Med både Caroline Wozniacki og de øvrige topnavne ude er interessen for WTA turneringen i Wuhan begrænset i Danmark, hvis Junior Davis Cup hold til gengæld brillerer

Da Caroline Wozniacki tilmeldte sig WTA Premier turneringen Dongfeng Motor Wuhan Open var hovedformålet at forsøge at sikre yderligere point til racelisten, så hun kunne være rimelig sikker på at kvalificere sig til at deltage i WTA-slutspillet, som hun vandt i 2017.

Missionen er tæt på at lykkes, selvom Caroline efter en skuffende indsats tabte allerede i 1/8-finalen til Monica Puig, der uden at imponere synderligt udnyttede, at danskeren befinder sig i en formkrise, hvor hun tilsyneladende fortsat er blottet for den selvtillid, som er en absolut nødvendighed for at præstere på Premier 5 niveau.

Imidlertid er Caroline langt fra den eneste af topspillerne, som kæmper med formen, og allerede efter 3 runder ved turneringen, hvor stort set alle topspillere var tilmeldt, er de 17 øverst rangerede på racelisten ud af turneringen.

Racelistens no. 7 Sloane Stephens og no. 10 Elise Mertens var ude allerede efter 1. runde, og derefter fulgte no. 1 Simona Halep, no. 6 Elina Svitolina og no. 8 Karolina Pliskova efter i deres første kamp i 2. runde, hvor desuden no. 9 Kiki Bertens, no. 13 Madison Keys og no. 14 Julia Goerges tabte.
I onsdagens 1/8-finaler sluttede det endvidere for no. 2 Angelique Kerber, no. 4 Petra Kvitova og no. 5 Caroline Wozniacki samt no. 12 Daria Kasatkina og no. 15 Garbine Muguruza, og derfor er der ingen af dem, der haler ind på danskeren, som endda lægger yderligere afstand til de førstnævnte, som blev sendt ud i de 2 første runder.

Det betyder samtidig, at Caroline også efter næste uges Premier Mandatory turnering er så godt som sikker på stadig at være i top 8 på racelisten, hvor eneste teoretiske mulighed for at glide ned på 9. pladsen vil være, hvis både Svitolina og Stephens når semifinalen i næste uge, og Pliskova og Bertens mødes i finalen, hvorved de alle 4 kan passere Caroline, mens ingen af de efterfølgende kan indhente forspringet.

Mens racelistens no. 18 og 19 og nedefter kæmper om titlen i Wuhan, kan der fra et dansk perspektiv være langt større interesse for at følge med i Junior Davis Cup, som i denne uge afvikles med deltagelse af flere af de bedste U16 spillere fra hele Verden, og efter de 2 første puljekampe i de 4 grupper tyder meget på, at Danmark kommer til at spille med om placeringerne 1-8.

Spilleprogram og informationer om TV-muligheder i de aktuelle WTA og ATP turneringer vil dog fortsat bliver opdateret løbende herunder.

Selvom både Holger Vitus Nødskov Rune og Elmer Møller tilhører den yngste årgang 2003 i U16, har de allerede bevist, at Danmark kan gøre sig gældende mod endnu ældre spillere fra store nationer med stolte tennis-traditioner, da Danmark i den første pulje kamp tirsdag besejrede de regerende U16 Europamestre fra Frankrig, og onsdag fulgte de op med at besejre Australien, som ligeledes har produceret store tennisnavne.

Junior Davis Cup: Historisk dansk sejr over de franske Europamestre

Resultaterne og links til livescore og livestream til Junior Davis Cup & Fed Cup findes herunder.
Indtil videre har Danmark ikke spillet på en af banerne med livestream.

ATP Challenger med Torpegaard og Løchte i Californien

Efter den flotte semifinale ved Columbus Challenger, hvor Mikael Torpegaard tabte til den senere vinder Michael Mmoh (USA), har danskeren fået en “Special Exemption” til hovedturneringen ved ATP Challenger i Tiburon i Californien, hvor Frederik Løchte Nielsen blev sendt ud i 1. kvalrunde i single.

Løchte deltager i double sammen med Toshihide Matsui (JPN), og deres første kamp kan følges på Livestream omkring midnat til torsdag.

Tilføjelse: Torpegaard tabte i 1/8-finale, og Løchte tabte doublen i 1. runde

Mikael Torpegaard
Foto: OSU Athletics – Mikael Torpegaard ved Columbus Challenger 2018

Olga Helmi er igen på farten på Women’s Pro Circuit touren, hvor hun er direkte i hovedturneringen ved Magic Hotel Tours i Monastir i Tunesien.

Tilføjelse: Olga vandt i 1. runde og optjente et enkelt point til WTA-ranglistgen

Olga Helmi
Foto: Olga Helmi Facebook

Uge 39

WTA Premier 5, Dongfeng Motor Wuhan Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

Spilleprogram lørdag

Finale: Mertens/Schuurs (BEL/NED) vs. Strycova/Sestini Hlavackova (CZE) 6-3, 6-3
Finale: Aryna Sabalenka (BLR) vs. Anett Kontaveit (EST) 6-3, 6-3

Resultater (udvalgte)

1/2-finale
Anett Kontaveit (EST) vs. (WC) Qiang Wang (CHN) 6-2, 2-1 Ret’d
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (16) Ashleigh Barty (AUS) 7-6(2), 6-4

1/4-finale
(16) Ashleigh Barty (AUS) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-2, 5-7, 6-4
(WC) Qiang Wang (CHN) vs. (Q) Monica Puig (PUR) 6-3, 6-1
Aryna Sabalenka (BLR) vs. Dominika Cibulkova (SVK) 7-5, 6-3
Anett Kontaveit (EST) vs. Katerina Siniakova (CZE) 6-4, 6-4

1/8-finale
Dominika Cibulkova (SVK) vs. (13) Daria Kasatkina (RUS) 6-3, 7-6(3)
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (Q) Sofia Kenin (USA) 6-3, 6-3
(16) Ashleigh Barty (AUS) vs. (3) Angelique Kerber (GER) 7-5, 6-1
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. (5) Petra Kvitova (CZE) 3-6, 6-3, 6-3

Anett Kontaveit (EST) vs. Shuai Zhang (CHN) 6-4, 4-6, 6-1
(Q) Katerina Siniakova (CZE) vs. (14) Garbine Muguruza (ESP) 7-6(3), 7-6(1)
(WC) Qiang Wang (CHN) vs. Daria Gavrilova (AUS) 7-5, 6-2
(Q) Monica Puig (PUR) vs. (2) Caroline Wozniacki (DEN) 7-6(10), 7-5

R32
Dominika Cibulkova (SVK) vs. (1) Simona Halep (ROU) 6-0, 7-5
(13) Daria Kasatkina (RUS) vs. (Q) Xiyu Wang (CHN) 6-1, 3-6, 7-6(8)
(Q) Sofia Kenin (USA) vs. (11) Julia Goerges (GER) 6-3, 2-6, 6-4
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (6) Elina Svitolina (UKR) 6-4, 2-6, 6-1
(3) Angelique Kerber (GER) vs. Madison Keys (USA) 6-0, 4-1 Ret’d
(16) Ashleigh Barty (AUS) vs. (WC) Saisai Zheng (CHN) 4-6, 6-1, 6-2
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. (12) Kiki Bertens (NED) 6-4, 6-2
(5) Petra Kvitova (CZE) vs. Aleksandra Krunic (SRB) 6-3, 6-4

Shuai Zhang (CHN) vs. (LL) Polona Hercog (SLO) 6-2, 7-5
Anett Kontaveit (EST) vs. Donna Vekic (CRO) 6-2, 6-4
(14) Garbine Muguruza (ESP) vs. (Q) Viktorija Golubic (SUI) 6-0, 6-1
(Q) Katerina Siniakova (CZE) vs. (4) Caroline Garcia (FRA) 3-6, 7-6(5), 7-6(4)
(WC) Qiang Wang (CHN) vs. (8) Karolina Pliskova (CZE) 6-1, 3-6, 6-3
Daria Gavrilova (AUS) vs. Barbora Strycova (CZE) 6-2, 7-6(3)
(Q) Monica Puig (PUR) vs. Aleksandra Sasnovich (BLR) 6-2, 6-2
(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (Q) Rebecca Peterson (SWE) 6-4, 6-1

R64
(13) Daria Kasatkina (RUS) vs. Lesia Tsurenko (UKR) 6-4, 7-5
(11) Julia Goerges (GER) vs. (LL) Marketa Vondrousova (CZE) 6-3, 3-6, 7-6(4)
Aryna Sabalenka (BLR) vs. Carla Suarez Navarro (ESP) 7-6(2), 2-6, 6-2
(16) Ashleigh Barty (AUS) vs. Johanna Konta (GBR) 7-5, 6-4
(12) Kiki Bertens (NED) vs. Belinda Bencic (SUI) TBF 6-3, 4-6, 6-2
Anett Kontaveit (EST) vs. (9) Sloane Stephens (USA) vs. 4-6, 7-5, 6-4
(Q) Katerina Siniakova (CZE) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 7-6(4), 6-2
Daria Gavrilova (AUS) vs. (10) Jelena Ostapenko (LAT) 6-2, 6-4
Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. (15) Elise Mertens (BEL) 7-6(5), 7-6(3)
(Q) Monica Puig (PUR) vs. Kirsten Flipkens (BEL) 7-5, 5-7, 6-3
(Q) Rebecca Peterson (SWE) vs. Timea Babos (HUN) 6-4, 4-1 Ret’d

QFi
(2) Katerina Siniakova (CZE) vs. (10) Marketa Vondrousova (CZE) 6-1, 6-1
(3) Monica Puig (PUR) vs. (13) Polona Hercog (SLO) 6-4, 6-4
(5) Rebecca Peterson (SWE) vs. Ying-Ying Duan (CHN) 4-6, 6-3, 6-3
Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. Anna Zaja (GER) 6-3, 64
(8) Sofia Kenin (USA) vs. (15) Monica Niculescu (ROU) 7-6(5), 4-6, 6-2

Q32
Lizette Cabrera (AUS) vs. (1) Ekaterina Makarova (RUS) 6-1, 4-6, 6-3
(5) Rebecca Peterson (SWE) vs. Xinyun Han (CHN) 6-3, 6-1
Anna Zaja (GER) vs. Fang Ying Yun (CHN) 6-3, 6-2

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-wuhan-china-1075#orderofplay


WTA International, Tashkent Open (RUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +3 timer

TV-dækning: WTATV.com (fra mandag), TV2 Play (fra onsdag)

Deltagere: Begu, Lapko, Zidansek, Voegele, T. Maria, Schmiedlova, Rodina, Jakupovic, m.fl.

Spilleprogram lørdag

Finale: Margarita Gasparyan (RUS) vs. (Q) Anastasia Potapova (RUS) 6-2, 6-1

Resultater (udvalgte)

1/2-finale
(Q) Anastasia Potapova (RUS) vs. Kateryna Kozlova (UKR) 6-2, 6-3
Margarita Gasparyan (RUS) vs. Mona Barthel (GER) 4-6, 6-1, 7-5

1/4-finale
Kateryna Kozlova (UKR) vs. (6) Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 6-3, 6-2
(Q) Anastasia Potapova (RUS) vs. (8) Dalila Jakupovic (SLO) 7-5, 2-6, 6-1
Mona Barthel (GER) vs. (2) Vera Lapko (BLR) 6-3, 7-5
Margarita Gasparyan (RUS) vs. (Q) Fanny Stollar (HUN) 3-6, 6-2, 6-1

1/8-finale
Kateryna Kozlova (UKR) vs. Fiona Ferro (FRA) 7-5, 6-4
(6) Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. Nao Hibino (JPN) 7-6(5), 6-4
(Q) Anastasia Potapova (RUS) vs. Olga Danilovic (SRB) 6-3, 6-3
(8) Dalila Jakupovic (SLO) vs. Arantxa Rus (NED) 6-1, 7-6(6)

Margarita Gasparyan (RUS) vs. (5) Tatjana Maria (GER) 6-2, 3-6, 7-6(2)
(Q) Fanny Stollar (HUN) vs. (WC) Vera Zvonareva (RUS) 7-6(4), 6-4
Mona Barthel (GER) vs. (7) Evgeniya Rodina (RUS) 7-5, 4-6, 6-4
(2) Vera Lapko (BLR) vs. (Q) Ivano Jorovic (SRB) 6-2, 6-4

R32
Kateryna Kozlova (UKR) vs. (1) Irina-Camelia Begu (ROU) 6-3, 6-2
Nao Hibino (JPN) vs. Eugenie Bouchard (CAN) 6-3, 6-3
(Q) Anastasia Potapova (RUS) vs. (4) Stefanie Voegele (SUI) 4-6, 7-6(3), 6-3
Arantxa Rus (NED) vs. Marta Kostyuk (UKR) 6-4, 6-3
(WC) Vera Zvonareva (RUS) vs. (3) Tamara Zidansek (SLO) 6-1, 6-4
(2) Vera Lapko (BLR) vs. Bojana Jovanovski Petrovic (SRB) 6-1, 6-3

QFi
(1) Anastasia Potapova (RUS) vs. (5) Misaki Doi (JPN) 6-7(5), 6-3, 6-2

Q16
(1) Anastasia Potapova (RUS) vs. Yasmina Karimjanova (UZB) 6-3, 6-1
(5) Misaki Doi (JPN) vs. Amandine Hesse (FRA) 6-3, 6-2

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/tashkent-open#orderofplay


ATP 250, Chengdu Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

Resultater (udvalgte)

Finale
(Q) Bernard Tomic (AUS) vs. (1) Fabio Fognini (ITA) 6-1, 3-6, 7-6(7)

1/2-finale
(1) Fabio Fognini (ITA) vs. Taylor Fritz (USA) 6-7(5), 6-0, 6-3
(Q) Bernard Tomic (AUS) vs. (7) Joao Souse (POR) 6-4, 6-4

1/4-finale
(1) Fabio Fognini (ITA) vs. (6) Matthew Ebden (AUS) 6-4, 6-2
Taylor Fritz (USA) vs. (3) Sam Querrey (USA) 7-6(1), 7-5
(7) Joao Souse (POR) vs. Malek Jaziri (TUN) 6-1, 3-6, 6-3
(Q) Bernard Tomic (AUS) vs. (LL) Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-2, 6-4

1/8-finale
(6) Matthew Ebden (AUS) vs. Metteo Berrettini (ITA) 6-3, 3-6, 7-6(3)
(1) Fabio Fognini (ITA) vs. (Q) Ruben Bemelmans (BEL) 6-4, 7-6(2)
Sam Querrey (USA) vs. (3) Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-1, 6-4
Taylor Fritz (USA) vs. Mikhail Kukushkin (KAZ) 7-5, 6-1

(7) Joao Sousa (POR) vs. Vasek Pospisil (CAN) 6-7(4), 6-4, 7-6(0)
Malek Jaziri (TUN) vs. (4) Adrian Mannarino (FRA) 6-3, 7-6(5)
(Q) Bernard Tomic (AUS) vs. (Q) Lloyd Harris (RSA) 7-6(5), 2-6, 7-6(6)
(LL) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (2) Hyeon Chung (KOR) 7-6(2), 5-7, 6-4

R32
Taylor Fritz (USA) vs. (WC) Chun Hsin Tseng (TPE) 3-6, 6-3, 6-4
(Q) Lloyd Harris (RSA) vs. (5) Gael Monfils (FRA) 3-6, 6-2, 6-1
(LL) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (WC) Yibing Wu (CHN) 6-3, 6-7(2), 6-1

QFi: (2) Ruben Bemelmans (BEL) vs. (5) Felix Auger-Aliassime (CAN) 7-6(4), 6-2
Q16: (5) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Yusuke Takahashi (JPN) 6-3, 6-2

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/chengdu/7581/daily-schedule


ATP 250, Shenzhen Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

Resultate (udvalgte)

Finale
Yoshihito Nishioka (JPN) vs. Pierre-Hugues Herbert (FRA) 7-5, 2-6, 6-4

1/2-finale
Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. (7) Alex De Minaur (AUS) 7-5, 2-6, 7-6(8)
Yoshihito Nishioka (JPN) vs. (5) Fernando Verdasco (ESP) 6-1, 3-6, 7-6(5)

1/4-finale
Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-7(6), 7-6(1), 6-4
(7) Alex De Minaur (AUS) vs. (4) Damir Dzumhur (BIH) 6-3, 7-6(7)
Yoshihito Nishioka (JPN) vs. Cammeron Norrie (GBR) 7-6(2), 6-2
(5) Fernando Verdasco (ESP) vs. (WC) Andy Murray (GBR) 6-4, 6-4

1/8-finale
(4) Damir Dzumhur (BIH) vs. (Q) Ramkumar Ramanathan (IND) 6-4, 6-2
(7) Alex De Minaur (AUS) vs. Mackenzie McDonald (USA) 1-6, 7-6(1), 6-0
(WC) Andy Murray (GBR) vs. (1) David Goffin (BEL) 6-3, 6-4
(5) Fernando Verdasco (ESP) vs. Taro Daniel (JPN) 6-3, 2-6, 7-5

Cameron Norrie (GBR) vs. (3) Borna Coric (CRO) 6-4, 7-6(8)
(Q) Yoshihito Nishioka (JPN) vs. (6) Denis Shapovalov (CAN) 7-6(5), 3-6, 7-5
Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. Viktor Troicki (SRB) 7-6(4), 4-6, 7-6(3)
Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. (2) Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-3, 7-6(4)

R32
(WC) Andy Murray (GBR) vs. (WC) Zhizhen Zhang (CHN) 6-3 6-7(3), 4-2 Ret’d
(5) Fernando Verdasco (ESP) vs. (Q) Jason Jung (TPE) 6-3, 6-2
(6) Denis Shapovalov (CAN) vs. Ilya Ivashka (BLR) 7-5, 2-6, 6-3
Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (8) Andreas Seppi (ITA) 6-7(5), 6-7(7), 6-3

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/shenzhen/6967/daily-schedule


Uge 40

WTA Premier Mandatory, China Open, Beijing (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

TV-dækning: WTATV.com & TV2 Play (fra lørdag), TV2 Sport (fra mandag)

Deltagere: Caroline Wozniacki og alle andre topspillere

Spilleprogram søndag

Center Court – start 0630 cet

(3) Angelique Kerber (GER) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 6-2, 6-2
(4) Caroline Garcia (FRA) vs. (WC) Yafan Wang (CHN) 7-6(10), 6-7(4), 6-3
(Q) Ons Jabeur (TUN) vs. (1) Simona Halep (ROU) 6-1, Ret’d
NB1330: (9) Sloane Stephens (USA) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-7(8), 6-4, 6-4
(11) Kiki Bertens (NED) vs. (LL) Sorana Cirstea (ROU) 6-2, 6-0

Lotus Court – start 0630 cet

(WC) Saisai Zheng (CHN) vs. (Q) Dayana Yastremska (UKR) 6-4, 6-3
(17) Madison Keys (USA) vs. (LL) Bernarda Pera (USA) 6-3, 6-4
Dominika Cibulkova (SVK) vs. (WC) Yingying Duan (CHN) 6-3, 6-2
Double kamp

Moon Court – start 0630 cet

Laura Siegemund (GER) vs. (13) Daria Kasatkina (RUS) 6-3, 4-2 Ret’d
NB 0830: Double kamp
Anastasia Sevastova (LAT) vs. Alize Cornet (FRA) 6-4, 6-2
Kirsten Flipkens (BEL) vs. (Q) Katie Boulter (GBR) 4-6, 6-2, 7-5

Brad Drewett Court – start 0630 cet

QFi: Matteo Berrettini (ITA) vs. Jiri Vesely (CZE) – ATP
QFi: Dusan Lajovic (SRB) vs. Cameron Norrie (GBR) – ATP
Double kamp – WTA

Court 3 – start 0630 cet

Timea Babos (HUN) vs. Su-Wei Hsieh (TPE) 6-2, 6-2
Lesia Tsurenko (UKR) vs. (Q) Andrea Petkovic (GER) 6-2, 7-6(2)
(Q) Polona Hercog (SLO) vs. Coco Vandeweghe (USA) 6-2, 6-1

Court 4 – start 0630 cet
4 x double kampe

Court 7 – start 0630 cet

QFi: Tennys Sandgren (USA) vs. Vasek Pospisil (CAN) – ATP
QFi: Viktor Troicki (SRB) vs. Radu Albot (MDA) – ATP

Resultater (udvalgte)

R64
Daria Gavrilova (AUS) vs. Petra Kvitova (CZE) 6-2, 6-1
Donna Vekic (CRO) vs. Maria Sakkari (GRE) 6-1, 6-4
Aleksandra Krunic (SRB) vs. Elina Svitolina (UKR) 0-6, 6-4, 7-6(4)
Jelena Ostapenko (LAT) vs. Magdalena Rybarikova (SVK) 6-4, 7-6(3)
Julia Goerges (GER) vs. Johanna Konta (GBR) 6-2, 4-6, 6-3
Danielle Collins (USA) vs. Timea Bacsinszky (SUI) 6-2, 3-6, 6-3

 

Den komplette schedule kan følges på  http://www.wtatennis.com/tournament/china-open#orderofplay


Fed Cup

10-11. nov 2018: World Group Final (Tjekkiet vs. USA)
09-10. feb 2019: World Group 1st Round (semi: 20-21. apr. – final: 09-10 nov)
09-10. feb 2019: World Group II 1st Round
20-21. april 2019: World Group & World Group II PlayOffs
Group I Europe/Africa (med Danmark) endnu ikke fastsat for 2019


Davis Cup

World Group Finale (23-25. november)
(1) Frankrig vs. (4) Kroatien

Group I Europe/Africa 2nd Round Play-Offs (26-27. oktober)
South Africa vs. Portugal

Group II Europe/Africa 3rd Round (15-16. september)
Polen vs. (1) Rumænien 3-2
Finland vs. Egypten 3-2
(Danmark tabte til Egypten i 2nd Round)


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

 



ATP Challengers (uge
39)

Orleans (FRA)

R32: (132) Elias Ymer (SWE) vs. (Q) (1202) Hugo Nys (Fra) 6-2, 7-6(0)

1/8-finale: Elias Ymer (SWE) vs. [4] (89) Lorenzo Sonego (ITA) 7-6(7), 6-3

Kvartfinale: Kenny De Schepper (FRA) vs. Elias Ymer (SWE) 7-6(3), 7-5

Tiburon, CA (USA)
Tidsforskel: cet -9 timer

Singles kvalifikation

Q32: (585) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (340) Alexander Sarkissian (USA) 4-6, 5-7

Singles hovedturnering

R32:
(SE) (665) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (218) Maverick Banes (AUS) 6-4, 6-2
(192) Marcelo Arevalo (ESA) vs. [2] (106) Jordan Thompson (AUS) 2-6, 7-6(2), 7-6(5)

1/8-finale: Mikael Torpegaard vs. (192) Marcelo Arevalo (ESA) 3-6, 6-0, 3-6 (torsdag)

Doubles

1/8-finale: Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Toshihide Matsui (JPN) vs. (4) Marcel Granollers (ESP)/Mark Vervoort (NED) 6-4, 3-6, [4-10]


Uge 40

Monterrey (MEX)

Stockton, CA (USA)
Tidsforskel: cet -9 timer

Q32: (585) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (466) Alexander Ritschard (SUI) 4-6, 6-7(6) (lørdag)

Florence (ITA)

Almaty 2 (KAZ)

R32: [5] (147) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (202) Nikola Milojevic (SRB)

Campinas (BRA)

Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 39)

$15.000, GD TENNIS CUP, Antalya (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Q64: Thomas Schwencke Lindqvist (DEN) vs. Jordi Walder (GER) 2-6, 1-6 (lørdag)


Uge 40

$15.000, Soho Square Egypt F21 Men’s future, Sharm El Sheikh (EGY) – Grus

Q32
Martin Nygaard (DEN) vs. Dominik Palan (CZE) 3-6, 6-4, 3-6
Kasper Elsvad (DEN) vs. Anwar Elkamony (EGY) 6-0, 4-0 Ret’d

QFi: Kasper Elsvad vs. [7] (1798) Jeff Guerrero (MEX) – man ca. 1130

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 39)

$15.000, Magic Hotel Tours, Monastir (TUN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

Singles hovedturnering

R32: [6] (949) Olga Helmi (DEN) vs. Julia Traub (GER) 6-2, 6-3
1/8-finale: Olga Helmi vs. Lisa Pigato (ITA) 3-6, 2-6 (torsdag)

<< tilbage$


ITF Junior (udvalgte uge 39)

Grade 5, Liberation Day of Niksic tournament (MNE) – Grus

Girls single hovedturnering

R32: Nina Vicic (DEN) vs (2064) Nika Strasek (SLO) 6-3, 6-3
1/8-finale: Nina Vicic vs. Martina Smolenova (SVK) 7-5, 5-7, 7-5
Kvartfinale: Nina Vicic vs. (4) Kristina Volgapkina (RUS) 6-7(4), 2-6 (torsdag)

Girls doubles

1/8-finale: Nina Vicic (DEN)/Katarina Zuzul (CRO) vs. Emilija Kojcic/Andjela Vukcevic (SRB) 4-6, 6-3, [10-6]
Kvartfinale: Vicic/Zuzul vs. (4) Olga Molchanova (UKR)/Yvonna Zuffova (SVK) 2-6, 2-6 (onsdag)


Junior Davis Cup, Budapest (HUN) – Grus

Livescore: http://ws1.crionetmedia.com/livescore/2018/Budapest/

Livestream
http://ws1.crionetmedia.com/streaming/2018/JuniorDavisFed/Court1.html
http://ws1.crionetmedia.com/streaming/2018/JuniorDavisFed/Court2.html

Group A

(1) Italien vs. Morocco 3-0
MS2: (144) Luca Nardi vs. (1041) Mehdi Belmahi 6-0, 6-1
MS1: (5) Musetti Lorenzo vs. (495) Younes Adnane 6-1, 6-0
MD: Favio Cobolli/Lorenzo vs. Adnane/Moad Naoui 6-2, 6-1

(5) Japan vs. Canada 2-1
MS2: (160) Shintaro Mochizuki vs. (508) Ilya Tiraspolsky 6-0, 6-2
MS1: (153) Shunsuke Mitsui vs. (328) Joshua Lapadat 5-7, 1-6
MD: Kei Manak/Mochizuki vs. Antoine Marleau/Ilya 6-3, 6-4

(1) Italien vs. Canada 3-0
MS2: (225) Flavio Cobolli vs. Antoine Marleau 6-3, 7-5
MS1: (5) Musetti Lorenzo vs. (328) Joshua Lapadat 6-4, 6-2
MD: Cobolli/Luca Nardi vs. Marleau/Ilya Tiraspolsky 6-1, 6-3

(5) Japan vs. Morocco 2-1
MS2: (582) Kei Manaka vs. (1050) Moad Naoui 6-2, 5-7, 0-6
MS1: (160) Shintaro Mochizuki vs. (495) Younes Adnane 6-4, 6-3
MD: Shunsuke Mitsui/Mochizuki vs. Adnane/Mendi Belmahi 6-2, 6-3

(1) Italien vs. (5) Japan 1-2
MS2: (225) Flavio Cobolli vs. (582) Kei Manaka 6-2, 7-5
MS1: (144) Luca Nardi vs. (160) Shintaro Mochizuki 6-4, 3-6, 1-6
MD: Cobolli/Lorenzo Musetti vs. Shunsuke Mitsui/Mochizuki 1-6, 3-6

Canada vs. Morocco 3-0
MS2: Antoine Marleau vs. (1050) Moad Naoui 7-5, 4-6, 7-5
MS1: (328) Joshua Lapadat vs. (1041) Mehdi Belmahi 6-0, 6-2
MD: Lapadat/Ilya Tiraspolsky vs. Younes Adnane/Mehdi 6-3, 6-3

Japan  3 sejre
Italien 2 sejre
Canada 1 sejr
Morocce 0 sejre


Group B

(3) USA vs. Great Britain 1-2
MS2: (203) Alexander Lee vs. (692) Joel Pierleoni 6-1, 6-1
MS1: (95) Toby Kodat vs. (330) Felix Gill 6-4, 2-6, 0-6
MD: Martin Damm/Lee vs. Gill/James Pinnington-Jones 1-6, 5-7

(7) Brasilien vs. Uzbekistan 3-0
MS2: (277) Pedro Boscardin Dias vs. (357) Ibrokhimjon Urinov 6-4, 6-1
MS1: (61) Natan Rodrigues vs. (759) Olimjon Nabiev 6-3, 6-1
MD: Dias/Bruno Oliveira vs. Azizbek Dadabaev/Urinov 6-3, 6-3

(3) USA vs. (7) Brasilien 1-2
MS2: (434) Martin Damm vs. (277) Pedro Boscardin Dias 4-6, 6-1, 6-1
MS1: (203) Alexander Lee vs. (61) Natan Rodrigues 6-7(4), 3-6
MD: Damm/Lee vs. Bruno Olivierea/Rodrigues 6-2, 6-0

Uzbekistan vs. Great Britain 1-2
MS2: (357) Ibrokhimjon Urinov vs. (466) James Pinnigton-Jones 6-7(7), 7-5, 7-5
MS1: (759) Olimjon Nabiev vs. (330) Felix Gill 2-6, 2-6
MD: Azizbek Dadabaev/Urinov vs. Gill/Joel Pierleoni 4-6, 3-6

(3) USA vs. Uzbekistan 2-1
MS2: (434) Martin Damm vs. (357) Ibrokhimjon Urinov 6-1, 6-2
MS1: (203) Alexander Lee vs. (767) Azizbek Dadabaev 6-2, 4-6, 6-2
MD: Damm/Alexander vs. Dadabaev/Urinov 6-3, 4-6, [5-10]

(7) Brasilien vs. Great Britain 3-0
MS2: (277) Pedro Boscardin Dias vs. 466) James Pinnigton-Jones 6-1, 6-4
MS1: (61) Natan Rodrigues vs. (330) Felix Gill 6-4, 4-6, 6-4
MD: Bruno Oliveira/Rodrigues vs. Gill/Pinnington-Jones w/o

Brasilien        3 sejre
Great Britain 2 sejre
USA             1 sejr
Uzbekistan   0 sejre


Group C

(4) Argentina vs. Ungarn 3-0
MS2: (266) Juan Bautista Torres vs. (557) Peter Fajta 7-6(6), 6-0
MS1: (253) Roman Burruchaga vs. (436) Zsombor Velcz 7-6(2), 2-6, 6-4
MD: Torres/Santiago De La Fuent vs. Fajta/Velcz 7-5, 6-7(5), [11-9]

(6) Spanien vs. Hong Kong 3-0
MS2: (447) Mario Gonzalez Fernandez vs. (674) Tim Thomas Gauntlett 6-2, 6-2
MS1: (124) Carlos Alcaraz Garfia vs. (497) Chak Lam Coleman Wong 6-1, 6-0
MD: Garfia/Pablo Llamas Ruiz vs. Chun Lam/Wong 6-1, 6-1

(4) Argentina vs. Hong Kong 3-0
(286) (266) Juan Bautista Torres vs. (674) Tim Thomas Gauntlett 6-1, 6-3
MS1: (253) Roman Burruchaga vs. (497) Chak Lam Coleman Wong 6-1, 7-5
MD: Burruchaga/Santiago De La Fuente vs. Chun Lam/Wong 6-0, 6-1

(6) Spanien vs. Ungarn 3-0
MS2: (447) Mario Gonzales Fernandez vs. (557) Peter Fajta 6-4, 6-3
MS1: (124) Carlos Alcaraz Garfia vs. (436) Zsombor Velcz 6-2, 7-5
MD: Garfia/Pablo Llamas Ruiz vs. Cominik Buzonics/Fajta 6-2, 5-7, [10-5]

(4) Argentina vs. (6) Spanien 0-1
MS2: (266) Juan Bautista Torres vs. (447) Mario Gonzales Fernandez 6-2, 4-6, 2-6
MS1: (253) Roman Burruchaga vs. (124) Carlos Alcaraz Garfia 6-3, 3-6, 3-6
MD: Burruchaga/Roman vs. Garfia/Pablo Llamas Ruiz w/o

Hongkong vs. Ungarn 0-3
MS2: (674) Tim Thomas Gauntlett vs. (557) Peter Fajta 6-4, 1-6, 2-6
MS1: (497) Chak Lam Coleman Wong vs. (436) Zsombor Velcz 0-6, 2-6
MD: Gauntlett/Wong vs. Dominik Buzonics/Velcz 2-6, 3-6

Spanien     3 sejre
Argentina  2 sejre
Ungarn     1 sejr
Hongkong 0 sejre


Group D
Danmark: 63 Holger Vitus Nødskov Rune, 270 Elmer Møller, 1759 Oskar Brostrøm Poulsen

(2) Frankrig vs. Danmark 1-2
MS2: (105) Lilian Marmousez vs. (270) Elmer Møller 6-4, 6-0

Elmer Møller
Foto: HTA/Peter Bor- Peter Zador – Elmer Møller

MS1: (43) Harold Mayot vs. (63) Holger Vitus Nødskov Rune 5-7, 6-0

Holger Vitus Nødskov Rune
Foto: HTA/Peter Bor- Peter Zador – Holger Vitus Nødskov Rune

MD: Marmousez/Mayot vs. Møller/Rune 3-6, 6-7(5)

(8) Australien vs. Uruguay 1-2
MS2: (463) Tai Sach vs. (1938) Juan Martin Fumeaux 6-4, 6-4
MS1: (145) Chen Dong vs. (1268) Francisco Llanes 7-6(5), 5-7, 3-6
MD: Dong/Cooper White vs. Fumeaux/Llanes 4-6, 1-6

(8) Australien vs. Danmark 1-2
MS2: (463) Sach Tai vs. (270) Elmer Møller 7-6(2), 5-7, 7-5
MS1: (145) Chen Dong vs. (63) Holger Vitus Nødskov Rune 3-6, 1-6
MD: Sach/Cooper White vs. Holger/Elmer 6-0, 3-6, [1-10]

(2) Frankrig vs Uruguay 3-0
MS2: (105) Lilian Marmousez vs. (1938) Juan Martin Fumeaux 6-2, 6-1
MS1: (43) Harold Mayot vs. (1268) Francisco Llanes 5-7, 6-2, 6-3
MD: Martin Breysach/Marmousez vs. Fumeaux/Llanes 6-1, 6-1

(2) Frankrig vs. (8) Australien 2-1
MS2: (105) Lilian Marmousez vs. (463) Sach Tai 4-6, 3-6
MS1: (43) Harold Mayot vs. (145) Chen Dong 6-3, 3-6, 6-2
MD: Martin Breysach/Marmousez vs. Sach/White Cooper 6-4, 6-3

Danmark vs. Uruguay – 1-1
MS2: (270) Elmer Møller vs. (1938) Juan Martin Fumeaux 5-7, 7-5, 6-4
MS1 (63) Holger Vitus Nødskov Rune vs. (1268) Francisco Llanes 2-6, 4-6
MD: Holger/Elmer vs. Fumeaux/Llanes

Danmark  3 sejre
Frankrig    2 sejre
Uruguay    1 sejr
Australien 0 sejre


Play off 1-8, kvartfinaler Junior Davis Cup – fredag 1030

(5) Japan vs. (4) Argentina 1-2
MS2: (160) Shintaro Mochizuki vs. (266) Juan Bautista Torres 7-6, 4-6, 6-4
MS1: (153) Shunsuke Mitsui vs. (253) Roman Burruchaga 5-7, 6-7(6)
MD: Mitsui/Mochizuki vs. Burruchaga/Santiago De La Fuente 2-6, 1-6

(2) Frankrig vs. (7) Brasilien 2-0
MS2: (105) Lilian Marmousez vs. (277) Pedro Boscardin Dias 6-0, 3-6, 6-3
MS1: (43) Harold Mayot vs. (61) Natan Rodrigues 4-6, 6-3, 6-0
MD: Not played

(6) Spanien vs. Great Britain 2-1
MS2: (447) Mario Gonzalez Fernandez vs. (466) James Pinnigton-Jones 6-2, 7-6(5)
MS1: (569) Pablo Llamas Ruiz vs. (330) Felix Gill 2-6, 6-0, 4-6
MD: Carlos Alcaraz Garfia/Llamas vs. Gill/Pinnington-Jones 6-2, 6-7(2), [10-4]

(1) Italien vs. Danmark 2-0 – livestream
MS2: (225) Flavio Cobolli  vs. (270) Elmer Møller 6-3, 6-2
MS1: (5) Lorenzo Musetti vs. (63) Holger Virtus Nødskov Rune 6-7(5), 6-3, 6-4
MD: Cobolli/Luca Nardi vs. Møller/Oskar Brostrøm Poulsen 6-2, 4-6, [6-10]

Junior Davis Cup: Holger Rune havde no. 5 og US Open finalist på krogen

Play off, semifinaler – lørdag 1030

(4) Argentina vs. (2) Frankrig 0-3
MS2: (318) Santiago De La Fuente vs. (105) Lilian Marmousez 7-5, 2-6, 6-7(8)
MS1: (253) Roman Burruchaga vs. (43) Harald Mayot 3-6, 2-6
MD: De La Fuente/Juan Bautista Torres 1-6, 6-0, [7-10]

(6) Spanien vs. (1) Italien 2-0
MS2: (447) Mario Gonzalez Fernandez vs. (225) Flavio Cobolli 7-6, 5-7, 6-4
MS1: (124) Carlos Alcaraz Garfia vs. (5) Lorenzo Musetti 6-2, 7-6(2)
MD: Not played

Play off 5-8, 1. runde – lørdag 1030

(5) Japan vs. (7) Brasilien 2-0
MS2: (160) Shintaro Mochizuki vs. (277) Pedro Boscardin Dias 6-1, 6-1
MS1: (153) Shunsuke Mitsui vs. (61) Natan Rodrigues 6-0, 6-3
MD: Not played

Danmark vs. Great Britain 2-1
MS2: (1759) Oskar Brostrøm Poulsen vs. (466) James Pinnington-Jones 0-6, 5-7
MS1: (270) Elmer Møller vs. (330) Felix Gill 1-6, 7-5, 6-4
MD: Møller/Holger Vitus Nødskov Rune vs. Gill/Pinnington-Jones 6-4, 6-3

Play off Finale – søndag 1030

(2) Frankrig vs. (3) Spanien 1-2
MS2: (105) Lilian Marmousez vs. (447) Mario Gonzalez Fernandez 6-1, 4-6, 6-2
MS1: (43) Harold Mayot vs. (124) Carlos Alcaraz Garfia 6-4, 5-7, 1-6
MD: Martin Breysach/Marmousez vs. Alcaraz Garfia/Pablo Llamas Ruiz 2-6, 3-6

Play off 3-4 – søndag 1030

(4) Argentina vs. (1) Italien 2-1
MS2: (318) Santiago De La Fuente vs. (225) Flavio Cobolli 6-7(3), 6-4, 6-4
MS1: (266) Juan Bautista Torres  vs. (5) Lorenzo Musetti 1-6, 4-6
MD: Roman Burruchaga/Santiago vs. Musetti/Luca Nardi 4-6, 6-4, [10-1]

Play off 5-6 – søndag 1030

(5) Japan vs. Danmark 2-0
MS2: (160) Shintaro Mochizuki vs. (270) Elmer Møller 7-6(3), 6-3
MS1: (153) Shunsuke Mitsui vs. (63) Holger Vitus Nødskov Rune 3-6, 6-2, 6-0
MD: Not played

Play off 7-8 – søndag 1030

(7) Brasilien vs. Great Britain 2-1 
MS2: (302) Oliveira Bruno vs. (466) James Pinnington-Jones 1-6, 5-7
MS1: (61) Natan Rodrigues vs. (330) Felix Gill 6-0, 6-4
MD: Oliveira/Rodrigues vs. Gill/Pinnington-Jones 6-3, 6-7(1), [10-8]


Play off 1-8, kvartfinaler Junior Fed Cup – fredag 1030
(1) USA vs. (5) Australien 3-0
Slovakiet vs. Indonesien 3-0
(3) Rusland vs. (4) Canada 2-1
(2) Ukraine vs. (7) Letland 2-1

Semifinaler – lørdag 1030

(1) USA vs. Slovakiet 2-0
(2) Ukraine vs. (3) Rusland 2-1

Finale – søndag 1030

(1) USA vs. (2) Ukraine 1-1
WS2: Noel Alexa vs. Kostenko Lyubov 4-6, 1-6
WS1: Cori Gauff vs. Dasha Lopatetskaya 6-1, 4-6, 6-0
WD: Gauff/Noel vs. Kostenko/Lopatetskaya

3-4. plads – søndag 1030

Slovakiet vs. (3) Rusland 2-0
WS2: Eszter Meri vs. Polina Kudermetova 6-2, 6-1
WS1: Romana Cisovska vs. Oksana Selekhmeteva 6-1, 7-5
WD: Cisovska/Nina Stankovska vs. Kudermetova/Selekhmeteva

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage