Både Clara Tauson og Holger Rune tilskrives en rimelig chance i 1. runde ved Australian Open, men allerede i 2. runde kan begge blive alvorligt udfordret.

Når Grand Slam turneringen Australian Open indledes kl. 0100 dansk tid natten til mandag bliver den første kamp på Court 12 med dansk deltagelse, når 18-årige Holger Vitus Nødskov Rune møder 24-årige Soon Woo Kwon (KOR), som i april 2021 vandt deres hidtil eneste indbyrdes opgør 6-3, 3-6, 7-6(4) ved ATP 250 i Marbella, hvor Holger var på sejrskurs men manglede den afgørende rutine til at lukke kampen.

Holger var på daværende tidspunkt no. 317 på ATP-ranglisten, og efterfølgende har rangeringen været støt stigende, og når den nye rangliste offentliggøres vil Holger for første gang i karrieren være i top 100 – helt præcis no. 99 – med gode muligheder for yderligere avancement, da mindst 8 foranliggende spillere vil miste point fra sidste år samt fastfrosne point fra 2019 og 2020, hvorved de på liverankingen vil være bag Holger.

Hvis Holger får revanche møder han med al sandsynlighed på onsdag 14. seedede Denis Shapovalov (CAN), der samtidig på John Cain Arena møder no. 52 Laslo Djere (SRB).
For ikke at skrue forventningerne alt for højt op på Holgers vegne undlades at vurdere mulighederne længere frem i turneringen, hvor det forventes, at Shapovalov kan spille sig videre til et møde i 1/8-finalen med 3. seedede Alexander Zverev (GER).

Vinderen af sidstnævnte opgør kan i semfinalen møde 3. seedede Rafael Nadal (ESP), der ifølge lodtrækningen står til at møde den 9-dobbelte vinder Novak Djokovic (SRB) i en direkte duel om en finaleplads og med muligheden for at blive den første til at vinde 19 Grand Slam titler.

Nadals chancer blev øget væsentligt, da det søndag blev stadfæstet, at Djokovic ikke får godkendt sit visum, og derfor må han forlade landet igen, og i stedet indtræder en Lucky Loser fra kvalifikationen på hans plads i turneringen.

Djokovic havde oprindeligt fået en medicinsk dispensation af de lokale myndigheder, men Australiens Integrationsminister benyttede sin beføjelse i henhold til migrationsloven til at annullere hans visum med den begrundelse, som fremgår af oversættelsen herunder i et opslag fra Eurosport, der dækker turneringen på både Eurosport 1 og 2, Eurosport Player og Discovery+.

I samme artikel forsøger Eurosports kommentatorer at belyse sagen, og desuden findes  interview med både Holger og Frederik Løchte Nielsen, der lidt uventet fik mulighed for at deltage i double sammen med Marcus Daniel (NZL).
Parret møder i 1. runde Aslan Karatsev (RUS) og Artem Sitak (NZL), der spillede sammen med Soon Woo Kwon ved ATP 250 Adelaide 2, hvor Holger sammen med Nicholas Monroe (USA) besejrede parret 6-3, 7-6(1).
I interviewet fremhæver Løchte de to 18-årige Carlos Alcaraz og Holger som bud på fremtidens store navne.

Beslutningen om at afvise Djokovic blev efterfølgende efter appel endeligt stadfæstet søndag, hvilket var efter offentliggørelsen af mandagens spilleprogram, hvor Djokovic var sat til at spille den sidste kamp på Rod Laver Arena mod sin landsmand no. 78 Miomir Kecmanovic.
Efterfølgende er no. 150 Salvatore Caruso (ITA) indsat på samme plads i lodtrækningen, og kampen mod Kecmanovic er flyttet til 1573 Arena som sidste kamp tidligst kl. 0700cet.

Clara Tauson
Clara Tauson of Denmark during practice ahead of the 2022 Australian Open Grand Slam tennis tournament 2022;Australia;Australian Open;Grand Slam;ITF;Melbourne;Tennis;WTA

19-årige Clara Tauson deltog som følge af den lårskade, som hun pådrog sig i den første uge i Melbourne, ikke i WTA 250 i Adelaide, men alligevel forbedrer hun – på grund af andre spilleres forældede point – sin rangering til den hidtil højeste som no. 39.

Flere danske medier har betegnet både både Holgers og Claras lodtrækninger som gode, hvilket også kan retfærdiggøres, hvis man isoleret ser på 1. runde, hvor Clara tirsdag møder no. 101 Astra Sharma (AUS), der uden tvivl har publikums støtte på hjemmebanen.
Favoritværdigheden ligger dog hos Clara, der i september vandt 6-2, 6-2 over Sharma i 1. runde i Luxembourg, hvor Clara for 2. gang i karrieren vandt en WTA 250 titel.

Ser man til gengæld blot en enkelt runde længere frem til R64, har begge dog fået en mindre heldig lodtrækning, idet Clara med stor sandsynlighed kan møde 6. seedede Anett Kontaveit (EST), der havde en suveræn afslutning på 2021 med kvartfinale i WTA 1000 Indian Wells efterfulgt af titler ved WTA 500 i Moskva og WTA 250 i Cluj-Napoca, hvorved hun kvalificerede sig til WTA-slutspillet, hvor hun nåede til finalen, som Garbine Muguruza (ESP) vandt 6-3, 7-5.
Kontaveit fortsatte de gode takter ved WTA 500 i Sydney, hvor hun i semifinalen havde matchbolde, inden Barbora Krejcikova (CZE) vandt 0-6, 6-4, 7-6(12).

Der er dog ingen grund til at afskrive Clara på forhånd, da hun altid vil have en chance, hvis hun rammer sit topniveau.

Clara deltager desuden i double sammen med Alison Van Uytvanck (BEL), og de møder i 1. runde Magda Linette (POL) og Bernarda Pera (USA).

TV-kampe/streaming og resultater 

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe mandag 24. januar

Billeder (Facebook-opslag): (27) Danielle Collins (USA) vs. (19) Elise Mertens (BEL) – Eurosport 1 kl. 01:00
Grand Slam Australian Open – Eurosport, Eurosport Player/Discovery+
Rod Laver Arena – start 0100cet
(27) Danielle Collins (USA) vs. (19) Elise Mertens (BEL) – W
NB 0300: (14) Simona Halep (ROU) vs. Alize Cornet (FRA) – W
NB 0430: (32) Alex de Minaur (AUS) vs. (11) Jannik Sinner (ITA) – M
NB 0900: (20) Taylor Fritz (USA) vs. (4) Stefanos Tsitsipas (GRE) – M
Kaia Kanepi (EST) vs. (2) Aryna Sabalenka (BLR) – W
Margaret Court – start 0100cet
Dolehide/Sanders vs. Kostyuk/Yastremska – WD
Arevalo/Olmos vs. Hradecka/Escobar – MxD
NB 0400: Maxime Cressy (USA) vs. (2) Daniil Medvedev (RUS) – M
NB 0730: (7) Iga Swiatek (POL) vs. Sorana Cirstea (ROU) – W

Andre udvalgte kampe
John Cain Arena – start 0100cet
Mens double
Mens double
NB 0400: (27) Marin Cilic (CRO) vs. (9) Felix Auger-Aliassime (CAN) – M
Sendeplan fra Eurosport:
BROADCAST PLAN – DAY 8, 24/01/2022
EUROSPORT 1 INTERNATIONAL
M1 RLA COLLINS, Danielle (USA) [27] vs. MERTENS, Elise (BEL) [19]
M2 RLA not before 03.00 cet HALEP, Simona (ROU) [14] vs. CORNET, Alize (FRA)
M3 MCA not before 04.00 cet CRESSY, Maxime (USA) vs. MEDVEDEV, Daniil (RUS) [2]
CUBE TBC
M4 MCA not before 07.30 cet SWIATEK, Iga (POL) [7] vs. CIRSTEA, Sorana (ROU)
CUBE
N1 RLA not before 09.00 FRITZ, Taylor (USA) [20] vs. TSITSIPAS, Stefanos (GRE) [4]
CUBE
N2 RLA KANEPI, Kaia (EST) vs. SABALENKA, Aryna (BLR) [2]
CUBE

EUROSPORT 2 INTERNATIONAL
M1 MCA DOLEHIDE, Caroline (USA) /SANDERS, Storm (AUS) [9] vs. KOSTYUK, Marta (UKR) /YASTREMSKA, Dayana (UKR)
M2 MCA OLMOS, Giuliana (MEX) /AREVALO, Marcelo (ESA) vs. HRADECKA, Lucie (CZE) /ESCOBAR, Gonzalo (ECU)
M3 RLA not before 04.30 cet DE MINAUR, Alex (AUS) [32] vs. SINNER, Jannik (ITA) [11]
M3 JCA end of CILIC, Marin (CRO) [27] vs. AUGER-ALIASSIME, Felix (CAN) [9]
====
ATP Challenger – Livestream.com/ATP
Columbus $52.080 – hard indoor

Mikael Torpegaard (DEN) vs. Michael Mmoh (USA) Mandag?? opdateres
====
ITF World Tennis Tour
Loughborough W25, England – hard indoor, Live streaming? (bla. C6 og C8)

QFi: (2) [769] Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (wc) Daniela Piani (GBR) mandag ca. kl. 1330cet C7
QFi: (1) [845] Christian Sigsgaard (DEN) vs. (9) [1314] Alec Beckeley (RSA) mandag kl. NB 1400cet C8 (Nok lidt senere…)
Manacor W25, Spanien – hard
Q R16: [980] Olivia Gram (DEN) vs. (15) [533] Nikola Bartunkova (CZE) mandag kl. 10:30 CC

GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE JuniorDanske, Svenske DavisCup, BJKCup


WTA Tour – ATP Tour (Uge 3) 


Grand Slam, Australian Open, Melbourne (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

TV-dækning: Eurosport/Discovery+

Women’s singles

Kvartfinale (øverst)
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. (21) Jessica Pegula (USA)
(4) Barbora Krejcikova (CZE) vs. Madison Keys (USA)

1/8-finale
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. Amanda Anisimova (USA)
(21) Jessica Pegula (USA) vs. (5) Maria Sakkari (GRE) 7-6(0), 6-3
(4) Barbora Krejcikova (CZE) vs. (24) Victoria Azarenka (BLR) 6-2, 6-2
Madison Keys (USA) vs. (8) Paula Badosa (ESP) 6-3, 6-1
====
(19) Elise Mertens (BEL) vs. (27) Danielle Collins (USA)
(14) Simona Halep (ROU) vs. Alize Cornet (FRA)
(7) Iga Swiatek (POL) vs. Sorana Cirstea (ROU)
(2) Aryna Sabalenko (BLR) vs. Kaia Kanepi (EST)

R32
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. (30) Camila Giorgi (ITA) 6-2, 6-3
Amanda Anisimova (USA) vs. (13) Naomi Osaka (JPN) 4-6, 6-3, 7-6(5)
(21) Jessica Pegula (USA) vs. Nuria Parrizas Diaz (ESP) 7-6(3), 6-2
(5) Maria Sakkari (GRE) vs. (28) Veronika Kudermetova (RUS) 6-4, 6-1
—-
(4) Barbbora Krejcikova (CZE) vs. (26) Jelena Ostapenko (LAT) 2-6, 6-4, 6-4
(24) Victoria Azarenka (BLR) vs. (15) Elina Svitolina (UKR) 6-0, 6-2
Madison Keys (USA) vs. Qiang Wang (CHN) 4-6, 6-3, 7-6(2)
(8) Paula Badosa (ESP) vs. Marta Kostyuk (UKR) 6-2, 5-7, 6-4
====
Clara Tauson (DEN) vs. (27) Danielle Collins (USA) 6-4, 4-6, 5-7
(19) Elise Mertens (BEL) vs. Shuai Zhang (CHN) 6-2, 6-2
(14) Simona Halep (ROU) vs. Danka Kovinic (MNE) 6-2, 6-1
Alize Cornet (FRA) vs. (29) Tamara Zidansek (SLO) 4-6, 6-4, 6-2
—-
(7) Iga Swiatek (POL) vs. (25) Daria Kasatkina (RUS) 6-2, 6-3
Sorana Cirstea (ROU) vs. (10) Anastasia Pavyluchenkova (RUS) 6-3, 2-6, 6-2
Kaia Kanepi (EST) vs. (WC) Maddison Inglis (AUS) 2-6, 6-2, 6-0
(2) Aryna Sabalenko (BLR) vs. (31) Marketa Vondrousova (CZE) 4-6, 6-3, 6-1

R64
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. (Q) Lucia Bronzetti (ITA) 6-1, 6-1
(30) Camila Giorgi (ITA) vs. Tereza Martincova (CZE) 6-2, 7-6(2)
Amanda Anisimova (USA) vs. (22) Belinda Bencic (SUI) 6-2, 7-5
(13) Naomi Osaka (JPN) vs. Madison Brengle (USA) 6-0, 6-4
—-
Nuria Parrizas Diaz (ESP) vs. Maryna Zanevska (BEL) – walkover
(21) Jessica Pegula (USA) vs.Bernarda Pera (USA) 6-4, 6-4
(28) Veronika Kudermetova (RUS) vs. Elena-Gabriela Ruse (ROU) 6-2, 7-5
(5) Maria Sakkari (GRE) vs. (Q) Qinwen Zheng (CHN) 6-1, 6-4
==
(4) Barbbora Krejcikova (CZE) vs. (WC) Xiyu Wang (CHN) 6-2, 6-3
(26) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Alison Riske (USA) 4-6, 6-2, 6-4
(24) Victoria Azarenka (BLR) vs. Jil Teichmann (SUI) 6-1, 6-2
(15) Elina Svitolina (UKR) vs. Harmony Tan (FRA) 6-3, 5-7, 5-1 Ret’d
—-
Madison Keys (USA) vs. Jaqueline Cristian (ROU) 6-2, 7-5
Qiang Wang (CHN) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 2-6, 7-6(5), 6-3
Marta Kostyuk (UKR) vs. (32) Sara Sorribes Tormo (ESP) 7-6(5), 6-3
(8) Paula Badosa (ESP) vs. (Q) Martina Trevisan (ITA) 6-0, 6-3
====
Clara Tauson (DEN) vs. (6) Anett Kontaveit (EST) 6-2, 6-4
(27) Danielle Collins (USA) vs. Ana Konjuh CRO) 6-4, 6-3
(19) Elise Mertens (BEL) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 6-3, 6-2
Shuai Zhang (CHN) vs. (12) Elena Rybakina (KAZ) 6-4, 1-0 Ret’d
—-
(14) Simona Halep (ROU) vs. Beatriz Haddad Maia (BRA) 6-2, 6-0
Danka Kovinic (MNE) vs. (17) Emma Raducanu (GBR) 6-4, 4-6, 6-3
(29) Tamara Zidansek (SLO) vs. Heather Watson (GBR) 7-6(4), 6-4
Alize Cornet (FRA) vs. (3) Garbine Muguruza (ESP) 6-3, 6-3
==
(7) Iga Swiatek (POL) vs. Rebecca Peterson (SWE) 6-2, 6-2
(25) Daria Kasatkina (RUS) vs. Magda Linette (POL) 6-2, 6-2
Sorana Cirstea (ROU) vs. Kristina Kucova (SVK) 6-2, 6-4
(10) Anastasia Pavyluchenkova (RUS) vs. (WC) Samantha Stosur (AUS) 6-2, 6-2
—-
Kaia Kanepi (EST) vs. Marie Bouzkova (CZE) 6-2, 7-6(3)
(WC) Maddison Inglis (AUS) vs. (Q) Hailey Baptiste (USA) 7-6(4), 2-6, 6-2
(31) Marketa Vondrousova (CZE) vs. Ludmilla Samsonova (RUS) 6-2, 7-5
(2) Aryna Sabalenko (BLR) vs. Xin Yu Wang (CHN) 1-6, 6-4, 6-2

R128
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. (Q) Lesia Tsurenko (UKR) 6-0, 6-1
(Q) Lucia Bronzetti (ITA) vs. Varvara Gracheva (RUS) 3-6, 6-2, 6-3
Tereza Martincova (CZE) vs. Lauren Davis (USA) 7-5, 6-2
(30) Camila Giorgi (ITA) vs. Anastasia Potapova (RUS) 6-4, 6-0

(22) Belinda Bencic (SUI) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 6-4, 6-3
Amanda Anisimova (USA) vs. (Q) Arianne Hartono (NED) 2-6, 6-4, 6-3
Madison Brengle (USA) vs. Dayana Yastremska (UKR) 6-1, 0-6, 5-0 Ret’d
(13) Naomi Osaka (JPN) vs. Maria Camila Osorio Serrano (COL) 6-3, 6-3
—-
Nuria Parrizas Diaz (ESP) vs. (LL) Irina Bara (ROU) 6-3, 6-1
Maryna Zanevska (BEL) vs. Kaja Juvan (SLO) 7-6(7), 7-6(4)
Bernarda Pera (USA) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS) 7-5, 6-3
(21) Jessica Pegula (USA) vs. Anhelina Kalinina (UKR) 4-6, 7-6(1), 7-5

(28) Veronika Kudermetova (RUS) vs. Claire Liu (USA) 6-4, 6-4
Elena-Gabriela Ruse (ROU) vs. Jasmine Paolini (ITA) 6-1, 6-1
(Q) Qinwen Zheng (CHN) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR) 6-3, 1-6, 7-6(5)
(5) Maria Sakkari (GRE) vs. Tatjana Maria (GER) 6-4, 7-6(2)
==
(4) Barbbora Krejcikova (CZE) vs. Andrea Petkovic (GER) 6-2, 6-0
(WC) Xiyu Wang (CHN) vs. (Q) Viktoria Kuzmova (SVK) 7-5, 6-3
Alison Riske (USA) vs. Donna Vekic (CRO) 6-2, 6-2
(26) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 6-7(7), 6-4, 6-1

(24) Victoria Azarenka (BLR) vs. Panna Udvardy (HUN) 6-3, 6-1
Jil Teichmann (SUI) vs. Petra Martic (CRO) 6-3, 6-3
Harmony Tan (FRA) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 6-3, 6-3
(15) Elina Svitolina (UKR) vs. Fiona Ferro (FRA) 6-1, 7-6(4)
—-
Madison Keys (USA) vs. (11) Sofia Kenin (USA) 7-6(2), 7-5
Jaqueline Cristian (ROU) vs. Greet Minnen (BEL) 7-5, 6-4
Alison Van Uytvanck (BEL) vs. (Q) Cristina Bucsa (ESP) 6-3, 6-4
Qiang Wang (CHN) vs. (18) Cori Gauff (USA) 6-4, 6-2

(32) Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. Kirsten Flipkens (BEL) 6-4, 6-1
Marta Kostyuk (UKR) vs. (WC) Diane Parry (FRA) 6-1, 7-6(2)
(Q) Martina Trevisan (ITA) vs. (LL) Nao Hibino (JPN) 6-2, 6-3
(8) Paula Badosa (ESP) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) 6-4, 6-0
====
(6) Anett Kontaveit (EST) vs. Katerina Siniakova (CZE) 6-2, 6-3
Clara Tauson (DEN) vs. Astra Sharma (AUS) 6-3, 6-4
Ana Konjuh CRO) vs. Shelby Rogers (USA) 4-6, 6-3, 7-5
(27) Danielle Collins (USA) vs. (Q) Caroline Dolehide (USA) 6-1, 6-3

(19) Elise Mertens (BEL) vs. Vera Zvonareva (RUS) 6-4, 7-5
Irina-Camelia Begu (ROU) vs. Oceane Dodin (FRA) 2-6, 7-5, 6-3
Shuai Zhang (CHN) vs. Viktorija Golubic (SUI) 6-3, 6-4
(12) Elena Rybakina (KAZ) vs. Zarina Diyas (KAZ) 6-7(3), 7-6(3), 6-1
—-
(14) Simona Halep (ROU) vs. Magdalena Frech (POL) 6-4, 6-3
Beatriz Haddad Maia (BRA) vs (Q) Katie Volynets (AUS) 3-6, 6-2, 6-3
Danka Kovinic (MNE) vs. (Q) Su Jeong Jang (KOR) 6-3, 2-6, 6-4
(17) Emma Raducanu (GBR) vs. Sloane Stephens (USA) 6-0, 2-6, 6-1

(29) Tamara Zidansek (SLO) vs. Arantxa (RUS) 3-6, 6-3, 7-6(8)
Heather Watson (GBR) vs. Mayar Sherif (EGY) 6-3, 5-7, 6-2
Alize Cornet (FRA) vs. (Q) Viktoriya Tomova (BUL) 6-3, 6-3
(3) Garbine Muguruza (ESP) vs. Clara Burel (FRA) 6-3, 6-4
==
(7) Iga Swiatek (POL) vs. (Q) Harriet Dart (GBR) 6-3, 6-0
Rebecca Peterson (SWE) vs. (WC) Daria Saville (AUS) 6-2, 6-3
Magda Linette (POL) vs. Anastasija Sevastova (LAT) 6-4, 7-5
(25) Daria Kasatkina (RUS) vs. (Q) Stefanie Voegele (SUI) 6-3, 6-1

Sorana Cirstea (ROU) vs. (20) Petra Kvitova (CZE) 6-2, 6-2
Kristina Kucova (SVK) vs. Misaki Doi (JPN) 6-3, 7-5
(WC) Samantha Stosur (AUS) vs. (WC) Robin Anderson (USA) 6-7(5), 6-3, 6-3
(10) Anastasia Pavyluchenkova (RUS) vs. Anna Bondar (HUN) 6-2, 6-1
—-
Kaia Kanepi (EST) vs. (16) Angelique Kerber (GER) 6-4, 6-3
Marie Bouzkova (CZE) vs. (Q) Rebecca Marino (CAN) 6-1, 6-3
(Q) Hailey Baptiste (USA) vs. Caroline Garcia (FRA) 4-6, 7-6(4), 6-3
(WC) Maddison Inglis (AUS) vs. (23) Leylah Fernandez (CAN) 6-4, 6-2

(31) Marketa Vondrousova (CZE) vs. (WC) Priscilla Hon (AUS) 6-2, 6-3
Ludmilla Samsonova (RUS) vs. (Q) Emina Bektas (USA) 7-5, 6-4
Xin Yu Wang (CHN) vs. Ann Li (USA) 7-6(5), 6-3
(2) Aryna Sabalenko (BLR) vs. Storm Sanders (AUS) 5-7, 6-3, 6-2

Women’s doubles

R64: Clara Tauson (DEN)/Alison Van Uytvanck (BEL) vs. Bernarda Pera (USA)/Magda Linette (POL) 2-6, 6-2, 0-6


Men’s singles

Kvartfinale
(6) Rafael Nadal (ESP) vs. (14) Denis Shapovalov (CAN)

1/8-finale
(17) Gael Monfils (FRA) vs. Miomir Kecmanovic (SRB)
(7) Matteo Berrettini (ITA) vs. (19) Peblo Carreno Busta (ESP)
(14) Denis Shapovalov (CAN) vs. (3) Alexander Zverev (GER) 6-3, 7-6(5), 6-3
(6) Rafael Nadal (ESP) vs. (18) Aslan Karatsev (RUS) OR Adrian Mannarino (FRA) 7-6(14), 6-2, 6-2
====
(11) Jannik Sinner (ITA) vs. (32) Alex De Minaur (AUS)
(4) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (20) Taylor Harry Fritz (USA)
(9) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (27) Marin Cilic (CRO)
(2) Daniil Medvedev (RUS) vs. Maxime Cressy (USA)

R32
Miomir Kecmanovic (SRB) vs. (25) Lorenzo Sonego (ITA) 6-4, 6-7(8), 6-2, 7-5
(17) Gael Monfils (FRA) vs. (16) Cristian Garin (CHI) 7-6(4), 6-1, 6-3
(19) Peblo Carreno Busta (ESP) vs. Sebastian Korda (USA) 6-4, 7-5, 6-7(6), 6-3
(7) Matteo Berrettini (ITA) vs. (31) Carlos Alcaraz (ESP) 6-2, 7-6(3), 4-6, 2-6, 7-6(5)
—-
(3) Alexander Zverev (GER) vs. (Q) Radu Albot (MDA) 6-3, 6-4, 6-4
(14) Denis Shapovalov (CAN) vs. (23) Reilly Opelka (USA) 7-6(4), 4-6, 6-3, 6-4
Adrian Mannarino (FRA) vs. (18) Aslan Karatsev (RUS) 7-6(4), 6-7(4), 7-5, 6-4
(6) Rafael Nadal (ESP) vs. (28) Karen Khachanov (RUS) 6-3, 6-2, 3-6, 6-1
====
(32) Alex De Minaur (AUS) vs. Pablo Andujar (ESP) 6-4, 6-4, 6-2
(11) Jannik Sinner (ITA) vs. (Q) Taro Daniel (JPN) 6-4, 1-6, 6-3, 6-1
(20) Taylor Harry Fritz (USA) vs. (15) Roberto Bautista Agut (ESP)  6-0, 3-6, 3-6, 6-4, 6-3
(4) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Benoit Paire (FRA) 6-3, 7-5, 6-7(2), 6-4
—-
(27) Marin Cilic (CRO) vs. (5) Andrey Rublev (RUS) 7-5, 7-6(3), 3-6, 6-3
(9) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (24) Daniel Evans (GBR) 6-4, 6-1, 6-1
Maxime Cressy (USA) vs. (WC) Christopher O’Connell (AUS) 6-2, 6-7(6), 6-3, 6-2
(2) Daniil Medvedev (RUS) vs. Botic Van De Zandschulp (NED) 6-4, 6-4, 6-2

R64
Miomir Kecmanovic (SRB) vs. Tommy Paul (USA) 7-6(/), 7-5, 7-6(8)
(25) Lorenzo Sonego (ITA) vs. Oscar Otte (GER) 2-6, 6-2, 6-3, 6-1
(17) Gael Monfils (FRA) vs. Alexander Bublik (KAZ) 6-1, 6-0, 6-4
(16) Cristian Garin (CHI) vs. Pedro Martinez Portero (ESP) 6-7(1), 7-6(4), 2-6, 6-2, 6-2
—-
Sebastian Korda (USA) vs. Corentin Moutet (FRA) 3-6, 6-4, 6-7(2), 7-5, 7-6(10-6)
(19) Peblo Carreno Busta (ESP) vs. Tallon Griekspoor (NED) 6-3, 6-7(6), 7-6(3), 3-6, 6-4
(31) Carlos Alcaraz (ESP) vs. Dusan Lajovics (HUN) 6-2, 6-1, 7-5
(7) Matteo Berrettini (ITA) vs. (WC) Stefan Kozlov (USA) 6-1, 4-6, 6-4, 6-1
==
(3) Alexander Zverev (GER) vs. John Millman (AUS) 6-4, 6-4, 6-0
(Q) Radu Albot (MDA) vs. (WC) Aleksandar Vukic (AUS) 6-4, 7-6(4), 6-4
(23) Reilly Opelka (USA) vs. Dominik Koepfer (GER) 6-4, 6-3, 7-6(4)
(14) Denis Shapovalov (CAN) vs. Soon Woo Kwon (KOR) 7-6(6), 6-7(3), 6-7(6), 7-5, 6-2
—-
Adrian Mannarino (FRA) vs. (10) Hubert Hurkacz (POL) 6-4, 6-2, 6-3
(18) Aslan Karatsev (RUS) vs. Mackenzie McDonald (USA) 3-6, 6-2, 6-2, 6-3
(28) Karen Khachanov (RUS) vs. Benjamin Bonzi (FRA) 6-4, 6-0, 7-5
(6) Rafael Nadal (ESP) vs. (Q) Yannick Hanfmann (GER) 6-2, 6-3, 6-4
====
Pablo Andujar (ESP) vs. Alex Molcan (SVK) 6-4, 7-6(6), 0-6, 6-1
(32) Alex De Minaur (AUS) vs. Kamil Majchrzak (POL) 6-4, 6-4, 6-2
(Q) Taro Daniel (JPN) vs. (WC) Andy Murray (GBR) 6-4, 6-4, 6-4
(11) Jannik Sinner (ITA) vs. Steve Thompson (AUS) 6-2, 6-4, 6-3
—-
(15) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Philipp Kohlschreiber (GER) 6-1, 6-0, 6-3
(20) Taylor Harry Fritz (USA) vs. Frances Tiafoe (USA)  6-4, 6-3, 7-6(5)
Benoit Paire (FRA) vs. (26) Grigor Dimitrov (BUL) 6-4, 6-4, 6-7(4), 7-6(2)
(4) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Sebastian Baez (ARG) 7-6(1), 6-7(5), 6-3, 6-4
==
(5) Andrey Rublev (RUS) vs. Ricardas Berankis (LTU) 6-4, 6-2, 6-0
(27) Marin Cilic (CRO) vs. (Q) Norbert Gombos (SVK) 6-2, 6-3, 3-6, 7-6(6)
(24) Daniel Evans (GBR) vs. Arthur Rinderknech (FRA) – walkover
(9) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Alejandro Davidovich Fokina (ESP) 7-6(4), 6-7(4), 7-6(5), 7-6(4)
—-
(WC) Christopher O’Connell (AUS) vs. (13) Diego Schwartzman (ARG) 7-6(6), 6-4, 6-4
Maxime Cressy (USA) vs. (Q) Tomas Machac (CZE) 6-1, 3-6, 6-1, 7-6(5)
Botic Van De Zandschulp (NED) vs. Richard Gasquet (FRA) 4-6, 6-0, 4-0 Ret’d
(2) Daniil Medvedev (RUS) vs. Nick Kyrgios (AUS)  7-6(1), 6-4, 4-6, 6-2

R128
Miomir Kecmanovic (SRB) vs. (LL) Salvatore Caruso (ITA) 6-4, 6-2, 6-1
Tommy Paul (USA) vs. (Q) Mikhail Kukushkin (KAZ) 6-3, 6-4, 6-2
Oscar Otte (GER) vs. (WC9 Chun Hsin Tseng (TPE) 6-4, 6-3, 6-2
(25) Lorenzo Sonego (ITA) vs. Sam Querry (USA) 7-5, 6-3, 6-3

(17) Gael Monfils (FRA) vs. Federico Coria (ARG) 6-1, 6-1, 6-3
Alexander Bublik (KAZ) vs. (LL) Alexander Bublik (KAZ) 3-6, 7-6(5), 6-3
Pedro Martinez Portero (ESP) vs. Federico Delbonis (ARG) 7-6(15) 3-6, 6-4, 6-2
(16) Cristian Garin (CHI) vs. Facundo Bagnis (ARG) 6-3, 6-4, 5-7, 6-7(4), 6-3
—-
Sebastian Korda (USA) vs. (12) Cameron Norrie (GBR) 6-3, 6-0, 6-4
Corentin Moutet (FRA) vs. (WC) Lucas Pouille (FRA) 3-6, 6-3, 6-4, 6-3
Tallon Griekspoor (NED) vs. Fabio Fognini (ITA) 6-1, 6-4, 6-4
(19) Peblo Carreno Busta (ESP) vs. (Q) Tomas Martin Etcheverry (ARG) 6-1, 6-2, 7-6(2)

(31) Carlos Alcaraz (ESP) vs. (Q) Alejandro Tabilo (CHI) 6-2, 6-2, 6-3
Dusan Lajovics (HUN) vs. Marton fucsovics (HUN) 6-3, 4-6, 6-1, 6-7(6), 6-1
(WC) Stefan Kozlov (USA) vs. Jiri Vesely (CZE) 7-5, 6-3, 6-4
(7) Matteo Berrettini (ITA) vs. Brandon Nakashima (USA) 4-6, 6-2, 7-6(5), 6-3
==
(3) Alexander Zverev (GER) vs. Daniel Altmaier (GER) 7-6(3), 6-1, 7-6(1)
John Millman (AUS) vs. Feliciano Lopez (ESP) 6-1, 6-3, 4-6, 7-5
(Q) Radu Albot (MDA) vs. Yoshihito Nishioka (JPN) 6-3, 6-4, 4-6, 6-2
(WC) Aleksandar Vukic (AUS) vs. (30) Lloyd Harris (RSA) 4-6, 6-3, 7-5, 7-6(3)

(23) Reilly Opelka (USA) vs. Kevin Anderson (RSA) 6-3, 6-4, 7-6(3)
Dominik Koepfer (GER) vs. Carlos Taberner (ESP) 6-1, 3-6, 6-4, 6-1
Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. Soon Woo Kwon (KOR) 6-3, 4-6, 6-3, 3-6, 2-6
(14) Denis Shapovalov (CAN) vs. Laslo Djere (SRB) 7-6(3), 6-4, 3-6, 7-6(3)
—-
(10) Hubert Hurkacz (POL) vs. Egor Gerasimov (BLR) 6-2, 7-6(3), 6-7(5), 6-3
Adrian Mannarino (FRA) vs. James Duckworth (AUS) 6-4, 2-6, 3-6, 6-2, 6-1
Mackenzie McDonald (USA) vs. (Q) Nikola Milojevic (SRB) 5-7, 6-4, 6-3, 6-2
(18) Aslan Karatsev (RUS) vs. Jaume Munar (ESP) 3-6, 7-6(1), 6-7(3), 6-4, 6-4

(28) Karen Khachanov (RUS) vs. Denis Kudla (USA) 3-6, 6-3, 6-2, 7-6(2)
Benjamin Bonzi (FRA) vs. Peter Gojowczyk (GER) 6-3, 6-3, 6-3
(Q) Yannick Hanfmann (GER) vs. (WC) Thanasi Kokkinakis (AUS) 6-2, 6-3, 6-2
(6) Rafael Nadal (ESP) vs. Marcos Giron (USA) 6-1, 6-4, 6-2
====
Alex Molcan (SVK) vs. (LL) Roman Safiullin (RUS) 6-3, 7-6(9), 5-7, 7-6(6)
Pablo Andujar (ESP) vs. (LL) Damir Dzumhur (BIH) 6-1, 7-5, 6-1
Kamil Majchrzak (POL) vs. Andreas Seppi (FRA) 6-1, 6-1, 7-5
(32) Alex De Minaur (AUS) vs. Lorenzo Musetti (ITA) 3-6, 6-3, 6-0, 6-3

(WC) Andy Murray (GBR) vs. (21) Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-1, 3-6, 6-4, 6-7(5), 6-4
(Q) Taro Daniel (JPN) vs. (Q) Marcelo Tomas Barrios Vera (CHI) 7-6(5), 6-1, 6-1
Steve Thompson (AUS) vs. Jordan Thompson (AUS) 7-6(5), 6-7(6), 4-6, 6-3, 6-3
(11) Jannik Sinner (ITA) vs. (LL) Joao Sousa (POR) 6-4, 7-5, 6-1
—-
(15) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Stefano Travaglia (ITA) 7-6(2), 6-4, 5-7, 6-1
Philipp Kohlschreiber (GER) vs. Marco Cecchinato (ITA) 6-4, 7-5, 7-6
Frances Tiafoe (USA) vs. (Q) Marco Trungelliti (ARG) 3-6, 6-4, 6-2, 3-6, 6-3
(20) Taylor Harry Fritz (USA) vs. (Q) Maximilian Marterer (GER) 7-6(8), 6-3, 6-2

(26) Grigor Dimitrov (BUL) vs. (Q) Jiri Lehecka (CZE) 6-4, 4-6, 6-3, 7-5
Benoit Paire (FRA) vs. thiago Monteiro (BRA) 6-4, 3-6, 7-5, 2-6, 7-5
Sebastian Baez (ARG) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-4, 4-6, 6-3, 1-6, 6-2
(4) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Mikael Ymer (SWE) 6-2, 6-4, 6-3
==
(5) Andrey Rublev (RUS) vs. Gianluca Mager (ITA) 6-3, 6-2, 6-2
Ricardas Berankis (LTU) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 6-1, 3-6, 2-6, 6-3, 6-4
(Q) Norbert Gombos (SVK) vs. (Q) Timofey Skatov (KAZ) 6-3, 6-2, 1-6, 6-4
(27) Marin Cilic (CRO) vs. (Q) Emilio Gomez (ECU) 6-3, 6-1, 6-2

(24) Daniel Evans (GBR) vs. David Goffin (BEL) 6-4, 6-3, 6-0
Arthur Rinderknech (FRA) vs. Alexei Popyrin (AUS) 7-5, 4-6, 6-2, 3-6, 6-3
Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. (WC) Alex Bolt (AUS) 6-3, 6-3, 6-4
(9) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Emil ruusuvuori (FIN) 6-4, 0-6, 3-6, 6-3, 6-4
—-
(13) Diego Schwartzman (ARG) vs. Filip Krajinovic (SRB) 6-3, 6-4, 7-5
(WC) Christopher O’Connell (AUS) vs. Hugo Gaston (FRA) 7-6(4), 6-0, 4-6, 6-1
(Q) Tomas Machac (CZE) vs. Juan Manuel Cerundolo (ARG) 6-3, 2-6, 6-4, 6-2
Maxime Cressy (USA) vs. (22) John Isner (UGA) 7-6(2), 7-5, 6-7(4), 6-7(4), 6-4

Richard Gasquet (FRA) vs. (29) Ugo Humbert (FRA) 3-6, 7-6(4), 7-6(3), 6-3
Botic Van De Zandschulp (NED) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 6-4, 6-3, 6-2
Nick Kyrgios (AUS) vs. (Q) Liam Broady (GBR) 6-4, 6-4, 6-3
(2) Daniil Medvedev (RUS) vs. Henri Laaksonen (SUI) 6-1, 6-4, 7-6(3)

Men’s doubles

R32: Løchte/Daniell vs. (2) Rajeev Ram (USA)/Joe Salisbury (GBR) 1-6, 2-6
R64: Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Marcus Daniell (NZL) vs. Aslan Karatsev (RUS)/Artem Sitak (NZL) 6-2, Ret’d


Girls singles

R64: [7] (14) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (Q) (263) Zara Larke (AUS) 4-6, 1-6

Girls doubles

R32
(2) Johanne Christine Svendsen (DEN)/Petra Marcinko (CRO) vs. Aytekin Mert (TUR)/Lola Radivojevic (SRB)


ATP Challenger (uge 3)

Livestream/ATP

Level Place Country Category Surface
80 Concepcion CHI Challenger 80 Clay
80 Forli 3 ITA Challenger 80 Hard

 

Concepcion 
Tidsforskel: cet -4 timer

Finale: [3] (119) Daniel Elahi Galan (COL) vs. [8] (266) Fa Rodriguez Taverna (ARG) – søn 2000cet

Semifinale
[3] (119) Daniel Elahi Galan (COL) vs. [1] (113) Hugo Dellien (BOL) 6-4, 2-6, 7-6(3)
[8] (266) Fa Rodriguez Taverna (ARG) vs. (298) Gonzalo Lama (CHI) 6-3, 6-4


WTA Challenger (uge 3)

Ingen turneringer


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 3)

Level Place Country Category Surface
25 MONASTIR Tunisia M25  Hard
15,5 BRESSUIRE France M15+h Hard
15 ANTALYA Turkey M15  Clay
15 CAIRO Egypt M15  Clay
15 CHIANG RAI Thailand M15  Hard
15 DOHA Qatar M15  Hard
15 KAZAN Russia M15 Hard
15 VILNIUS Lithuania M15 Hard

 


M15 Antalya

Q32: Felipe Mikkelsen (DEN) vs. [12] (2190) Miguel Fernando Pereira (CHI) 4-6, 1-6

<< tilbage


ITF Women (uge 3)

Level Place Country Category Surface
60 MINNEAPOLIS MN, USA W60 Hard
25 FLORIANOPOLIS Brazil W25 Hard
25 MONACOR Spain W25 Hard
25 MONASTIR Tunisia W25  Hard
15 ANTALYA Turkey W15  Clay
15 CAIRO Egypt W15  Clay
15 CANCUN Mexico W15 Hard
15 KAZAN Russia W15 Hard

 

Loughborough W25, England – hard indoor, Live streaming? (bla. C6 og C8)

QFi: (2) [769] Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (wc) Daniela Piani (GBR) mandag ca. kl. 1330cet C7
QFi: (1) [845] Christian Sigsgaard (DEN) vs. (9) [1314] Alec Beckeley (RSA) mandag kl. NB 1400cet C8 (Nok lidt senere…)
Manacor W25, Spanien – hard, Livescores?
Q R32: [980] Olivia Gram (DEN) vs. (15) [533] Nikola Bartunkova (CZE) mandag kl. 10:30 CC
Q R64: Olivia Gram (DEN) vs. Milan Krish (AUS) 6-0, 6-2

ITF Junior (uge 3)

Grade 1, Traralgon (AUS) – Hardcourt (uge 2-3)

Girls singles

R64: (14) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (118) Denise Valente (ITA) 3-6, 3-6

Girls doubles

R32: Johanne Christine Svendsen (DEN)/Nahia Berecoechea (FRA) vs. (6) Dominika Salkova (CZE)/Lucie Havlickova (CZE) 1-6, 5-7


Grade 1, Svyatopetrivske Village (UKR) – Hardcourt

Girls singles

Kvartfinale: [7] (105) Rebecca Munk Mortensen (DEN) – tabte walkover
1/8-finale: [7] (105) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (120) Dana Baidaulet (KAZ) 6-1, 6-3

R32
[7] (105) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (WC) (428) Yeva Galievska (UKR) 6-4, 6-0
[5] (97) Natacha Schou (DEN) vs. (141) Daria Yesypchuk (UKR) 7-6(3), 6-7(4), 0-2 Ret’d

Girls doubles

Semifinale: Mortensen/Yesypchuk – tabte walkover
Kvartfinale: Mortensen/Yesypchuk vs. Yoana onstantinova (BUL)/Anastasia Grechkina (RUS) 6-3, 6-4
1/8-finale: (4) Rebecca Munk Mortensen (DEN)/Daria Yesypchuk (UKR) vs. Daria Khomutsianskaya (BLR)/Alexandra Azarko (BLR) 6-3, 7-6(1)


Grade 4, Siroki Brijeg – Carpet

Girls singles

1/8-finale: (WC) (1872) Sarah Suljadzic (DEN) vs. [6] (829) Polina Humeniuk (UKR) 6-0, 6-1
R32: (WC) (1872) Sarah Suljadzic (DEN) vs. (WC) Elena Milutinovic (SRB) 6-7(4), 2-6


Grade 5, Singapore (SGP) – Hardcourt

Boys singles

1/8-finale: (1028) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. (Q) Vishal Prakash (IND) 7-6(2), 4-6, 1-6

R32
(1028) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. (WC) Jerome Elliot Chew (SGP) 6-0, 7-6(3)
(Q) Vishal Prakash (IND) vs. [6] (790) Adithya Suresh (SGP) 7-6(4), 6-3

Boys doubles

Finale: Clausen/Hendrata vs. (1) Mitsuki Wei Kang Leong (MAS)/Michael Dylan Jimenez (SGP) 4-6, 4-6
Semifinale: Clausen/Hendrata vs. (2) Nikhil Mukherje (IND)/Adithya suresh (SGP) 5-7, 6-4, [10-7]
Kvartfinale: Clausen/Hendrata – walkover
1/8-finale: (3) Alexander Nordal Clausen (DEN)/Brendan Hendrata (INA) vs. Jerome Elliot Chew/Xavier Tay (SGP) 6-3, 6-0


Grade 5, Prag (CZE) – Hardcourt

Boys singles

R32: [5] (1544) Emanuel Grau Kristensen (DEN) vs. Stepan Mach (CZE) 3-6, 2-6


Grade 5, Heiveld (BEL) – Carpet

Boys singles

R32: 13] (1138) Christopher Garde (DEN) vs. (Q) Luke Tollenaar (NED) 4-6, 2-6
R64: [13] (1138) Christopher Garde (DEN) – bye

Boys doubles

1/8-finale: Garde/Mantel vs. Noah Gabriel/James Pikkaart (NED) 3-6, 3-6
R32: (7) Christopher Garde (DEN)/Teun Mantel  (NED)  – bye

Girls singles

1/8-finale: [11] (1298) Sara Børkop (DEN) vs. [7] (972) Anastasia Huijsegoms (BEL) 3-6, 3-6
R32: [11] (1298) Sara Børkop (DEN) vs. (1675) Louna Zoppas (FRA) 6-4, 6-3

R64
[11] (1298) Sara Børkop (DEN) – bye
(1675) Louna Zoppas (FRA) vs. (2096) Chrystal Lopez (BEL) 6-4, 5-0

(2160) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. (Q) Elaisa Schelfhout (BEL) 1-6, 3-6

Girls doubles

Fifinale: Fridthjof/Børkop vs. Elaisa Schelfhout/Lea Ribourdouille (BEL) 1-6, 7-5, [4-10]
Semifinale: Fridthjof/Børkop vs. (2) Benthe De Bresser (NED)/Maaike Vanschoenbeek (BEL) 7-5, 7-5
Kvartfinale: Fridthjof/Børkop vs. (4) Milana Chandelier (FRA)/Gigi Hays (GBR) 6-1, 6-2
1/8-finale: Fridthjof/Børkop vs. [7] Yana Meermans/Alexandra Biot (BEL) 6-4, 7-5
R32: Cecilie Agerbek Fridthjof/Sara Børkop (DEN) vs. Renee Dorval/Pauline Walpot (BEL) 6-3, 6-1

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 3)

Cat2, Narva (EST) – Hardcourt

U14 Boys singles

R32: (237) Andreas Philip Cort Malee Hansen (DEN) vs. (134) Juliusz Marcin Stanczyk (POL) 6-7(6), 4-6


Cat2, Milovice (CZE) – Cement

Kvartfinale: [8] (109) Augusta Lucia Grau Kristensen (DEN) vs. [3] (60) Tereza Krejcova (CZE) 6-4, 2-6, 4-6
1/8-finale: [8] (109) Augusta Lucia Grau Kristensen (DEN) vs. (Q) (938) Anna Skorupska (POL) 6-2, 6-2
R32: [8] (109) Augusta Lucia Grau Kristensen (DEN) vs. (162) Sara Oliveriusova (CZE) 6-1, 6-1


UTR turneringer (udvalgte)


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch

 


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Davis Cup – 2022

TV-dækning: Eurosport/Discovery+ – Livestream: https://video.daviscup.com/

Qualifiers 4-5. marts 2022
(1) Frankrig vs. Ecuador 
(2) Spanien vs. Rumænien 
Finland vs. (3) Belgien
(4) USA vs. Columbia
Holland vs. (5) Canada 
Brasilien vs. (6) Tyskland
Slovakiet vs. (7) Italien
(8) Australien vs. Ungarn
Ungarn vs. (9) Kazakhstan
(10) Sverige vs. Japan
(11) Argentina vs. Tjekkiet
(12) Østrig vs. Korea

World Group I Play-offs – 4-5. marts 2022
(1) Chile vs. Slovenien
(2) Indien vs. Danmark

Emner: Indien
(186) Ramkumar Ramanathan – 27
(215) Prajnesh Gunneswaran – 32
(218) Sumit Nagal – 24
(417) Mukund Sasikumar – 24
(559) Saketh Myneni – 34
(D43) Rohan Bopanna – 41
(D120) Divij Sharan – 35
Emner: Danmark
(103) Holger Vitus Nødskov Rune – 18
(227) Mikael Torpegaard – 27
(811) August Holmgren – 23
(895) Christian Sigsgaard – 24
(1010) Johannes Ingildsen – 24
(1256) Benjamin Hannestad – 24
(D94) Frederik Løchte Nielsen – 38

(3) Uzbekistan vs. Tyrkiet
(4) Portugal vs. Polen
Tunesien vs. (5) Boznien/Herzegovina
(6) Israel vs. Sydafkrika
New Zealand vs. (7) Uruguay
(8) Ukraine vs. Barbados
(9) Pakistan vs. Litauen
(10) Peru vs. Bolivien
Schweiz vs. (11) Libanon
Hviderusland vs. (12) Mexico 

World Group I – september 2022
12 nedrykkere fra Qualifiers
12 vindere World Group I Play-offs

Finals 2022 – 21. november – 4. december 2022
1-2 Finals 2021: Rusland, Kroatien
2 wildcards: Storbritannien, Serbien

12 vindere Qualifiers 2022

<< tilbage


Billie Jean King Cup

TV-dækning: https://video.billiejeankingcup.com/
Livescore: https://live.billiejeankingcup.com/en/tie-overview.php/ALL-LIVE


Billie Jean King Cup, Qualifiers 2022 – 15-16. april 2022

Qualifiers 2022 – 15-16. april 2022
(1) Australien vs. Slovakiet
Italien vs. (2) Frankrig
(3) USA vs. Ukraine
(4) Tjekkiet vs. Storbritannien
(5) Hviderusland vs. Belgien
Kazakhstan vs. (6) Tyskland

(7) Canada vs. Letland
Holland vs. (8) Spanien
Polen vs. (9) Rumænien


Finals 2022

No. 1-2 Finals 2021: Rusland, Schweiz – Wildcard(s)
9 vindere af Qualifiers


Group I Europe/Africa – 11-16. april 2022
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker fra Playoff: Serbien, Rumænien *)
*) Rumænien flyttet til Qualifiers


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil.)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm

<< tilbage