA) – WTA

Stadium 3 – start 1100
Q32 – ATP
Qfi – WTA
NB 1400: (12) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Kirsten Flipkens (BEL) – WTA
(WC) Irina-Camelia Begu (ROU) vs. Yulia Putintseva (KAZ) – WTA
Double kamp

Court 4 – start 1100
Qfi – WTA
Q32 – ATP
Qfi – WTA
2 x Q32 – ATP

Court 5 – start 1100
2 x Qfi – WTA
3 x Q32 – ATP

Court 6 – start 1100
Qfi: (WC) Marta Kostyuk (UKR) vs. (WC) Irina Bara (ROU) – WTA
2 x Q32 – ATP
2 Double kampe – WTA

Den komplette schedule findes på  https://www.atptour.com/en/scores/current/madrid/1536/daily-schedule

Søndag: WTA R64 – ATP Qfi, R64
Mandag: WTA R32 – ATP R64, R32
Tirsdag: WTA R32 – ATP R64, R32
Onsdag: WTA 1/8-finale – ATP R32
Torsdag: WTA Kvartfinale – ATP 1/8-finale
Fredag: WTA Semifinale – ATP Kvartfinale
Lørdag: WTA Finale (Sgl + Dbl) – ATP Semifinale
Søndag: ATP Finale (Sgl + Dbl)

Resultater WTA

Singles kvalifikation – udvalgte

 

Resultater ATP


Fed Cup

World Group


09-10. nov. 2019: Finale
Australien vs. (4) Frankrig


Davis Cup 2019

World Group

Finale 18-24. november 2019
Semifinalister 2018: Kroatien, Frankrig, Spanien, USA
Wildcards: Argentina, Storbrittanien
12 kval-vindere: Belgien, Serbien, Australien, Italien, Tyskland, Rusland, Kazakstan, Holland, Colombia, Chile, Canada, Japan


Group I Europe/Africa Zone

13-14. september

Bosnien/Herzegovina vs. (1) Tjekkiet
(2) Sverige vs. Israel
Finland vs. (3) Østrig
(4) Ungarn vs. Ukraine
Slovakiet vs. (5) Schweiz
Hviderusland vs. (6) Portugal


Group II Europe/Africa Zone

(1) Rumænien vs. Zimbabwe 4-1
(2) Sydafrika vs. Bulgarien – 13-14. september
(3) Danmark vs. Tyrkiet 13-14. september
Marokko vs. (4) Lithauen 2-3
(5) Egypten vs. Slovenien 13-14. september
(6) Norge vs. Georgien 13-14. september


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger (Uge 18)



ATP Challengers (Uge 18
)

$135K Puerto Vallarta (MEX) – Hardcourt

$108K Seoul (KOR) – Hardcourt


$114K Bordeaux (FRA) – Grus

Singles hovedturnering

R64:
(428/ITF97) Chun Hsin Tseng (TPE) vs. (275/ITF248) Tristan Lamasine (FRA) 0-6, 4-6
[9] (176) Mikael Ymer (SWE) – bye

R32: Mikael Ymer vs. (356/ITF2) Oriol Roca Batalla (ESP) 7-5, 6-2
1/8-finale: Mikael Ymer vs. (396/ITF190) Julian Lenz (GER) 6-4, 6-4
Kvartfinale: Mikael Ymer vs. [2] (56) Adrian Mannarino (FRA) 7-5, 7-5
Semifinale:
[1] (32) Lucas Pouille (FRA) vs. [4] (119) Gregoire Barrere (FRA) – lør NB 1430
Mikael Ymer vs. [11] (187) Filip Horansky (SVK) – lør ca. 1600


€46K Ostrava(CZE) – Grus

Singles hovedturnering

R64: (341/ITF107) Jannik Sinner (ITA) vs. (246) Attila Balazs (HUN) 6-4, 7-6(6)
R32: (341/ITF107) Jannik Sinner (ITA) vs. [9] (183) Dominik Koepfer (GER) 6-2, 6-3
1/8-finale: Jannik Sinner vs. (WC) (ITF738) Jiri Lehecka (CZE) 6-4, 6-2
Kvartfinale: Jannik Sinner vs. [2] (94) Jiri Vesely (CZE) 6-4, 7-6(4)
Semifinale:
Jannik Sinner vs. (284/ITF33) Steven Diez (CAN) – lør 1100
[1] (90) Lloyd George harris (RSA) vs. [4] (121) Kamil Majchrzak (POL) – næste


$81K Savannah, GA (USA) – Grus
Tidsforskel: cet -6 timer

Singles hovedturnering – udvalgte

R64:
(417/ITF149) Sebastian Korda (USA) vs. (384/ITF309) Jared Hiltzik (USA) 6-4, 6-0
[9] (229) Mikael Torpegaard (DEN) – bye

R32: Mikael Torpegaard vs. (417/ITF149) Sebastian Korda (USA) 3-6, 3-6


Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 18)

M25 Santa Margherita Di Pula (ITA) – Livestream?

M25 Vero Beach, FL (USA)

M25 Namanagan (UZB)


M15 Buenos Aires (ARG) – Grus

M15 Grasse (FRA) – Grus

M15 Antalya (TUR) – Grus

M15 Wuhan (CHN) – Hardcourt

M15 Cairo (EGY) – Grus

M15 Tabarka (TUN) – Grus

M15 Tbilisi (GEO) – Hardcourt

M15 Las Palmas de Gran Canaria (ESP) – Grus


M15, Mcdan Championship, Accra (GHA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -2 timer

Singles hovedturnering

R32: [3] (ITF570) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (WC) Benjamin Palm (GHA) 6-1, 6-2
1/8-finale: Eric Vanshelboim vs. (ITF1240) Joseph Imeh Ubon (NGR) 6-6 Ret’d
Kvartfinale: Eric Vanshelboim vs. (ITF1235) Luke Jacob Gamle (USA) 4-6, 6-2, 6-4
Semifinale: Eric Vanshelbaum vs. [1] (549/ITF103) Benjamin Lock (ZIM) – lør 1200cet

Doubles

1/8-finale: Eric Vanshelboim (UKR)/Tuki Jacobs (NAM) vs. (1) Courtney John Lock/Benjamin Lock (ZIM) 6-7(3), 3-6


ITF Women (uge 18)

W100, Live to Play – LTP $100K, Charleston, SC (USA) – Grus – Livestream
Tidsforskel: cet -6 timer

Deltagere: (80) Taylor Townsend, (96) Madison Brengle (USA), (113) Nicole Gibbs (USA), (123) Anhelia Kalinina (UKR), (138) Astra Sharma (AUS) , (139) , (148) Sachia Vickery (USA), (152) Lucie Hradecka (CZE), (392) Cori Gauff (USA) m.fl.

Singles hovedturnering – udvalgte

R32:
(189) Whitney Osuigwe (USA) vs. (Q) (377) Sophie Chang (USA) 6-1, 6-4
(Q) (392) Cori Gauff (USA) vs. (156) Kimberly Birrell (AUS) 6-4, 6-3

1/8-finale:
(189) Whitney Osuigwe (USA) vs. [5] (134) Lauren Davis (USA) 2-6, 6-3, 6-3
(Q) (392) Cori Gauff (USA) vs. (157) Veronica Cepede Royg (PAR) 6-4, 6-1

Kvartfinale
(189) Whitney Osuigwe (USA) vs. (Q) (317) Louisa Chirico (USA) 6-0, 6-4
[7] (141) Kaja Juvan (SLO) vs. [3] (114) Nicole Gibbs (USA) 6-1, 6-4
(WC) (576) Emma Navarro (USA) vs. [4] (133) Anhelina Kalinina (UKR) [4] 6-4, 6-4
[2] (101) Taylor Townsend (USA) vs. (Q) (392) Cori Gauff (USA) 6-0, 2-6, 6-1

Semifinale
(189) Whitney Osuigwe (USA) vs. [7] (141) Kaja Juvan (SLO) – ca. 1730cet
[2] (101) Taylor Townsend (USA) vs. (WC) (576) Emma Navarro (USA) – 1600cet

Singles kvalifikation – udvalgte

QFi: (13) Cori Gauff (USA) vs. (1) (244) Olivia Rogowska (AUS) 6-1, 6-3
Q32: (13) (392) Cori Gauff (USA) vs. (ITF1856) Emerald Able (USA) 6-1, 6-0


W80, Kangaroo Cup International Ladies Open Tennis 2019, Gifu (JPN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer

Deltagere: (93) Luksika Kumkhum (THA), (94) Lin Zhu (CHN), (104) Zarina Diyas (KAZ), (110), Nao Hibino (JPN), (116) Heather Watson (GBR), (136) Sabina Sharipova (UZB), (153) Fangzhou Liu (CHN), (155) Danielle Lao (USA), m.fl.


W60, Wiesbaden Tennis Open (GER) – Grus – Livestream

Deltagere: (119) Anna Blinkova (RUS), (126) Yanina Wickmayer (BEL), (128) Arantxa Rus (NED), (132) Julia Glushko (ISR), (156) Barbora Krejcikova (CZE), (168) Richel Hogenkamp (NED), (172) Katarina Zavatska (UKR), (178) Valentini Grammatikopoulou, (JE) Clara Tauson (DEN), m.fl.

Singles hovedturnering – udvalgte

R32: (384/ITF109) Clara Tauson (DEN) vs. [6] (172) Katarina Zavatska (UKR) 4-6, 6-2, 2-6
1/8-finale: [6] (172) Katarina Zavatska (UKR) vs. (197) Valentini Grammatikopoulou (GRE) 6-4, 4-6, 6-2
Kvartfinale:
[1] (121) Anna Blinkova (RUS) vs. (218) Dejana Radanovic (SRB) 6-4, 3-6, 6-1
[4] (138) Barbora Krejcikova (CZE) vs. (256) Cagla Buyukakcay (TUR) 6-1, 6-1
(331) Daniela Seguel (CHI) vs. (Q) (280) Jamee Fourlis (AUS) 6-3, 6-3
[6] (172) Katarina Zavatska (UKR) vs. [2] (127) Arantxa Rus (NED) 6-3, 7-6(4)

Semifinale – lørdag
[1] (121) Anna Blinkova (RUS) vs. [4] (138) Barbora Krejcikova (CZE) – 1300
[6] (172) Katarina Zavatska (UKR) vs. (331) Daniela Seguel (CHI) – næste


W60, Les Franqueses Del Valles (ESP) – Hardcourt Livestream


W25 Santa Margherita Di Pula (ITA) – Grus

W25 Namangan (UZB) – Hardcourt

W25 OKhimki (RUS)


W15 Tbilisi (GEO) – Hardcourt

W15 Antalya (TUR) – Grus

W15 Cairo (EGY) – Grus

W15 Tabarka (TUN) – Grus


ITF Junior (uge 18)


Grade 2, 36° Torneo Bayer di Salsomaggiore (ITA) – Grus

Boys singles hovedturnering

R32
[1] (28) Toby Alex Kodat (USA) vs. (LL) (1017) Benito Massacri (ITA) 6-1, 6-3
(35) Shintaru Mochizuki (JPN) vs. (Q) (195) Lorenzo Rottoli (ITA) 6-2, 7-6(1)
(33) Tyler Zink (USA) vs. (Q) (187) Oleksandr Ovcharenko (UKR) 6-2, 7-5

1/8-finale
(WC) (172) Samuel Vincent Ruggeri (ITA) vs. [1] (28) Toby Alex Kodat (USA) 6-3, 7-6(5)
(35) Shintaru Mochizuki (JPN) vs. (129) Hanwen Li (CHN) 6-3, 6-4
(33) Tyler Zink (USA) vs. (WC) (224) Leonardo Malgaroli (ITA) 6-3, 6-2

Billeder efter dag 4

Kvartfinale – fredag
(WC) (172) Samuel Vincent Ruggeri (ITA) vs. (WC) (170) Biagio Gramaticopolo (ITA) 7-5, 1-6, 6-1
[4] (45) Francesco Passaro (ITA) vs. (104) Mark Mandlik (USA) – ca. 1230
(35) Shintaru Mochizuki (JPN) vs. (73) Lodewijk Westrate (NED) 6-1, 6-4
[6] (55) Flavio Cobolli (ITA) vs. (33) Tyler Zink (USA) 5-7, 6-1, 6-4

Semifinale – lørdag
(WC) (172) Samuel Vincent Ruggeri (ITA) vs. [4] (45) Francesco Passaro (ITA) – 1000
(35) Shintaru Mochizuki (JPN) vs. [6] (55) Flavio Cobolli (ITA) – ca. 1130


Grade 3, Almaty Open (KAZ) – Grus
Tidsforskel: cet +4 timer

Girls singles hovedturnering

R32: [7] (307) Clarine Lerby (NED) vs. (780) Daria Butsko (BLR) 6-0, 6-4
1/8-finale: Clarine Lerby vs. (553) Kristina Volgapkina (RUS) 6-3, 5-7, 6-3
Kvartfinale: (367) Ekaterina Maklakova (RUS) vs. Clarine Lerby – walkover

Girls doubles

1/8-finale: (2) Clarine Lerby (NED)/Melissa Boyden (NED) vs. Tatyana Nikolenko/Adel Malgonusova (KAZ) 6-4, 6-2
Kvartfinale: Dana Shakirova/Ekaterina Maklakova (RUS) vs. Lerby/Boyden – walkover


Grade 4, Junior International Nottingham (Week 2) (GBR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

Girls singles hovedturnering

R64: (2501) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (WC) Sophya Devas (GBR) 4-6, 6-4, 1-6

Girls doubles

R32: Zoe Du Pasquier Jensen (DEN)/Millie Skelton (GBR) vs. Megan Davies/Amy Leather (GBR) 3-6, 6-2, [10-7]
1/8-finale: Jensen/Skelton vs. (7) Hannah Smith/Allie Aldrich (GBR) 0-6, 2-6

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte uge 18)

Category 3, TORNEO U14 – BRINDISI (ITA) – Grus

U14 Boys singles hovedturnering

R32: (369) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. Alessio Pergola (ITA) 2-6, 0-6

U14 Boys doubles

1/8-finale: Alexander Nordal Clausen (DEN)/Lucca Helguera Casado (ESP) vs. Alessandro Sciacca/Andrea Rossi Principe (ITA) 2-6, 2-6


Category 3, Győr Open (HUN) – Grus

U16 Girls singles kvalifikation

Q16: Emma Kamper Malmkjær (DEN) vs. Angelika Johanna Fenyves (HUN) 5-7, 2-6


Category 3, ZENICA OPEN 2019 (BIH) – Grus

U16 Boys singles hovedturnering

R32: [5] (259) Ervin Mesic (DEN) vs. (Q) (582) Vanja Petrov (SRB) 6-3, 6-2
1/8-finale: Ervin Mesic vs. (446) Roko Stipetic (CRO) 4-6, 6-4, 6-4
Kvartfinale: Ervin Mesic vs. [3] (162) Nikola Zekic (SRB) 6-4, 5-7, 1-6

U16 Boys doubles

1/8-finale: Ervin Mesic (DEN)/Amar Tahirovic (USA) vs. Ainur Garifullin (RUS)/Pavle Markus (MNE) 6-3, 6-4
Kvartfinale: Mesic/Tahirovic vs. (1) Din Karahodza (GER)/Muhamed Ademovic (BIH) 6-0, 7-6(4)
Semifinale: Mesic/Tahirovic vs. (1) Muhamed Ademovic (BIH)/Din Karahodza (GER) 6-4, 6-7(6), [10-7]
Finale: Mesic/Tahirovic vs. (2) Lovre Erceg/Roko Stipetic (CRO) 1-6, 1-6

<< tilbage


På Resultina App’en kan man nu også følge resultater fra turneringer under Tennis Europe.

TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch

Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

 

<< tilbage