Førstedagen af Davis Cup finalen resulterede i 2 stensikre sejre til favoritterne David Goffin og Jo-Wilfried Tsonga

Forud for Davis Cup finalen er Belgien ikke tilskrevet de helt store muligheder for sejr, selvom de i to af singlerne råder over David Goffin, der formentlig er den mest formstærke af deltagerne i finaleopgøret.

Goffin levede fuldt ud op til forventningerne, da han i den første af fredagens singler vandt 7-5, 6-3, 6-1 over Lucas Pouille.
Det samme gjorde Jo-Wilfried Tsonga, da han derefter udlignede til 1-1 med en knusende sikker sejr 6-3, 6-2, 6-1 over Steve Darcis.

I lørdagens double levnes Belgiens Ruben Bemelmans og Joris de Loore ikke de store chancer mod Richard Gasquet og Pierre Hugues Herbert i denne forhåndsvurdering af Tennisavisens gæsteskribent Klaus R. Fuglgaard

Davis Cup finale 2017: Frankrig vs. Goffin

Dagens kampe blev endnu en gang “forsinket” med det formål at informere om WTA 125K turneringen Hawai Open, hvor både dansk-amerikanske Julia Boserup og svenske Rebecca Peterson er fremme i semifinalen.
Dog må man ofre nattesøvnen, hvis man vil følge kampene på WTATV.com

WTA Honolulu: Julia Boserup og Rebecca Peterson i semifinaler

Mikael Torpegaard fik en god start, da han i kvartfinalen ved 25K turneringen i Columbus vandt 1. sæt 6-2 over 5. seedede no. 376 Alexander Ward (GBR), men britten fik vendt kampen og vandt 2-6, 6-4, 6-4.

WTA 125K, L&T Mumbai Open – Mumbai (IND) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +4½ time

1/8-finaler
(1) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Jia-Jing Lu (CHN) 6-7(5), 6-2, 7-6(4)
(5) Naomi Broady (GBR) vs. Junri Namigata (JPN) 6-2, 6-2
(WC) Ankita Raina (IND) vs. Peangtarn Plipuech (THA) 6-2, 6-2
Amandine Hesse (FRA) vs. (Q) Deniz Khazaniuk (ISR) 6-3, 4-6, 6-1

(3) (113) Yanina Wickmayer (BEL) vs. (201) Valentyna Ivakhnenko (RUS) 6-1, 6-4
(196) Sabina Sharipova (UZB) vs. (238) Fanny Stollar (HUN) 3-0 Ret’d
(242) Dalila Jakupovic (SLO) vs. [7] (150) Carol Zhao (CAN) 6-3, 6-4
(Q) Alizé Lim (FRA) vs. (2/Q) Ana Bogdan (ROU) 7-6(5), 2-0 Ret’d

Kvartfinaler
[1] Aryna Sabalenka (BLR) vs. (5) Naomi Broady (GBR) 6-4, 6-2
Amandine Hesse (FRA) vs. Ankita Raina (IND) 6-3, 7-6(4)
Sabina Sharipova (UZB) vs. Yanina Wickmayer (BEL) 3-6, 6-4, 6-2
Dalila Jakupovic (SLO) vs. (Q) Alizé Lim (FRA) 6-3, 6-1

Semifinaler 
[1] Aryna Sabalenka (BLR) vs. Amandine Hesse (FRA) 6-2, 6-3
Dalila Jakupovic (SLO) vs. Sabina Sharipova (UZB) 3-6, 6-3, 6-3

Finaler lørdag – Center (start 1230cet)
[1] Aryna Sabalenka (BLR) vs. Dalila Jakupovic (SLO)
Double finale

Kampene vises på WTATV.com

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-mumbai-india-1100#orderofplay

WTA 125K, Hawaii Open – Honolulu, HI, (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -11 timer

R32 (udvalgte):
Lesley Kerkhove (NED) vs. (WC) Michaela Gordon (USA) 5-7, 6-3, 6-1
Ajla Tomljanovic (CRO) vs. (4) Kurumi Nara (JPN) 6-2, 6-2
(141) Julia Boserup (USA) vs. (145) Sara Errani (ITA) 6-7(5), 6-4, 6-3
(WC) Allie Klick (USA) vs. (8) Xinyun Han (CHN) 7-5, 6-4
(178) Rebecca Peterson (SWE) vs. (237) Usue Maitane Arconada (USA) 7-6(0), 6-4
(1/WC) Shuai Zhang (CHN) vs. (WC) Taysia Rogers (USA) 6-1, 6-0
(6) Sachia Vickery (USA) vs. Danielle Collins (USA) 6-4, 7-6(2)
(7) Misaki Doi (JPN) vs. Asia Muhammad (USA) 4-6, 7-6(3), 7-6(3)
(3) Evgeniya Rodina (RUS) vs. (WC) Anastasia Pivovarova (RUS) 6-3, 1-6, 7-6(6)

Doubles
1/8-finale: Julia Boserup (USA)/Rebecca Peterson (SWE) vs. Na-Lae Han (KOR)/Su Jeong Jang (KOR) 6-3, 2-6, [5-10]

1/8-finaler
(1/WC) Shuai Zhang (CHN) vs. Eri Hozumi (JPN) 4-6, 6-4, 6-3
Vitalia Diatchenko (RUS) vs. Jacqueline Cako (USA) 6-2, 4-6, 6-1
Ajla Tomljanovic (CRO) vs. Danielle Lao (USA) 2-6, 6-3, 6-1
Rebecca Peterson (SWE) vs. (6) Sachia Vickery (USA) 6-4, 4-2 Ret’d

(3) Evgeniya Rodina (RUS) vs. Lesley Kerkhove (NED) 6-3, 7-6(4)
Julia Boserup vs. (7) Misaki Doi (JPN) 6-2, 6-3
Miharu Imanishi (JPN) vs. (WC) Allie Kiick (USA) 2-6, 7-5, 6-3
Su Jeong Jang (KOR) vs. Amanda Anisimova (USA) 4-6, 6-4, 6-4

Kvartfinaler

Center Court fredag – start 2100cet
(1) Shuai Zhang (CHN) vs. Vitalia Diatchenko (RUS) 6-2, 4-1 Ret’d
Rebecca Peterson (SWE) vs. Ajla Tomljanovic (CRO) 7-5, 7-6(3)
Julia Boserup (USA) vs. (3) Evgeniya Rodina (RUS) 6-1, 3-6, 6-1
Su Jeong Jang (KOR) vs. Miharu Imanishi (JPN) 6-1, 6-3

Semifinaler – lørdag (start 2230cet)

Double kamp
NB søn 0100: Julia Boserup (USA) vs. Su Jeong Jang (KOR)
(1) Shuai Zhang (CHN) vs. Rebecca Peterson (SWE)

Kampene vises på WTATV.com

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-honolulu#orderofplay

Davis Cup Final, Stade Pierre Mauroy, Lille (FRA) – Hardcourt Recbound Ace

Frankrig vs. Belgien 2-1

Fredag 1400: 2 singler
(18) Lucas Pouille vs. (7) David Goffin 5-7, 3-6, 1-6
(15) Jo-Wilfried-Tsonga vs. (76) Steve Darcis 6-3, 6-2, 6-1

Lørdag 1400: Double
Richard Gasquet/Pierre-Hugues Herbert vs. Rubens Bemelmans/Joris De Loorie 6-1, 3-6, 7-6(2), 6-4

Søndag 1330: 2 singler
Jo-Wilfried Tsonga vs. David Goffin
Lucas Pouille vs. Steve Darcis

Kampene vises ikke på TV i Danmark, men man kan købe adgang på https://video.daviscup.com/, som oplyser disse priser:

€4.99 = 37 kr. (for en bestemt kamp)
€7.99 = 60 kr. (for en bestemt runde)
€39.99 = 300 kr. (1 år omfattende både Fed Cup og Davis Cup)

Tilføjelse: Svenska Tennisförbundet har sikret, at finalen kan følges gratis i Norden og Baltikum.

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer

ATP Challengers

$150.000, Hua Hin (THA)

$100.000+H, Bangalore (IND) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

R32: [4] Elias Ymer (SWE) vs. (WC) (1219) Suraj R. Prabodh (IND) 6-4, 7-6(2)
1/8-finale: Elias Ymer vs. (313) Ante Pavic (CRO) 3-6, 7-6(2), 6-7(5) (onsdag)

 

$50.000+H, Rio de Janeiro (BRA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

R32: (342) Christian Lindell (SWE) vs. (254) Javier Marti (ESP) 6-4, 3-3 Ret’d
1/8-finale: Christian Lindell vs. (222) Guilherme Clezar (BRA) 3-6, 0-6 (torsdag)

 

€43.000+H, Andria (ITA)

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte uge 47)

$25.000, COLUMBUS MEN’S $25,000 FUTURES, Ohio (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet-6 timer

Singles hovedturnering

R32: (734) Mikael Torpegaard (DEN) vs. [4] (358) Edward Corrie (GBR) 6-4, 6-2
1/8-finale: Mikael Torpegaard vs. (930) John McNally (USA) 6-3, 6-1
Kvartfinale: Mikael Torpegaard vs. [5] (376) Alexander Ward (GBR) 6-2, 4-6, 4-6 (fredag)

Doubles

1/8-finale: (4) Mikael Torpegaard (DEN)/Martin Joyce (USA) vs. Riley H. Reist/Joseph Thomas (USA) 6-2, 6-2
Kvartfinale: Torpegaard/Joyce vs. Robert Cash/Alex Kobelt (USA) 7-5, 6-3
Semifinale: Torpegaard/Joyce vs. (2) Luke Bambridge/Edward Corrie (GBR) 6-7(5), 1-6, [6-10] (fredag)

$15.000, Hammamet Open (TUN) – Grus

Q64: Philip Hjorth (DEN) vs. Ruben Busch (GER) 6-1, 6-4
Q32: Philip Hjorth vs. [4] (1249) Miguel Semedo (POR) 6-3, 6-1
QFi: Philip Hjorth vs. Giuseppe Caparco (ITA) 4-6 Ret’d

ITF Women (udvalgte uge 47)

ITF Junior (udalgte uge 47)

Grade 5, ITF East Africa Junior Circuit 18 & Under KEN 1, Nairobi (KEN) – Grus
Tidsforskel: cet +3 timer

R64: [1] (308) Eric Vanshelboim (UKR) – bye
R32: Eric Vanshelboim vs. (2579) Omar Ata (TUN) 6-0, 6-4
1/8-finale: Eric Vanshelboim vs. [16] (2579) Samir Hamza Reguig (ALG) 6-1, 6-0
Kvartfinale: Eric Vanshelboim vs. [8] (1865) Albert Njogu (KEN) 7-5, 2-6, 6-2
Semifinale: Eric Vanshelboim vs. Hamad Medjedovic (SRB) 6-4, 7-5
Finale: Eric Vanshelboim vs. Daniel Bagnolini (ITA) 6-2, 6-1

(udvalgte uge 48)

Grade 1, Eddie Herr ITF, Bradenton, FL (USA) – Grus
Tidsforskel: cet -6 timer

Boys singles kvalifikation

Q64:
(311) Sebastian Grundtvig (DEN) vs. [1] (149) Jacer Lyeons (USA) 6-3, 5-7, 2-6 (lørdag)
(470) Christian Lerby (NED) vs. (944) Joao Giannella (BRA) – lør NB 1600cet

Girls singles kvalifikation

Q64: (496) Lillian Gabrielsen (NOR) vs. [4] (230) Chloe Beck (USA) – lør ca. 1530cet

Girls singles hovedturnering

(1) Whitney Osuigwe (USA)
(10) Maria Lourdes Carle (ARG)
(68) Oona Orpana (FIN)
(78) Clara Tauson (DEN)

Tennis Europe (udvalgte)

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)