Mens WTA touren fortsætter med WTA 500 i Adelaide, er ATP spredt for alle vinde med ATP 250 i Singapore, Argentina og Frankrig, hvor Frederik Løchte og Tim Puetz genforenes

Efter flere uger med Verdens bedste tennisspillere forsamlet i Melbourne kulminerende med favoritsejre til Naomi Osaka og Novak Djokovic, er både WTA- og ATP-touren – næsten – tilbage i normal gænge med turneringer i flere dele af Verden.

Dog er WTA endnu ikke helt færdig “down under”, hvor der i denne uge fortsættes i Adelaide med en WTA 500 turnering, som kan følges på TV 2 Sport og TV 2 Play.
Det absolutte topnavn i turneringen er WTA-ranglistens no. 1 Ashleigh Barty, der oprindelig ikke var tilmeldt turneringen, men hun har taget imod invitationen til at deltage med et wildcard.

Ashleigh Barty
© 2018 Jimmie48 Tennis Photography This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net Una – Ashleigh Barty

De fleste kampe fra Adelaide sendes om natten dansk tid, da tidsforskellen er 9½ time, og derfor bliver nattens kampe vist på TV 2 Play, indtil Henrik Jensen og Tine Scheuer Larsen tager over ved 9-tiden og kommenterer de sene kampe på TV 2 Sport.

TV 2 Sport nøjes ikke med at vise WTA-kampe, idet kanalen også dækker ATP 250 turneringen i Montpieller i Frankrig.
ATP-tennis bliver ganske vist normalt vist på TV 2 Sport X, der i denne uge viser masser af skisport, og derfor vises både WTA og ATP på TV 2 Sport samt på TV 2 Play.

2014 Shanghai Rolex Masters 1000 - Day 1
Roberto Bautista Agut

De topseedede i Montpellier er no. 13 Roberto Bautista Agut (ESP) og no. 15 David Goffin (BEL).
Desuden deltager bl.a. profiler som Andy Murray (GBR), der har wildcard, Jannik Sinner (ITA) og Jo-Wilfried Tsonga (FRA).

81228163
På billedet ses David Goffin. Foto: Getty Images 2014.

Set med skandinaviske øjne er det værd at bemærke, at 22-årige Mikael Ymer deltager, men med danske øjne er der formentlig størst interesse for, om det skal lykkes for 37-årige Frederik Løchte Nielsen at finde tilbage på sejrssporet sammen med hans faste makker Tim Puetz, der var på barselsorlov, mens de øvrige spillere var i Australien.
De to (relativt) nybagte fædre møder i 1. runde det tjekkiske par Jiri Vesely og Roman Jebavy.

Det er dog fortsat tvivlsomt, at doublerne bliver produceret til TV, og derfor er interesserede formentlig henvist til at se doublekampe på livestream fra Bet365 eller Unibet.

Derudover afvikles ATP 250 turneringer i Singapore og Cordoba i Argentina, men disse turneringer indgår ikke i TV 2’s turneringspakke fra ATP, men alle 3 ATP-turneringer kan dog følges på Tennistv.com, som viser kampene fra Centre Court ved disse turneringer.

Turneringen i Singapore bærer præg af, at spillere i hobetal har meldt afbud, hvilket formentlig primært skyldes, at det i disse corona-tider er ekstra besværligt at rejse langt.
Alle de spillere, som var tilmeldt kvalifikationen er som følge af de mange afbud direkte i hovedturneringen, og alternate listen til kvalifikationen blev helt tømt, hvorved flere uden rangering slap med i kvalifikationen.

Alle de seedede i Singapore er dog spillere fra top 100 med no. 36 Adrian Mannarino (FRA) og no. 39 John Millman (AUS) som topseedede.
8. seedede er no. 81 Soon Woo Kwon (KOR), der netop har vundet en ATP Challenger titel i Biella i Italien, da han i finalen vandt 6-2, 6-3 over det 18-årige italienske håb no. 115 Lorenzo Musetti, der i denne uge er seedet 1 i en Challenger i Las Palmas.

2020 French Open - Day Four
2020 Getty Images – Diego Schwartzman

I ATP 250 turneringen i Cordoba i Argentina er topnavnene – naturligvis – den argentinske stjerne, no. 9 Diego Schwartzman og hans landsmand 4. seedede no. 45 Guido Pella, der er i samme halvdel som Schwartzman.
I nederste halvdel er 2. seedede den franske showman no. 29 Benoit Paire, der fortsat har sin første sejr tilgode, siden han i 1. runde ved French Open i slutningen af september vandt over Soon Woo Kwon.

UTR Leschly Nordic Master
Sportsfotograf.com – Benoit Paire ved UTR Leschly Nordic Masters

Hverken Mikael Torpegaard, Holger Rune eller Clara Tauson deltager i turneringer i denne uge, men i den kommende weekend deltager Clara i kvalifikationen til næste uges WTA 250 turnering i Lyon i Frankrig.

20-årige Olga Helmi har vundet de 2 første kampe i kvalifikationen til denne uges W15 turnering i Sharm El Sheikh, hvor hun i kvalfinalen møder 2. seedede Mariam Dalakishvili (GEO)

Tennisspilleren Olga Helmi
Foto: Sportsfotograf.com.- Olga Helmi

Tilføjelse: 20-årige Olivia Gram har fået wildcard til W15 i Monastir, men lodtrækningen var ikke den heldigste, idet hun i 1. runde møder 1. seedede no. 385 Risa Ushijima (JPN).

JM 2020
Foto: Privat – Olivia Gram

16-årige Johanne Christina Svendsen, der er no. 253 på junior-ranglisten, er direkte i hovedturneringen ved en Grade 2 turnering Siauliai i Litauen, hvor hun får mulighed for at prøve kræfter mod spillere i både top 100 og 200.

Johanne Christine Svendsen
Sportsfotograf.com – Johanne Christina Svendsen

16-årige Natacha Schou er ligeledes i Baltikum, hvor hun er i hovedturneringen ved Grade 5 i Tartu i Letland.

Natacha Schou
Foto: Sportsfotograf.com – Natacha Schou.

TV-kampe/streaming og resultater

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe søndag 28. februar

Billeder (facebook-opslag):
Clara Tauson og Amandine Hesse – kvalfinale på Unibet ca. kl. 13

Kvalifikation, WTA 250 Lyon (Unibet)

Central Court – start 1000
[6] (151) Barbara Haas (AUT) vs. (170) Giulia Gatto-Monticone (ITA)
[4] (139) Viktoriya Tomova (BUL) vs. (161) Magdalena Frech (POL)
[5] (146) Clara Tauson (DEN) vs. (284) Amandine Hesse (FRA)
[3] (130) Viktorija Golubic (SUI)  vs. [10] (158) Leonie Kung (SUI)

Court 1 – start 1200
[2] (129) Margarita Gasparyan (RUS) vs. [8] (158) Kamilla Rakhimova (RUS)
[1] (128) Tereza Martincova (CZE) vs. (187) Yuki Naito (JPN)

====

Kvalifikation, WTA 500, Doha (Unibet)

Court A – start 1230cet
(1) Jessica Pegula (USA) vs. Anastsia Potapova (RUS)
(6) Ana Blinkova (RUS) vs. Ena Shibahara (USA)

Court B – start 1230cet
(2) Laura Siegemund (GER) vs. Elena-Gabriela Ruse (ROU)
Bethanie Mattek-Sands (USA) vs. Yaroslava Shvedova (KAZ)

Court 1 – start 1230cet
(5) Katerina Siniakova (CZE) vs. Lesia Tsurenko (UKR)
(8) Misaki Doi (JPN) vs. Mirjam Bjorklund (SWE)

Court 2 – start 1230cet
(4) Barbora Krejcikova (CZE) vs. Cristina Bucsa (ESP)
(7) Kristyna Pliskova (CZE) vs. Lin Zhu (CHN)

====

Kval ATP 500 Rotterdam (Bet365/Unibet)

Centre Court – start 1100
(1) Marton Fucsovics (HUN) vs. (5) Pierre-Hugues Herbert (FRA)
(2) Jeremy Chardy (FRA) vs. (8) Antoine Hoang (FRA)

Court 1 – start 1100
(4) Marcos Giron (USA) vs. (6) Norbert Gombos (SVK)
(3) Cameron Norrie (GBR) vs. (7) Andreas Seppi (ITA)

====

ATP 250 Singapore – Tennistv.com (singler)

Centre Court – start 0900cet
(4) Alexander Bublik (KAZ) vs. Alexei Popyrin (AUS)

====

Montpellier – Tennistv.com, TV 2 Sport

Court Patrice Dominguz – NB 1500
(1) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (2) David Goffin (BEL)

—-

ATP 250 Cordoba – Tennistv.com

Cancha Central – NB 2300cet
Finale: (5) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (Q) Juan Manuel Cerundolo (ARG)

====

ATP Challenger – https://livestream.com/atp

Nur-Sultan

Center Court – start 1800cet
(6) Jurij Rodionov (AUT) vs. Mackenzie McDonald (USA)

—-

Gran Canaria

Centre Court – start 1200
Finale: Steven Diez (CAN) vs. Enzo Couacaud (FRA)

W25 Moskva – Livestream:

Court 2 – NB 1030cet
(5) Urszula Radwanska (POL) vs. Yuliya Hatouka (BLR)

M25 Naples – Livestream

Court 1 – start 1700cet
(8) Christian Harrison (USA) vs. (6) Corentin Denolly (FRA)

M25 Vale do Lobo – Livestream

Court 5 – start 1200cet
(2) Evan Furness (FRA) vs. (7) Gastao Elias (POR)

M15/W15 Antalya – Livestream: C2 & C3

Court 2 – start 0900cet
M: (3) Raul Brancaccio (ITA) vs. Oleksii Krutykh (UKR)
W: (5) Dea Herdzelas (BIH) vs. (Q) Nuria Brancaccio (ITA)


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior, Svenske


WTA Tour – ATP Tour (Uge 8) 


WTA 500, Adelaide International (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +9½ time

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Sport/Play

Spilleprogram:

Finale: (5) Iga Swiatek (POL) vs. (2) Belinda Bencic (SUI) 6-2, 6-2

Semifinale
(5) Iga Swiatek (POL) vs. Jil Teichmann (SUI) 6-3, 6-2
(2) Belinda Bencic (SUI) vs. (Q) Cori Gauff (USA) 7-6(2), 6-7(4), 6-2

Kvartfinale
(5) Iga Swiatek (POL) vs. Danielle Collins (USA) 6-2, 3-0 Ret’d
Jil Teichmann (SUI) vs. Anastasija Sevastova (LAT) 6-4, 6-7(8), 7-5
(Q) Cori Gauff (USA) vs. Shelby Rogers (USA) 2-6, 6-4, 6-4
(2) Belinda Bencic (SUI) vs. (Q) Storm Sanders (AUS) 6-2, 6-4

1/8-finale
Danielle Collins (USA) vs. (1) Ashleigh Barty (AUS) 6-3 6-4
(5) Iga Swiatek (POL) vs. (Q) Maddison Inglis (AUS) 6-1, 6-3
Anastasija Sevastova (LAT) vs. (4) Elise Mertens (BEL) 6-4, 6-1
Jil Teichmann (SUI) vs. (8) Qiang Wang (CHN) 3-6, 6-3, 6-3
==
(Q) Cori Gauff (USA) vs. (6) Petra Martic (CRO) 5-7, 6-3, 6-4
Shelby Rogers (USA) vs. (3) Johanna Konta (GBR) 6-2, 6-2
(Q) Storm Sanders (AUS) vs. (7) Yulia Putintseva (KAZ) 6-4, 5-7, 6-1
(2) Belinda Bencic (SUI) vs. (LL) Misaki Doi (JPN) 6-1, 6-3

R32
(1) Ashleigh Barty (AUS) – bye
Danielle Collins (USA) vs. Saisai Zheng (CHN) 7-6(5), 6-1
(Q) Maddison Inglis (AUS) vs. Samantha Stosur (AUS) 5-7, 7-5, 6-4
(5) Iga Swiatek (POL) vs. (Q) Madison Brengle (USA) 6-3, 6-4

(4) Elise Mertens (BEL) – bye
Anastasija Sevastova (LAT) vs. Caroline Garcia (FRA) 6-2, 6-4
Jil Teichmann (SUI) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 6-2, 6-4
(8) Qiang Wang (CHN) vs. Olivia Gadecki (AUS) 6-4, 6-3
==
(6) Petra Martic (CRO) vs. (Q) Jasmine Paolini (ITA) 4-6, 6-0, 7-5
(Q) Cori Gauff (USA) vs. (Q) Jasmine Paolini (ITA) 6-4, 6-7(4), 6-2
Shelby Rogers (USA) vs. Veronika Kudermetova (RUS) 6-3, 7-6(4)
(3) Johanna Konta (GBR) – bye

(7) Yulia Putintseva (KAZ) vs. Laura Siegemund (GER) 6-4, 6-4
(Q) Storm Sanders (AUS) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) 6-1, 6-2
(LL) Misaki Doi (JPN) vs. Anna Blinkova (RUS) 7-6(5), 3-6, 6-2)
(2) Belinda Bencic (SUI) – bye


Kvalifikation, WTA 250 Lyon (FRA) – Hardcourt (fra lørdag)

Qfi
[1] (128) Tereza Martincova (CZE) vs. (187) Yuki Naito (JPN)
[2] (129) Margarita Gasparyan (RUS) vs. [8] (158) Kamilla Rakhimova (RUS) 3-6, 7-6(7), 6-3
[3] (130) Viktorija Golubic (SUI)  vs. [10] (158) Leonie Kung (SUI)
(161) Magdalena Frech (POL) vs. [4] (139) Viktoriya Tomova (BUL) 6-4, 6-4
[5] (146) Clara Tauson (DEN) vs. (284) Amandine Hesse (FRA) 6-4, 6-2
(170) Giulia Gatto-Monticone (ITA) vs. [6] (151) Barbara Haas (AUT) 2-6, 6-3, 6-3

Q32
[1] (128) Tereza Martincova (CZE) vs. (322) Margot Yerolymos (FRA) 6-2, 6-1
(187) Yuki Naito (JPN) vs. [7] (152) Harriet Dart (GBR) 7-6(5), 6-3

[2] (129) Margarita Gasparyan (RUS) vs. (184) Cloe Paquet (FRA) 6-3, 6-4
[8] (158) Kamilla Rakhimova (RUS) vs. (189) Xiaodi You (CHN) 1-6, 7-6(4), 6-3

[3] (130) Viktorija Golubic (SUI) vs. (196) Laura Ioana Paar (ESP) 6-1, 6-1
[10] (158) Leonie Kung (SUI) vs. (197) Natalija Kostic (SRB) 6-0, 6-0

[4] (139) Viktoriya Tomova (BUL) vs. (192) Jia-Jing Lu (CHN) 6-1, 6-2
(161) Magdalena Frech (POL) vs. [9] (157) Olga Danilovic (SRB) 6-1, 6-1

[5] (146) Clara Tauson (DEN) vs. (WC) Juline Fayard (FRA) 6-2, 6-0
(284) Amandine Hesse (FRA) vs. [11] (159) Xinyu Wang (CHN) 6-3, 6-4

[6] (151) Barbara Haas (AUT) vs. (1354) Lois Boisson (FRA) 3-6, 6-2, 7-5
(170) Giulia Gatto-Monticone (ITA) vs. [12] (160) Jacqueline Cristian 6-4, 6-1


Kvalifikation, WTA 500 Qatar Total Open 2021, Doha (QAT) – Hardcourt (fra lørdag)
Tidsforskel: cet +2 timer

Qfi:
(1) Jessica Pegula (USA) vs. (8) Misaki Doi (JPN)
(2) Laura Siegemund (GER) vs. Lesia Tsurenko (UKR)
(6) Ana Blinkova (RUS) vs. Bethanie Mattek-Sands (USA)
(7) Kristyna Pliskova (CZE) vs. Cristina Bucsa (ESP)

Q16
(1) Jessica Pegula (USA) vs. Anastsia Potapova (RUS) 6-2, 6-7(3), 7-6(6)
(8) Misaki Doi (JPN) vs. Mirjam Bjorklund (SWE) 3-6, 6-1, 6-1

(2) Laura Siegemund (GER) vs. Elena-Gabriela Ruse (ROU) 6-2, 6-2
Lesia Tsurenko (UKR) vs. (5) Katerina Siniakova (CZE) 6-3, 6-2

Bethanie Mattek-Sands (USA) vs. Yaroslava Shvedova (KAZ) 6-2, 7-5
(6) Ana Blinkova (RUS) vs. Ena Shibahara (USA) 6-4, 3-6, 6-2

Cristina Bucsa (ESP) vs. (4) Barbora Krejcikova (CZE) 6-3, 7-5
(7) Kristyna Pliskova (CZE) vs. Lin Zhu (CHN) 6-2, 6-1

Q32
(1) Jessica Pegula (USA) vs. Gabriela Dabrowski (CAN) 6-0, 6-1
Anastsia Potapova (RUS) vs. En Shuo Liang (TPE) 6-2, 6-4
Mirjam Bjorklund (SWE) vs. Lucie Hradecka (CZE) 6-2, 6-4
(8) Misaki Doi (JPN) vs. Angelina Gabueva (RUS) 6-1, 6-0

(2) Laura Siegemund (GER) vs. Andreja Klepac (SLO) 6-4, 6-0
Elena-Gabriela Ruse (ROU) vs. Ines Ibbou (AUS) 7-5, 6-3
Lesia Tsurenko (UKR) vs. Gabriela Ce (BRA) 6-1, 6-1
(5) Katerina Siniakova (CZE) vs. Monica Niculescu (ROU) 6-2, 4-6, 6-0
==
Bethanie Mattek-Sands (USA) vs. (3) Patricia Maria Tig (ROU) 6-3, 6-2
Yaroslava Shvedova (KAZ) vs. Akgul Amanmuradova (UZB) 6-3, 6-0
Ena Shibahara (USA) vs. Murbaka Al Naemi (QAT) 6-0, 6-1
(6) Ana Blinkova (RUS) vs. Lesley Pattinama Kerkhove (NED) 6-3, 7-6

(4) Barbora Krejcikova (CZE) vs. Martina Trevisan (ITA) 7-5, 6-4
Cristina Bucsa (ESP) vs. Martina Caregaro (ITA) 6-1, 6-2
Lin Zhu (CHN) vs. Jesika Maleckova (CZE) 7-5, 5-7, 6-4
(7) Kristyna Pliskova (CZE) vs. Darija Jurak (CRO) 6-4, 6-2


ATP 250, Singapore Tennis Open (SGP) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer

TV-dækning: Tennistv.com (Center Court – kun singler)

Spilleprogram

Finale: Alexei Popyrin (AUS) vs. (4) Alexander Bublik (KAZ) 4-6, 6-0, 6-2

Semifinale
(4) Alexander Bublik (KAZ) vs. (6) Radu Albot (MDA) 2-6, 6-3, 6-4
Alexei Popyrin (AUS) vs. (3) Marin Cilic (CRO) 7-6(5), 7-6(2)

Kvartfinale
(6) Radu Albot (MDA) vs. (1) Adrian Mannarino (FRA) 6-3, 6-4
(4) Alexander Bublik (KAZ) vs. (5) Yoshihito Nishioka (JPN) 6-3, 6-2
(3) Marin Cilic (CRO) vs. (8) Soon Woo Kwon (KOR) 6-2, 2-6, 7-5
Alexei Popyrin (AUS) vs. Matthew Ebden (AUS) 6-4, 7-6(7)

1/8-finale
(1) Adrian Mannarino (FRA) vs. Roberto Marcora (ITA) 6-3, 7-5
(6) Radu Albot (MDA)  vs. Yannick Hanfmann (GER) 6-7(2), 7-6(7), 6-3
(4) Alexander Bublik (KAZ) vs. (Q) Altug Celikbilek (TUR) 6-2, 6-2
(5) Yoshihito Nishioka (JPN) vs. Maxime Cressy (FRA) 6-4, 6-2
==
(8) Soon Woo Kwon (KOR) vs. Yasutaka Uchiyama (JPN) 6-3, 6-4
(3) Marin Cilic (CRO) vs. Taro Daniel (JPN) 7-5, 6-4
Alexei Popyrin (AUS) vs. Adrian Andreev (BUL) 6-1, 5-7, 6-3
Matthew Ebden (AUS) vs. (2) John Millman (AUS) 6-4, 6-1

R32
(1) Adrian Mannarino (FRA) – bye
Roberto Marcora (ITA) vs. Ernests Gulbis (LAT) 7-5, 6-4
Yannick Hanfmann (GER) vs. James Duckworth (AUS) 6-2, 6-4
(6) Radu Albot (MDA)  vs. (Q) John-Patrick Smith (AUS) 6-2, 3-6, 6-1

(4) Alexander Bublik (KAZ) – bye
(Q) Altug Celikbilek (TUR) vs. Shintaro Mochizuki (JPN) 6-0, 6-4
Maxime Cressy (FRA) vs. Jason Jung (TPE) 7-6(4), 6-2
(5) Yoshihito Nishioka (JPN) vs. Michael Mmoh (USA) 6-2, 3-6, 6-3
==
(8) Soon Woo Kwon (KOR) vs. (Q) Thai-Son Kwiatkowski (USA) 4-6, 6-3, 6-4
Yasutaka Uchiyama (JPN) vs. Marc Polmans (AUS) 6-4, 2-6, 6-4
Taro Daniel (JPN) vs. Ramkumar Ramanathan (IND) 6-3, 6-7(3), 6-3
(3) Marin Cilic (CRO) – bye

Adrian Andreev (BUL) vs. (7) Lloyd George Harris (RSA) 1-6, 6-3, 6-4
Alexei Popyrin (AUS) vs. (Q) Christopher Eubanks (USA) 7-6(5), 7-6(5)
Matthew Ebden (AUS) vs. (PR) Yuki Bhambri (IND)  6-3, 7-6(3)
(2) John Millman (AUS) – bye


ATP 250, Open Sud de France, Montpellier (FRA) – Hardcourt

TV-dækning: Tennistv, TV 2 Sport/Play

Spilleprogram

Finale: (1) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (2) David Goffin (BEL)

Semifinale
(1) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (Q) Peter Gojowczyk (GER) 7-5, 6-1
(2) David Goffin (BEL) vs. Egor Gerasimov (BLR) 6-4, 2-6, 6-4

Kvartfinale
(1) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (5) Ugo Humbert (FRA) 6-3, 6-3
(Q) Peter Gojowczyk (GER) vs. Dennis Novak (AUT) 6-4, 6-1
Egor Gerasimov (BLR) vs. Alejandro Davidovich Fokina (ESP) 4-6, 6-4, 7-5
(2) David Goffin (BEL) vs. (7) Lorenzo Sonego (ITA) 6-4, 6-4

1/8-finale
(1) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (Q) Gregoire Barrere (FRA) 6-0, 6-3
(5) Ugo Humbert (FRA) vs. (Q) Tallon Griekspoor (NED) 6-7(4), 7-6(5), 7-6(5)
Dennis Novak (AUT) vs. (3) Dusan Lajovic (SRB) 7-6(5), 7-5
(Q) Peter Gojowczyk (GER) vs. Jiri Vesely (CZE) 6-7(3), 7-6(4), 6-3
==
Egor Gerasimov (BLR) vs. Aljaz Bedene (SLO) 6-4, 7-6(4)
Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. (4) Hubert Hurkacz (POL) 7-5, 6-2
(7) Lorenzo Sonego (ITA) vs. Sebastian Korda (USA) 6-3, 6-2
(2) David Goffin (BEL) vs. Benjamin Bonzi (FRA) 4-6, 6-4, 7-5

R32
(1) Roberto Bautista Agut (ESP) – bye
(Q) Gregoire Barrere (FRA) vs. Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-4, 6-4
(Q) Tallon Griekspoor (NED) vs. Marcos Giron (USA) 6-2, 6-7(5), 6-3
(6) Ugo Humbert (FRA) vs. Norbert Gombos (SVK) 6-3, 7-6(3)

(3) Dusan Lajovic (SRB) – bye
Dennis Novak (AUT) vs. Gilles Simon (FRA) 7-6(5), 1-6, 6-3
Jiri Vesely (CZE) vs. Mikael Ymer (SWE) 6-1, 6-1
(Q) Peter Gojowczyk (GER) vs. (8) Jan-Lennard Struff (GER) 6-3, 6-4
==
Aljaz Bedene (SLO) vs. (5) Jannik Sinner (ITA) 3-6, 6-2, 7-6(3)
Egor Gerasimov (BLR) vs. Andy Murray (GBR) 7-6(8), 6-1
Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. (Q) Bernabe Zapata Miralles (ESP) 7-6(3), 5-7, 6-2
(4) Hubert Hurkacz (POL) – bye

(7) Lorenzo Sonego (ITA) vs. Hugo Gaston (FRA) 6-3, 6-7(7), 6-1
Sebastian Korda (USA) vs. Jo-Wilfried Tsonga (FRA) 6-4, 6-2
Benjamin Bonzi (FRA) vs. Lucas Pouille (FRA)7-6(6), 6-2
(2) David Goffin (BEL) – bye

Doubles

(3) Frederik Løchte Nielsen/Tim Puetz vs. Roman Jebavy/Jiri Vesely (CZE) 4-6, 6-3, [5-10]


ATP 250, Cordoba Open (ARG) – Grus
Tidsforskel: cet -4 timer

Spilleprogram

Finale: (Q) Juan Manuel Cerundolo (ARG) vs. (5) Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-0, 2-6, 6-2

Semifinale
(5) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (Q) Facundo Bagnis (AUS) 7-5, 5-7, 6-3
(Q) Juan Manuel Cerundolo (ARG) vs. Federico Coria (ARG) 6-4, 4-6, 6-2

Kvartfinale
(5) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (1) Diego Schwrtzman (ARG) 6-1, 4-6, 6-3
(Q) Facundo Bagnis (AUS) vs. Jozef Kovalik (SVK) 6-1, 6-2
(Q) Juan Manuel Cerundolo (ARG) vs. (7) Thiago Monteiro (BRA) 6-2, 2-6, 6-3
Federico Coria (ARG) vs. (2) Benoit Paire (FRA) 6-3, 6-2

1/8-finale
(1) Diego Schwrtzman (ARG) vs. Marco Cecchinato (ITA) 6-2, 6-2
(5) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (Q) Tomas Martin Etcheverry (ARG) 2-6, 7-6(5), 7-5
Jozef Kovalik (SVK) vs. (Q) Marcelo Tomas barrios Vera (CHI) 4-6, 6-2, 6-3
(Q) Facundo Bagnis (AUS)  vs. (8) Federico Delbonis (ARG) 6-4, 7-5
==
(7) Thiago Monteiro (BRA) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 6-3, 6-4
(Q) Juan Manuel Cerundolo (ARG) vs. (3) Miomir Kecmanovic (SRB) 6-7(3), 7-5, 6-2
Federico Coria (ARG) vs. Francisco Cerundolo (ARG) 1-6, 6-2, 6-4
(2) Benoit Paire (FRA) vs. (WC) Nicolas Jarry (CHI) 6-2, 6-4

R32
(1) Diego Schwrtzman (ARG) – bye
Marco Cecchinato (ITA) vs. Hugo Dellien (BOL) 6-2, 4-6, 6-1
(Q) Tomas Martin Etcheverry (ARG) vs. Andrej Martin (SVK) 6-3, 7-6(4)
(5) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. Juan Ignacio Londero (ARG) 4-6, 6-2, 6-2

(Q) Marcelo Tomas barrios Vera (CHI) – bye
Jozef Kovalik (SVK) vs. Daniel Elahi Galan (COL) 6-2, 1-6, 6-3
(Q) facundo Bagnis (AUS) vs. Nicolas Kicker (ARG) 6-1, 6-4
(8) Federico Delbonis (ARG) vs. Pedro Sousa (POR) 6-4, 6-4
==
(7) Thiago Monteiro (BRA) vs. (Q) Joao Menezes (BRA) 6-3, 6-3
Roberto Carballes Baena (ESP) vs. Joao Sousa (POR) 6-3, 6-1
(Q) Juan Manuel Cerundolo (ARG) vs. (Q) Thiago Seyboth Wild (BRA) 7-5, 7-6(3)
(3) Miomir Kecmanovic (SRB) – bye

Federico Coria (ARG) vs. (6) Dominik Koepfer (GER) 6-1, 6-4
Francisco Cerundolo (ARG) vs. Gianluca Mager (ITA) 6-7(3), 6-1, 6-4
(WC) Nicolas Jarry (CHI) vs. Jaume Munar (ESP) 5-7, 7-6(5), 6-4
(2) Benoit Paire (FRA) – bye


Kvalifikation, ATP 500 ABN AMRO World Tennis Tournament, Rotterdam (NED) – Hardcourt (fra lørdag)

Qfi
(1) Marton Fucsovics (HUN) vs. (5) Pierre-Hugues Herbert (FRA) 6-4, 6-3
(2) Jeremy Chardy (FRA) vs. (8) Antoine Hoang (FRA) 6-4, 5-7, 6-4
(3) Cameron Norrie (GBR) vs. (7) Andreas Seppi (ITA) 6-3, 6-2
(4) Marcos Giron (USA) vs. (6) Norbert Gombos (SVK) 6-3, 6-4

Doubles 

Frederik Løchte/Tim Puetz vs. S. Arends/D. Pel 3-6, 4-6


Kvalifikation, ATP 250 Argentina Open, Buenos Aires (ARG) – Hardcourt (fra lørdag)
Tidsforskel: cet +4 timer

Qfi
(1) Jaume Munar (ESP) vs. (7) Daniel Altmaier (GER)
Pedro Sakamoto (BRA) vs. Agustin Velotti (ARG)
Sumit Nagal IND) vs. Nicolas Kicker (ARG)
Lukas Klein (SVK) vs. Ernesto Escobedo (USA)


ATP Challenger (uge 8)

Livestream/ATP

Nur-Sultan Challenger 1 (KAZ) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Spilleprogram

Finale: Mackenzie McDonald (USA) vs. (6) Jurij Rodionov (AUT) 6-1, 6-2

Semifinale
Mackenzie McDonald (USA) vs. (5) Henri Laaksonen (SUI) 6-2, 6-1
(6) Jurij Rodionov (AUT) vs. (4) Prajnesh Gunneswaran (IND) 6-2, 3-6, 6-3

Kvartfinale
Mackenzie McDonald (USA) vs. Frederico Ferreira Silva (POR) 6-4, 3-6, 7-6(3)
(5) Henri Laaksonen (SUI) vs. Kacper Zuk (POL) 6-4, 6-3
(4) Prajnesh Gunneswaran (IND) vs. (7) Martin Klizan (SVK) 6-3, 4-6, 6-4
(6) Jurij Rodionov (AUT) vs. Tomas Machac (CZE) 6-2, 6-3

1/8-finale
Mackenzie McDonald (USA) vs. Denis Istomin (UZB) 6-2, 6-3
Frederico Ferreira Silva (POR) vs. (Q) Pavel Kotov (RUS) 6-1, 3-6, 6-4
Kacper Zuk (POL) vs. (Alt) Tung-lin Wu (TPE) 6-3, 4-2 Ret’d 6-3, 4-2 Ret’d
(5) Henri Laaksonen (SUI) vs. Borna Gojo (CRO) 1-6, 7-5, 6-2
==
(7) Martin Klizan (SVK) vs. Ulises Blanch (USA) 6-7(7), 6-2, 7-6(5)
(4) Prajnesh Gunneswaran (IND) vs. Brayden Schnur (CAN) 3-6, 6-3, 6-0
(6) Jurij Rodionov (AUT) vs. Tatsuma Ito (JPN) 6-3, 6-2
Tomas Machac (CZE) vs. Maximilian Marterer (GER) 6-4, 3-6, 6-3

R32 (udvalgte)
Mackenzie McDonald (USA) vs. (1) Mikhail Kukushkin (KAZ) 7-5, 7-5
Denis Istomin (UZB) vs. Denis Yevseyev (KAZ) 6-7(6), 6-3, 6-3
Frederico Ferreira Silva (POR) vs. Sebastian Ofner (AUT) 6-3, 6-4
(Q) Pavel Kotov (RUS) vs. (8) Blaz Rola (SLO) 6-4, 7-6(7)

Kacper Zuk (POL) vs. (Q) Bogdan Bobrov (RUS) 6-2, 6-1
Tung-lin Wu (TPE) vs. Hugo Grenier (FRA) 6-4, 7-4
Borna Gojo (CRO) vs. Ryan Peniston (GBR) 6-3, 1-6, 6-4
(5) Henri Laaksonen (SUI) vs. (LL) Roberto Quiroz (ECU) 6-4, 6-2
==
(7) Martin Klizan (SVK) vs. Timofey Skatov (KAZ) 6-4, 4-6, 7-6(5)
Ulises Blanch (USA) vs. Dmitry Popko (KAZ) 6-4, 2-6, 7-6(7)
Brayden Schnur (CAN) vs. Alexandre Muller (FRA) 7-6(8), 3-6, 6-1
(4) Prajnesh Gunneswaran (IND) vs. Dostanbek Tashbulatov (KAZ) 6-2, 6-3

(6) Jurij Rodionov (AUT) vs. (LL) Ivan Nedelko (RUS) 6-3, 6-3
Tatsuma Ito (JPN) vs. (Q) Vladyslav Manafov (UKR) 6-4, 6-4
Maximilian Marterer (GER) vs. Peter Polansky (CAN) 6-3, 6-4
Tomas Machac (CZE) vs. (2) Evgeny Donskoy (RUS) 6-3, 3-6, 6-1


Gran Canaria Challenger 1 (ESP) – Grus

Spilleprogram

Finale: Enzo Couacaud (FRA) vs. Steven Diez (CAN) 7-6(5), 7-6(3)

Semifinale
Steven Diez (CAN) vs. (Q) Alex Molcan (SVK) 6-2, 3-6, 7-5
Enzo Couacaud (FRA) vs. (4) Nikola Milojevic (SRB) 6-2, 6-2

Kvartfinale
(Q) Alex Molcan (SVK) vs. (8) Filip Horannsky (SVK) 6-2, 6-3
Steven Diez (CAN) vs. Riccardo Bonadio (ITA) 6-3, 6-0
(4) Nikola Milojevic (SRB) vs. Andrea Pellegrino (ITA) 4-6, 6-1, 6-4
Enzo Couacaud (FRA) vs. Marco Trungelliti (ARG) 6-1, 0-6, 7-6(6)

1/8-finale
(Q) Alex Molcan (SVK) vs. (1) Lorenzo Musetti (ITA) 7-6(5), 7-6(4)
(8) Filip Horannsky (SVK) vs. Gian Marco Moroni (ITA) 7-6(3), 6-4
Riccardo Bonadio (ITA) vs. Blaz Kavcic (SLO) 4-6, 6-3, 6-3
Steven Diez (CAN) vs. (7) Alessandro Gianessi (ITA) 7-6(6), 7-6(8)
==
Andrea Pellegrino (ITA) vs. Roberto Ortega-Olmedo (ESP) 6-4, 7-5
(4) Nikola Milojevic (SRB) vs. Constant Lestienne (FRA) 6-2, 6-4
Marco Trungelliti (ARG) vs. Kimmer Coppejans (BEL) 1-6, 6-3, 6-3
Enzo Couacaud (FRA) vs. Tommy Robredo (ESP) 6-1, 6-2

R32
(1) Lorenzo Musetti (ITA) vs. (Q) Alex Marti Pujolras (ESP) 6-3, 7-5
(Q) Alex Molcan (SVK) vs. Mark Owen endler (GER) 6-0, 6-1
Gian Marco Moroni (ITA) vs. (Q) Manuel Guinard (FRA) 6-3, 6-2
(8) Filip Horannsky (SVK) vs. Goncalo Oliveira (POR) 1-6, 6-4, 6-1

Blaz Kavcic (SLO) v. (3) Federico Gaio (ITA) 6-3, 6-3
Riccardo Bonadio (ITA) vs. Nicola Kuhn (ESP) 6-4 6-4
Steven Diez (CAN) vs. (Q) Emilio Nava (USA) 7-6(4), 6-7(4), 6-2
(7) Alessandro Gianessi (ITA) vs. Stefano Napolitano (ITA) 6-0, 6-2
==
Roberto Ortega-Olmedo (ESP) v. (6) Lorenzo Giustino (ITA) 1-6, 6-3, 6-4
Andrea Pellegrino (ITA) vs. Guillermo Garcia-Lopez (ESP) 6-4, 6-3
Constant Lestienne (FRA) vs. Adrian Menendez-Maceiras (ESP) 6-4, 6-3
(4) Nikola Milojevic (SRB) vs. Javier Barranco Cosano (ESP) 4-6, 6-4, 6-3

Kimmer Coppejans (BEL) vs. (5) Danilo Petrovic (SRB) 6-1, 6-1
Marco Trungelliti (ARG) vs. (WC) Carlos Gimeno Valero (ESP) 1-6, 7-6(7), 6-3
Tommy Robredo (ESP) vs. Nino Serdarusic (CRO) 6-0, 6-4
Enzo Couacaud (FRA) vs. (2) Carlos Taberner (ESP) 7-6(3), 0-6, 2-3 Ret’d


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (8)

M25, Naples, FL (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Livestream: Court 1 og 2


M25, Vale Do Lobo (POR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

Livestream: Court 5 og 6


M15, Antalya (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet +2 timer

Livestream: Court 2 og 3

R32: (JR) (759) Toby Alex Kodat (USA) vs. [3] (373) Raul Brancaccio (ITA) 6-1, 6-7(5), 5-7


M15, Monastir (TUN) – Hardcourt


M15, Sharm El Sheikh (EGY)  – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

<< tilbage


ITF Women (uge 8)

W25, Boca Raton, FL (USA) – Hardcourt

Tidsforskel: cet -6 timer


W25, Moscow (RUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet + 2 timer

Livestream: Court 2 og 3

Finale: (5) Urszula Radwanska (POL) vs. Yuliya Hatouka (BLR) 4-6, 6-3, 6-4

Semifinale:
Yuliya Hatouka (BLR) vs. (6) Anastasia Zakharova (RUS) 6-7(5), 6-1, 6-3
(5) Urszula Radwanska (POL) vs. Berfu Cengiz (TUR) 6-4, 7-5

Kvartfinale
Yuliya Hatouka (BLR) vs. Valeriya Yushchenko (RUS) 6-2, 6-4
(6) Anastasia Zakharova (RUS) vs. (WC) Anastasia Tikhonova (RUS) 6-4, 7-5
Berfu Cengiz (TUR) vs. (Q) Olga Doroshina (RUS) 4-6, 7-6(5), 7-6(4)
(5) Urszula Radwanska (POL) vs. (2) Isabella Shinikova (BUL) 7-6(2), 6-3

1/8-finale (udvalgte)
Valeriya Yushchenko (RUS) vs. (1) Indy De Vroome (NED) 6-3, 6-2
Yuliya Hatouka (BLR) vs. (Q) Jacqueline Cabaj Awad (SWE) 6-3, 6-4
(5) Urszula Radwanska (POL) vs. Valeriya Strakhova (UKR) 6-0, 6-1
(2) Isabella Shinikova (BUL) vs. Ulrikke Eikeri (NOR) 6-7(7), 6-3, 6-3

R32 (udvalgte)
(Q) Jacqueline Cabaj Awad (SWE) vs. (7) Tena Lukas (CRO)
(6) Anastasia Zakharova (RUS) vs. Valentini Grammatikopoulou (GRE) 6-4, 7-6(1)
(5) Urszula Radwanska (POL) vs. (Q) Tamara Curovic (SRB) 6-4, 4-6, 6-1
Ulrikke Eikeri (NOR) vs. (Q) Alina Silich (RUS) 6-4, 6-4


W25, Poitiers (FRA) – Hardcourt


W15, Antalya (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet +2 timer

Livestream: Court 2 og 3


W15, Monastir (TUN) – Hardcourt

R32: (WC) (1243) Olivia Gram (DEN) vs. [1] (385) Risa Ushijima (JPN) 1-6, 4-6

Doubles

1/8-finale: Olivia Gram (DEN)/Eliessa Vanlangendonck (BEL) vs. Karola Bejenaru/Ylona-Georgiana Ghioroaie (ROU) 4-6, 1-6


W15, Sharm El Sheikh (EGY) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Kvartfinale: (Q) (1059) Olga Helmi (DEN) vs. (Q) Sabine Rutlauka (LAT) 3-6, 1-6
1/8-finale: (Q) (1059) Olga Helmi (DEN) vs. [5] (416) Miharu Imanishi (JPN) 4-6, 6-0, 6-4
R32: (Q) (1059) Olga Helmi (DEN) vs. (Q) (896) Elena Teodora Cadar (ROU) 6-1, 6-3

Qfi:
[7] (1059) Olga Helmi (DEN) vs. [2] (854) Mariam Dalakshvili (GEO) 6-3, 6-3
[4] (906) Elena-Teodora Cadar (ROU) vs. [11] (1243) Julita Saner (SWE) 4-6, 6-2, [10-6]

Q16
[7] (1059) Olga Helmi (DEN) vs. Saki Imamura (JPN) 7-5, 6-1
[11] (1243) Julita Saner (SWE) vs. Sara Orav (EST)
Sabine Rutlauka (LAT vs. (1316) Kajsa Rinaldo Persson (SWE) 6-2, 6-0

Q32 (søndag)
[7] (1059) Olga Helmi (DEN) vs. Nino Natsvlishvili (GEO) 6-2, 1-0 Ret’d
[11] (1243) Julita Saner (SWE) vs. (1342) Ioana Zvonaru (ROU) 6-2, 6-4
(1316) Kajsa Rinaldo Persson (SWE) vs. Sandy Marti (SUI) 6-2, 6-3

<< tilbage


ITF Junior (uge 8)

Grade 1, BRASIL JUNIORS CUP, Porte Alegro (BRA) – Grus

Boys singles

Finale: (Q) (57) Leo Borg (SWE) vs.  [3] (21) Bruno Kuzuhara (USA)
Semifinale: (Q) (57) Leo Borg (SWE) vs. [5] (19) Pedro Boscardin Dias (BRA) 6-2, 5-7, 7-6(2)
Kvartfinale: (Q) (57) Leo Borg (SWE) vs. Viacheslav Bielinskyi (UKR) – walkover
1/8-finale: (Q) (57) Leo Borg (SWE) vs. (Q) (97) Aidan Kim (USA) 6-4, 6-3
R32: (Q) (57) Leo Borg (SWE) vs. [5] (26) Marko Topo (SRB) 6-3, 6-7(3), 6-1

QFi: [1] (57) Leo Borg (SWE) vs. (186) Timothy Phung (USA) 6-1, 2-6, [10-5]
Q16: [1] (57) Leo Borg (SWE) vs. (175) Sam Scherer (USA) 6-0, 6-3
Q32: [1] (57) Leo Borg (SWE) vs. (WC) Victor Milare Alves (BRA) 6-3, 6-0

Girls singles

R32: (101) Clarine Lerby (NED) vs. (63) Solana Sierra (ARG) 6-2, 6-7(3), 0-6

Girls doubles

Semifinale: Lerby/Petretic vs. (1) Elizabeth Coleman/Madison Sieg (USA) 2-6, 6-3, [6-10]
Kvartfinale: Lerby/Petretic vs. (3) Oceane Babel (FRA)/Solana Sierra (ARG) 7-6(5), 7-6(2)
1/8-finale: Clarine Lerby (NED)/Laia Petretic (FRA) vs. Mao Mushika/Mio Smushika (JPN) 6-2, 6-4


Grade 2, SIAULIAI 2021 (LTU) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Girls singles

Kvartfinale: (210) Brenda Fruhvirtova (CZE) vs. [3] (49) Hanne Vandewinkel (BEL) 1-6, 6-3, 4-6

1/8-finale:
(210) Brenda Fruhvirtova (CZE) vs. (Q) (271) Daria Yesypchuk (UKR) 6-1, 6-2
(253) Johanne Christina Svendsen (DEN) vs. [2] (35) Laura Hietaranta (FIN) 5-7, 6-7(10)

R32:
(210) Brenda Fruhvirtova (CZE) vs. [8] (125) Elena Pridankina (RUS) 6-3, 6-2
(253) Johanne Christina Svendsen (DEN) vs. (203) Alevtina Ibragimova (RUS) 7-6(7), 6-2
[2] (35) Laura Hietaranta (FIN) vs. (WC) (2205) Liepa Sataite (LTU) 6-1, 6-0


Grade 5, TARTU GOLDTIME ITF JUNIORS (EST) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Girls singles

Finale: [5] (578) Natacha Schou (DEN) vs. (1300) Irina Balus (SVK) 6-1, 5-7, 1-6
Semifinale: [5] (578) Natacha Schou (DEN) vs. [2] (366) Anet Angelika Koskel (EST) 6-4, 6-0
Kvartfinale: [5] (578) Natacha Schou (DEN) vs. (Q) Lavinia Morreale (GER) 6-2, 6-1
1/8-finale: [5] (578) Natacha Schou (DEN) vs. (LL) (1996) Delia Gaillard (FRA) 3-6, 6-1, 6-2
R32: [5] (578) Natacha Schou (DEN) vs. (1353) Laura Rahnel (EST) 6-4, 6-3

Girls doubles

Kvartfinale: (4) Natacha Schou (DEN) vs. Andrea Roots (EST)/Patricia Ungure Rogozoveca (LAT) 6-4, 1-6, [14-16]
1/8-finale: (4) Natacha Schou (DEN) vs. Emma Zheng (FRA) 6-0, 6-2


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 8)


WTA Challenger/125K 

<< tilbage


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen Herrer (udvalgte)

HRT 1 vs. Birkerød – lørdag 1000

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Davis Cup

Finals 2021 – 22-28. november 2021

Livestream: https://video.daviscup.com/

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland
Wildcards: Serbien og Frankrig
Vindere af Qualifiers: Australien, Østrig, Colombia, Kroatien, Tjekkiet, Ecuador, Tyskland, Ungarn, Italien, Kazakhstan, Sverige, USA
Group A: (1) Spanien, Rusland, Ecuador
Group B: (2) Canada, Kazakhstan, Sverige
Group C: (3) Frankrig, Storbritannien, Tjekkiet
Gorup D: (4) Kroatien, Australien, Ungarn
Group E: (5) USA, Italien, Colombia
Group F: (6) Serbien, Tyskland, Østrig


World Group I 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Taberne Qualifiers og vinderne World Group I Play-offs
Bolivia vs. (1) Belgien
(2) Argentina vs. Hviderusland
Pakistan vs. (3) Japan
Uruguay vs. (4) Holland
Slovakiet vs. (5) Chile
Finland vs. (6) Indien
Norge vs. (7) Uzbekistan
Libanon vs. (8) Brazilien
New Zealand vs. (9) Korea
Rumænien vs. (10) Portugal
Peru vs. (11) Bosnien/Herzegovina
Ukraine vs. (12) Israel


World Group II 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Taberne af World Group I Play-offs samt vinderne World Group II Play-offs:
Zimbabwe vs. Kina
Mexico vs. Bulgarien
Schweiz vs. Estland
Tunesien vs. Dominikanske Republik
Grækennland vs. Lithauen
Danmark vs. Thailand
Polen vs. El Salvador
Slovenien vs. Paraguay
Tyrkiet vs. Letland
Venezuela vs. Sydafrika
Taipei vs. Marokko
Barbados vs. Indonesien


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/
Livescore: https://live.fedcup.com/en/


Fed Cup by BNP Paribas Finals 2020 – udsat
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, Vindere Qualifiers 2020:
USA, Hviderusland, Rusland, Tyskland, Spanien, Schweiz, Belgien, Slovakiet


Play-Offs 2020 – 16-17. april 2021 (opr. 5-6. februar 2021)

will rank the 8 nations that were promoted from the Regional Group I from Americas, Europe/Africa and Asien/Oceania (3-7. marts), to see who will play the 2021 Qualifiers and who will be in Group I in 2021.
Polen vs. Brasilien
Mexico vs. Storbritannien
Serbien vs. Canada
Letland vs. Indien
Japan vs. Ukraine
Rumænien vs. Italien
Argentina vs. Kazakhstan
Holland vs. vs. Kina
Afgør hvem der i 2021 spiller Qualifiers og hvem der spiller i Group I 2022


Group I Europe/Africa – 2022
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker: Afgøres i Playoff – se herover


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm