Selvom seedningerne aldrig helt holder ved en Grand Slam turnering, forventes de 3 største navne hos herrerne stadig at være med ved udgangen af første uge ved US Open

I den første uge af US Open skilles fårene fra bukkene, når 128 mandlige og 128 kvindelige tennisspillere forsøger at holde sig inde i turneringen, når de sidste 16 hos begge køn tager hul på 1/8-finalerne fra næste søndag.

Eurosport fremsender dagligt sendeplanen for både Eurosport 1 og 2, så Tennisavisen dagligt kan informere om, hvilket kampe der bliver vist på de to kanaler, men hvis man selv ønsker at bestemme, hvilke kampe der foretrækkes, er der mulighed for selv at vælge kampe fra alle banerne på Eurosport Player.

Hvis alle seedningerne holder – hvilket de med 99,999 procent garanti ikke gør – vil 1/8-finalerne i single se således ud, når turneringen fra søndag går ind i den afgørende fase.

Men’s singles:
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (23) Stan Wawrinka (SUI)
(5) Daniil Medvedev (RUS) vs. (11) Fabio Fognini (ITA)
(3) Roger Federer (SUI) vs. (15) David Goffin (BEL)
(7) Kei Nishikori (JPN) vs. (12) Borna Coric (CRO)

(8) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (10) Roberto Bautista Agut (ESP)
(4) Dominic Thiem (AUT) vs. (13) Gael Monfils (FRA)
(6) Alexander Zverev (GER) vs. (9) Karen Khachanov (RUS)
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. (14) John Isner (USA)

I øverste 1/8-del er der afbud fra 16. seedede Juan Martin del Potro, der ofte har været ramt af skader, og derfor er Stan Wawrinka den højst seedede efter Novak Djokovic, og der kan vente et par interessante opgør i de 2 første runder, hvor Wawrinka først møder den højst rangerede junior Jannik Sinner (ITA), og i tilfælde af sejr titel-vinderen fra Winston-Salem, Hubert Hurkacz (POL).
Kun en sensation kan hindre, at Djokovic er videre til næste uge.
Opdatering: Hurkacz kunne med blot en enkelt dags pause efter triumfen i Winston-Salem ikke stå distancen, og tabte i 5 sæt i R128
Djokovic og Wawrinka fortsat vedere efter 2. runde, hvor Lucky Loser Paolo Lorenzo vandt i 5 sæt. 27. seedede Lajovic tabte til Denis Kudla.

5. seedede Daniil Medvedev har fundet et niveau, hvor det er svært at forestille sig, at 26. seedede Taylor Harry Fritz (USA) eller andre kan sende ham ud i de første 3 runder, hvorimod det formentlig er mere åbent, om det bliver 11. seedede Fabio Fognini eller 17. seedede Nikoloz Basilashvili (GEO), der møder russeren i 1/8-finalen.
Den tidligere top 10-spiller Tomas Berdych (CZE) kan eventuelt blande sig i den strid.
Opdatering: Allerede på førstedagen blev både 11. seedede Fognini og 26. seedede Fritz samt Berdych sendt ud af turneringen.
Medvedev og Basilashvili planmæssigt videre fra 2. runde

Opsamling øverste 1/4-del efter 3 runder:
Ranglistens no. 118, Dominik Koepfer er efter sejr over Basilashvili klar til 1/8-finale mod Medvedev. Vinderen møder Djokovic eller Wawrinka.

3. seedede Roger Federer ventes som sædvanlig også videre, mens 15 seedede David Goffin i 3. runde kan konkurrere mod 19. seedede Guido Pella (ARG), hvis argentineren formår at vinde over Pablo Carreno Busta (ESP) og senere over Jiri Vesely (CZE) eller Ricardas Berankis (LTU).
Opdatering: Raonic har trukke sig pga. en muskelskade og erstattes af Lucky Loser Kamil Majchrzak (POL).
19. seedede Pella tabte til Busta og møder Berankis i R64.
Federer tabte 1 sæt i de 2 første runder men alligevel ubesværet videre sammen med Goffin.

I 4/8-del kan 12. seedede Borna Coric (CRO) allerede i R64 møde Grigor Dimitrov (BUL), der fortsat kæmper for at finde tilbage til sit tidligere niveau, og i R32 kan 21. Milos Raonic (CAN) også blive en alvorlig udfordring for kroaten.
7. seedede Kei Nishikori kan i R32 blive udfordret af enten 31. seedede Christian Garin (CHI) eller useedede Alex De Minaur (AUS), der kan være outsider til at komme videre til næste uge.
Opdatering: Raonic erstattet af Lucky LoserKamil Majchrzak (POL), der i R128 vandt i 5 sæt over Nicolas Jarry (CHI).
Lucky Loser Majchrzak vinder i 5 sæt og er videre til R32 mod Dimitrov, som havde w.o. mod Coric.

Opsamling 2/4-del efter 3 runder:
Federer og Goffin planmæssigt klar til møde i 1/8-finalen, hvor useedede Grigor Dimitrov og Alex De Minaur dyster om at møde vinderen i kvartfinalen.

I nederste halvdel kan 8. seedede Stefanos Tsitsipas være i overhængende fare for exit allerede i 1. runde mod Andrey Rublev (RUS), og i R32 er det helt uforudsigeligt, hvad der sker, hvis han møder 28. seedede Nick Kyrgios (AUS), som kan risikere at stemple ud mentalt i R128 mod Steve Johnson (USA) eller i R64 mod Antoine Hoang (FRA) eller Leonardo Mayer (ARG), men bevarer han fokus på opgaven, skal Tsitsipas finde sit ypperste niveau for at gå videre.

Opdatering: Rublev vandt i R128 over Tsitsipas, der fik krampe i 4. sæt, hvor Rublev førte 2-1 i sæt.
10. seedede Bautista Agut tabte R128 i 5 sæt mod Mikhail Kukushkin (KAZ), og med Thiem ude (herunder) forekommer Kyrgios’ vej til en eventuel semifinale mod Nadal mere realistisk.
Kyrgios i en positiv udgave sikkert videre til R32 mod Rublev, hvis modstander Simon trak sig efter 1. sæt.
20-årige Alexei Popyrin vandt i 4 sæt over Kukushkn og møder Berrettini i R32.
Rublev fortsatte sejrsrækken med sejr over Kyrgios i R32, og han møder 24. seedede Berrettini i 1/8-finalen.

4. seedede Dominic Thiem kan i R32 møde 30. seedede Kyle Edmund i en kamp om at møde 13. seedede Gael Monfils, som i R32 kan møde vinderen af det rent canadiske ungdoms-opgør mellem 18. seedede Felix Auger-Aliassime og Denis Shapovalov.
Opdatering: Thiem tabte i R128 til Thomas Fabbiano (ITA) i 4 sæt. Kyle Edmund tabte ligesom i Wimbledon i 5 sæt til en spanier.
Shapovalov vandt overbevisende i 3 sæt i det canadiske ungdoms-opgør mod 18. seedede Auger-Aliassime.
Alexander Bublik “overlever” 5-sæts kampe i både R128 og R64 (mod Fabbiano). Shapovalov vinder igen sikkert i 3 sæt inden R32 mod Monfils, som heller ikke har afgivet sæt i de første 2 kampe.
Monfils vandt et tæt 5. sæts opgør mod Shapovalov i R32, og han møder i 1/8-finalen Andujar.

6. seedede Alexander Zverev har været svingende i sine præstationer, og han kan risikere at komme i problemer i R32, hvor han kan møde 29. seedede Benoit Paire (FRA), der var i finalen i Winston-Salem.
9. seedede Karen Khachanov kan i R64 møde Jo-Wilfried Tsonga (FRA), og vinderen kan i R32 møde 20. seedede Diego Schwartzman (ARG), hvis han slipper forbi Robin Haase (NED), der dog fører 5-0 i indbyrdes opgør.
Opdatering: 9. seedede Khachanov tabte i R128 i 5 sæt til Vasek Pospisil
Zverev videre til R32 efter 2 femsættere og møder Aljaz Bedene, som vandt i 5. sæts tiebreak over Paire, som ikke sagde tak for kampen. Pospisil tabte i 4 sæt til Tennys Sandgren.
Zverev vandt i 4 sæt over Bedene i R32 med tiebreak i 3 af sættene, og han møder i 1/8-finalen Schwartzman

I den nederste 1/8-del skal der også ske mirakler, hvis ikke 2. seedede Rafael Nadal er videre til 1/8-finalen. Miraklet skal i givet fald udføres i R32 af landsmanden 32. seedede Fernando Verdasco, der på sine bedste dage er farlig for enhver.
14. seedede John Isner forventes at “bombe” sig forbi både Guillermo Garcia-Lopez (ESP) i R128, og vinderen af Casper Ruud (NOR) vs. Jan-Lennard Struff (GER), hvorimod et eventuelt opgør i R32 mod 22. seedede Marin Cilic (CRO) kan blive mere problematisk, hvis kroaten kan finde sit topniveau.
Opdatering: Verdascos “mirakel” bestod i, at han satte føring 2-0 i sæt og 5-2 i 5. sæt overstyr mod Hyeon Chung, der møder Nadal i R32.
Isner “bombede” sig som forventet videre til R32, hvor Cilic venter i en kamp om (formentlig) at møde Nadal.
Cilic vandt kampen mod Isner og møder som ventet Nadal i 1/8-finalen.

Tilføjelse: Tennisavisens gæsteskribent Ron Amir belyser i denne artikel NextGen vs. Big Three konkurrencen.

Hvem vinder US Open i herresingle – Big Three eller Next Gen?

Gæsteskribenten har endvidere kigget nærmere på udfordrerne til Serena Williams hos kvinderne.

US Open damesingle: Serena – og de mange udfordrere

Women’s singles:
(1) Naomi Osaka (JPN) vs. (13) Belinda Bencic (SUI)
(7) Kiki Bertens (NED) vs. (9) Aryna Sabalenka (BLR)
(4) Simona Halep (ROU) vs. (15) Bianca Andreescu (CAN)
(11) Sloane Stephens (USA) vs. (6) Petra Kvitova (CZE)

(5) Elina Svitolina (UKR) vs. (10) Madison Keys (USA)
(3) Karolina Pliskova (CZE) vs. (16) Johanna Konta (GBR)
(6) Serena Williams (USA) vs. (12) Anastasija Sevastova (LAT)
(2) Ashleigh Barty (AUS) vs. (14) Angelique Kerber (GER)

Den opmærksomme læser har formentlig bemærket, at Caroline Wozniacki for at være med i næste uge skal nå længere, end hendes seedning som no. 19 lægger op til.
Der henvises til nedenstående analyse af Carolines muligheder ved US Open.

Caroline Wozniacki i US Open for trettende gang

Opdatering: 14. seedede Angelique Kerber tabte på førstedagen til Kristina Mladenovic.
28. seedede Suarez Navarro trak sig efter 2-6 i 1. sæt mod Timea Babos.
31. seedede Strocova tabte R128 i 3 sæt til Aliona Bolsova Zadoinov (ESP).
11. seedede Stephans tabte R128 i 2 sæt til Anna Kalinskaya (RUS).
24. seedede Muguruza tabte i 3 sæt til Alison Riske (USA) Øvrige seedede planmæssigt videre fra R128.
Et par overrakselser/upsets i R64: Halep, Kvitova og Sabalenka ude.


Sammenfatning TV-kampe/streaming søndag 1. September

Billedet: Grigor Dimitrov og David Goffin ved 2017 Nitto ATP World Tour Finals spiller begge 1/8-finale søndag

GSM = Game, Schett og Mats

Sendeplan søndag

Opdateres med junior-programmet, hvis Holger Rune (mod forventning) spiller søndag.

EUROSPORT 1 INTERNATIONAL

We will start our coverage after Vuelta Extra & News at around 18:00 CET

M1 AA – FEDERER, Roger [SUI] (3) vs. GOFFIN, David [BEL] (15)
GSM
M2 AA – WILLIAMS, Serena [USA] (8) vs. MARTIC, Petra [CRO] (22)
GSM
END OF M2 GS – DIMITROV, Grigor [BUL] vs. DE MINAUR, Alex [AUS] (NB 18:30 CET)
KOEPFER, Dominik [GER] vs. MEDVEDEV, Daniil [RUS] (5) (NB 23:00 CET)

NIGHT SESSION

SVITOLINA, Elina [UKR] (5) vs. KEYS, Madison [USA] (10)
DJOKOVIC, Novak [SRB] (1) vs. WAWRINKA, Stan [SUI] (23)

EUROSPORT 2 INTERNATIONAL
Coverage to start after WEC SILVERSTONE at around 17:15 CET

M1 LA – WANG, Qiang [CHN] (18) vs. BARTY, Ashleigh [AUS] (2)
M2 LA – KONTA, Johanna [GBR] (16) vs. PLISKOVA, Karolina [CZE] (3)
START OF M2 GS – DIMITROV, Grigor [BUL] vs. DE MINAUR, Alex [AUS] (NB 18:30 CET) UNTIL E1 INTER IS PICKING IT UP

POSSIBLE SLOT OF REPLAY

KEEP THE E2 INTER AWARE THAT THEY MAY HAVE TO START THE NIGHT SESSION IN CASE KOEPFER, Dominik [GER] vs. MEDVEDEV, Daniil [RUS] (5) (NB 23:00 CET) IS OVERRUNNING !!!!!

Se spilleprogram  herunder


Uge 35

Grand Slam US Open – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

TV-dækning: Eurosport 1 & 2, Eurosport Player (alle baner)

Spilleprogram natten til mandag (udvalgte)

ARTHUR ASHE STADIUM – NB 0100:
E. Svitolina (UKR) [5] vs. M. Keys (USA) [10] – W
N. Djokovic (SRB) [1] vs. S. Wawrinka (SUI) [23] – M

LOUIS ARMSTRONG STADIUM – NB fre 2300:
D. Koepfer (GER) vs. D. Medvedev (RUS) [5] – M

GRANDSTAND – start 1700cet
DOUBLES MATCH TBA
NB 1830: G. Dimitrov (BUL) vs. A. de Minaur (AUS) – M

Spilleprogram mandag (udvalgte)

ARTHUR ASHE STADIUM – start 1800cet
N. Osaka (JPN) [1] vs. B. Bencic (SUI) [13] – W
A. Zverev (GER) [6] vs. D. Schwartzman (ARG) [20] – M
NB 0100: M. Cilic (CRO) [22] vs. R. Nadal (ESP) [2] – M
T. Townsend (USA) vs. B. Andreescu (CAN) [15] – M

LOUIS ARMSTRONG STADIUM – start 1700cet
D. Vekic (CRO) [23] vs. J. Goerges (GER) [26] – W
NB 1830: A. Rublev (RUS) vs. M. Berrettini (ITA) [24] – M
K. Ahn (USA) vs. E. Mertens (BEL) [25] – W
NB 2300: G. Monfils (FRA) [13] vs. P. Andujar (ESP) – M

Den komplette schedule findes på https://www.usopen.org/en_US/scores/schedule/index.html?promo=subnav

Resultater Women’s singles (udvalgte)

1/8-finale
(5) Elina Svitiolina (UKR) vs. (10) Madison Keys (USA) – opdateres..
(16) Johanna Konta (GBR) vs. (3) Karolina Pliskova (CZE) 6-7(1), 6-3, 7-5
(8) Serena Williams (USA) vs. (22) Petra Martic (CRO) 6-3, 6-4
(18) Qiang Wang (CHN) vs. (2) Ashleigh Barty (AUS) 6-2, 6-4

R32
(1) Naomi Oskaka (JPN) vs Cori Gauff (USA) 6-3, 6-0
(13) Belinda Bencic (SUI) vs. (21) Anett Kontaveit (EST) vs.  – walkover
(23) Donna Vekic (CRO) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 6-4, 6-1
(26) Julia Goerges (GER) vs. (7) Kiki Bertens (NED) 6-2, 6-3

(Q) Taylor Townsend (USA) vs. Sorana Cirstea (ROU) 7-5, 6-2
(15) Bianca Andreescu (CAN) vs. (19) Caroline Wozniacki (DEN) 6-4, 6-4
Kristie Ahn (USA) vs. Jelena Ostapenko (LAT) 6-3, 7-5
(25) Elise Mertens (BEL) vs. Andrea Petkovic (GER) 6-3, 6-3

(5) Elina Svitolina (UKR) vs. (32) Dayana Yastremska (UKR) 6-2, 6-0
(10) Madison Keys (USA) vs. (20) Sofia Kenin (USA) 6-3, 7-5
(16) Johanna Konta (GBR) vs. (33) Shuai Zhang (CHN) 6-2, 6-3
(3) Karolina Pliskova (CZE) vs. Ons Jabeur (TUN) 6-1, 4-6, 6-4

(8) Serena Williams (USA) vs. Karolina Muchova (CZE) 6-3, 6-2
(22) Petra Martic (CRO) vs. (12) Anastasija Sevastova (LAT) 6-4, 6-3
(16) Qiang Wang (CHN) vs. Fiona Ferro (FRA) 7-6(1), 6-3
(2) Ashleigh Barty (AUS) vs. Maria Sakkari (GRE) 7-5, 6-3

R64
(1) Naomi Osaka (JPN) vs. Magda Linette (POL) 6-2, 6-4
Cori Gauff (USA) vs. (Q) Timea Babos (HUN) 6-2, 4-6, 6-4
Anett Kontaviet (EST) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) 4-6, 7-5, 6-2
(13) Belinda Bencic (SUI) vs. Alize Cornet (FRA) 6-4, 1-6, 6-2

Yulia Putintseva (KAZ) vs. (9) Aryna Sabalenka (BLR) 6-3, 7-6(3)
(23) Donna Vekic (CRO) vs. Kaia Kanepi (EST) 7-5, 6-3
(26) Julia Goerges (GER) vs. (WC) Francesca Di Lorenzo (USA) 7-5, 6-0
(7) Kiki Bertens (NeD) vs. Anastasia pavlyuchenkova (RUS) 7-5, 6-4

(Q) Taylor Townsend (USA) vs. (4) Simona Halep (ROU) 2-6, 6-3, 7-6(4)
Sorana Cirstea (ROU) vs. Aliona Bolsova Zadoinov (ESP) 3-6, 6-4, 6-2
(19) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Danielle Collins (USA) 4-6, 6-3, 6-4
(15) Bianca Andreescu (CAN) vs. (LL) Kirsten Flipkens (BEL) 6-3, 7-5

Kristie Ahn (USA) vs. (Q) Anna Kalinskaya (RUS) 6-2, 6-3
Jelena Ostapenko (LAT) vs. Alison Riske (USA) 6-4, 6-3
(25) Elise Mertens (BEL) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 6-2, 6-2
Andrea Petkovic (GER) vs. (6) Petra Kvitova (CZE) 6-4, 6-4
==
(5) Elina Svitolina (UKR) vs. Venus Williasm (USA) 6-4, 6-4
(32) Dayana Yastremska (UKR) vs. Rebecca Peterson (SWE) 6-4, 6-1
Sofia Kenin (USA) vs. Laura Siegemund (GER) 7-6(4), 6-0
(10) Madison Keys (USA) vs. Lin Zhu (CHN) 6-4, 6-1

(16) Johanna Konta (GBR) vs. Margarita Gasparyan (RUS) 6-1, 6-0
(33) Shua Zhang (CHN) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS) 7-6(5), 4-6, 6-3
Ons Jabeur (TUN) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR) 3-6, 6-4, 6-2
(3) Karolina Pliskova (CZE) vs. Mariam Bolkvadze (GEO) 6-1, 6-4

(8) Serena Williams (USA) vs. Caty Mcnally (USA) 5-7, 6-3, 6-1
Karolina Muchova (CZE) vs. (29) Su-Wei Hsieh (TPE) 6-1, 4-6, 7-6(2)
(22) Petra Martic (CRO) vs. (Q) Ana Bogdan (ROU) 6-2, 6-4
(12) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Iga Swiatek (POL) 3-6, 6-1, 6-3

Fiona Ferro (FRA) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 6-4, 6-7(3), 6-3
(18) Qiang Wang (CHN) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 7-5, 6-4
(30) Maria Sakkari (GRE) vs. (Q) Shuai Peng (CHN) 6-7(5), 6-4, 6-2
(2) Asleigh Barty (AUS) vs. Lauren Davis (USA) 6-2, 7-6(2)

R128
(1) Naomi Osaka (JPN) vs. Anna Blinkova (RUS) 6-4, 6-7(5), 6-2
(Q) Timea Babos (HUN) vs. (28) Carla Suarez Navarro (ESP) 6-2, Ret’d
(21) Anett Kontaveit (EST) vs. Sara Sorribes Tormo (ESP) 6-1, 6-1
(13) Belinda Bencic (SUI) vs. Mandy Minella (LUX) 6-3 6-2

(9) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Victoria Azarenka (BLR) 3-6, 6-3, 6-4
(23) Donna Vekic (CRO) vs. (Q) Richel Hogenkamp (NED) 7-6(4), 6-3
(26) Julia Goerges (GER) vs. Natalia Vikhlyantseva (RUS) 1-6, 6-1, 7-6(1)
(7) Kiki Bertens (NED) vs (LL) Paula Badosa Gibert (ESP) 6-4, 6-2

(4) Simona Halep (ROU) vs. (LL) Nicole Gibbs (USA) 6-3, 3-6, 6-2
Aliona Bolsova Zadoinov (ESP) vs. (31) Barbora Strycova (CZE) 6-3, 0-6, 6-1
(19) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Yafan Wang (CHN) 1-6, 7-5, 6-3
Danielle Collins (USA) vs. Polona Hercog (SLO) 6-3, 4-6, 6-4
(LL) Kirsten Flipkens (BEL) vs. (LL) Xiyu Wang (CHN) 3-6, 6-2, 6-2
(15) Bianca Andreescu (CAN) vs. Katie Volynets (USA) 6-2, 6-4

(Q) Anna Kalinskaya (RUS) vs. (11) Sloane Stephens (USA) 6-3, 6-4
Alison Riske (USA) vs. (24) Garbine Muguruza (ESP) 2-6, 6-1, 6-3
(25) Elise Mertens (BEL) vs. Jil Teichmann (SUI) 6-2, 6-2
(6) Petra Kvitova (CZE) vs. (Q) Denisa Allertova (CZE) 6-2, 6-4
=
(5) Elina Svitolina (UKR) vs. Whitney Osuigwe (USA) 6-1, 7-5
Venus Williams (USA) vs. Saisai Zheng (CHN) 6-1, 6-0
Rebecca Peterson (SWE) vs. Monica Puig (PUR) 6-3, 6-3
(32) Dayana Yastremska (UKR) vs. Monica Niculescu (ROU) 6-4, 1-6, 6-2
(20) Sofia Kenin (USA) vs CoCo Vandeweghe (USA) 7-6(4), 6-3
(10) Madison Keys (USA) vs. Misaki Doi (JPN)

(16) Johanna Konta (GBR) vs. Daria Kasatkina (RUS) 6-1, 4-6, 6-2
(33) Shuai Zhang (CHN) vs. Viktorija Golubic (SUI)
Ons Jabeur (TUN) vs. (27) Caroline Garcia (FRA) 7-6(8), 6-2
Karolina Pliskova (CZE) vs. (Q) Tereza Martincova (CZE) 7-6(6), 7-6(3)

(8) Serena Williams (USA) vs. Maria Sharapova (RUS) 6-1, 6-1
(29) Su-Wei Hsieh (tPE) vs. (Q) Jana Cepelova (SVK) 6-4, 5-7, 6-3
(22) Petra Martic (CRO) vs. Tamara Zidansek (SLO) 6-4, 4-6, 6-1
Iga Swiatek (POL) vs. Ivana Jorovic (SRB) 6-0, 6-1
(12) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Eugenie Bouchard (CAN) 6-3, 6-3

Kristina Mladenovic (FRA) vs. (14) Angelique Kerber (GER) 7-5, 0-6, 6-4
(18) Qiang Wang (CHN) vs. (Q) Caroline Dolehide (USA) 6-4, 6-4
(30) Maria Sakkari (GRE) vs. Camila Giorgi (ITA) 6-1, 6-0
Lauren Davis (USA) vs. Johanna Larsson (SWE) 7-5, 6-2
(2) Ashleigh Barty (AUS) vs. Zarina Diyas (KAZ) 1-6, 6-3, 6-2

Resultater Men’s singles (udvalgte)

1/8-finale
(3) Roger Federer (SUI) 6-2, 6-2, 6-0
Grigor Dimitrov (BUL) vs. Alex De Minauer (AUS)

R32
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Denis Kudla (USA) 6-3, 6-4, 6-2
(23) Stan wawrinka (SUI) vs. (LL) Paolo Lorenzi (ITA) 6-4, 7-6(9), 7-6(4)
Dominik Koepfer (GER) vs. (17) Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-3, 7-6(5), 4-6, 6-1
(5) Daniil Medvedev (RUS) vs. Feliciano Lopez (ESP) 7-6(1), 4-6, 7-6(7), 6-4

(3) Roger Federer (SUI) vs. Daniel Evans (GBR) 6-2, 6-2, 6-1
(10) David Goffin (BEL) vs. Pablo Carreno Busta (ESP) 7-6(5), 7-6(9), 7-5
Grigor Dimitrov (BUL) vs. (LL) Kamil Majchrzak (POL) 7-5, 7-6(8) 6-2
Alex De Minaur (AUS) vs. (7) Kei Nishikori (JPN) 6-2, 6-4, 2-6, 6-3

Andrey Rublev (RUS) vs. (28) Nick Kyrgios (AUS) 7-6(5), 7-6(5), 6-3
(24) Matteo Berrettini (ITA) vs. Alexei Popyrin (AUS) 6-4, 6-4, 6-7(3), 7-6(2)
(13) Gael Monfils (FRA) vs. Denis Shapovalov (CAN) 6-7(5), 7-6(4), 6-4, 6-7(6), 6-3
Pablo Andujar (ESP) vs. Alexander Bublik (KAZ) 6-4, 6-3, 6-2

(6) Alexander Zverev (GER) vs. Aljaz Bedene (SLO) 6-7(4), 7-6(4), 6-3, 7-6(3)
(20) Diego Schwartzman (ARG) vs. Tennys Sandgren (USA) 6-4, 6-1, 6-3
(22) Marin Cilic (CRO) vs. (14) John Isner (USA) 7-5, 3-6, 7-6(6), 6-4
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. (Q) Hyeon Chung (KOR) 6-3, 6-4, 6-2

R64
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Juan Ignacio Londero (ARG) 6-4, 7-6(3), 6-1
Denis Kudla (USA) vs. (27) Dusan Lajovic (SRB) 7-5, 7-5, 0-6, 6-3
(23) Stan Wawrinka (SUI) vs. Jeremy Chardy (FRA) 6-4, 6-3, 6-6(3), 6-3
(LL)Paolo Lorenzi (ITA) vs. Miomir Kecmanovic (SRB) 7-6(11), 6-7(2), 7-6(2), 3-6, 6-3

(Q) Dominik Koepfer (GER) vs. Reilly Opelka (USA) 6-4, 6-4, 7-6(2)
(17) Nikoloz Basilashvili (GEOR) vs. (Q) Jenson Brooksby (USA) 3-6, 7-6(3), 7-5, 6-2
Feliciano Lopez (ESP) vs. Yoshihito Nishioka (JPN) 6-7(7), 6-0, 6-4, 6-4
(5) Daniil Medvedev (RUS) vs. Hugo Dellien (BOL) 6-3, 7-5, 5-7, 6-3

(3) Roger Federer (SUI) vs. Damir Dzumhur (BIH) 3-6, 6-2, 6-3, 6-4
Daniel Evans (GBR) vs. (25) Lucas Pouille (FRA) 6-4, 6-3, 6-7(4), 6-4
Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Ricardas Berankis (LTU) 6-4, 6-7(3), 6-2, 6-0
(15) David Goffin (BEL) vs. (Q) Gregoire Barrere (FRA) 6-2, 6-2, 6-2

Grigor Dimitrov (BUL) vs. (12) Borna Coric (CRO) – walkover
(LL) Kamil Majchrzak (POL) vs. Pablo Cuevas (URU) 6-7(3), 6-4, 2-6, 6-4, 6-1
Alex De Minaur (AUS) vs. (31) Christian Garin (CHI) 6-3, 7-5, 6-3
(7) Kei Nishikori (JPN) vs. Bradley Klahn (USA) 6-2, 4-6, 6-3, 7-5
==
Andrey Rublev (RUS) vs. Gilles Simon (FRA) 6-2, Ret’d
(28) Nick Kyrigios (AUS) vs. Antoine Hoang (FRA) 6-4, 6-2, 6-4
(24) Matteo Berrettini (ITA) vs Jordan Thompson (AUS) 7-5, 7-6(5), 4-6, 6-1
Alexei Popyrin (AUS) vs. Mikhail Kukushkin (KAZ) 2-6, 7-5, 6-3, 6-2

(13) Gael Monfils (FRA) vs. Marius Copil (ROU) 6-3, 6-2, 6-2
Denis Shapovalov (CAN) vs. Henri Laaksonen (SUI) 6-4, 7-6(2), 6-2
Pablo Andujar (ESP) vs. Lorenzo Sonego (ITA) 6-2, 6-4, 6-2
Alexander Bublik (AZ) vs. Thomas Fabbiano (ITA) 6-7(3), 5-7, 6-4, 6-3, 6-3

(6) Alexander Zverev (GER) vs. Frances Tiafoe (USA) 6-3, 3-6, 6-2, 2-6, 6-3
Aljaz Bedene (SLO) vs. (29) Benoit Paire (FRA) 4-6, 6-7(3), 6-2, 7-5, 7-6(4)
(20) Diego Schwartzman (ARG) vs. (Q) Egor Gerasimov (BLR) 6-4, 6-2, 6-0
Tennys Sandgren (USA) vs. Vasek Pospisil (CAN) 6-3, 6-7(4), 6-3, 6-4

(14) John Isner (USA) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 6-3, 7-6(4), 7-6(5)
(22) Marin Cilic (CRO) vs. Cedrik-Marcel Stebe (GER) 4-6, 6-3, 7-5, 6-3
(Q) Hyeon Chung (KOR) vs. (32) Fernando Verdasco (ESP) 1-6, 2-6, 7-5, 6-3, 7-6(3)
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. Thanasi Kokkinakis (AUS) – walkover

R128
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 6-4, 6-1, 6-4
(27) Dusan Lajovic (SRB) vs. Steve Darcis (BEL) 7-5, 6-3, 6-3
(23) Stan Wawrinka (SUI) vs. (Q) Jannik Sinner (ItA) 6-3, 7-6(4), 4-6, 6-3
Jeremy Chardy (FRA) vs. Hubert Hurkacz (POL) 3-6, 6-3, 6-7(6), 6-1, 6-4
(LL) Paolo Lorenzi (ITA) vs. Zachary Svajda (USA) 3-6, 6-7(5), 6-4, 7-6(4), 6-2

Reilly Opelka (USA) vs. (11) Fabio Fognini (ITA) 6-3, 6-4, 6-7(6), 6-3
Jenson Brooksby (USA) vs. Tomas Berdych (CZE) 6-1, 2-6, 6-4, 6-4
(17) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Marton Fucsovics (HUN) 3-6, 6-4, 6-2, 3-6, 6-3
Feliciano Lopez (ESP) vs. (26) Taylor Harry Fritz (USA) 3-6, 6-4, 6-3, 6-4
(5) Daniil Medvedev (RUS) vs. Prajnesh Gunneswaran (IND) 6-4, 6-1, 6-2

(3) Roger Federer (SUI) vs. (Q) Sumit Nagal (IND) 4-6, 6-1, 6-2, 6-4
(25) Lucas Pouille (FRA) vs. Philipp Kohlschreiber (GER) 6-3, 4-6, 6-4, 6-4
Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (19) Guido Pella (ARG) 6-3, 4-6 7-6(2), 6-3
(13) David Goffin (BEL) vs. Corentin Moutet (FRA) 6-3, 3-6, 6-4, 6-0

Grigor Dimitrov (BUL) vs. Andreas Seppi (ITA) 6-1, 6-7(2), 6-4, 6-3
(31) Christian Garin  (CHI) vs. Christopher Eubanks (USA) 3-6, 7-6(5), 6-4, 6-7(4), 6-3
Alex De Minaur (AUS) vs. Pierre-Hugues Herbert (FrA) 6-4, 6-2, 6-7(6), 7-5
(7) Kei Nishikori (JPN) vs. (Q) Marco Trungelliti (ARG) 6-1, 4-1 Ret’d
=
Andrey Rublev (RUS) vs. (8) Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-4, 6-7(5), 7-6(7), 7-5
(24) Matteo Berrettini (ITA) vs. Richard Gasquet (FRA) 6-4, 6-3, 2-6, 6-2
Mikhail Kukushkin (KAZ) vs. (10) Roberto Bautista Agut (ESP) 3-6, 6-1, 6-4, 3-6, 6-3

Pablo Andujar (ESP) vs. (30) Kyle Edmund (GBR) 3-6, 7-6(1), 7-5, 5-7, 6-2
Thomas Fabbiano (ITA) vs. (4) Dominic Thiem (AUT) 6-4, 3-6, 6-3, 6-2

(6) Alexander Zverev (GER) vs. Radu Albot (MDA) 6-1, 6-3, 3-6, 4-6, 6-2

(14) John Isner (USA) vs. (Q) Guillermo Garcia-Lopez (ESP) 6-3, 6-4, 6-4
(22) Marin Cilic (CRO) vs. Martin Klizan (SVK) 6-3, 6-2, 7-6(6)
Jan-Lennard Struff (GER) vs. Casper Ruud (NOR) 6-4, 6-4, 6-2
(22) Marin Cilic (CRO) vs. Martin Klizan (SVK) 6-3, 6-2, 7-6(6)
(32) Fernando Verdasco (ESP) vs. (Q) Tobias Kamke (GER) 6-3, 3-6, 6-1, 6-2
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. John Millman (AUS) 6-3, 6-2, 6-2

Schedule for US Open (uge 35-36)

fredag-lørdag: R32, Kvalifikation Junior Cary Leeds Tennis Center
søndag-mandag: 1/8-finale
tirsdag-onsdag: kvartfinale
torsdag: semifinale Women
fredag: semifinale Men, finale Men’s doubles
lørdag: finale Women, finale Mixed doubles
søndag: finale Men, finale Women’s doubles


Fed Cup

World Group

09-10. nov. 2019: Finale
Australien vs. (4) Frankrig


Qualifiers 2020 – dato TBC

(1) USA vs. Letland
Holland vs. (2) Hviderusland
(3) Rumænien vs. Rusland
Brasilien vs. (4) Tyskland
(5) Spanien vs. Japan
(6) Schweiz vs. Canada
(7) Belgien vs. Kazakhstan
Slovakiet vs. (8) Storbrittanien


Davis Cup 2019

World Group

Finale 18-24. november 2019
Semifinalister 2018: Kroatien, Frankrig, Spanien, USA
Wildcards: Argentina, Storbrittanien
12 kval-vindere: Belgien, Serbien, Australien, Italien, Tyskland, Rusland, Kazakstan, Holland, Colombia, Chile, Canada, Japan


Group I Europe/Africa Zone

13-14. september

Bosnien/Herzegovina vs. (1) Tjekkiet
(2) Sverige vs. Israel
Finland vs. (3) Østrig
(4) Ungarn vs. Ukraine
Slovakiet vs. (5) Schweiz
Hviderusland vs. (6) Portugal


Group II Europe/Africa Zone

(1) Rumænien vs. Zimbabwe 4-1
(2) Sydafrika vs. Bulgarien – 13-14. september
(3) Danmark vs. Tyrkiet 13-14. september – Vejlby-Risskov Hallen
Marokko vs. (4) Lithauen 2-3
(5) Egypten vs. Slovenien 13-14. september
(6) Norge vs. Georgien 13-14. september


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger (Uge 35)

 


ATP Challengers (Uge 35)

 

Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 35)

M25 (udvalgte)


M15 (udvalgte)

 


ITF Women (uge 35)

 


W25 (udvalgte)

W25 Vienna ITF World Tennis Tour (AUT) – Grus

Singles kvalifikation

Q64: (ITF1065) Olivia Gram (DEN) vs. (893) Arina Gabriela Vasilescu (ROU) 1-6, 3-6

 


W15 (udvalgte)

W15, SportStroom World Tennis Tour Haren 2019 (NED) – Grus

Singles hovedturnering

R32: (963) Olga Helmi (DEN) vs. [5] (717) Katharina Hering (GER) 2-6, 4-6

 


ITF Junior (uge 35)

Grade A, US Open Junior Tennis Championships – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Boys singles hovedturnering

R64 (udvalgte)
(1) Shintaro Mochizuki (JPN) vs. Flavio Cobolli (FRA)
(14) Valentin Royer (FRA) vs. Leighton Allen (USA)

(11) Brandon Nakashima (USA) vs. Kyrian Jacquet (FRA)
(7) Harold Mayot (FRA) vs. Tyler Zink (USA) – søn ca. 2000cet

(4) Jonas Rorejtek (CZE) vs. Zachary Svajda (USA)
Pablo Llamas Ruiz (ESP) vs. Luca Nardi (ITA)
Eric Vanshelboim (UKR) vs. Govind Nanda (USA)
(16) Peter Makk (HUN) vs. Giovanni Mpetshi Perricard (FRA)

(9) Gauthier Onclin (BEL)  vs. Taha Baadi (CAN)
(6) Toby Alex Kodat (USA) vs. Olimjon Nabiev (UZB)
==
(8) Emilio Nava (USA) vs. Nicolas Alvarez Varona (ESP)
(12) Shunsuke Mitsui (JPN) vs. Aidan Mayo (USA)

(15) Jiri Lehecka (CZE) vs. Ronald Hohmann (USA) 7-5, 6-1
(3) Martin Damm (USA) vs. Stijn Pel (NED) 6-1, 7-6(4)

(5) Thiago Agustin Tirante (ARG) vs. Ronan Jachuck (USA) 4-6, 6-2, 6-3
(10) Liam Draxl (CAN) vs. Nini Gabriel Dica (ROU) 6-3, 6-2

Keisuke Saitoh (JPN) vs. Dalibor Svrcina (CZE)
Arthur Cazaux (FRA) vs. Alexander Bernard (USA) 6-1, 6-4
Dominic Stephan Stricker (USI) vs. Matheus Pucinelli De Almeida (BRA)
(2) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. Cash Hanzlik (USA)

Boys singles kvalifikation

Qfi – lørdag 1600cet
(1) Karlis Ozolins (LAT) vs. (10) Lorenzo Rottoli (ITA) 6-2, 6-3
Aidan Mayo (USA) vs. (15) Stefan Storch (AUS) 1-6, 7-6(2), 6-3
(3) Andrew Paulsen (CZE) vs. (12) Chen Dong (AUS) 6-4, 7-6(4)
(WC) Cash Hanzlik (USA) vs. (4) Roman Andres Burruchaga (ARG) 6-2, 6-1
(5) Ryuhei Azuma (JPN) vs. (16) Giovanni Mpetshi Perricard (FRA) 2-6, 7-5, 6-4
(11) Natan Rodrigues (BRA) vs. Victor Lilov (USA) 6-3, 6-3
Milan Welte (GER) vs. (7) Taiyo Yamanaka (JPN) 6-4, 7-5
Blaise Bicknell (USA) vs. (8) Blu Baker (GBR) 6-4, 7-5

Girls singles hovedturnering

(1) Emma Navarro (USA) vs. Hong Yi Cody Wong (HKG) – søn 1700cet
Caijsa Hennemann (SWE) vs. Oksana Selekhmeteva (RUS)

(2) Diane Parry (FRA) vs. Marta Custic (ESP)

Girls singles kvalifikation

Qfi – lørdag 1600cet
(15) Alexandra Eala (PHI) vs. (1) Romana Ciskovska (SVK) 6-3, 6-0
Elvina Kalieva (USA) vs. (13) Kailey Evans (USA) 6-2, 7-5
(3) Skyler Marie Grace Grishuk (USA) vs. (10) Martyna Kubka (POL) 2-6, 7-5, 6-4
(4) Ana Geller (ARG) vs. (11) Emma Jackson (USA) 6-1, 6-2
(9) Alexandra Yepifanova (USA) vs. (5) Jiangxue Han (CHN) 1-6, 6-2, 6-2
Carol Young Suh Lee (NMI) vs. Hibah Shaikh (USA) 6-2, 6-3
(7) Michaela Kadleckova (SVK) vs. (14) Kylie Collins (USA) 6-4, 3-6, 6-4
Lauren Anzalotta Kynoch (PUR) vs. (WC) Qavia Lopez (USA) 6-4, 6-1


Grade 2, Smash Academy ITF Junior Tournament 2, Cairo (EGY) – Grus

Boys singles hovedturnering

R32:
[3] (116) Elmer Møller (DEN) vs. (458) Bikramjeet Singh Chawla (USA) 6-1, 6-3
(204) Mikolaj Lorens (POL) vs. (Q) (837) Karim Ibrahim (EGY) 6-1, 7-5
(Q) (741) Daniel Bagnolini (ITA) vs. (WC) (815) Youssef Nabil (EGY) 6-3, 6-4
[8] (161) Jeffrey Von Der Schulenburg (SUI) vs. (270) Ammar Elamin (IRL) 4-6, 6-2, 6-0

1/8-finale
Elmer Møller (DEN) vs. (204) Mikolaj Lorens (POL) 7-6(2), 6-4
[8] (161) Jeffrey Von Der Schulenburg (SUI) vs. (Q) (741) Daniel Bagnolini (ITA) 6-0, 6-0

Kvartfinale: Elmer Møller vs. [8] (161) Jeffrey Von Der Schulenburg (SUI) 3-6, 3-6

Girls singles hovedturnering

R32: [8] (261) Clarine Lerby (NED) vs. (609) Mariya Polishchuk (RUS) 4-6, 4-6

Girls doubles

1/8-finale: Clarine Lerby (NED)/Hania Abouelsaad (EGY) vs. Maria Charl/Merna Refaat (EGY) 6-1, 6-4
Kvartfinale: Lerby/Abouelsaad vs. (3) Anna Loire Lemongo Toumbou (CMR)/Yasmine Kabbaj (MAR) – ons NB 1230


Grade 4, 24. Slovenian Junior Open 2019, Domzale (SLO) – Grus

Girls singles hovedturnering

Q32:
Melissa Zulkic (DEN) – bye
Hana Sokolovic (CRO) vs. Martina Kunckova (CZE) 2-6, 6-1, [10-5]

Qfi: Melissa Zulkic vs. Hana Sokolovic (CRO) 2-6, 1-6


Grade 5, SBW-NET ITF Junior Open, Kreuzlingen (SUI) – Grus

Girls singles hovedturnering

R64:
[8] (1346) Natacha Shou (DEN) – bye
(2581) Lili Minich (GER) vs. (WC) (2919) Alina Zepfel (SUI) 6-3, 7-5

R32: Natacha Schou vs. (2581) Lili Minich (GER) 2-6, 6-1, 6-3
1/8-finale: Natacha Schou vs. [11] (1585) Larissa Tschenett (SUI) 6-4, 4-6, 6-1
Kvartfinale: Natacha Schou vs. [4] (859) Karolina Kozakova (SUI) 6-2, 4-6, 1-6

Girls singles kvalifikation

Q16: Emma Kamper Malmkjaer (DEN) vs. Raja Szyszkowitz (GER) 2-6, 6-7(5)

Girls doubles

1/8-finale: (3) Natacha Schou (DEN)/Adela Moravcova (CZE) vs. Mereia Fehr/Arianna Nepomuceno (SUI) 6-2, 6-4
Kvartfinale: Schou/Moravcova vs. (6) Larissa Tschenett/Alina Zepfel (SUI) 6-2, 4-6, [11-9]
Semifinale: Schou/Moravcova vs. (1) Izabella Persson (SWE)/Chyara Onia Seke (BEL) 7-5, 2-6, [10-12]


 

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (uge 35)

Category 1, Szczawno Open Victoria Cup 2019, Szczawno Zdroj (POL) – Grus

Boys singles hovedturnering

R64
Lucas Christmas Møller (DEN) vs. Grzegorz Temla (POL) 0-6, 2-6
August Brostrøm Pousen (DEN) – bye

R32: August Brostrøm Poulsen (DEN) vs. Antoni Kosyrz (POL) 1-6, 1-6

Boys singles Consolation

R32
Lucas Christmas Møller vs. Igor Piasek (POL) – tor 1000
August Brostrøm Poulsen vs. Wiktor Jez (POL) – tor 1000

Boys doubles

1/8-finale: August Brostrøm Poulsen/Lucas Christmas Møller (DEN) vs. Timur Charmoshentsev (UKR)/Kacper Knitter (POL) 5-7, 7-6(5), [10-3]
Kvartfinale: Poulsen/Møller vs. Kacper Knitter (POL)/Timur Chermoshentsev (UKR) – tor NB 1430

Girls singles hovedturnering

R32
Lucca Ingildsen (DEN) vs. Zosia Bielus (POL) 4-6, 5-7
Carla Valentin Jensen (DEN) vs. Martyna Srutwa (POL) 6-2, 6-3

1/8-finale: Carla Valentin Jensen vs. Kiara Nina Kucikova (SVK) 7-5, 6-4
Kvartfinale: Carla Valentin Jensen vs. Julia Stusek (GER) 2-6, 0-6

Girls singles Consolation

1/8-finale: Lucca Ingildsen vs. Amelia Drozd (POL) – tor ca. 1130

Girls doubles

1/8-finale: Lucca Ingildsen/Carla Valentin Jensen (DEN) vs. Emilia Michta/Agata Budnik (POL) 6-4, 1-6, [10-7]
Kvartfinale: Ingildsen/Jensen vs. Maja Pawelska/Alicja Koczocik (POL) 1-6, 2-6

<< tilbage


På Resultina App’en kan man nu også følge resultater fra turneringer under Tennis Europe.

TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

 

 

<< tilbage