TENNISAVISEN bringer her den næste liste over danske tennismestre, som indeholder årstal, finalister med klubnavne, samt resultater.

Det fantastiske research arbejde bag disse lister er Svend Andersen fra Lyngby Tennisklub ophavsmand til. Svend har dog fået hjælp af en anden inkarneret tennisfan, nemlig Jørgen Schouboe fra Birkerød Tennisklub. Begge har de stor indsigt i dansk tennis, og de brugte fem år på at samle alle data – et utroligt stykke arbejde, som TENNISAVISEN nu offentliggør.

1889 KB’s åbne mesterskaber. Fra 1890 og til 1903 mesterskabsturnering på KB.
Fra 1904 og til 1920 Danmarksmesterskaber under DBU.
Fra 1921 Danmarksmesterskaber under DLTF.

Foto: Valdemar Frederik Pape fra HIK vandt udendørs mesterskabet i år

DANMARKSMESTRE I HERRESINGLE PÅ ÅBEN BANE SIDEN 1904

1889 Folmer Hansen, KB – Torben Grut, KB 75 64 57 (18-16 partier)

1890 Folmer Hansen, KB – I. Krabbe, KB 61 63 60

1891 Folmer Hansen, KB – Torben Grut, KB 63 63 75

1892 Folmer Hansen, KB – Helge Nissen, KB 60 62 62

1893 Folmer Hansen, KB – Helge Nissen, KB 63 62 64

1894 Thorkild Hillerup, KB – Helge Nissen, KB 36 64 36 62 63

1895 Helge Nissen, KB – Jørgen Forchhammer, KB 63 62 63

1896 Folmer Hansen, KB – Jørgen Forchhammer, KB 62 36 61 64

1897 Jørgen Forchhammer, KB – Erik Larsen, KB 63 97 61

1898 Jørgen Forchhammer, KB – Thorkild Hillerup, KB 62 63 10-8

1899 Erik Larsen, KB – Folmer Hansen, KB 36 86 60 86

1900 Erik Larsen, KB – Sophus Buchwald, KB 62 64 60

1901 Folmer Hansen, KB – Erik Larsen, KB 46 64 75 57 64

1902 Thorkild Hillerup, KB – Folmer Hansen, KB 63 86 61

1903 Erik Larsen, KB – Thorkild Hillerup, KB 16 61 79 61 61

1904 Thorkil Hillerup, KB – Hans Wedege, KB 63 57 63 64

1905 Erik Larsen, KB – Thorkild Hillerup, KB 60 61 64

1906 Erik Larsen, KB – Olav Felding, KB 64 60 63

1907 Erik Larsen, KB – Lorenzen, KB 62 60 60

1908 Hans Wedege, KB – Vagn Ingerslev, KB 63 60 36 46 64

1909 Vagn Ingerslev, KB – Jørgen Arenholt, KB 46 63 10-8 63

1910 Jørgen Arenholt, KB – Vagn Ingerslev, KB 46 36 64 63 60

1911 Ernst Frigast, AB – Jørgen Arenholt, KB 64 16 64 11-13 62

1912 Vagn Ingerslev, KB – Ernst Frigast, AB 75 61 64

1913 Vagn Ingerslev, KB – Hans Wedege, KB 61 63 rtd

1914 Vagn Ingerslev, KB – Leif Rovsing, KB 64 64 64

1915 Vagn Ingerslev, KB – Axel Thayssen, B93 63 61 62

1916 Ove Frederiksen, KB – Leif Rovsing, KB 63 63 62

1917 Vagn Ingerslev, KB – F. Berndtsson, (SWE) 63 61 10 rtd

1918 Vagn Ingerslev, KB – Ove Frederiksen, KB 61 68 63 61

1919 Vagn Ingerslev, KB – Ove Frederiksen, KB 61 64 62

1920 Vagn Ingerslev, KB – Povl Henriksen, B93 75 46 62 61

1921 Vagn Ingerslev, KB – Axel Petersen, B93 62 61 75

1922 Erik Worm, KB – Erik Tegner, B93 46 46 62 64 75

1923 Erik Worm, KB – Povl Henriksen, B93 16 57 63 61 64

1924 Erik Worm, KB – Vagn Ingerslev, KB 46 63 62 57 64

1925 Axel Petersen, B93 – Povl Henriksen, B93 63 60 62

1926 Axel Petersen, B93 – Povl Henriksen, B93 63 64 10-8

1927 Axel Petersen, KLTK – Einer Ulrich, KLTK 63 64 62

1928 Einer Ulrich, HIK – Einar Bache, KB 61 63 63

1929 Einer Ulrich, HIK – Chr. Juul, ALTS 60 63 62

1930 Povl Henriksen, B93 – Otto Rud, Esbjerg 62 60 63

1931 Einer Ulrich, HIK – Thorkild Petersen, OB 64 64 10-12 06 61

1932 Einer Ulrich, HIK – Svend Einar Rasmussen, Fredericia 36 63 64 63

1933 Anker Jacobsen, KB – Erik Christensen, Hillerød 63 62 61

1934 Anker Jacobsen, KB – Erik Christensen, Hillerød 68 62 63 62

1935 Einer Ulrich, HIK – Erik Christensen, Hillerød 16 63 63 63

1936 Anker Jacobsen, KB – Jørgen Luja Bølling, Gentofte 26 64 62 75

1937 Anker Jacobsen, KB – Arne Velschow-Rasmussen, B93 60 36 61 64

1938 Finn Bekkevold, HIK – Arne Velschow-Rasmussen, B93 60 62 63

1939 Anker Jacobsen, KB – Helge Plougmann, HIK 75 46 86 57 63

1940 Anker Jacobsen, KB – Henning Wiig, B93 63 63 60

1941 Anker Jacobsen, KB – Sven Sperling, KB 64 64 61

1942 Helge Plougmann, HIK – Aage Sejer Hansen, OB 64 75 64

1943 Henning Wiig, B93 – Jannik Ipsen, HIK 64 60 62

1944 Henning Wiig, B93 – Erik Bjerre, KB 26 62 64 63

1945 Arne Velschow-Rasmussen, HIK – Henning Wiig, B93 64 26 63 63

1946 Henning Wiig, B93 – Erik Bjerre, KB 63 63 8-10 36 62

1947 Arne Velschow-Rasmussen, HIK – Erik Bjerre, KB 75 61 61

1948 Torben Ulrich, HIK – Kurt Nielsen, KB 62 26 57 64 64

1949 Kurt Nielsen, KB – Torben Ulrich, HIK 62 86 63

1950 Kurt Nielsen, KB – Torben Ulrich, HIK 16 13-11 62 75

1951 Kurt Nielsen, KB – Torben Ulrich, HIK 46 61 61 60

1952 Torben Ulrich, HIK – Boris Mathiassen, AB 61 60 60

1953 Kurt Nielsen, KB – Torben Ulrich, HIK 63 62 62

1954 Kurt Nielsen, KB – Søren Højberg, HIK 75 36 63

1955 Jørgen Ulrich, HIK – Søren Højberg, HIK 64 63 63

1956 Torben Ulrich, HIK – Kurt Nielsen, KB 63 63 06 26 64

1957 Kurt Nielsen, KB – Torben Ulrich, HIK 62 63 61

1958 Jørgen Ulrich, HIK – Kurt Nielsen, KB 62 26 64 26 63

1959 Kurt Nielsen, KB – Jan Leschly, ALTS 60 62 61

51728719CB050_Tennis_Master
2004 Getty Images
Jan Leschly vandt syv singlemesterskaber udendørs, tre gange blev han finalebesejret.

1960 Kurt Nielsen, KB – Torben Ulrich, HIK 46 26 63 64 rtd

1961 Jørgen Ulrich, HIK – Jan Leschly, ALTS 16 63 36 97 63

1962 Jørgen Ulrich, HIK – Jan Leschly, HIK 16 64 10-8 62

1963 Jan Leschly, HIK – Jørgen Ulrich, HIK 62 64 62

1964 Jan Leschly, KB – Torben Ulrich, HIK 36 57 75 86 60

1965 Torben Ulrich, HIK – Jørgen Ulrich, HIK 46 63 63 68 64

1966 Jan Leschly, KB – Carl-Edvard Hedelund, KB 60 64 46 61

1967 Jan Leschly, KB – Jørgen Ulrich, HIK 36 64 60 61

1968 Jan Leschly, KB – Torben Ulrich, HIK 57 61 62 57 62

1969 Jan Leschly, KB – Jørgen Ulrich, HIK 62 62 61

1970 Jan Leschly, KB – Jørgen Ulrich, HIK 63 64 64

1971 Knud Erik Kundby Nielsen, Lyngby – Tom Christensen, KB 63 46 75 61

1972 Tom Christensen, KB – Jørgen Ulrich, HIK 64 8-10 57 60 75

1973 Lars Elvstrøm, HIK – Tom Christensen, KB 86 63 61

1974 Tom Christensen, KB – Lars Elvstrøm, HIK 64 06 61 75

1975 Lars Elvstrøm, HIK – Tom Christensen, KB 26 61 60 64

1976 Tom Christensen, KB – Carl Lindegaard, Lyngby 75 62 64

1977 Tom Christensen, KB – Carl Lindegaard, Lyngby 46 64 61 61

1978 Finn Christensen, KB – Tom Christensen, KB 64 67 62 76

1979 Lars Elvstrøm, HIK – Finn Christensen, KB 75 62

1980 Peter Bastiansen, KB – Michael Mortensen, KB 16 63 75
Peter Bastiansen fra KB vandt seks ud af otte finaler

1981 Peter Bastiansen, KB – Michael Mortensen, KB 75 62

1982 Lars Elvstrøm, HIK – Michael Mortensen, KB 76 36 64

1983 Peter Bastiansen, KB – Michael Mortensen, KB 64 60

1984 Peter Bastiansen, KB – Finn Christensen, AB 62 61

1985 Peter Bastiansen, KB – Michael Tauson, KB 36 62 61

1986 Michael Tauson, KB – Peter Bastiansen, KB 46 63 63

1987 Michael Tauson, KB – Morten Christensen, Lyngby 62 63

1988 Michael Tauson, KB – Peter Bastiansen, KB 62 62

1989 Peter Bastiansen, KB – Frederik Fetterlein, HRT 61 62

1990 John Larsen, Lyngby – Frederik Fetterlein, HRT 63 06 76(3)

1991 Michael Tauson, KB – Frederik Fetterlein, HRT 76(3) 62

1992 Frederik Fetterlein, HRT – Christian Camradt, Lyngby 61 61

1993 Frederik Fetterlein, Lyngby – Michael Tauson, KB 64 61

1994 Thomas Sørensen, Vallensbæk – Christian Camradt, KB 60 63

1995 Thomas G. Andersen, KB – Patrik Langvardt, B93 26 64 62

1996 Thomas G. Andersen, KB – David Dalgaard, Århus 1900 57 61 62

1997 Jonathan Printzlau, KB – Jacob Pyndt, Roskilde 62 64

1998 Thomas G. Andersen, KB – Jonathan Printzlau, KB 62 64

1999 Bob Borella, HRT – Jonathan Printzlau, KB 57 76(2) 64

2000 Bob Borella, HRT – Jonathan Printzlau, KB 64 64

2001 Jonathan Printzlau, KB – Thomas G. Andersen, KB 76(3) 76(3)

2002 Jonathan Printzlau, KB – Thomas Larsen, KB 64 64

2003 Frederik Fetterlein, HRT – Morgan Thempler, B93 67(1) 63 63

2004 Mik Ledvonova, KB – Tore Deleuran-Skjold, B93 36 60 61

2005 Frederik Løchte Nielsen, Lyngby – Kasper Warming, Vallensbæk 64 64

2006 Frederik Løchte Nielsen, Lyngby – Rasmus Nørby, Lyngby 75 60

2007 Frederik Løchte Nielsen, Lyngby – Martin Pedersen, KB 64 46 64 62

2008 Martin Pedersen, KB – Joakim Bay Simonsen, KB 63 60 61

2009 Martin Pedersen, KB – Thomas Kromann, KB 64 64 75

2010 Martin Pedersen, KB – Philip Ørnø, Helsingør 62 62 75

2011 Søren Wedege, Lyngby – Morten Garbers, TC Odense 46 46 75 63 64

2012 Søren Hess-Olesen, Århus 1900 – Esben Hess-Olesen, Århus 1900 63 36 62 76(5)

2013 Mikael Torpegaard, Lyngby – Mohamed Shabib, ATK 64 36 61 60

2014 Tobias Galskov, Lyngby – Christian Sigsgaard, Gentofte 62 62 62

2015 Martin Pedersen, KB – Christian Sigsgaard, Gentofte 62 76(5) 76(1)

2016 Christian Sigsgaard, Gentofte – August Holmgren, Gentofte 62 63

2017 Benjamin Hannestad, KB – August Holmgren, Gentofte 62 61

2018 August Holmgren, Gentofte – Holger Vitus Nødskov Rune HIK 28 83 104

2019 Christian Sigsgaard, Gentofte – August Holmgren, Gentofte 62 61

2020 Christian Sigsgaard, Gentofte – August Holmgren, Gentofte 46 64 63

2021 Valdemar Frederik Pape, HIK – Philip Hjorth, KB 16 64 62