Efter konvertering af ITF ranglistepoint til WTA og ATP er Sofia Nami Samavati,  Olga Helmi og Olivia Gram på WTA-ranglisten. Holger Rune ud af top 1000

Som bebudet i sidste uges udgave af Rang- og Entrylister for uge 31 er der sket store omvæltninger på den seneste rangliste pr. 5. august.

Rang- og Entrylister uge 31: Sidste rangliste inden konvertering til WTA/ATP

Ændringerne betyder, at de sidste 12 måneders resultater i $15.000 hos både kvinderne (W15) og mændene (M15) samt $25.000 (M25) hos mændene indgår i ranglisterne, hvorved 16-årige Clara Tauson avancerer 19 pladser til no. 306, og selvom hun – på grund af problemer med foden – har meldt afbud til en W60 turnering i Polen i denne uge, kan hun ifølge liverankingen se frem til yderligere avancement lige under top 300.

Clara Tauson
All rights reserved Espen Hildrup 2018 – Clara Tauson

Både Sofia Nami Samavati og Olga Helmi har optjent 12 WTA-point i W15-turneringer, hvilket rækker til en rangering som henholdsvis no. 952 og 955.

Foto: Sportsfotograf.com. – Olga Helmi

Desuden har Olivia Gram fået samlet 3 point sammen, hvorved hun med en placering som no. 1229 sniger sig med ind på ranglisten.

Olivia Gram
Foto: Privat – Olivia Gram

Holger Rune fokus på US Open inden senior målsætning

På ATP-ranglisten har 16-årige Holger Vitus Nødskov Rune som følge af 1. runde sejre i ATP Challengers i Blois og Amersfoort optjent 6 ATP-point, som for en uge siden rakte til en rangering som no. 555, men da point fra både M15 og M25 nu bliver medregnet, er antallet af spillere på ATP-ranglisten mere end fordoblet, og derved rækker 6 ATP-point på den nye rangliste til en placering som no. 1137, hvilket er et fald på 582 pladser, hvorimod der nu kræves ca. 45 point for at være no. 555.

Da Holger uventet modtog tilbud om wildcard til endnu en Challenger, som i denne uge afvikles i Manerbio i Italien, fik han chancen for at påbegynde en ny opstigning på ATP-ranglisten, men udfaldet af lodtrækningen afslørede, at det næsten ville kræve et mirakel, hvis Holger skulle slippe videre fra 1. runde (R64), hvor han tirsdag mødte Francisco Cerundolo (ARG), der i næste uge fylder 21 år.

Cerundolo har i de sidste par måneder vundet 2 M25 titler, og han har derudover været i yderligere en M25 finale, og tidligere i år vandt han desuden 3 M15 titler.
Derfor havde Holger allerede i sin første kamp udsigt til at møde en klasse-modstander, der da også fik et overtag fra kampens start, da han brød Holgers serv til 2-0 ved 30-40.
Herefter fik Holger dog styr på sin serv, og med 2 rene servepartier holdt han sig inde i sættet, og han havde desuden 2 break-muligheder til 3-4 ved 15-40.
Argentineren fik dog reddet partiet hjem til 5-2, men efter at Holger igen holdt sin serv i overbevisende stil til 3-5, lykkedes det at bryde tilbage til 4-5, og efter at have afværget en enkelt sætbold, holdt Holger serv til 5-5.

Begge holdt serv til 6-6, og 1. sæt blev derefter afgjort i tiebreak, hvor argentineren kom på 5-1 efter 2 mini-breaks, og kort efter havde han sin første sætbold ved 6-2, men en dobbeltfejl åbnede en lille dør på klem, men Holger smækkede selv døren i med en dobbeltfejl til 3-7.

Ligesom det var tilfældet i både Blois og Amersfoort, hvor Holger tabte i 2. runde til bundsolide spillere, fik han bevist, at han har både de spillemæssige og fysiske forudsætninger for at gøre sig gældende på Challenger niveau, men kampen mod Cerundolo blev endnu et eksempel på, at den mindste slækkelse på koncentration medfører kontant afregning ved kasse 1.

Starten på 2. sæt illustrerer dette ganske tydeligt, idet Holger i sit første serveparti kom bagud 0-40, hvilket 2 vundne bolde ikke kunne rette op på, og i hans næste serveparti brød argentineren rent til 3-0, og det fornemmedes at både gejsten og troen forsvandt.
Nedenstående efterfølgende opslag på Instagram, hvor Holger nu har mere end 18.000 følgere, illustrer at Holger er helt klar over, at der fortsat er meget at arbejde videre med, ikke mindst på det mentale område.

Deltagelsen i 3 Challengers har uden tvivl været en lærerig erfaring for Holger, som har gjort præcis samme erfaringer som den 1 år ældre Lorenzo Musetti (ITA) og den 2 år ældre Chun Hsin Tseng (TPE), der begge er tidligere junior Grand Slam vindere og no. 1 på junior-ranglisten.

Begge har fået wild cards til et stort antal turneringer på både Challenger og ITF World Tennis Tour’en og oplevet en lang række tidlige exits, inden det omsider lykkedes for Tseng at spille sig helt frem i finalen ved en Challenger i Prag forleden.
Musetti måtte ligesom Holger forlade turneringen i Manerbio efter 1. runde, og bortset fra en semifinale i Milan har tidlige exits været mere reglen end undtagelsen.

Oprindelig indgik det ikke i planerne, at Holger allerede i år skulle deltage i professionelle turneringer, men da han allerede et år før “planen” indfriede målsætningen om at vinde en junior Grand Slam og opnåede topplacering på ranglisten, opstod nogle uventede muligheder i form af wildcards, som er næsten umuligt at modstå fristelsen til at tage imod, selvom det ikke indgik i målsætningen som 1. prioritet for sæsonen.

Da de ændrede regler betyder, at Holgers udgangspunkt på ATP-ranglisten er ændret fra no. 555 til no 1137, får det indflydelse på den senior-målsætning, som planlægges for den kommende periode.
I første omgang bliver fokus dog koncentreret om junior udgaven af US Open, hvor målsætningen vil være endnu en Grand Slam titel, og derfor bliver målsætningen for senior først præciseret nærmere efter US Open, hvor al fokus er rettet de næste uger.

Som konsekvens heraf deltager Holger ikke som oprindelig planlagt i M25 i Rumænien i næste uge, hvor han i stedet bliver hjemme og træner. Dog overvejes at deltage ugen efter i M15 turneringen BTA Futures i Portugal, da den afvikles på hardcourt, inden turen går over Atlanten til de sidste forberedelser, hvor detaljerne endnu ikke er helt på plads, da det afhænger af, hvilke muligheder der opstår.


U32/5.8: Premier 5 Toronto, W100 Colombia, W60 Hechingen, W60 Warsaw, W60 Landisville
U33/12.8: Premier 5 Cincinnati, W100 Vancouver, W60 Concord
U34/19.8: Int. Bronx, Kval US Open
U35/26.8: Grand Slam US Open, W60 Jinan
U36/2.9: Grand US Open (uge 2), 125K New Haven, W60 Zagreb, W60 Changsha, W60 Montreux
U37/9.9: Premier Zhengzhou, Int. Hiroshima, Int. Nanchang
U38/16.9: Premier Osaka, Int. Seoul, Int. Guangzhou, W60 Saint-malo

Links til WTA Entry-lister: Tennisteen.it, Coric.top, Tennisforum.com

WTA top 100 – pr. 5. august 2019

Rk Spiller Point U32 U33 U34 U35 U36 U37 U38
1 Ashleigh Barty 6605 Toro Cinn UsOp
2 Naomi Osaka 6228 Toro Cinn UsOp Osak
3 Karolina Pliskova 6055 Toro Cinn UsOp Zhen
4 Simona Halep 5933 Toro Cinn UsOp Zhen
5 Kiki Bertens 5130 Toro Cinn UsOp Zhen Osak
6 Petra Kvitova 4785 Toro Cinn UsOp
7 Elina Svitolina 4737 Toro Cinn UsOp Zhen Guan
8 Sloane Stephens 3773 Toro Cinn UsOp Osak
9 Aryna Sabalenka 3565 Toro Cinn UsOp Zhen
10 Serena Williams 3410 Toro UsOp
11 Anastasija Sevastova 3356 Toro Cinn UsOp Osak
12 Belinda Bencic 2963 Toro Cinn UsOp Osak
13 Angelique Kerber 2875 Toro Cinn UsOp Osak
14 Johanna Konta 2745 Toro Cinn Bronx UsOp
15 Marketa Vondrousova 2652 Toro Cinn UsOp Osak
16 Qiang Wang 2647 Cinn Bronx UsOp Zhen Guan
17 Madison Keys 2556 Toro Cinn UsOp Osak
18 Caroline Wozniacki 2478 Toro Cinn UsOp
19 Anett Kontaveit 2335 Toro Cinn UsOp Zhen Osak
20 Elise Mertens 2180 Toro Cinn UsOp Osak
21 Petra Martic 2156 Toro Cinn UsOp Zhen Osak
22 Caroline Garcia 2105 Toro Cinn UsOp Zhen Osak
23 Amanda Anisimova 2038 Toro Cinn UsOp
24 Donna Vekic 1955 Toro Cinn UsOp Osak
25 Julia Goerges 1955 Toro Cinn UsOp
26 Carla Suárez Navarro 1941 Toro Cinn Bronx UsOp
27 Bianca Andreescu 1937 Toro Cinn UsOp Osak
28 Garbiñe Muguruza 1865 Toro Cinn UsOp Osak
29 Sofia Kenin 1820 Toro Cinn UsOp Zhen Guan
30 Su-Wei Hsieh 1780 Toro Cinn UsOp Hiro Osak
31 Barbora Strycova 1750 Bronx UsOp
32 Maria Sakkari 1670 Toro Cinn Bronx UsOp Zhen Seol
33 Dayana Yastremska 1619 Toro Cinn Bronx UsOp Osak
34 Lesia Tsurenko 1585 Toro Cinn UsOp Zhen
35 Shuai Zhang 1535 Bronx UsOp Nanc Guan
36 Danielle Collins 1508 Toro Cinn Bronx UsOp
37 Alison Riske 1437 UsOp Zhen Osak-A
38 Saisai Zheng 1360 Cinn Bronx UsOp Zhen Guan
39 Victoria Azarenka 1335 Cinn UsOp
40 Daria Kasatkina 1325 Toro Cinn UsOp Osak
41 Katerina Siniakova 1316 Toro Cinn Bronx UsOp Guan
42 Yulia Putintseva 1315 Toro Cinn Bronx UsOp Zhen Osak-A
43 Monica Puig 1190 UsOp Osak-A
44 Anastasia Pavlyuchenkova 1185 UsOp Osak-A
45 Ajla Tomljanovic 1165 Bronx UsOp Zhen Seol
46 Aliaksandra Sasnovich 1151 Toro Cinn Bronx UsOp Guan
47 Karolina Muchova 1139 UsOp Seol
48 Ekaterina Alexandrova 1133 UsOp
49 Viktoria Kuzmova 1105 UsOp Nanc Seol
50 Kristina Mladenovic 1100 UsOp Zhen Osak-ASe
51 Yafan Wang 1068 BronxA UsOp Nanc Seol
52 Camila Giorgi 1063 Cinn Bronx UsOp
53 Alizé Cornet 1040 Bronx UsOp Zhen
54 Polona Hercog 1019 BronxA UsOp Zhen Seol
55 Jessica Pegula 1019 UsOp Seol
56 Venus Williams 986 UsOp
57 Veronika Kudermetova 986 BronxA UsOp Hiro
58 Jil Teichmann 980 UsOp Seol
59 Margarita Gasparyan 969 UsOp Seol
60 Ons Jabeur 943 UsOp Guan
61 Alison Van Uytvanck 925 BronxA UsOp Hiro Seol
62 Tamara Zidansek 910 BronxA UsOp Zhen Guan
63 Elena Rybakina 886 Nanc Guan
64 Bernarda Pera 883 UsOp Guan
65 Iga Swiatek 877 UsOp
66 Dominika Cibulkova 873 UsOp
67 Lauren Davis 839 UsOp
68 Fiona Ferro 827 UsOp Zhen-A Guan
69 Viktorija Golubic 826 UsOp Nanc Guan
70 Kateryna Kozlova 821 UsOp Nanc Guan
71 Rebecca Peterson 820 UsOp Nanc Guan
72 Kaia Kanepi 805 UsOp
73 Madison Brengle 804 UsOp
74 Tatjana Maria 796 UsOp Hiro Seol
75 Anastasia Potapova 795 UsOp Hiro Seol
76 Jennifer Brady 761 UsOp Guan
77 Magda Linette 761 UsOp Nanc Seol
78 Laura Siegemund 750 UsOp Hiro Guan
79 Zarina Diyas 750 UsOp Hiro
80 Pauline Parmentier 750 UsOp
81 Maria Sharapova 740 UsOp
82 Jelena Ostapenko 716 Toro Cinn UsOp Zhen-A Seol
83 Daria Gavrilova 700 UsOp Hiro Seol
84 Vera Zvonareva 700 UsOp
85 Kristyna Pliskova 696 UsOp Nanc Seol
86 Timea Bacsinszky 694 UsOp Seol
87 Andrea Petkovic 685 UsOp Guan
88 Misaki Doi 679 UsOp Hiro
89 Ivana Jorovic 678 UsOp Nanc Seol
90 Paula Badosa 670 Nanc Seol
91 Marie Bouzkova 668 Nanc Guan
92 Irina-Camelia Begu 666 Nanc Seol
93 Anna Blinkova 664 UsOp Guan
94 Sorana Cirstea 651 UsOp Hiro Guan
95 Anna Karolina Schmiedlova 645 UsOp Hiro Seol-A
96 Sara Sorribes Tormo 643 UsOp Hiro Seol-A
97 Beatriz Haddad Maia 641 UsOp
98 Natalia Vikhlyantseva 638 UsOp
99 Aleksandra Krunic 635 Nanc Seol-A
100 Astra Sharma 623 UsOp Guan-A
306 Clara Tauson 168
952 Sofia Samavati 12
955 Olga Helmi 12
1229 Olivia Gram 3

 

Som 16-årig må Clara Tauson max. deltage i 15 professionelle turneringer i 2019- incl. max.4 wildcards

Kalender med Caroline Wozniackis forventede schedule for 2019


U32/5.8: ATP 1000 Toronto, $81K Aptos, $54K Yokkaichi, €46K Manerbio & Augsburg
U33/12.8: ATP 1000 Cincinnati, $108K Vancouver, €69K Cordons, €46K Meerbusch & Portoroz
U34/19.8: Kval US Open, ATP250 Winston-Salem, €46K LAguila
U35/26.8: Grand Slam US Open, $54K Baotou, €46K Mallorca & Como
U36/2.9: Grand Slam US Open
U37/9.9: US Open (Uge 2)
U38/16.9: ATP 250 Metz, ATP 250 St. Petersburg

Links til ATP Entry-lister: Tennisteen.it, Coric.top, MensTennisForums.com

ATP Top 100 – pr. 5. august 2019

Rk Spiller Point U32 U33 U34 U35 U36 U37 U38
1 Novak Djokovic 12,415 Mont Cincin USop
2 Rafael Nadal 7,945 Mont Cincin USop
3 Roger Federer 7,460 Mont Cincin USop
4 Dominic Thiem 4,755 Mont Cincin USop
5 Stefanos Tsitsipas 4,045 Mont Cincin USop
6 Kei Nishikori 4,040 Mont Cincin USop
7 Alexander Zverev 4,005 Mont Cincin USop
8 Karen Khachanov 2,890 Mont Cincin USop St.Pet
9 Daniil Medvedev 2,745 Mont Cincin USop St.Pet
10 Kevin Anderson 2,500 Mont Cincin USop
11 Fabio Fognini 2,420 Mont Cincin USop
12 Juan Martin del Potro 2,230 Mont Cincin USop
13 Roberto Bautista Agut 2,215 Mont Cincin USop
14 Borna Coric 2,195 Mont Cincin Wins USop St.Pet
15 John Isner 2,085 Mont Cincin USop
16 Marin Cilic 2,030 Mont Cincin USop Metz
17 Nikoloz Basilashvili 1,975 Mont Cincin Wins USop Metz
18 David Goffin 1,815 Mont Cincin USop Metz
19 Milos Raonic 1,810 Mont Cincin USop
20 Gael Monfils 1,770 Mont Cincin USop
21 Felix Auger-Aliassime 1,740 Mont Cincin USop
22 Stan Wawrinka 1,715 Mont Cincin USop St.Pet
23 Diego Schwartzman 1,690 Mont Cincin USop
24 Guido Pella 1,640 Mont Cincin USop
25 Taylor Fritz 1,580 Mont Cincin USop
26 Matteo Berrettini 1,545 Mont Cincin USop St.Pet
27 Nick Kyrgios 1,475 Mont Cincin USop
28 Dusan Lajovic 1,456 Mont Cincin USop
29 Benoit Paire 1,438 Mont Cincin Wins USop Metz
30 Lucas Pouille 1,340 Mont Cincin USop Metz
31 Fernando Verdasco 1,335 Mont Cincin USop Metz
32 Denis Shapovalov 1,330 Mont Cincin USop
33 Kyle Edmund 1,325 Mont Cincin USop
34 Gilles Simon 1,310 Mont Cincin USop Metz
35 Jan-Lennard Struff 1,265 Mont Cincin USop Metz
36 Christian Garin 1,233 Mont Cincin USop
37 Laslo Djere 1,225 Mont Cincin USop St.Pet
38 Alex de Minaur 1,215 Mont Cincin USop
39 Radu Albot 1,116 Mont Cincin USop
40 Pierre-Hugues Herbert 1,108 Mont Cincin USop Metz
41 Sam Querrey 1,080 Mon-Q Wins USop
42 Frances Tiafoe 1,060 Mont Cincin USop
43 Reilly Opelka 1,047 Mon-Q USop
44 Mikhail Kukushkin 1,045 Mon-Q Wins USop St.Pet
45 Joao Sousa 1,035 Mon-Q Wins USop St.Pet
46 Jordan Thompson 1,034 Cin-A USop
47 Lorenzo Sonego 1,032 Cin-A Wins USop Metz
48 Hubert Hurkacz 1,023 Mon-Q Cin-A Wins USop Metz
49 Pablo Cuevas 1,013 Mont Cin-A Wins USop
50 Pablo Carreno Busta 1,007 Cin-A Wins USop Metz
51 Filip Krajinovic 998 Mon-A Cin-A Wins USop Metz
52 Albert Ramos-Vinolas 980 Win-Q Uso-A Metz
53 Daniel Evans 980 Mon-Q Wins USop
54 Grigor Dimitrov 972 Mon-A Cin-A USop
55 Marton Fucsovics 965 Cin-A USop St.Pet
56 Casper Ruud 951 Mon-Q Wins USop St.Pet
57 Juan Ignacio Londero 940 Mon-Q USop
58 Miomir Kecmanovic 922 Wins USop St.Pet
59 Ugo Humbert 909 Wins USop Metz
60 Jo-Wilfried Tsonga 905 Mon-Q USop Metz
61 Marco Cecchinato 880 Mont Cincin Wins USop
62 Cameron Norrie 880 Mon-Q USop
63 Federico Delbonis 876 Mon-Q Wins USop
64 Nicolas Jarry 865 Cin-A Wins USop
65 John Millman 860 Mon-Q Wins USop
66 Richard Gasquet 860 Mon-A USop Metz
67 Feliciano Lopez 852 Mon-Q Cin-A Wins USop
68 Pablo Andujar 847 Wins USop Metz
69 Adrian Mannarino 836 Mont Cincin Wins USop St.Pet
70 Andrey Rublev 836 Wins USop St.Pet
71 Alexander Bublik 831 Mon-Q Wins USop St.Pet
72 Tennys Sandgren 826 Win-Q USop
73 Philipp Kohlschreiber 825 USop
74 Jeremy Chardy 805 Wins USop Metz
75 Roberto Carballes Baena 787 Wins USop St.Pet
76 Yoshihito Nishioka 776 Mon-Q Wins USop
77 Ricardas Berankis 749 Mon-Q Vanc USop St.Pet
78 Andreas Seppi 745 Wins USop
79 Stefano Travaglia 678 USO-Q Uso-A St.Pet
80 Martin Klizan 664 Mon-A Wins USop St.Pet
81 Ivo Karlovic 659 Mon-Q USop
82 Leonardo Mayer 655 Win-Q USop Metz
83 Corentin Moutet 650 Wins USop St.Pet
84 Thomas Fabbiano 639 USop St.Pet
85 Peter Gojowczyk 629 Metz
86 Robin Haase 626 Mon-Q Wins USop
87 Alexei Popyrin 625 Mon-A Win-Q USop
88 Marius Copil 622 Mon-Q Wins USop Alt.
89 Hugo Dellien 618 Wins USop
90 Prajnesh Gunneswaran 617 Win-Q USop
91 Aljaz Bedene 605 Portor USop Alt
92 Bradley Klahn 601 Mon-Q Wins USop
93 Steve Johnson 600 Wins USop
94 Lloyd Harris 587 Mon-Q Wins USop
95 Bernard Tomic 582 USO-Q
96 Mackenzie McDonald 581 USop
97 Soonwoo Kwon 571
98 Brayden Schnur 571 Mon-A Vanc Win-Q USop Alt
99 Marcel Granollers 567 Alt
100 Kamil Majchrzak 559 USO-Q St.P-A
178 Mikael Torpegaard 298 USO-Q
734 Eric Vanshelboim 24 M15Bolivia
1137 Holger Vitus Nodskov Rune  6 Manerb-WC
1346T Frederik Nielsen 3 Uso-dbl
1612T August Holmgren 1

 

ITF World Tennis Tour (udvalgte) – 5. august 2019

No. Women ITF WTA Uge32 Uge33 Uge34 Uge35
73 Clara Tauson 272 168 W60Warsaw W25Leipzig-JE 1W25Italien
2W25Wien
3W25Prag
4W25Schweiz
311 Sofia Nami Samavati 84 12
358 Olga Helmi 71 12 W25Chiswick-
LWQ
W15Holland 1W15Haren
2W15Serbien
889 Karen Barritza 12
1005 Elena Jamshidi 8 W25G.Canaria-LWQ
1501 Hannah Viller Møller 2
Olivia Gram 3
Emilie Francati
Maria Jespersen
Divine Dasam Nweke

W25*) Tilmeldt flere W25 turneringer, dog urealistisk at slippe ind uden wildcard.

Deadlines – standard Uge32 Uge33 Uge34 Uge35 Uge36 Uge37 Uge38 Uge39 Uge40
Entry   torsdag 18-jul 25-jul 01-aug 08-aug 15-aug 22-aug 29-aug 05-sep 12-sep
Withdrawal tirsdag 23-jul 30-jul 06-aug 13-aug 20-aug 27-aug 03-sep 10-sep 17-sep
Freeze torsdag 01-aug 08-aug 15-aug 22-aug 29-aug 05-sep 12-sep 19-sep 26-sep
Start   mandag 05-aug 12-aug 19-aug 26-aug 02-sep 09-sep 16-sep 23-sep 30-sep

 

No. Men ITF ATP Uge32 Uge33 Uge34 Uge35
384 Eric Vanshelboim (UKR) 205 24
1066 Frederik Løchte Nielsen 30 3
1066 Mikael Torpegaard 30 298
1663 August Holmgren 7 1 M15Ystad-Q
2289 Christopher Luthra 1
2339 Anders Arenfeldt Holm 1
Holger Vitus Nødskov Rune 6 Se ATP M25
Rumænien-LWQ
Oliver Benneweis Pramming
Ludvig Aaes
Sebastian Grundtvig M15Ystad-Q
Henrik Heise Korsgaard M15Ystad-Q

Da hverken Mikael Torpegaard eller Frederik Løchte Nielsen samt college-spillerne pt. spiller på ITF-touren, og point fra ITF-ranglisten konverteres til ATP-point til august, opdateres ITF-ranglisten indtil videre ikke for disse spillere.

Point optjent i løbet af ugen, opdateres med 1 uges forsinkelse.

ITF World Tennis Tour Juniors (udvalgte) – pr. 5. august 2019

No. Girls Point Uge32 Uge33 Uge34 Uge35 Uge36
1 Clara Tauson 2495,00 1USopen
165 Hannah Viller Møller 321,50 J4Belg 1J1
Canada
1USopen
257 Clarine Lerby (NED) 224,25
34 Divine Dasam Nweke 171,50
1071 Alisha Ali Hussain 35
122 Nina Vicic 25,75
1342 Natacha Schou 20,75 J4Porto-Q (WC)
1514 Cirkeline Lundberg 15,25 J5Bree
1568 Charlotte Mosbaek Ellegaard 14,25
1588 Rebecca Munk Mortensen 13,75 J5Bree-Q
1590 Johanne Christine Svendsen 13,75 J5Bree-Q
1647 Nikoline Gullacksen 12,25
1647 Amanda Rommetveit Rohde 12,25
1896 Martha Elisa Stemann 8,50
2154 Zoe Du Pasquier Jensen 5,25 J5Bree-Q
2461 Anna Tang 2,75
2766 Ida Hasselbalch 1,75
2846 Katerina Norup Hansen 1,50
2846 Isabella Kierkegaard 1,50
2905 Sille Larsen 0,75
Victoria Ilena Andersen
Anna Aagaard Nielsen
Moniqua Nielsen
Emilie Just-Bomholt
Augusta Birn
Frederikke Birn
Olivia Thiemke
Freja B. Løvberg
Isabella Grann Frankild
Emma Kamper Malmkjær
Cecilie Wiche
Victoria Wiche
Wilma Krebs Hyllested
Camilla Solberg
Sofie Vindberg Nielsen
Elena Jamshidi
Amalie Piculell
Olivia Thiemke
Louise Flintsø
Olivia Parsholt Beck
Filippa Gaba Hansen
Sarafina Olivia Hansen
Julie Højerslev
Melissa Zulkic
Sofia Seron Pawlik
Michelle Delcheva Bernth
Sofia Læssøe Højer
Emma Zulkic
Elin Brun Creton
Monica Nielsen
Asta Ripperger


J1, J2, J3, J4, J5 = Grade 1-5. JA=Grade

Deadlines – standard Uge32 Uge33 Uge34 Uge35 Uge36 Uge37 Uge38 Uge39 Uge40
Entry   tirsdag 09-jul 16-jul 23-jul 30-jul 06-aug 13-aug 20-aug 27-aug 03-sep
Withdrawal tirsdag 23-jul 30-jul 06-aug 13-aug 20-aug 27-aug 03-sep 10-sep 17-sep
Freeze onsdag 31-jul 07-aug 14-aug 21-aug 28-aug 04-sep 11-sep 18-sep 25-sep
Start   mandag 05-aug 12-aug 19-aug 26-aug 02-sep 09-sep 16-sep 23-sep 30-sep

 

No. Boys Point Uge32 Uge33 Uge34 Uge35 Uge36
1 Shintaro Mochizuki (JPN) 2315,00 1J1
Canada
1USopen
2 Holger Vitus Nødskov Rune 2210,00 1J1
Canada
1USopen
4 Martin Damm (USA) 1847,50 1USopen
7 Toby Alex Kodat (USA) 1371,25 1J1
C.Park
1USopen
37 Carlos Alcaraz Garfia (ESP) 858,75 1USopen
43 Eric Vanshelboim (UKR) 778,75 1USopen
130 Christian Lerby (NED) 378 J2Gladbeck 1J1
Canada
1USopen
155 Elmer Møller 331,25 J2Gladbeck
298 Carl Emil Overbeck 185,75
378 Oskar Brostrøm Poulsen 143,50
518 Sebastian Grundtvig 101,75
759 Gustav Theilgaard 53,50
866 Richard Biagiotti 43,00 J5Bree
930 Niels Heise Korsgaard 38,25
1168 Caspar Jalili Mikkelsen 23,75
1451 Emil Okkels Jensen 14
1528 Kevin Chen 11,50
1961 Julius Kostopoulos 5
1961 Ervin Mesic 5
2000 Asger Emil Ildor 5
2207 Tobias Bo Kudsk 2,75
2207 Marcus Gram Petersen 2,75
2502 Felipe Mikkelsen 1,75
2502 Valdemar Frederik Pape 1,75
Oscar Toft Bjelsdorf
Mads Tagesen
Noah Svenningsen Holmvang
Jonas Hembo Mathiasen J4Finl
Lukas Goldstein Wendelboe
Jens Schou
Christopher Luthra
Theodor Boisen
Luka Strojanovic
Christoffer Hayes Hjelm
Oliver Eliasen
Mikkel Ballisager
Alexander Stage
Peter Møller
Fidel Nweke
Johan August Mottlau
Alexander Borup
Oliver Eliasen
Alexander Garde
Jonas Hembo Mathiasen J5Finland

 

ITF Junior Finals Road to Chengdu

Baseret på resultater fra 10. september 2018 -> 8. september 2019.
De 8 bedste deltager i 2019 ITF Junior Masters i Chengdu 23-27. oktober 2019.

No. Boys Point Girls Point
1 Shintaro Mochizuki (JPN) 2315,00 Leylah Annie Fernandez (CAN) 2245,00
2 Holger Vitus Nødskov Rune 2210,00 Emma Navarro (USA) 2122,50
3 Martin Damm (USA) 1847,50 Clara Tauson 2118,75
4 Thiago Agustin Tirante (ARG) 1576,25 Daria Snigur (UKR) 2083,75
5 Jonas Forejtek (CZE) 1576,25 Diane Parry (FRA) 1796,25
6 Toby Alex Kodat (USA) 1371,25 Alexa Noel (USA) 1722,50
7 Lorenzo Musetti (ITA) 1363,75 Clara Burel (FRA) 1687,50
8 Harold Mayot (FRA) 1333,75 Qinwen Zheng (CHN) 1527,50
9 Liam Draxl (CAN) 1320,00 Natsumi Kawaguchi (JPN) 1473,75
10 Bu Yunchaokete (CHN) 1250,00 Maria Camila Osorio Serrano (COL) 1341,25