Onsdag og fredag kan Christian Sigsgaard følges på livestream for Fair Play, hvis damer spiller holdfinale lørdag. Holger Rune tager en kamp ad gangen i Antalya

I denne uge vil der være ekstra fokus på den svenske indendørs holdturnering, hvor Malmø-klubben Fair Play TK onsdag kvalificerede sig finalen hos damerne, der tirsdag eftermiddag vandt 5-1 over topholdet Enskede LTK, der allerede havde sikret sig en plads i finalen.
Sofia Nami Samavati har været med i alle 6 opgør, og hun var med til at sikre finalepladsen, da hun i 4. singlen vandt 6-3, 6-3 over Fanny Norin.

Sofia Nami Samavati
Foto: Sportsfotograf.com – Sofia Nami Samavati

Sejren betyder, at Fair Play TK overtager 1. pladsen, og derfor har de hjemmebane i Malmø, når de lørdag igen møder Enskede LTK i finalen.
Det er endnu ikke oplyst, om Sofia eller Karen Barritza, som har været med i 2 af kampene, er med i finalen, da Fair Play TK har flere spillere, der er rangeret højere på den svenske rangliste, hvorved de kan forstærke holdet, hvis spillerne er til rådighed.

Enskede har benyttet de samme spillere i alle kampe, heriblandt Pemra Ozgen (TUR) og kroaterne Iva Primorac og Ana Vrljic.
Enskedes eneste mulighed for at forstærke holdet er, hvis Jana Fett (CRO), der er no. 4 på den svenske rangering, er til rådighed.

Hos herrerne mangler fortsat 3 runder i grundspillet, og Fair Play TK spiller både onsdag og fredag med Christian Sigsgaard på holdet.
Onsdag kl. 17 spiller Fair Play, der er no. 2 i tabellen, i Bromma mod topholdet SALK, og på fredag kl. 1700 har Fair Play hjemmebane mod Tabergsdalens TK, der i de fleste kampe er endt som taber 0-6, og holdet er no. 7 i tabellen med et enkelt point for en uafgjort kamp mod KLTK.

Holger Vitus Nødskov Rune, der var med i de 2 første opgør for Fair Play, deltager ikke i denne uges kampe for holdet, idet han er rejst til Antalya i Tyrkiet, hvor han både i denne og næste uge er tilmeldt i M15-turnering, men det har været tvivlsomt om han kunne nå at blive klar til kampen i 1. runde på grund af en vabel, hvor han efterfølgende har fået suget væske ud.

UTR Leschly Nordic Master
Sportsfotograf.com – Holger Vitus Nødskov Rune

Holger er indstillet på at tage en kamp ad gangen, og hvis han klarer sig igennem den første kamp onsdag mod 18-årige Matteo Gigante (ITA), der er no. 861 på ATP-ranglisten og no. 51 på junior-ranglisten, venter 22-årige no. 593 Alexander Donski (CAN).

I en eventuel kvartfinale kan Holger møde 1. seedede no. 219 Cem Ilkel, som Holger overraskende vandt over 4-6, 6-1, 7-6, da han i 2019 udlignede til 2-2 for Danmark i Davis Cup opgøret mod Tyrkiet, der dog tog stikket hjem i den sidste kamp, hvor Altug Celikbilek vandt 6-1, 7-6 over Christian Sigsgaard.

Der er livestream fra kampene på Court 2 og 3 i Antalya, men da Holgers første kamp spilles på Court 18, henvises til at følge med på livescore, men da tyrkiske spillere som regel får tildelt baner med livestream, kan en eventuel kvartfinale mod Cem Ilkel med garanti følges på livestream.

Holger er avanceret 3 pladser til no. 508 på den seneste rangliste, og for at nå i top 500 kræves formentlig, at han mindst når semifinalen, men ellers får han en ny chance i næste uge.

I Holgers seneste blog hos ITF reflekterer han bl.a. over weekendens sejr over Benoit Pair.

Der er også livestream fra M15-turneringen i Madrid, hvor ukrainske Eric Vanshelboim fra KB har vundet 3 sejre i kvalifikationen.
Han møder onsdag i 1. runde af hovedturneringen 2. seedede no. 335 Oriol Roca Batalla (ESP), men kampen afvikles på en bane uden livestream, og derfor kan kampen kun følges på livescore.

Eric Vanshelboim
Foto: Sportsfotograf.com – Eric Vanshelboim

20-årige Olivia Gram optjente i sidste uge et enkelt point til WTA-ranglisten, da hun ved W15 i Monastir vandt i 1. runde 6-1, 6-2 over Amal Gati (TUN), og hun får chancen for at sikre det næste point, når hun onsdag møder no. 1131 Marie Villet (FRA), efter at Olivia for 2. uge i træk har fået wildcard til turneringen i Monastir.
Olivia er ganske vist dalet 2 pladser til no. 1260, idet sidste uges optjente point først godskrives næste mandag.

Montemor-O-Novo 2020
Foto: Jose Rasquinho – Olivia Gram

Der afvikles 2 ATP Challenger turneringer, som begge kan følges på https://livestream.com/atp.

TV-kampe/streaming og resultater 

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe søndag 6. december

Billeder (facebook-opslag) – Holger Rune (Foto: Sportsfotograf.com)

ATP Challenger – Livestream.com/ATP

€44K Maia – udvalgte

Finale – søndag 1600cet
[2] (113) Pedro Sousa (POR) vs. [8] (152) Carlos Taberner (ESP)

$52K Campinas

Finale – søndag 1500cet
[1] (102) Roberto Carballes Baena (ESP) vs. [7] (162) Francisco Cerundolo (ARG)

=====

ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/

M15/W15 Antalya – Livestream C2 og C3

[7] (511) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (Q) (1275) Filip Misolic (AUT) 6-0, 4-0 Ret’d

M15 Madrid – Livestream C3 og C4

[6] (474) Antoine Cornut Chauvinc (FRA) vs. [8] (507) Alvaro Lopez San Martin (ESP)

Resultater opdateres på https://www.tennisavisen.dk/turneringer-uge-49-sigsgaard-paa-livestream-for-fair-play-mulig-livestream-fra-antalya-og-madrid-med-rune-og-vanshelboim/


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior, Svenske


WTA Tour – ATP Tour (Uge 49) 

Ikke flere turneringer 2020


ATP Challenger (uge 49)

Livestream/ATP

$52K Campinas (BRA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -4 timer

Finale
[7] (162) Francisco Cerundolo (ARG) vs. [1] (102) Roberto Carballes Baena (ESP) 6-4, 3-6, 6-3

Semifinale
[1] (102) Roberto Carballes Baena (ESP) vs. [4] (129) Daniel Elahi Galan (COL) 6-4, 6-2
[7] (162) Francisco Cerundolo (ARG) vs. (306) Felipe Meligeni Rodrigues Alves (BRA) 6-1, 6-4

Kvartfinale
[1] (102) Roberto Carballes Baena (ESP) vs. [5] (156) Mohamed Safwat (EGY) 6-4, 1-6, 6-0
[4] (129) Daniel Elahi Galan (COL) vs. [8] (172) Dmitry Popko (KAZ) 6-3, 6-3
[7] (162) Francisco Cerundolo (ARG) vs. [3] (125) Facundo Bagnis (ARG) 6-2, 7-5
(306) Felipe Meligeni Rodrigues Alves (BRA) vs. (175) Alejandro Tabilo (CHI) 7-5, 6-1

1/8-finale
[1] (102) Roberto Carballes Baena (ESP) vs. (302) Vit Kopriva (CZE) 4-6, 6-3, 7-5
[5] (156) Mohamed Safwat (EGY) vs. (288) Thomaz Bellucci (BRA) 2-6, 6-4, 6-3
[4] (129) Daniel Elahi Galan (COL) vs. (Q) (316) Sebastian Baez (ARG) 6-3, 3-6, 7-6(5)
[8] (172) Dmitry Popko (KAZ) vs. (204) Joao Menezes (BRA) 6-2, 7-5
==
[7] (162) Francisco Cerundolo (ARG) vs. (238) Facundo Mena (ARG) 4-6, 7-5, 7-6(0)
[3] (125) Facundo Bagnis (ARG) vs. (217) Renzo Olivo (ARG) 6-1, 7-5
(306) Felipe Meligeni Rodrigues Alves (BRA) vs. [6] (159) Emilio Gomez (ECU) 6-4, 6-4
(175) Alejandro Tabilo (CHI) vs. (315) Orlando Luz (BRA) – walkover

R32 (udvalgte)
[1] (102) Roberto Carballes Baena (ESP) vs. (290) Roberto Ortega-Olmedo (ESP) 6-4, 6-0
[5] (156) Mohamed Safwat (EGY) vs. (277) Marcelo Tomas Barrios Vera (CHI) 5-7, 6-2, 6-2
[4] (129) Daniel Elahi Galan (COL) vs. (Q) (339) Jelle Sels (NED) 6-2, 6-3
[8] (172) Dmitry Popko (KAZ) vs. (SE) (539) Thiago Agustin Tirante (ARG) 5-7, 7-5, 6-2
==
[7] (162) Francisco Cerundolo (ARG) vs. (308) Pedro Sakamoto (BRA) 6-1, 6-3
[3] (125) Facundo Bagnis (ARG) vs. (WC) (574) Joao Lucas Reis Da Silva (BRA) 6-7(5), 6-4, 6-4
[6] (159) Emilio Gomez (ECU) vs. (295) Roberto Quiroz (ECU) 6-3, 7-6(10)
(175) Alejandro Tabilo (CHI) vs. [2] (115) Thiago Seyboth Wild (BRA) 6-1, 6-3


€44K, Maia (POR) – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

Finale
[2] (113) Pedro Sousa (POR) vs. [8] (152) Carlos Taberner (ESP) 6-0, 5-7, 6-2

Semifinale
[8] (152) Carlos Taberner (ESP) vs. (Q) (374) Duje Ajdukovic (CRO) 7-5, 6-7(9), 6-4
[2] (113) Pedro Sousa (POR) vs. (155) Bernabe Zapata Miralles (ESP) 6-4, 6-1

Kvartfinale – fredag
(Q) (374) Duje Ajdukovic (CRO) vs. (274) Andrea Arnaboldi (ITA) 6-3, 6-0
[8] (152) Carlos Taberner (ESP) vs. [3] (131) Jozef Kovalik (SVK) 7-6(3), 6-1
(155) Bernabe Zapata Miralles (ESP) vs. [4] (135) Henri Laaksonen (SUI) 6-2, 3-6, 6-1
[2] (113) Pedro Sousa (POR) vs. (179) Kimmer Coppejans (BEL) 6-2, 3-6, 6-1

1/8-finale
(274) Andrea Arnaboldi (ITA) vs. (203) Frederico Ferreira Silva (POR) 2-6, 6-4, 7-5
(Q) (374) Duje Ajdukovic (CRO) vs. (178) Arthur Rinderknech (FRA) 6-2, 2-6, 6-1
[3] (131) Jozef Kovalik (SVK) vs. (Q) (318) Altug Celikbilek (TUR) 6-3, 3-6, 6-3
[8] (152) Carlos Taberner (ESP) vs. (250) Alexey Vatutin (RUS) 7-6(6), 6-3
==
(155) Bernabe Zapata Miralles (ESP) vs. [6] (144) Paolo Lorenzi (ITA) 6-1, 6-0
[4] (135) Henri Laaksonen (SUI) vs. (206) Quentin Halys (FRA) 6-3, 6-1
(179) Kimmer Coppejans (BEL) vs. (253) Marco Trungelliti (ARG) – walkover
[2] (113) Pedro Sousa (POR) vs.  (WC) (427) Gastao Elias (POR) 6-2, 6-4

R32
(274) Andrea Arnaboldi (ITA) vs. [1] (85) Pedro Martinez Portero (ESP) 6-1, 6-2
(Q) (374) Duje Ajdukovic (CRO) vs. [7] (149) Lorenzo Giustino (ITA) 7-5, 6-2
[3] (131) Jozef Kovalik (SVK) vs. (245) Julian Lenz (GER) 6-1, 4-6, 6-2
[8] (152) Carlos Taberner (ESP) vs. (176) Joao Domingues (POR) 6-3, 6-2
==
[6] (144) Paolo Lorenzi (ITA) vs. (Q) (309) Michael Vrbensky (CZE) 5-7, 7-6(7), 6-2
[4] (135) Henri Laaksonen (SUI) vs. (231) Zenek Kolar (CZE) 6-4, 6-3
(253) Marco Trungelliti (ARG) vs. [5] (138) Nikola Milojevic (SRB) 6-3, 6-1
[2] (113) Pedro Sousa (POR) vs. (Q) (364) Maxime Hamou (FRA) 6-2, 6-2


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (49)

M15, CLUB MEGASARAY SERIES 3, Antalya (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet +2 timer

Livestream: Court 2 og 3: https://live.itftennis.com/en/live-streams/

Finale
[7] (511) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (Q) (1275) Filip Misolic (AUT) 6-0, 4-0 Ret’d

Semifinale
[7] (511) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [4] (421) Evgeny Tyurnev (RUS) 7-6(7), 7-6(9)
(Q) (1275) Filip Misolic (AUT) vs. (JR) (1539) Felix Gill (GBR) 6-2, 6-2

Kvartfinale – fredag
[7] (511) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (JR) (1400) Sebastian Gima (ROU) 6-1, 6-0
[4] (421) Evgeny Tyurnev (RUS) vs. [8] (544) Alexandar Lazarov (BUL) 3-6, 6-3, 6-4
(Q) (1275) Filip Misolic (AUT) vs. (JR) Flavio Cobolli (ITA) 6-4, 6-0
(JR) (1539) Felix Gill (GBR) vs. (571) Marsel Ilhan (TUR) 7-5, 6-2

1/8-finale
(JR) (1400) Sebastian Gima (ROU) vs. [1] (219) Cem Ilkel (TUR) 4-6, 7-6(5), 6-4
[7] (511) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (593) Alexander Donski (CAN) 5-7. 6-3, 6-3
[4] (421) Evgeny Tyurnev (RUS) vs. (Q) Giovanni Oradini (ITA) 6-4, 6-1
[8] (544) Alexandar Lazarov (BUL) vs. (776) Dragos Nicolae Madaras (SWE) 6-3, 3-6, 6-3
==
(JR) Flavio Cobolli (ITA) vs. (WC) (945) Yanki Erel (TUR) 6-3, 6-2
(Q) (1275) Filip Misolic (AUT) vs. (Q) (1295) Taiyo Yamanaka (JPN) 6-3, 6-4
(JR) (1539) Felix Gill (GBR) vs. (Q) (1157) Baran Cengiz (TUR) 7-6(5), 3-6, 6-0
(571) Marsel Ilhan (TUR) vs. (Q) (954) Stefan Palosi (ROU) 6-4, 6-4

R32
[1] (219) Cem Ilkel (TUR) vs. (828) Tomas Jirousek (CZE) 6-4, 6-3
(JR) (1400) Sebastian Gima (ROU) vs. (Q) Mikhail Minakov (RUS) 6-0, 7-5
(593) Alexander Donski (CAN) vs. (767) Dan Alexandru Tomescu (ROU) 6-4, 6-4
[7] (511) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (864) Matteo Gigante (ITA) 6-1, 6-1

[4] (421) Evgeny Tyurnev (RUS) vs. (WC) (1008) Cengiz Aksu (TUR) 7-6(4), 6-4
(Q) Giovanni Oradini (ITA) vs. (WC) (953) Sarp Agabigun (TUR) 2-6, 7-6(3), 7-6(5)
(776) Dragos Nicolae Madaras (SWE) vs. (Q) (984) Gabriel Donev (BUL) 1-1 Ret’d
[8] (544) Alexandar Lazarov (BUL) vs. (635) Sergey Fomin (UZB) 6-2, 6-3
==
(WC) (945) Yanki Erel (TUR) vs. [6] (508) Sanjar Fayziev (UZB) 6-2, 6-1
(Q) (1295) Taiyo Yamanaka (JPN) vs. [3] (342) Ivan Nedelko (RUS) 6-2, 7-5
(Q) (1157) Baran Cengiz (TUR) vs. [5] (476) Mircea-Alexandru (ROU) 6-4, 6-3
(Q) (954) Stefan Palosi (ROU) vs. [2] (327) Khumoun Sultanov (UZB) 7-5, 6-2


M15, TORNEO INTERNACIONAL DE TENIS CIUDAD RAQUETA, Madrid (ESP) – Grus

Livestream: Court 2 og 3: https://live.itftennis.com/en/live-streams/

Finale
[6] (474) Antoine Cornut Chauvinc (FRA) vs. [8] (507) Alvaro Lopez San Martin (ESP) 6-4, 7-6(5)

Semifinale
[6] (474) Antoine Cornut Chauvinc (FRA) vs. [4] (413) Facundo Diaz Acosta (ARG) 7-6(3), 6-1
[8] (507) Alvaro Lopez San Martin (ESP) vs. (SE) (669) Adrian Andreev (BUL) 6-4, 6-2

Kvartfinale
[6] (474) Antoine Cornut Chauvinc (FRA) vs. (WC) (740) Carlos Lopez Montagud (ESP) 6-1, 6-4
[4] (413) Facundo Diaz Acosta (ARG) vs. [7] (480) Eduard Esteve Lobato (ESP) 6-3, 6-7(9), 7-5
[8] (507) Alvaro Lopez San Martin (ESP) vs. [3] (358) Pablo Vivero Gonzalez (ESP) 3-6, 6-2, 6-4
(SE) (669) Adrian Andreev (BUL) vs. (Q) (1141) Miguel Damas (ESP) 6-4, 6-4

1/8-finale
(WC) (740) Carlos Lopez Montagud (ESP) vs. (602) Pedro Vives Marcos (ESP) – walkover
[6] (474) Antoine Cornut Chauvinc (FRA) vs.  (543) Inigo Cervantes (ESP) 6-7(1), 6-1, 6-2
[4] (413) Facundo Diaz Acosta (ARG) vs. (JR) (891) Arthur Cazaux (FRA) 7-6(5), 3-6, 6-4
[7] (480) Eduard Esteve Lobato (ESP) vs. (588) Arthur Reymond (FRA) 6-2, 7-6(5)
==
[8] (507) Alvaro Lopez San Martin (ESP) vs. (546) Gerardo Lopez Villasenor (MEX) 6-2, 6-4
[3] (358) Pablo Vivero Gonzalez (ESP) vs. (WC) (964) Sergi Perez Contri (ESP) 4-6, 7-5, 6-3
(Q) (1141) Miguel Damas (ESP) vs. [5] (440) Timofey Skatov (RUS) 6-4, 7-6(2)
(SE) (669) Adrian Andreev (BUL) vs. [2] (335) Oriol Roca Batalla (ESP) 6-3, 6-1

R32 (udvalgte)
(602) Pedro Vives Marcos (ESP) vs. [1] (311) Javier Barranco Cosano (ESP) 4-6, 6-4, 7-6(4)
[6] (474) Antoine Cornut Chauvinc (FRA) vs. (1791)) Lilian Marmousez (FRA) 6-2, 6-2
[4] (413) Facundo Diaz Acosta (ARG) vs. (WC) (987) Tristan Boyer (USA) 6-2, 7-6(5)
[7] (480) Eduard Esteve Lobato (ESP) vs. (590) Nicolas Moreno De Alboran (ESP) 3-6, 6-3, 7-6(4)
==
[8] (507) Alvaro Lopez San Martin (ESP) vs. (JR) (1284) Roman Andres Burruchaga (ARG) 6-2, 7-6(3)
[3] (358) Pablo Vivero Gonzalez (ESP) vs. (LL) (1175) Alejandro Garcia (ESP) 7-6(7), 7-6(1)
[5] (440) Timofey Skatov (RUS) vs. (Q) (1632) Thomas Deschamps (FRA) 6-2, 6-4
[2] (335) Oriol Roca Batalla (ESP) vs. (Q) (721) Eric Vanshelboim (UKR) 6-3, 7-6(6)

Qfi: [7] (721) Eric Vanshelboim (UKR) vs. [13] (1070) Francisco Andreu Garcia (ESP) 6-3, 6-2
Q16: [7] (721) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (WC) Pablo Masjuan Ginel (ESP) 6-0, 6-3
Q32: [7] (721) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (1483) Pablo Alemany (ESP) 6-2, 6-3

Doubles

1/8-finale: Eric Vanshelboim (UKR)/Zakhar Trapeznikov (RUS) vs. Tristan Boyer (USA)/Alejandro Moro Canas (ESP) 3-6, 6-3, [7-10]


M15 Cairo, Santo Domingo, Monastir

<< tilbage


ITF Women (49)


W15, MAGIC HOTEL TOURS, Monastir (TUN) – Hardcourt

Finale – søndag
[2] (421) Yuliya Hatouka (BLR) vs. (794) Linda Fruhvirtova (CZE) 6-1, 5-7, 6-3

Semifinale
(794) Linda Fruhvirtova (CZE) vs. [3] (460) Carole Monnet (FRA) 6-4, 6-4
[2] (421) Yuliya Hatouka (BLR) vs. [6] (512) Sada Nahimana (BDI) 6-1, 6-1

Kvartfinale
(794) Linda Fruhvirtova (CZE) vs. [1] (357) Shalimar Talbi (BLR) 6-1, 6-1
[3] (460) Carole Monnet (FRA) vs. [7] (580) Nefisa Berberovic (BIH) 6-1, 3-6, 6-4
[6] (512) Sada Nahimana (BDI) vs. [4] (484) Yvonne Cavalle-Reimers (ESP) 6-3, 6-1
[2] (421) Yuliya Hatouka (BLR) vs. (JR) (860) Sebastianna Scilipoti (SUI) 7-5, 5-7, 7-6(5)

1/8-finale (udvalgte)
[1] (357) Shalimar Talbi (BLR) vs. (JR) (884) Aubane Droguet (FRA) 6-4, 7-6(5)
(794) Linda Fruhvirtova (CZE) vs. [8] (591) Arlinda Rushiti (SUI) 6-1, 6-2
==
(JR) (860) Sebastianna Scilipoti (SUI) vs. (JR) (1081) Maria Bondarenko (RUS) 3-6, 6-4, 6-2
[2] (421) Yuliya Hatouka (BLR) vs. (610) Ines Ibbou (ALG) 6-3, 6-1

R32 (udvalgte)
(794) Linda Fruhvirtova (CZE) vs. (848) Anita Husaric (BIH) 6-1, 6-1
(WC) (1258) Olivia Gram (DEN) vs. (WC) (1131) Marie Villet (FRA) 3-6, 3-6

Doubles

Semifinale: Gram/Scilipoti vs. (2) Nefisa Berberovic/Anita Husaric (BIH) 1-6, 4-6
Kvartfinale: Gram/Scilipoti vs. Chahd Berriri/Fatma Mornagui (TUN) 6-0, 6-0
1/8-finale: Olivia Gram (DEN)/Sebastianna Scilipoti (SUI) vs. Astrid Cirotte/Marie Villet (FRA) 6-7(4), 6-3, [10-4]


W15 Antalya (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet +2 timer

Livestream: Court 2 og 3: https://live.itftennis.com/en/live-streams/

Finale – søndag
(525) Ipek Oz (TUR) vs. [8] (515) Andreea Rosca (ROU) 6-1, 6-1

Semifinale
[8] (515) Andreea Rosca (ROU) vs. (552) Hurricane Tyra Black (USA) 4-6, 6-2, 6-2
(525) Ipek Oz (TUR) vs. (JR) (772) Polina Kudermetova (RUS) 6-4, 6-2

Kvartfinale
(552) Hurricane Tyra Black (USA) vs. (JR) Julia Avdeeva (RUS) 6-4, 6-1
[8] (515) Andreea Rosca (ROU) vs. (1320) Adriana Rajkovic (CRO) 6-4, 6-1
(JR) (772) Polina Kudermetova (RUS) vs. (612) Manca Pislak (SLO) 7-5, 6-4
(525) Ipek Oz (TUR) vs. [2] (355) Daria Lopatetska (UKR) 6-1, 6-3

1/8-finaleco
(552) Hurricane Tyra Black (USA) vs. [1] (348) Lina Gjorcheska (MKD) 1-6, 7-6(1), 6-4
(JR) Julia Avdeeva (RUS) vs. (Q) (779) Sapfo Sakellaridi (GRE) 6-2, 6-1
(1320) Adriana Rajkovic (CRO) vs. (629) Zeynep Sonmez (TUR) 6-4, 6-2
[8] (515) Andreea Rosca (ROU) vs. (666) Cristina Dinu (ROU) 4-6, 7-5, 6-1
==
(JR) (772) Polina Kudermetova (RUS) vs. (WC) (953) Melis Sezer (TUR) 2-6, 6-3, 6-4
(612) Manca Pislak (SLO) vs. [3] (364) Nagi Hanatani (JPN) 6-3, 6-4
(525) Ipek Oz (TUR) vs. [7] (506) Daniela Vismane (LAT) 6-3, 6-0
[2] (355) Daria Lopatetska (UKR) vs. (Q) (843) Anja Wildgruber (GER) 4-6, 6-1, 6-4

R32 (udvalgte)
[1] (348) Lina Gjorcheska (MKD) vs. (613) Daria Kruzhkova (RUS) 6-2, 6-0
(552) Hurricane Tyra Black (USA) vs. (Q) (1089) Sofia Milatova (SVK) 6-2, 7-6(2)
==
(JR) (772) Polina Kudermetova (RUS) vs. (WC) Beyda Baykal (TUR) 6-1, 6-3
[2] (355) Daria Lopatetska (UKR) vs. (WC) Doga Turkmen (TUR) 6-3, 6-1


W15 EGYPT ITF WORLD TENNIS TOUR, Cairo (EGY) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

<< tilbage


ITF Junior (uge 49)


<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 49)


WTA Challenger/125K 

Ikke flere i 2020

<< tilbage


Svenske turneringer (udvalgte)

Svenska Tennisserien inne 20-21

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324


Elitserien Herrar – Stillingen

Plac. Klub Kampe Vundet Uafgjort Tabt Point MD SD GD
1 Fair Play TK 6 5 0 1 10 28-8 60-19 398-228
2 Lidköpings TK 6 3 3 0 9 24-12 54-29 381-300
3 SALK 6 3 2 1 8 24-12 53-30 381-298
43 Solna TK 6 3 2 1 8 23-13 53-31 380-293
5 GLTK  6 3 1 2 7 23-13 48-35 359-326
6 KLTK 6 1 1 4 3 11-25 28-54 286-382
7 TabergsalensTK 6 1 1 4 3 8-28 19-58 256-384
8 Upsala TK 56 0 0 6 0 3-33 9-68 195-426

 

Onsdag 2. december: SALK vs. Fair Play TK 2-4

D1: Nikola Slavic/Simon Yitbarek vs. Patrik Niklas-Salminen/Viktor Durasovic 6-7, 4-6
D2: Filip Malbasic/Jonas Eriksson Ziverts vs. Filip Bergevi/Christian Sigsgaard 2-6, 6-7
S1: Elias Ymer vs. Viktor Durasovic 6-1, 6-4
S2: Simon Yitbarek vs. Patrik Niklas-Salminen 6-3, 6-1
S3: Jonas Eriksson Ziverts vs. Filip Bergevi 2-6, 6-3, [7-10]
S4: Filip Malbasic vs. Christian Sigsgaard 0-6, 3-6

Fredag 4. december: Fair Play TK vs. Tabergsdalens TK – 1700

D1: Patrik Niklas-Salminen/Viktor Durasovic vs. Jakob Arvidsson-Ehn/Jonathan Stenberg 6-3, 6-4
D2: Filip Bergevi/Christian Sigsgaard vs. Albin Hermansson/Erik Nyqvist 6-1, 6-1
S1: Viktor Durasovic vs. Jakob Arvidsson-Ehn 6-1, 6-2
S2: Patrik Niklas-Salminen vs. Albin Hermansson 6-4, 6-2
S3: Christian Sigsgaard vs. Joel Nyqvist 6-0, 6-0
S4: Kevin Chahoud vs. Edvin Skold 6-1, 6-0

Lørdag 5. december
GLTK vs. KLTK 6-0
Upsala TK vs. Lidingö TK 1-5
SALK vs. Solna TK 3-3


Elitserien Damer – Stillingen

Plac. Klub Kampe Vundet Uafgjort Tabt Point MD SD GD
1 Fair Play TK 6 4 2 0 10 27-9 58-22 390-251
2 Enskede LTK 6 4 1 1 9 24-12 55-29 381-247
3 Upsala TK 6 3 2 1 8 23-13 50-33 368-310
4 HelsingborgsTK 6 2 3 1 7 21-15 46-39 333-322
5 SALK1 6 1 2 3 4 14-22 31-50 288-353
6 GLTK 6 1 1 4 3 9-27 24-57 287-398
7 Lidköpings TK 6 0 1 5 1 8-28 23-57 226-392

 

Tirsdag 1. december: Enskede LTK vs. Fair Play TK 1-5

D1: Pemra Ozgen/Iva Primorac vs. Valentyna Ivakhnenko/Conny Perrin 5-7, 3-6
D2: Cornelia Lister/Kajsa Rinaldo Persson vs. Ana Vrljic/Rebeccca Gustafson 2-6, 4-6
S1: Pemra Ozgen vs. Conny Perrin 3-6, 4-6
S2: Iva Primorac vs. Cornelia Lister 6-3, 6-1
S3: Ana Vrljic vs. Kajsa Rinaldo Persson 3-6, 6-3, [8-10]
S4: Fanny Norin vs. Sofia Nami Samavati 3-6, 3-6

Lørdag 5. december: No. 1 Fair Play TK vs. No. 2 Enskede LTK 2-4.

D1: Valentyna Ivakhnenko/Conny Perrin vs. Pemra Ozgen/Iva Primorac 6-2, 6-3
D2: Cornelia Lister/Kajsa Rinaldo Persson vs. Ana Vrljic/Rebeccca Gustafson 6-7, 6-1, 14-16
S1: Conny Perrin vs. Pemra Ozgen 7-6, 3-6, 7-10
S2: Cornelia Lister vs. Iva Primorac 3-6, 5-7
S3: Kajsa Rinaldo Persson vs. Ana Vrljic 6-4, 2-6, 9-11
S4: Sofia Nami Samavati vs. Fanny Norin 6-2, 6-2

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Davis Cup

Finals 2020 – 22-28. november 2021

Livestream: https://video.daviscup.com/

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland
Wildcards: Serbien og Frankrig
Vindere af Qualifiers: Australien, Kazakhstan, Kroatien, Østrig, Ungarn, Tyskland, Tjekkiet, Sverige, Columbia, USA, Ecuador
Group A: (1) Spanien, Rusland, Ecuador
Group B: (2) Canada, Kazakhstan, Sverige
Group C: (3) Frankrig, Storbritannien, Tjekkiet
Gorup D: (4) Kroatien, Australien, Ungarn
Group E: (5) USA, Italien, Colombia
Group F: (6) Serbien, Tyskland, Østrig


World Group I 2020 – marts eller september 2021

Taberne Qualifiers og vinderne World Group I Play-offs
Bolivia vs. (1) Belgien
(2) Argentina vs. Hviderusland
Pakistan vs. (3) Japan
Uruguay vs. (4) Holland
Slovakiet vs. (5) Chile
Finland vs. (6) Indien
Norge vs. (7) Uzbekistan
Libanon vs. (8) Brazilien
New Zealand vs. (9) Korea
Rumænien vs. (10) Portugal
Peru vs. (11) Bosnien/Herzegovina
Ukraine vs. (12) Israel


World Group II 2020 – marts eller september 2021

Taberne af World Group I Play-offs samt vinderne World Group II Play-offs:
Zimbabwe vs. (1) Kina
(2) Mexico vs. Bulgarien
(3) Schweiz vs. Estland
Tunesien vs. (4) Dominikanske Republik
Grækennland vs. (5) Lithauen
Danmark vs. (6) Thailand
(7) Polen vs. El Salvador
(8) Slovenien vs. Paraguay
Venezuela vs. (10) Sydafrika
(11) Taipei vs. Marokko
(12) Barbados vs. Indonesien


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/
Livescore: https://live.fedcup.com/en/


Fed Cup by BNP Paribas Finals 2020 – 13-18. April 2021
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, Vindere Qualifiers 2020:
USA, Hviderusland, Rusland, Tyskland, Spanien, Schweiz, Belgien, Slovakiet


Play-Offs 2020 – 5-6. februar 2021

will rank the 8 nations that were promoted from the Regional Group I from Americas, Europe/Africa and Asien/Oceania (3-7. marts), to see who will play the 2021 Qualifiers and who will be in Group I in 2021.
Polen vs. Brasilien
Mexico vs. Storbritannien
Serbien vs. Canada
Letland vs. Indien
Japan vs. Ukraine
Rumænien vs. Italien
Argentina vs. Kazakhstan
Holland vs. vs. Kina
Afgør hvem der i 2021 spiller Qualifiers og hvem der spiller i Group I


Group I Europe/Africa – 2021
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker: Afgøres i Playoff – se herover


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365,  Unibet,  NordicBet,  Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm