Denne artikel opdateres dagligt med nye resultater fra ugens turneringer med dansk deltagelse

Siden Grand Slam turneringen French Open har Tennisavisen løbende udgivet “Dagens kampe”, hvor det primære formål fra starten har været at hjælpe med at give et overblik over, hvilke kampe der kunne følges på TV og livestreaming fra WTA, ATP og Grand Slam turneringer.

Desuden benyttes lejligheden til at informere resultater fra andre internationale turneringer, hvor der deltager danskere eller andre spillere, som skønnes at have interesse for Tennisavisens læsere.

Da der resten af sæsonen stort set ikke afvikles turneringer, som kan følges på TV eller livestreaming, vil der de næste uger ikke blive udgivet en særskilt udgave af “Dagens kampe”.
Til gengæld vil “Kampe i uge 48” blive løbende opdateret med informationer og resultater fra de turneringer, hvor der fortsat er dansk deltagelse, og der vil desuden blive udgivet særskilte artikler fra enkelte af turneringerne.

I uge 48 vil der være særligt fokus på Grade 1 turneringen Eddie Herr i Florida, hvor Clara Tauson er i hovedturneringen.
Som det fremgår af resultaterne herunder var Sebastian Grundtvig med i kvalifikationen, hvor han ikke havde en heldig lodtrækning, idet han mødte 1. seedede Jaycer Lyeons (USA), der er no. 149 på ITFs rangliste.
Sebastian var dog tæt på at klare sig videre alligevel, da han vandt 1. sæt 6-3, men amerikaneren vandt et tæt 2. sæt 7-5, hvorefter han sikrede sejren 3-6, 7-5, 6-2.

Flere danske juniorer deltager i Grade 5 turneringen ProAktiv eiendomsmegling ITF Stavanger i Norge, og forhåbentlig lykkes det for nogle af spillerne at nå langt i turneringen.
Som det fremgår af resultaterne herunder, er 5 af 6 piger videre til 2. kvalrunde, og hos drengene er både Carl Emil Overbeck og Oskar Brostrøm Poulsen efter sejr i de to første kvalrunder i mandagens kvalfinale.
5 piger er ifølge acceptancelisten direkte i hovedturneringen.

Der vil i løbet af ugen blive udgivet særskilte omtaler fra både Eddie Herr og turneringen i Stavanger.

Udvalgte turneringer

ITF Men (udvalgte uge 48)

Thailand ITF $15,000 Men’s Futures 2017, Hua Hin (THA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

R32: (708) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (769) Vadym Ursu (UKR) 6-2, 6-1
1/8-finale: Frederik Løchte vs. [3] (455) Yan Bai (CHN) 7-6(4), 6-3
Kvartfinale: Frederik Løchte vs. (700) Daniiar Duldaev (KGZ) 6-3, 4-6, 6-4
Semifinale: (fredag)
[1] (186) Alexey Vatutin (RUS) vs. (674) Miliaan Niesten (NED) 6-0, 6-3
Frederik Løchte vs. [2] (304) Jose (Rubin) Statham (NZL) 6-7(4), 4-6 (fredag)

$15.000, TENNIS ORGANISATION CUP, Antalya (TUR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +2 timer

Q64:
Niels Leth Jargin (DEN) vs. [2] (936) Pavel Krainik (CAN) 1-6, 0-6
Nikolaj Katic (DEN) vs. Alihan Gultekin (TUR) 6-0, 6-3

Q32: Nikolaj Katic vs. [7] (1354) Vladislav Melnic (ROU) 4-6, 2-6 (søndag)

ITF Women (udvalgte uge 48)

$15.000, Milovice Open 2017 (CZE) – Hardcourt

Singles hovedturnering

R32: (650) Emilie Francati (DEN) vs. (Q) (863) Jana Jablonovska (SVK) 7-6(3), 6-4
1/8-finale: Emilie Francati vs. (611) Lena Rueffer (GER) 6-0, 6-3
Kvartfinale: Emilie Francati vs. (Q) (811) Katerina Vankova (CZE) 4-6, 6-2, 7-5
Semifinale: Emilie Francati vs. [1] (383) Manon Arcangioli (FRA) – lør 1000

Doubles

1/8-finale: (3) Emilie Francati (DEN)/Anastasiya Shoshyna (UKR) vs. Irina Lapustina (LAT)/Lena Ruppert (GER) 6-3, 6-2
Kvartfinale: Francati/Shoshyna vs. Aneta Kladivova/Vendula Zovincova (CZE) 4-6, 7-6(3), [7-10] (fredag)

$15.000, Al-Solaimaneyah F35 Women’s Future, Cairo (EGY) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Q32:
Sofia Nami Samavati (DEN) vs. Linda Sevcikova (CZE) 4-6, 6-3, 6-1
Anna Marie Møller (DEN) vs. (WC) Noor Omara (EGY) 1-6, 2-6 (søndag)

QFi: Sofia Nami Samavati vs. [1] (920) Chompoothip Jundakate (THA) 6-2, 6-0

Hovedturnering

R32
(Q) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. [5] (659) Caroline Romeo (FRA) 1-6, 4-6

Doubles

1/8-finale: Anna Marie Møller/Sofia Nami Samavati (DEN) vs. Tamachan Momkoonthod (THA)/Haine Ogata (JPN) 0-6, 1-6 (tirsdag)

ITF Junior (udvalgte uge 48)

Grade 1, Eddie Herr ITF, Bradenton, FL (USA) – Grus
Tidsforskel: cet -6 timer

Boys singles kvalifikation

Q64:
(311) Sebastian Grundtvig (DEN) vs. [1] (149) Jacer Lyeons (USA) 6-3, 5-7, 2-6 (lørdag)
(470) Christian Lerby (NED) vs. (944) Joao Giannella (BRA) 7-5, 1-6, 6-0

Q32: Christian Lerby vs. [1] (149) Jacer Lyeons (USA) 6-3, 4-6, 1-6 (søndag)

Girls singles hovedturnering

R64:
[1] (1) Whitney Osuigwe (USA) vs. (89) Diae El Jardi (MAR) 6-3, 6-1
(94) Margaryta Bilokin (UKR) vs. [11] (51) Nicole Mossmer (USA) 7-5, 6-4
(84) Clara Tauson (DEN) vs. (77) Ali Collins (GBR) 6-4, 6-7(7), 6-1
(67) Oona Orpana (FIN) vs. [12] (52) Ellie Douglas (USA) 6-2, 6-2
[2] (10) Maria Lourdes Carle (ARG) vs. (1481) Carolyn Campana (USA) 6-1, 6-0

R32: (onsdag)
[1] Whitney Osuigwe vs. (70) Mihaela Lorena Marculescu (ROU) 6-3, 6-1
Clara Tauson vs. (94) Margaryta Bilokin (UKR) 7-5, 4-6, 6-1

Oona Orpana vs. (103) Mana Kawamura (JPN) 6-0, 6-4
[2] Maria Lourdes Carle vs. (95) Denisa Hindova (CZE) 6-1, 6-0

1/8-finale:
[1] Whitney Osuigwe vs. (WC) (169) Katya Townsend (USA) 6-1, 6-4
Clara Tauson vs. [5] (28) Naho Sato (JPN) 6-1, 7-5

Oona Orpana vs. (186) Avelina Sayfetdinova (RUS) 4-6, 7-5, 7-5
(78) Clara Burel (FRA) vs. [2] Maria Lourdes Carle 1-6, 7-5, 7-6(6)

Kvartfinale: (fredag)
Clara Tauson vs. Whitney Osuigwe 5-7, 4-6 (fredag)
(62) Yasmine Mansouri (FRA) vs. (Q) (434) Ziva Falkner (SLO) 5-7 6-4, 6-1
(65) Viktoriia Dema (UKR) vs. (91) Andreea Prisacariu (ROU) 7-5, 6-1
Oona Orpana vs. (78) Clara Burel (FRA) 5-7, 6-1, 6-4 (fredag)

Semifinale: (lørdag)
Whitney Osuigwe vs. Yasmine Mansouri 6-1, 6-3
Clara Burel vs. Viktoria Dema 7-6(5), 6-2

Finale: Whitney Osuigwe vs. Clara Burel 6-4, 4-6, 6-1

Grade 5, ProAktiv eiendomsmegling ITF Stavanger (NOR) – Hardcourt

Boys singles kvalifikation

Q32:
(2341) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. (2389) Markus Sorensen (NOR) 7-5, 7-5
(2458) Gustav Theilgaard (DEN) vs. [5] (2048) Maciej Ziomber (POL) 2-6, 3-6
[6] (2136) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. Jacob K. Krefting (NOR) 7-6(4), 6-1

Q16
Carl Emil Overbeck vs. [5] (2162) Charalampos Fouzas (GRE) 6-1, 6-3
Oskar Brostrøm Poulsen vs. (2391) Wojciech Kasperski (POL) 7-5, 4-6, 7-5

QFi: (mandag)
Carl Emil Overbeck vs. [2] (1708) Joe Leather (GBR) 6-4, 5-7, 6-2
Oskar Brostrøm Poulsen vs. [4] (1947) James Mackinlay (GBR) 5-7, 1-6 (mandag)

Boys singles hovedturnering

R32: (Q) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. [4] Johan Garpered (SWE) 3-6, 0-6 (mandag)

Girls singles kvalifikation

Q32:
Olivia Thiemke (DEN) vs. Emma Cecilie Sorensen (NOR) 4-6, 2-6
Nikoline Gullacksen (DEN) vs. Julia Constanze Oftedahl Knoth (NOR) 6-3, 6-1
Amanda Rommetveit Rohde (DEN) vs. Marie Skarica (NOR) 6-4, 6-1
[7] (2337) Ida Hasselbalch (DEN) vs. Unn Helliesen Ramsland (NOR) 6-1, 6-1
Nina Vicic (DEN) vs. Sina Thon Skjelstad (NOR) 6-3, 6-2
[8] (2447) Martha Elisa Stemann (DEN) vs. Jasmin Bruni (SUI) 6-1, 6-2

Q16:
Nikoline Gullacksen vs. [2] (1939) Fanny Norin (SWE) 6-2, 3-6, 6-3
Amanda Rommetveit Rohde vs. [5] (2202) Dariia Monakhova (RUS) 6-2, 6-3
Ida Hasselbalch vs. Klara Nelander (SWE) 3-6, 6-2, 3-6 (mandag)
Nina Vicic vs. [4] (2056) Jessica Mridha (SWE) 5-7, 2-6 (mandag)
Martha Elisa Stemann vs. Irina Dshandshgava (AUT) 0-6, 4-6 (mandag)

QFi: (mandag)
Amanda Rommetveit Rohde vs. Nikoline Gullacksen 6-3, 1-0 Ret’d

Girls singles hovedturnering

R32:
(Q) Amanda Rommetveit Rohde (DEN) vs. [1] Caijsa Wilda Hennemann (SWE) 1-6, 1-6 (tirsdag)
(1694) Mille Elsborg (DEN) vs. (WC) Lene Mari Bolkesjo Hovda (NOR) 1-6, 2-6 (tirsdag)
(1851) Linnea Sophie Dissing Fristam (DEN) vs. (Q) Astrid Cirotte (FRA) 2-6, 2-6 (tirsdag)
(1186) Mathilde Tranberg (DEN) vs. Matilda Mutavdzic (GBR) 0-6, 0-2 Ret’d (tirsdag)
(1158) Karoline Laursen (DEN) vs. [8] Lola Marandel (FRA) 2-6, 7-5, 0-6 (tirsdag)
(1003) Olivia Gram (DEN) vs. Anika Jaskova (SVK) 6-4, 3-6, 3-6 (tirsdag)

Girls doubles

1/8-finale:
Ida Hasselbalch/Mathilde Tranberg (DEN) vs. Dariia Monakhova/Anastasia Rakita (RUS) 3-6, 6-3, [10-8]
Karoline Laursen/Amanda Rommetveit Rohde (DEN) vs. Emely Kahrs/Ine Solveit Stange (NOR) 6-2, 6-7(3), [7-10] (onsdag)
Mille Elsborg/Martha Elisa Stemann (DEN) vs. Anika Jaskova (SVK)/Arabella Moen (GBR) 6-7(2), 2-6 (onsdag)

Kvartfinale:
Ida Hallebalch/Mathilde Tranberg vs. [1] Maria Tanasescu (CAN)/Liisa Vehvilainen (FIN) 6-2, 1-6, [2-10] (torsdag)

Grade 5, ITF East Africa Junior Circuit 18 & Under KEN 2, Nairobi (KEN) – Grus
Tidsforskel: cet +2 timer

Singles hovedturnering

R64: (306) Eric Vanshelboim (UKR) – bye
R32: Eric Vanshelboim vs. Bertin Karenzi (RWA) 6-0, 6-0
1/8-finale: Eric Vanshelboim vs. (2611) Frenk Menad (TAN) 4-1 Ret’d
Kvartfinale: Eric Vanshelboim vs. [11] (1677) Russell Henderson (GBR) 6-1, 6-1
Semifinale: (fredag)
Eric Vanshelboim vs. [4] (681) Sina Moghimi (IRI) 3-6, 6-3, 6-4
(WC) Hamad Medjedovic (SRB) vs. [10] (1502) Abdoul Shakur Kabura (BDI) 6-3, 6-1
Finale: Eric Vanshelboim vs. Hamad Medjedovic 6-4, 6-4

Tennis Europe (udvalgte)

Category 3, ProAktiv eiendomsmegling TE 14 Stavanger (NOR) – Hardcourt

U14 Boys singles kvalifikation

Q32:
[1] Erwin Mesic (DEN) – bye
Johan August Mottlau (DEN) vs. Daniel Erlend Baxter (NOR) 3-6, 6-1, 6-1

QFi:
Erwin Mesic vs. Fredrik Foss (NOR) 6-0, 6-2
Johan August Mottlau vs. [5] Oliver Johansson Bergqvist (SWE) 6-1, 6-0

U14 Boys singles hovedturnering

R32:
(Q) Ervin Mesic (DEN) vs. [1] Cesar Bouchelaghem (FRA) 0-6, 0-6
[4] Richard Biagiotti (DEN) vs. Logan Lacroix (FRA) 6-3, 7-6(3)
(Q) Johan August Mottlau (DEN) vs. (WC) Sturle Hoff Skigelstrand (NOR) 6-2, 6-1
[5] Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. Albert Porsmyr Hansen (NOR) 2-6, 3-6

1/8-finale:
Richard Biagiotti vs. Noah Alexander Aadland (NOR) 6-3, 6-3
Johan August Mottlau vs. [6] Damien Faut (FRA) 3-6, 4-6

Kvartfinale: Richard Biagiotti vs. Mathias Langaard (NOR) 6-1, 4-6, 6-2
Semifinale: Richard Biagiotti vs. [1] Cesar Bouchelaghem (FRA) 3-6, 2-6 (torsdag)

U14 Girls singles hovedturnering

R32:
[8] Charlotte Mosbæk Ellegaard (DEN) vs. (WC) Nicoline Sartz-Lunde (NOR) 6-2, 6-2
[7] Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (Q) Karoline Staib Knudsen (NOR) 6-1, 6-0
(Q) Benedicte Joel Ahm Danielsen (DEN) vs. (Q) Johanne Victorie Alveberg (NOR) 1-6, 2-6

1/8-finale:
Charlotte Mosbæk Ellegaard vs. (Q) Marine Bossu (FRA) 6-2, 6-3
Johanne Christine Svendsen vs. Ninon Martinache (FRA) 5-7, 2-6 (tirsdag)

Kvartfinale: Charlotte Mosbæk Ellegaard vs. Gloria Alogo Piqueras (ESP) 6-3, 6-3
Semifinale: Charlotte Mosbæk Ellegaard vs. [4] Tara Zoppas (FRA) 2-6, 0-6 (torsdag)

U14 Girls doubles

1/8-finale: [3] Charlotte Mosbæk Ellegaard/Johanne Christine Svendsen (DEN) – bye
Kvartfinale: Charlotte/Johanne vs. Marine Bossu/Ninon Martinache (FRA) 6-0, 4-6, [10-5]
Semifinale: Charlotte/Johanne vs. [2] Klaudija Bubelyte/Emilija Tverijonaite (LTU) 3-6, 0-6 (onsdag)

Category 3, Norrkoping Elite Hotels Junior Open (SWE) – Hardcourt

U14 Boys singles kvalifikation

Q64:
[10] Jonathan Sund Nordahl (DEN) – bye
Esben Josephsen (DEN) vs. Hampus Hagglund (SWE) 4-6, 4-6

Q32: Jonathan Sund Nordahl vs. Gabriel Berner (SWE) 6-1, 1-6, 6-3
QFi: Jonathan Sund Nordahl vs. [3] Mats Herremans (BEL) 5-7, 2-6

U14 Boys singles hovedturnering

R32:
Asger Emil Ildor (DEN) vs. [7] Allan Krueger (SWE) 0-6, 1-6 (mandag)
[6] Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) vs. Viggo Grondahl (SWE) 6-1, 2-6, 6-7(3) (mandag)

U14 Boys doubles

1/8-finale: [2] Asger Emil Ildor/Caspar Jalili Mikkelsen (DEN)  – bye
Kvartfinale: Asger Emil/Caspar Jalili vs. Matija Samardzic (MON)/Markus Kristofer Sinivee (EST) 6-0, 6-3
Semifinale: Asger Emil/Caspar Jalili vs. Louis Davey/George Russell (GBR) 6-7(2), 4-6 (torsdag)

U14 Girls singles hovedturnering

R32: [7] Divine Dasam Nweke (DEN) vs. Johanna Strom (SWE) 1-6, 4-6 (mandag)

U14 Girls doubles

1/8-finale: [4] Divine Dasam Nweke (DEN)/Stefani Pantaia (ROU) – bye
Kvartfinale: Divine/Stefani vs. Tilde Stromquist/Emelie Westin (SWE) 5-7, 3-6 (onsdag)

Category 3, VLTC Nexia BT European Tournament U16, Corradino Paola (MLT) – Asfalt

U16 Boys singels kvalifikation

Q32: Jens Schou (DEN) vs. Salvador Salema (POR) 5-7, 2-6

U16 Boys singles hovedturnering

R64:
Kevin Chen (DEN) vs. Aleksandras Urbanavicius (LTU) 6-4, 6-1
Tobias Bo Kudsk (DEN) vs. (Q) Alexander Gammariello (ITA) 6-2, 7-5
Lukas Goldstein Wendelboe (DEN) vs. Paul Ender (AUT) 6-1, 6-4

R32:
Kevin Chen vs. [6] Tomas Pinho (POR) 2-6, 5-7
Tobias Bo Kudsk vs. [9] Justas Trainauskas (LTU) 6-4, 6-4
Lukas Goldstein Wendelboe vs. [15] vs. David Tesic (GER) 6-1, 6-3

1/8-finale: Tobias Bo Kudsk vs. [8] Berk Bugarikj (MKD) 6-2, 6-2
1/4-finale: Tobias Bo Kudsk vs. [3] Tiago Torres (POR) 3-6, 1-6 (torsdag)

U16 Boys doubles

R32:
Kevin Chen (DEN)/Christian Kuehne (SUI) vs. Paul Ender/Julius Ratt (AUT) 4-6, 4-6
[5] Tobias Bo Kudsk (DEN)/Luka Mikrut (CRO) – bye
Jens Schou/Lukas Goldstein Wendelboe (DEN) vs. Nikita Petrusenko/Vilius Sauciunas (LTU) 6-3, 4-6, [10-8]

1/8-finale: Schou/Wendelboe vs. Kudsk/Mikrut 3-6, 6-4, [10-8]
Kvartfinale: Schou/Wendelboe vs. [3] Vasco Leote Prata/Tomas Pinho (POR) 4-6, 5-7 (torsdag)

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)