Roger Federer har holdt pause fra turneringer siden finalesejren over Rafael Nadal i Miami. Onsdag indleder han forberedelserne til Wimbledon mod Tommy Haas i Stuttgart

ATP 250 Mercedes Cup, Stuttgart (GER)
Eurosport, Eurosport Player, Tennistv.com fra mandag

Kampe på Center Court
1100: (Q) Yannick Hanfmann (GER) vs. [6] Micha Zverev (GER)
NB 1330: [5] Steve Johnson (USA) vs. Philipp Kohlschreiber (GER)
NB 1530: [1] Roger Federer (SUI) vs. (WC) Tommy Haas (GER)
NB 1730: Jan-Lennard Struff (GER) vs. [4/WC] Lucas Pouille (FRA)

Eurosport 1 sender fra kl. 11. Eurosport 2 tager over ca. 1330. Kampene kan desuden følges på Tennistv.com.

ATP 250 Ricoh Open, s-Hertogenbosch (NED)
Tennistv.com fra mandag

WTA International Ricoh Open, s-Hertogenbosch (NED)
TV2 Play fra onsdag

ATP og WTA kampe på Center Court
1100: Camila Giorgi (ITA) vs. Carina Witthoeft (GER)
NB 1230: [1/WC] Dominika Cibulkova (SVK) vs. (Q) Antonia Lottner (GER)
NB 1430: Adrian Mannarino (FRA) vs. [2/WC] Alexander Zverev (GER)
Næste: [7] Nicolas Mahut (FRA) vs. (LL) Julien Benneteau (FRA)

ATP kampene kan følges på Tennistv.com.
TV2 Play viser en enkelt kamp, Cibulkova vs. Lottner

ATP og WTA kampe på Court 1
1100: [8] Aljaz Bedene (GBR) vs. Ernesto Escobedo (USA)
Næste: Andre Petkovic (GER) vs. Natalia Vikhlyantseva (RUS)
Næste: Andreas Seppi (ITA) vs. [4] Gilles Muller (LUX)
Næste: Anett Kontaveit (EST) vs. Kirsten Flipkens (BEL)

WTA International Aegon Open, Nottingham (GBR)
Eurosport/Eurosport Player fra torsdag

WTA kampe onsdag
1200cet C1: Donna Vekic (CRO) vs. Julia Boserup (USA)
2. kamp CC: Ashleigh Barty (AUS) vs. (Q) Jana Fett (CRO)
2. kamp C3: Magda Linette (POL) vs. (Q) Kristie Ahn (USA)
3. kamp CC: Tsvetana Pironkova (BUL) vs. Kurumi Nara (JPN)

Dansk-amerikanske Julia Boserup vandt mandag 6-4, 6-3 over Laura Robson (GBR), som stadig kæmper for at vende tilbage til toppen, hvor hun inden en langvarig skade har været no. 27 for 4 år siden.
Julia vandt desuden tirsdag i double sammen med Shelby Rogers over Isabella Shinikova/Sachia Vickery 6-2, 6-4.
Da Eurosport efter planen først sender fra turneringen torsdag, må man nøjes med at følge kampen på livestreaming fra betting-sider.

Julia Boserup
Foto: Tennisavisen – Julia Boserup

Det komplette program for alle ovennævnte turneringer findes ved at klikke på linket til turneringen.
Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.

Udvalgte turneringer Uge 24

ATP Challengers: € 127K Caltanissetta (ITA), €127K Nottingham (GBR), €64K Lyon (FRA), €43.000 Lisbon (POR)
Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Futures (udvalgte):

$15.000, Martos (ESP) – Hardcourt
(WC) (574) Frederik Løchte Nielsen (DEN) – spiller 1/8-finale torsdag

ITF Junior (udvalgte) – ingen Danskere i aktion i denne uge

Tennis Europe (udvalgte):

Category 1, Milano (ITA) – Grus
[6] (24) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (283) Pietro Marino (ITA) – 1000
[6] (54) Clara Tauson (DEN) vs. (495) Dana Guzman (PER) – 1000

Category 3, Copenhagen TE 2017– Grus
U14 + U16 – Dagens spilleprogram

Resultater for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuelt omtale hos Tennisavisen.