De tre første kampe ved Davis Cup finalen førte til de forventede favorit-sejre. Jo-Wilfried Tsonga kan sikre fransk sejr i søndagens første kamp, hvor David Goffin kan fremtvinge en afgørende femte kamp.

Efter fredagens singler, som begge endte med sikre favorit-sejre, var der langt mere spænding om udfaldet i lørdagens double ved Davis Cup finalen mellem Frankrig og Belgien, som for første gang i opgøret vandt et sæt, da Rubens Bemelmans og Joris De Loorie vandt 2. sæt 6-3 over Richard Gasquet/Pierre-Hugues Herbert.

Belgierne var desuden foran 5-3 i 3. sæt, men franskmændene brød tilbage til 5-5, og de sikrede sig derefter sættet 7-2 i tiebreak, hvorefter de vandt kampen i 4 sæt 6-1, 3-6, 7-6(1), 6-4 og bragte Frankrig foran 2-1 sammenlagt.

Belgiens eneste chance er derfor, at Goffin vinder søndagens første single mod Jo-Wilfried Tsonga, hvorefter Steve Darcis og Lucas Pouille i så fald spiller en afgørende 5. kamp.

I WTA 125K turneringen Hawai Open lykkedes det hverken for dansk-amerikanske Julia Boserup eller svenske Rebecca Peterson at kvalificere sig til finalen, idet hun tabte 3-6, 6-3, 3-6 til Su Jeong Jang (KOR).
Turneringen var dog et opløftende punktum for en sæson præget af skader og sygdom.

Rebecca Peterson tabte 2-6, 2-6 til 1. seedede Shuai Zhang (CHN), der møder koreaneren kl. 01 natten til mandag dansk tid.

WTA 125K, L&T Mumbai Open – Mumbai (IND) – Hardcourt

Tidsforskel: cet +4½ time

1/8-finaler
(1) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Jia-Jing Lu (CHN) 6-7(5), 6-2, 7-6(4)
(5) Naomi Broady (GBR) vs. Junri Namigata (JPN) 6-2, 6-2
(WC) Ankita Raina (IND) vs. Peangtarn Plipuech (THA) 6-2, 6-2
Amandine Hesse (FRA) vs. (Q) Deniz Khazaniuk (ISR) 6-3, 4-6, 6-1

(3) (113) Yanina Wickmayer (BEL) vs. (201) Valentyna Ivakhnenko (RUS) 6-1, 6-4
(196) Sabina Sharipova (UZB) vs. (238) Fanny Stollar (HUN) 3-0 Ret’d
(242) Dalila Jakupovic (SLO) vs. [7] (150) Carol Zhao (CAN) 6-3, 6-4
(Q) Alizé Lim (FRA) vs. (2/Q) Ana Bogdan (ROU) 7-6(5), 2-0 Ret’d

Kvartfinaler
[1] Aryna Sabalenka (BLR) vs. (5) Naomi Broady (GBR) 6-4, 6-2
Amandine Hesse (FRA) vs. Ankita Raina (IND) 6-3, 7-6(4)
Sabina Sharipova (UZB) vs. Yanina Wickmayer (BEL) 3-6, 6-4, 6-2
Dalila Jakupovic (SLO) vs. (Q) Alizé Lim (FRA) 6-3, 6-1

Semifinaler
[1] Aryna Sabalenka (BLR) vs. Amandine Hesse (FRA) 6-2, 6-3
Dalila Jakupovic (SLO) vs. Sabina Sharipova (UZB) 3-6, 6-3, 6-3

Finale
[1] Aryna Sabalenka (BLR) vs. Dalila Jakupovic (SLO) 6-2, 6-3

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-mumbai-india-1100#orderofplay

WTA 125K, Hawaii Open – Honolulu, HI, (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -11 timer

R32 (udvalgte):
Lesley Kerkhove (NED) vs. (WC) Michaela Gordon (USA) 5-7, 6-3, 6-1
Ajla Tomljanovic (CRO) vs. (4) Kurumi Nara (JPN) 6-2, 6-2
(141) Julia Boserup (USA) vs. (145) Sara Errani (ITA) 6-7(5), 6-4, 6-3
(WC) Allie Klick (USA) vs. (8) Xinyun Han (CHN) 7-5, 6-4
(178) Rebecca Peterson (SWE) vs. (237) Usue Maitane Arconada (USA) 7-6(0), 6-4
(1/WC) Shuai Zhang (CHN) vs. (WC) Taysia Rogers (USA) 6-1, 6-0
(6) Sachia Vickery (USA) vs. Danielle Collins (USA) 6-4, 7-6(2)
(7) Misaki Doi (JPN) vs. Asia Muhammad (USA) 4-6, 7-6(3), 7-6(3)
(3) Evgeniya Rodina (RUS) vs. (WC) Anastasia Pivovarova (RUS) 6-3, 1-6, 7-6(6)

Doubles
1/8-finale: Julia Boserup (USA)/Rebecca Peterson (SWE) vs. Na-Lae Han (KOR)/Su Jeong Jang (KOR) 6-3, 2-6, [5-10]

1/8-finaler
(1/WC) Shuai Zhang (CHN) vs. Eri Hozumi (JPN) 4-6, 6-4, 6-3
Vitalia Diatchenko (RUS) vs. Jacqueline Cako (USA) 6-2, 4-6, 6-1
Ajla Tomljanovic (CRO) vs. Danielle Lao (USA) 2-6, 6-3, 6-1
Rebecca Peterson (SWE) vs. (6) Sachia Vickery (USA) 6-4, 4-2 Ret’d

(3) Evgeniya Rodina (RUS) vs. Lesley Kerkhove (NED) 6-3, 7-6(4)
Julia Boserup vs. (7) Misaki Doi (JPN) 6-2, 6-3
Miharu Imanishi (JPN) vs. (WC) Allie Kiick (USA) 2-6, 7-5, 6-3
Su Jeong Jang (KOR) vs. Amanda Anisimova (USA) 4-6, 6-4, 6-4

Kvartfinaler

Center Court fredag – start 2100cet
(1) Shuai Zhang (CHN) vs. Vitalia Diatchenko (RUS) 6-2, 4-1 Ret’d
Rebecca Peterson (SWE) vs. Ajla Tomljanovic (CRO) 7-5, 7-6(3)
Julia Boserup (USA) vs. (3) Evgeniya Rodina (RUS) 6-1, 3-6, 6-1
Su Jeong Jang (KOR) vs. Miharu Imanishi (JPN) 6-1, 6-3

Semifinaler

(1) Shuai Zhang (CHN) vs. Rebecca Peterson (SWE) 6-2, 6-2
Julia Boserup (USA) vs. Su Jeong Jang (KOR) 3-6, 6-3, 6-3

Finale – natten til mandag 0100cet

(1) Shuai Zhang (CHN) vs. Su Jeong Jang (KOR)

Finalen vises på WTATV.com

Spilletid for søndagens finale følger

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-honolulu#orderofplay

Davis Cup Final, Stade Pierre Mauroy, Lille (FRA) – Hardcourt Recbound Ace

Frankrig vs. Belgien 3-2

Fredag 1400: 2 singler
(18) Lucas Pouille vs. (7) David Goffin 5-7, 3-6, 1-6
(15) Jo-Wilfried-Tsonga vs. (76) Steve Darcis 6-3, 6-2, 6-1

Lørdag 1400: Double
Richard Gasquet/Pierre-Hugues Herbert vs. Rubens Bemelmans/Joris De Loorie 6-1, 3-6, 7-6(2), 6-4

Søndag 1330: 2 singler
Jo-Wilfried Tsonga vs. David Goffin 6-7(5), 3-6, 2-6
Lucas Pouille vs. Steve Darcis 6-3, 6-1, 6-0

Kampene vises ikke på TV i Danmark, men man kan købe adgang på https://video.daviscup.com/, som oplyser disse priser:

€4.99 = 37 kr. (for en bestemt kamp)
€7.99 = 60 kr. (for en bestemt runde)
€39.99 = 300 kr. (1 år omfattende både Fed Cup og Davis Cup)

Tilføjelse: Svenska Tennisförbundet har sikret, at finalen kan følges gratis i Norden og Baltikum.

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer

ATP Challengers

$150.000, Hua Hin (THA)

$100.000+H, Bangalore (IND) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

R32: [4] Elias Ymer (SWE) vs. (WC) (1219) Suraj R. Prabodh (IND) 6-4, 7-6(2)
1/8-finale: Elias Ymer vs. (313) Ante Pavic (CRO) 3-6, 7-6(2), 6-7(5) (onsdag)

$50.000+H, Rio de Janeiro (BRA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

R32: (342) Christian Lindell (SWE) vs. (254) Javier Marti (ESP) 6-4, 3-3 Ret’d
1/8-finale: Christian Lindell vs. (222) Guilherme Clezar (BRA) 3-6, 0-6 (torsdag)

€43.000+H, Andria (ITA)

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte uge 48)

$15.000, TENNIS ORGANISATION CUP, Antalya (TUR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +2 timer

Q64:
Niels Leth Jargin (DEN) vs. [2] (936) Pavel Krainik (CAN) 1-6, 0-6
Nikolaj Katic (DEN) vs. Alihan Gultekin (TUR) 6-0, 6-3

Q32: Nikolaj Katic vs. [7] (1354) Vladislav Melnic (ROU) – søn ca. 1030

ITF Women (udvalgte uge 48)

$15.000, Al-Solaimaneyah F35 Women’s Future, Cairo (EGY) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Q64:
Sofia Nami Samavati (DEN) vs. Linda Sevcikova (CZE) – søn ca. 1400
Anna Marie Møller (DEN) vs. (WC) Noor Omara (EGY) – søn NB 1230

ITF Junior (udalgte uge 47)

Grade 5, ITF East Africa Junior Circuit 18 & Under KEN 1, Nairobi (KEN) – Grus
Tidsforskel: cet +3 timer

R64: [1] (308) Eric Vanshelboim (UKR) – bye
R32: Eric Vanshelboim vs. (2579) Omar Ata (TUN) 6-0, 6-4
1/8-finale: Eric Vanshelboim vs. [16] (2579) Samir Hamza Reguig (ALG) 6-1, 6-0
Kvartfinale: Eric Vanshelboim vs. [8] (1865) Albert Njogu (KEN) 7-5, 2-6, 6-2
Semifinale: Eric Vanshelboim vs. Hamad Medjedovic (SRB) 6-4, 7-5
Finale: Eric Vanshelboim vs. Daniel Bagnolini (ITA) 6-2, 6-1

(udvalgte uge 48)

Grade 1, Eddie Herr ITF, Bradenton, FL (USA) – Grus
Tidsforskel: cet -6 timer

Boys singles kvalifikation

Q64:
(311) Sebastian Grundtvig (DEN) vs. [1] (149) Jacer Lyeons (USA) 6-3, 5-7, 2-6 (lørdag)
(470) Christian Lerby (NED) vs. (944) Joao Giannella (BRA) 7-5, 1-6, 6-0

Q32: Christian Lerby vs. [1] (149) jacer Lyeons (USA)

Girls singles kvalifikation

Q64: (496) Lillian Gabrielsen (NOR) vs. [4] (230) Chloe Beck (USA) 4-6, 2-6 (lørdag)

Girls singles hovedturnering

(1) Whitney Osuigwe (USA)
(10) Maria Lourdes Carle (ARG)
(68) Oona Orpana (FIN)
(78) Clara Tauson (DEN)

Grade 5, ProAktiv eiendomsmegling ITF Stavanger (NOR) – Hardcourt

Boys singles kvalifikation

Q32:
(2341) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. (2389) Markus Sorensen (NOR)
(2458) Gustav Theilgaard (DEN) vs. [5] (2048) Maciej Ziomber (POL)
[6] (2136) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. Jacob K. Krefting (NOR)

Girls singles kvalifikation

Q32:
Olivia Thiemke (DEN) vs. Emma Cecilie Sorensen (NOR)
Nikoline Gullacksen (DEN) vs. Julia Constanze Oftedahl Knoth (NOR)
Amanda Rommetveit Rohde (DEN) vs. Marie Skarica (NOR)
[7] (2337) Ida Hasselbalch (DEN) vs. Unn Helliesen Ramsland (NOR)
Nina Vicic (DEN) vs. Sina Thon Skjelstad (NOR)
[8] (2447) Martha Elisa Stemann (DEN) vs. Jasmin Bruni (SUI)

Girls singles hovedturnering

(1003) Olivia Gram (DEN)
(1158) Karoline Laursen (DEN)
(1186) Mathilde Tranberg (DEN)
(1694) Mille Elsborg (DEN)
(1851) Linnea Sophie Dissing Fristam (DEN)

Tennis Europe (udvalgte)

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)