Mikael Torpegaard tilbage i amerikanske challengers efter fransk visit. Holger på jagt efter at generobre 2003-toppen. Clara Tauson spiller formentlig W25 og W60.

I starten af 2019 var Mikael Torpegaards rangering som no. 330 på ATP-ranglisten ingen garanti for, at han kunne komme ind i de ATP Challenger turneringer, som han selv foretrak at deltage i, men et wildcard til hjemmebanen i Columbus, Ohio blev udnyttet, da han nåede finalen og optjente 48 på til ATP-ranglisten.

Endnu en Challenger finale i Cleveland gav yderligere 55 point, hvorefter en smuttur til Pau i Frankrig blot udløste 5 point, inden han vendte tilbage til det amerikanske kontinent og optjente yderligere 15 point i Drummondville i Canada.

I slutningen af marts var Torpegaard igen på en fransk visit, hvor han nåede 1/8-finalen i både Lille og St. Briuc, hvilket gav 2 gange 7 point på kontoen.

Disse resultater har medført en støt fremgang på ranglisten, hvor han gik ind til turneringen i Columbus som no. 330, og i slutningen af januar var han no. 297.
Fremgangen fortsatte med en rangering som no. 263 i slutningen af februar, og sidst i marts var han no. 244, og 1. april opnåede han sin hidtil højeste rangering som no. 229.
På den seneste rangliste er han no. 230.

Med denne rangering vil Torpegaard ikke være afhængig af wildcards eller få problemer med “cut off”, som i samtlige Challengers i de sidste uger har ligget længere nede end denne rangering.

Torpegaard var oprindelig tilmeldt denne uges ATP Challenger i Barletta i Italien, men han deltog alligevel ikke i turneringen, hvor Tennisavisen i den daglige opdatering af “Kampe uge 15” har holdt ekstra øje med vinderen af juniorernes Australian Open, 17-årige Lorenzo Musetti (ITA), der er årgang 2002.

De næste uger er Torpegaard tilbage i USA, hvor han optræder på entrylisterne til 2 ATP Challenger turneringer i Florida – først i Sarasota og ugen efter i Tallahassee.

Førnævnte Musetti har for alvor oplevet, hvad der kræves for at tage springet fra toppen af junior-ranglisten til at begå sig i ATP Challenger, hvor han foreløbig har fået 3 wildcards.
Efter exit i 1. runde i Bergamo, opnåede han en enkelt sejr i Sophia Antipolis, hvorefter han i Barletta vandt 2 kampe inden han tabte i 1/8-finalen til no. 192 Filip Horansky.

Udsigt til årgang 2003-topmøde i Frankrig

Privilegiet ved at tilhøre de store tennis-nationer er, at de største junior-talenter kan få mulighed for at få wildcard, og et aktuelt eksempel herpå er den 15-årige spanske U16 Europamester Carlos Alcaraz Garfia, der i de to sidste uger har fået wildcard til ATP Challenger turneringer i Alicante og Murcia.

Garfia udnyttede chancen maksimalt, idet han i 1. runde (R64) i Alicante vandt i 3 sæt over 17-årige Jannik Sinner (ITA), der er den højst rangerede junior på ATP-ranglisten som no. 316.
Den unge spanier tabte derefter til den rutinerede 33-årige Lukas Rosol (CZE), der for 5 år siden var no. 26 på ATP-ranglisten, men han blev fulgt til dørs, og måtte bruge 3 sæt, inden sejren var hjemme 6-2, 4-6, 6-4.

I denne uge i Murcia imponerede Garfia atter, da han vandt i 2 sæt over både 30-årige Gleb Sakharov (FRA) og 21-årige no. 140 Pedro Martinez Portero (ESP), og i 1/8-finalen fulgte han med helt til målstregen, da han tabte 1-6, 7-6(5), 3-6 til 18-årige no. 170 Rudolf Molleker (GER).

Garfia vandt som tidligere omtalt en Grade 1 turnering for et par uger siden, hvorved han på junior-ranglisten klemte sig ind foran den 15-årige dansker, Holger Vitus Nødskov Rune, som længe har været den højst rangerede i årgang 2003, indtil Martin Damm (USA) ved en intern amerikansk Grade B1 turnering var i finalen og passerede Holger.
Ungen efter lykkedes det også for Toby Alex Kodat (USA) at presse sig forbi Holger, efter at han i en amerikansk Grade 1 turnering vandt double-rækken sammen med Martin Damm, idet point optjent i double medregnes med 25 procent.

Dermed er den indbyrdes stilling på den seneste rangliste blandt top 30 i 2003-årgangen således:
20 Martin Damm (USA)
25 Carlos Alcaraz Garfia (ESP)
27 Toby Alex Kodat (USA)
28 Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)

Holger har siden i søndags opholdt sig på Mouratoglou akademiet i Nice, hvor han forbereder sig til de sidste to turneringer, inden han fylder 16 år 29. april.
I næste uge deltager både Holger og Elmer Møller i en Grade 2 i Bulgarien, og ugen efter deltager Holger ved en Grade 1 turnering i Beaulieu Sur Mer i Frankrig, hvor endvidere både Garfia og Kodat er blandt de tilmeldte.

Clara Tauson bruger Junior Exempt i Wiesbaden

Som det flere gange er blevet påpeget i Tennisavisen, kan det være et puslespil at tilrettelægge et præcist turneringsprogram for 16-årige Clara Tauson, da hun er afhængig af, hvilke turneringer det er muligt at komme ind i, indtil hun opnår en rangering, hvor hun selv har mulighed for at vælge, hvilke turneringer der passer bedst ind i planlægningen.

Da der opstod mulighed for wildcard til WTA International turneringen Samsung Open i Lugano, blev det naturligvis modtaget uden betænkning, men indtil der eventuelt dukker tilsvarende muligheder op, er planen i den kommende tid, at Clara primært spiller i $25.000 (W25) og $60.000 (W60) kategorierne, indtil hun eventuelt opnår en rangering, som giver adgang til WTA kategorierne, eller nye muligheder for wildcards dukker op.

I næste uge er Clara ikke tilmeldt turneringer, og i uge 17 deltager hun ikke ved W25-turneringen i Chiasso i Schweiz, hvor hun var anført med en “Junior Exempt” (JE), men lige før withdrawal-deadline blev hun flyttet til withdrawal-sektionen.
Til gengæld er hun fortsat anført som no. 4 i kvalifikationen til W25 i Santa Margherita Di Pula i Italien i samme uge.

Ugen efter (uge 18) fremgår det af Acceptancelisterne, at Clara får JE til W60 turneringen i Wiesbaden, som er anført som hendes 1. prioritet, mens hun har W100 i Charleston som 2. prioritet og W25 i Santa Margherita Di Pula som 3. prioritet.
Desuden er optræder hun øverst på Acceptancelisterne til W15 i både Tabarka (TUN) og Antalya (TUR) som 4. og 5. prioritet.

Med mindre der dumper et wildcard ned fra himlen, eller Clara kan slippe ind i Charleston, er det sandsynligste dog, at hun benytter JE-muligheden og spiller i W60 i Wiesbaden, hvorimod det er et åbent spørgsmål, om hun ugen forinden spiller kvalifikation i Italien.

WTA top 100 – pr. 8. april 2019

Rank Spiller Point Uge15 Uge16 (FedCup) Uge17 Uge18
1 Naomi Osaka 5967 Stuttgart
2 Simona Halep 5782 Fed Cup Stuttgart
3 Petra Kvitova 5645 Stuttgart
4 Karolina Pliskova 5580 Stuttgart Prag
5 Angelique Kerber 5220 Fed Cup Stuttgart
6 Elina Svitolina 5020 Stuttgart
7 Kiki Bertens 4640 Stuttgart
8 Sloane Stephens 4386 Fed Cup Stuttgart
9 Ashleigh Barty 4275 Fed Cup
10 Aryna Sabalenka 3595 Fed Cup
11 Serena Williams 3461
12 Caroline Wozniacki 3421
13 Anastasija Sevastova 3145 Fed Cup Stuttgart Prag
14 Madison Keys 3011 Fed Cup
15 Anett Kontaveit 2845 Lugano Stuttgart
16 Qiang Wang 2812 Stuttgart Prag
17 Elise Mertens 2800 Stuttgart
18 Julia Goerges 2630 Fed Cup Stuttgart
19 Garbiñe Muguruza 2525 Fed Cup Stuttgart
20 Belinda Bencic 2515 Lugano Stuttgart Prag
21 Caroline Garcia 2460 Fed Cup Stuttgart
22 Daria Kasatkina 2355 Fed Cup
23 Bianca Andreescu 2003
24 Su-Wei Hsieh 1960 Stuttgart-Q Rabat
25 Donna Vekic 1875 Stuttgart
26 Lesia Tsurenko 1767 Stuttgart-Q
27 Carla Suárez Navarro 1718 Lugano Fed Cup Istanbul
28 Maria Sharapova 1706 Stuttgart-wc
29 Jelena Ostapenko 1665 Bogota Fed Cup Stuttgart
30 Camila Giorgi 1663 Lugano Fed Cup Istanbul Prag
31 Mihaela Buzarnescu 1650 Fed Cup Istanbul Prag
32 Danielle Collins 1536 Stuttgart Prag
33 Dominika Cibulkova 1512 Lugano Fed Cup Stuttgart-alt#4
34 Anastasia Pavlyuchenkova 1510 Fed Cup Stuttgart-alt#3
35 Aliaksandra Sasnovich 1495 Fed Cup
36 Sofia Kenin 1458 Fed Cup
37 Dayana Yastremska 1400 Istanbul
38 Yulia Putintseva 1291 Lugano Fed Cup Rabat
39 Ajla Tomljanovic 1253 Istanbul Rabat
40 Petra Martic 1245 Bogota Istanbul
41 Katerina Siniakova 1237 Istanbul Prag
42 Shuai Zhang 1220
43 Saisai Zheng 1205 Rabat
44 Maria Sakkari 1197 Istanbul Rabat
45 Marketa Vondrousova 1196 Lugano Fed Cup Istanbul Prag
46 Viktoria Kuzmova 1195 Lugano Fed Cup Istanbul Prag
47 Johanna Konta 1180 Fed Cup Rabat
48 Barbora Strycova 1166 Istanbul Prag
49 Venus Williams 1115
50 Alison Riske 1103
51 Yafan Wang 1093 Rabat
52 Alison Van Uytvanck 1070 Lugano Fed Cup Rabat
53 Pauline Parmentier 1059 Lugano Fed Cup Istanbul Rabat
54 Alizé Cornet 1040 Lugano Fed Cup Rabat
55 Kirsten Flipkens 1040 Lugano Fed Cup Istanbul Rabat
56 Ons Jabeur 1040 Istanbul Rabat
57 Ekaterina Alexandrova 1013 Lugano Stuttgart-Q Prag
58 Daria Gavrilova 1010 Fed Cup Rabat
59 Tatjana Maria 1006 Bogota Istanbul Rabat
60 Victoria Azarenka 1001 Fed Cup Stuttgart-wc
61 Monica Puig 988
62 Aleksandra Krunic 975
63 Kristina Mladenovic 893 Lugano Fed Cup Istanbul
64 Rebecca Peterson 893 Lugano Istanbul Rabat
65 Vera Lapko 871 Lugano Fed Cup Prag
66 Anna Karolina Schmiedlova 857 Bogota Fed Cup Istanbul Prag
67 Tamara Zidansek 846 Bogota Istanbul Rabat
68 Magdalena Rybarikova 842 Fed Cup Rabat
69 Evgeniya Rodina 815 Lugano Istanbul Prag
70 Andrea Petkovic 801 Lugano Fed Cup Stuttgart-wc Prag
71 Anastasia Potapova 801 Fed Cup Istanbul Prag
72 Margarita Gasparyan 796 Prag
73 Samantha Stosur 781 Fed Cup Anning
74 Jessica Pegula 775 Fed Cup
75 Kaia Kanepi 771 Istanbul-Q
76 Amanda Anisimova 768 Bogota
77 Eugenie Bouchard 761 Bogota
78 Jennifer Brady 758 Fed Cup Prag
79 Sara Sorribes Tormo 755 Bogota Rabat
80 Taylor Townsend 754 ITF USA
81 Viktorija Golubic 752 Fed Cup Rabat
82 Irina-Camelia Begu 748 Fed Cup Istanbul
83 Veronika Kudermetova 731 Istanbul-Q Rabat
84 Mona Barthel 729 Stuttgart-Q Prag
85 Magda Linette 725 Bogota Istanbul-Q
86 Vera Zvonareva 721 Rabat
87 Johanna Larsson 719 Istanbul-Q Rabat
88 Katie Boulter 713 Fed Cup
89 Polona Hercog 709 Lugano Istanbul-Q
90 Dalila Jakupovic 702 Bogota Stuttgart-Q Prag
91 Ekaterina Makarova 681
92 Kateryna Kozlova 677 Istanbul-Q
93 Luksika Kumkhum 672
94 Lin Zhu 669 Anning
95 Vitalia Diatchenko 667
96 Madison Brengle 653
97 Stefanie Voegele 646 Lugano Fed Cup
98 Ivana Jorovic 643 Marrakech-A
99 Laura Siegemund 619 Stuttgart-WC
100 Misaki Doi 615 Fed Cup
413 Clara Tauson 80 Lugano-Q JE.W60Wiesbaden
685 Karen Barritza 15

 

Kalender med Caroline Wozniackis forventede schedule for 2019

ATP Top 100 – pr. 8. april 2019

Rank Spiller Point Uge15 Uge 16 Uge 17 Uge18
1 Novak Djokovic 11,070 MonteCarlo
2 Rafael Nadal 8,725 MonteCarlo Barcelona
3 Alexander Zverev 6,040 MonteCarlo München
4 Roger Federer 5,590
5 Dominic Thiem 4,765 MonteCarlo Barcelona
6 Kei Nishikori 4,200 MonteCarlo Barcelona
7 Kevin Anderson 4,115 Estoril
8 Stefanos Tsitsipas 3,240 MonteCarlo Barcelona Estoril
9 Juan Martin del Potro 3,225
10 John Isner 3,085 Houston
11 Marin Cilic 3,015 MonteCarlo
12 Karen Khachanov 2,810 MonteCarlo Barcelona
13 Borna Coric 2,345 MonteCarlo Budapest
14 Daniil Medvedev 2,295 MonteCarlo Barcelona
15 Milos Raonic 2,140
16 Marco Cecchinato 2,021 MonteCarlo Budapest München
17 Nikoloz Basilashvili 1,930 MonteCarlo Budapest
18 Fabio Fognini 1,885 MonteCarlo Barcelona Estoril
19 Gael Monfils 1,875 MonteCarlo Estoril
20 Denis Shapovalov 1,820 MonteCarlo Barcelona
21 David Goffin 1,765 MonteCarlo Barcelona
22 Kyle Edmund 1,680 Marrakech MonteCarlo München
23 Roberto Bautista Agut 1,680 MonteCarlo München
24 Diego Schwartzman 1,485 MonteCarlo Barcelona-Q München
25 Alex de Minaur 1,439 Barcelona
26 Richard Gasquet 1,375 MonteCarlo
27 Gilles Simon 1,340 Marrakech MonteCarlo Barcelona
28 Pablo Carreno Busta 1,300 Marrakech MonteCarlo Barcelona
29 Grigor Dimitrov 1,300 MonteCarlo
30 Frances Tiafoe 1,290 Barcelona Estoril
31 Lucas Pouille 1,275 MonteCarlo Barcelona
32 Laslo Djere 1,246 Marrakech MonteCarlo Budapest
33 Felix Auger-Aliassime 1,245 Marrakech MonteCarlo-A Barcelona
34 Guido Pella 1,240 Marrakech MonteCarlo Barcelona München
35 Nick Kyrgios 1,215 Houston
36 Stan Wawrinka 1,185 MonteCarlo
37 Marton Fucsovics 1,180 MonteCarlo Barcelona München
38 Fernando Verdasco 1,155 Marrakech MonteCarlo Barcelona
39 Steve Johnson 1,125 Houston
40 John Millman 1,095 Marrakech MonteCarlo Budapest Estoril
41 Philipp Kohlschreiber 1,070 Marrakech MonteCarlo Barcelona München
42 Jeremy Chardy 1,055 Houston MonteCarlo Estoril
43 Joao Sousa 1,027 Marrakech MonteCarlo Barcelona Estoril
44 Mikhail Kukushkin 1,025 Marrakech MonteCarlo Budapest Estoril
45 Jan-Lennard Struff 990 MonteCarlo Barcelona München
46 Radu Albot 987 MonteCarlo Budapest München
47 Andreas Seppi 970 MonteCarlo Budapest München
48 Dusan Lajovic 950 MonteCarlo Budapest Estoril
49 Martin Klizan 947 MonteCarlo Barcelona München
50 Pierre-Hugues Herbert 944 Marrakech MonteCarlo Budapest
51 Matthew Ebden 941
52 Hubert Hurkacz 934 Marrakech MonteCarlo-A Budapest
53 Damir Dzumhur 930 Marrakech MonteCarlo Budapest
54 Matteo Berrettini 927 Marrakech MonteCarlo Budapest München
55 Cameron Norrie 925 Houston MonteCarlo Barcelona Estoril
56 Reilly Opelka 919 Houston Barcelona Estoril
57 Adrian Mannarino 915 MonteCarlo-A Budapest
58 Taylor Fritz 890 Houston MonteCarlo-A Barcelona Estoril
59 Mackenzie McDonald 871 Houston MonteCarlo-A Barcelona Estoril
60 Jaume Munar 854 Marrakech Barcelona Estoril
61 Leonardo Mayer 850 MonteCarlo-A Barcelona
62 Robin Haase 825 Marrakech MonteCarlo-A Budapest
63 Ugo Humbert 819 Marrakech MonteCarlo-A München
64 Yoshihito Nishioka 784 Houston Barcelona Estoril
64 Malek Jaziri 782 Marrakech MonteCarlo-A Barcelona Estoril
66 Juan Ignacio Londero 782 Marrakech Barcelona München
67 Jordan Thompson 778 Houston Ch.Nanchang
68 Aljaz Bedene 765 Marrakech Budapest
69 Benoit Paire 763 Marrakech Barcelona München
70 Pablo Andujar 757 Marrakech-A Barcelona-Q, Budapest-A
71 Sam Querrey 735 Houston
72 Mischa Zverev 726 Marrakech Barcelona-Q München-A
73 Christian Garin 726 Houston Barcelona München
74 Federico Delbonis 721 Marrakech Barcelona-Q Estoril-A, München-A
75 Taro Daniel 716 Marrakech Barcelona München
76 Hugo Dellien 713 Houston Ch.Sarasota Barcelona-Q, Budapest-A Estoril-A, München-A
77 Ivo Karlovic 709 Houston
78 Ernests Gulbis 707 Budapest Estoril-A, München-A
79 Bernard Tomic 704 Houston Budapest Estoril-A, München-A
80 Marius Copil 698 Barcelona-A München-A
81 Tennys Sandgren 693 Houston Ch.Sarasota Barcelona-A, Budapest-A
82 Prajnesh Gunneswaran 688 Ch.Taipei Ch.Nanchang Estoril-A, München-A
83 Pablo Cuevas 687 Houston Budapest Estoril-A, München-A
84 Albert Ramos-Vinolas 685 Marrakech-A Barcelona-Q Estoril-A
85 Denis Kudla 683 Houston Barcelona München
86 Nicolas Jarry 675 Barcelona-Q, Budapest-A Estoril-A, München-A
87 Peter Gojowczyk 655 Barcelona-A, Budapest-Q
88 Feliciano Lopez 655 Barcelona-A
89 Miomir Kecmanovic 655 Budapest-Q
90 Guido Andreozzi 655 Barcelona-Q, Budapest-A Estoril-A, München-A
91 Daniel Evans 655 Barcelona-Q
92 Andrey Rublev 654 Barcelona-Q
93 Bradley Klahn 648 Houston Ch.Sarasota Ch.Talahassee
94 Thomas Fabbiano 648 Marrakech-A Budapest-Q
95 Casper Ruud 645 Houston-A Barcelona-Q
96 Lloyd Harris 633 Ch.Taipei Budapest-Q
97 Tomas Berdych 605
98 Ricardas Berankis 601 Ch.Taipei
99 Alexander Bublik 600
100 Maximilian Marterer 594 Ch.Francavilla
230 Mikael Torpegaard 208 Ch.Sarasota Ch.Talahassee
477 Frederik Nielsen 13 MarrakechDbl BudapestDbl MünchenDbl

 

ITF World Tennis Tour (udvalgte) – 8. april 2019

No. Women Point Uge15 Uge16 Uge17 Uge18
107 Clara Tauson 212 Se WTA Se_WTA Se WTA
216 Olga Helmi 127 W15Antalya W15Antalya
390 Karen Barritza 64
730 Sofia Nami Samavati 19 W15Antalya-Q W15Antalya-Q
867 Emilie Francati 12
1341 Elena Jamshidi 4 W15Tunesien-Q
Hannah Viller Møller
Maria Jespersen

 

Deadlines – standard Uge14
MK
Uge15
MK
Uge16
MK
Uge17
MK
Uge18
MK
Uge19
MK
Uge20
MK
Uge21
MK
Entry 14.mar 21.mar 28.mar 4.apr 11.apr 18.apr 25.apr 2.maj
Withdrawal 19.mar 26.mar 2.apr 9.apr 16.apr 23.apr 30.apr 7.maj
Dato mandag 1.apr 8.apr 15.apr 22.apr 29.apr 6.maj 13.maj 20.maj

 

No. Men Point Uge15 Uge16 Uge17 Uge18
469 Mikael Torpegaard 150
573 Eric Vanshelboim (UKR) 114 M15Antalya
727 Frederik Løchte Nielsen 72
2153 August Holmgren 3
2715 Anders Arenfeldt Holm 1
2715 Christopher Luthra 1
2868 Kasper Elsvad 1
Christian Lerby M15Reus

Point optjent i løbet af ugen, opdateres med 1 uges forsinkelse.

ITF World Tennis Tour Juniors (udvalgte) – pr. 8. april 2019

No. Girls Point Uge16 Uge17 Uge18 Uge19
1 Clara Tauson 2852,5
277 Divine Dasam Nweke 191 1.J3Israel
3.J2Beijing
3.J2Medias
296 Clarine Lerby (NED) 180,50 J2Algeriet J3Almaty 1.J2Medias
2.J2Villach
3.J2Prato
343 Hannah Viller Møller 157,25 1.J3Israel
2.J2Villach
3.J2Medias
859 Alisha Ali Hussain 42
1291 Nina Vicic 18 1.J5Skopje
1471 Nikoline Gullacksen 12,25
1471 Amanda Rommetveit Rohde 12,25
1580 Cirkeline Lundberg 10,25
1587 Johanne Christine Svendsen 10,25
1702 Martha Elisa Stemann 8,50
2482 Zoe Du Pasquier Jensen 1,75 J4Nottingham
2482 Ida Hasselbalch 1,75
2482 Rebecca Munk Mortensen 1,75
2617 Sille Larsen 0,75
2617 Anna Tang 0,75 J5Gouadeloupe-Q
Charlotte Mosbaek Ellegaard
Anna Aagaard Nielsen
Katerina Norup Hansen
Moniqua Nielsen
Natacha Schou
Victoria Ilena Andersen
Sofie Vindberg Nielsen
Elena Jamshidi
Amalie Piculell
Olivia Thiemke
Louise Flintsø
Olivia Parsholt Beck
Filippa Gaba Hansen
Sarafina Olivia Hansen
Julie Højerslev
Melissa Zulkic 1.J5Skopje
Sofia Seron Pawlik
Michelle Delcheva Bernth
Sofia Læssøe Højer
Emma Zulkic
Elin Brun Creton


J1, J2, J3, J4, J5 = Grade 1-5. JA=Grade A

Deadlines – standard Uge14 Uge15 Uge16 Uge17 Uge18 Uge19 Uge20 Uge21
Entry 6.mar 13.mar 20.mar 27.mar 2.apr 9.apr 16.apr 23.apr
Withdrawal 19.mar 26.mar 2.apr 9.apr 16.apr 23.apr 30.apr 7.maj
Dato mandag 1.apr 8.apr 15.apr 22.apr 29.apr 6.maj 13.maj 20.maj

 

No. Boys Point Uge16 Uge17 Uge18 Uge19
20 Martin Damm (USA) 1018,75
25 Carlos Alcaraz Garfia (ESP) 887 J2Italien
27 Toby Alex Kodat (USA) 862,5 J1Frankrig J2Italien 1.J2Prato
2.J2Villach
3.J2Medias
28 Holger Vitus Nødskov Rune 861,25 J2Bulgarien J1Frankrig 1.J2Prato
2.J2Villach
3.J2Medias
38 Shintaro Mochizuki (JPN) 722,25 J2Italien 1.J2Prato
2.J2Villach
3.J2Medias
39 Eric Vanshelboim (UKR) 721,25 1.J2Ryazan
2.J2Beijing
3.J2Villach
80 Christian Lerby (NED) 454 J2Istres J1Frankrig 1.J2Prato
99 Elmer Møller 401,25 J2Bulgarien
272 Carl Emil Overbeck 184,25 J4Nottingham 1.J2Villach
312 Sebastian Grundtvig 149,25 J3Istanbul J2Algeriet 1.J2Villach
2.J2Medias
3.J2Prato
529 Oskar Brostrøm Poulsen 76 J5Botswana J5Botswana
779 Gustav Theilgaard 40,25
871 Richard Biagiotti 32,75
1018 Caspar Jalili Mikkelsen 23,75
1142 Mads Tagesen 18
1143 Niels Heise Korsgaard 18
1181 Kevin Chen 16,5
1288 Emil Okkels Jensen 12,25 J5Telde
1923 Tobias Bo Kudsk 2,75
1923 Marcus Gram Petersen 2,75
1923 Noah Svenningsen Holmvang 2,75
2203 Felipe Mikkelsen 1,75
2203 Valdemar Frederik Pape 1,75
2203 Oscar Toft Bjelsdorf 1,75
Julius Kostopoulos
Mikkel Ballisager
Lukas Goldstein Wendelboe
Ervin Mesic
Jens Schou
Christopher Garde
Johan August Mottlau
Alexander Borup
Oliver Eliasen
Alexander Garde
Theodor Boisen