Mikael Torpegaards debut i Grand Slam vises på Eurosport, som også viser double med Frederik Løchte og Nikola Cacic. Clara Tauson dyster i Grenoble

De næste 2 ugers altoverskyggende tennis-begivenhed bliver Grand Slam turneringen Australian Open, hvor der er dansk deltagelse i både herresingle ved Mikael Torpegaard og herredouble med Frederik Løchte Nielsen og hans serbiske makker Nikola Cacic.
De møder i 1. runde det australske par James Duckworth og Marc Polmans, som vandt over Løchte og Rohan Bopanna (IND) i Murray River i den forløbne uge.

Frederik Løchte Nielsen
Foto: Sportsfotograf.com – Frederik Løchte Nielsen

Sendeplan fra Eurosport 1 og 2 bliver offentliggjort dagligt, og med et abonnement på Eurosport Player kan der frit vælges mellem alle kampene.
På Discovery+ (tidligere Dplay) vises samtlige kampe på Rod Laver Arena og Margaret Court Arena.

Eurosport har oplyst, at Mikael Torpegaards kamp mod Lloyd Harris (RSA) i 1. runde (R128) bliver vist på TV natten til tirsdag kl. 0100, og det samme bliver formentlig tilfældet for alle kampe med de to danske deltagere.

Tennis Andrézieux-Bouthéon 27 janvier 2021
Photo Le Progrès/Yves SALVAT – Clara Tauson

På ITF World Tennis Tour forventes, at turneringen med det lange navn, W25 TROPHEE DE LA VILLE DE GRENOBLE & W25 ENGIE OPEN DE L’ISERE kan følges på livestream.
18-årige Clara Tauson bliver formentlig seedet 5-8 i turneringen, hvor næsten alle i hovedturneringen er i intervallet 100-200 på WTA-ranglisten.
Clara kan højst forbedre sin rangering som no. 144 på WTA-ranglistenmed ca. 6 pladser, hvis hun vinder turneringen.

På ITF World Tennis Tour Junior er der dansk deltagelse i hovedturneringen ved en Grade 3 turnering, som afvikles på Rafael Nadals akademi i Manacor på Mallorca.
15-årige Rebecca Munk Mortensen har spillet sig videre fra kvalifikationen, mens 16-årige Johanne Christine Svendsen er direkte i hovedturneringen.
Leschly Tennis Foundation rapporterer dagligt fra turneringen på deres facebook, og resultaterne vil desuden blive opdateret i ITF Junior sektionen herunder.

Yakup Uzunel
Sportsfotograf.com – Yakup Uzunel

15-årige Yakup Uzunel nåede i sidste uge kvartfinalen ved en Grade 5 turnering i Islamabad i Pakistan, hvor han også er med i den kommende uge.

TV-kampe/streaming og resultater

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior, Svenske


WTA Tour – ATP Tour (Uge 6) 

Grand Slam, Australian Open  – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

TV-dækning: Eurosport, Eurosport Player

Spilleprogram: https://ausopen.com/schedule#!23416

Women’s singles

1/8-finale
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. Shelby Rogers (USA) 6-3, 6-4
(25) Karolina Muchova (CZE) vs. (18) Elise Mertens (BEL) 7-6(5), 7-5
(22) Jennifer Brady (USA) vs. (28) Donna Vekic (CRO) 6-1, 7-5
Jessica Pegula (USA) vs. (3) Elina Svitolina (UKR) 6-4, 3-6, 6-3
====
Su-wei Hsieh (TPE) vs. (19) Marketa Vondrousova (CZE) 6-4, 6-2
(3) Naomi Osaka (JPN) vs. (14) Garbine Muguruza (ESP) 4-6, 6-4, 7-5
(10) Serena Williams (USA) vs. (7) Aryna Sabalenka (BLR) 6-4, 2-6, 6-4
(2) Simona Halep (ROU) vs. (15) Iga Swiatek (POL) 3-6, 6-1, 6-4

R32
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. (29) Ekaterina Alexandrova (RUS) 6-2, 6-4
Shelby Rogers (USA) vs. (21) Anett Kontaveit (EST) 6-4, 6-3
(18) Elise Mertens (BEL) vs. (11) Belinda Bencic (SUI) 6-2, 6-1
(25) Karolina Muchova (CZE) vs. (6) Karolina Pliskova (CZE) 7-5, 7-5
—-
(28) Donna Vekic (CRO) vs. Kaia Kanepi (EST) 5-7, 7-6(2), 6-4
(22) Jennifer Brady (USA) vs. (Q) Kaja Juvan (SLO) 6-1, 6-3
Jessica Pegula (USA) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 6-2, 6-1
(3) Elina Svitolina (UKR) vs. (26) Yulia Putintseva (KAZ) 6-4, 6-0
====
Su-wei Hsieh (TPE) vs.(Q) Sara Errani (ITA) 6-4, 3-6, 7-5
(19) Marketa Vondrousova (CZE) vs. Sorana Cirstea (ROU) 6-2, 6-4
(14) Garbine Muguruza (ESP) vs. Zarina Diyas (KAZ) 6-1, 6-1
(3) Naomi Osaka (JPN) vs. (27) Ons Jabeur (TUN) 6-3, 6-2
—-
(7) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Ann Li (USA) 6-3, 6-1
(10) Serena Williams (USA) vs. Anastasia Potapova (RUS) 7-6(5), 6-2
(15) Iga Swiatek (POL) vs. Fiona Ferro (FRA) 6-4, 6-3
(2) Simona Halep (ROU) vs. (32) Veronika Kudermetova (RUS) 6-1, 6-3

R64
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. (WC) Daria Gavrilova (AUS) 6-1, 7-6(7)
(29) Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. Barbora Krejcikova (CZE) 6-3, 7-6(4)
(21) Anett Kontaveit (EST) vs. Heather Watson (GBR) 6-7(5), 6-4, 6-2
Shelby Rogers (USA) vs. (Q) Olga Danilovic (SRB) 6-2, 6-3

(11) Belinda Bencic (SUI) vs. Svetlana Kuznetsova (RUS) 7-5, 2-6, 6-4
(18) Elise Mertens (BEL) vs. Lin Zhu (CHN) 7-6(8), 6-1
(25) Karolina Muchova (CZE) vs. Mona Barthel (GER) 6-4, 6-1
(6) Karolina Pliskova (CZE) vs. Danielle Collins (USA) 7-5, 6-2
—-
Kaia Kanepi (EST) vs. (4) Sofia Kenin (USA) 6-3, 6-2
(28) Donna Vekic (CRO) vs. Nadia Podoroska (ARG) 6-2, 6-2
(22) Jennifer Brady (USA) vs. Madison Brengle (USA) 6-1, 6-2
(Q) Kaja Juvan (SLO) vs. (Q) Mayar Sherif (EGY) 3-6, 7-6(2), 6-3

Jessica Pegula (USA) vs. Samantha Stosur (AUS) 6-0, 6-1
Kristina Mladenovic (FRA) vs. Nao Hibino (JPN) 7-5, 6-1
(26) Yulia Putintseva (KAZ) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 6-4, 1-6, 6-2
(3) Elina Svitolina (UKR) vs. Cori Gauff (USA) 6-4, 6-3
====
Su-wei Hsieh (TPE) vs. (8) Bianca Andreescu (CAN) 6-3, 6-2
(Q) Sara Errani (ITA) vs. Venus Williams (USA) 6-1, 6-0
(19) Marketa Vondrousova (CZE) vs. (Q) Rebecca Marino (CAN) 6-1, 7-5
Sorana Cirstea (ROU) vs. (9) Petra Kvitova (CZE) 6-4, 1-6, 6-1

(14) Garbine Muguruza (ESP) vs. (Q) Ludmilla Samsonova (RUS) 6-3, 6-1
Zarina Diyas (KAZ) vs. Bernarda Pera (USA) 6-4, 3-6, 6-3
(27) Ons Jabeur (TUN) vs. (LL) Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 6-3, 6-2
(3) Naomi Osaka (JPN) vs. Caroline Garcia (FRA) 6-2, 6-3
—-
(7) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Daria Kasatkina (RUS) 7-6(5), 6-3
Ann Li (USA) vs. Alize Cornet (FRA) 6-2, 7-6(6)
Anastasia Potapova (RUS) vs. (Q) Timea Babos (HUN) 6-2, 6-4
(10) Serena Williams (USA) vs. Nina Stojanovic (SRB) 6-3, 6-0

(15) Iga Swiatek (POL) vs. Camila Giorgi (ITA) 6-2, 6-4
Fiona Ferro (FRA) vs. (17) Elena Rybakina (KAZ) 6-4, 6-4
(32) Veronika Kudermetova (RUS) vs. Varvara Gracheva (RUS) 5-7, 6-2, 6-2
(2) Simona Halep (ROU) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) 4-6, 6-4, 7-5

R128 (udvalgte)
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. Danka Kovinic (MNE) 6-0, 6-0
(29) Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. Martina Trevisan (ITA) 6-3, 6-4

(21) Anett Kontaveit (EST) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR) 7-5, 6-2
(Q) Olga Danilovic (SRB) vs. (16) Petra Martic (CRO) 7-5, 3-6, 6-4

(11) Belinda Bencic (SUI) vs. Lauren Davis (USA) 6-3, 4-6, 6-1
(18) Elise Bertens (BEL) vs. Leylah Fernandez (CAN) 6-1, 6-3

(25) Karolina Muchova (CZE) vs. Jelena Ostapenko (LAT) 7-5, 6-2
(6) Karolina Pliskova (CZE) vs. Jasmine Paolini (ITA) 6-0, 6-2
—-
(4) Sofia Kenin (USA) vs. Maddison Inglis (AUS) 7-5, 6-4
(28) Donna Vekic (CRO) vs. Yafan Wang (CHN) 4-6, 6-3, 6-4

(22) Jennifer Brady (USA) vs. Aliona Bolsova (ESP) 6-1, 6-3
(Q) Kaja Juvan (SLO) vs. (13) Johanna Konta (GBR) 4-6, 2-0 Ret’d

Jessica Pegula (USA) vs. (12) Victoria Azarenka (BLR) 7-5, 6-4
Kristina Mladenovic (FRA) vs. (20) Maria Sakkari (GRE) 6-2, 0-6, 6-3

(26) Yulia Putintseva (KAZ) vs. Sloane Stephens (USA) 4-6, 6-2, 6-3
(3) Elina Svitolina (UKR) vs. Marie Bouzkova (CZE) 6-3, 7-6(5)
====
(8) Bianca Andreescu (CAN) vs. Mihaela Buzarnescu (ROU) 6-2, 4-6, 6-3
(Q) Sara Errani (ITA) vs. (30) Qiang Wang (CHN) 2-6, 6-4, 6-4

(19) Marketa Vondrousova (CZE) vs. Rebecca Peterson (SWE) 2-6, 7-5, 7-5
(9) Petra Kvitova (CZE) vs. (Q) Greet Minnen (BEL) 6-3, 6-4

(14) Garbine Muguruza (ESP) vs. (LL) Margarita Gasparyan (RUS) 6-4, 6-0
Bernarda Pera (USA) vs. (23) Angelique Kerber (GER) 6-0, 6-4

(27) Ons Jabeur (TUN) vs. Andrea Petkovic (GER) 6-3, 3-6, 6-4
(3) Naomi Osaka (JPN) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-1, 6-2
—-
(7) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Viktoria Kuzmova (SVK) 6-0, 6-4
Ann Li (USA) vs. (31) Shuai Zhang  (CHN) 6-2, 6-0

Anastasia Potapova (RUS) vs. (24) Alison Riske (USA) 6-2, 6-1
(10) Serena Williams (USA) vs. Laura Siegemund (GER) 6-1, 6-1

(15) Iga Swiatek (POL) vs. Arantxa Rus (NED) 6-1, 6-3
(17) Elena Rybakina (KAZ) vs. Vera Zvonareva (RUS) 4-6, 6-4, 6-4

(32) Veronika Kudermetova (RUS) vs. Marta Kostyuk (UKR) 6-2, 7-6(5)
(2) Simona Halep (ROU) vs. Lizette Cabrera (AUS) 6-2, 6-1

Men’s singles

1/8-finale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (14) Milos Raonic (CAN) 7-6(4), 4-6, 6-1, 6-4
(6) Alexander Zverev (GER) vs. (23) Dusan Lajovic (SRB) 6-4, 7-6(5), 6-3
(18) Grigor Dimitrov (BUL) vs. (3) Dominic Thiem (AUT) 6-4, 6-4, 6-0
(Q) Aslan Karatsev (RUS) vs. (20) Felix Auger-Aliassime (CAN) 3-6, 1-6, 6-3, 6-3, 6-4
====
(7) Andrey Rublev (RUS) vs. (24) Casper Ruud (NOR) 6-2, 7-6(3) Ret’d
(4) Daniil Medvedev (RUS) vs. Mackenzie McDonald (USA) 6-4, 6-2, 6-3
(5) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (9) Matteo Berrettini (ITA) – walkover
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. (16) Fabio Fognini (ITA) 6-3, 6-4, 6-2

R32
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (27) Taylor Harry Fritz (USA) 7-6(1), 6-4, 3-6, 4-6, 6-2
(14) Milos Raonic (CAN) vs. Marton Fucsovics (HUN) 7-6(2), 5-7, 6-2, 6-2
(23) Dusan Lajovic (SRB) vs. Pedro Martinez Portero (ESP) 6-7(6), 7-5, 6-1, 6-4
(6) Alexander Zverev (GER) vs. (32) Adrian Mannarino (FRA) 6-3, 6-3, 6-1
—-
(3) Dominic Thiem (AUT) vs. Nick Kyrgios (AUS) 4-6, 4-6, 6-3, 6-4, 6-4
(18) Grigor Dimitrov (BUL) vs. (15) Pablo Carreno Busta (ESP) 6-0, 1-0 Ret’d
(20) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (11) Denis Shapovalov (CAN) 7-5, 7-5, 6-3
(Q) Aslan Karatsev (RUS) vs. (9) Diego Schwartzman (ARG) 6-3, 6-3, 6-3
====
(7) Andrey Rublev (RUS) vs. Feliciano Lopez (ESP) 7-5, 6-2, 6-3
(24) Casper Ruud (NOR) vs. Radu Albot (MDA) 6-1, 5-7, 6-4, 6-4
Mackenzie McDonald (USA) vs. Lloyd George Harris (RSA) 7-6(7), 6-1, 6-4
(4) Daniil Medvedev (RUS) vs. (28) Filip Krajinovic (SRB) 6-3, 6-3, 4-6, 3-6, 6-0
—-
(5) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Mikael Ymer (SWE) 6-4, 6-1, 6-1
(9) Matteo Berrettini (ITA) vs. (19) Karen Khachanov (RUS) 7-6(1), 7-6(5), 7-6(5)
(16) Fabio Fognini (ITA) vs. (21) Alex De Minaur (AUS) 6-4, 6-3, 6-4
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. Cameron Norrie (GBR) 7-5, 6-2, 7-5

R64
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Frances Tiafoe (USA) 6-3, 6-7(3), 7-6(2), 6-3
(27) Taylor Harry Fritz (USA) vs.  Reilly Opelka (USA) 4-6, 7-6(6), 6-7(4), 7-6(5), 6-2
Marton Fucsovics (HUN) vs. (17) Stan Wawrinka (SUI) 7-5, 6-1, 4-6 2-6, 7-6(9)
(14) Milos Raonic (CAN) vs. Corentin Moutet (FRA) 6-7(1), 6-1, 6-1, 6-4

Pedro Martinez Portero (ESP) vs. Emil Ruusuvuori (FIN) 1-6, 6-3, 6-2, 7-6(5)
(23) Dusan Lajovic (SRB) vs. Alexander Bublik (KAZ) 6-4, 7-6(4), 4-6, 6-3
(32) Adrian Mannarino (FRA) vs. Miomir Kecmanovic (SRB) 6-1, 6-2, 6-4
(6) Alexander Zverev (GER) vs.  (Q) Maxime Cressy (FRA) 7-5, 6-4, 6-3
—-
(3) Dominic Thiem (AUT) vs. Dominik Koepfer (GER) 6-4, 6-0, 6-2
Nick Kyrgios (AUS) vs. (29) Ugo Humbert (FRA) 5-7, 6-4, 3-6, 7-6(2), 6-4
(18) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Alex Bolt (AUS) 7-6(1), 6-1, 6-2
(15) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Jiri Vesely (CZE) 6-3, 7-6(3), 2-6, 6-4

(11) Denis Shapovalov (CAN) vs. (Q) Bernard Tomic (AUS) 6-1, 6-3, 6-2
(20) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. James Duckworth (AUS) 6-4, 6-1, 6-2
(Q) Aslan Karatsev (RUS) vs. Egor Gerasimov (BLR) 6-0, 6-1, 6-0
(9) Diego Schwartzman (ARG) vs. (LL) Alexandre Muller (FRA) 6-2, 6-0, 6-3
====
(7) Andrey Rublev (RUS) vs. Thiago Monteiro (BRA) 6-4, 6-4, 7-6(8)
Feliciano Lopez (ESP) vs. (31) Lorenzo Sonego (ITA) 5-7, 3-6, 6-3, 7-5, 6-4
(24) Casper Ruud (NOR) vs. Tommy Paul (USA) 3-6, 6-2, 6-4, 7-5
Radu Albot (MDA) vs. (WC) Christopher O’Connell (AUS) 6-2, 7-5, 7-6(8)

Lloyd George Harris (RSA) vs. Alexei Popyrin (AUS) 6-2, 1-6, 6-3, 6-7(5), 6-3
Mackenzie McDonald (USA) vs. (22) Borna Coric (CRO) 6-4, 6-2, 4-6, 6-4
(28) Filip Krajinovic (SRB) vs. Pablo Andujar (ESP) 6-2, 5-7, 6-1, 6-4
(4) Daniil Medvedev (RUS) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 6-2, 7-5, 6-1
—-
(5) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Thanasi Kokkinakis (AUS) 6-7(5), 6-4, 6-1, 6-7(5), 6-4
Mikael Ymer (SWE) vs. (Q) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) 2-6, 6-4, 6-4, 7-6(5)
(19) Karen Khachanov (RUS) vs. Ricardas Berankis (LTU) 6-2, 6-4, 6-4
(9) Matteo Berrettini (ITA) vs. (Q) Tomas Machac (CZE) 6-3, 6-2, 4-6, 6-3

(16) Fabio Fognini (ITA) vs. Salvatore Caruso (ITA) 4-6, 6-2, 2-6, 6-3, 7-6(12)
(21) Alex De Minaur (AUS) vs. Pablo Cuevas (URU) 6-3, 6-3, 7-5
Cameron Norrie (GBR) vs. (Q) Roman Safiullin (RUS) 3-6, 7-5, 6-3, 7-6(3)
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. (Q) Michael Mmoh (USA) 6-1, 6-4, 6-2

R128 (udvalgte)
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Jeremy Chardy (FRA) 6-3, 6-1, 6-2
(27) Taylor Harry Fritz (USA) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) 7-6(6), 3-6, 6-2, 7-6(6)

(17) Stan Wawrinka (SUI) vs. Pedro Sousa (POR) 6-3, 6-2, 6-4
(14) Milos Raonic (CAN) vs. Federico Coria (ARG) 6-3, 6-2, 6-2

Emil Ruusuvuori (FIN) vs. (10) Gael Monfils (FRA) 3-6, 6-4, 7-5, 3-6, 6-3
(23) Dusan Lajovic (SRB) vs. (Q) Sergiy Stakhovsky (UKR) 5-7, 6-4, 6-3, 5-7, 6-4

(32) Adrian Mannarino (FRA) vs. Dennis Novak (AUT) 6-2, 6-4, 6-3
(6) Alexander Zverev (GER) vs. Marcos Giron (USA) 6-7(8), 7-6(5), 6-3, 6-2
—-
(3) Dominic Thiem (AUT) vs. Mikhail Kukushkin (KAZ) 7-6(2), 6-2, 6-3
(29) Ugo Humbert (FRA) vs. Yasutaka Uchiyama (JPN) 6-3, 6-4, 6-7(3), 6-3

(18) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Marin Cilic (CRO) 6-4, 6-2, 7-6(5)
(15) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Kei Nishikori (JPN) 7-5, 7-6(4), 6-2

(11) Denis Shapovalov (CAN) vs. Jannik Sinner (ITA) 3-6, 6-3, 6-2, 4-6, 6-4
(20) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (LL) Cedrik-Marcel Stebe (GER) 6-2, 6-4, 6-2

Egor Gerasimov (BLR) vs. (25) Benoit Paire (FRA) 6-2, 2-6, 7-6(5), 7-5
(9) Diego Schwartzman (ARG) vs. (Q) Elias Ymer (SWE) 7-6(3), 6-4, 2-6, 6-2
====
(7) Andrey Rublev (RUS) vs. Yannick Hanfmann (GER) 6-3, 6-3, 6-4
(31) Lorenzo Sonego (ITA) vs. Sam Querrey (USA) 7-5, 6-4, 6-4

(24) Casper Ruud (NOR) vs. Jordan Thompson (AUS) 6-3, 6-3, 2-1 Ret’d
Radu Albot (MDA) vs. (12) Roberto Bautista Agut (ESP) 6-7(1), 6-0, 6-4, 7-6(5)

Alexei Popyrin (AUS) vs. (13) David Goffin (BEL) 3-6, 6-4, 6-7(4), 7-6(6), 6-3
(LL) Mikael Torpegaard (DEN) vs. Lloyd George Harris (RSA) 6-4, 3-6, 2-6, 2-6
Mackenzie McDonald (USA) vs. Marco Cecchinato (ITA) 3-6, 6-3, 6-2, 6-2
(22) Borna Coric (CRO) vs. Guido Pella (ARG) 6-3, 7-6(5), 7-5

(28) Filip Krajinovic (SRB) vs. (LL) Robin Haase (NED) 7-6(4), 6-3, 4-6, 6-2
(4) Daniil Medvedev (RUS) vs. Vasek Pospisil (CAN) 6-2, 6-2, 6-4
—-
(5) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Gilles Simon (FRA) 6-1, 6-2, 6-1
Thanasi Kokkinakis (AUS) vs. Soon Woo Kwon (KOR) 6-4, 6-1, 6-1
(Q) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. (Q) Botic Van De Zandschulp (NED) 6-1, 6-4, 6-4
Mikael Ymer (SWE) vs. (26) Hubert Hurkacz (POL) 3-6, 6-3, 3-6, 7-5, 6-3

(19) Karen Khachanov (RUS) vs. Aleksandar Vukic (AUS) 6-3, 6-7(4), 7-6(2), 6-4
(9) Matteo Berrettini (ITA) vs. Kevin Anderson (RSA) 7-6(9), 7-5, 6-3

(16) Fabio Fognini (ITA) vs. Pierre-Hugues Herbert (FRA) 6-4, 6-2, 6-3
(21) Alex De Minaur (AUS) vs. Tennys Sandgren (USA) 7-5, 6-1, 6-1

Cameron Norrie (GBR) vs. (30) Daniel Evans (GBR) 6-4, 4-6, 6-4, 7-5
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. Laslo Djere (SRB) 6-3, 6-4, 6-1

Men’s doubles

R64 (udvalgte)
Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Nikola Cacic (SRB) vs. (WC) James Duckworth/Marc Polmans (AUS) 4-6, 4-6


ATP Challenger (uge )

Livestream/ATP

PotchOpen I, Potchefstroom (RSA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Finale
(2) Benjamin Bonzi (FRA) vs. (Q) Liam Broady (GBR) 7-5, 6-4

Semifinale
(Q) Liam Broady (GBR) vs. (6) Cem Ilkel (TUR) 7-6(3), 6-4
(2) Benjamin Bonzi (FRA) vs. (Q) Nick Chappell (USA) 6-1, 6-2

Kvartfinale
(6) Cem Ilkel (TUR) vs. Dimitar Kuzmanov (BUL) 4-6, 6-3, 6-2
(Q) Liam Broady (GBR) vs. Chun Hsin Tseng (TPE) 6-3, 6-3
(Q) Nick Chappell (USA) vs. (7) Peter Polansky (CAN) 6-4, 6-7(3), 6-4
(2) Benjamin Bonzi (FRA) vs. (Q) Mirza Basic (BIH) 6-3, 6-1

1/8-finale
Dimitar Kuzmanov (BUL) vs. Elliot Benchetrit (FRA) 6-2, 7-5
(6) Cem Ilkel (TUR) vs. (PR) Julien Cagnina (BEL) 6-2, 6-3
Chun Hsin Tseng (TPE) vs. Ulises Blanch (USA) 6-7(2), 6-3, 2-0 Ret’d
(Q) Liam Broady (GBR) vs. Adrian Nendez-Maceiras (ESP) 6-4, 7-6(3)
==
(7) Peter Polansky (CAN) vs. Tristan Lamasine (FRA) 6-4, 6-4
(Q) Nick Chappell (USA) vs. Hugo Grenier (FRA) 6-2, 6-4
(Q) Mirza Basic (BIH) vs. Pedja Krstin (SRB) 4-1 Ret’d
(2) Benjamin Bonzi (FRA) vs. Roberto Quiroz (ECU) 3-6, 6-4, 6-3

R32 (udvalgte)
Dimitar Kuzmanov (BUL) vs. (1) Prajnesh Gunneswaran (IND) 6-3, 6-4
(6) Cem Ilkel (TUR) vs. (PR) Jenson Brooksby (USA) 6-3, 6-4

Ulises Blanch (USA) vs. (4) Jay Clarke (GBR) 7-6(5), 6-4
(Q) Liam Broady (GBR) vs. (5) Brayden Schnur (CAN) 6-4, 6-3.
==
(7) Peter Polansky (CAN) vs. Viktor Galovic (CRO) 6-2, 3-6, 7-6(2)
Hugo Grenier (FRA) vs. (3) Marc-Andrea Huesler (SUI) 7-6(5), 7-5

Pedja Krstin (SRB) vs. (8) Roberto Cid (DOM) 6-3, 7-5
(2) Benjamin Bonzi (FRA) vs. Geoffrey Blancaneaux (FRA) 6-2, 6-4


Challenger Cherbourg – La Manche (FRA) – Hardcourt

Finale
Rubens Bemelmans (BEL) vs. Lukas Rosol (CZE) 6-4, 6-4

Semifinale
Rubens Bemelmans (BEL) vs. (3) Arthur Rinderknech (FRA) 6-3, 3-6, 7-5
Lukas Rosol (CZE) vs. Hugo Gaston (FRA) 7-5, 2-6, 6-3

Kvartfinale
Rubens Bemelmans (BEL) vs. (Q) Michael Geerts (BEL) 4-6, 6-1, 7-6(4)
(3) Arthur Rinderknech (FRA) vs. Constant Lestienne (FRA) 7-6(4), 7-6(3)
Hugo Gaston (FRA) vs. Lukas Klein (SVK) 6-0, 6-3
Lukas Rosol (CZE) vs. Kacper Zuk (POL) 7-6(2), 4-6, 7-6(2)

1/8-finale
(Q) Michael Geerts (BEL) vs. (1) Denis Kudla (USA) 6-1, 6-7(5), 6-3
Rubens Bemelmans (BEL) vs. Denis Istomin (UZB) 6-4, 7-6(4)
(3) Arthur Rinderknech (FRA) vs. Evan Furness (FRA) 7-6(5), 7-6(4)
Constant Lestienne (FRA) vs. Matteo Martineau (FRA) 6-3, 6-4
==
Hugo Gaston (FRA) vs. (5) Peter Gojowczyk (GER) 4-6, 6-3, 6-2
Lukas Klein (SVK) vs. (4) Jurij Rodionov (AUT) 4-6, 6-1, 6-3
Kacper Zuk (POL) vs. (8) Sebastian Ofner (AUT) 6-3, 6-2
Lukas Rosol (CZE) vs. (2) Antoine Hoang (FRA) 6-3, 5-7, 7-5

R32 (udvalgte)
(1) Denis Kudla (USA) vs. Nino Sredarusic (CRO) 6-3, 6-1
Denis Istomin (UZB) vs. (Q) Nathaniel Lammons (USA) 6-3, 5-7, 6-4

(3) Arthur Rinderknech (FRA) vs. Alexey Vatutin (RUS) 4-6, 6-0, 6-3
(WC) (422) Matteo Martineau (FRA) vs. (6) Bernabe Zapata Miralles (ESP) 7-6(12), 6-3
==
(5) Peter Gojowczyk (GER) vs. Tung-lin Wu (TPE) 6-2, 6-4
(4) Jurij Rodionov (AUT) vs. Kenny De Schepper (FRA) 7-5, 3-6, 6-3

(8) Sebastian Ofner (AUT) vs. Yannick Maden (GER) 6-1, 6-3
(2) Antoine Hoang (FRA) vs. Marco Trungelliti (ARG) 6-1, 6-0


Biella Challenger Indoor 1 (ITA) – Hardcourt

Finale
Illya Marchenko (UKR) vs. (1) Andy Murray (GBR) 6-2, 6-4

Semifinale
(1) Andy Murray (GBR) vs. Mathias Bourge (FRA) 6-0, 7-5
Illya Marchenko (UKR) vs. (2) Federico Gaio (ITA) 7-5, 6-1

Kvartfinale
(1) Andy Murray (GBR) vs. (6) Blaz Rola (SLO) 6-4, 7-6(9)
Mathias Bourge (FRA) vs. Matthias Bachinger (GER) 6-1, 6-7(3), 6-1
Illya Marchenko (UKR) vs. (4) Lorenzo Giustino (ITA) 6-2, 2-6, 7-5
(2) Federico Gaio (ITA) vs. Daniel Masur (GER) 6-3, 6-3

1/8-finale
(1) Andy Murray (GBR) vs. Gian Marco Moroni (ITA) 6-4, 6-4
(6) Blaz Rola (SLO) vs.  Matteo Viola (ITA) 3-6, 7-5, 6-4
Matthias Bachinger (GER) vs. (3) Mohamed Safwat (EGY) 4-6, 6-2, 6-3
Mathias Bourge (FRA) vs. (7) Filip Horansky (SVK) 6-3, 7-5
==
Illya Marchenko (UKR) vs. Lucca Vanni (ITA) 7-6(8), 6-1
(4) Lorenzo Giustino (ITA) vs. Roberto Marcora (ITA) 7-6(3), 7-5
Daniel Masur (GER) vs. (8) Dmitry Popko (KAZ) 4-6, 6-2, 6-3
(2) Federico Gaio (ITA) vs. (Q) Tim Van Rijthoven (NED) 6-4, 6-4

R32
(1) Andy Murray (GBR) vs. Maximillian Marterer (GER) 6-7(3), 6-2, 6-3
(6) Blaz Rola (SLO) vs. Thai-Son Kwiatkowski (USA) 6-3, 6-2

(3) Mohamed Safwat (EGY) vs. Hiroki Moriya (JPN) 4-6, 6-3, 6-2
(7) Filip Horansky (SVK) vs. (Q) Fabrizio Ornago (ITA) 6-2, 6-2
==
Illya Marchenko (UKR) vs. (5) Martin Klizan (SVK) 6-2, 7-6
(4) Lorenzo Giustino (ITA) vs. (Q) Jelle Sels (NED) 6-4, 6-3

(8) Dmitry Popko (KAZ) vs. Malek Jaziri (TUN) 6-1, 6-3
(2) Federico Gaio (ITA) vs. Lukas Lacko (SVK) 6-3, 6-4


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (6)


M15, Antalya (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet +2 timer

R32
[2] (334) Markus Eriksson (SWE) vs. (JR) (1362) Hamad Medjedovic (SRB) 0-3 Ret’d


M15, Grenoble (FRA) – Hardcourt

Livestream først fra finalen søndag kl. 1100


M15, Monastir (TUN) – Hardcourt

 


M15, Nur-Sultan (KAZ) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Livestream: Center Court & Show Court 1

1/8-finale

R32
(617) Otto Virtanen (FIN) vs. [7] (546) Vladyslav Manafov (UKR) 6-2, 1-0 Ret’d
(689) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (Q) (1590) Francesco Maestrelli (ITA) 0-6, 5-7
[2] (436) Francesco Forti (ITA) vs. (Q) (1463) Yann Wojcik (SUI) 6-2, 6-3

Doubles

Eric Vanshelboim (UKR)/Mikolaj Lorens (POL) vs. timur Khabibulin/Dostanbek Tashbulatov (KAZ) 6-3, 4-6, [3-10]


M15, Sharm El Sheikh (EGY) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time


M15, St. Petersburg (RUS) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

<< tilbage


ITF Women (6)


W25, Grenoble (FRA) – Hardcourt

Finale
[5] (134) Viktorija Golubic (SUI) vs. (219) Maja Chwalinska (POL) 6-1, 4-6, 7-6(2)

Semifinale
[5] (134) Viktorija Golubic (SUI) vs. (Q) (239) Marie Benoit (BEL) 6-3, 6-2
(219) Maja Chwalinska (POL) vs. (Q) (258) Maryna Zanevska (BEL) 6-4, 6-1

Kvartfinale
(Q) (239) Marie Benoit (BEL) vs. (202) Jia-Jing Lu (CHN) 6-1, 2-6, 6-0
[5] (134) Viktorija Golubic (SUI) vs. [3] (121) Tereza Martincova (CZE) 4-6, 6-2, 6-2
(219) Maja Chwalinska (POL) vs. (JE) (942) Alexandra Eala (PHI) 6-0, 6-4
[6] (144) Clara Tauson (DEN) vs. (Q) (258) Maryna Zanevska (BEL) 6-7(4), 3-6

1/8-finale
(202) Jia-Jing Lu (CHN) vs. [1] (107) Oceane Dodin (FRA) 6-3, 4-6, 7-5
(Q) (239) Marie Benoit (BEL) vs. [8] (168) Giulia Gatto-Monticone (ITA) 6-4, 6-4
[3] (121) Tereza Martincova (CZE) vs. (214) Pemra Ozgen (TUR) 6-7(5), 6-3, 6-1
[5] (134) Viktorija Golubic (SUI) vs. (Q) (443) Camilla Rosatello (ITA) 6-4, 6-0
==
(JE) (942) Alexandra Eala (PHI) vs. [7] (164) Cristina Bucsa (ESP) 2-6, 6-3, 7-6(8)
(219) Maja Chwalinska (POL) vs. (Q) (749) Gaelle Desperrier (FRA) 2-6, 6-2, 6-2
[6] (144) Clara Tauson (DEN) vs. (229) Julia Grabher (AUT) 6-1, 6-1
(Q) (258) Maryna Zanevska (BEL) vs. (Q) (282) Amandine Hesse (FRA) 7-6(1), 6-1

R32
[1] (107) Oceane Dodin (FRA) vs. (234) Tereza Mrdeza (CRO) 6-1, 6-1
(202) Jia-Jing Lu (CHN) vs. (185) Xiaodi You (CHN) 6-3, 6-3
(Q) (239) Marie Benoit (BEL) vs. (WC) (762) Selena Janicijevic (FRA) 2-6, 7-5, 6-4
[8] (168) Giulia Gatto-Monticone (ITA) vs. (196) Indy De Vroome (NED) 6-2, 6-7(1), 6-4

[3] (121) Tereza Martincova (CZE) vs. (Q) (271) Julie Niemeier (GER) 3-0 Ret’d
(214) Pemra Ozgen (TUR) vs. (WC) Marine Szostak (FRA) 6-4, 6-4
(Q) (443) Camilla Rosatello (ITA) vs. (209) Daniela Seguel (CHI) 7-6(1), 6-3
[5] (134) Viktorija Golubic (SUI) vs. (192) Harmony Tan (FRA) 4-6, 6-4, 4-1 Ret’d
==
[7] (164) Cristina Bucsa (ESP) vs. (189) Martina Di Giuseppe (ITA) 6-4, 6-4
(JE) (942) Alexandra Eala (PHI) vs. (190) Laura Ioan Paar (ROU) 6-3 4-6, 6-4
(219) Maja Chwalinska (POL) vs. (WC) (604) Salma Djoubri (FRA) 6-1, 6-4
(Q) (749) Gaelle Desperrier (FRA) vs. [4] (126) Tamara Korpatsch (GER) 6-4, 6-3

[6] (144) Clara Tauson (DEN) vs. (Q) (399) Audrey Albie (FRA) 6-2, 6-1
(229) Julia Grabher (AUT) vs. (Q) (474) Kimberley Zimmermann (BEL) 6-4, 6-3
(Q) (258) Maryna Zanevska (BEL) vs. (WC) (534) Elsa Jacquemot (FRA) 6-0, 6-3
(Q) (282) Amandine Hesse (FRA) vs. [2] (111) Anna-Lena Friedsam (GER) 7-5, 6-3


W25, Potchefstroom (RSA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Finale
(253) Anna Bondar (HUN) vs. [6] (228) Nuria Parrizas Diaz (ESP) 6-1, 4-6, 6-2

Semifinale
(253) Anna Bondar (HUN) vs. [1] (176) Lesley Pattinama Kerkhove (NED) 7-5, 4-6, 6-4
[6] (228) Nuria Parrizas Diaz (ESP) vs. (259) Jodie Burrage (GBR) 7-5, 7-5

Kvartfinale
[1] (176) Lesley Pattinama Kerkhove (NED) vs. [5] (226) Eva Guerrero Alvarez (ESP) 6-2, 6-4
(253) Anna Bondar (HUN) vs. (WC) (879) Zoe Kruger (RSA) 6-4, 6-2
[6] (228) Nuria Parrizas Diaz (ESP) vs. [4] (207) Reka-Luca Jani (HUN) 6-3, 6-0
(259) Jodie Burrage (GBR) vs. (Q) (374) Carolina Alves (BRA) 7-6(5), 6-4

1/8-finale
[1] (176) Lesley Pattinama Kerkhove (NED) vs. (WC) (482) Sada Nahimana (BDI) 6-3, 6-1
[5] (226) Eva Guerrero Alvarez (ESP) vs. (296) Jesika Maleckova (CZE) 7-6(1), 6-2
(WC) (879) Zoe Kruger (RSA) vs. [3] (200) Bibiane Schoofs (NED) 6-4, 6-1
(253) Anna Bondar (HUN) vs. (242) Gabriela Ce (BRA) 6-4, 6-3
==
[6] (228) Nuria Parrizas Diaz (ESP) vs. (Q) (573) Joanne Zuger (SUI)
[4] (207) Reka-Luca Jani (HUN) vs. (Q) (977) Isabella Kruger (RSA)
(Q) (374) Carolina Alves (BRA) vs. [7] (230) Anastasia Gasanova (RUS)
(259) Jodie Burrage (GBR) vs. (Q) (530) Ekaterina Makarova (RUS)

R32
[1] (176) Lesley Pattinama Kerkhove (NED) vs. (453) Miriam Kolodziejova (CZE) 7-6(2), 6-2
[5] (226) Eva Guerrero Alvarez (ESP) vs. (336) Chanel Simmonds (RSA) 7-6(5), 6-4

[3] (200) Bibiane Schoofs (NED) vs. (WC) Delien Kleinhans (RSA) 6-0, 3-6, 7-5
(253) Anna Bondar (HUN) vs. [8] (232) Victoria Kan (RUS) 6-3, 6-4
==
[6] (228) Nuria Parrizas Diaz (ESP) vs. (317) Mirjam Bjorklund (SWE) 4-6, 6-3, 6-4
[4] (207) Reka-Luca Jani (HUN) vs. (Q) (791) Eliessa Vanlangendonck (BEL) 6-2, 6-0

[7] (230) Anastasia Gasanova (RUS) vs. (Q) Sandra Samir (EGY) 2-6, 6-2, 6-2
(259) Jodie Burrage (GBR) vs. [2] (198) Marina Melnikova (RUS) 7-6(5), 6-2


W15, Villena (ESP) – Hardcourt

Q32: [8] (1059) Olga Helmi (DEN) vs. Francesca Curmi (MLT) 1-6, 6-0, [6-10]


W15, Antalya (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet +2 timer


W15, Monastir (TUN) – Hardcourt

 


W15, Sharm El Sheikh (EGY) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

R32: (WC) (1273) Elena Jamshidi (DEN) vs. [8] (451) Anna Kubareva (BLR) 0-6, 2-6

<< tilbage


ITF Junior (uge 6)

Grade 3, Manacor – Hardcourt

1/8-finale
(253) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. [3] (90) Linda Klimovicova (CZE) 5-7, 4-6
(Q) (313) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. [4] (109) Amelie Van Impe (BEL) 4-6, 1-6

R32
(253) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (Q) (300) Sarah Iliev (FRA) 3-6, 6-3, 6-2
(Q) (313) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (462) Liisa Varul (EST) 6-3, 6-3

Qfi
[2] (313) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. [6] (377) Denise Valente (ITA) 6-0, 6-0

Q16
(578) Natacha Schou (DEN) vs. [8] (442) Uma Bakaityte (LTU) 5-7, 1-6
[2] (313) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (686) Charlotte Gisclon (FRA) 6-3, 6-2

Q32
(578) Natacha Schou (DEN) vs. (574) Charlotte Florent (FRA) 6-1, 6-0
[2] (313) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. Elena Arenas Guisasola (ESP) 6-1, 6-1
(2408) Terese Harboe Holst (DEN) vs. (420) Carla Galmiche (FRA) 4-6, 2-6
(WC) Bella Bergkvist Larsson (SWE) vs. (496) Clara Cwajgenbaum (CAL) 6-7(2), 5-7

Doubles

Finale: Mortensen/Svendsen vs. Georgia Pedone/Anastasia Abbagnato (ITA) 6-2, 6-1
Semifinale: Mortensen/Svendsen vs. Patricija Paukstyte (LTU)/Liisa Varul (EST) 6-0, 6-2

Kvartfinale: Mortensen/Svendsen vs. (2) Linda Klimovicova/Julie Struplova (CZE) 6-1, 7-5

1/8-finale: Natacha Schou (DEN)/Lucia Peyre (ARG) vs. Anca Alexia Todoni (ROU)/Lucija Ciric Bagaric (CRO) 5-7, 3-6
Rebekka Munk Mortensen/Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. Chloe Noel/Sarah Iliev (FRA) 6-4, 6-1


Grade 4, Antalya (TUR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +2 timer

Qfi: (475) Richard Biagiotti (DEN) vs. (426) Idriss Haddouch (BEL) 4-6, 1-6
Q16: (475) Richard Biagiotti (DEN) vs. (1711) Tamerian Azizov (AZE) 6-4, 6-4
Q32: (475) Richard Biagiotti (DEN) vs. (WC) Bora Cankaya (TUR) 6-0, 6-3

Boys doubles

Richard Biagiotti (DEN)/Idriss Haddouch (BEL) vs. Jan Kobierski (AUT)/Gal Emersic Potocnik (SLO) 1-6, 6-3, [6-10]


Grade 5, Islamabad (PAK) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +4 timer

Kvartfinale: [7] (989) Yakup Uzunel (DEN) vs. [3] (534) Artiom Dorofeev (FRA) 5-7, 2-6
1/8-finale: [7] (989) Yakup Uzunel (DEN) vs. (1450) Elliot Jarosz (SWE) 6-3, 6-3
R32: [7] (989) Yakup Uzunel (DEN) vs. (1496) Muhammad Huzaifa Khan (PAK) 6-2, 6-1

Boys doubles

Kvartfinale: Uzunel/Holder vs. (3) Andrey Kozlov/Ruslan Serazhetdinov (RUS) 6-4, 3-6, [6-10]
1/8-finale: Yakup Uzunel (DEN)/Carl Holder (FRA) vs. Abdullah Abdullah/Abdul Hanan (PAK) 6-3, 6-1


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 6)


WTA Challenger/125K 

<< tilbage


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Davis Cup

Finals 2021 – 22-28. november 2021

Livestream: https://video.daviscup.com/

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland
Wildcards: Serbien og Frankrig
Vindere af Qualifiers: Australien, Østrig, Colombia, Kroatien, Tjekkiet, Ecuador, Tyskland, Ungarn, Italien, Kazakhstan, Sverige, USA
Group A: (1) Spanien, Rusland, Ecuador
Group B: (2) Canada, Kazakhstan, Sverige
Group C: (3) Frankrig, Storbritannien, Tjekkiet
Gorup D: (4) Kroatien, Australien, Ungarn
Group E: (5) USA, Italien, Colombia
Group F: (6) Serbien, Tyskland, Østrig


World Group I 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Taberne Qualifiers og vinderne World Group I Play-offs
Bolivia vs. (1) Belgien
(2) Argentina vs. Hviderusland
Pakistan vs. (3) Japan
Uruguay vs. (4) Holland
Slovakiet vs. (5) Chile
Finland vs. (6) Indien
Norge vs. (7) Uzbekistan
Libanon vs. (8) Brazilien
New Zealand vs. (9) Korea
Rumænien vs. (10) Portugal
Peru vs. (11) Bosnien/Herzegovina
Ukraine vs. (12) Israel


World Group II 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Taberne af World Group I Play-offs samt vinderne World Group II Play-offs:
Zimbabwe vs. Kina
Mexico vs. Bulgarien
Schweiz vs. Estland
Tunesien vs. Dominikanske Republik
Grækennland vs. Lithauen
Danmark vs. Thailand
Polen vs. El Salvador
Slovenien vs. Paraguay
Tyrkiet vs. Letland
Venezuela vs. Sydafrika
Taipei vs. Marokko
Barbados vs. Indonesien


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/
Livescore: https://live.fedcup.com/en/


Fed Cup by BNP Paribas Finals 2020 – 13-18. April 2021
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, Vindere Qualifiers 2020:
USA, Hviderusland, Rusland, Tyskland, Spanien, Schweiz, Belgien, Slovakiet


Play-Offs 2020 – 16-17. april 2021 (opr. 5-6. februar 2021)

will rank the 8 nations that were promoted from the Regional Group I from Americas, Europe/Africa and Asien/Oceania (3-7. marts), to see who will play the 2021 Qualifiers and who will be in Group I in 2021.
Polen vs. Brasilien
Mexico vs. Storbritannien
Serbien vs. Canada
Letland vs. Indien
Japan vs. Ukraine
Rumænien vs. Italien
Argentina vs. Kazakhstan
Holland vs. vs. Kina
Afgør hvem der i 2021 spiller Qualifiers og hvem der spiller i Group I 2022


Group I Europe/Africa – 2022
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker: Afgøres i Playoff – se herover


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm