Sidste uges marathon kamp på 3 tim 42 min blev overgået, da Johannes Ingildsen efter 4 tim 11 min måtte forlade single-rækken i Santo Domingo, hvor han igen kan følges på livestream i double

Da 2021 sæsonen lakker mod enden, er der meget få muligheder for TV eller livestream fra tenniskampe, som formodes at have almen interesse blandt tennisavisens læsere.
Derfor er “Turneringer uge 49” ikke som normalt udgivet først på ugen, men i stedet bliver det denne gang primært en orientering med resultater af de kampe, der hidtil er afviklet med deltagelse af danske spillere ved ITF Word Tennis Tour samt Tennis Europe og ITF Junior.

Med en enkelt undtagelse er samtlige danske deltagere i skrivende stund – fredag formiddag – sendt ud af turneringerne, men der er alligevel grund til at fremhæve et af resultaterne, idet 16-årige Rebecca Munk Mortensen, der er no. 172 på ITFs junior-rangliste, ved Grade A turneringen Orange Bowl i Florida tog en fornem skalp, da hun vandt 6-3, 4-6, 7-5 over ranglistens no. 54 Alexis Blokhina (USA).

Derved fik Rebecca rettet gevaldigt op på det indtryk, som blev efterladt, da hun ugen forinden blev besejret uventet stort 0-6, 1-6 ved Grade 1 turneringen Eddie Herr i Bradenton, hvor Rebecca endnu ikke havde omstillet sig til forholdene på gruset i Florida.

I 2. runde (R32) mødte Rebecca igen en top 100-spiller, som hun gav kamp til stregen, men 16-årige no. 65 Kayla Cross (CAN) vandt 7-6(5), 6-4, og canadieren er fortsat med i turneringen, da hun i 1/8-finalen næste dag vandt 4-6, 7-5, 6-2 over ranglistens no. 2, Kristina Dmitruk (BLR).

I både ITF Junior og Tennis Europe sektionerne herunder er der flere resultater fra turneringer med dansk deltagelse.

M15 Santo Domingo: Johannes Ingildsen vinder karrierens første professionelle titel i single

I sidste uge var det i flere tilfælde muligt at følge med på livestream, da 24-årige Johannes Ingildsen (Joe) vandt sin første professionelle titel i single og satte prikken over i’et med sin tredje double-titel i Santo Domingo i Den Dominikanske Republik, hvor han muligvis spillede karrierens længste kamp, da han i 1/8-finalen vandt 7-6(8), 4-6, 6-4 over Sebastian Gima (ROU) efter 3 timer 42 minutter.

Rekorden blev dog slået, da Joe i denne uges M15-turnering samme sted onsdag mødte 24-årige Colin Markes (USA), der efter 4 timer 11 minutter og 3 tætte tiebreaks vandt 6-7(5), 7-6(6), 7-6(5) i 1. runde.

Joe må dog vente lidt endnu med at rejse hjem på juleferie i Danmark, da han stadig er med i double sammen med Alfredo Perez (USA).
Dagen efter sejren i den udsatte double-finale, som blev afviklet i mandags, var de på banen igen, da de tirsdag vandt 6-4, 6-3 over Darryl Hale (GBR) og Xavier Lawrence (BAR) i 1/8-finalen, og onsdag vandt de i kvartfinalen 7-6(1), 6-3 over Jack Anthrop (USA) og Lorenzo Claverie (VEN).

Alle førnævnte kampe tirsdag-torsdag blev afviklet på baner, hvor der ikke er mulighed for at følge med på livestream, men når Joe og Perez i semifinalen fredag ca. 1830 møder det franske par Enzo Wallart og Alexis Musialek, kan kampen følges på livestream på dette link: https://live.itftennis.com/en/live-streams/video.php?vid=30926109.
Kampen er samtidig et revanche-opgør fra mandagens finalen, hvor Joe og hans makker vandt 7-6(4), 6-3.

Elena Jamshidi
Sportsfotograf.com – Elena Jamshidi

20-årige Elena Jamshidi er blandt de flittigste danske deltagere i ITF Women’s World Tennis Tour, hvor hun med 11 point er no. 1211 på WTA-ranglisten.
Elena befinder sig for tiden i Indien, hvor hun i sidste uge deltog i en W15 turnering i Bengaluru, hvor hun ikke nåede videre fra 1. runde mod Sai Chamarthi (IND), der vandt 6-2, 6-2.

I denne uge vandt Elena imidlertid 2 kampe mod indiske spillere, da hun ved W15 i Solapur vandt 2-6, 6-1, 6-4 over Sudpta Kumar, og hun fulgte op med at vinde 6-3, 6-3 i 1/8finalen over Nidhi Chilumula, hvorved hun optjener yderligere 2 point til ranglisten, hvor hun formentlig avancere ca. 60 pladser.

I fredagens kvartfinale mødte Elena igen en indisk modstander, 1. seedede no. 534 Rutuja Bhosale, der vandt sikkert 6-2, 6-0.

TV-kampe/streaming og resultater 

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe 

Billeder (Facebook-opslag): Opslag på facebook udelades i denne uge.

====
ATP Challenger – Livestream.com/ATP
====
ITF World Tennis Tour

 

 

Resultater opdateres her: https://www.tennisavisen.dk/turneringer-uge-49-johannes-ingildsen-ude-efter-4-timers-gyser-double-semifinale-paa-livestream-fredag/


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE JuniorDanske, Svenske DavisCup, BJKCup


WTA Tour – ATP Tour (Uge 49) 

Ingen turneringer resten af 2021

 


ATP Challenger (uge 49)

Livestream/ATP

Place Country Category Surface
Florianopolis BRA ATP Challenger $52K Clay
Forli 3 ITA ATP Challenger €44K Hard
Maia POR ATP Challenger €44K Clay
Antalya 4 TUR ATP Challenger €31K Clay

 


WTA Challenger (uge 49-50)

Place Country Category Surface Start
Angers FRA WTA 125 Hard 6.12.21
Limoges FRA WTA 125 Hard 13.12.21

 


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 49)

Place Country Category Surface
Rio Cuarto ARG M25 Clay
Antalya TUR M15 Clay
Cairo EGY M15 Clay
Cancun MEX M15 Hard
Monastir TUN M15 Hard
Potchefstroom RSA M15 Hard
Santo Domingo DOM M15 Hard

 

M15 Santo Domingo
Tidsforskel: cet -5 timer

Semifinale: [7] (745) Alfredo Perez (USA) vs. (886) Marco Brugnerotto (ITA) – lør 1500cet CC

R32: (1010) Johannes Ingildsen (DEN) vs. (Q) (1154) Colin Markes (USA) 7-6(5), 6-7(6), 6-7(5)

Doubles

Finale: Ingildsen/Perez vs. Marco Brugnerotto (ITA)/Osgar O’Hoisin (IRL) 6-3, 6-3
Semifinale: Ingildsen/Perez vs. Enzo Wallart/Alexis Musialek (FRA) 7-5, 7-6(2)
Kvartfinale: Ingildsen/Perez vs. Lorenzo Claverie (VEN)/Jack Anthrop (USA) 7-6(1), 6-3
1/8-finale: (2) Johannes Ingildsen/Alfredo Perez (USA) vs. (Alt) Darryl Hale (GBR)/Xavier Lawrence (BAR) 6-4, 6-3

<< tilbage


ITF Women (uge 49)

Place Country Category Surface
Antalya TUR W15 Clay
Cairo EGY W15 Clay
Cancun MEX W15 Hard
Monastir TUN W15 Hard
Santo Domingo DOM W15 Hard
Solapur IND W15 Hard

 

W15 Solapur
Tidsforskel: cet +4½ time

Kvartfinale: [8] (1205) Elena Jamshidi (DEN) vs. [1] (534) Rutuja Bhosale (IND) 2-6, 0-6
1/8-finale: [8] (1205) Elena Jamshidi (DEN) vs. (1251) Nidhi Chilumula (IND) 6-3, 6-3
R32: [8] (1205) Elena Jamshidi (DEN) vs. (Q) Sudipta Kumar (IND) 2-6, 6-1, 6-4


ITF Junior (uge 49)

Grade A, Orange Bowl, Plantation (FL, USA) – Grus
Tidsforskel: cet -6 timer

Link til schedule: https://www.ustaorangebowl.com/order-of-play

Boys singles

1/8-finale: [6] (16) Leo Borg (SWE) vs. (123) Hynek Barton (CZE) 1-6, 3-6
R32: [6] (16) Leo Borg (SWE) vs. (78) Luka Mikrut (CRO) 6-2, 6-2
R64: [6] (16) Leo Borg (SWE) vs. (116) Yannik Rahman (USA) 6-4, 3-6, 6-3

Girls singles

R32: (162) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (65) Kayla Cross (CAN) 6-7(5), 4-6

R64:
(65) Kayla Cross (CAN) vs. (LL) (797) Victoria Bervid (CZE) 6-2, 6-1
(162) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. [16] (54) Alexis Blokhina (USA) 6-3, 4-6, 7-5

Q16: (153) Natacha Schou (DEN) vs. (867) Maddy Zampardo (USA) 1-6, 6-7(4)
Q32: (153) Natacha Schou (DEN) – bye

Girls doubles

R32: Rebecca Munk Mortensen (DEN)/Gabriella Broadfoot (RSA) vs. Ariana Anazagasty-Pursoo/Ahmani Guichard (USA) 2-6, 7-5, [7-10]


Grade 4, Doha (QAT) – Hardcourt

Boys singles

1/8-finale: (942) Yakup Uzunel (DEN) vs. [3] (308) Idriss Haddouch (BEL) 4-6, 2-6
R32: (942) Yakup Uzunel (DEN) vs. (2520) Moritz Lesjak (AUT) 6-1, 6-1

Boys doubles

Kvartfinale: Uzunel/Pinter vs. (2) Tym Alazmeh (SYR)/Oliver Ojakaar (EST) 3-6, 1-6
1/8-finale: Yakup Uzunel (DEN)/Piet Luis Pinter (AUT) vs. Thomas Faurel/Matthieu Chambonniere (FRA) 6-3, 2-6, [10-8]

Girls singles

Kvartfinale: [8] (1016) Mille Mørk (DEN) vs. (1052) Laura Rahnel (EST) 2-6, 2-6

1/8-finale
[8] (1016) Mille Mørk (DEN) vs. (2414) Emily Lederer (AUT) 6-4, 6-1
(1255) Laura Brunkel (DEN) vs. [2] (506) Nastasija Nesterovic (GER) 4-6, 6-2, 4-6

R32
[8] (1016) Mille Mørk (DEN) vs. Yuki Charlotte Alexander (GER) 6-2, 6-0
(1255) Laura Brunkel (DEN) vs.  Zahra Al Lenjawi (QAT) 6-0, 6-0

Girls doubles

Kvartfinale: Mørk/Brunkel vs. (4) Laura Rahnel/Brit Martin (EST) 3-6, 2-6
1/8-finale: Mille Mørk/Laura Brunkel (DEN) vs. Janah Al Sheikh/Safia Al Thani (QAT) 6-0, 6-0


Grade 5, Pokhara (NEP) – Grus

Boys singles

1/8-finale: (2044) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. [6] (1288) Aryan Giri (NEP) 6-1, 5-7, 2-6
R32: (2044) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. Ishan Gurung (NEP) 6-0, 6-0

Boys doubles

Kvartfinale: Clausen/Ashoosh vs. (2) Amir Asylkozhaev (RUS)/Lorant Gyori (HUN) 5-7, 4-6
1/8-finale: Alexander Nordal Clausen (DEN)/Halel Ashoosh (ISR) vs. Aayushman Hajur Ghale/Nischal Kayastha (NEP) 6-1, 6-0


Grade 5, San Jose (CRC) – Hardcourt

Boys singles

1/8-finale: (1029) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. [6] (863) Amor Jasika (AUS) 3-6, 6-4, 2-6
R32: (1029) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. (1249) Humza Noor (USA) 6-4, 3-6, 6-2

Boys doubles

Semifinale: Shalmi/Ridstrom vs. Calvin Wang (USA)/Cesar Cruz (ESA) 4-6, 6-7(3)
Kvartfinale: Shalmi/Ridstrom vs. Diego Cueto De Romana (PER)/Nikos Lehmann (ARG) – walkover
1/8-finale: (2) Cornelius Alexander Shalmi (DEN)/Alfons Ridstrom (SWE) vs. Alejandro Hernandez/Miguel Angel De Rueda Medina (MEX) 6-3, 7-6(1)

Girls singles

Q16: (WC) Caroline Porsager (DEN) vs. [6] (2771) Sophia Cedeno (USA) 3-6, 4-6
Q32: (WC) Caroline Porsager (DEN) vs. (WC) Emi Nunez Okubo (CRC) 6-0, 6-0

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 49)

Cat 3, Göteborg (SWE) – Hardcourt

U14 Boys singles

1/8-finale: [7] (509) Rasmus Hembo Mathiasen (DEN) vs. (674) Emil Becovic (SWE) 5-7, 7-6(7), 1-6

R32
(557) Asger Sørensen (DEN) vs. (633) Daniel Widegren (SWE) 3-6, 1-6
(674) Gabriel Pyndt (DEN) vs. (Q) William Kaltenecker (SWE) 2-6, 2-6
[7] (509) Rasmus Hembo Mathiasen (DEN) vs. (WC) (1153) Maximilian Schlawitz (SWE) 6-3, 2-6, 7-6(5)

Qfi: [5] (1342) Oscar Lundsfryd (DEN) vs. [13] (1766) Maximus Muller (SWE) 6-2, 5-7, [4-10]

Q16:
[5] (1342) Oscar Lundsfryd (DEN) vs. Thom Gabelic (SWE) 6-3, Ret’d
[12] (1766) Gustav Gjelstrup (DEN) vs. Viktor Lisinski (SWE) 3-6, 0-6

U14 Girls singles

1/8-finale
(386) Sophia Izabella Ragus (DEN) vs. [3] (176) Elisabeth Braathen (NOR) 4-6, 3-6
(LL) (587) Ingrid Friis Hein (DEN) vs. [2] (82) Anastasia Huijsegoms (BEL) 0-6, 0-6

R32
(950) Sophia Bergqvist (DEN) vs. [1] (78) Isabel Skoog (SWE) 3-6, 2-6
(Q) (950) Amani Azarkan (DEN) vs. (WC) Svea Van Doorn (SWE) 0-6, 1-6
(Q) (992) Sofia Mortensen (DEN) vs. (Q) (651) Antonina Sushkova (UKR) 4-6, 2-6
(386) Sophia Izabella Ragus (DEN) vs. (Q) Lois Bernstein (SWE) 6-2, 6-4
(LL) (587) Ingrid Friis Hein (DEN) vs. (669) Manuela Makic (SWE) 6-3, 6-3

Qfi:
[2] (587) Ingrid Friis Hein (DEN) vs. Julia Orswall (SWE) 4-6, 6-7(4)
[10] (1264) Josefine Bente Malling (DEN) vs. [4] (651) Antonina Sushkova (UKR) 1-6, 0-6
(950) Amani Azarkan (DEN) vs. Rebecca Mihailescu (SWE) 6-2, 6-3
[7] (992) Sofia Mortensen (DEN) vs. [12] (1584) Disa Levinsson-Olsson (SWE) 2-6, 6-2, [10-4]

Q32
[2] (587) Ingrid Friis Hein (DEN) – bye
[10] (1264) Josefine Bente Malling (DEN) vs. Ingrid Coster (SWE) 6-2, 6-7(4), [10-3]
[9] (1188) Karolina Johnsen (DEN) vs. Lykke Lindorff (SWE) 1-6, 0-6
(950) Amani Azarkan (DEN) – bye
[7] (992) Sofia Mortensen (DEN) – bye
[11] (1281) Katrine Bruhn Aaby (DEN) vs. (WC) Lois Bernstein (SWE) 3-6, 0-6

Girls doubles

Kvartfinale: Ragus/Bergqvist vs. (2) Austeja Vasiliaskaite (LTU)/Antonina Sushkova (UKR) 1-6, 1-6
1/8-finale: Sophia Izabella Ragus/Sophia Bergqvist (DEN) vs. Alexane Maud Rita Haeller Lebelle/Iva Marinkovic (SWE) 6-4, 6-1


Cat 3, Oslo (NOR) – Acrylic

U14 Boys singles

1/8-finale: (502) Mads Bruhn Aaby (DEN) vs. [4] (154) Lenny Couturier 2-6, 1-6
R32: (502) Mads Bruhn Aaby (DEN) vs. (946) Nikolai Shibani (NOR) 7-5, 2-6, 6-2


UTR turneringer (udvalgte)


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch

 


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Davis Cup – 2022

TV-dækning: Eurosport/Discovery+ – Livestream: https://video.daviscup.com/

Qualifiers 4-5. marts 2022
(1) Frankrig vs. Ecuador 
(2) Spanien vs. Rumænien 
Finland vs. (3) Belgien
(4) USA vs. Columbia
Holland vs. (5) Canada 
Brasilien vs. (6) Tyskland
Slovakiet vs. (7) Italien
(8) Australien vs. Ungarn
Ungarn vs. (9) Kazakhstan
(10) Sverige vs. Japan
(11) Argentina vs. Tjekkiet
(12) Østrig vs. Korea

World Group I Play-offs – 4-5. marts 2022
(1) Chile vs. Slovenien
(2) Indien vs. Danmark

Emner: Indien
(186) Ramkumar Ramanathan – 27
(215) Prajnesh Gunneswaran – 32
(218) Sumit Nagal – 24
(417) Mukund Sasikumar – 24
(559) Saketh Myneni – 34
(D43) Rohan Bopanna – 41
(D120) Divij Sharan – 35
Emner: Danmark
(103) Holger Vitus Nødskov Rune – 18
(227) Mikael Torpegaard – 27
(811) August Holmgren – 23
(895) Christian Sigsgaard – 24
(1010) Johannes Ingildsen – 24
(1256) Benjamin Hannestad – 24
(D94) Frederik Løchte Nielsen – 38

(3) Uzbekistan vs. Tyrkiet
(4) Portugal vs. Polen
Tunesien vs. (5) Boznien/Herzegovina
(6) Israel vs. Sydafkrika
New Zealand vs. (7) Uruguay
(8) Ukraine vs. Barbados
(9) Pakistan vs. Litauen
(10) Peru vs. Bolivien
Schweiz vs. (11) Libanon
Hviderusland vs. (12) Mexico 

World Group I – september 2022
12 nedrykkere fra Qualifiers
12 vindere World Group I Play-offs

Finals 2022 – 21. november – 4. december 2022
1-2 Finals 2021: Rusland, Kroatien
2 wildcards: Storbritannien, Serbien

12 vindere Qualifiers 2022

<< tilbage


Billie Jean King Cup

TV-dækning: https://video.billiejeankingcup.com/
Livescore: https://live.billiejeankingcup.com/en/tie-overview.php/ALL-LIVE


Billie Jean King Cup, Qualifiers 2022 – 15-16. april 2022

Qualifiers 2022 – 15-16. april 2022
(1) Australien vs. Slovakiet
Italien vs. (2) Frankrig
(3) USA vs. Ukraine
(4) Tjekkiet vs. Storbritannien
(5) Hviderusland vs. Belgien
Kazakhstan vs. (6) Tyskland

(7) Canada vs. Letland
Holland vs. (8) Spanien
Polen vs. (9) Rumænien


Finals 2022

No. 1-2 Finals 2021: Rusland, Schweiz – Wildcard(s)
9 vindere af Qualifiers


Group I Europe/Africa – 11-16. april 2022
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker fra Playoff: Serbien, Rumænien *)
*) Rumænien flyttet til Qualifiers


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet,  Danske Spil.)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm

<< tilbage