Både Clara Tauson, Mikael Torpegaard og Frederik Løchte Nielsen er i aktion i en uge, hvor TV 2 Sport X sender fra WTA Premier 5 i Ostrava, og 2 ATP 250 turneringer kan følges på Tennistv.com

Selvom WTA-touren blev genoptaget i august måned, har langt de fleste af de oprindeligt planlagte turneringer resten af året været aflyst som følge af corona-situationen, og derfor har TV 2 Sport haft meget begrænsede muligheder for at vise kampe fra WTA-touren.

I den kommende uge afvikles WTA Premier 5 turneringen J & T Banka Ostrava Open 2020, som oprindelig ikke fandtes på WTAs turnerings-kalender, og turneringen er den sidste, som TV 2 har rettigheder til i 2020.
Turneringen bliver dog ikke vist på TV 2 Sport, hvor der vises cykelløb fra Vuelta Espania, og derfor vises turneringen på TV 2 Sport X, der i den forløbne uge viste ATP 500 fra St. Peterbourg.

Trods en lang række afbud til turneringen Ostrava er det kun spillere fra top 40, der er direkte i hovedturneringen, hvilket betød at no. 55 Cori Gauff måtte gennem kvalifikation, hvilket hun dog klarede med sikre sejre over Jana Cepelova (SVK) og Irina-Camelia Begu (ROU).
De topseedede er ranglistens no. 5 og 6, Elina Svitolina og Karolina Pliskova.

Efter en længere periode, hvor alle ITF-turneringer i USA var aflyst, genoptages ITF Women’s Tennis Tour ved W80-turneringen Mercer Tennis Classic i Macon i Georgia, hvor Acceptancelisten omfatter 4 spillere fra top 100 , no. 81 Miska Doi (JPN) og no. 91 Nina Stojanovic (SRB), no. 97 Aliona Bolsova (ESP) og den tidligere OL Guldvinder no. 98 Monica Puig, og alle deltagere i hovedturneringen er i top 150.

Clara Tauson er no. 10 på kval-listen, men på grund af sidte uges avancement til no. 155 på WTA-ranglisten bliver hun seeded 3 i kvalifikationen, hvor hun i 1. kvalrunde møder no. 379 Anna Daniina (KAZ).
I en eventuel kvalfinale venter vinderen af kampen mellem 13. seedede Tereza Mrdeza (CRO) vs. Tessah Andrianjafitrmlmo (FRA).
Det forventes at turneringen kan følges på Livestream, men formentlig først fra hovedturneringen.

Hos herrerne afvikles 2 ATP 250 turneringer, heriblandt bett1HULKS Championships i Køln, hvor bett1HULKS Indoors netop er afviklet.
Topnavnet bliver ligesom i den første udgave Alexander Zverev, der i finalen vandt 6-3, 6-3 over 20-årige Felix Auger-Aliassime, der igen er blandt deltagerne, som også tæller hans canadiske landsmand Denis Shapovalov samt Diego Schwartzman, der er seedet 2.
Zverev gav efter finalen udtryk for, at hans unge finalemodstander har flere titler til gode i fremtiden.

Frederik Løchte Nielsen og Tim Puetz, der blev besejret i 1. runde i double i Køln, deltager i den kommende uge ved ATP 250 i Antwerpen, hvor de 4 topseedede i single er no. 14 David Goffin, no. 15 Pablo Carreno Busta, no. 17 Karen Khachanov og no. 19 Grigor Dimitrov.

Tim Puetz, Frederik Løchte Nielsen
Foto: Tennistv – Tim Puetz og Frederik Løchte Nielsen

Begge de nævnte ATP 250 turneringer kan følges på Tennistv.com. Doublerne bliver som regel ikke vist på Tennistv, men de kan formentlig følges på Bet365/Unibet.

Derudover gennemføres 2 ATP Challenger turneringer, hvor Mikael Torpegaard i 1. runde møder no. 262 Maximilian Marterer, der har wildcard til €44K i Ismaning i Tyskland, og ved €104K i Istanbul er Sverige repræsenteret ved Mikael Ymer, der ikke fik en optimal lodtrækning, da han i 1. runde møder 2. seedede Jaume Munar (ESP).
Alle ATP Challenger turneringer kan følges på Livestrea.com/ATP

Mikael Torpegaard
© KJSelekta.dk – Mikael Torpegaard

TV-kampe/streaming og resultater

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Livestream: https://live.itftennis.com/en/live-streams/ & https://www.usta.com/…/pro-tennis…/live-streaming.html

Resultater opdateres på https://www.tennisavisen.dk/turneringer-uge-43-wta-paa-tv-2-sport-x-og-atp-paa-tennistv-com-torpegaard-spiller-challenger-og-tauson-w80/


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior


WTA Tour – ATP Tour (Uge 43) 


WTA Premier 5, J & T Banka Ostrava Open 2020 (CZE) – Hardcourt

Deltagere: Ka. Pliskova, Svitolina, Sabalenka, Azarenka, Martic, Rybakina, Mertens, Kontaveit m.fl.

TV-dækning: TV 2 Sport X, WTATV.com

Finale
(3) Aryna Sabalenka (BLR) vs. (4) Victoria Azarenka (BLR) 6-2, 6-3

Semifinale
(4) Victoria Azarenka (BLR) Maria Sakkari (GRE) 6-1, 6-3
(3) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Jennifer Brady (USA) 6-4, 6-4

Kvartfinale
Maria Sakkari (GRE) vs. Ons Jabeur (TUN) 3-6, 6-3, 6-1
(4) Victoria Azarenka (BLR) vs. (7) Elise Mertens (BEL) 6-4, 6-1
(3) Aryna Sabalenka (BLR) vs. (Q) Sara Sorribes Tormo (ESP) 0-6, 6-4, 6-0
Jennifer Brady (USA) vs. (Q) Veronika Kudermetova (RUS) 6-7(5), 6-3, 6-1

1/8-finale
Maria Sakkari (GRE) vs. (1) Elina Svitolina (UKR) 6-3, 6-3
Ons Jabeur (TUN) vs. Jelena Ostapenko (LAT) 6-4, 6-4
(4) Victoria Azarenka (BLR) vs. (Q) Barbora Krejcikova (CZE) 2-6, 6-2, 6-1
(7) Elise Mertens (BEL) vs. Karolina Muchova (CZE) 6-4, 6-2

(Q) Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. (8) Anett Kontaveit (EST) 6-1, 6-4
(3) Aryna Sabalenka (BLR) vs. (Q) Cori Gauff (USA) 1-6, 7-5, 7-6(2)
Jennifer Brady (USA) vs. (Q) Daria Kasatkina (RUS) 7-5, 6-2
(Q) Veronika Kudermetova (RUS) vs. (2) Karolina Pliskova (CZE) 4-6, 6-4, 6-3

R32
(1) Elina Svitolina (UKR) – bye
Maria Sakkari (GRE) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 6-3, 6-3
Ons Jabeur (TUN) vs. Barbora Strycova (CZE) 6-2, 6-2
(5) Petra Martic (CRO) vs. Jelena Ostapenko (LAT)

(4) Victoria Azarenka (BLR) – bye
(Q) Barbora Krejcikova (CZE) vs. Tereza Martincova (CZE) 7-5, 6-1
Karolina Muchova (CZE) vs. Shuai Zhang (CHN) 7-5, 6-1
(7) Elise Mertens (BEL) vs. Amanda Ansimova (USA) 6-2, 6-3
==
(8) Anett Kontaveit (EST) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS) 4-6, 6-2, 7-6(6)
(Q) Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. Magda Linette (POL) 6-1, 6-3
(Q) Cori Gauff (USA) vs. Katerina Siniakova (CZE) 7-5, 6-4
(3) Aryna Sabalenka (BLR) – bye

(Q) Daria Kasatkina (RUS) vs. (6) Elena Rybakina (KAZ) 6-2, 3-6, 6-3
Jennifer Brady (USA) vs. Dayana Yastremska (UKR) 3-6, 7-6(6), 6-1
(Q) Veronika Kudermetova (RUS) vs. Donna Vekic (CRO) 6-2, 6-4
(2) Karolina Pliskova (CZE) – bye

Qfi
(1) Veronika Kudermetova (RUS) vs. (8) Arantxa Rus (NED) 7-5, 6-2
(10) Daria Kasatkina (RUS) vs. (2) Marie Bouzkova (CZE) 6-4, 5-7, 7-5
(3) Cori Gauff (USA) vs. (11) Irina-Camelia Begu (ROU) 6-4, 6-4
(12) Barbora Krejcikova (CZE) vs. (4) Jil Teichmann (SUI) 6-3, 6-2
(9) Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. (5) Anna Blinkova (RUS) 4-6, 5-2 Ret’d
(WC) Tereza Martincova (CZE) vs. (7) Paula Badosa (ESP) 6-3, 6-2

Den komplette schedule på https://www.wtatennis.com/tournament/2025/ostrava/2020/order-of-play


ATP 250 bett1HULKS Championships, Køln (GER) – Hardcourt

Deltagere: A. Zverev, Schwartzman, Shapovalov, Auger-Aliassime, Hurkacz, Struff, Mannarino, Verdasco, Sinner m.fl.

TV-dækning: Tennistv.com

Resultater

Finale: (1) Alexander Zverev (GER) vs. (2) Diego Schwartzman (ARG) 6-2, 6-1

Semifinale
(1) Alexander Zverev (GER) vs. (WC) Jannik Sinner (ITA) 7-6(3), 6-3
(2) Diego Schwartzman (ARG) vs. (5) Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-4, 5-7, 6-4

Kvartfinale
(1) Alexander Zverev (GER) vs. (8) Adrian Mannarino (FRA) 6-4, 6-7(5), 6-4
(WC) Jannik Sinner (ITA) vs. Gilles Simon (FRA) 6-3, 0-6, 6-4
(5) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (7) Yoshihito Nishioka (JPN) 6-3, 6-4
(2) Diego Schwartzman (ARG) vs. Alejandro Davidovich Fokina (ESP) 2-6, 7-6(3), 6-1

1/8-finale
(1) Alexander Zverev (GER) vs. John Millman (AUS) 6-0, 3-6, 6-3
(8) Adrian Mannarino (FRA) vs. Miomir Kecmanovic (SRB) 6-3, 6-3
Gilles Simon (FRA) vs. (3) Denis Shapovalov (CAN) 6-1, 4-6, 6-2
(WC) Jannik Sinner (ITA) vs. (Q) Pierre-Hugues Herbert (FRA) 6-1, 4-6, 6-2

Yoshihito Nishioka (JPN) vs. (7) Jan-Lennard-Struff (GER) 2-6, 6-3, 7-6(3)
(5) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (Q) Egor Gerasimov (BLR) 4-6, 7-6(2), 7-6(4)
Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. Steve Johnson (USA) 7-6(3), 6-3
(2) Diego Schwartzman (ARG) vs. (LL) Oscar Otte (GER) 6-3, 6-3

R32
(1) Alexander Zverev (GER) – bye
John Millman (AUS) vs. Fernando Verdasco (ESP) 6-4, 6-2
Miomir Kecmanovic (SRB) vs. (LL) Sumit Nagal (IND) 4-6, 7-6(4), 6-1
(8) Adrian Mannarino (FRA) vs. (LL) Alexei Popyrin (AUS) 6-2, 6-2

(3) Denis Shapovalov (CAN) – bye
(Q) Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. Tennys Sandgren (USA) 6-3, 3-6, 6-3
Gilles Simon (FRA) vs. Jordan Thompson (AUS) 6-3, 7-5
(WC) Jannik Sinner (ITA) vs. (LL) James Duckworth (AUS) 6-1, 6-2
====
(7) Jan-Lennard-Struff (GER) vs. (SE) Marco Cecchinato (ITA) 6-3, 6-1
Yoshihito Nishioka (JPN) vs. Kyle Edmund (GBR) 6-4, 6-0
(Q) Egor Gerasimov (BLR) vs. (WC) Daniel Altmaier (GER) 6-1, 6-0
(5) Felix Auger-Aliassime (CAN) – bye

Steve Johnson (USA) vs. (9) Marin Cilic (CRO) 7-6(3), 6-4
Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. (Q) Damir Dzumhur (BIH) 6-2, 6-3
(LL) Oscar Otte (GER) vs. (Q) Dennis Novak (AUT) 6-3, 6-2
(2) Diego Schwartzman (ARG) – bye

Den komplette schedule på https://www.atptour.com/en/scores/current/cologne/9404/daily-schedule


ATP 250 European Open, Antwerpen (BEL) – Hardcourt

Deltagere: Goffin, Rublev, Khachanov, Carreno Busta, Dimitrov, Raonic, Lajovic, de Minaur m.fl.
Double. Frederik Løchte Nielsen/Tim Puetz m.fl.

TV-dækning: Tennistv.com

Resultater (udvalgte)

Finale
Ugo Humbert (FRA) vs. (8) Alex de Minaur (AUS) 6-1, 7-6(4)

Semifinale
(8) Alex de Minaur (AUS) vs. (4) Grigor Dimitrov (BUL) 7-6(4), 6-7(3), 6-4
Ugo Humbert (FRA) vs. Daniel Evans (GBR) 4-6, 7-6(7), 6-4

Kvartfinale
(8) Alex de Minaur (AUS) vs. (Q) Marcos Giron (USA) 6-3, 6-0
(4) Grigor Dimitrov (BUL) vs. (5) Milos Raonic (CAN) – walkover
Daniel Evans (GBR) vs. (3) Karen Khachanov (RUS) 3-6, 7-6(7), 6-4
Ugo Humbert (FRA) vs. (Q) Lloyd Harris (RSA) 6-3, 7-6(2)

1/8-finale
(Q) Marcos Giron (USA) vs. (1) David Goffin (BEL)
(8) Alex de Minaur (AUS) vs. Feliciano Lopez (ESP) 6-4, 6-2
(4) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Pablo Andujar (ESP) 4-6, 6-3, 6-4
(5) Milos Raonic (CAN) vs. Cameron Norrie (GBR) 7-5, 7-6(4)

Daniel Evans (GBR) vs. Frances Tiafoe (USA) 7-6(3), 6-2
(3) Karen Khachanov (RUS) vs. (WC) Zizou Bergs (BEL) 5-7, 6-4, 6-4
(Q) Lloyd Harris (RSA) vs. (7) Taylor Fritz (USA) 7-5, 7-6(3)
Ugo Humbert (FRA) vs. (2) Pablo Carreno Busta (ESP) 5-7, 6-3, 6-4

R32
(1) David Goffin (BEL) – bye
(Q) Marcos Giron (USA) vs. (WC) Luca Nardi (ITA) 4-6, 6-4, 6-1
Feliciano Lopez (ESP) vs. Tommy Paul (USA) 6-3, 6-2
(8) Alex de Minaur (AUS) vs. Richard Gasquet (FRA) 3-6, 7-6(5), 6-3

(4) Grigor Dimitrov (BUL) – bye
Pablo Andujar (ESP) vs. Kei Nishikori (JPN) 6-2, 6-3
Cameron Norrie (GBR) vs. (Q) Emil Ruusuvuori (FIN) 6-3, 7-6(4)
(5) Milos Raonic (CAN) vs. Aljaz Bedene (SLO) 6-3, 7-6(4)

==
Frances Tiafoe (USA) vs. (6) Dusan Lajovic (SRB) 6-3, 7-6(6)
Daniel Evans (GBR) vs. (Q) Salvatore Caruso (ITA) 6-2, 3-6, 6-3
(WC) Zizou Bergs (BEL) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) 7-5, 7-5
(3) Karen Khachanov (RUS) – bye

(7) Taylor Fritz (USA) vs. Reilly Opelka (USA) 7-6(5), 6-1
(Q) Lloyd Harris (RSA) vs. Corentin Moutet (FRA) 7-5, 6-2
Ugo Humbert (FRA) vs. (WC) Kimmer Coppejans (BEL) 6-4, 6-3
(2) Pablo Carreno Busta (ESP) – bye

Doubles

1/8-finale:
Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Tim Puetz (GER) vs. Simone Bolelli (ITA)/Maximo Gonzalez (ARG) 5-7, 2-6

Den komplette schedule på https://www.atptour.com/en/scores/current/antwerp/7485/daily-schedule


ATP Challenger (uge 43)

Livestream/ATP

€104K, Istanbul Challenger Ted Open (TUR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Finale: (7) Ilya Ivashka (BLR) vs. Martin Klizan (SVK) 6-1, 7-6(4)

Semifinale
Martin Klizan (SVK) vs. (Q) Borna Gojo (CRO) 6-4, 7-5
(7) Ilya Ivashka (BLR) vs. Benjamin Bonzi (FRA) 3-6, 6-2, 6-3

Kvartfinale
Martin Klizan (SVK) vs. (Q) Mackenzie McDonald (USA) 4-6, 6-4, 6-3
(Q) Borna Gojo (CRO) vs. Sebastian Ofner (AUT) 6-3, 1-0 Ret’d
Benjamin Bonzi (FRA) vs. (5) Jasun Jung (TPE) 7-6(6), 6-2
(7) Ilya Ivashka (BLR) vs. Dmitry Popko (KAZ) 6-4, 6-0

R32 (udvalgte)
[2] (112) Jaume Munar (ESP) vs. (195) Elias Ymer (SWE) 6-3, 6-3


€44K, Wolffkran Open, Ismaning (GER) – Carpet

Finale: Marc-Andrea Huesler (SUI) vs. Botic Van De Zandschulp (NED) 6-7(3), 7-6(2), 7-5

Semifinale
Marc-Andrea Huesler (SUI) vs. [4] (130) Antoine Hoang (FRA) 6-4, 7-6(4)
Botic Van De Zandschulp (NED) vs. (7) Prajnesh Gunneswaran (IND) 7-6(6), 6-1

Kvartfinale:
Marc-Andrea Huesler (SUI) vs. (5) Sebastian Korda (USA) 6-4, 6-4
[4] (130) Antoine Hoang (FRA) vs. (WC) (282) Maximilian Marterer (GER) 5-7, 6-4, 6-4
(7) Prajnesh Gunneswaran (IND) vs. (Q) Daniel Masur (GER) 7-5, 6-7(9), 6-3
Botic Van De Zandschulp (NED) vs. (238) Tobias Kamke (GER) 6-3, 3-6, 7-6(9)

1/8-finale (udvalgte)
(201) Brayden Schnur (CAN) vs.  Marc-Andrea Huesler (SUI)
(5) Sebastian Korda (USA) vs. (Q) Julian Lenz (GER)
(WC) (282) Maximilian Marterer (GER) vs. [6] (138) Henri Laaksonen (SUI) 7-6(6), 6-2
[2] (101) Yannick Hanfmann (GER) vs. (238) Tobias Kamke (GER)

R32 (udvalgte)
(201) Brayden Schnur (CAN) vs. [1] (78) Federico Delbonis (ARG) 6-4, 6-7(2), 6-3
(192) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (WC) (282) Maximilian Marterer (GER) 5-7, 3-6
[6] (138) Henri Laaksonen (SUI) vs. (Q) Lucas Miedler (AUT) 6-4, 7-5
[2] (101) Yannick Hanfmann (GER) vs. (161) Yannick Maden (GER) 6-4, 3-6, 7-5

<< tilbage


ITF Men (43)

<< tilbage


ITF Women (43)

W80 MERCER TENNIS CLASSIC, MACON, GA (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Livestream Cout 11: https://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livestream: https://www.usta.com/…/pro-tennis…/live-streaming.html

Finale
(WC) (173) Catherine Bellis (USA) vs. [6] (113) Marta Kostyuk (UKR) 6-4, 76-7(4), Ret’d

Semifinale
[6] (113) Marta Kostyuk (UKR) vs. (Q) (165) Magdalena Frech (POL) 6-3, 6-2
(WC) (173) Catherine Bellis (USA) vs. (Q) (186) Varvara Lepchenko (USA) 6-3, 1-0 Ret’d

Kvartfinale
[6] (113) Marta Kostyuk (UKR) vs. [1] (86) Misaki Doi (JPN) 6-2, 6-1
(Q) (165) Magdalena Frech (POL) vs. (141) Francesca Di Lorenzo (USA) 7-5, 6-3
(WC) (173) Catherine Bellis (USA) vs. (137) Sara Errani (ITA) 6-0, 6-3
(Q) (186) Varvara Lepchenko (USA) vs. (156) Sachia Vickery (USA) 6-7(5), 6-4, 6-4

1/8-finale
[1] (86) Misaki Doi (JPN) vs. (Q) (174) Veronica Cepede Royg (PAR) 6-7(5), 7-6(3), 6-1
[6] (113) Marta Kostyuk (UKR) vs. (Q) (149) Renata Zarazua (MEX) 6-0, 6-4
(141) Francesca Di Lorenzo (USA) vs. (Q) (190) Maria Camila Osorio Serrano (COL)
(Q) (165) Magdalena Frech (POL) vs. [8] (119) Caty McNally (USA) 7-6(5), 6-3
==
(WC) (173) Catherine Bellis (USA) vs. (Q) (223) Gabriela Talaba (ROU) 6-1, 6-3
(137) Sara Errani (ITA) vs. [4] (105) Kristie Ahn (USA) 6-3, 6-4
(156) Sachia Vickery (USA) vs. [5] (112) Ann Li (USA) 6-4, 6-3
(Q) (186) Varvara Lepchenko (USA) vs. (Q) (325) Katie Volynets (USA) 6-0, 6-1

R32 (udvalgte)
[1] (86) Misaki Doi (JPN) vs. (WC) (1151) Lulu Radovcic (SUI) 6-2, 6-0
[6] (113) Marta Kostyuk (UKR) vs. (LL) (234) Marie Benoit (BEL) 6-3, 6-2
(141) Francesca Di Lorenzo (USA) vs. [3] (98) Monica Puig (PUR) 6-2, 6-2
[8] (119) Caty McNally (USA) vs. (WC) (512) Emma Navarro (USA) 6-2, 6-4
==
(Q) (223) Gabriela Talaba (ROU) vs. [7] (115) Greet Minnen (BEL) 1-6, 6-3, 6-1
[4] (105) Kristie Ahn (USA) vs. (Q) (253) Tessah Andrianjafitrmlmo (FRA) 6-3, 6-3
[5] (112) Ann Li (USA) vs. (WC) (296) Katerina Stewart (USA) 6-1, 6-4
(Q) (186) Varvara Lepchenko (USA) vs. [2] (98) Nina Stojanovic (SRB) 6-7(5), 6-2, 7-6(6)

Qfi
(325) Katie Volynets (USA) vs. [1] (140) Eugenie Bouchard (CAN) 6-4, 3-0 Ret’d
[2] (149) Renata Zarazua (MEX) vs. [11] (198) Asia Muhammad (USA) 7-6(2), 6-3
[3] (155) Clara Tauson (DEN) vs. (253) Tessah Andrianjafitrmlmo (FRA) 5-7, 7-6(5), [8-10]
[10] (190) Maria Camila Osorio  Serrano (COL) vs. (WC) (478) Kayla Day (USA) 6-3, 6-2
[5] (165) Magdalena Frech (POL) vs. (245) Claire Liu (USA) 4-6, 6-2, [10-5]
[6] (174) Veronica Cepede Royg (PAR) vs. [14] (234) Marie Benoit (BEL) 6-4, 6-7(4), [10-7]
[12] (223) Gabriela Talaba (ROU) vs. [7] (179) Ankita Raina (IND) 6-0, 6-0
[9] (186) Varvara Lepchenko (USA) vs. [8] (181) Mayo Hibi (JPN) 6-3, 6-2

Q32 (udvalgte)
[1] (140) Eugenie Bouchard (CAN) vs. (291) Alexa Glatch (USA) 6-2, 6-2
[15] (235) Kyoka Okamura (JPN) vs. (325) Katie Volynets (USA)

[2] (149) Renata Zarazua (MEX) vs. (280) Catherine Harrison (USA) 7-5, 6-1
[11] (198) Asia Muhammad (USA) vs. (246) Halley Baptiste (USA) 6-1, 6-2

[3] (155) Clara Tauson (DEN) vs. (279) Anna Danilina (KAZ) 6-2, 6-3
(253) Tessah Andrianjafitrmlmo (FRA) vs. [13] (230) Tereza Mrdeza (CRO) 4-6, 6-2, [10-8]
==


W15, Magic Hotel Tours, Monastir (TUN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

R32: (1254) Olivia Gram (DEN) vs. (WC) Nikol Palecek (SRB) 5-7, 2-6

Doubles

1/8-finale: Olivia Gram (DEN)/Laetitia Pulchartova (CZE) vs. (2) Weronika Falkowska (POL)/Lisa Ponomar (GER) 3-6, 1-6

<< tilbage


ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Junior (uge 43)

J1, PLOVDIV CUP J1 (BUL) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Finale: (91) Jack Pinnington Jones (GBR) vs. (102) Pierre Yves Bailly (BEL) 6-1, 6-2

Semifinale
(91) Jack Pinnington Jones (GBR) vs. [5] (61) Maks Kasnikowski (POL) 6-7(5), 7-5, 6-2
(102) Pierre Yves Bailly (BEL) vs. [2] (39) Peter Fajta (HUN) 7-5, 6-7(2), 6-1

Kvartfinale
(91) Jack Pinnington Jones (GBR) vs. (186) Peter Benjamin Privara (SVK) 6-7(5) 6-0, 6-1
[5] (61) Maks Kasnikowski (POL) vs. (121) Martin Katz (BEL) 6-7(5), 6-0, 6-4
(102) Pierre Yves Bailly (BEL) vs. [4] (50) Marat Sharipov (RUS) 7-5, 2-6, 6-2
[2] (39) Peter Fajta (HUN) vs. (WC) (382) Dinko Kinev (BUL) 6-1, 6-0

1/8-finale
(91) Jack Pinnington Jones (GBR) vs. (Q) (160) Konstantin Zhzhenov (RUS) 6-1, 6-3
[7] (56) Elmer Møller (DEN) vs. (186) Peter Benjamin Privara (SVK) 6-7(4), 6-2, 5-7
(121) Martin Katz (BEL) vs. [3] (48) Mans Dahlberg (SWE) 6-2, 6-3
[5] (61) Maks Kasnikowski (POL) vs. (127) Zsombor Velcz (HUN) 1-6, 6-1, 6-2

(102) Pierre Yves Bailly (BEL) vs. (118) Joaquim De Almeida (BRA) 6-1, 6-1
[4] (50) Marat Sharipov (RUS) vs. (148) Mili Poljicak (CRO) 6-2, 6-1
(WC) (382) Dinko Kinev (BUL) vs. [6] (54) Bruno Kuzuhara (USA) 6-4, 6-3
[2] (39) Peter Fajta (HUN) vs. (125) Marko Andrejic (AUT) 6-2, 6-3

R32
(91) Jack Pinnington Jones (GBR) vs. [1] (38) Dali Blanch (USA) 4-6, 6-1, 6-2
[7] (56) Elmer Møller (DEN) vs. (111) Angel Guerrero Melgar (ESP) 4-6, 6-4, 6-0

[3] (48) Mans Dahlberg (SWE) vs. (63) Max Westphal (FRA) 1-6, 6-3, 6-4
[5] (61) Maks Kasnikowski (POL) vs. (Q) (326) Togan Tokac (TUR) 6-1, 6-2

(118) Joaquim De Almeida (BRA) vs. (LL) (531) Ivan Penev (BUL) 6-1, 4-6, 6-1
[4] (50) Marat Sharipov (RUS) vs. (WC) (2420) Viktor Markov (BUL) 6-2, 6-1

[6] (54) Bruno Kuzuhara (USA) vs. (106) Szymon Kielan (POL) 6-3, 6-7(5), 6-0
[2] (39) Peter Fajta (HUN) vs. (WC) (1239) Yanaki Milev (BUL) 6-0, 6-2

Doubles

1/8-finale: (4) Elmer Møller (DEN)/Pierre Yves Bailly (BEL) vs. Angel Guerrero Melgar (ESP)/Jack Pinnington Jones (GBR) 4-6, 6-4, [14-16]


J4, RHEINLAND JUNIORS OPEN 2, Overath (GER) – Hardcourt

Girls Singles

R32: [8] (366) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (WC) (1400) Josy Daems (GER) 6-2, 6-7(7), [9-11]


J5, IOANNIDES ACADEMY JUNIOR TOURNAMENT, Limassol (CYP) – Grus

Girls singles

Kvartfinale: (Q) Laura Brunkel (DEN) vs. [2] (1003) Maria Constantinou (CYP) 6-4, 4-6, 1-6
1/8-finale: (Q) Laura Brunkel (DEN) vs. [6] (1260) Lara Bakhaya (GBR) 3-6, 6-1, 6-1
R32: (Q) Laura Brunkel (DEN) vs. (3086) Daphney Koutsofta (CYP) 7-6(2), 6-3

Qfi: Laura Brunkel (DEN) – bye

Doubles

Kvartfinale: Brunkel/Campomori vs. (4) Eleftheria Kousoula/Eleni Lazaridou (GRE) 3-6, 2-6
1/8-finale: Laura Brunkel (DEN)/Beatrice Campomori (GBR) vs. Antonia Achilleos/Iliana Terry (CYP) 7-5, 6-0


<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 43)

TE U16 Cat2, International Playsight Cup – U16, Hoehr-Grenzhausen (GER) – Grus

Girls singles

Finale: (744) Emma Kamper Malmkjær (DEN) vs. [1] (230) Rose Marie Nijkamp (NED) 1-6, 3-6

Semifinale:
[1] (230) Rose Marie Nijkamp (NED) vs. [5] (301) Monika Stankiewicz (POL) 6-4, 7-6(6)
(744) Emma Kamper Malmkjær (DEN) vs. (2031) Emilie Thunus (BEL) 6-2, 6-3

Kvartfinale: (744) Emma Kamper Malmkjær (DEN) vs. (1818) Amelie Justine Hejtmanek (GER) 4-6, 6-2, 6-1
1/8-finale: (744) Emma Kamper Malmkjær (DEN) vs. Laura Shelekhova (GER) 6-4, 6-0

R32:
(703) Annelieke Saustrup Steenhuisen (DEN) vs. [7] (517) Indira Lepage (BEL) 0-6, 0-6
(744) Emma Kamper Malmkjær (DEN) vs. (594) Mirthe Moens (BEL) 6-4, 6-2

Girls doubles

Kvartfinale: Malmkjær/Steenhuisen vs. (4) Justine Bretnacher/Mathilde Ngijol Carre (FRA) 5-7, 6-2, [8-10]
1/8-finale: Emma Kamper Malmkjær/Annelieke Saunstrup Steenhuisen (DEN) – bye


TE U14 Cat2, GRAN CANARIA YELLOW BOWL, Telde, Gran Canaria (ESP) – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

U14 Boys singles

R32: [5] (159) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. Noah Lopez Cherubino (ESP) 6-7(4), 3-6

Boys doubles

Finale: Clausen/Avdeev vs. (2) Romain Andres (FRA)/Yannick Thierry Ngantchalliso (ITA) 6-4, 6-2
Semifinale: Clausen/Avdeev vs. Kenay Ortiz Gonzalez/Keoni Puig McCallan (ESP) 7-5, 6-4
Kvartfinale: Clausen/Avdeev vs. Noah Lopez Cherubino/Saul Pacheco Benasayag (ESP) 3-6, 6-2, [10-6]
1/8-finale: Alexander Nordal Clausen (DEN)/Filip Avdeev (RUS) – bye

U14 Girls singles

R32: [4] (255) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. Irene Vigara Ramos (ESP) 2-6, 5-7

U14 Girls doubles

Finale: Fridthjof/Fernandez vs. (2) Addison Comiskey (USA)/Alexia Gonzalez Galino (ESP) 6-2, 6-3
Semifinale: Fridthjof/Fernandez vs. Lucia Rodriguez/Irene Vigara Ramos (ESP) 6-3, 6-4
Kvartfinale: Fridthjof/Fernandez vs. Giselle Bunster Herrera (ESP)/Lea Sophie Hagedorn (GER) 6-0, 6-0
1/8-finale: Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN)/Luna Dinoto Fernandez (ESP) – bye


TE U14 Cat3, VILAMOURA INTERNATIONAL UNDER 14 (POR) – Udendørs
tidsforskel: cet -1 time

U14 Girls singles

Finale: [1] (101) Noemi Basiletti (ITA) vs. [2] (161) Angelina Voloshchuk (POR)

Semifinale:
[7] (355) Sara Børkop (DEN) vs. [1] (101) Noemi Basiletti (ITA) 0-6, 0-6
[2] (161) Angelina Voloshchuk (POR) vs. [3] (176) Nellie Taraba Wallberg (SWE) 7-5, 7-5

Kvartfinale: [7] (355) Sara Børkop (DEN) vs. (Q) Lotte Kryvi Strand (NOR) 6-3, 6-2

1/8-finale
[7] (355) Sara Børkop (DEN) vs. (Q) Diana Filipa Branco Fernandes (POR) 6-2, 6-0
(882) Victoria Luna Borg (DEN) vs. [3] (176) Nellie Taraba Wallberg (SWE) 1-6, 2-6

R32 (udvalgte)
[1] (101) Noemi Basiletti (ITA) vs. (431) Maria Sardinha (POR) 6-0, 6-0
[7] (355) Sara Børkop (DEN) vs. (764) Amalia Suciu (POR) 6-3, 6-2
(882) Victoria Luna Borg (DEN) vs. (WC) Lara Guerreiro Goncalves (POR) 6-1, 6-3

Doubles

Kvartfinale
Børkop/Sardinha vs. Chloe Lomans/Nellie Taraba Wallberg (SWE) 6-4, 2-6, [2-10]
Borg/Basiletti vs. (2) Analu Freitas/Angelina Voloshchuk (POR) 6-7(5), 2-6

1/8-finale
(4) Sara Børkop (DEN)/Maria Sardinha (POR) vs. Diana Filipa Branco Fernandes/Madalena Matias (POR) 6-1, 6-2
Victoria Luna Borg (DEN)/Noemi Basiletti (ITA) vs. (WC) Lara Guerreiro Concalves/Carmen Madile (POR) 6-4, 6-1


WTA Challenger/125K 

Ikke flere i 2020

<< tilbage


Svenske turneringer (udvalgte)

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Davis Cup

Finals 2020 – 22-28. november 2021

Livestream: https://video.daviscup.com/

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland
Wildcards: Serbien og Frankrig
Vindere af Qualifiers: Australien, Kazakhstan, Kroatien, Østrig, Ungarn, Tyskland, Tjekkiet, Sverige, Columbia, USA, Ecuador
Group A: (1) Spanien, Rusland, Ecuador
Group B: (2) Canada, Kazakhstan, Sverige
Group C: (3) Frankrig, Storbritannien, Tjekkiet
Gorup D: (4) Kroatien, Australien, Ungarn
Group E: (5) USA, Italien, Colombia
Group F: (6) Serbien, Tyskland, Østrig


World Group I 2020 – marts eller september 2021

Taberne Qualifiers og vinderne World Group I Play-offs
Bolivia vs. (1) Belgien
(2) Argentina vs. Hviderusland
Pakistan vs. (3) Japan
Uruguay vs. (4) Holland
Slovakiet vs. (5) Chile
Finland vs. (6) Indien
Norge vs. (7) Uzbekistan
Libanon vs. (8) Brazilien
New Zealand vs. (9) Korea
Rumænien vs. (10) Portugal
Peru vs. (11) Bosnien/Herzegovina
Ukraine vs. (12) Israel


World Group II 2020 – marts eller september 2021

Taberne af World Group I Play-offs samt vinderne World Group II Play-offs:
Zimbabwe vs. (1) Kina
(2) Mexico vs. Bulgarien
(3) Schweiz vs. Estland
Tunesien vs. (4) Dominikanske Republik
Grækennland vs. (5) Lithauen
Danmark vs. (6) Thailand
(7) Polen vs. El Salvador
(8) Slovenien vs. Paraguay
Venezuela vs. (10) Sydafrika
(11) Taipei vs. Marokko
(12) Barbados vs. Indonesien


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/
Livescore: https://live.fedcup.com/en/


Fed Cup by BNP Paribas Finals 2020 – 13-18. April 2021
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, Vindere Qualifiers 2020:
USA, Hviderusland, Rusland, Tyskland, Spanien, Schweiz, Belgien, Slovakiet


Play-Offs 2020 – 5-6. februar 2021

will rank the 8 nations that were promoted from the Regional Group I from Americas, Europe/Africa and Asien/Oceania (3-7. marts), to see who will play the 2021 Qualifiers and who will be in Group I in 2021.
Polen vs. Brasilien
Mexico vs. Storbritannien
Serbien vs. Canada
Letland vs. Indien
Japan vs. Ukraine
Rumænien vs. Italien
Argentina vs. Kazakhstan
Holland vs. vs. Kina
Afgør hvem der i 2021 spiller Qualifiers og hvem der spiller i Group I


Group I Europe/Africa – 2021
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker: Afgøres i Playoff – se herover


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet,  Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm