Holger Rune, Jannik Sinner og Casper Ruud m.fl. kan følges på Sport Live ved Kooyong Classic. Både Elmer Møller og August Holmgren i hovedturnering i Challenger 75

Næsten alle topspillerne på både ATP og WTA touren var i aktion og spillede om ranglistepoint i årets første uge.
Med en finaleplads ved ATP 250 Brisbane optjente 20-årige Holger Rune 165 point, hvorved han konsoliderede 8. pladsen på ATP-ranglisten.

21-årige Clara Tauson optjente med en semifinale ved WTA 125 Canberra 49 point, og derved er hun lige akkurat tilbage i top 100, og selvom hun har meldt afbud til WTA 250 Hobart i denne uge, vil hun alligevel avancere indtil 4 pladser på den næste rangliste.

I WTA 250 Hobart er no. 30 Elise Mertens eneste deltager fra top 50, og ved ATP 250 Auckland er no. 17 Ben Shelton (USA) og no. 18 Cameron Norrie (GBR) topseedet.

4 af top 10 på WTA ranglisten (Elena Rybakina, Jessica Pegula, Marketa Vondrousova og Barbora Krejcikova) deltager i WTA 500 udgaven af Adelaide International, hvor no. 13 Tommy Paul (USA) og no. 19 Nicolas Jarry (CHI) er topseedede i ATP 250 udgaven.

 

Ovennævnte turneringer kan følges på TV 2 Play, og desuden vises ATP kampe på Tennistv og WTA kampe på WTATV.

Flere fra top 20 deltager i opvisningsturneringen Kooyong Classic i Melbourne – no. 4 Jannik Sinner, no. 8 Holger Rune, no. 11 Casper Ruud, no. 15 Karen Khachanov og no. 16 Frances Tiafoe.
Desuden deltager no. 42 Andy Murray, der respektfuldt omtales i programmet som Sir Andy Murray, og derudover deltager de tidligere topnavne no. Stan Wawrinka, Dominic Thiem og Milos Raonic samt no. 60 Zhang Zhi Zhen (CHN) og no. 150 Marc Polmans AUS.

Endvidere optræder det 16-årige stjernefrø Mirra Andreeva, der allerede er i top 50, samt 21-årige Emma Raducanu, der i sidste uge – efter 9 måneders turneringspause – gjorde comeback ved WTA 250 i Auckland, hvor hun i 2. runde led samme skæbne som Caroline Wozniacki i 1. runde, da hun blev besejret 6-7(5), 7-6(3), 6-1 af Elina Svitolina, der nåede finalen, hvor 1. seedede Coco Gauff genvandt titlen fra sidste år med finalesejr 6-7(4), 6-3, 6-3.

Når Kooyong Classic indledes natten til onsdag kl. 01:00cet spilles følgende kampe:
4 Jannik Sinner ITA vs. 150 Marc Polmans AUS
42 Sir Andy Murray GBR vs. 674 Marin Cilic CRO
8 Holger Rune 🇩🇰 vs. 15 Karen Khachanov
NB 0500: 16 Frances Tiafoe USA vs. 60 Zhang Zhi Zhen CHN

Turnering kan følges på Sport Live.

Elmer og August spiller Challenger 75 i Portugal

I sidste uge deltog 20-årige Elmer Møller ved M25 Esch/Alzette i Luxembourg, hvor han fik en markant uheldig lodtrækning, idet han i 1. runde mødte 31-årige Nikoloz Basilashvili (GEO), der indtil for knap et år siden var fast inventar i top 100, hvor han 2019 opnåede sin højeste rangering som no. 16.
Selvom Elmer var godt med i kampen, kunne han ikke hindre sejr 6-4, 7-5 til Basilashvili, der i næste runde trak sig ved stillingen 2-2 i 1. sæt mod no. 540 Jonas Forejtek (CZE), der efterfølgende nåede finalen.

I denne uge har Elmer været igennem kvalifikationen til ATP Challenger 75 Oeiras 2 i Portugal, hvor han i den første kvalrunde vandt 2-6, 6-4, 6-1 over den jævnaldrende no. 319 Toby Alex Kodat (USA), som mange formentlig husker fra finalen, da Holger Rune vandt junior-titlen ved French Open 2019.

I kvalfinalen vandt Elmer mandag 6-0, 7-5 over no. 333 Mathys Erhard (FRA), og tirsdag møder han i 1. runde 22-årige no. 715 Nicolas Alvarez Varona (ESP), der har en Protected Ranking (PR), da han var ude af spillet en længere periode sidste år.

Dermed er Elmer videre til hovedturneringen, hvor 25-årige August Holmgren mandag vandt 1. sæt 6-2 over no. 290 Maximilian Neuchrist (AUT), der efterfølgende trak sig fra kampen.
I 2. runde møder August – formentlig onsdag – 1. seedede no. 243 Alejandro Moro Canas (ESP).

August er no. 296 på den seneste rangliste, hvor Elmer er no. 397.

Davis Cup Pressemøde 2023
Foto: Tennisavisen – August Holmgren og Elmer Møller

Kvalifikation til Australian Open forsinket af regn

Allerede ved midnat natten til mandag dansk tid var de første kampe i kvalifikationen til Australian Open programsat, men på grund af dårligt vejr blev der ikke spillet en eneste kamp.
Alle kvalkampe kan følges på Discovery+ og Eurosport Player.

Kvalifikationen til juniorudgaven indledes 17. januar, hvor der kan være dansk deltagelse, hvis 17-årige Laura Brunkel, der står som 6. Alternate på Acceptancelisten, slipper igennem nåleøjet.

Ifølge dette opslag på DTF’s facebook er Sportschef Jens Anker Buus Andersen med Laura “Down Under”, hvor hun fra onsdag deltager i kvalifikationen til J300 Traralgon.

Fredag indledes hovedturneringen, hvor det kan være interessant at følge dansk-britiske 16-årige Oliver Bønding, der er no. 13 på ITFs junior-rangliste, samt den  talentfulde 17-årige nordmand Nicolai Budkov Kjaer, der er no. 6 på ranglisten og formentlig betragtes som “den nye” Casper Ruud.

Nicolai Budkov Kjaer,
Foto: Espen Hildrup – Nicolai Budkov Kjaer

Begge deltager ligeledes i hovedturneringen ved junior-dgaven af Australian Open.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive. opdateret.
Nordiske flag: 🇩🇰 – 🇸🇪 – 🇳🇴 – 🇫🇮

Udvalgte kampe lørdag 13. januar

Billeder:  Jelena Ostapenko og Daria Kasatkina – TV 2 Play WTA 500 Adelaide 08:30

====

ATP 250 Auckland (NZL) – Tennistv.com, TV 2 Play

Centre Court – start 02:00cet (Finale)
Taro Daniel JPN vs. Q Alejandro Tabilo CHI

====

WTA 500/ATP 250 Adelaide (AUS) – TV 2 Play, ATP: Tennistv.com, WTA: WTATV.com

Centre Court – start 04:30cet (Finale)
7 Jiri Lehecka CZE vs. Jack Draper GBR – ATP
NB 0830: 6 Jelena Ostapenko LAT vs. Daria Kasatkina – WTA

====

WTA 250 Hobart (AUS) – WTATV.com, TV 2 Play

Centre Court – start 03:00cet (Finale)
1 Elise Mertens BEL vs. 2 Emma Navarro USA

====

Elitedivisionen Herrer – https://dtf.tournamentsoftware.com/league/1B969A26-E014-4F4F-859C-E09A004FD889/draw/1

HRT – Skovbakken – lørdag kl. 12.00 på Stadion Allé 9 i Hørsholm
1. HS: Filip Gustafsson – Luka Stojanovic
2. HS: Filip Stidell – Christoffer Hjelm
3. HS: Tom Noltorp – Tristan Brogaard
4. HS: Hector Hertz Nissen – Casper Molich Hoff

Lyngby – KFUM – lørdag kl. 12.15 på Lundtoftevej 53 B i Lyngby
1. HS: Frederik Løchte Nielsen – Oskar Jansson
2. HS: Theodor Boisen – Robin Thour
3. HS: Valdemar Dubin – Mikkel Paludan Müller
4. HS: Amir Albeg – Oscar B. Danielsen

HIK – KB – lørdag kl. 13.00 på Hartmannsvej 37 i Hellerup
1. HS: Artem Adviediev – Elmer Møller
2. HS: André Meinertz – Lewie Lane
3. HS: Thomas Kromann – Philip Hjorth
4. HS: Christoffer Kønigsfeldt – Cornelius Shalmi

Gentofte – B.93 – lørdag kl. 13.30 på Skolevej 36 i Gentofte
1. HS: Philip Ørnø – Henrik Heise Korsgaard
2. HS: Kasper Warming – Nikolaj Katic
3. HS: Christoffer Topp-Parving – Maxim Landa
4. HS: Asger Thorn Sørensen – Holger Nørregaard

—-

Elitedivisionen Damer – https://dtf.tournamentsoftware.com/league/1B969A26-E014-4F4F-859C-E09A004FD889/draw/19

Fruens Bøge – Gentofte – lørdag kl. 11:00 på Dalumvej 95 F i Odense
1. DS: Anastasia Yakimova – Emilie Francati
2. DS: Cecilie Wiche – Frederikke Pape
3. DS: Sophia Ragus – Emma Håkansson
4. DS: Vanessa Timm – Milla Maluka Hoffmann

Sønderborg – KB – lørdag kl. 12:00 på Tennis Allë 1 i Sønderborg
1. DS: Louise Hanggaard Fisker – Rebecca Munk Mortensen
2. DS: Loote Ussi Argo – Vilma Krebs Hyllested
3. DS: Anne-Rieke Reich – Cecilie Fridthjof
4. DS: Emma Lohse – Zoe Du Pasquier Jensen

HRT – HIK – lørdag kl. 12:00 på Stadion Allé 9 i Hørsholm
1. DS: Mille Mørk – Liva Viller Møller
2. DS: Frederikke Svarre – Lea Wejp-Olsen
3. DS: Sofia Mortensen – Vigga Scheuer Moesgaard
4. DS: Victoria Kapcia – Annett Ianev

ATK – B 93 – lørdag kl. 13:00 på Borups Allé 273 i København
1. DS: Katerina Norup Hansen – Nicoli Pereira
2. DS: Olivia Kaiser – Ophelia Ruus
3. DS: Anna S. Christensen – Victoria Andersen
4. DS: Katrine S. Christensen -Amani Azarkan

====

WTA/ATP Challenger – WTA: Bet365/Unibet/Oddset, ATP: www.atptour.com/en/atp-challenger-tour/challenger-tv

====

ITF World Tennis Tour
Livestream: live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: live.itftennis.com/en/live-scores/

====

Resultater opdateres på: https://www.tennisavisen.dk/uge-2-elmer-og-august-spiller-challenger-75-i-portugal-holger-opvisning-paa-sport-live/


Genveje: ITF, ITF Junior, TE Junior, UTRDanske, Svenske DavisCup, BJKCup

Rang- og Entrylister opdateres jævnligt på dette link. : WTAATPITF GirlsITF Boys


ATP Tour & WTA Tour  

ATP 250 ASB Classic Auckland (NZL) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +12 timer

Finale: Q Alejandro Tabilo CHI vs. Taro Daniel JPN 6-2, 7-5

Semifinale
Taro Daniel JPN vs. 1 Ben Shelton USA 7-5, 7-6(9)
Q Alejandro Tabilo CHI vs. 6 Arthur Fils FRA 6-2, 7-5

Kvartfinale
1 Ben Shelton USA vs. Roberto Carballes Baena ESP 6-4, 6-3
Taro Daniel JPN vs. Q Alexandre Muller FRA 6-4, 6-7(3), 6-3
6 Arthur Fils FRA vs. Daniel Altmaier GER 7-6(2), 1-0 Ret’d
Q Alejandro Tabilo CHI vs. 2 Cameron Norrie GBR – walkover

1/8-finale
1 Ben Shelton USA vs. Fabian Marozsan HUN 6-3, 6-4
Roberto Carballes Baena ESP vs. 7 Sebastian Ofner AUT 7-5, 6-3
Q Alexandre Muller FRA vs. 3 Francisco Cerundolo ARG 6-1, 6-1
Taro Daniel JPN vs. 8 Max Purcell AUS 6-2, 6-4

6 Arthur Fils FRA vs. Nuno Borges POR 6-2, 6-0
Daniel Altmaier GER vs. 4 Felix Auger-Aliassime CAN 7-6(9), 7-5
Q Alejandro Tabilo CHI vs. Botic van de Zandshulp NED 7-5, 6-3
2 Cameron Norrie GBR vs. Q Luca Van Assche FRA 6-3, 6-7(6), 6-1

R32
1 Ben Shelton USA – bye
Fabian Marozsan HUN vs. Gael Monfils FRA 6-4, 6-7(6), 7-6(4)
Roberto Carballes Baena ESP vs. Roberto Bautista Agut ESP 6-4, 6-3
7 Sebastian Ofner AUT vs. WC Denis Shapovalov CAN 6-4, 6-2

3 Francisco Cerundolo ARG – bye
Q Alexandre Muller FRA vs. Benjamin Bonzi FRA 6-3, 7-5
Taro Daniel JPN vs. Aleksandar Vukic AUS 7-5, 7-5
8 Max Purcell AUS vs. WC Kiranpal Pannu NZL 6-4, 6-4
==
6 Arthur Fils FRA vs. WC Richard Gasquet FRA 6-3, 6-4
Nuno Borges POR vs. Q Alex Michelsen USA 0-6, 7-6(6), 6-3
Daniel Altmaier GER vs. Marcos Giron USA 7-6(5), 6-2
4 Felix Auger-Aliassime CAN – bye

Botic van de Zandshulp NED vs. Christopher Eubanks USA 7-6(5), 6-2
Q Alejandro Tabilo CHI vs. Borna Gojo CRO 1-6, 6-3, 6-2
Q Luca Van Assche FRA vs. Jeffrey John Wolf USA 6-4, 6-2
2 Cameron Norrie GBR – bye

Qfi: 90 Luca Van Assche FRA vs. (7) 86 Jaume Munar ESP 3-6, 7-6(5), 6-2

Q16
90 Luca Van Assche FRA vs. (Alt) Artem Sitak NZL 6-1, 6-1
(7) 86 Jaume Munar ESP vs. PR 292 Jiri Vesely CZE 6-2, 7-6(2)


WTA 500/ATP 250 Adelaide International (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +9½ time

TV-dækning: TV 2 Play, ATP: Tennistv.com, WTA: WTATV.com

ATP 250 singles

Finale: 7 Jiri Lehecka CZE vs. Jack Draper GBR 4-6, 6-4, 6-3

Semifinale
Jack Draper GBR vs. 8 Alexander Bublik KAZ 7-6(2), 6-4
7 Jiri Lehecka CZE vs. 3 Sebastian Korda USA 6-2, 6-1

Kvartfinale
Jack Draper GBR vs. 1 Tommy Paul USA 6-1, 6-4
8 Alexander Bublik KAZ vs. 4 Lorenzo Musetti ITA 6-3, 6-7(4), 7-5
3 Sebastian Korda USA vs. WC Christopher O’Connell AUS 6-4, 6-4
7 Jiri Lehecka CZE vs. 2 Nicolas Jarry CHI 6-4, 7-5

1/8-finale
1 Tommy Paul USA vs. Q Alex Bolt AUS 6-3, 6-2
Jack Draper GBR vs. Miomir Kecmanovic SRB 5-7, 7-6(9), 7-6(7)
4 Lorenzo Musetti ITA vs. Jordan Thompson AUS 6-4, 6-1
8 Alexander Bublik KAZ vs. Daniel Evans GBR 4-6, 6-2, 6-1
==
WC Christopher O’Connell AUS vs. Alexander Shevchenko 6-3, 6-1
3 Sebastian Korda USA vs. Lorenzo Sonego ITA 6-4, 7-6(10)
7 Jiri Lehecka CZE vs. Dusan Lajovic SRB 7-5, 4-6, 6-3
2 Nicolas Jarry CHI vs. Matteo Arnaldi ITA 6-7(5), 7-6(7), 6-4

R32
1 Tommy Paul USA – bye
Q Alex Bolt AUS vs. LL Thiago Seyboth Wild BRA 6-3, 6-2
Miomir Kecmanovic SRB vs. Mackenzie McDonald USA 6-4, 6-2
Jack Draper GBR vs. 5 Sebastian Baez ARG 6-1, 6-3

4 Lorenzo Musetti ITA – bye
Jordan Thompson AUS vs. Q Facundo Diaz Acosta ARG 6-2, 6-2
Daniel Evans GBR vs. WC Rinky Hijikata AUS 6-3, 6-4
8 Alexander Bublik KAZ vs. LL James McCabe AUS 6-2, 6-3
==
Alexander Shevchenko vs. 6 Tomas Martin Etcheverry ARG 7-6(4), 4-6, 7-5
WC Christopher O’Connell AUS vs. Q Arthur Rinderknech FRA 6-4, 6-4
Lorenzo Sonego ITA vs. Yannick Hanfmann GER 7-5, 2-6, 7-6(9)
3 Sebastian Korda USA – bye

7 Jiri Lehecka CZE vs. Q Adam Walton AUS 6-1, 6-3
Dusan Lajovic SRB vs. WC Thanasi Kokkinakis AUS 3-6, 6-1, 6-4
Matteo Arnaldi ITA vs. LL Bernabe Zapata Miralles ESP 6-4, 6-3
2 Nicolas Jarry CHI – bye


WTA 500 singles

Finale: 6 Jelena Ostapenko LAT vs. Daria Kasatkina

Semifinale
6 Jelena Ostapenko LAT vs. Ekaterina Alexandrova 6-2, 7-6(3)
Daria Kasatkina vs. 2 Jessica Pegula USA – walkover

Kvartfinale
Ekaterina Alexandrova vs. 1 Elena Rybakina KAZ 6-3, 6-3
6 Jelena Ostapenko LAT vs. Marta Kostyuk UKR 7-5, 6-3
Daria Kasatkina vs. (SE) Laura Siegemund GER – walkover
2 Jessica Pegula USA vs. Q Anastasia Pavlyuchenkova 6-7(1), 7-5, 6-4

1/8-finale
1 Elena Rybakina KAZ vs. LL Cristina Bucsa ESP 6-3, 7-5
Ekaterina Alexandrova vs. 8 Veronika Kudermetova 6-4, 6-4
Marta Kostyuk UKR vs. LL Taylor Townsend USA 6-3, 2-6, 6-4
6 Jelena Ostapenko LAT vs. Caroline Garcia FRA 6-4, 5-7, 6-4
==
(SE) Laura Siegemund GER vs. LL Ana Bogdan ROU 6-4, 7-5
Daria Kasatkina vs. Q Anna Kalinskaya 5-7, 6-4, 7-5
Q Anastasia Pavlyuchenkova vs. Q Katerina Siniakova CZE 2-6, 6-3, 6-2
2 Jessica Pegula USA vs. LL Bernarda Pera USA 4-6, 6-2, 6-3

R32
1 Elena Rybakina KAZ – bye
LL Cristina Bucsa ESP vs. Jasmine Paolini ITA 6-3, 6-3
Ekaterina Alexandrova vs. Magda Linette POL 3-6, 7-6(8), 7-5
8 Veronika Kudermetova vs. LL Ashlyn Krueger USA 6-2, 7-5

LL Taylor Townsend USA vs. Q Aliaksandra Sasnovich 6-3, 7-6(4)
Marta Kostyuk UKR vs. Anhelina Kalinina UKR 7-6(3), 6-1
Caroline Garcia FRA vs. Faylah Preston AUS 6-4, 1-6, 6-3
6 Jelena Ostapenko LAT vs. Sorana Cirstea ROU 2-6, 6-3, 6-4
==
(SE) Laura Siegemund GER vs. 7 Liudmila Samsonova 6-7(1), 6-4, 6-4
LL Ana Bogdan ROU vs. Q Katie Boulter GBR 6-3, 6-4
Daria Kasatkina vs. Q Claire Liu USA 6-4, 6-3
Q Anna Kalinskaya vs. 4 Barbora Krejcikova CZE 7-5, 3-6, 7-5

Q Anastasia Pavlyuchenkova vs. 5 Beatriz Haddad Maia BRA 6-3, 6-4
Q Katerina Siniakova CZE vs. WC Karolina Pliskova CZE 6-2, 6-1
LL Bernarda Pera USA vs. WC Paula Badosa ESP 3-6, 6-2, 6-3
2 Jessica Pegula USA – bye

Qfi: 86 Aliaksandra Sasnovic vs. (Alt) 608 Ulrikke Eikeri 🇳🇴 6-3, 6-2

Q16
(Alt) 608 Ulrikke Eikeri 🇳🇴 vs. (Alt) Samantha Murray Sharan GBR 6-3, 5-7, 7-5
86 Aliaksandra Sasnovic vs. (9) 74 Elina Avanesyan 7-6(4), 4-6, 6-2


WTA 250 Hobart International (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Play

Finale: 2 Emma Navarro USA vs. 1 Elise Mertens BEL 6-1, 4-6, 7-5

Semifinale
1 Elise Mertens BEL vs. WC Daria Saville AUS 6-4, 4-6, 7-5
2 Emma Navarro USA vs. Q Yue Yuan CHN 6-4, 6-3

Kvartfinale
1 Elise Mertens BEL vs. Arantxa Rus NED 7-5, 6-0
WC Daria Saville AUS vs. 3 Lin Zhu CHN 3-6, 6-1, 6-4
Q Yue Yuan CHN vs. Q Yulia Putintseva KAZ 7-5, 7-6(4)
2 Emma Navarro USA vs. LL Viktorya Tomova BUL 4-6, 6-3, 6-2

1/8-finale
1 Elise Mertens BEL vs. Q Anna Karolina Schmiedlova SVK 6-2, 6-3
Arantxa Rus NED vs. 8 Varvara Gracheva 6-2, 6-3
3 Lin Zhu CHN vs. Caroline Dolehide USA 5-7, 6-3, 6-4
WC Daria Saville AUS vs. WC/6 Sofia Kenin USA 7-6(3), 6-1
==
Q Yulia Putintseva KAZ vs. 5 Marie Bouzkova CZE 6-4, 1-6, 6-3
Q Yue Yuan CHN vs. 4 Xinyu Wang CHN 7-5, 6-3
LL Viktorya Tomova BUL vs. 9 Tatjana Maria GER 6-0, 6-1
2 Emma Navarro USA vs. Q Magdalena Frech POL 6-3, 6-3

R32
1 Elise Mertens BEL vs. Danielle Collins USA 6-2, 6-3
Q Anna Karolina Schmiedlova SVK vs. Q Maria Camila Osorio Serrano COL 1-6, 7-6(4), 7-5
Arantxa Rus NED vs. LL Linda Fruhvirtova CZE 6-3, 5-7, 6-3
8 Varvara Gracheva vs. Peyton Stearns USA 7-6(3), 3-6, 7-5

3 Lin Zhu CHN vs. Lucia Bronzetti ITA 7-5, 6-1
Caroline Dolehide USA vs. Mayar Sherif EGY 6-1, 6-4
WC Daria Saville AUS vs. Anna Blinkova 3-6, 6-4, 6-4
WC/6 Sofia Kenin USA vs. Greet Minnen BEL 6-3, 6-3
==
5 Marie Bouzkova CZE vs. Q Viktorija Golubic SUI 6-2, 6-4
Q Yulia Putintseva KAZ vs. Elisabetta Cocciaretto ITA 0-6, 7-5, 7-6(4)
Q Yue Yuan CHN vs. Sloane Stephens USA 6-4, 3-6, 7-6(5)
4 Xinyu Wang CHN vs. WC Olivia Gadecki AUS 6-3, 3-6, 6-3

9 Tatjana Maria GER vs. LL Nadia Podoroska ARG 6-1, 4-3 Ret’d
LL Viktorya Tomova BUL vs. Martina Trevisan ITA 6-3, 6-3
Q Magdalena Frech POL vs. Sara Sorribes Tormo ESP 0-6, 6-1, 6-4
2 Emma Navarro USA vs. Clara Burel FRA 4-6, 6-3, 6-3


Kval, Grand Slam Australian Open – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

Men’s singles

Q128 (udvalgte)
Elias Ymer 🇸🇪 vs. Ryan Peniston GBR 1-6, 6-4, 6-7(7)
Otto Virtanen 🇫🇮 vs. Andrea Vavassori ITA 0-6, 3-6

Women’s singles

Q64
(18) Rebecca Peterson 🇸🇪 vs. Anastasia Zakharova 4-6, 6-2, 4-6

212 Nigina Abduraimova UZB vs. 218 Dominika Salkova CZE
30 Celine Naef SUI vs. Storm Hunter AUS

Q128 (udvalgte)
Anastasia Zakharova vs. Jana Kolodynska 6-1, 6-3
(18) Rebecca Peterson 🇸🇪 vs. Alexandra Eala PHI 6-2, 7-5

Storm Hunter AUS vs. Kaia Kanepi EST 6-3, 6-2
30 Celine Naef SUI vs. Tatiana Prozorova 6-1, 6-2


Opvisning, Kooyong, Melbourne (AUS) – Hardcourt – 10-12. januar
Tidsforskel: cet +10 timer

TV-dækning: Sport Live

Onsdag – start 01:00cet
4 Jannik Sinner ITA vs. 150 Marc Polmans AUS 6-4, 6-0
674 Marin Cilic CRO vs. 42 Sir Andy Murray GBR 6-3, 7-5
8 Holger Rune 🇩🇰 vs. 15 Karen Khachanov 6-4, 7-5
60 Zhang Zhi Zhen CHN vs. 16 Frances Tiafoe USA 6-3, 7-5

Torsdag – start 01:00cet
203 Taylah Preston AUS vs. 85 Linda Fruhvirtova CZE 1-6, 7-6(4), [10-6]
4 Jannik Sinner ITA vs. 11 Casper Ruud 🇳🇴 6-2, 6-3
42 Sir Andy Murray GBR vs. 81 Dominic Thiem AUT 6-4, 6-2
60 Zhang Zhi Zhen CHN vs. 45 Max Purcell AUS 7-6(2), 4-6, [10-7]

Fredag – start 01:00cet
674 Marin Cilic CRO vs. 16 Frances Tiafoe USA 6-7(3), 6-3
81 Dominic Thiem vs. 22 Francisco Cerundolo ARG 6-3, 6-3
58 Mirra Andreeva vs. 54 Danielle Collins USA 7-6(5), 6-1
76 Richard Gasquet FRA vs. 150 Marc Polmans AUS 7-5, 7-6(2)


WTA & ATP Challenger (Uge 2)

Place Country Category Surface
Nonthaburi 2 Thailand CH 75 Hard
Oiras 2 Portugal CH 75 Hard
Buenos Aires Argentina CH 50 Clay

 

CH 75 Oiras 2 (POR)
Tidsforskel: cet -1 time

Kvartfinale
Q 397 Elmer Møller 🇩🇰 vs. (8.) 261 Leandro Riedi SUI 3-6, 2-6

1/8-finale
296 August Holmgren 🇩🇰 vs. (1) 243 Alejandro Moro Canas ESP 3-6, 5-7
==
(8.) 261 Leandro Riedi SUI vs. Q 321 Sebastian Fanselow GER 6-3, 6-0
Q 397 Elmer Møller 🇩🇰 vs. 285 Enrico Dalla Valle ITA 6-2, 6-1
SE 336 Gastao Elias POR vs. 343 Ethan Quinn USA 3-6, 7-5, 6-4
276 Valentin Royer FRA vs. SE 324 Maks Kasnikowski POL 6-3, 6-2

R32
(1) 243 Alejandro Moro Canas ESP vs. 293 Aidan Mayo USA 2-6, 7-6(2), 6-4
296 August Holmgren 🇩🇰 vs. 290 Maximilian Neuchrist AUT 6-2, Ret’d

PR 669 Paul Jubb GBR vs. WC 748 Tiago Pereira POR 6-4, 6-1
(6) 257 Martin Damm USA vs. 286 Michael Geerts BEL 7-6(1), 6-4
==
285 Enrico Dalla Valle ITA vs. LL 304 Dan Added FRA 4-6, 6-3, 7-6(5)
Q 397 Elmer Møller 🇩🇰 vs. PR 715 Nicolas Alvarez Varona ESP 7-5, 1-0 Ret’d

Qfi: 397 Elmer Møller 🇩🇰 vs. (10) 333 Mathus Erhard FRA 6-0, 7-5

Q16
397 Elmer Møller 🇩🇰 vs. (6) 319 Toby Alex Kodat USA 2-6, 6-4, 6-1
(10) 333 Mathus Erhard FRA vs. WC 932 Francisco Rocha POR 6-4, 3-6, 6-3


CH 75 Nonthaburi 2 (THA)
Tidsforskel: cet +6 timer

Q16: (10) 394 Eric Vanshelboim 🇺🇦 vs. 435 Fajing Sun CHN 0-6, 5-7


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF  (uge 2)

Place Country Category Surface
Nonthaburi Thailand W50 – Livestream  Hard
Antalya Turkiye W35 – Livestream  Clay
Loughborough Great Britain W35 – Livestream Hard
Naples, FL USA W35 – Livestream  Clay
Loughborough Great Britain M25 – Livestream Hard
Mandya India M25 – Livestream  Hard
Antalya Turkiye M15 – Livestream  Clay
Doha Qatar M15  Hard
Esch/Alzette Luxembourg W15 Hard
Fort-de-France (MARTINIQUE) France W15  Hard
Kish Island Iran M15  Clay
Manacor Spain M15  Hard
Monastir Tunisia M15  Hard
Monastir Tunisia W15  Hard

 

M15 Manacor (ESP) – Hardcourt

R32: Q 1074 Kane Bonsach Ganley 🇩🇰 vs. (3) 477 Imanol Lopez Morillo ESP 2-6, 6-2, 3-6

Qfi: (4) 1074 Kane Bonsach Ganley 🇩🇰 vs. (14) 1754 Martins Rocens LAT 6-4, 7-6(3)

Q16
(4) 1074 Kane Bonsach Ganley 🇩🇰 vs. Dario Huber SUI 6-7(3), 7-5, [10-1]
(14) 1754 Martins Rocens LAT vs. Noah Regas Luis ESP 6-2, 6-4

Q32
(4) 1074 Kane Bonsach Ganley 🇩🇰 vs. Yoav Versloot NED 6-2, 6-2
Dario Huber Sui vs. WC Patrik Hinz GER 7-5, 6-1
Noah Regas Luis ESP vs. Lamin Lourenzo Da Silva GER 6-0, 3-6, [10-5]
(14) 1754 Martins Rocens LAT vs. Jacob Kahoun SUI 6-0, 6-1


M15 Monastir (TUN) – Hardcourt

R32: Q 1604 Philip Hjorth 🇩🇰 vs. 729 Peter Benjamin Privara SVK 4-6, 2-6

Qfi: (12) 1604 Philip Hjorth 🇩🇰 vs. (7) 1044 Perry Gregg USA 3-6, 6-3, [10-6]

Q16
(7) 1044 Perry Gregg USA vs. Adrian Arcon AUS 6-7(3), 6-1, [10-2]
(12) 1604 Philip Hjorth 🇩🇰 vs. Rui Ning Huang CHN 6-3, 6-2

Q32
Rui Ning Huang CHN vs. 2023 Kirill Mishkin 4-6, 6-1, [10-1]
(12) 1604 Philip Hjorth 🇩🇰 vs. WC Ahmed Mouhan LBA 6-2, 6-1

<< tilbage


ITF Junior (uge 2)

J300 Traralgon (AUS) kval – Hardcourt 

Boys singles

R32
55 Enzo Kohlmann De Freitas BRA vs. 44 Max Stenzer GER
(2) 6 Nicolai Budkov Kjaer 🇳🇴 vs. 40 Izan Almazan Valiente ESP

R64
(8) 13 Oliver Bønding 🇬🇧|(🇩🇰) vs. 24 Hayden Jones AUS 4-6, 6-2, 4-6

55 Enzo Kohlmann De Freitas BRA vs. (16) 23 Thijs Boogaard NED 6-3, 3-1 Ret’d
44 Max Stenzer GER vs. 60 Hugh Winter AUS 6-1, 6-3
40 Izan Almazan Valiente ESP vs. 300 WC Thomas Nicholas Gadecki AUS 6-4, 7-6(7)
(2) 6 Nicolai Budkov Kjaer 🇳🇴 vs. Q 83 Daniele Rapagnetta ITA 6-0, 6-7(3), 6-2

Girls singles

R32
114 Laura Brunkel 🇩🇰 vs. LL 131 Kanon Sawashiro JPN
(2) 9 Emerson Jones AUS vs. 58 Julia Stusek GER

R64:
114 Laura Brunkel 🇩🇰 vs. (13) 28 Elizara Yaneva BUL 6-3, 6-4
LL 131 Kanon Sawashiro JPN vs. 49 Elena Ruxandra Bertea ROU 6-3, 6-3
58 Julia Stusek GER vs. 72 Gabia Paskauskas GBR 6-4, 6-4
(2) 9 Emerson Jones AUS vs. 56 Francesca Gandolfi ITA 6-0, 6-3

Qfi: 114 Laura Brunkel 🇩🇰 vs. (6) 89 Sonja Zhenikhova GER 7-6(5), 2-6, [10-7]

Q32
(6) 89 Sonja Zhenikhova GER vs. 199 Gabby Gregg AUS 6-0, 6-7(3), [10-6]
114 Laura Brunkel 🇩🇰 vs. 138 Alice Bittner USA 6-4, 6-2


J200 New Delhi (IND)

Girls singles

1/8-finale: 287 Sara Børkop 🇩🇰 vs. (1) 80 Lidia Podgorichani 2-6, 2-6

R32
(1) 80 Lidia Podgorichani vs. 395 Laxmisiri Dandu IND 6-3, 6-1
287 Sara Børkop 🇩🇰 vs. 290 Anna Pushkareva 6-1, 6-1

Girls doubles

Kvartfinale: 3 Daria Shadchneva/Anna Pushkareva vs. Børkop/Konjkusic – walkover
1/8-finale: Sara Børkop 🇩🇰/Petra Konjkusic SRB vs. Alt Kariman Bugai (TUR)/Ingkar Dyussebay KAZ 6-2, 6-4


J60 Malmø 🇸🇪 – Hardcourt

Boys singles

Kvartfinale
411 Christian Grønfeldt-Sørensen 🇩🇰 vs. (5) 449 Filip Soderqvist 🇸🇪 2-6, 3-6
778 Rasmus Hembo Mathiasen 🇩🇰 vs. (7) 496 Melvin Kumar 🇸🇪 3-6, 4-6

1/8-finale
411 Christian Grønfeldt-Sørensen 🇩🇰 vs. 982 Dario Navarro AUT 6-2, 6-4
(5) 449 Filip Soderqvist 🇸🇪 vs. (10) 665 Alvar Lange 🇸🇪 6-2, 6-3
==
(7) 496 Melvin Kumar 🇸🇪 vs. WC William Kaltenecker 🇸🇪 6-2, 7-5
778 Rasmus Hembo Mathiasen 🇩🇰 vs. 1168 Julian Platzer AUT 6-1, 6-2

R32
LL 2065 Marcus Sehested 🇩🇰 vs. (19) 786 Pijus Reklevicius LTU 6-4, 0-6, 5-7
898 August Brostrøm Poulsen 🇩🇰 vs. (6) 455 Gustav Andersson 🇸🇪 2-6, 2-6

411 Christian Grønfeldt-Sørensen 🇩🇰 vs. WC Sture Thott 🇸🇪 7-6(6), 6-3
982 Dario Navarro AUT vs. (15) 779 Sander Juuhl Sivertsen 🇳🇴 6-2, 6-2
==
778 Rasmus Hembo Mathiasen 🇩🇰 vs. 935 Johan Oscar Lien 🇳🇴 7-5, 6-3
1168 Julian Platzer AUT vs. (3) 375 Tom Noltorp 🇸🇪 6-4, 6-4

1235 Tristan Thomas Engelschmidt 🇩🇰 vs. (2) 261 Patrik Munkhammar 🇸🇪 2-6, 1-6

R64
(19) 786 Pijus Reklevicius LTU – bye
LL 2065 Marcus Sehested 🇩🇰 vs. 1163 Cameron Kroman Amiri 🇸🇪

898 August Brostrøm Poulsen 🇩🇰 vs. WC Jonathan Ekstrand 🇸🇪
(6) 455 Gustav Andersson 🇸🇪 – bye

411 Christian Grønfeldt-Sørensen 🇩🇰 – bye
WC Sture Thott 🇸🇪  vs. 1614 David Aguiar Johansson ESP 6-0, 6-4
==
1606 Oliver Steines 🇩🇰 vs. wC William Kaltenecker 🇸🇪 6-7(3), 4-6

778 Rasmus Hembo Mathiasen 🇩🇰 – bye
935 Johan Oscar Lien 🇳🇴 vs. 1133 Linus Andersson 🇸🇪

Q Andreas Philip Cort Maleeva Hansen 🇩🇰 vs. 1593 Fredrik Borch-Nielsen 🇳🇴 4-6, 5-7

1235 Tristan Thomas Engelschmidt 🇩🇰 vs. Q 2023 Edvin Kraft 🇸🇪
(2) 261 Patrik Munkhammar 🇸🇪 – bye

Qfi
Andreas Philip Cort Maleeva Hansen 🇩🇰 vs. 2366 Mads Bruhn Aaby 🇩🇰 4-6, 6-2, [10-7]
(7) 2065 Marcus Sehested 🇩🇰 vs. 5) 2023 Edvin Kraft 🇸🇪 3-6, 6-2, [3-10]
(6) 2055 Mikko Hemmingsen Bach Hansen 🇩🇰 vs. 2465 Nikolai Shibani 🇳🇴 3-6, 1-6

Q16
3107 Emil Remsted 🇩🇰 vs. Wincent Belltoft 🇸🇪 6-2, 4-6, [10-12]
3288 Christoffer Topp-Parving 🇩🇰 vs. (9) 2124 Kelvin Walltin 🇸🇪 4-6, 6-4, [10-12]
2710 Christoffer Thielsen 🇩🇰 vs. (3) 1851 Bruno Johansson 🇸🇪 4-6, 6-2, [5-10]

2366 Mads Bruhn Aaby 🇩🇰 vs. (4) 1953 Egor Rybakov 🇫🇮 6-0, 6-3
Andreas Philip Cort Maleeva Hansen 🇩🇰 vs. Alt Marc Sonderegger SUI 6-3, 6-7(6), [10-1]

2833 Hector Hertz Nissen 🇩🇰 vs. (5) 2023 Edvin Kraft 🇸🇪 2-6, 6-4, [8-10]
(7) 2065 Marcus Sehested 🇩🇰 vs. Erik Gahnstrom 🇸🇪 6-2, 6-2

(6) 2055 Mikko Hemmingsen Bach Hansen 🇩🇰 vs. Matthew Ground GBR 6-0, 6-3
2465 Nikolai Shibani 🇳🇴 vs. (11) 2295 William Kjellberg 🇸🇪 1-6, 6-2, [10-7]

Q32
Wincent Belltoft 🇸🇪 vs. 1615 Bjorn Cristiano Asbjornrod Valdivieso 🇳🇴 3-6, 6-3, [11-9]
3107 Emil Remsted 🇩🇰 vs. Lukas Jonsson 🇸🇪 6-1, 6-2
3288 Christoffer Topp-Parving 🇩🇰 vs. WC Dante Levinsson-Olsson 🇸🇪 6-0, 6-2
(9) 2124 Kelvin Walltin 🇸🇪 vs. Maximilian Williams GBR 6-2, 6-4

(2) 1631 Lucas Christmas Møller 🇩🇰 vs. Fabian Engkvist 🇸🇪 2-6, 5-7

Sebastian Kjølbye 🇩🇰 vs. (3) 1851 Bruno Johansson 🇸🇪 3-6, 2-6
2710 Christoffer Thielsen 🇩🇰 vs. 3288 Philip Svahn 🇸🇪 6-3, 6-3
Mathew McLain GBR vs. Wc Kenan Alisic 🇸🇪
(10) 2184 Christopher Lund Kuhl 🇩🇰 vs. 3288 William Olsson 🇸🇪 1-6, 4-6

(4) 1953 Egor Rybakov 🇫🇮 vs. Linus Christiansson 🇸🇪 7-5, 7-5
2366 Mads Bruhn Aaby 🇩🇰 vs. WC Maximus Muller 🇸🇪 6-1, 6-1
Andreas Philip Cort Maleeva Hansen 🇩🇰 vs. Oliver Karlsson SWE 6-2, 6-4
Alt Marc Sonderegger SUI vs. WC Oscar Tauson 🇸🇪 4-6, 6-2, 10-7

(5) 2023 Edvin Kraft 🇸🇪 2879 Paul Hjorteland 6-1, 6-4
2833 Hector Hertz Nissen 🇩🇰 vs. Filip Hesser 🇸🇪 7-5, 6-4
Erik Gahnstrom 🇸🇪 vs. Adam Svardfeldt 6-3, 2-6, [10-8]
(7) 2065 Marcus Sehested 🇩🇰 vs. Adam Svardfeldt 🇸🇪 6-3, 6-0

(6) 2055 Mikko Hemmingsen Bach Hansen 🇩🇰 vs. 2879 Arvid Hagejard 🇸🇪 6-2, 6-3
Matthew Ground GBR vs. 2879 Malte Zatterstrom 🇸🇪 6-4, 6-2

Boys doubles

Semifinale: Poulsen/Sørensen vs. 1 Tom Noltorp/Patrik Munkhammar 🇸🇪
Kvartfinale: Poulsen/Sørensen vs. Simon Munkhammar 🇸🇪/Pijus Reklevicius LTU – walkover

1/8-finale
Poulsen/Sørensen vs. Fredrik Borch-Nielsen/Fabian Garvi 🇳🇴 6-0, 6-2

Mathiasen/Franchi vs. 3 Tim Malmqvist/Filip Soderqvist 🇸🇪 4-6, 3-6

R32
August Brostrøm Poulsen/Christian Grønfeldt-Sørensen 🇩🇰 – bye

Rasmus Hembo Mathiasen 🇩🇰/Enrico Franchi GBR – bye


Girls singles

Kvartfinale: 1011 Sofia Mortensen 🇩🇰 vs. 1190 Daria Litvinova 6-3, 5-7, 1-6

1/8-finale
Q 2557 Marie Benmouyal 🇩🇰 vs. (1) 189 Tilda Hessleryd 🇸🇪 1-6, 2-6

1136 Frederikke Alberte Pape 🇩🇰 vs. 1190 Daria Litvinova 3-6, 0-6
1011 Sofia Mortensen 🇩🇰 vs. Yelena Lebeau FRA 6-7(4), 7-5, 6-2
1954 Anna Brandt Schultz 🇩🇰 vs. (6) 447 Antonina Czajka POL 1-6, 0-6
(2) 315 Linea Bajraliu 🇸🇪 vs. 1453 Isabella Angelina Abendroth GER 3-6, 6-2, 6-4

R32
(1) 189 Tilda Hessleryd 🇸🇪 vs.1369 Ester Gonosova SVK 6-3, 6-1
Q 2557 Marie Benmouyal 🇩🇰 vs. (14) 999 Elisabeth Braathen 🇳🇴 7-5, 6-2
683 Sophia Izabella Ragus 🇩🇰 vs. Q 3208 Margareth Keref 🇳🇴 3-6, 4-6
Rebecca Malmstrom 🇸🇪 vs. (7) 543 Iva Marinkovic 🇸🇪 6-2, 2-0 Ret’d
==
1190 Daria Litvinova vs. (6) 575 Alisha Ndukwu GBR 6-3, 7-5
1136 Frederikke Alberte Pape 🇩🇰 vs. (17) 872 Anastasia Pettersson 🇸🇪 6-2, 6-2

1011 Sofia Mortensen 🇩🇰 vs. 1347 Fredrika Runstrom 🇸🇪 1-6, 6-3, 6-1
Yelena Lebeau FRA vs. (3) 335 Tilda Larsson 🇸🇪 6-0, 6-4

(6) 447 Antonina Czajka POL vs. 1446 Anna Krljic 🇸🇪 6-4, 6-2
1954 Anna Brandt Schultz 🇩🇰 vs. (9) 628 Odeta Panasa LAT 7-5, 6-4

R64
Q 2557 Marie Benmouyal 🇩🇰 WC 3168 Esther Mansson 🇸🇪
(14) 999 Elisabeth Braathen 🇳🇴 – bye

683 Sophia Izabella Ragus 🇩🇰 – bye
Q 3208 Margareth Keref 🇳🇴 vs. WC 2773 Lisa Noltorp 🇸🇪

Q Ella Møller Wilstrup 🇩🇰 vs. 1782 Sofia Gottlieb 🇸🇪 3-6, 2-6
==
1136 Frederikke Alberte Pape 🇩🇰 vs. 1853 Marie Henriksen 🇳🇴
(17) 872 Anastasia Pettersson 🇸🇪 – bye

1011 Sofia Mortensen 🇩🇰 – bye
1347 Fredrika Runstrom 🇸🇪 vs.1770Tatiana MiriamCantos Siemers BEL 6-7(3), 6-0, 6-4

1954 Anna Brandt Schultz 🇩🇰 vs. WC 2900 Rebecka Jerlardtz 🇸🇪 6-4, 4-6, 6-3
(9) 628 Odeta Panasa LAT – bye

Qfi
Liva Viller Møller 🇩🇰 vs. (10) 3208 Margareth Keref 🇳🇴 1-6, 3-6
Ella Møller Wilstrup 🇩🇰 vs. Anouk Oderkerk 🇸🇪 6-4,6-2
(5) 2557 Marie Benmouyal 🇩🇰 vs. 3492 Lea Holmlund 🇸🇪 6-3, 6-3
(9) 3168 Milla Hoffmann 🇩🇰 vs. 3208 Daryna Hlibchuk UKR 4-6, 2-6

Q16
Liva Viller Møller 🇩🇰 vs. (1) 2026 Julia Reynolds FRA 6-3, 3-6, [10-8]
Josefine Bente Malling 🇩🇰 vs. (10) 3208 Margareth Keref 🇳🇴 1-6, 2-6

Clara Møller Wilstrup 🇩🇰 vs. (11) 3208 Elisabet Rossinol ESP 2-6, 2-6

Anouk Oderkerk 🇸🇪 vs. Sara Milosevic 🇸🇪 6-4, 6-1
Ella Møller Wilstrup 🇩🇰 vs. (12) 3208 Astrid Sandwall Tornqvist 🇸🇪 6-2, 6-0

(5) 2557 Marie Benmouyal 🇩🇰 vs. Johanna Dahlstroem 🇸🇪 6-1, 6-1
3492 Lea Holmlund 🇸🇪 vs. (8) 3066 Alexane Lebelle Haller 🇸🇪 7-6(6), 6-4

3208 Daryna Hlibchuk UKR vs. (6) 2557 Martha Ground GBR 6-3, 7-5
(9) 3168 Milla Hoffmann 🇩🇰 vs. Selma Bengtsson 🇸🇪 7-6(6), 6-4

Q32
(1) 2026 Julia Reynolds FRA – bye
Liva Viller Møller 🇩🇰 vs. Lova Rydell 🇸🇪  7-6(11), 6-2
Josefine Bente Malling 🇩🇰 vs. Ellen Hoff 🇸🇪 6-2, 6-1
(10) 3208 Margareth Keref 🇳🇴 vs. Astrid Skarke 🇸🇪 6-1, 6-0

Caroline Hermanns 🇩🇰 vs. Anabelle Teikari 🇸🇪 

Clara Møller Wilstrup 🇩🇰 vs. Ida Bengtsson 🇸🇪
(11) 3208 Elisabet Rossinol ESP vs. Veronika Lundgren 🇸🇪

Sara Milosevic 🇸🇪 vs. (4) 2232 Helena Eikeland Wolff 🇳🇴
Emma Brandt Schultz 🇩🇰 vs. Anouk Oderkerk 🇸🇪 1-6, 1-6
Ella Møller Wilstrup 🇩🇰 vs. Mia Batez 🇸🇪 6-2, 6-0
(12) 3208 Astrid Sandwall Tornqvist 🇸🇪 vs. 3567 Elin Siewertz 🇸🇪 2-6, 6-2, [10-5]

(5) 2557 Marie Benmouyal 🇩🇰 vs. Lois Bernstein 🇸🇪 6-3, 6-4
Johanna Dahlstroem 🇸🇪 vs. Julia Malmberg 🇸🇪 7-5, 4-6, [10-8]

Selma Bengtsson 🇸🇪 vs. Britta Buskqvist 🇸🇪 6-4, 6-2
(9) 3168 Milla Hoffmann 🇩🇰 vs. 3567 Filippa Liske 🇸🇪 6-4, 2-6, [10-4]

Girls doubles

Semifinale: Schultz/Ternstrom vs. 1 Delilah Kuronen 🇸🇪/Antonina Czajka POL
Kvartfinale: Schultz/Ternstrom vs. 5 Ester Gonodobs SVK/Odeta Panasa LAT 6-2, 4-6, [10-8]

1/8-finale
Schultz/Ternstrom vs. 4 Anna Krljic/Iva Marinkovic 🇸🇪 – walkover
Mortensen/Benmouyal vs. 4 Ester Gonosova SVK/Odeta Panasa LAT 2-6, 6-7(4)
==
Ragus/Hoffman vs. 8 Jolie Angelique & Isabella Angelina Abendroth GER 2-6, 2-6

R32
1954 Anna Brandt Schultz 🇩🇰/Louise Kerstin Marie Ternstrom 🇸🇪 vs. Wc Matilde Stamborg/Hedvig Turesson 🇸🇪 7-6(3), 4-6, [10-6]
Sofia Mortensen/Marie Benmouyal 🇩🇰 vs. WC Matilde Stamborg/Hedvig Turesson 🇸🇪 6-3, 6-4
==
Sophia Izabella Ragus/Mille Hoffman 🇩🇰 vs. Sofia Gottlieb/Julia Orswall 🇸🇪 7-5, 6-4


Tennis Europe (Uge 2)

 

<< tilbage


UTR turneringer 

 


Svenske turneringer (udvalgte) 

Livestream: https://tennis.se/play

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Opvisningskampe 


Davis Cup 

Livestream: https://video.daviscup.com/

Qualifiers 2-3 eller 3-4. februar 2024

Vindere World Group I 2023: Tyskland, Kazakhstan, Belgien, Argentina, Ukraine, Ungarn, Israel, Portugal, Slovakiet, Peru, Taipei, Brasilien
3-4 Finals puljer: Chile, Sverige, Frankrig Schweiz, Spanien, Korea, USA Kroatien
Tabere Final 8 kvartfinale: Lodtrækning efter Final 8 Knockout i Malaga 21-26. november.


World Group I play-offs 2-3 eller 3-4 februar 2024 (ugen efter Australian Open)

(1) Colombia vs. Luxembourg
Libanen vs. (2) Japan
Irland vs. (3) Østrig
(4) Ecuador vs. Egypten
(5) Norge vs. Letland
Grækenland vs. (6) Rumænien
Bulgarien vs. (7) Bosnien/Herzegovina
(8) Uzbekistan vs. Polen
New Zealand vs. (9) Tyrkiet
Mexico vs. (10) Danmark 
Pakistan vs. (11) Indien
(12) Litauen vs. Georgien

<< tilbage


Billie Jean King Cup

TV-dækning: https://video.billiejeankingcup.com/
Livescore: https://live.billiejeankingcup.com/en/tie-overview.php/ALL-LIVE

Qualifiers – April 2024?

Vindere Play-Offs 2023: Slovakiet, Belgien, Storbritannien, Brasilien, Ukraine, Rumænien, Japan, Mexico+


Group I Europe/Africa – April 2024

Oprykker fra Group II Europe/Africa: Portugal, Grækenland
Fortsætter: Serbien, Tyrkiet, Bulgarien, Letland, Norge, Danmark
Nedrykkere fra Playoff: Ungarn, Sverige, Holland, Serbien, Østrig


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil.)

<< tilbage

Forrige artikelDown Under: Holger i finale og Clara semifinalist – Caroline exit i 1. runde
Næste artikelMust-win kamp i Odense
Avatar photo
Ole Dalsgaard Jensen er en erfaren tennisentusiast. Han er tidligere formand, træner og leder for NTK-Amager, har siddet i bestyrelsen i KTU og spiller i dag tennis som motionist.