Trods manglende sejre er Holger Rune avanceret på ATP-ranglisten, mens Michael Torpegaard kan være på vej væk fra top 200. Clara Tauson fik 3 kampe inden Fed Cup og W100 i Cairo

Holger Vitus Nødskov Rune har som følge af flere wildcards allerede deltaget i 2 ATP Challengers, hvor det ikke lykkedes at optjene point til ATP-ranglisten, men da han i 1. runde ved kvalifikationen til ATP 250 i Auckland gik videre uden kamp, kunne han sætte 6 point ind på ATP-kontoen, hvorved han avancerede 165 pladser til no. 854.

De næste 2 uger gør Holger brug af såkaldte “Junior Exempts”, som han er berettiget til på grund af hans toprangering som junior, når han deltager i M25 turneringer i Palm Coast og Naples i Florida.

Mikael Torpegaard fik heller ingen sejre med fra Ny Kaledonien eller ved kvalifikationen til Australian Open, og han deltager ikke i denne uges ATP Challenger i Newport, hvor han oprindeligt var tilmeldt.
De udeblevne sejre har medført et fald på ATP-ranglisten fra 168 til 190 for Torpegaard, hvis næste opgave bliver ATP Challenger i Dallas i næste uge, hvor der er risiko for yderligere tilbagegang, hvis han ikke forsvarer de 55 point, som han optjente med en finaleplads for et år siden i Cleveland.

Tim Puetz, Frederik Løchte Nielsen
Foto: Privat – Tim Puetz og Frederik Løchte Nielsen

Frederik Løchte Nielsen, der udelukkende deltager i double sammen med sin faste makker Tim Puetz, har ligget stabilt omkring no. 48 på ATP double-ranglisten.
Løchte og Puetz deltager i næste uge i ATP 250 Montpellier, og efter en uges pause forventes de at deltage i ATP 250 Maseille og derefter i ATP 500 Dubai.

W60 Frankrig: Clara Tauson indleder 2020 med lynstart 24-7 og er klar til hovedturnering

Efter flere måneders turnerings-pause, hvor Clara Tauson har haft fokus på træningen, blev sæsonen indledt i denne uge ved W60 i Frankrig, hvor hun vandt begge sine kampe i kvalifikationen, hvorefter hun i 1. runde blev besejret af Audrey Albie (FRA), der havde fået wildcard.
På papiret kunne man forledes til at mene, at Clara havde en god chance for at nå videre, men franskmanden var finalist ved samme turnering sidste år, efter at hun havde været gennem kvalifikationen.

I næste uge er Clara med Danmarks Fed Cup hold i Helsinki, hvor hun som 1. single har udsigt til at blive testet mod de bedste fra de øvrige nationer.
Ugen efter Fed Cup er Clara tilmeldt W100 i Cairo, hvor alle deltagere i hovedturnering er i top 200, og derfor forventes Clara at spille kvalifikation.
Clara er no. 14 på junior-ranglisten, men efter French Open forsvinder de point, som hun optjente som titel-vinder sidste år.

De 3 kampe i Frankrig kan vise sig at have medført nyttig kamprutine inden Fed Cup.
Det var også oprindelig planen, at både Hannah Viller Møller og Karen Barritza ville deltage i et par W15 turneringer inden Fed Cup, men begge meldte fra til disse turneringer.


U06/3.2: W100 Midland, 3 x W25, 4 x W15
U07/10.2: WTA Premier St. Petersburg, WTA Int. Hua Hin, W100K Cairo, 2 x W25, 5 x W15
U08/17.2: Premier Dubai, Int. Budapest, W60 Cairo & Kyota, 4 x W25, 4 x W15
U09/24.2: WTA Pr.5 Doha, WTA Int. Acapulco, 6 x W25, 3 x W15
U10/2.3: WTA Int. Monterrey & Lyon, WTA 125K Indian Wells, 5 x W25, 4 x W15
U11/9.3: Pr.M Indian Wells

Links til WTA Entry-lister: Tennisteen.it, Coric.top, Tennisforum.com 

WTA top 100 – pr. 3. februar 2020 

Rk Spiller Point U06 U07 U08 U09 U10 U11
1 Ashleigh Barty 8367 Dubai Doha IW
2 Simona Halep 6101 Dubai Doha IW
3 Karolina Pliskova 5290 Dubai Doha IW
4 Elina Svitolina 4775 FedCup HuaH Doha Mont IW
5 Belinda Bencic 4675 FedCup Dubai Doha IW
6 Bianca Andreescu 4665 FedCup Dubai Doha IW
7 Sofia Kenin 4495 FedCup Dubai Doha Lyon IW
8 Kiki Bertens 3965 FedCup St.P Dubai Doha IW
9 Serena Williams 3915 FedCup IW
10 Naomi Osaka 3626 FedCup IW
11 Petra Kvitova 3466 St.P Doha IW
12 Madison Keys 2962 Dubai Acap IW
13 Aryna Sabalenka 2820 FedCup Dubai Doha IW
14 Johanna Konta 2753 Dubai Doha Mont IW
15 Petra Martic 2586 Dubai Doha IW
16 Garbiñe Muguruza 2527 Doha IW
17 Marketa Vondrousova 2430 Dubai Doha IW
18 Alison Riske 2360 FedCup Dubai Doha IW
19 Elise Mertens 2360 FedCup Dubai Doha IW
20 Angelique Kerber 2175 Doha IW
21 Maria Sakkari 1955 FedCup St.P Dubai Doha IW
22 Anett Kontaveit 1935 FedCup St.P Dubai Doha IW
23 Donna Vekic 1935 St.P Doha IW
24 Karolina Muchova 1877 Dubai Doha IW
25 Elena Rybakina 1866 St.P Budap Doha IW
26 Dayana Yastremska 1785 HuaH Dubai Doha IW
27 Qiang Wang 1703 Udsat Dub-A Doha IW
28 Ekaterina Alexandrova 1700 FedCup St.P Doha Lyon IW
29 Amanda Anisimova 1613 Dubai Doha IW
30 Barbora Strycova 1516 Dub-A Doha IW
31 Julia Goerges 1510 Doha IW
32 Shuai Zhang 1505 Doha IW
33 Anastasia Pavlyuchenkova 1486 FedCup Dub-A Doha Lyon IW
34 Yulia Putintseva 1475 FedCup St.P Doha Mont IW
35 Sloane Stephens 1463 Acap IW
36 Saisai Zheng 1453 HuaH Doha Mont IW
37 Kristina Mladenovic 1380 St.P Doha Lyon IW
38 Veronika Kudermetova 1360 FedCup St.P Doha IW
39 Su-Wei Hsieh 1353 HuaH Doha IW
40 Jelena Ostapenko 1330 FedCup St.P Doha IW
41 Anastasija Sevastova 1310 FedCup St.P Dub-A Doha IW
42 Magda Linette 1288 FedCup HuaH Doha Mont IW
43 Polona Hercog 1212 Do-A IW
44 Rebecca Peterson 1205 FedCup St.P Acap Mont IW
45 Ons Jabeur 1195 FedCup IW-A
46 Caroline Garcia 1190 St.P Doha Lyon IW
47 Alison Van Uytvanck 1175 St.P Budap Doha Lyon IW
48 Iga Swiatek 1150 FedCup Budap IW
49 Svetlana Kuznetsova 1127 FedCup Do-A IW
50 Danielle Collins 1123 St.P Dub-A Doha IW
51 Cori Gauff 1115 FedCup IW
52 Jennifer Brady 1112 StP-A Do-A IW
53 Victoria Azarenka 1104 FedCup Mont IW
54 Anna Blinkova 1051 Budap IW
55 Carla Suárez Navarro 1049 FedCup Do-A IW
56 Yafan Wang 1048 HuaH Acap Mont IW
57 Ajla Tomljanovic 1015 St.P Budap Do-A IW
58 Fiona Ferro 1005 Acap Mont IW
59 Katerina Siniakova 1004 Budap IW
60 Marie Bouzkova 996 Acap Mont IW
61 Alizé Cornet 974 StP-A Budap Lyon IW
62 Lauren Davis 965 Acap Mont IW
63 Zarina Diyas 962 FedCup Mont IW
64 Bernarda Pera 955 IW
65 Viktoria Kuzmova 925 FedCup StP-A Budap Lyon IW
66 Venus Williams 905 IW
67 Kristyna Pliskova 899 Lyon IW
68 Jil Teichmann 880 FedCup Lyon IW
69 Sorana Cirstea 878 IW
70 Lin Zhu 855 HuaH Budap Acap IW
71 Daria Kasatkina 855 Budap IW
72 Taylor Townsend 850 IW-A
73 Laura Siegemund 849 FedCup Budap IW
74 Heather Watson 845 FedCup Mont IW
75 Tamara Zidansek 844 FedCup Acap Mont IW
76 Jessica Pegula 790 IW
77 Arantxa Rus 769 FedCup Budap Acap Mo-A
78 Sara Sorribes Tormo 769 FedCup Budap Acap Mo-A
79 Madison Brengle 767
80 Andrea Petkovic 766 IW-A
81 Kirsten Flipkens 760 FedCup Budap Mont
82 Nina Stojanovic 760 FedCup Acap Mont
83 Monica Puig 751 IW-A
84 Nao Hibino 750
85 Christina Mchale 740 Acap
86 Misaki Doi 725 FedCup Budap
87 Kateryna Kozlova 724 FedCup Budap Acap Mont
88 Danka Kovinic 717 HuaH Acap Mont
89 Vitalia Diatchenko 714 Budap Lyon
90 Ana Bogdan 709 FedCup Budap Aca-A Lyon
91 Tatjana Maria 704 FedCup HuaH Acap Mont
92 Paula Badosa 701 HuaH Budap Lyon
93 Viktorija Golubic 698 FedCup IW
94 Jasmine Paolini 695 FedCup Aca-A Mo-A
95 Samantha Stosur 689 HuaH
96 Kaia Kanepi 683
97 Kristie Ahn 671 Budap
98 Timea Babos 670 Budap Lyon
99 Stefanie Voegele 660
100 Camilla Giorgi 654
271 Clara Tauson 219 FedCup W100 W25
966 Sofia Samavati 14
1090 Olga Helmi 9 W15
1285 Elena Jamshidi 3
1285 Olivia Gram 3 W15 W15

 


U06/3.2: ATP 250 Pune & Córdoba & Montpellier, $108K Dallas, $54K Launceston
U07/10.2: ATP 500 Rotterdam, ATP 250 New York & Buenos Aires, $162K Bengaluru, $54 Cherbourg, Cleveland, Drummondville
U08/17.2: ATP 500 Rio, ATP 250 Marseille & Delray Beach, $54KDrummondville & Morelos, €46 Koblenz & Bergamo
U09/24.2: ATP 500 Dubai & Acapulco, ATP 250 Sintiago, €92K Pau, $81K Calgary, $54K Columbus & Yokohama
U10/2.3: $162K Indian Wells, $108K Monterrey, $35K Quijing, 5 x M25, 6 x M15
U11/9.3: ATP 1000 Indian Wells, $54K Nur-Sultan, $35 Potchefstroom, 1 x M25, 12 x M15

Links til ATP Entry-lister: Coric.top, Tennisteen.it, Livetennis.it, MensTennisForums.com, TWitter (updates)

ATP Top 100 – pr. 3. februar 2020

Rk Spiller Point U06 U07 U08 U09 U10 U11
1 Novak Djokovic 9,720 Dubai IW
2 Rafael Nadal 9,395 Acap IW
3 Roger Federer 7,130 Dubai IW
4 Dominic Thiem 7,045 Buen Rio IW
5 Daniil Medvedev 5,960 Rot IW
6 Stefanos Tsitsipas 4,745 Rot Dubai IW
7 Alexander Zverev 3,885 Acap IW
8 Matteo Berrettini 2,905 Buen Rio Acap IW
9 Gael Monfils 2,700 Rot Dubai IW
10 David Goffin 2,555 Mont Rot IW
11 Fabio Fognini 2,400 Mont Rot Dubai IW
12 Roberto Bautista Agut 2,360 Rot Dubai IW
13 Stan Wawrinka 2,360 Mont Rot Acap IW
14 Diego Schwartzman 2,220 Cordo Buen Santi IW
15 Andrey Rublev 2,174 Mont Rot Dubai IW
16 Denis Shapovalov 2,120 Mont Rot IW
17 Karen Khachanov 1,995 Rot Dubai IW
18 John Isner 1,940 NewY Acap IW
19 Benoit Paire 1,738 Pune Rot Dubai IW
20 Nick Kyrgios 1,690 NewY Acap IW
21 Felix Auger-Aliassime 1,666 Rot Acap IW
22 Guido Pella 1,665 Cordo Buen Rio Santi IW
23 Grigor Dimitrov 1,637 Rot Acap IW
24 Dusan Lajovic 1,596 Buen Rio Acap IW
25 Alex de Minaur 1,575 Acap IW
26 Kei Nishikori 1,570 NewY IW
27 Nikoloz Basilashvili 1,440 Rot Dubai IW
28 Hubert Hurkacz 1,433 Rot Dubai IW
29 Pablo Carreno Busta 1,332 Mont Rot Dubai IW
30 Borna Coric 1,320 Buen Rio Santi IW
31 Christian Garin 1,320 Buen Rio Santi IW
32 Milos Raonic 1,305 NewY IW
33 Jo-Wilfried Tsonga 1,305 Rot Dubai IW
34 Daniel Evans 1,296 Mont Rot Dubai IW
35 Jan-Lennard Struff 1,270 Rot Dubai IW
36 Taylor Fritz 1,255 Acap IW
37 Marin Cilic 1,205 Dubai IW
38 Reilly Opelka 1,192 NewY Acap IW
39 Laslo Djere 1,185 Cordo Buen Rio Santi IW
40 Sam Querrey 1,180 Cordo NewY IW
41 John Millman 1,141 Mont Alt Acap IW
42 Albert Ramos-Vinolas 1,130 Cordo Buen Rio Santi IW
43 Ugo Humbert 1,121 Mont NewY Acap IW
44 Filip Krajinovic 1,113 Mont Rot Dubai IW
45 Adrian Mannarino 1,111 Mont Rot Acap IW
46 Casper Ruud 1,079 Cordo Buen Rio Santi IW
47 Radu Albot 1,067 Mont Rot Acap IW
48 Pablo Cuevas 1,062 Buen Rio Santi IW
49 Fernando Verdasco 1,050 Cordo Buen Rio Santi IW
50 Juan Ignacio Londero 1,012 Cordo Buen Rio Santi IW
51 Aljaz Bedene 985 Mont Alt IW
52 Lorenzo Sonego 980 Cordo Buen Rio IW
53 Marton Fucsovics 962 Alt Alt Dubai IW
54 Alexander Bublik 952 Mont Alt Dubai IW
55 Feliciano Lopez 933 Mont Alt Acap IW
56 Tennys Sandgren 923 Cordo alt Rio-A Sant-A
57 Miomir Kecmanovic 921 NewY Acap IW
58 Richard Gasquet 890 Mont Alt Dubai IW
59 Gilles Simon 890 Mont Alt IW
60 Jeremy Chardy 885 Alt IW
61 Cameron Norrie 885 NewY IW
62 Lucas Pouille 880 Mont Rot IW
63 Pablo Andujar 867 Cordo Buen Rio Acap IW
64 Kyle Edmund 845 NewY Aca-A IW
65 Jordan Thompson 843 NewY Acap IW
66 Yoshihito Nishioka 842 Alt NewY Dub-A IW
67 Pierre-Hugues Herbert 820 Alt Alt Dubai IW
68 Mikhail Kukushkin 816 Alt Alt Dubai IW
69 Joao Sousa 811 Mont Alt Dubai IW
70 Tommy Paul 778 NewY IW_A
71 Corentin Moutet 777 Cordo Alt Rio Santi IW
72 Marco Cecchinato 758 Cordo Buen Rio Santi IW-A
73 Ricardas Berankis 751 Pune Alt IW
74 Federico Delbonis 746 Cordo Buen Rio Santi IW-A
75 Steve Johnson 745 Dallas NewY Aca-A IW
76 Mikael Ymer 739 Alt Alt Dub-A IW-A
77 Hugo Dellien 738 Cordo Buen Rio Santi IW
78 Jannik Sinner 710 Alt Alt IW-A
79 Frances Tiafoe 700 Acap IW
80 Philipp Kohlschreiber 700 Pune Alt Dub-A IW-A
81 Nicolas Jarry 671 Cordo Buen Rio Santi IW-A
82 Stefano Travaglia 670 Pune Alt Alt IW
83 Roberto Carballes Baena 664 Cordo Alt Rio Santi IW-A
84 Alejandro Davidovich Fokina 664 Santi IW-A
85 Lloyd Harris 651 IW
85 Yuichi Sugita 645 IW-A
87 Jaume Munar 643 Cordo Alt Rio-A Santi IW-A
88 Soonwoo Kwon 637 Pune NewY Aca-A IW-A
89 Thiago Monteiro 634 Cordo Alt Rio-A Santi IW-A
90 Egor Gerasimov 620 Pune
91 Gregoire Barrere 612 Alt Alt IW-A
92 Dominik Koepfer 611 Dallas Alt IW-A
93 Dennis Novak 609
94 Yasutaka Uchiyama 604 Alt NewY IW-A
95 Andreas Seppi 601 Dallas NewY IW-A
96 James Duckworth 598 Pune Alt IW-A
97 Damir Dzumhur 594 Alt IW-A
98 Salvatore Caruso 588 Pune alt Rio-A Sant-A
99 Alexei Popyrin 585 Alt Alt
100 Andrej Martin 551
235 Mikael Torpegaard 200 Dallas Clevel DavisC
299 Chun-hsin Tseng 133 Bangal
310 Lorenzo Musetti 123 Bergamo
423 Carlos Alcaraz 76
798 Eric Vanshelboim 18
852 Holger Vitus Nodskov Rune 15 M25 M25 DavisC
1071 August Holmgren 7
1581 Elmer Møller 1
D54* Frederik Løchte Nielsen 1.610 Montp. NewYork Marseil Dubai DavisC

 

*) Ved Frederik Løchte Nielsen omfatter både rangering og turneringer kun double, hvor han spiller sammen med Tim Puetz.

ITF World Tennis Tour (udvalgte) – 3. februar 2020

No.ITF Women Pts.ITF No.WTA Uge06 Uge07 Uge08 Uge09
52 Clara Tauson 272 261 FedCup W100Cairo W25Glasgow-Q3
303 Sofia Nami Samavati 94 966
409 Olga Helmi 64 1090 W15Heraklion? W15Heraklion-Q
718 Elena Jamshidi 22 1285
759 Olivia Gram 18 1285 W15Cancun-Q W15Cancun-Q
548 Hannah Viller Møller 38 FedCup
837 Karen Barritza 14 FedCup
1360 Karoline Laursen 4
Emilie Francati FedCup
Maria Jespersen FedCup
Divine Dasam Nweke

 

W25*) Tilmeldt flere W25 turneringer, dog urealistisk at slippe ind uden wildcard.

Deadlines – standard Uge5 Uge6 Uge7 Uge8 Uge9 Uge10 Uge11 Uge12 Uge13
Entry   torsdag 09-jan 16-jan 23-jan 30-jan 06-feb 13-feb 20-feb 27-feb 05-mar
Withdrawal tirsdag 14-jan 21-jan 28-jan 04-feb 11-feb 18-feb 25-feb 03-mar 10-mar
Freeze torsdag 23-jan 30-jan 06-feb 13-feb 20-feb 27-feb 05-mar 12-mar 19-mar
Start   mandag 27-jan 03-feb 10-feb 17-feb 24-feb 02-mar 09-mar 16-mar 23-mar

 

No. Men ITF ATP Uge06 Uge07 Uge08 Uge09
489 Eric Vanshelboim (UKR) 116 798
1215 Holger Vitus Nødskov Rune 16 852 M25Palm-Cost-JE M25Napples-JE
655 August Holmgren 70 1071
1469 Elmer Møller 9 1581
2052 Henrik Heise Korsgaard 2
2089 Carl Emil Overbeck 2
2112 Jesper Andi Jørgensen 2
2375 Sebastian Grundtvig 1
2375 Gustav Theilgaard 1
Philip Hjorth
Kasper Elsvad
Johannes Ingildsen
Anders Arenfeldt Holm
Oliver Benneweis Pramming
Ludvig Aaes
Romeo Midtgaard Jivraj
Christopher Luthra
Alexander Schou

Point optjent i løbet af ugen, opdateres med 1 uges forsinkelse.

ITF World Tennis Tour Juniors (udvalgte) – pr. 3. februar 2020

No. Girls Point Uge06 Uge07 Uge08 Uge09 Uge10
295 Clarine Lerby (NED) 196,50 J1Brasil
383 Johanne Christine Svendsen 144,25 U16TE J4KB
713 Rebecca Munk Mortensen 70,75 U16TE J4KB J4Oslo
848 Natacha Schou 52,75 U16TE J4KB
1170 Divine Dasam Nweke 26,75
1244 Zoe Du Pasquier Jensen 23,25 J4KB J4Oslo-Q2
1354 Nina Vicic 19,25
1389 Charlotte Mosbaek Ellegaard 18,25
1526 Cirkeline Lundberg 14,50 J4KB-Q J4Oslo-Q9
1628 Emilie Just-Bomholt 12,00
2340 Anna Aagaard Nielsen 2,75 J4KB-Q
2340 Anna Tang 2,75 J4KB-Q18 J4Oslo-Q17
2456 Olivia Thiemke 2,25 J4KB-WC
2475 Wilma Krebs Hyllested 2 J4KB-Q
2475 Cecilie Wiche 2,00 J4KB-Q J4Oslo-Q21
2666 Nikoline Gullacksen 1,75
2743 Katerina Norup Hansen 1,50 J4KB-Q
2807 Sille Larsen 0,75
Emilie Just-Bomholt
Victoria Ilena Andersen
Sarafina Olivia Hansen J4KB-Q J4Oslo-A10
Laura Brunkel J4KB-WC
Sofie Vindberg Nielsen J4KB-Q
Filippa Gaba Hansen
Frederikke Alberte Pape J4KB-WC
Mille Moerk J4KB-WC
Frederikke Birn
Dicte Ingildsen
Melissa Zulkic
Chili Alberthe Emelie Jensen J4KB-Q
Isil Yurttas
Emma Kamper Malmkjær
Augusta Birn
Victoria Wiche J4KB-Q J4Oslo-A16
Asta Ripperger
Ena Arnautovic
Therese Harboe Holst
Asta Ripperger


J1, J2, J3, J4, J5 = Grade 1-5. JA=Grade A

Deadlines – standard Uge5 Uge6 Uge7 Uge8 Uge9 Uge10 Uge11 Uge12 Uge13
Entry   tirsdag 31-dec 07-jan 14-jan 21-jan 28-jan 04-feb 11-feb 18-feb 25-feb
Withdrawal tirsdag 14-jan 21-jan 28-jan 04-feb 11-feb 18-feb 25-feb 03-mar 10-mar
Freeze onsdag 22-jan 29-jan 05-feb 12-feb 19-feb 26-feb 04-mar 11-mar 18-mar
Start   mandag 27-jan 03-feb 10-feb 17-feb 24-feb 02-mar 09-mar 16-mar 23-mar

 

No. Boys Point Uge06 Uge07 Uge08 Uge09 Uge10
2 Holger Vitus Nødskov Rune 2715,00
53 Elmer Møller 607,25
176 Oskar Brostrøm Poulsen 252,25
618 Richard Biagiotti 60,50 J4KB J4Oslo-Q
720 Caspar Jalili Mikkelsen 48,00 J4KB
1149 Julius Kostopoulos 18,50 J4KB-Q
1203 Asger Emil Ildor 16,00
1233 Felipe Mikkelsen 15,25 J4KB-Q
1531 Ervin Mesic 7,75 J4KB-WC
1613 Rasmus Egehus 6,75
1894 Valdemar Frederik Pape 3,75 J4KB-Q
2096 Tobias Bo Kudsk 2,00
2374 Mikkel Ballisager 0,75
Kevin Chen
Alexander Stage J4KB-Q
Christopher Garde J4KB-WC
Cornelius Alexander Shalmi J4KB-Q
Theodor Boisen J4KB-Q
Lukas Goldstein Wendelboe J4KB-Q
Christoffer Hayes Hjelm
Johan August Mottlau J4KB-Q
Luka Strojanovic
Cornelius Alexander Shalmi
William Svendsen
Jonathan Sund Nordahl
Fidel Nweke
Alexander Borup
Niklas Jensen J4KB-Q
Nikolaj Terp Maansson
Noah Byrgesen
Victor Bech Frandsen
Adam Tvede J4KB-Q
Alexander Garde J4KB-Q