Både Mikael Torpegaard og Clara Tauson forsøger at kvalificere sig til French Open, mens Holger Rune og Olivia Gram spiller 25K turneringer. B93 afvikler TE U14 Category 2 turnering

Flere af de bedste spillere benytter den kommende uge til at finpudse kampformen ved henholdsvis en WTA International turnering i Strasbourg og ATP 500 i Hamburg.
Sidstnævnte turnering kan følges på TV 2 Sport X fra mandag, mens TV 2 Sport sender fra Strasbourg fra onsdag.

Sideløbende afvikles kvalifikationen til French Open, og allerede mandag kommer 26-årige Mikael Torpegaard på en svær opgave mod 27-årige Jack Sock (USA), der for et par år siden var i top 10, men dette Instagram-opslag tyder på, at stopboldene sidder i skabet.

Blandt deltagerne er desuden Elias Ymer (SWE) og det 17-årige spanske supertalent Carlos Alcaraz Garfia, der forleden var den yngste spanske vinder af en ATP Challenger siden Rafael Nadal.

Carlos Alcarz Garfia
Foto: I. Evlakhov/Tennis Europe – Carlos Alcaraz Garfia blev U16 Europamester 2018

Hos kvinderne er der ligeledes dansk deltagelse, idet 17-årige Clara Tauson med sin rangering som no. 208 ved tilmeldingsfristen var blandt de sidste, der slap med i kvalifikationen.
Efterfølgende har en række afbud dog betydet, at 19 spillere med lavere rangering også er blandt de 128 deltagere.

Kampene kan følges på Eurosport Player, der sender fra flere baner. Desuden vises kampe på Eurosport 2 og Dplay.

Int. crossklinik Tennis Open Basel 2020
© Int. crossklinik Tennis Open Basel – Foto: Michel – Clara Tauson

17-årige Holger Vitus Nødskov Rune får kun et par dage til at fejre sin første professionelle titel ved M25 i Klosters, inden han igen skal i ilden, hvilket er i en M15 turnering i Melilla, som er i den spanske del af Nordafrika.
Holger fik revancheret et par tidligere nederlag i Klosters, og måske får han mulighed for endnu et revanche-opgør, idet 19-årige Timofey Skatov (RUS), der forleden vandt over Holger i Anif i Østrig, er blandt deltagerne.

Foto: : Rolf Semmler. – Holger Vitus Nødskov Rune

Flere danske kvindelige spillere var oprindelig tilmeldt W15-turneringer, men corona-situationen afholder stadig mange fra at rejse til turneringer.
Det gælder dog ikke 19-årige Olivia Gram, der efter corona-pausen har deltaget i 4 ITF-turneringer, heriblandt W25 i Montemor-O-Novo i Portugal, hvor hun kunne føje et enkelt point til WTA-ranglisten, da hun kvalificerede sig til hovedturneringen.

W25 Portugal: Nyt WTA-point til Olivia Gram efter sejre i kvalifikationen

I den forløbne uge var Olivia direkte i hovedturneringen ved W15 i Monastir i Tunesien, hvor hun dog blev besejret i 1. runde af 3. seedede Anna Kubareva (BLR).
Til gengæld havde Olivia succes i double, hvor hun sammen Darja Semenistaja (LAT) vandt en uhyre tæt semifinale 7-5, 1-6, [12-10] over 1. seedede Shalimar Talbi (BLR) og Anna Ureke (RUS).
I finalen var det igen de små marginaler, der blev afgørende, da det 2. seedede hviderussiske par Anna Kubareva og Yuliya Hatouka vandt 2-6, 7-5, [10-6].

Olivia deltager i denne uge atter i W15 i Monastir.

U14 Category 2 turnering i B93

Et stort antal danske juniorer deltager ved U14 Category 2 turneringen TE B 93, som afvikles indendørs Ved Sporsløjfen 10.
Hovedparten af deltagerne er danske spillere, og hos pigerne er Mille Mørk, Laura Brunkel og Frederikke Alberte Pape seedet 2, 3 og 4, mens Cecilie Agerbek Fridthjof er seedet 8.

Hos drengene er Alexander Nordal Clausen seedet 6. Også 2. seedede Oliver Bonding er dansk, men han spiller under britisk flag.
1. seedede hos drengene er William Rejchtman Vinciguerra (SWE) og hos pigerne Hephzibah Oluwadare (GBR)

Johanne Christine Svendsen, Rebecc
Foto: Privat – Johanne Christine Svendsen og Rebecca Munk Mortensen

Der er også danske juniorer i udlandet, idet Johanne Christine Svendsen og Rebecca Munk Mortensen samt Felipe Mikkelsen er direkte i hovedturneringen ved en Grade 4 turnering i Hannover.
Desuden deltager Ervin Mesic,  Zoe Du Pasquier Jensen, Emilie Just-Bomholt og  Cirkeline Lundberg i kvalifikationen.


TV-kampe/streaming og resultater

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.



WTA Tour – ATP Tour (Uge 39) 

Kvalifikation, French Open, Paris (FRA) – Grus

TV-dækning: Eurosport, Eurosport Player, Dplay

Deltagere Women: Clara Tauson, Francesca Di Lorenzo, Marta Kostyuk m.fl.
Deltagere Men: Mikael Torpegaard,  Elias Ymer, Carlos Alcaraz m.fl.

Det komplette spilleprogram

Resultater Women (udvalgte)

Qfi (udvalgte)
Kamilla Rakhimova (RUS) vs. Natalija Kostic (SRB) 7-5, 6-3
(2) Marta Kostyuk (UKR) vs. (22) Kurumi Nara (JPN) 6-0, 1-6, 6-2
Mayar Sherif (EGY) vs. Giulia Gatto-Monticone (ITA) 6-1, 6-3
(24) Sara Errani (ITA) vs. (4) Tereza Martincova (CZE) 6-3, 7-5
Irina Bara (ROU) vs. Richel Hogenkamp (NED) 6-2, 7-6(4)
Clara Tauson (DEN) vs. Ivana Jorovic (SRB) 7-6(5), 6-4
Varvara Lepchenko (USA) vs. Dalma Galfi (HUN) 6-3, 6-4
(8) Nadia Podoroska (ARG) vs. (20) Xin Yu Wang (CHN) 6-2, 6-4
Martina Trevisan (ITA) vs. (9) Astra Sharma (AUS) 6-1, 6-1
(17) Barbara Haas (AUT) vs. Elena-Gabriela Ruse (ROU) 6-4, 7-5
(16) Monica Niculescu (ROU) vs. Vera Zvonareva (RUS) 6-0, 3-6, 6-3
Renata Zarazua (MeX) vs. Daniela Seguel (CHI) 6-3, 6-3

Q64 (udvalgte)
(2) Marta Kostyuk (UKR) vs. Laura Ioana Paar (ROU) 6-2, 6-2

Mayar Sherif (EGY) vs. (3) Caty McNally (USA) 6-2, 6-4
(24) Sara Errani (ITA) vs. Eva Guerrero Alvarez (ESP) 6-4, 6-1

Clara Tauson (DEN) vs. (6) Elisabetta Cocciaretto (ITA) 6-1, 6-2
Ivana Jorovic (SRB) vs. Mayo Hibi (JPN) 4-6, 6-2, 6-1

Elena-Gabriela Ruse (ROU) vs. (10) Francesca Di Lorenzo (USA) 6-2, 7-5
(17) Barbara Haas (AUT) vs. Julia Grabher (AUT) 6-3, 6-3

Vera Zvonareva (RUS) vs. Arina Rodionova (AUT) 6-0, 6-4
(16) Monica Niculescu (ROU) vs. Elitsa  Kostova (BUL) 6-0, 6-7(1), 6-3

Q128 (udvalgte)
(2) Marta Kostyuk (UKR) vs. Isabella Shinikova (BUL) 6-1, 3-6, 6-0

(24) Sara Errani (ITA) vs. Ekaterine Gorgodze (GEO) 6-2, 6-2

(6) Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. Anastasiya Komardina (RUS) 6-4, 6-2
Clara Tauson (DEN) vs. Gabriela Talaba (ROU) 7-6(4), 1-6, 6-2
Ivana Jorovic (SRB) vs. Lara Arruabarrena (ESP) 6-4, 6-3
Mayo Hibi (JPN) vs. (15) Caroline Dolehide (USA) 3-6, 7-5, 7-5

(10) Francesca Di Lorenzo (USA) vs. Marina Melnikova (RUS) 6-4, 6-0
(17) Barbara Haas (AUT) vs. Daria Snigur (UKR) 6-0, 5-7, 7-5

Resultater Men (udvalgte)

Qfi
(2) Pedro Martinez Portero (ESP) vs. Ulises Blanch (USA) 6-2, 6-3
Jurij Rodionov (AUT) vs. Sebastian Ofner (AUT) 6-4, 3-6, 6-3
Michael Mmoh (USA) vs. Renzo Olivo (ARG) 4-6, 6-2, 6-3
(5) Marco Cecchinato (ITA) vs. Kimmer Coppejans (BEL) 6-1, 6-2
Steven Diez (CAN) vs. Enzo Couacaud (FRA) 6-3, 6-4
Sebastian Korda (USA) vs. (7) Aslan Karatsev (RUS) 7-5, 6-2
Jack Sock (USA) vs. Andrey Kuznetsov (RUS)7-6(5), 7-6(4)
(23) Henri Laaksonen (SUI) vs. Daniel Elahi Galan (COL) 7-5, 6-1
Roberto Marcora (ITA) vs. Benjamin Bonzi (FRA)
Tomas Machac (CZE) vs. Frederico Ferreira Silva (POR) 7-6(6), 6-4
Liam Broady (GBR) vs. (12) Marc Polmans (AUS) 7-6(5), 6-4
(31) Nikola Milojevic (SRB) vs. (13) Leonardo Mayer (ARG) 6-7(4), 6-2, 6-3
Daniel Altmaier (GER) vs. Ruben Bemelmans (BEL) 6-3, 1-6, 6-3
Aleksandar Vukic (AUS) vs. (15) Jason Jung (TPE) 6-3, 3-6, 6-3
Lorenzo Giustino (ITA) vs. Dustin Brown (GER) 6-3, 7-5

Q64
Sebastian Ofner (AUT) vs. Elias Ymer (SWE) 7-6(4), 7-6(5)
(5) Marco Cecchinato (ITA) vs. Constant Lestienne (FRA) 6-2, 6-3
Jack Sock (USA) vs. (24) Facundo Bagnis (ARG) 2-6, 6-2, 7-6(7)
(23) Henri Laaksonen (SUI) vs. Facundo Mena (ARG) 6-1, 6-1
Dustin Brown (GER) vs. Alexandre Muller (FRA) 3-6, 6-3, 6-3

Q128
Elias Ymer (SWE) vs. (3) Christopher O’Connell (AUS) 7-5, 6-4
(5) Marco Cecchinato (ITA) vs. Ernests Gulbis (LAT) 6-3, 7-5
Mikael Torpegaard (DEN) vs. Jack Sock (USA) 2-6, 4-6
Aleksandar Vukic (AUS) vs. Carlos Alcaraz Garfia (ESP) 4-6, 7-6(5), 6-3


WTA International, Internationaux de Strasbourg (FRA) – Grus

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Sport (fra onsdag)

Deltagere: Ka. Pliskova, Svitolina, Bertens, Sabalenka, Rybakina, Anisimova, Alexandrova, Stephens m.fl

Resultater (udvalgte)

Finale
(2) Elina Svitolina (UKR) vs. (5) Elena Rybakina (KAZ) 6-4, 1-6, 6-2

Semifinale
(5) Elena Rybakina (KAZ) vs. Nao Hibino (JPN)  6-3, 6-4
(2) Elina Svitolina (UKR) vs. (4) Aryna Sabalenka (BLR) 6-2, 4-6, 6-4

Kvartfinale
Nao Hibino (JPN) vs. Jelena Ostapenko (LAT) 7-6(2), 7-6(4)
(5) Elena Rybakina (KAZ) vs. (Q) Shuai Zhang (CHN) 6-3, 6-2
(4) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Katerina Siniakova (CZE) 2-6, 6-3, 6-3
(2) Elina Svitolina (UKR) vs. Jil Teichmann (SUI) 6-4, 6-3

1/8-finale
Jelena Ostapenko (LAT) vs. (3) Kiki Bertens (NED) 2-6, 6-4, 4-2 Ret’d
Nao Hibino (JPN) vs. Zarina Diyas (KAZ) 7-5, 6-3
(Q) Shuai Zhang (CHN) vs. (WC) Clara Burel (FRA) 6-3, 7-6(3)
(5) Elena Rybakina (KAZ) vs. Alizé Cornet (FRA) 6-3, 7-6(8)
==
Katerina Siniakova (CZE) vs. (7) Ekaterina Alexandrova (RUS) 6-2, 6-4
(4) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Anna Blinkova (RUS) 1-6, 6-4, 6-2
Jil Teichmann (SUI) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 7-6(3), 7-5
(2) Elina Svitolina (UKR) vs. Magda Linette (POL) 7-6(0)

R32
(1) Kiki Bertens (NED) – bye
Jelena Ostapenko (LAT) vs. Lauren Davis (USA) 6-2, 6-3
Zarina Diyas (KAZ) vs. (Q) Christina Mchale (USA) 6-7(4), 7-5, 7-6(3)
Nao Hibino (JPN) vs. (8) Sloane Stephens (USA) 6-2, 3-6, 6-1

Clara Burel (FRA) vs. Kateryna Bondarenko (UKR) 3-6, 6-1, 6-4
(Q) Shuai Zhang (CHN) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) 3-6, 6-4, 6-2
Alizé Cornet (FRA) vs. Polona Hercog (SLO) 6-3, 6-4
(5) Elena Rybakina (KAZ) vs. (Q) Greet Minnen (BEL) 7-5, 6-4
==
(7) Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. (LL) Storm Sanders (AUS) 6-1, 6-0
Katerina Siniakova (CZE) vs. Bernarda Pera (USA) 4-6, 7-6(3), 6-1
Anna Blinkova (RUS) vs. (LL) Myrtille Georges (FRA 6-1, 6-2
(4) Aryna Sabalenka (BLR) vs. (Q) Ellen Perez (AUS) 6-4, 6-3

Jil Teichmann (SUI) vs. (6) Amanda Anisimova (USA) 6-2, 6-3
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 6-3, 7-5
Magda Linette (POL) vs. (WC) Pauline Parmentier (FRA) 6-4, 6-3
(2) Elina Svitolina (UKR) – bye


ATP 500, Hamburg European Open (GER) – Grus

TV-dækning. Tennistv.com, TV2 Sport X

Deltagere: Medvedev, Tsitsipas, Monfils, Bautista Agut, Rublev, Fognini, Schwartzman, Khachanov, Ruud, Auger-Aliassime, Nishikori m.fl.

Det komplette spilleprogram

Resultater (udvalgte)

Finale: (2) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (5) Andrey Rublev (RUS) – søn 1200

Semifinale
(5) Andrey Rublev (RUS) vs. Casper Ruud (NOR) 6-4, 6-2
(2) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Cristian Garin (CHI) 7-5, 3-6, 6-4

Kvartfinale
Casper Ruud (NOR) vs. Ugo Humbert (FRA) 7-5, 3-6, 6-1
(5) Andrey Rublev (RUS) vs. (4) Roberto Bautista Agut (ESP) 6-2, 7-5
Cristian Garin (CHI) vs.  (LL) Alexander Bublik (KAZ) 3-6, 6-4, 6-4
(2) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Dusan Lajovic (SRB) 7-6(5), 6-2

1/8-finale
Ugo Humbert (FRA) vs. (Q) Jiri Vesely (CZE) 6-4, 6-3
Casper Ruud (NOR) vs. (6) Fabio Fognini (ITA) 6-6-3, 6-3
(4) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (SE) Dominik Koepfer (GER) 6-3, 3-6, 6-3
(5) Andrey Rublev (RUS) vs. (Q) Tommy Paul (USA) 6-1, 3-6, 6-2

(LL) Alexander Bublik (KAZ) vs. Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-4, 6-2
Cristian Garin (CHI) vs. (WC) Yannick Hanfmann (GER) 6-2, 7-6(3)
Dusan Lajovic (SRB) vs. (8/WC) Karen Khachanov (RUS) 6-1, 6-2
(2) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (Q) Pablo Cuevas (URU) 7-5, 6-2

R32
Ugo Hubert (FRA) vs. (1) Daniil Medvedev (RUS) 6-4, 6-2
(Q) Jiri Vesely (CZE) vs. (LL) Gilles Simon (FRA) 7-5, 6-2
Casper Ruud (NOR) vs. Benoit Paire (FRA) 6-4, 2-0 Ret’d
(6) Fabio Fognini (ITA) vs. (WC) Philipp Kohlschreiber (GER) 4-6, 6-1, 7-5

(4) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-4, 6-3
(SE) Dominik Koepfer (GER) vs. Yoshihito Nishioka (JPN) 7-6(0), 4-6, 6-1
(Q) Tommy Paul (USA) vs. (PR) Kevin Anderson (RSA) 6-4, 0-6, 6-4
(5) Andrey Rublev (RUS) vs. (Q) Tennys Sandgren (USA) 6-3, 6-3
==
(LL) Alexander Bublik (KAZ) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-2, 7-6(5)
Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Lorenzo Sonego (ITA) 6-2, 7-6(2)
Cristian Garin (CHI) vs. Kei Nishikori (JPN) 6-0, 6-3
(WC) Yannick Hanfmann (GER) vs. (3) Gael Monfils (FRA) 6-4, 6-3

(8/WC) Karen Khachanov (RUS) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 7-6(5), 4-6, 7-5
Dusan Lajovic (SRB) vs. Adrian Mannarino (FRA) 6-4, 6-1
(Q) Pablo Cuevas (URU) vs. Taylor Fritz (USA) 6-4, 6-2
(2) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Daniel Evans (GBR) 6-3, 6-1

Q16: (1) Tennys Sandgren (USA) vs. Mikael Ymer (SWE) 6-3, 7-6

Doubles

1/8-finale: (WC) Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Tim Puetz (GER) vs. Nicolas Mahut/Fabrice Martin (FRA) 5-7, 5-7


ATP Challenger (uge 39)

Livestream/ATP

€88K, Internazionali di Tennis Citta di Forli (ITA) – Grus

Finale: (WC) Lorenzo Musetti (ITA) vs. (Q) Monteiro (BRA) 7-6(2), 7-6(5)

Semifinale
(WC) Lorenzo Musetti (ITA) vs. (6) Lloyd Harris (RSA) 4-6, 6-0, 4-1 Ret’d
(Q) Monteiro (BRA) vs. Andrea Pellegrino (ITA) 6-4, 4-6, 6-1

Kvartfinale
(WC) Lorenzo Musetti (ITA) vs. (7) Andreas Seppi (ITA) 6-3, 6-1
(Q) Thiago Monteiro (BRA) vs. (LL) Alexander Ritschard (USA) 7-6(4), 6-3
(6) Lloyd Harris (RSA) vs. (4/WC) Salvatore Caruso (ITA) 7-6(1), 7-5
Andrea Pellegrino (ITA) vs. Guilherme Clezar (BRA) 6-4, 6-2

1/8-finale
(WC) Lorenzo Musetti (ITA) vs. (1/WC) Frances Tiafoe (USA) 6-4, 5-7, 6-2
(7) Andreas Seppi (ITA) vs. Thomaz Bellucci (BRA) 7-5, 6-3

R32
(1/WC) Frances Tiafoe (USA) vs. Tsung-Hua Yang (TPE) 6-3, 6-0
(WC) Lorenzo Musetti (ITA) vs. Teymuraz Gabashvili (RUS) 6-2, 6-4
Thomaz Bellucci (BRA) vs. Elliot Benchetrit (FRA) 6-4, 6-2

(7) Andreas Seppi (ITA) vs. Jules Okala (FRA) 7-6(5), 6-2
Bjorn Fratangelo (USA) vs. Filippo Baldi (ITA) 6-2, 3-6, 7-5
(8) Federico Coria (ARG) vs. Chun-hsin Tseng (TPE) 7-5, 3-6, 4-2 Ret’d


€44K, Sibiu Open (ROU) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Finale: (3) Marc-Andrea Huesler (SUI) vs. Tomas Martin Etcheverry (ARG) 7-5, 6-0

Semifinale
(3) Marc-Andrea Huesler (SUI) vs. (Q) Carlos Gomez-Herrera (ESP) 7-6(5), 6-7(6), 6-4
Tomas Martin Etcheverry (ARG) vs. (4) Francisco Cerundolo (ARG) 6-3, 6-0

Kvartfinale
(Q) Carlos Gomez-Herrera (ESP) vs. Johannes Haerteis (GER) 6-3, 6-7(8), 6-2
(4) Francisco Cerundolo (ARG) vs. (7) Malek Jaziri (TUN) 6-2, 6-1

1/8-finale
Johannes Haerteis (GER) vs. (1) Arthur Rinderknech (FRA) 6-3, 3-6, 7-6(4)
(7) Malek Jaziri (TUN) vs. Orlando Luz (BRA) 6-3, 7-6(3)

<< tilbage


ITF Men (39)

M15, INTERNACIONAL MASCULINO MELILLA SPORT CAPITAL, Melilla (ESP) – Grus

Finale
(732) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [2] (516) Timofei Skatov (KAZ) – søn 1130

Semifinale
(732) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [8] (696) Adrian Andreev (BUL) 7-6(6), 6-1
[2] (516) Timofei Skatov (KAZ) vs. (931) Max Houkes (NED) 6-2, 6-1

Kvartfinale
(732) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [5] (612) Jose Fco. Vidal Azorin (ESP) 6-4, 6-2
[8] (696) Adrian Andreev (BUL) vs. (765) Eric Vanshelboim (UKR) 7-6(5), 6-2
(931) Max Houkes (NED) vs. [4] (591) Imanol Lopez Morillo (ESP) 7-5, 4-6, 6-3
[2] (516) Timofei Skatov (KAZ) vs. [7] (671) Valentin Royer (FRA) 6-1, 6-1

1/8-finale
(732) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [1] (465) Eduard Esteve Lobato (ESP) 6-3, 6-3
[5] (612) Jose Fco. Vidal Azorin (ESP) vs. (Q) (1962) Gianmarco Ferrari (ITA) 6-2, 6-2
(765) Eric Vanshelboim (UKR) vs. [3] (540) Aidan Mchugh (GBR) 6-3, 7-6(3)
[8] (696) Adrian Andreev (BUL) vs. (WC) (1108) Francisco Andreu Garcia (ESP) 6-4, 6-1
==
(931) Max Houkes (NED) vs. [6] (657) Andrey Chepelev (RUS) 6-2, 6-3
[4] (591) Imanol Lopez Morillo (ESP) vs. (WC) (1129) Miguel Damas (ESP) 4-6, 7-6(5), 6-1
[7] (671) Valentin Royer (FRA) vs. (Q) Bruno Pujol Navarro (ESP) 6-3, 6-4
[2] (516) Timofei Skatov (KAZ) vs. (WC) (1615) Pablo Alemany (ESP) 6-3, 6-3

R32
[1] (465) Eduard Esteve Lobato (ESP) vs. (724) Wojciech Marek (POL) 6-4, 6-1
(732) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (JR) (1704) Lilian Marmousez (FRA) 6-0, 6-2
(Q) (1962) Gianmarco Ferrari (ITA) vs. (WC) (1062) Diego Augusto Barreto Sanchez (ESP) 6-0, 6-2
[5] (612) Jose Fco. Vidal Azorin (ESP) vs. Ignacio Carou (ARG) 4-6, 6-2, 6-4

[3] (540) Aidan Mchugh (GBR) vs. (894) Federico Arnaboldi (ITA) 7-6(4), 2-6, 6-2
(765) Eric Vanshelboim (UKR) vs. [JR] Max Westphal (FRA) 6-2, 6-2
(WC) (1108) Francisco Andreu Garcia (ESP) vs. (769) Carlos Lopez Montagud (ESP) 6-4, 6-4
[8] (696) Adrian Andreev (BUL) vs. [JR] Alex Barrena (ARG) 6-1, 7-6(4)
==
[6] (657) Andrey Chepelev (RUS) vs. (Q) (973) Maxime Mora (FRA)
(931) Max Houkes (NED) vs. (Q) (1267) Juan Ignacio Alcalde (ARG) 6-2, 6-2
(WC) (1129) Miguel Damas (ESP) vs. (Q) (974) Maxime Pauwels (BEL)
[4] (591) Imanol Lopez Morillo (ESP) vs. (953) Sergi Perez Contri (ESP)

[7] (671) Valentin Royer (FRA) vs. (Q) (1402) Zakhar Trapeznikov (RUS) 6-1, 6-4
(Q) Bruno Pujol Navarro (ESP) vs. (Q) (1781) Jorge Martinez Martinez (ESP) 3-6, 6-3, 4-1
(WC) (1615) Pablo Alemany (ESP) vs. (WC) (1615) Pablo Alemany (ESP) 7-6(5), 6-3
[2] (516) Timofei Skatov (KAZ) vs. (700) Benjamin Winter Lopez (ESP) 6-3, 6-1

Doubles

Finale:
Rune/Royer vs. (2) Max Houkes (NED)/Jose Fco. Vidal Azorin (ESP) 7-5, 6-3

Semifinale
Rune/Royer vs. (1) Benjamin winter Lopez/Eduard Esteve Lobato (ESP) 6-3, 1-0 Ret’d
Vanshelboim/Wojciech vs. (2) Max Houkes (NED)/Jose Fco. Vidal Azorin (ESP) 4-6, 6-7(8)

Kvartfinale
Rune/Royer vs. Timofey Skatov (RUS)/Carlos Lopez Montagud (ESP) – walkover
Vanshelboim/Wojciech vs. Juan Ignacio Alcalde (ARG)/Ivan Marrero Curbelo (ESP) 6-0, 6-3

1/8-finale:
Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)/Valentin Royer (FRA) vs. Alex Barrena (ARG)/Lilian Marmousez (FRA) 6-7(7), 6-4, [10-5]
Eric Vanshelboim (UKR)/Marek Wojciech (POL) vs. (3) Ignacio Carou (URU)/Imanol Lopez Morillo (ESP) 7-5, 4-6, [10-7]


M15, INTERNACIONAIS DE TÉNIS DE CASTELO BRANCO 2020 (POR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

R32
Natan Rodrigues (BRA) vs. [3] (431) Patrik Niklas-Salminen (FIN) 7-6(3), 6-1
(583) Joao Lucas Reis Da Silva (BRA) vs. (Q) (730) Otto Virtanen (FIN) 7-5, 6-3

Qfi
[8] (880) Olukayode Alafia Damina Ayeni (USA) vs. [1] (261) Mischa Zverev (GER) 3-6, 6-3, [10-7]
[3] (633) Mateus De Carvalho Cardoso Alves (BRA) vs. [10] (1150) Eero Vasa (FIN) 6-4, 6-3
[5] (730) Otto Virtanen (FIN) vs. [9] (38) Matheus Pucinelli De Almeida (BRA) 6-4, 6-3

Resultater (udvalgte)

<< tilbage


ITF Women (39)

W15, Magic Tours, Monastir (TUN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

1/8-finale: (1277) Olivia Gram (DEN) vs. [6] (738) Anastasia Sukhotina (RUS) 1-6, 2-6
R32: (1277) Olivia Gram (DEN) vs. (Q) Zoe Bourbotte (FRA) 6-3, 6-3

Doubles

Kvartfinale: Gram/Talbi vs. Laetitia Pulchartova (CZE)/Darja Semenistaja (LAT) 6-1, 3-6, [8-10]
1/8-finale: (4) Olivia Gram (DEN)/Shalimar Talbi (BLR) vs. Alina Michalitsch (AUT)/Demi Tran (NED) 7-5, 6-4

<< tilbage


ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Junior (uge 39)

J4, INTERNATIONAL TNB OPEN, Hannover (GER) – Grus

Boys Singles

R32: (991) Felipe Mikkelsen (DEN) vs. [3] (253) Fons Van Sambeek (NED) 3-6, 1-6

Q32: (1597) Ervin Mesic (DEN) – bye

Boys doubles

1/8-finale: Felipe Mikkelsen (DEN)/Michael Strestian Stamati (MDA) vs. Marc Majdandzic/Lukas Escher (GER) 4-6, 3-6

Girls singles

Kvartfinale
(414) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (558) Noma Akugue Noha (GER) 0-6, 6-3, 6-7(2)

1/8-finale:
(558) Noma Akugue Noha (GER) vs. [1] (39) Julia Garcia (MEX) 6-0, 6-0
(414) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (755) Tea Lukic (GER) 7-6(4), 6-3

R32
(414) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (632) Ella Seidel (GER) 6-4, 7-5
(592) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. [8] (332) Sarah Mueller (GER) 4-6, 0-6

Q16
(1263) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. Nadja Nonkovic (SRb) 6-4, 6-2
(1645) Emilie Just-Bomholt (DEN) vs. [4] (1686) Talia Neilson Gatenby (GBR) 5-7, 7-5, [8-10]

Q32
(1647) Cirkeline Lundberg (DEN) vs. Leandra Nizetic (GER) 6-7(2), 1-6
(1263) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) – bye
(1645) Emilie Just-Bomholt (DEN) vs. (2092) Julia Kaemmerer (GER) 6-1, 7-5

Girls doubles

Semifinale: Svendsen/Mortensen vs. Ada Jane Dealcantara (LUX)/Eva-Maria Riml (AUT) 6-7(5), 4-6
Kvartinale: Svendsen/Mortensen vs. Given Roach/Ranah Akua Stoiber (GBR) 4-6, 6-2, [10-8]
1/8-finale: Johanne Christine Svendsen/Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. Leonie Moeller/Tiziana Marie Schomburg (GER) 6-3, 6-3


J4, MORAVIA STEEL SPARTA CUP, Prag (CZE) – Grus

Boys singles

R32: (730) Richard Biagiotti (DEN) vs. (381) Dominik Rys (CZE) 1-6, 7-5, 2-6

Boys doubles

Kvartfinale: Biagiotti/Mujakic vs. Josef Truhlar/Hynek Barton (CZE) 3-6, 3-6
1/8-finale: Richard Biagiotti (DEN)/Alen Mujakic (GER) vs. (3) Vitek Horak/Jan Pucalka (CZE) 6-4, 6-3


J4, GRAND PRIX WOJCIECHA FIBAKA 2020, Sobota (POL) – Grus

Girls singles

R32: (WC) Emma Kamper Malmkjær (DEN) vs. (WC) (818) Weronika Ewald (POL) 2-6, 1-6

Girls doubles

1/8-finale: Emma Kamper Malmkjær (DEN)/Barbara Straszewska (POL) vs. Patrycja Niewiadomska/Ewa Samberger (POL) 3-6, 3-6


<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 39)

Cat2, TE B93 – Acryl

U14 Boys singles

Finale: Oliver Steines (DEN) vs. (4) Karl Nagel-Heyer (GER) 6-4, 6-4

Semifinale
(4) Karl Nagel-Heyer (GER) vs. Albert Widell (SWE) 6-3, 6-3
Oliver Steines (DEN) vs. (5) Mika Petkovic (GER) 4-6, 6-3, 7-5

Kvartfinale
Albert Widell (SWE) vs. (1) William Rejchtman Vinciguerra (SWE) 6-3, 6-4
(4) Karl Nagel-Heyer (GER) vs. (7) Henry Jefferson (GBR) 3-6, 6-1, 7-6(4)
Oliver Steines (DEN) vs. (3) Danijel Krstevski (SRB) 6-4, 1-6, 6-4
(2) Oliver Bonding (DEN/GBR) vs. (5) Mika Petkovic (GER) 2-6, 7-6(7), 4-6

1/8-finale (udvalgte)
(6) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. Matteus Olander (SWE) 2-6, 0-6
(WC) Lucas Christmas Møller (DEN) vs. (4) Karl Nagel-Heyer (GER) 1-6, 1-6
Oliver Steines (DEN) vs. Emanuel Grau Kristensen (DEN) 6-1, 7-5
(2) Oliver Bonding (DEN/GBR) vs. Christian Grønfeldt-Sørensen (DEN) 6-2, 6-1

R32 (udvalgte)
(LL) Christopher Lund Kuhl (DEN) vs. (1) William Rejchtman Vinciguerra (SWE) 1-6, 2-6
(6) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. Matteus Olander (SWE) 6-0, 6-3
(WC) Lucas Christmas Møller (DEN) vs. (Q) Hugo Walberg (SWE) 6-4, 3-1 Ret’d
August Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (Q) Ewan Cohen (SWE) 6-3, 4-6, 5-7
Oliver Steines (DEN) vs. (8) Ludvig Hede (SWE) 7-6(5), 6-2
Emanuel Grau Kristensen (DEN) vs. Amir Albeg (GER) 6-4, 6-4
(Q) Tristan Thomas Engelschmidt (DEN) vs. (3) Danijel Krstevski (SRB) 5-7, 2-6
Mads Tvede (DEN) vs. Liam Svensson (SWE) 1-6, 3-6
Christian Grønfeldt-Sørensen (DEN) vs. (Q) Fynn Kirschner (971) 5-7, 6-0, 6-2
(2) Oliver Bonding (DEN/GBR) vs. (Q) Johan Anton Ake Lundahl (SWE) 6-3, 6-0

Qfi
Bastian Lage (DEN) vs. (1) Fynn Kirschner (GER) 4-6, 4-6
Emil Remsted (DEN) vs. (3) Johan Anton Ake Lundahl (SWE) 2-6, 0-6
(4) Tristan Thomas Engelschmidt (DEN) vs. Oscar Lundsfryd (DEN) 6-2, 6-0
Jarl August Ildor (DEN) vs. (5) Ewan Cohen (SwE) 6-7(2), 1-6
(6) Christopher Lund Kuhl (DEN) vs. Lovis Bertermann (GER) 3-6, 1-6
Mikko Hemmingsen Bach Hansen (DEN) vs. Hugo Walberg (SWE) 0-6, 4-6

Q16
Bastian Lage (DEN) – bye
Leo Bach Nielsen (DEN) vs. William Tejme (SWE) 6-3, 2-6, [6-10]
Emil Remsted (DEN) vs. Jonathan Ekstrand (SWE) 6-1, 2-6, [10-6]
(4) Tristan Thomas Engelschmidt (DEN) – bye
Oscar Lundsfryd (DeN) vs. Carl Mejer (SWE) 5-7, 6-3, [11-9]
Jarl August Ildor (DEN) vs. Fabian Engkvist (SWE) 6-1, 6-0
(6) Christopher Lund Kuhl (DEN) – bye
Mikko Hemmingsen Bach Hansen (DEN) – bye
William Thulin-Gregersen (DEN) vs. Hugo Walberg (SWE) 2-6, 3-6
Nikolaj Lund Bendtsen (DEN) – bye

U14 Girls singles

Finale
1) Hebhzibah Oluwadare (GBR) vs. (7) Hannah Rylatt (GBR) – not played

Semifinale
1) Hebhzibah Oluwadare (GBR) vs. (6)Nellie Taraba Wallberg (SWE) 6-0, 6-7(3), 6-1
(2) Mille Mørk (DEN) vs. (7) Hannah Rylatt (GBR) 2-6, 2-6

Kvartfinale
(8) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. (1) Hebhzibah Oluwadare (GBR) 1-6, 1-6
(3) Laura Brunkel (DEN) vs. (6) Nellie Taraba Wallberg (SWE) 1-6, 0-6
(4) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. (7) Hannah Rylatt (GBR) 4-6, 6-7(2)
(2) Mille Mørk (DEN) vs. Flora Johnson (GBR) 6-2, 6-1

1/8-finale
Emma Thulin Gregersen (DEN) vs. (1) Hebhzibah Oluwadare (GBR) 0-6, 0-6
(8) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. Liv Torp-Milojevic (DEN) 6-0, 6-2
(3) Laura Brunkel (DEN) vs. (WC) Augusta Lucia Grau Kristensen (DEN) 7-6(2), 6-0
Caroline Porsager (DEN) vs. (6)Nellie Taraba Wallberg (SWE) 1-6, 0-6

Vigga Scheuer Moesgaard (DEN) vs. (7) Hannah Rylatt (GBR) 0-6, 0-6
(4) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. (Q) Iva Marinkovic (SWE) 6-0, 6-0
Flora Johnson (GBR) vs. (5) Vaida Matuseviciute (LTU) 6-3, 6-4
(2) Mille Mørk (DEN) vs. Sofia Mortensen (DEN) 6-1, 6-0

R32
Chili Alberthe Emelie Jensen (DEN) vs. (1) Hebhzibah Oluwadare (GBR) 0-6, 1-6
Emma Thulin Gregersen (DEN) vs. Sofia Gottlieb (SWE) 6-1, 7-5
Liv Torp-Milojevic (DEN) vs. Cecilie Funder (DEN) 6-0, 4-6, 6-1
(8) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. Britta Buskqvist (SWE) 6-2, 6-0
(3) Laura Brunkel (DEN) vs. Lucca Ingildsen (DEN) 7-5, 7-6(5)
(WC) Augusta Lucia Grau Kristensen (DEN) vs. (Q) Georgiana Mititelu (GBR) 6-4, 6-2
Caroline Porsager (DEN) vs. Ingrid Friis Hein (DEN) 6-3, 3-6, 6-3
Ophelia Mille Ruus (DEN) vs. (6)Nellie Taraba Wallberg (SWE) 1-6, 3-6
Elinor Soldbro Dubin (DEN) vs. (7) Hannah Rylatt (GBR) 0-6, 1-6
Vigga Scheuer Moesgaard (DEN) vs. Felicia Karmteg (SWE) 3-6, 6-2, 6-4
Carli Scheuer Moesgaard (DEN) vs. (Q) Iva Marinkovic (SWE) 6-7(2), 6-2, 6-1
(4) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. (Q) Karolina Johnsen (DEN) 6-2, 6-1
Carla Valentin Jensen (DEN) vs. (5) Vaida Matuseviciute (LTU) 3-6, 1-6
Sarah Suljadzic (DEN) v. Flora Johnson (GBR) 4-6, 2-6
Sofia Mortensen (DeN) vs. (Q) Lejla Zaurbekova (DEN) 0-6, 6-4, 6-4
(2) Mille Mørk (DEN) vs. (Q) Veronika Lundgren (SWE) 6-1, 6-2

Qfi
(1) Karolina Johnsen (DEN) vs. Annett Ianev (DEN) 6-4, 6-2
Carli Scheuer oesgaard (DEN) vs. Caroline Sofia Kostecki Andersen (DEN) 6-1, 6-1
Vigga Scheuer Moesgaard (DEN) vs. Anna Skovgaard Hansen (DEN) 6-2, 6-4
Christiane Fink-Jensen Skovgaard (DEN) vs. Iva Marinkovic (SWE) 2-6, 2-6
Emma Louise la Cour Asbø (DEN) vs. Veronika Lundgren (SWE) 3-6, 1-6
Lejla Zaurbekova (DEN) vs. Mille Friis Haakonsson (DEN) 5-7, 6-3, [10-1]
Elinor Soldbro Dubin (DEN) vs. Mariam Hassouneh (DEN) 6-4, 6-4
Amani Azarkan (DEN) vs. Georgiana Mititelu (GBR) 0-6, 1-6


U16 Cat3, Beloura Junior Open, Sintra (POR) – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

U16 Girls singles

Kvartfinale: Sara Borkop vs. [2] (269) Lena Couto (POR) 5-7, 1-6
1/8-finale: Sara Borkop vs. (2342) Katarina Railean (POR) 6-0, 6-0
R32: (WC) (1523) Sara Borkop (DEN) vs. [7] (671) Adriana Pellizzari (POR) 6-2, 6-1

U16 Girls doubles

Kvartfinale: Børkop/Pereira vs. (1) Emilija Pranyte (LTU)/Emma Lindh (SWE) 2-6, 6-7(5)
1/8-finale: Sara Børkop (DEN)/Maria Pereira (POR) vs. Beatriz Martins Casaca/Maria Sardinha (POR) 6-2, 6-2


WTA Challenger/125K 

Næste Limoges 14. december 2020

<< tilbage


Svenske turneringer (udvalgte)

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: l https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Davis Cup

Finals 2020 – 22-28. november 2021

Livestream: https://video.daviscup.com/

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland
Wildcards: Serbien og Frankrig
Vindere af Qualifiers: Australien, Kazakhstan, Kroatien, Østrig, Ungarn, Tyskland, Tjekkiet, Sverige, Columbia, USA, Ecuador
Group A: (1) Spanien, Rusland, Ecuador
Group B: (2) Canada, Kazakhstan, Sverige
Group C: (3) Frankrig, Storbritannien, Tjekkiet
Gorup D: (4) Kroatien, Australien, Ungarn
Group E: (5) USA, Italien, Colombia
Group F: (6) Serbien, Tyskland, Østrig


World Group I 2020 – marts eller september 2021

Taberne Qualifiers og vinderne World Group I Play-offs
Bolivia vs. (1) Belgien
(2) Argentina vs. Hviderusland
Pakistan vs. (3) Japan
Uruguay vs. (4) Holland
Slovakiet vs. (5) Chile
Finland vs. (6) Indien
Norge vs. (7) Uzbekistan
Libanon vs. (8) Brazilien
New Zealand vs. (9) Korea
Rumænien vs. (10) Portugal
Peru vs. (11) Bosnien/Herzegovina
Ukraine vs. (12) Israel


World Group II 2020 – marts eller september 2021

Taberne af World Group I Play-offs samt vinderne World Group II Play-offs:
Zimbabwe vs. (1) Kina
(2) Mexico vs. Bulgarien
(3) Schweiz vs. Estland
Tunesien vs. (4) Dominikanske Republik
Grækennland vs. (5) Lithauen
Danmark vs. (6) Thailand
(7) Polen vs. El Salvador
(8) Slovenien vs. Paraguay
Venezuela vs. (10) Sydafrika
(11) Taipei vs. Marokko
(12) Barbados vs. Indonesien


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/
Livescore: https://live.fedcup.com/en/


Fed Cup by BNP Paribas Finals 2020 – 13-18. April 2021
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, Vindere Qualifiers 2020:
USA, Hviderusland, Rusland, Tyskland, Spanien, Schweiz, Belgien, Slovakiet


Play-Offs 2020 – 5-6. februar 2021

will rank the 8 nations that were promoted from the Regional Group I from Americas, Europe/Africa and Asien/Oceania (3-7. marts), to see who will play the 2021 Qualifiers and who will be in Group I in 2021.
Polen vs. Brasilien
Mexico vs. Storbritannien
Serbien vs. Canada
Letland vs. Indien
Japan vs. Ukraine
Rumænien vs. Italien
Argentina vs. Kazakhstan
Holland vs. vs. Kina
Afgør hvem der i 2021 spiller Qualifiers og hvem der spiller i Group I


Group I Europe/Africa – 2021
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker: Afgøres i Playoff – se herover


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html