Dagens kampe tirsdag 13. februar: Cibulkova og Garcia tager hul på 2. runde i sidste kamp

166
Caroline Wozniackis første modstander findes tirsdag på Court 3, der ikke er egnet til TV-dækning på TV2 Sport, som viser kampe med seedede spillere på Centre Court

På førstedagen ved WTA Premier 5 turneringen Qatar Total Open i Doha sendte den meget uortodokse Monica Niculescu (ROU) den mest feterede af deltagerne ud af turneringen, da hun i løbet af 2 timer 39 minutter en smule overraskende vandt 4-6, 6-4, 6-3 over Maria Sharapova (RUS), som mange forventede ville blive Caroline Wozniackis modstander i danskerens 2. kamp.

Niculesco var videre fra kvalifikationen, og mandagens kampe tydede på, at det var gavnligt at have haft nogle kampe i kroppen, idet samtlige af de 5 kval-spillere, der var i aktion mandag, vandt deres kampe.

Caroline tager som regel en enkelt kamp ad gangen, og derfor skal hun først have overstået sin første kamp, hvor hun møder vinderen af det tyske lokalopgør mellem Tatjana Maria og Carina Witthoeft, som spiller 2. kamp på Court 3 efter kampen mellem 13. seedede  Anastasija Sevastova (LAT) og Donna Vekic (CRO).

Hvis man ønsker at nærstudere Carolines modstander, er det ikke muligt under transmissionen fra TV2 Sport, som viser kampene fra Centre Court, da signalet fra Court 3 ikke er velegnet til TV, men da kampene fra alle baner kan følges på WTATV.com, er der mulighed ad den vej.

Når Caroline på onsdag har spillet sin første kamp, vil hun i tilfælde af sejr formentlig være godt tilfreds med, at modstanderen i næste kamp bliver Niculesco, som Caroline endnu aldrig har tabt til, selvom rumæneren har drevet mange modstandere til vanvid med sin uortodokse spillestil.
Især den ekstremt slicede forhånd har fremprovokeret fejl hos modstanderne, men mod en så bundsolid og sikker en spiller som Caroline er den uskadelig.

Programmet på Centre Court er spækket med flere af tidens store navne, og i alle kampe deltager seedede spillere – først kl. 1000 12. seedede Madison Keys (USA) vs. Qiang Wang (CHN), og derefter 11. seedede Kristina Mladenovic (FRA) vs. Shuai Peng (CHN).
Næste kamp bliver 16. seedede Petra Kvitova (CZE) vs. (WC) Cagla Buyukakcay (TUR) efterfulgt af 4. seedede Garbine Muguruza (ESP) vs. (Q) Ying-Ying Duan (CHN).

Hvis kampene ikke trækker for længe ud, kan der blive en pausen, inden 9. seedede Julia Goerges (GER) tidligst kl. 1700 møder Lucie Safarova (CZE), og den sidste kamp, som muligvis bliver vist på TV2 Play, hvis det ikke kan nås inden håndbold kl. 2000, er den første 2. runde kamp 7. seedede Caroline Garcia (FRA) vs. Dominika Cibulkova (SVK).

775054395AP00144_Day_Eight_
2017 Getty Images – David Goffin kan følges på TV3 Sport mod Benoit Paire tirsdag

TV3 Sport viser ifølge TV-guiden 3 kampe fra ATP 500 turneringen i Rotterdam fra kl. 11.
De 2 aftenkampe fra kl. 1930 henvises til Viaplay.
Alle kampene kan dog følges på Tennistv.com, som ifølge deres “Tournament schedule” også ville vise kampe fra ATP 250 turneringen i New York fra mandag, men der blev ikke vist kampe derfra, og derfor må der tages forbehold for, hvorvidt tirsdagens kampe bliver vist.

I skrivende stund foreligger fortsat ikke spilleprogram fra New York, og kampene ved ATP 250 i Buenos Aires bliver ifølge “Tournament schedule” vist fra onsdag, hvis man i øvrigt kan regne med det.


Genveje:.

#FedCup, #WTAChallenger, #ATPChallenger, #ITFLiveCentre, #ITFMen, #ITFWomen, #ITFJunior, #TEJunior, #Danske


WTA (uge 7)

WTA Premier 5, Qatar Total Open, Doha (QAT) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +2 timer
TV-dækning fra mandag: TV2 Sport, TV2 Play, WTATV.com (5 baner)

Spilleprogram tirsdag (udvalgte)

Centre Court – start 1000cet
(12) Madison Keys (USA) vs. Qiang Wang (CHN) – 6-1, 6-4
(11) Kristina Mladenovic (FRA) vs. Shuai Peng (CHN) 6-2, 6-4
(16) Petra Kvitova (CZE) vs. (WC) Cagla Buyukakcay (TUR) 6-0, 6-3
NB 1700: (9) Julia Goerges (GER) vs. Lucie Safarova (CZE) 6-1, 7-5

Court 1 – start 1330cet
Alize Cornet (FRA) vs. Anett Kontaveit (EST) 6-2, 6-1
Samantha Stosur (AUS) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 6-4, 6-2
(15) Elise Mertens (BEL) vs. Timea Babos (HUN) 2-6, 6-1, 6-1
Double kamp

Court 3 – start 1330cet
(13) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Donna Vekic (CRO) 6-3, 6-4
Carla Suarez Navarro (ESP) vs. (Q) Kateryna Bonderenko (UKR) 3-6, 6-3, 6-3
Double kamp

Court 5
Sorana Cirstea (ROU) vs. Maria Sakkari (GRE) 6-2, 6-3

TV2 Sport sender fra kl. 0950 til 2000. TV2 Play fra kl. 2000.
WTA TV viser kampe fra alle baner

Spilleprogram tirsdag (udvalgte)

Centre Court – start 1000cet
(3) Elina Svitolina (UKR) vs. (Q) Marketa Vondrousova (CZE)
(6) Petra Kvitova (CZE) vs. Agnieszka Radwanska (POL)
(2) Simona Halep (ROU) vs. Ekaterina Makarova (RUS)
(1) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Carina Witthoeft (Ger)
NB 1700: (5) Karolina Pliskova (CZE) vs. Alize Cornet (FRA)

Court 1 – start 1330cet
(11) Kristina Mladenovic (FRA) vs. (Q) Anna Blinkova (RUS)
(9) Julia Goerges (GER) vs. Barbora Strycova (CZE)
(8) Angelique Kerber (GER) vs. Samantha Stosur (AUS)

Court 2 – start 1330
(12) Madison Keys (USA) vs. (Q) Catherine Bellis (USA)
(10) Johanna Konta (GBR) vs. Carla Suarez Navarro (ESP)
(14) Magdalena Rybarikova (SVK) vs. (Q) Monica Niculescu (ROU)

Court 3 – start 1330cet
(13) Anastasija Sevastova (LAT) vs. (Q) Naomi Osaka (JPN)
(15) Elise Mertens (BEL) vs. Sorana Cirstea (ROU)
2 Double kampe

Court 5 – start 1330cet
4 Double kampe

TV2 Sport sender fra kl. 0950 til 1800. TV2 Play fra kl. 1800.
WTA TV viser kampe fra alle baner

Singles kvalifikation

Q32 (udvalgte)
(1) Catherine Bellis (USA) vs. Mubaraka Al-Naimi (QAT) 6-0, 6-0
(3) Marketa Vondrousova (CZE) vs. (WC) Sabine Lisicki (GER) 6-1, 6-3
(4) Su-Wei Hsieh (TPE) vs. Vera Zvonareva (RUS) 6-4, 6-4

QFi
(1) Catherine Bellis (USA) vs. Sofya Zhuk (RUS) 6-1, 6-3
(2) Naomi Osaka (JPN) vs. (16) Danka Kovinic (MNE) 6-3, 6-1
(3) Marketa Vondrousova (CZE) vs. Kristina Kucova (SVK) 6-1, 6-2
(11) Ying-Ying Duan (CHN) vs.Vera Zvonareva (RUS) 7-6(7), 6-7(5), 6-3
(14) Bernarda Pera (USA) vs. (5) Christina McHale (USA) 6-3, 6-0
(6) Kateryna Bondarenko (UKR) vs. (13) Sara Sorribes Tormo (ESP) 6-4, 6-3
Anna Blinkova (RUS) vs. (7) Ekaterina Alexandrova (RUS) 6-2, 4-2 Ret’d
(8) Monica Niculescu (ROU) vs. (13) Andrea Petkovic (GER) 6-4, 6-1

Singles hovedturnering

R64 udvalgte
(1) Caroline Wozniacki (DEN) – bye
Carina Witthoeft (GER) vs. Tatjana Maria (GER) 6-3, 6-0
(Q) Monica Niculescu (ROU) vs. (WC) Maria Sharapova (RUS) 4-6, 6-4, 6-3
(14) Magdalena Rybarikova (SVK) vs. (WC) (520) Fatma Al Nabhani (OMA)
(8) Angelique Kerber (GER) – bye
(3) Elina Svitolina (UKR) – bye
Agnieszka Radwanska (POL) vs. Mona Barthel (GER) 3-6, 6-3, 7-5 (10. matchbold)
Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. Lesia Turenko (UKR) 7-5, 6-4
(6) Jelena Ostapenko (LAT) – bye

(7) Caroline Garcia (FRA) – bye
Dominika Cibulkova (SVK) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 7-6(8), 6-4
(Q) Anna Blinkova (RUS) vs. Elena Vesnina (RUS) 6-1, 6-3
(Q) Ying-Ying Duan (CHN) vs. (WC) Ons Jabeur (TUN) 6-2, 6-3
(4) Garbine Muguruza (ESP) – bye
(5) Karolina Pliskova (CZE) – bye
(Q) Catherine Bellis (USA) vs. Daria Kasatkina (RUS) 7-5, 4-1 Ret’d
(Q) Naomi Osaka (JPN) vs. Katerina Siniakova (CZE) 6-4, 6-0
Ekaterina Makarova (RUS) vs. Shuai Zhang (CHN) 7-5, 6-0
(2) Simona Halep (ROU) – bye

R32 (udvalgte)
(7) Caroline Garcia (FRA) vs. Dominika Cibulkova (SVK) 6-3, 6-7(3), 6-0
(4) Garbine Muguruza (ESP) vs. (Q) Ying-Ying Duan (CHN) 6-3, 6-4

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-doha-qatar-1003#orderofplay


ATP (uge 7)

ATP 500, ABN Amro World Tennis Tournament, Rotterdam (NED) – Hardcourt
TV-dækning: TV3 Sport, Tennistv (31 kampe fra mandag)

Deltagere: (WC) Federer, Dimitrov, Zverev, Goffin, Wawrinka, Berdych, Pouille, Tsonga, Muller, Dzumhur, Gasquet m.fl. – wildcard til 17-årige Felix Auger-Aliassime (CAN)

Spilleprogram onsdag (udvalgte)

Centre Court – start 1100
(7) Lucas Pouille (FRA) vs. Andrey Rublev (RUS)
Robin Haase (NED) vs. (WC) Thiemo de Bakker (NED)
(2) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Yuichi Sugita (JPN)
NB 1930: (1/WC) Roger Federer (SUI) vs. (Q) Ruben Bemelmans (BEL)
(3) Alexander Zverev (GER) vs. (LL) Andreas Seppi (ITA)

Court 1 – start 1100
Richard Gasquet (FRA) vs. (Q) Pierre-Hugues Herbert (FRA)
Damir Dzumhur (BIH) vs. (SE) Marius Copil (ROU)
(4) David Goffin (BEL) vs. Feliciano Lopez (ESP)
NB 1600: Double kamp
(6) Tomas Berdych (CZE) vs. Viktor Troicki (SRB)

TV3 Sport 1100-1700. Viaplaly fra 1930
Singlerne på Centre Court og Court 1 vises desuden på Tennistv

Singles kval-finaler
(1) Daniil Medvedev (RUS) vs. (7) Nicolas Mahut (FRA) 6-4, 6-4
Ruben Bemelmans (BEL) vs. (WC) Tim Van Rijthoven (NED) 6-4, 6-3
(3) Pierre-Hugues Hernter (FRA) vs. (8) Ricardas Berankis (LTU) 4-6, 6-3, 7-6(6)
Martin Klizan (SVK) vs. (4) Andreas Seppi (ITA) 6-3, 7-6(2)

Singles hovedturnering

R32 (udvalgte)
Philipp Kohlschreiber (GER) vs. Karen Khachanov (RUS) 3-6, 7-6(1), 7-6(5)
(WC) Tallon Griekspoor (NED) vs. (5) Stan Wawrinka (SUI) 4-6, 6-3, 6-2
(3) Alexander Zverev (GER) vs. Davis Ferrer (ESP) 6-4, 6-3
(LL) Andreas Seppi (ITA) vs. Joao Sousa (POR) 6-4, 1-6, 6-2
(Q) Daniil Medvedev (RUS) vs. (9) Gilles Muller (LUX) 6-4, 7-6(9)
(6) Tomas Berdych (CZE) vs. Mischa Zverev (GER) 7-5, 6-3
Viktor Troicki (SRB) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 1-6, 7-6(5), 6-2
Feliciano Lopez (ESP) vs. (Q) Martin Klizan (SVK) 6-3, 7-6(4)
(4) David Goffin (BEL) vs. (LL) Nicolas Mahut (FRA) 6-1, 6-1
(WC) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Filip Krajinovic (SRB)  (opdateres)

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/rotterdam/407/daily-schedule


ATP 250, New York Open (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer
TV-dækning: Tennistv (23 kampe fra mandag)

Deltagere: Anderson, Querrey, Isner, Mannarino, Nishikori, Harrison, Johnson, Basilashvili, Donaldson m.fl.

Spilleprogram tirsdag (udvalgte)

Stadium Court – start 1900cet
(Q) Adrian Menendez-Maceiras (ESP) vs. (7) Steve Johnson (USA) 1-6, 6-3, 7-6(7)
Jeremy Chardy (FRA) vs. (Q) Stefano Travaglia (ITA) 4-6, 7-6(1), 6-4
Double kamp
NB 0130cet: (5) Key Nishikori (JPN) vs. (WC) Noah Rubin (USA)
(Q) Ernesto Escobedo (USA) vs. (WC) Mackenzie McDonald (USA)

Grandstand – start 1900cet
Radu Albot (MDA) vs. (Q) Bjorn Fratangelo (USA) 6-4, 6-3
Peter Gojowczyk (GER) vs. Blaz Kavcic (SLO) 6-4, 6-2
Evgeny Donskoy (RUS) vs. Victor Estrella Burgos (DOM) 7-5, 6-1
Double kamp
Mikhail Youzhny (RUS) vs. Matthew Ebden (AUS)

Single-kampe fra Stadium Court vises på Tennistv.com

Spilleprogram onsdag (udvalgte)

Stadium Court – start 1900cet
(4) Adrian Mannarino (FRA) vs. Peter Gojowczyk (GER)
(Q) Adrian Menendez-Maceiras (ESP) vs. Travaglia OR Chardy
Double kamp
NB 0130: (3) John Isner vs. Radu Albot (MDA)
Burgos OR Donskoy vs. Rubin OR Nishikori

Single-kampe fra Stadium Court vises på Tennistv.com

Singles hovedturnering

R32 (udvalgte)
(1) Kevin Anderson (RSA) – bye
Frances Tiafoe (USA) vs. (WC) Sebastian Korda (USA) 4-6, 6-4, 6-2
Dudi Sela (ISR) vs. (8) Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-4, 6-4
(3) John Isner (USA) – bye
(4) Adrian Mannarino (FRA) – bye
(6) Ryan Harrison (USA) vs. Donald Young (USA) 6-3,7-6(4)
Ivo Karlovic (CRO) vs. Jared Donaldson (USA) 6-4, 7-6(4)
(2) Sam Querrey (USA) – bye

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/new-york/424/daily-schedule


ATP 250, Argentina Open, Buenos Aires (ARG) – Grus
Tidsforskel: cet -4 timer
TV-dækning: Tennistv (9 kampe fra onsdag)

Deltagere: Thiem, Careno Busta, Ramos-Vinolas, Fognini, Schwartzman, Edmund, Cuevas, Verdasco, Monfils m.fl.

Spilleprogram tirsdag (udvalgte)

Centre Court – start 1800cet
Leonardo Mayer (ARG) vs. (Q) Rogerio Dutra Silva (BRA) 6-7(4), 6-2, 6-4
Gael Monfils (FRA) vs. (7) Pablo Cuevas (URU) 6-1, 6-4
NB 2245: Horacio Zeballos (ARG) vs. (Q) Marco Cecchinato (ITA)
(5) Diego Schwartzman (ARG) vs. (PR) Andreas Haider-Maurer (AUT)

Court 2 – start 1800cet
Aljaz Bedene (SLO) vs. Jiri Vesely (CZE) 6-0, 6-3
(8) Fernando Verdasco (eSP) vs. (SE) Thiago Monteiro (BRA) 6-2, 7-5
Double kamp
(6) Kyle Edmund (GBR) vs. (SE) Roberto Carballes Baena (ESP)

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q16: (6) Casper Ruud (NOR) vs. Joao Domingues (POR) 6-1, 6-3

QFi
Facundo Bagnis (ARG) vs. (5) Gastao Elias (POR) 6-7(7), 6-1, 6-1
(2) Marco Cecchinato (ITA) vs. (6) Casper Ruud (NOR) 6-3, 7-6(4)
(3) Rogerio Dutra Silva (BRA) vs. (Alt) Guiherme Clezar (BRA) 7-6(5), 7-6(5)
(4) Thomas Bellucci (BRA) vs. (WC) Herman Casanova (ARG) 6-2, 6-4

Singles hovedturnering

R32 (udvalgte)
(1) Dominic Thiem (AUT) – bye
Guido Pella (ARG) vs. (WC) Nicolas Kicker (ARG) 2-6, 6-4, 6-4
(4) Fabio Fognini (ITA) – bye
Dusan Lajovic (SRB) vs. (Q) Facundo Bagnis (ARG) 7-6(4), 6-1
(Q) Thomaz Bellucci (BRA) vs. (WC) Pedro Cachin (ARG) 6-2, 6-1
(3) Albert Ramos-Vinolas (ESP)
Federico Delbonis (ARG) vs. Florian Mayer (GER) 7-6(4), 6-4
(WC) Carlos Berlocq (ARG) vs. Guillermo Garcia-Lopez (ESP) 6-3, 6-3
(2) Pablo Carreno Busta (ESP)

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/buenos-aires/506/daily-schedule


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


ATP Challengers (Uge 7)

$50.000+H, Chennai (IND) – Combo | S | D | QS | QD | OOP
Tidsforskel: cet +4½ time

€43.000, Cherbourg (FRA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

Q32: [7] (396) Mikael Ymer (SWE) – bye
Q16: Mikael Ymer vs. Philipp Davydenko (RUS) 7-6(3), 6-2
QFi: Mikael Ymer vs. (516) Aslan Karatsev (RUS) 6-4, 2-6 7-5

R32: (Q) (396) Mikael Ymer (SWE) vs. (WC) (260) Antoine Hoang (FRA) – tir 3. match efter 1700

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 7)
Tidsforskel: cet -1 time

$25.000, Great Britain F3 Futures, Shrewsbury (GBR) – Hardcourt

Singles kvalifikation

Q64: [3] (944) Søren Hess-Olesen (DEN) – bye
Q32: Søren Hess-Olesen vs. James Ledger (GBR) 6-0, 6-0
QFi: Søren Hess-Olesen vs. [11] (1418) Alexis Canter (GBR) 4-6, 4-6 (mandag)

Singles hovedturnering

R32:
(558) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. [4] (348) Yannick Jankovits (FRA) 6-2, 3-6, 6-3
(LL) (944) Søren Hess-Olesen (DEN) vs. (Q) (883) Bogdan lonut Apostol (ROU) 6-7(4), 6-2, 4-6 (tirsdag)

1/8-finale: Frederik Løchte Nielsen vs. (541) Ronnie Schneider (USA) – ons ca. 1400cet

Doubles

1/8-finale:
(4) Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Harri Heliovaara (FIN) vs. Igor Sijsling/Boy Westerhof (NED) 7-6(4), 6-1
Kvartfinale: Løchte/Heliovaara vs. Billy Harris/Evan Hoyt (GBR) – ons ca. 1730cet


$15.000, Egypt Men’s Futures, Sharm El Sheikh (EGY) – Hardcourt

Tidsforskel: cet +1 time

Q64: Thomas Schwencke Lindqvist (DEN) vs. Nitin Gunduboina (IND) 6-4, 6-4
Q32: Thomas Schwencke Lindqvist vs. [5] (851) Oleksandr Bielinskyi (UKR) 2-6, 4-6 (søndag)

R32: (WC) Frederik Ørvad (DEN) vs. (Q) (884) Germain Gigounon (BEL) – ons 1230cet

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 7)

$15.000, Rafa Nadal Academy by Movistar Womens II, Manacor (Mallorca) (ESP) – Hardcourt

TV-dækning: http://live.itftennis.com/en/live-streams/ (Court 1 og Court 4)?

Singles kvalifikation

Q64:
Anna Marie Møller (DEN) vs. Paula Font De La Rica (ESP) 5-7, 5-7 (lørdag)
Sofia Nami Samavati (DEN) vs. Saara Aerila (FIN) 6-2, 6-1

Q32: Sofia Nami Samavati vs. [11] (1186) Irina Cantos Siemers (GER) 3-6, 5-7 (søndag)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 7)

Grade 1, 38th Asuncion Bowl, Lambare (PAR) – Grus
Tidsforskel: cet -4 timer

Boys singles hovedturnering

R64: (152) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (Q) (525) Franco Roncadelli (URU) 6-3, 2-6, 6-4
R32: Eric Vanshelboim vs. [11] (60) Joao Ferreira (BRA) – tir 1500cet


Grade 4, ITF Copenhagen 2018, KB (DEN) – Hardcourt

Boys singles kvalifikation

Q32 (lørdag)
[1] (110) Timo Legout (FRA) – bye
(1988) Gustav Theilgaard (DEN) vs. Stefan Dediu (ROU) 6-1, 6-2
Mads Møller Haase (DEN) vs. Jack Joel (GBR) 7-5, 7-5
Philip Qvist Hyldedal (DEN) vs. [5] (1672) Felix Nordby (NOR) 6-3, 3-6, 3-6 (lørdag)
Emil Okkels Jensen (DEN) vs. [2] (1355) Jack Pinnington Jones (GBR) 6-2, 4-6, 6-7(7) (lørdag)
Theodor Boisen (DEN) vs. (1930) Herry Quere (FRA) 1-6, 3-6 (lørdag)
Sebastian Herche (DEN) vs. (1988) Emil Westling (SWE) 3-6, 2-6 (lørdag)
[6] (1734) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. Oliver Michalik Lind Frederiksen (DEN) 6-0, 6-3
Mads Tagesen (DEN) vs. [3] (1389) Ivan Trevisiol (FRA) 6-4, 6-4
(WC) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) vs. Olle Sonesson Lidholt (SWE) 7-6(4), 6-0
Oliver Eliasen (DEN) vs. (1753) Arslan Kellou (ITA) 0-6, 1-6 (lørdag)
Vladimir Ristic (DEN) vs. [8] (1k753) Joel Pierleoni (GBR) 2-6, 3-6 (lørdag)
Marcus Gram Petersen (DEN) vs. [4] (1498) Isac Stroemberg (SWE) 4-6, 3-6 (lørdag)
Christian Andersen (DEN) vs. (1892) Maj Tomac (SLO) 1-6, 0-6 (lørdag)
(WC) Christopher Luthra (DEN) vs. (1928) Markus Sorensen (NOR) 1-6, 1-6 (lørdag)
[7] (1753) Kevin Chen (DEN) vs. Emil Chr. E. Mikkelsen (DEN) 7-5, 6-2

Q16
(1988) Gustav Theilgaard (DEN) vs. [1] (110) Timo Legout (FRA) 1-6, 2-6 (lørdag)
Mads Møller Haase (DEN) vs. [5] (1672) Felix Nordby (NOR) 4-6, 1-6 (lørdag)
[6] (1734) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (1988) Emil Westling (SWE) 5-7, 6-7(4) (lørdag)
Mads Tagesen (DEN) vs. (WC) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) 7-6(7), 6-4
[7] (1753) Kevin Chen (DEN) vs. (1928) Markus Sorensen (NOR) 2-6, 5-7

QFi
Mads Tagesen (DEN) vs. [8] (1753) Joel Pierleoni (GBR) 2-6, 2-6 (søndag)

Girls singles kvalifikation

Q32: (lørdag)
[3] (1193) Ida Ferding (SWE) – bye
Victoria Ilena Andersen (DEN) vs. (234) Olivia Malm (SWE) 6-2, 6-3
Nina Vicic (DEN) vs. Benedicte Joel Ahm Danielsen (DEN) 6-3, 6-1
[5] (1571) Louise Wikander (SWE) – bye
Anna Aagaard Nielsen (DEN) vs. (2228) Julia Tillstrom (SWE) 7-6(4), 6-7(4), 4-6 (lørdag)
Frederikke Woller Kvist (DEN) vs. (2228) Klara Nelander (SWE) 0-6, 1-6 (lørdag)
Louise Flintsø (DEN) vs. Isabella Martensson (SWE) 6-3, 2-6, 5-7 (lørdag)
Katerina Norup Hansen (DEN) vs. Theodora Xantava (GRE) 4-6, 3-6
Melissa Zulkic (DEN) vs. (2228) Emilia Valentinsson (SWE) 0-6, 0-6

Q16:
Victoria Ilena Andersen (DEN) vs. [3] (1193) Ida Ferding (SWE) 1-6, 6-4, 1-6 (lørdag)
Nina Vicic (DEN) vs. [5] (1571) Louise Wikander (SWE) 3-6, 2-6 (lørdag)

Boys singles hovedturnering

R32: (udvalgte)
(WC) (1892) Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. (502) Joachim Andreas Schaefer (NOR) 6-1, 6-4
(WC) Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. (LL) (1988) Emil Westling (SWE) 1-6, 4-6 (mandag)
(WC) William Gormsen (DEN) vs. [7] (412) Leyton Rivera (SWE) 2-6, 4-6 (mandag)
(WC) Richard Biagiotti (DEN) vs. (842) Daniel Martin (GBR) – tir 0900 C6
(1096) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. (1005) Rikard Raad (SWE) 6-4, 6-4
[2] (195) Jesper Klov Nilsson (SWE) vs. (Q) (1355) Jack Pinnington Jones (GBR) 4-6, 7-6(6), 6-1

1/8-finale: (udvalgte)
Jesper Andi Jørgensen vs. [5] (255) Gustaf Strom (SWE) – ons ca. 1030 C4
Carl Emil Overbeck vs. (822) Mans Dahlberg (SWE) – ons ca. 1030 C6

Boys doubles

1/8-finale:
(WC) William Gormsen/Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. (3) Jesper Klov Nilsson/Olof Wiklund (SWE) 6-2, 3-6, [11-13] (tirsdag)
Carl Emil Overbeck (DEN)/Iiro Vasa (FIN) vs. Rikard Raad/Gustaf Strom (SWE) 3-6, 0-6 (tirsdag)
(WC) Richard Biagiotti/Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. (4) Leyton Rivera (SWE)/Joachim Andreas Schaefer (NOR) 2-6, 5-7 (tirsdag)

Girls singles hovedturnering

R32 (udvalgte)
[1] (157) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (Q) (1571) Louise Wikander (SWE) 7-5, 6-1
(664) Olivia Gram (DEN) [7] (520) Charlotte Navin Weinstein (GBR) 6-3, 6-1
(WC) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. [3] (222) Esther Adeshina (GBR) 1-6, 5-7 (mandag)
(WC) (1432) Mille Elsborg (DEN) vs. (LL) (2228) Klara Nelander (SWE) 2-6, 2-6 (mandag)
(999) Helena Francati (DEN) vs. (666) Annali Olivelle (GBR) 4-6, 2-6 (mandag)
(1059) Karoline Laursen (DEN) vs. (662) Lisa Zaar (SWE) 2-6, 0-6
[4] (261) Olga Helmi (DEN) vs. (Q) (1193) Ida Ferding (SWE) 6-2, 6-0
(WC) Cirkeline Lundberg (DEN) vs. (716) Sonay Kartal (GBR) 0-6, 2-6
(WC) Nikoline Gullacksen (DEN) vs. [2] (165) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) 1-6, 1-6

1/8-finale (udvalgte)
Hnnah Viller Møller vs. (1024) Hedda Gurholt – ons 0900 C6
Olivia Gram vs. (593) Selena Jancijevic (FRA) – ons NB 1330 C5
Olga Helmi vs. (799) Helena Stevic (FRA) – ons NB 1200 C5

Girls doubles

1/8-finale
(WC) Cirkeline Lundberg/Divine Dasam Nweke (DEN) vs. Therese Ekdahl/Ida Ferding (SWE) 1-6, 3-6 (tirsdag)
(3) Helena Francati/Hannah Viller Møller (DEN) vs. Klara Nelander/Emilia Valentinsson (SWE) 6-1, 6-1
Olivia Gram (DEN)/Sarina Reinertsen (NOR) vs. Agnes Gustafsson (FRA)/Charlotte Russell (GBR) 2-6, 4-6 (tirsdag)
(WC) Louise Flintsø/Frederikke Woller Kvist (DEN) vs. Olivia Malm/Maja Radenkovic (SWE) 5-7, 2-6 (tirsdag)
Nikoline Gullacksen/Karoline Laursen (DEN) vs. Tiana Fox/Sonay Kartal (GBR) 6-3, 6-2

Kvartfinale:
Francati/Møller vs. Agnes Gustafsson (FRA)/Charlotte Russell (GBR) – ons ca. 1630 C6
Gullacksen/Laursen vs. (2) Caijsa Wilda Hennemann/Lisa Zaar (SWE) – ons NB 1500 C5


Grade 4, GD Tennis Cup I, Antalya (TUR) – Grus

Singles hovedturnering
Tidsforskel: cet + 2 timer

R64: (842) Elmer Møller (DEN) vs. (1618) Tamerlan Kalkenov (KAZ) 6-0, 6-0
R32: Elmer Møller vs. [13] (651) Filip Misolic (AUT) – ons 0900

Boys doubles

R32: Elmer Møller (DEN)/Marko Andrejic (AUT) vs. Halil Aydogdo (TUR)/Nikita Revin (UKR) 7-5, 6-2
1/8-finale: Elmer/Andrejic vs. (7) Umut Akkoyun/S Mert Ozdemir (TUR) – ons NB 1300

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage