Ugens højdespringer på WTA-ranglisten blev Svetlana Kuznetsova, der efter 1/8-finale i Toronto og finalen i Cincinnati i løbet af 2 uger er avanceret fra no. 198 til no. 62.

34-årige Svetlana Kuznetsova sluttede i perioden 2004-2010 hvert eneste år i top 4, og hun sluttede både 2007 og 2008 som no. 2, og hun har desuden vundet 2 Grand Slam titler – US Open 2004 og French Open 2009.
I de efterfølgende år (2011-2015) sluttede hun året i top 20 (2013 dog no. 21), hvorefter hun sluttede som no. 7 i både 2016 og 2017, og i 2018 som no. 12.

Det lykkedes dog aldrig nogensinde for Kuznetsova at blive no. 1 på WTA-ranglisten, og derved konkurrerer hun med Petra Kvitova om at være den bedste dobbelte Grand Slam vinder, der endnu ikke har opnået at være no. 1 på ranglisten.

80665300
Getty Images – Novak Djokovic og Petra Kvitova – vindere af Wimbledon 2014

Kvitova har ligeledes 2 Grand Slam titler (Wimbledon 2011 og 2014), og hun har siden 2011 sluttet året i top 10 – lige bortset fra 2017, hvor hun sluttede som no. 11.

Både Kvitova og Kuznetsova har en 2. plads som deres højeste rangering, men det seneste års tid har Kuznetsova været i frit fald ned ad ranglisten, hvor hun på ranglisten pr. 5. august var nede og skrabe bunden som no. 198.

Svetlana Kuznetsova
© 2019 Jimmie48 Tennis Photography This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net Una – Svetlana Kuznetsova

Ligesom Lille Peder Edderkop kravlede hun dog langsomt – eller rettere hurtigt – op de næste par uger, idet hun 12. august blev no. 153, da hun nåede 1/8-finalen ved WTA Premier 5 turneringen i Toronto, hvor hun havde modtaget et wildcard.

Ugen efter fik Kuznetsova igen et wildcard til Premier 5 turneringen i Cincinnati, hvor hun næsten nåede helt til tops, da hun nåede finalen mod Madison Keys, der vandt en kneben sejr 7-5, 7-6(5).

WTA Cincinnati 2019: Madison Keys aggressive spil afgjorde finalen

Da der er 900 point til vinderen og 585 til no. 2, er Keys tilbage i top 10, da hun avancerede 8 pladser til no. 10, men Kuznetsova foretog et gigant-hop på yderligere 91 pladser til en rangering som no. 62, og hun vil næppe være en ønskemodstander for de seedede spillere ved US Open.

Ved lodtrækningen til US Open torsdag undgik de seedede dog at møde Kuznetsova i 1. runde, hvor hun møder no. 152 Kristie Ahn (USA), men i 2. runde kan hun møde 11. seedede Sloane Stephens, hvis begge kommer videre til 2. runde.
Vurderet efter de 2 spilleres indsats i Cincinnati vil Stephens være i overhængende risiko for en hurtig exit ved US Open.


U34/19.8: Int. Bronx, Kval US Open
U35/26.8: Grand Slam US Open, W60 Jinan
U36/2.9: Grand US Open (uge 2), 125K New Haven, W60 Zagreb, W60 Changsha, W60 Montreux
U37/9.9: Premier Zhengzhou, Int. Hiroshima, Int. Nanchang
U38/16.9: Premier Osaka, Int. Seoul, Int. Guangzhou, W60 Saint-malo
U39/23.9: Premier 5 Wuhan, Int. Tashkent, W60 Caldas Da Rainha, W60 Valencia, W60 Templeton, W60 Darwin
U40/30.9: Premier M Beijing, W60 Charleston

Links til WTA Entry-lister: Tennisteen.it, Coric.top, Tennisforum.com, Twitter

WTA top 100 – pr. 19. august 2019

Rk Spiller Point U34 U35 U36 U37 U38 U39 U40
1 Naomi Osaka 6606 UsOp Osak Beijing
2 Ashleigh Barty 6501 UsOp Wuha Beijing
3 Karolina Pliskova 6315 UsOp Zhen Wuha Beijing
4 Simona Halep 4743 UsOp Zhen Wuha Beijing
5 Elina Svitolina 4492 UsOp Zhen Guan Wuha Beijing
6 Petra Kvitova 4485 UsOp Wuha Beijing
7 Kiki Bertens 4325 UsOp Zhen Osak Wuha Beijing
8 Serena Williams 3935 UsOp Beijing
9 Aryna Sabalenka 3320 UsOp Zhen Wuha Beijing
10 Madison Keys 3267 UsOp Osak Wuha Beijing
11 Sloane Stephens 3189 UsOp Osak Wuha Beijing
12 Anastasija Sevastova 3167 UsOp Osak Wuha Beijing
13 Belinda Bencic 3008 UsOp Osak Wuha Beijing
14 Angelique Kerber 2870 UsOp Osak Wuha Beijing
15 Bianca Andreescu 2837 UsOp Osak Wuha Beijing
16 Johanna Konta 2695 Bronx UsOp Beijing
17 Marketa Vondrousova 2651 UsOp Osak Wuha Beijing
18 Qiang Wang 2593 Bronx UsOp Zhen Guan Wuha Beijing
19 Caroline Wozniacki 2537 UsOp Wuha Beijing
20 Sofia Kenin 2460 UsOp Zhen Guan Wuha Beijing
21 Anett Kontaveit 2380 UsOp Zhen Osak Wuha Beijing
22 Petra Martic 2067 UsOp Zhen Osak Wuha Beijing
23 Donna Vekic 2000 UsOp Osak Wuha Beijing
24 Amanda Anisimova 1934 UsOp Wuha Beijing
25 Garbiñe Muguruza 1920 UsOp Osak Wuha Beijing
26 Elise Mertens 1920 UsOp Osak Wuha Beijing
27 Julia Goerges 1910 UsOp Wuha Beijing
28 Caroline Garcia 1871 UsOp Zhen Osak Wuha Beijing
29 Carla Suárez Navarro 1866 Bronx UsOp Wuha Beijing
30 Su-Wei Hsieh 1830 UsOp Hiro Osak Wuha Beijing
31 Maria Sakkari 1800 Bronx UsOp Zhen Seol Wuha Beijing
32 Barbora Strycova 1750 Bronx UsOp Wuha Beijing
33 Dayana Yastremska 1730 Bronx UsOp Osak Wuha Beijing
34 Shuai Zhang 1535 Bronx UsOp Nanc Guan Wuha Beijing
35 Danielle Collins 1508 Bronx UsOp Wuha Beijing
36 Alison Riske 1507 UsOp Zhen Osak-A Wuha Beijing
37 Saisai Zheng 1390 Bronx UsOp Zhen Guan Wuha Beijing
38 Katerina Siniakova 1375 Bronx UsOp Guan Wuha Beijing
39 Yulia Putintseva 1355 Bronx UsOp Zhen Osak-A Wuha Beijing
40 Lesia Tsurenko 1337 UsOp Zhen Wuha Beijing
41 Victoria Azarenka 1335 UsOp Wuha Beijing
42 Daria Kasatkina 1330 UsOp Osak Wuha Beijing
43 Ekaterina Alexandrova 1273 UsOp Wuha Beijing
44 Monica Puig 1190 UsOp Osak-A Wuha Beijing
45 Aliaksandra Sasnovich 1181 Bronx UsOp Guan Wuha-A1 Beijing
46 Anastasia Pavlyuchenkova 1180 UsOp Osak-A Wuha Beijing
47 Karolina Muchova 1139 UsOp Seol Wuha-A2 Beijing
48 Ajla Tomljanovic 1105 Bronx UsOp Zhen Seol Wuha Beij-A
49 Iga Swiatek 1101 UsOp Beij-A
50 Yafan Wang 1080 BronxA UsOp Nanc Seol Wuha-A5 Beij-A
51 Veronika Kudermetova 1074 BronxA UsOp Hiro Beij-A
52 Venus Williams 1072 UsOp Beij-A
53 Kristina Mladenovic 1050 UsOp Zhen Osak-ASe Wuha-A3
54 Viktoria Kuzmova 1045 UsOp Nanc Seol Tash
55 Marie Bouzkova 1035 Nanc Guan
56 Polona Hercog 1029 BronxA UsOp Zhen Seol
57 Jessica Pegula 1010 UsOp NewH Seol
58 Camila Giorgi 1004 Bronx UsOp Wuha-A4
59 Jil Teichmann 974 UsOp Seol
60 Margarita Gasparyan 969 UsOp NewH Seol Tash
61 Ons Jabeur 955 UsOp Guan
62 Svetlana Kuznetsova 936
63 Tamara Zidansek 910 BronxA UsOp Zhen Guan
64 Alizé Cornet 905 Bronx UsOp Zhen
65 Jennifer Brady 901 UsOp NewH Guan
66 Alison Van Uytvanck 895 BronxA UsOp Hiro Seol Tash
67 Elena Rybakina 886 Nanc Guan
68 Dominika Cibulkova 873 UsOp
69 Bernarda Pera 869 UsOp Guan
70 Rebecca Peterson 865 UsOp Nanc Guan
71 Lauren Davis 859 UsOp
72 Fiona Ferro 827 UsOp Zhen-A Guan
73 Viktorija Golubic 826 UsOp Nanc Guan
74 Kateryna Kozlova 821 UsOp Nanc Guan
75 Jelena Ostapenko 820 UsOp Zhen-A Seol Tash
76 Anastasia Potapova 817 UsOp Hiro Seol
77 Zarina Diyas 815 UsOp NewH Hiro
78 Madison Brengle 804 UsOp NewH
79 Tatjana Maria 796 UsOp NewH Hiro Seol Tash
80 Magda Linette 768 UsOp NewH Nanc Seol
81 Pauline Parmentier 750 UsOp NewH Tash
82 Sara Sorribes Tormo 730 UsOp NewH Hiro Seol-A
83 Kaia Kanepi 716 UsOp
84 Daria Gavrilova 700 UsOp NewH Hiro Seol
85 Vera Zvonareva 700 UsOp
86 Kristyna Pliskova 698 UsOp Nanc Seol Tash
87 Maria Sharapova 696 UsOp
88 Timea Bacsinszky 694 UsOp Seol Tash
89 Andrea Petkovic 685 UsOp Guan
90 Laura Siegemund 675 UsOp NewH Hiro Guan
91 Paula Badosa 670 Nanc Seol
92 Irina-Camelia Begu 666 Nanc Seol Tash
93 Anna Blinkova 664 UsOp NewH Guan
94 Ivana Jorovic 663 UsOp Nanc Seol Tash
95 Astra Sharma 652 UsOp NewH Guan-A
96 Anna Karolina Schmiedlova 645 UsOp Hiro Seol-A Tash
97 Aleksandra Krunic 635 Nanc Seol-A Tash
98 Natalia Vikhlyantseva 630 UsOp
99 Beatriz Haddad Maia 629
100 Aliona Bolsova 612 NewH
304 Clara Tauson 173
912 Sofia Samavati 14
963 Olga Helmi 12
1237 Olivia Gram 3

 

Som 16-årig må Clara Tauson max. deltage i 15 professionelle turneringer i 2019- incl. max.4 wildcards

Kalender med Caroline Wozniackis forventede schedule for 2019


U34/19.8: Kval US Open, ATP250 Winston-Salem, €46K LAguila
U35/26.8: Grand Slam US Open, $54K Baotou, €46K Mallorca & Como
U36/2.9: Grand Slam US Open, $162K New Haven, €137K Genova & Jinan, €46K Cassis
U37/9.9: US Open (Uge 2), €137K Szczecin, $162K Cary, $81K Istanbul & Shanghai, €69K Seville, €46K Banja Luka
U38/16.9: ATP 250 Metz, ATP 250 St. Petersburg, $162K Kaohsiung, €46K Glasgow & Sibiu & Biella, $54K Columbus
U39/23.9: ATP 250 Chengdu & Zhuhai, €137K Orleans, $108K Tiburon, €46K Buenos Aires & Florence
U40/30.9: ATP 500 Beijing & Tokyo, $54K Nur Sultan & Campinas, €46K Barcelona

Links til ATP Entry-lister: Tennisteen.it, Coric.top, MensTennisForums.com, TWitter (updates)

ATP Top 100 – pr. 19. august 2019

Rk Spiller Point U34 U35 U36 U37 U38 U39 U40
1 Novak Djokovic 11,685 USop
2 Rafael Nadal 7,945 USop
3 Roger Federer 6,950 USop
4 Dominic Thiem 4,925 USop
5 Daniil Medvedev 4,195 USop St.Pet
6 Alexander Zverev 4,005 USop
7 Kei Nishikori 4,005 USop
8 Stefanos Tsitsipas 3,455 USop Zhuh
9 Karen Khachanov 2,890 USop St.Pet
10 Roberto Bautista Agut 2,575 USop Zhuh
11 Fabio Fognini 2,510 USop
12 Borna Coric 2,160 Wins USop St.Pet Zhuh
13 John Isner 2,140 USop Cheng
14 David Goffin 2,075 USop Metz
15 Gael Monfils 2,055 USop Zhuh
16 Juan Martin del Potro 2,050 USop
17 Kevin Anderson 2,050 USop
18 Nikoloz Basilashvili 1,985 Wins USop Metz
19 Felix Auger-Aliassime 1,750 USop Cheng
20 Guido Pella 1,735 USop
21 Diego Schwartzman 1,725 USop
22 Milos Raonic 1,630 USop
23 Marin Cilic 1,590 USop Metz
24 Stan Wawrinka 1,535 USop St.Pet
25 Matteo Berrettini 1,535 USop St.Pet
26 Lucas Pouille 1,475 USop Metz Zhuh
27 Taylor Fritz 1,465 USop Cheng
28 Dusan Lajovic 1,441 USop Cheng
29 Nick Kyrgios 1,430 USop Zhuh
30 Benoit Paire 1,403 Wins USop Metz Cheng
31 Kyle Edmund 1,325 USop Cheng
32 Christian Garin 1,321 USop Cheng
33 Fernando Verdasco 1,310 USop Metz Cheng
34 Richard Gasquet 1,280 USop Metz Cheng
35 Jan-Lennard Struff 1,280 USop Metz
36 Alex de Minaur 1,270 USop Zhuh
37 Laslo Djere 1,245 USop St.Pet
38 Denis Shapovalov 1,240 USop Cheng
39 Gilles Simon 1,240 USop Metz
40 Radu Albot 1,137 USop Cheng
41 Hubert Hurkacz 1,078 Wins USop Metz
42 Reilly Opelka 1,076 USop Cheng
43 Joao Sousa 1,061 Wins USop St.Pet Cheng
44 Mikhail Kukushkin 1,041 Wins USop St.Pet Cheng
45 Pierre-Hugues Herbert 1,038 USop Metz Zhuh
46 Sam Querrey 1,035 Wins USop Cheng
47 Andrey Rublev 1,031 Wins USop St.Pet Zhuh
48 Lorenzo Sonego 1,026 Wins USop Metz
49 Miomir Kecmanovic 1,022 Wins USop St.Pet Zhuh
50 Albert Ramos-Vinolas 1,019 Win-Q Uso-A Metz Zhuh
51 Filip Krajinovic 1,018 Wins USop Metz
52 Frances Tiafoe 1,015 USop
53 Pablo Cuevas 1,013 Wins USop
54 Casper Ruud 976 Wins USop St.Pet Zhuh
55 Jordan Thompson 976 USop Cheng
56 Juan Ignacio Londero 970 USop Cheng
57 Adrian Mannarino 961 Wins USop St.Pet Zhuh
58 Daniel Evans 955 Wins USop Cheng
59 Yoshihito Nishioka 946 Wins USop Zhuh-A
60 Cameron Norrie 915 USop Zhuh
61 John Millman 911 Wins USop Zhuh
62 Ugo Humbert 909 Wins USop Metz
63 Feliciano Lopez 903 Wins USop
64 Pablo Carreno Busta 897 Wins USop Metz Cheng
65 Marton Fucsovics 885 USop St.Pet Chen-A
66 Jo-Wilfried Tsonga 885 USop Metz
67 Marco Cecchinato 880 Wins USop Zhuh
68 Federico Delbonis 869 Wins USop
69 Nicolas Jarry 865 Wins USop
70 Ricardas Berankis 857 USop St.Pet Alt
71 Pablo Andujar 847 Wins USop Metz Zhuh
72 Philipp Kohlschreiber 831 USop Alt
73 Tennys Sandgren 826 Win-Q USop Alt
74 Jeremy Chardy 815 Wins USop Metz
75 Alexander Bublik 808 Wins USop St.Pet Chen-A
76 Roberto Carballes Baena 787 Wins USop St.Pet
77 Andreas Seppi 745 Wins USop Alt
78 Grigor Dimitrov 722 USop Chen-A
79 Ivo Karlovic 694 USop Alt
80 Aljaz Bedene 685 USop Alt
81 Stefano Travaglia 672 USO-Q Uso-A St.Pet Zhuh-A
82 Steve Johnson 670 Wins USop Alt
83 Corentin Moutet 650 Wins USop St.Pet Zhuh-A
84 Martin Klizan 619 Wins USop St.Pet
85 Hugo Dellien 618 Wins USop
86 Bernard Tomic 617 USO-Q
87 Thomas Fabbiano 610 USop St.Pet
88 Peter Gojowczyk 604 Metz Zhuh-A
89 Prajnesh Gunneswaran 600 Win-Q USop
90 Soonwoo Kwon 599
91 Marcel Granollers 576 Alt
92 Brayden Schnur 568 Win-Q USop Alt
93 Leonardo Mayer 565 Win-Q USop Metz
94 Kamil Majchrzak 557 USO-Q St.P-A
95 Mackenzie McDonald 555 USop
96 Marius Copil 552 Wins USop Alt.
97 Jaume Munar 550
98 Antoine Hoang 536
99 Lloyd Harris 535 Wins USop
100 Thiago Monteiro 532
173 Mikael Torpegaard 298 USO-Q NewH DaCup?
616 August Holmgren 7
715 Eric Vanshelboim 24 DaCup-Ukraine
1132 Holger Vitus Nodskov Rune  6 DaCup?
D49* Frederik Nielsen 1626 DaCup St.P

 

*) Ved Frederik Løchte Nielsen omfatter både rangering og turneringer kun double, hvor han spiller sammen med Tim Puetz.

ITF World Tennis Tour (udvalgte) – 19. august 2019

No. Women ITF WTA Uge34 Uge35 Uge36 Uge37
73 Clara Tauson 272 173 1W60Israel
2W15Ceuta
284 Sofia Nami Samavati 96 14
363 Olga Helmi 71 12 W15Belgien-LWQ W15Haren 1W15Anning
2W15Ceuta
3W15Dijon
4W15Ungarn
890 Karen Barritza 12 W15-Belgien-Q W60Schweiz-A18
962 Elena Jamshidi 12 W15Rumæn-Q
1070 Olivia Gram 8 3 Tabarka-LWQ W25Wien-Q W25Spanien-A22 3W15Tabarka
4W15Cairo
1506 Hannah Viller Møller 2 Tabarka-LWQ W15Haren-Q W15Rumæn-Q 1W15Ceuta
2W15Tabarka
Emilie Francati
Maria Jespersen
Divine Dasam Nweke

W25*) Tilmeldt flere W25 turneringer, dog urealistisk at slippe ind uden wildcard.

Deadlines – standard Uge34 Uge35 Uge36 Uge37 Uge38 Uge39 Uge40 Uge41 Uge42
Entry   torsdag 01-aug 08-aug 15-aug 22-aug 29-aug 05-sep 12-sep 19-sep 26-sep
Withdrawal tirsdag 06-aug 13-aug 20-aug 27-aug 03-sep 10-sep 17-sep 24-sep 01-okt
Freeze torsdag 15-aug 22-aug 29-aug 05-sep 12-sep 19-sep 26-sep 03-okt 10-okt
Start   mandag 19-aug 26-aug 02-sep 09-sep 16-sep 23-sep 30-sep 07-okt 14-okt

 

No. Men ITF ATP Uge34 Uge35 Uge36 Uge37
337 Eric Vanshelboim (UKR) 202 24
667 August Holmgren 71 7
873 Mikael Torpegaard 42 298
1431 Frederik Løchte Nielsen 12
1592 Christian Lerby 8
2146 Henrik Heise Korsgaard 1 1M15Champaign
2428 Christopher Luthra 1
2428 Sebastian Grundtvig 1 1M15Tabarka
2M15Cairo
3M15Varna
2548 Anders Arenfeldt Holm 1
2548 Kasper Elsvad 1
Holger Vitus Nødskov Rune 6 M15Portugal
Oliver Benneweis Pramming 2M15Cancun
Ludvig Aaes

Point optjent i løbet af ugen, opdateres med 1 uges forsinkelse.

ITF World Tennis Tour Juniors (udvalgte) – pr. 19. august 2019

No. Girls Point Uge34 Uge35 Uge36 Uge37 Uge38
1 Clara Tauson 2495,00
166 Hannah Viller Møller 321,50 USop-A8
261 Clarine Lerby (NED) 224,25 J3Kiev J2Cairo J2Cairo
347 Divine Dasam Nweke 167,75 J2Cairo
1093 Alisha Ali Hussain 35,00
1233 Nina Vicic 25,75 J5Bratislava
1346 Natacha Schou 20,75 J5Schweiz
1517 Johanne Christine Svendsen 15,75 J5Menton-Q
1524 Cirkeline Lundberg 15,25
1565 Rebecca Munk Mortensen 14,50
1576 Charlotte Mosbaek Ellegaard 14,25
1653 Nikoline Gullacksen 12,25
1653 Amanda Rommetveit Rohde 12,25
1900 Martha Elisa Stemann 8,50
2106 Zoe Du Pasquier Jensen 6,00 J5Kramf
2475 Anna Tang 2,75
2779 Ida Hasselbalch 1,75
2863 Katerina Norup Hansen 1,50
2863 Isabella Kierkegaard 1,50
2919 Sille Larsen 0,75
Victoria Ilena Andersen
Anna Aagaard Nielsen J5Kram-Q
Moniqua Nielsen
Emilie Just-Bomholt J5Kram-Q
Augusta Birn
Frederikke Birn
Olivia Thiemke
Freja B. Løvberg
Isabella Grann Frankild
Emma Kamper Malmkjær J5Schweiz
Cecilie Wiche
Victoria Wiche
Wilma Krebs Hyllested
Camilla Solberg
Sofie Vindberg Nielsen
Elena Jamshidi
Amalie Piculell
Olivia Thiemke
Louise Flintsø
Olivia Parsholt Beck
Filippa Gaba Hansen
Sarafina Olivia Hansen
Julie Højerslev
Melissa Zulkic J4Slovenien-Q
Sofia Seron Pawlik
Michelle Delcheva Bernth
Sofia Læssøe Højer
Emma Zulkic
Elin Brun Creton
Monica Nielsen
Asta Ripperger J5Kram-Q


J1, J2, J3, J4, J5 = Grade 1-5. JA=Grade

Deadlines – standard Uge34 Uge35 Uge36 Uge37 Uge38 Uge39 Uge40 Uge41 Uge42
Entry   tirsdag 23-jul 30-jul 06-aug 13-aug 20-aug 27-aug 03-sep 10-sep 17-sep
Withdrawal tirsdag 06-aug 13-aug 20-aug 27-aug 03-sep 10-sep 17-sep 24-sep 01-okt
Freeze onsdag 14-aug 21-aug 28-aug 04-sep 11-sep 18-sep 25-sep 02-okt 09-okt
Start   mandag 19-aug 26-aug 02-sep 09-sep 16-sep 23-sep 30-sep 07-okt 14-okt

 

No. Boys Point Uge34 Uge35 Uge36 Uge37 Uge38
1 Shintaro Mochizuki (JPN) 2315,00 J1
Canada
USopen
2 Holger Vitus Nødskov Rune 2210,00 USopen
4 Martin Damm (USA) 1847,50 USopen
7 Toby Alex Kodat (USA) 1371,25 USopen
35 Carlos Alcaraz Garfia (ESP) 858,75
45 Eric Vanshelboim (UKR) 756,25 USopen
117 Elmer Møller 411,25 J3Cairo J2Cairo J2Cairo
146 Christian Lerby (NED) 347,50 USop-19A
297 Carl Emil Overbeck 185,75
388 Oskar Brostrøm Poulsen 143,50 J2Cairo
526 Sebastian Grundtvig 101,75
774 Gustav Theilgaard 53,50
874 Richard Biagiotti 43,00
944 Niels Heise Korsgaard 38,25
1178 Caspar Jalili Mikkelsen 23,75 J5Menton
1478 Emil Okkels Jensen 14,00 J4Cypern
1548 Kevin Chen 11,50
1967 Julius Kostopoulos 5
1967 Ervin Mesic 5 J4Sloven
2009 Asger Emil Ildor 5 J5Kramf J5Menton-Q
2220 Tobias Bo Kudsk 2,75
2220 Marcus Gram Petersen 2,75
2338 Jonas Hembo Mathiasen 2
2531 Felipe Mikkelsen 1,75 J5Kramf J5Menton-Q
2531 Valdemar Frederik Pape 1,75 J5Kramf
Oscar Toft Bjelsdorf
Mads Tagesen
Noah Svenningsen Holmvang
Lukas Goldstein Wendelboe
Jens Schou
Christopher Luthra
Theodor Boisen
Luka Strojanovic
Christoffer Hayes Hjelm
Oliver Eliasen
Mikkel Ballisager
Alexander Stage
Peter Møller
Fidel Nweke
Johan August Mottlau
Alexander Borup
Oliver Eliasen
Alexander Garde

 

ITF Junior Finals Road to Chengdu

Baseret på resultater fra 10. september 2018 -> 8. september 2019.
De 8 bedste deltager i 2019 ITF Junior Masters i Chengdu 23-27. oktober 2019.

No. Boys Point Girls Point
1 Shintaro Mochizuki (JPN) 2315,00 Leylah Annie Fernandez (CAN) 2245,00
2 Holger Vitus Nødskov Rune 2210,00 Emma Navarro (USA) 2122,50
3 Martin Damm (USA) 1847,50 Clara Tauson 2118,75
4 Thiago Agustin Tirante (ARG) 1576,25 Daria Snigur (UKR) 2083,75
5 Jonas Forejtek (CZE) 1576,25 Diane Parry (FRA) 1796,25
6 Toby Alex Kodat (USA) 1371,25 Alexa Noel (USA) 1722,50
7 Lorenzo Musetti (ITA) 1363,75 Clara Burel (FRA) 1687,50
8 Harold Mayot (FRA) 1333,75 Qinwen Zheng (CHN) 1527,50
9 Liam Draxl (CAN) 1320,00 Natsumi Kawaguchi (JPN) 1473,75
10 Bu Yunchaokete (CHN) 1250,00 Maria Camila Osorio Serrano (COL) 1341,25