Der er udsigt til atter en lækkerbisken i WTA turneringens semi-finale i Doha.

Vedr. Caroline vs Angie Kerber’s kamp, kan der læses i et andet opslag her på Tennis Avisen, men undertegnede er stadig oppe at køre, efter den sejr til Caroline!

I dagens første kvart-finale vandt Garbine Muguruza 3-6, 6-1, 6-4 over Caroline Garcia, Muguruza får nu en hvile dag i morgen og er direkte i finalen, da Simona Halep trak sig efter hendes sejr i 2 sæt over CiCi Bellis. Halep har siden finalen mod Caroline Wozniacki i AUS Open haft ondt i foden og efter at have fået den undersøgt i dag efter dagens kamp, besluttede hun at trække sig fra både Doha og Dubai i næste uge, da hun stadig har ondt i foden. Så der bliver kun spillet 1 semi-finale i morgen, det er Caroline Wozniacki vs Petra Kvitova. Kvitova der vandt let, da Julia Goerges måtte trække sig, da Kvitova havde vundet 1. sæt 6-4 og førte i andet sæt.

Da Halep har trukket sig, betyder det Caroline stadig er nummer 1 i næste uge, en anden nyhed er at hos mændende, overtager Roger Federer første pladsen fra Nadal, da Roger vandt i dag.

NOTE: Info vedr. herre kampe lørdag opdateres senere, når alle herre kampe er færdig spillet.

Genveje:.

#FedCup#WTAChallenger#ATPChallenger#ITFLiveCentre#ITFMen#ITFWomen#ITFJunior#TEJunior#Danske

WTA Premier 5, Qatar Total Open, Doha (QAT) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +2 timer
TV-dækning fra mandag: TV2 Sport, TV2 Play, WTATV.com

Spilleprogram søndag

Centre Court – start 1330cet
double finale
NB 1600: (16) Petra Kvitova (CZE) vs. (4) Garbine Muguruza (ESP)

Single finalen vises på TV2 Play og WTATV.com, som også viser doublefinalen

WTA TV viser alle 3 kampe

Singles kvalifikation

Q32 (udvalgte)
(1) Catherine Bellis (USA) vs. Mubaraka Al-Naimi (QAT) 6-0, 6-0
(3) Marketa Vondrousova (CZE) vs. (WC) Sabine Lisicki (GER) 6-1, 6-3
(4) Su-Wei Hsieh (TPE) vs. Vera Zvonareva (RUS) 6-4, 6-4

QFi
(1) Catherine Bellis (USA) vs. Sofya Zhuk (RUS) 6-1, 6-3
(2) Naomi Osaka (JPN) vs. (16) Danka Kovinic (MNE) 6-3, 6-1
(3) Marketa Vondrousova (CZE) vs. Kristina Kucova (SVK) 6-1, 6-2
(11) Ying-Ying Duan (CHN) vs.Vera Zvonareva (RUS) 7-6(7), 6-7(5), 6-3
(14) Bernarda Pera (USA) vs. (5) Christina McHale (USA) 6-3, 6-0
(6) Kateryna Bondarenko (UKR) vs. (13) Sara Sorribes Tormo (ESP) 6-4, 6-3
Anna Blinkova (RUS) vs. (7) Ekaterina Alexandrova (RUS) 6-2, 4-2 Ret’d
(8) Monica Niculescu (ROU) vs. (13) Andrea Petkovic (GER) 6-4, 6-1

Singles hovedturnering

R64 udvalgte
(1) Caroline Wozniacki (DEN) – bye
Carina Witthoeft (GER) vs. Tatjana Maria (GER) 6-3, 6-0
(Q) Monica Niculescu (ROU) vs. (WC) Maria Sharapova (RUS) 4-6, 6-4, 6-3
(14) Magdalena Rybarikova (SVK) vs. (WC) (520) Fatma Al Nabhani (OMA)
(8) Angelique Kerber (GER) – bye
(3) Elina Svitolina (UKR) – bye
Agnieszka Radwanska (POL) vs. Mona Barthel (GER) 3-6, 6-3, 7-5 (10. matchbold)
Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. Lesia Turenko (UKR) 7-5, 6-4
(6) Jelena Ostapenko (LAT) – bye

(7) Caroline Garcia (FRA) – bye
Dominika Cibulkova (SVK) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 7-6(8), 6-4
(Q) Anna Blinkova (RUS) vs. Elena Vesnina (RUS) 6-1, 6-3
(Q) Ying-Ying Duan (CHN) vs. (WC) Ons Jabeur (TUN) 6-2, 6-3
(4) Garbine Muguruza (ESP) – bye
(5) Karolina Pliskova (CZE) – bye
(Q) Catherine Bellis (USA) vs. Daria Kasatkina (RUS) 7-5, 4-1 Ret’d
(Q) Naomi Osaka (JPN) vs. Katerina Siniakova (CZE) 6-4, 6-0
Ekaterina Makarova (RUS) vs. Shuai Zhang (CHN) 7-5, 6-0
(2) Simona Halep (ROU) – bye

R32 (udvalgte)
(1) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Carina Witthoeft (GER) 6-2, 6-0
(Q) Monica Niculescu (ROU) vs. (14) Magdalena Rybarikova (SVK) 6-7(6), 6-2, 3-0 Ret’d
(10) Johanna Konta (GBR) vs. Carla Suarez Navarro (ESP) 6-2, 6-2
(8) Angelique Kerber (GER) vs. Samantha Stosur (AUS) 6-4, 6-1
(3) Elina Svitolina (UKR) vs. (Q) Marketa Vondrousova (CZE) 6-2, 6-4
(6) Petra Kvitova (CZE) vs. Agnieszka Radwanska (POL) 6-7(3), 6-3, 6-4
(9) Julia Goerges (GER) vs. Barbora Strycova (CZE) 6-2, 3-6, 6-1
Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. (6) Jelena Ostapenko (LAT) 6-1, 6-3

(7) Caroline Garcia (FRA) vs. Dominika Cibulkova (SVK) 6-3, 6-7(3), 6-0
(Q) Anna Blinkova (RUS) vs. (11) Kristina Mladenovic (FRA) 6-3, 6-3
Sorana Cirstea (ROU) vs. (15) Elise Mertens (BEL) 7-5, 6-4
(4) Garbine Muguruza (ESP) vs. (Q) Ying-Ying Duan (CHN) 6-3, 6-4
(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. Alize Cornet (FRA) 6-2, 6-3
(Q) Catherine Bellis (USA) vs. (12) Madison Keys (USA) 2-6, 6-3, 6-0
(13) Anastasija Sevastova (LAT) vs. (Q) Naomi Osaka (JPN) 6-4, 6-1
(2) Simona Halep (ROU) vs. Ekaterina Makarova (RUS) 6-3, 6-0

R16
(1) Caroline Wozniacki (DEN) vs (Q) Monica Niculescu (ROU) 7-5, 6-1
(8) Angelique Kerber (GER) vs (10) Johanna Konta (GBR) 1-6, 6-1, 6-3
(6) Petra Kvitova (CZE) vs (3) Elina Svitolina (UKR) 6-4, 7-5
(9) Julia Goerges (GER) vs Mihaela Buzarnescu (ROU) 6-2, 6-2
(7) Caroline Garcia (FRA) vs (Q) Anna Blinkova (RUS) 7-6, 7-5
(4) Garbine Muguruza (ESP) vs Sorana Cirstea (ROU) 6-0, 6-4
(Q) Catherine Bellis (USA) vs. (5) Karolina Pliskova (CZE) 7-6(4), 6-3
(2) Simona Halep (ROU) vs (13) Anastasija Sevastova (LAT) 6-4, 6-3

Kvartfinale
(1) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (8) Angelique Kerber (GER) 7-6(4), 1-6, 6-3
(6) Petra Kvitova (CZE) vs. (9) Julia Goerges (GER) 6-4, 2-1 Ret’d
(4) Garbine Muguruza (ESP) vs. (7) Caroline Garcia (FRA) 3-6, 6-1, 6-4
(2) Simona Halep (ROU) vs. (Q) Catherine Bellis (USA) 6-0, 6-4

Semifinale:
(16) Petra Kvitova (CZE) vs. (1) Caroline Wozniacki (DEN) 6-3, 6-7(3), 5-7
(4) Garbine Muguruza (ESP) vs. (2) Simona Halep (ROU) – walkover

Finale
(16) Petra Kvitova (CZE) vs. (4) Garbine Muguruza (ESP)

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-doha-qatar-1003#orderofplay


ATP (uge 7)

ATP 500, ABN Amro World Tennis Tournament, Rotterdam (NED) – Hardcourt

Spilleprogram søndag

Centre Court – start 1300
double kamp
(1/WC) Roger Federer  vs. (2) Grigor Dimitrov (BUL)

Viaplay og Tennistv.com

Singles kval-finaler
(1) Daniil Medvedev (RUS) vs. (7) Nicolas Mahut (FRA) 6-4, 6-4
Ruben Bemelmans (BEL) vs. (WC) Tim Van Rijthoven (NED) 6-4, 6-3
(3) Pierre-Hugues Hernter (FRA) vs. (8) Ricardas Berankis (LTU) 4-6, 6-3, 7-6(6)
Martin Klizan (SVK) vs. (4) Andreas Seppi (ITA) 6-3, 7-6(2)

Singles hovedturnering

R32 (udvalgte)
(1/WC) Roger Federer (SUI) vs. (Q) Ruben Bemelmans (BEL) 6-1, 6-2
Philipp Kohlschreiber (GER) vs. Karen Khachanov (RUS) 3-6, 7-6(1), 7-6(5)
Robin Haase (NED) vs. (WC) Thiemo de Bakker (NED) 6-2, 6-2
(WC) Tallon Griekspoor (NED) vs. (5) Stan Wawrinka (SUI) 4-6, 6-3, 6-2
(3) Alexander Zverev (GER) vs. Davis Ferrer (ESP) 6-4, 6-3
(LL) Andreas Seppi (ITA) vs. Joao Sousa (POR) 6-4, 1-6, 6-2
(Q) Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. Richard Gasquet (FRA) 3-1 Ret’d
(Q) Daniil Medvedev (RUS) vs. (9) Gilles Muller (LUX) 6-4, 7-6(9)

(6) Tomas Berdych (CZE) vs. Mischa Zverev (GER) 7-5, 6-3
Viktor Troicki (SRB) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 1-6, 7-6(5), 6-2
Feliciano Lopez (ESP) vs. (Q) Martin Klizan (SVK) 6-3, 7-6(4)
(4) David Goffin (BEL) vs. (LL) Nicolas Mahut (FRA) 6-1, 6-1
Andrey Rublev (RUS) vs. (7) Lucas Pouille (FRA) 7-5, 6-4
Damir Dzumhur (BIH) vs. (SE) Marius Copil (ROU) 6-4, 6-4
Filip Krajinovic (SRB) vs. (WC) Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-2, 3-6, 7-5
(2) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Yuichi Sugita (JPN) 6-4 7-6(5)

1/8-finale (udvalgte)

(1/WC) Roger Federer (SUI) vs Philipp Kohlschreiber (GER) 7-6, 7-5
Robin Haase (NED) vs. Tallon Griekspoor (NED) 6-4, 6-03
(LL) Andreas Seppi (ITA) vs. (3) Alexander Zverev (GER) 6-4, 6-3
(Q) Daniil Medvedev (RUS) vs. (Q) Pierre-Hugues Herbert (FRA) 3-6, 7-6 (2), 6-4
(6) Tomas Berdych (CZE) vs. Viktor Troicki (SRB) 6-1, 6-2
(4) David Goffin (BEL) vs. Feliciano Lopez (ESP) 6-1, 6-3
Andrey Rublev (RUS) vs. Damir Dzumhur (BIH) 6-4, 7-6 (4)
(2) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Filip Krajinovic (SRB) 7-6 (4), 7-5

1/4-finale (udvalgte)
(1/WC) Roger Federer (SUI) vs Robin Haase (NED) 4-6, 6-1, 6-1
(LL) Andreas Seppi (ITA) vs. (Q) Daniil Medvedev (RUS) 7-6(4), 4-6, 6-3
(4) David Goffin (BEL) vs. (6) Tomas Berdych (CZE) – walkover
(2) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Andrey Rublev (RUS) 6-3, 6-4

Semifinale
(1/WC) Roger Federer vs (LL) Andreas Seppi (ITA) 6-3 7-6(3)
(2) Grigor Dimitrov (BUL) vs. (4) David Goffin (BEL) 6-3, 0-1 Ret’d

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/rotterdam/407/daily-schedule


ATP 250, New York Open (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer
TV-dækning: Tennistv (23 kampe fra mandag)

Deltagere: Anderson, Querrey, Isner, Mannarino, Nishikori, Harrison, Johnson, Basilashvili, Donaldson m.fl.

Spilleprogram lørdag (udvalgte)

Stadium Court – start 1900cet
(2) Sam Querrey (USA) vs. (4) Adrian Mannarino (FRA) 6-7(5), 7-5, 6-3
tidligst 01:30cet (søndag)
(1) Kevin Anderson (RSA) vs. Kei Nishikori (JPN)

Alle kampe fra Stadium Court vises på Tennistv.com

Singles hovedturnering

R32 (udvalgte)
(1) Kevin Anderson (RSA) – bye
(Q) Ernesto Escobedo (USA) vs. (WC) Mackenzie McDonald (USA) 4-6, 6-3, 7-6(5)
Frances Tiafoe (USA) vs. (WC) Sebastian Korda (USA) 4-6, 6-4, 6-2
Dudi Sela (ISR) vs. (8) Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-4, 6-4
(3) John Isner (USA) – bye
Radu Albot (MDA) vs. (Q) Bjorn Fratangelo (USA) 6-4, 6-3
Evgeny Donskoy (RUS) vs. Victor Estrella Burgos (DOM) 7-5, 6-1
(5) Key Nishikori (JPN) vs. (WC) Noah Rubin (USA) 7-5, 6-3

(Q) Adrian Menendez-Maceiras (ESP) vs. (7) Steve Johnson (USA) 1-6, 6-3, 7-6(7)
Jeremy Chardy (FRA) vs. (Q) Stefano Travaglia (ITA) 4-6, 7-6(1), 6-4
Peter Gojowczyk (GER) vs. Blaz Kavcic (SLO) 6-4, 6-2
(4) Adrian Mannarino (FRA) – bye
(6) Ryan Harrison (USA) vs. Donald Young (USA) 6-3,7-6(4)
Ivo Karlovic (CRO) vs. Jared Donaldson (USA) 6-4, 7-6(4)
Mikhail Youzhny (RUS) vs. Matthew Ebden (AUS) 3-6, 6-3, 6-4
(2) Sam Querrey (USA) – bye

1/8-finale
(1) Kevin Anderson (RSA) vs. (Q) Ernesto Escobedo (USA)  3-6, 6-4, 7-6(5)
Frances Tifoe (USA) vs. Dudi Sela (ISR) 6-4, 3-6, 6-0
Radu Albot (MDA) vs. (3) John Isner 7-6(5), 3-6, 6-3
Kei Nishikori (JPN) vs. Evgeny Donskoy (RUS) 6-2, 6-4

(Q) Adrian Menendez-Maceiras (ESP) vs. Jeremy Chardy (FRA) 7-5, 7-6(5)
(4) Adrian Mannarino (FRA) vs. Peter Gojowczyk (GER) 6-7(5), 7-5, 4-1 Ret’d
Ivo Karlovic (CRO) vs. Ryan Harrison (USA) 6-4, 6-4
(2) Sam Querrey (USA) vs. Mikahail Youzhny (RUS) 6-4, 6-3

Kvartfinale
(1) Kevin Anderson (RSA) vs. Frances Tifoe (USA) 6-3, 5-7, 6-4
Kei Nishikori (JPN) vs. Radu Albot (MDA) 4-6, 6-3, 6-1
(4) Adrian Mannarino (FRA) vs. (Q) Adrian Menendez-Maceiras (ESP) 7-5, 2-6, 6-3
(2) Sam Querrey (USA) vs. Ivo Karlovic (CRO)

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/new-york/424/daily-schedule


ATP 250, Argentina Open, Buenos Aires (ARG) – Grus
Tidsforskel: cet -4 timer
TV-dækning: Tennistv (9 kampe fra onsdag)

Spilleprogram lørdag (udvalgte)

Centre Court – start 1600cet
double kamp
tidligst 18:00cet
Aljaz Bedene (SLO) vs. Federico Delbonis (ARG) 6-4, 2-6, 6-1
Gael Monfils (FRA) vs (1) Dominic Thiem (AUT)
double kamp

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q16: (6) Casper Ruud (NOR) vs. Joao Domingues (POR) 6-1, 6-3

QFi
Facundo Bagnis (ARG) vs. (5) Gastao Elias (POR) 6-7(7), 6-1, 6-1
(2) Marco Cecchinato (ITA) vs. (6) Casper Ruud (NOR) 6-3, 7-6(4)
(3) Rogerio Dutra Silva (BRA) vs. (Alt) Guiherme Clezar (BRA) 7-6(5), 7-6(5)
(4) Thomas Bellucci (BRA) vs. (WC) Herman Casanova (ARG) 6-2, 6-4

Singles hovedturnering

R32 (udvalgte)
(1) Dominic Thiem (AUT) – bye
Horacio Zeballos (ARG) vs. (Q) Marco Cecchinato (ITA) 6-1, 6-4
Guido Pella (ARG) vs. (WC) Nicolas Kicker (ARG) 2-6, 6-4, 6-4
(8) Fernando Verdasco (ESP) vs. (SE) Thiago Monteiro (BRA) 6-2, 7-5
(4) Fabio Fognini (ITA) – bye
Leonardo Mayer (ARG) vs. (Q) Rogerio Dutra Silva (BRA) 6-7(4), 6-2, 6-4
Dusan Lajovic (SRB) vs. (Q) Facundo Bagnis (ARG) 7-6(4), 6-1
Gael Monfils (FRA) vs. (7) Pablo Cuevas (URU) 6-1, 6-4

(5) Diego Schwartzman (ARG) vs. (PR) Andreas Haider-Maurer (AUT) 6-4, 6-3
(Q) Thomaz Bellucci (BRA) vs. (WC) Pedro Cachin (ARG) 6-2, 6-1
Aljaz Bedene (SLO) vs. Jiri Vesely (CZE) 6-0, 6-3
(3) Albert Ramos-Vinolas (ESP) – bye
(LL) (114) Gastao Elias (POR) vs. (SE) Roberto Carballes Baena (ESP) 6-2, 6-4
Federico Delbonis (ARG) vs. Florian Mayer (GER) 7-6(4), 6-4
Guillermo Garcia-Lopez (ESP) vs. (WC) Carlos Berlocq (ARG) vs. 6-3, 6-3
(2) Pablo Carreno Busta (ESP)

1/8-finale
(1) Dominic Thiem (AUT) vs. Horacio Zeballos (ARG) 6-4, 6-3
Guido Pella (ARG) vs. (8) Fernando Verdasco (ESP) 6-2, 6-4
Leonardo Mayer (ARG) vs. (4) Fabio Fognini (ITA) 6-3, 6-3
Gael Monfils (FRA) vs. Dusan Lajovic (SRB) 6-4, 6-3

(5) Diego Schwartzman (ARG) vs. (Q) Thomaz Bellucci (BRA) 3-6, 6-3, 6-2
Aljaz Bedene (SLO) vs. (3) Albert Ramos-Vinolas (ESP) 3-6, 7-5, 6-1
Federico Delbonis (ARG) vs. (LL) Gastao Elias (POR) 7-6(5), 7-6(6)
Guillermo Garcia-Lopez (ESP) vs. (2) Pablo Carreno Busta 7-6(5), 1-6, 7-6(6)

Kvartfinale
(1) Dominic Thiem (AUT) vs. Guido Pella (ARG) 7-6(7), 6-4
Gael Monfils (FRA) vs. Leonardo Mayer (ARG) 6-4, 3-6, 6-3
Aljaz Bedene (SLO) vs. (5) Diego Schwartzman (ARG) 6-4, 6-4
Federico Delbonis (ARG) vs. Guillermo Garcia-Lopez (ESP) 6-3, 7-5

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/buenos-aires/506/daily-schedule


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


ATP Challengers (Uge 7)

$50.000+H, Chennai (IND) – Combo | S | D | QS | QD | OOP
Tidsforskel: cet +4½ time

€43.000, Cherbourg (FRA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

Q32: [7] (396) Mikael Ymer (SWE) – bye
Q16: Mikael Ymer vs. Philipp Davydenko (RUS) 7-6(3), 6-2
QFi: Mikael Ymer vs. (516) Aslan Karatsev (RUS) 6-4, 2-6 7-5

R32: (Q) (396) Mikael Ymer (SWE) vs. (WC) (260) Antoine Hoang (FRA) 3-6, 6-4, 7-6(7)
1/8-finale: Mikael Ymer vs. (158) Gleb Sakharov (FRA) – tor ca. 1900cet 6/4, 6/4
¼ finale: Mats Moraing vs Mikael Ymer 2-6, 2-6

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 7)
Tidsforskel: cet -1 time

$25.000, Great Britain F3 Futures, Shrewsbury (GBR) – Hardcourt

Singles kvalifikation

Q64: [3] (944) Søren Hess-Olesen (DEN) – bye
Q32: Søren Hess-Olesen vs. James Ledger (GBR) 6-0, 6-0
QFi: Søren Hess-Olesen vs. [11] (1418) Alexis Canter (GBR) 4-6, 4-6 (mandag)

Singles hovedturnering

R32:
(558) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. [4] (348) Yannick Jankovits (FRA) 6-2, 3-6, 6-3
(LL) (944) Søren Hess-Olesen (DEN) vs. (Q) (883) Bogdan lonut Apostol (ROU) 6-7(4), 6-2, 4-6 (tirsdag)

1/8-finale: Frederik Løchte Nielsen vs. (541) Ronnie Schneider (USA) 2-6, 4-6 (onsdag)

Doubles

1/8-finale:
(4) Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Harri Heliovaara (FIN) vs. Igor Sijsling/Boy Westerhof (NED) 7-6(4), 6-1
Kvartfinale: Løchte/Heliovaara vs. Billy Harris/Evan Hoyt (GBR) 7-6(4), 6-4
Semifinale: Løchte/Hellovaara vs. Jack Findel-Hawkins/Luke Johnson (GBR) – tor NB 1600cet 6/4, 6/7 (0) 10-8
Finale Løchte/Hellovaara vs Scott-Clayton/Marcus Willis 2-6, 5-7 (fredag)


$15.000, Egypt Men’s Futures, Sharm El Sheikh (EGY) – Hardcourt

Tidsforskel: cet +1 time

Q64: Thomas Schwencke Lindqvist (DEN) vs. Nitin Gunduboina (IND) 6-4, 6-4
Q32: Thomas Schwencke Lindqvist vs. [5] (851) Oleksandr Bielinskyi (UKR) 2-6, 4-6 (søndag)

R32: (WC) Frederik Ørvad (DEN) vs. (Q) (884) Germain Gigounon (BEL) 1-6, 2-6 (onsdag)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 7)

$25.000, SURPRISE TENNIS CLASSIC, AZ (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -8 timer

R32: [8] (181) Julia Boserup (USA) vs. (208) Elitsa Kostova (BUL) 7-5, 3-6, 6-1
1/8-finale: Julia Boserup vs. (Q) (420) Maria Mateas (USA) 7-6(3), 3-6, 6-1
Kvartfinale: Julia Boserup vs. [2] (117) Yanina Wickmayer (BEL) 0-6, 0-6 (fredag)


$15.000, Rafa Nadal Academy by Movistar Womens II, Manacor (Mallorca) (ESP) – Hardcourt

TV-dækning: http://live.itftennis.com/en/live-streams/ (Court 1 og Court 4)?

Singles kvalifikation

Q64:
Anna Marie Møller (DEN) vs. Paula Font De La Rica (ESP) 5-7, 5-7 (lørdag)
Sofia Nami Samavati (DEN) vs. Saara Aerila (FIN) 6-2, 6-1

Q32: Sofia Nami Samavati vs. [11] (1186) Irina Cantos Siemers (GER) 3-6, 5-7 (søndag)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 7)

Grade 1, 38th Asuncion Bowl, Lambare (PAR) – Grus
Tidsforskel: cet -4 timer

Boys singles hovedturnering

R64: (152) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (Q) (525) Franco Roncadelli (URU) 6-3, 2-6, 6-4
R32: Eric Vanshelboim vs. [11] (60) Joao Ferreira (BRA) 0-6, 1-6 (onsdag)

Boys doubles

R32: Eric Vanshelboim (UKR)/Phuong Van Nguyen (VIE) vs. (WC) Alan Benitez Garcia/Lucas Carlos Ribas Chichigno (PAR) 2-6, 6-0, [10-6]
1/8-finale: Vanshelboim/Nguyen vs. (5) Juan Manuel Cerundolo (ARG)/Sebastian Rodriguez (PER) 6-7(4), 6-3, [10-4]
Kvartfinale: Vanshelboim/Nguyen vs. (4) Igor Gimenez/Joao Lucas Reis Da Silva (BRA) 6-7(5), 5-7 (torsdag)


Grade 4, ITF Copenhagen 2018, KB (DEN) – Hardcourt

Boys singles kvalifikation

Q32 (lørdag)
[1] (110) Timo Legout (FRA) – bye
(1988) Gustav Theilgaard (DEN) vs. Stefan Dediu (ROU) 6-1, 6-2
Mads Møller Haase (DEN) vs. Jack Joel (GBR) 7-5, 7-5
Philip Qvist Hyldedal (DEN) vs. [5] (1672) Felix Nordby (NOR) 6-3, 3-6, 3-6 (lørdag)
Emil Okkels Jensen (DEN) vs. [2] (1355) Jack Pinnington Jones (GBR) 6-2, 4-6, 6-7(7) (lørdag)
Theodor Boisen (DEN) vs. (1930) Herry Quere (FRA) 1-6, 3-6 (lørdag)
Sebastian Herche (DEN) vs. (1988) Emil Westling (SWE) 3-6, 2-6 (lørdag)
[6] (1734) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. Oliver Michalik Lind Frederiksen (DEN) 6-0, 6-3
Mads Tagesen (DEN) vs. [3] (1389) Ivan Trevisiol (FRA) 6-4, 6-4
(WC) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) vs. Olle Sonesson Lidholt (SWE) 7-6(4), 6-0
Oliver Eliasen (DEN) vs. (1753) Arslan Kellou (ITA) 0-6, 1-6 (lørdag)
Vladimir Ristic (DEN) vs. [8] (1k753) Joel Pierleoni (GBR) 2-6, 3-6 (lørdag)
Marcus Gram Petersen (DEN) vs. [4] (1498) Isac Stroemberg (SWE) 4-6, 3-6 (lørdag)
Christian Andersen (DEN) vs. (1892) Maj Tomac (SLO) 1-6, 0-6 (lørdag)
(WC) Christopher Luthra (DEN) vs. (1928) Markus Sorensen (NOR) 1-6, 1-6 (lørdag)
[7] (1753) Kevin Chen (DEN) vs. Emil Chr. E. Mikkelsen (DEN) 7-5, 6-2

Q16
(1988) Gustav Theilgaard (DEN) vs. [1] (110) Timo Legout (FRA) 1-6, 2-6 (lørdag)
Mads Møller Haase (DEN) vs. [5] (1672) Felix Nordby (NOR) 4-6, 1-6 (lørdag)
[6] (1734) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (1988) Emil Westling (SWE) 5-7, 6-7(4) (lørdag)
Mads Tagesen (DEN) vs. (WC) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) 7-6(7), 6-4
[7] (1753) Kevin Chen (DEN) vs. (1928) Markus Sorensen (NOR) 2-6, 5-7

QFi
Mads Tagesen (DEN) vs. [8] (1753) Joel Pierleoni (GBR) 2-6, 2-6 (søndag)

Girls singles kvalifikation

Q32: (lørdag)
[3] (1193) Ida Ferding (SWE) – bye
Victoria Ilena Andersen (DEN) vs. (234) Olivia Malm (SWE) 6-2, 6-3
Nina Vicic (DEN) vs. Benedicte Joel Ahm Danielsen (DEN) 6-3, 6-1
[5] (1571) Louise Wikander (SWE) – bye
Anna Aagaard Nielsen (DEN) vs. (2228) Julia Tillstrom (SWE) 7-6(4), 6-7(4), 4-6 (lørdag)
Frederikke Woller Kvist (DEN) vs. (2228) Klara Nelander (SWE) 0-6, 1-6 (lørdag)
Louise Flintsø (DEN) vs. Isabella Martensson (SWE) 6-3, 2-6, 5-7 (lørdag)
Katerina Norup Hansen (DEN) vs. Theodora Xantava (GRE) 4-6, 3-6
Melissa Zulkic (DEN) vs. (2228) Emilia Valentinsson (SWE) 0-6, 0-6

Q16:
Victoria Ilena Andersen (DEN) vs. [3] (1193) Ida Ferding (SWE) 1-6, 6-4, 1-6 (lørdag)
Nina Vicic (DEN) vs. [5] (1571) Louise Wikander (SWE) 3-6, 2-6 (lørdag)

Boys singles hovedturnering

R32: (udvalgte)
(WC) (1892) Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. (502) Joachim Andreas Schaefer (NOR) 6-1, 6-4
(WC) Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. (LL) (1988) Emil Westling (SWE) 1-6, 4-6 (mandag)
(WC) William Gormsen (DEN) vs. [7] (412) Leyton Rivera (SWE) 2-6, 4-6 (mandag)
(WC) Richard Biagiotti (DEN) vs. (842) Daniel Martin (GBR) – tir 0900 C6
(1096) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. (1005) Rikard Raad (SWE) 6-4, 6-4
[2] (195) Jesper Klov Nilsson (SWE) vs. (Q) (1355) Jack Pinnington Jones (GBR) 4-6, 7-6(6), 6-1

1/8-finale: (udvalgte)
Jesper Andi Jørgensen vs. [5] (255) Gustaf Strom (SWE) 1-6, 7-6(5), 2-6 (onsdag)
Carl Emil Overbeck vs. (822) Mans Dahlberg (SWE) 5-7, 7-6(4), 4-6 (onsdag)

Boys doubles

1/8-finale:
(WC) William Gormsen/Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. (3) Jesper Klov Nilsson/Olof Wiklund (SWE) 6-2, 3-6, [11-13] (tirsdag)
Carl Emil Overbeck (DEN)/Iiro Vasa (FIN) vs. Rikard Raad/Gustaf Strom (SWE) 3-6, 0-6 (tirsdag)
(WC) Richard Biagiotti/Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. (4) Leyton Rivera (SWE)/Joachim Andreas Schaefer (NOR) 2-6, 5-7 (tirsdag)

Girls singles hovedturnering

R32 (udvalgte)
[1] (157) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (Q) (1571) Louise Wikander (SWE) 7-5, 6-1
(664) Olivia Gram (DEN) [7] (520) Charlotte Navin Weinstein (GBR) 6-3, 6-1
(WC) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. [3] (222) Esther Adeshina (GBR) 1-6, 5-7 (mandag)
(WC) (1432) Mille Elsborg (DEN) vs. (LL) (2228) Klara Nelander (SWE) 2-6, 2-6 (mandag)
(999) Helena Francati (DEN) vs. (666) Annali Olivelle (GBR) 4-6, 2-6 (mandag)
(1059) Karoline Laursen (DEN) vs. (662) Lisa Zaar (SWE) 2-6, 0-6
[4] (261) Olga Helmi (DEN) vs. (Q) (1193) Ida Ferding (SWE) 6-2, 6-0
(WC) Cirkeline Lundberg (DEN) vs. (716) Sonay Kartal (GBR) 0-6, 2-6
(WC) Nikoline Gullacksen (DEN) vs. [2] (165) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) 1-6, 1-6

1/8-finale (udvalgte)
Hannah Viller Møller vs. (1024) Hedda Gurholt 6-0, 6-2
Olivia Gram vs. (593) Selena Jancijevic (FRA) 6-7(4), 2-6 (onsdag)
Olga Helmi vs. (799) Helena Stevic (FRA) 6-2, 7-5

Kvartfinale
Hannah Viller Møller vs. (593) Selena Janicijevic (FRA) 4-6, 6-4, 6-1
[3] (222) Ester Adeshina (GBR) vs. (666) Annali Olivelle (GBR) 6-0, 6-0
Olga Helmi vs. [5] (263) Erin Richardson (GBR) 5-7, 1-6 (fredag)
[2] (165) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) vs. (716) Sonay Kartal (GBR) 6-3, 6-7(4), 6-3

Semifinale
Hannah Ville Møller vs [3] (222) Ester Adeshina (GBR) 6-0 6-2
[2] (165) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) vs. [5] (263) Erin Richardson (GBR) 6-4, 6-3

Finale: Hannah Ville Møller vs [2] (165) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) 1-6, 0-6 (lørdag)

Girls doubles

1/8-finale
(WC) Cirkeline Lundberg/Divine Dasam Nweke (DEN) vs. Therese Ekdahl/Ida Ferding (SWE) 1-6, 3-6 (tirsdag)
(3) Helena Francati/Hannah Viller Møller (DEN) vs. Klara Nelander/Emilia Valentinsson (SWE) 6-1, 6-1
Olivia Gram (DEN)/Sarina Reinertsen (NOR) vs. Agnes Gustafsson (FRA)/Charlotte Russell (GBR) 2-6, 4-6 (tirsdag)
(WC) Louise Flintsø/Frederikke Woller Kvist (DEN) vs. Olivia Malm/Maja Radenkovic (SWE) 5-7, 2-6 (tirsdag)
Nikoline Gullacksen/Karoline Laursen (DEN) vs. Tiana Fox/Sonay Kartal (GBR) 6-3, 6-2

Kvartfinale:
Francati/Møller vs. Agnes Gustafsson (FRA)/Charlotte Russell (GBR) 4-6, 6-3, [9-11] (onsdag)
Gullacksen/Laursen vs. (2) Caijsa Wilda Hennemann/Lisa Zaar (SWE) 2-6, 0-6 (onsdag)


Grade 4, GD Tennis Cup I, Antalya (TUR) – Grus

Singles hovedturnering
Tidsforskel: cet + 2 timer

R64: (842) Elmer Møller (DEN) vs. (1618) Tamerlan Kalkenov (KAZ) 6-0, 6-0
R32: Elmer Møller vs. [13] (651) Filip Misolic (AUT) 6-4, 6-4
1/8-finale: Elmer Møller vs. [1] (141) Bora Sengul (TUR) 5-7, 2-6 (forsdag)

Boys doubles

R32: Elmer Møller (DEN)/Marko Andrejic (AUT) vs. Halil Aydogdo (TUR)/Nikita Revin (UKR) 7-5, 6-2
1/8-finale: Elmer/Andrejic vs. (7) Umut Akkoyun/S Mert Ozdemir (TUR) 6-7(5), 7-5, [10-4]
Kvartfinale: Elmer/Andrejic vs. (4) Nikita Chuev/Elisey Kalashnikov (RUS) 6-3, 6-2
Semifinale: Elmer/Andrejic vs [2] Javier Cueto Ramos (ESP)/Dawid Taczala (POL) 6-2, 7-5
Finale: Elmer/Andrejic vs. (1) Berk Ilkel/Bora Sengul (TUR) 1-6, 4-6

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage