Ugen byder på ATP 250 i Parma og Beograd og WTA 250 i Strasbourg samt kvalifikation til French Open. Desuden afvikles UTR event hos B93

Når Danmark 17-18. september tager mod Thailand i Davis Cup i Kolding formodes både 27-årige Mikael Torpegaard (Torpe), 18-årige Holger Vitus Nødskov Rune og 37-årige Frederik Løchte Nielsen, som alle ses på billedet herover fra Danmarks seneste opgør mod Puerto Rico i marts 2020, at udgøre fundamentet på holdet.

Alle 3 kommer i aktion i den kommende uge, hvor Torpe skal forsøge at kvalificere sig til Grand Slam turneringen French Open, hvor han tirsdag i 1. kvalrunde møder 28-årige Denis Kudla, der er no. 119 på ATP-ranglisten, hvor Torpe er no. 190.
Kudla var i midten af april i finalen ved ATP Challenger i Orlando, og ugen efter i semifinalen i Tallahassee, hvorefter han 3 uger i træk måtte forlade ATP Challenger turneringer i Prag, Helbronn og Oeiras efter 1. runde.
Torpe har ligeledes oplevet en række tidlige exits, bortset fra førnævnte turnering i Tallahassee, hvor han nåede kvartfinalen.

Mikael Torpegaard
Foto: Privat – Mikael Torpegaard, Roland Garros 2019

For at slippe videre til hovedturneringen kræves 3 sejre, og hvis Torpe kan gentage 6-3, 6-2 sejren fra det tidligere møde mod Kudla i Las Vegas i 2016, kan Torpe i 2. kvalrunde møde enten 19-årige  no. 1033 Timo Legout eller no. 330 Evan Furness, som begge er franske spillere, der har fået wildcards af arrangørerne.
I en eventuel kvalfinale er 30-årige no. 135 Cedrik-Marcel Stebe (GER) eller den formstærke 20-årige Jenson Brooksby (USA) de mest sandsynlige kandidater, men både no. 159 Marc-Andrea Huesler (SUI) og no. 182 Emilio Gomez (ECU) kan også blande sig i den strid.

Eurosport viser kampe fra kvalifikationen, men Tennisavisen har endnu ikke modtaget information om muligheden for at følge Torpe på TV, når han tirsdag møder Kudla.
Tilføjelse fra Eurosport:
Alle kvalkampe vises på Discovery+, og kampe på TV kommenteres på dansk. Torpes kamp forventes vist på Eurosport 2.

Andres Molteni og Frederik Løchte Nielsen
Foto: Privat – Andres Molteni og Frederik Løchte Nielsen

Davis Cup kaptajnen Frederik Løchte Nielsen har fortsat sin første sejr til gode, efter at han indledte samarbejdet med sin nye double-makker Andres Molteni (ARG), men mandag ved 1330-tiden får de en ny mulighed, når de i 1/8-finalen ved ATP 250 turneringen Belgrade Open møder Jonathan Erlich (ISR) og Andrei Vasilevski (BLR).

Da Tennistv som regel kun viser single-kampe fra Center Court fra ATP 250 turneringer, kan double-kampe og single-kampe fra øvrige baner kun følges på livestream fra bettingtjenester som Bet365, Unibet og Oddset.

TV 2 viser tilsyneladende ikke kampe fra Beograd, selvom Novak Djokovic er blandt deltagerne, men til gengæld kan man på TV 2 Play fra mandag følge ATP 250 i Parma, og fra onsdag kan WTA 250 i Strasbourg følges på TV 2 Play.
Sidstnævnte turnering bliver uden Clara Tauson, der har meldt fra til turneringen, hvor hun ellers var sikret deltagelse i kvalifikationen.

ATP Barcelona Open Banc Sabadell 2021
Photo by Pedro Salado/Quality Sport Images – Holger VItus Nødskov Rune, ATP 250 Barcelona

Da de fleste spillere i intervallet 100-240 på ATP-ranglisten deltager i kvalifikationen til French Open, rakte Holger Vitus Nødskov Runes rangering som no. 314 ved tilmeldingen til direkte adgang til hovedturneringen ved ATP Challenger Oeiras 4 i Portugal, som i denne uge er kategoriseret som en €31K turnering, hvor vinderen optjener 50 point til ranglisten.

Til sammenligning var Oeiras 3 i den forløbne uge en €132K turnering, hvor vinderen 18-årige Carlos Alcaraz Garfia optjente 125 point, hvorved han sikrer sig adgang til top 100, hvor han fra mandag vil være den yngste teenager.

Holger kan følges på livestream, når han i 1. runde mandag ved 17-tiden møder no. 303 Tim Van Rijthoven (NED), og i tilfælde af sejr er den sandsynligste modstander 3. seedede no. 269 Julian Lenz (GER), der i sin første kamp møder no. 351 Denolly Corentin (FRA).

Avancement til top 300 vil formentlig forudsætte, at Holger mindst når semifinalen, og han kan ved at vinde turneringen højst forvente at avancere til omkring no. 270.

Fra mandag deltager en række danske og udenlandske kvinder ved PTT Denmark Women’s $25K Clay 1, hvor der er gratis adgang på Sporsløjfen 10, 2100 Kbh. Ø.
Der vil være mulighed for at følge kampene på livestream fra alle baner.
Link til livestream oplyses af arrangørerne, inden de første pulje-kampe starter mandag kl. 1200 – Livestream

Deltagerne er inddelt i 4 puljer, og spilleprogram og resultater vil blive opdateret dagligt i UTR-sektionen herunder, hvor deltagernes UTR-rating ligeledes er anført.

TV-kampe/streaming og resultater

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

French Open søndag

PROGRAMME OFFICIEL
** Court Philippe CHATRIER ** Début à 11h00
1 SD 1 Patricia Maria TIG (ROU) contre Naomi OSAKA (JPN) [2]
suivi de
2 SM 1 Pablo ANDUJAR (ESP) contre Dominic THIEM (AUT)[4]
3 SD 1 Victoria AZARENKA (BLR)[15] contre Svetlana KUZNETSOVA (RUS)
4 SM 1 Stefanos TSITSIPAS (GRE) [5] contre Jeremy CHARDY (FRA)
** Court Suzanne LENGLEN ** Début à 11h00
1 SM 1 Fabio FOGNINI (ITA) [27] contre Gregoire BARRERE (FRA)
suivi de
2 SD 1 Greet MINNEN (BEL) contre Petra KVITOVA (CZE) [11]
3 SD 1 Ana KONJUH (CRO) contre Aryna SABALENKA (BLR)[3]
4 SM 1 Alexander ZVEREV (GER) [6] contre Oscar OTTE (GER)
** Court Simonne MATHIEU ** Début à 11h00
1 SD 1 Clara BUREL (FRA) contre Danka KOVINIC (MNE)
suivi de
2 SM 1 Marton FUCSOVICS (HUN) contre Gilles SIMON (FRA)
3 SM 1 Corentin MOUTET (FRA) contre Laslo DJERE (SRB)
4 SD 1 Oceane DODIN (FRA) contre Madison KEYS (USA)[23]
** Court 6 ** Début à 11h00
1 SD 1 Paula BADOSA (ESP) [33] contre Lauren DAVIS (USA)
suivi de
2 SM 1 Miomir KECMANOVIC (SRB) contre Daniel EVANS (GBR) [25]
3 SD 1 Nao HIBINO (JPN) contre Nina STOJANOVIC (SRB)
4 SM 1 Alejandro DAVIDOVICH FOKINA (ESP) contre Mikhail KUKUSHKIN (KAZ)
** Court 7 ** Début à 11h00
1 SD 1 Kateryna KOZLOVA (UKR) contre Ajla TOMLJANOVIC (AUS)
suivi de
2 SM 1 Mario VILELLA MARTINEZ (ESP) contre Roberto BAUTISTA AGUT (ESP) [11]
3 SM 1 Grigor DIMITROV (BUL)[16] contre Marcos GIRON (USA)
4 SD 1 Diane PARRY (FRA) contre Aliaksandra SASNOVICH (BLR)
** Court 8 ** Début à 11h00
1 SD 1 Elisabetta COCCIARETTO (ITA) contre Ana BOGDAN (ROU)
suivi de
2 SM 1 Yannick HANFMANN (GER) contre Henri LAAKSONEN (SUI)
3 SM 1 Emil RUUSUVUORI (FIN) contre Mackenzie MCDONALD (USA)
4 SD 1 Leylah FERNANDEZ (CAN) contre Anastasia POTAPOVA (RUS)
** Court 9 ** Début à 11h00
Page 1/3
Imprimé le 29/05/2021 à 14:04
Roland-Garros 2021
Dimanche 30 Mai
PROGRAMME OFFICIEL
1 SM 1 Egor GERASIMOV (BLR) contre Enzo COUACAUD (FRA)
suivi de
2 SM 1 Karen KHACHANOV (RUS) [23] contre Jiri VESELY (CZE)
3 SD 1 Elena VESNINA (RUS) contre Olga GOVORTSOVA (BLR)
4 SD 1 Amanda ANISIMOVA (USA) contre Veronika KUDERMETOVA (RUS) [29]
** Court 12 ** Début à 11h00
1 SD 1 Danielle COLLINS (USA) contre Xiyu WANG (CHN)
suivi de
2 SD 1 Anastasia PAVLYUCHENKOVA (RUS) [31] contre Christina MCHALE (USA)
3 SM 1 Juan Ignacio LONDERO (ARG) contre Cristian GARIN (CHI) [22]
4 SM 1 Roman SAFIULLIN (RUS) contre Carlos TABERNER (ESP)
Page 2/3
Imprimé le 29/05/2021 à 14:04
Roland-Garros 2021
Dimanche 30 Mai
PROGRAMME OFFICIEL
** Court 13 ** Début à 11h00
1 SM 1 Norbert GOMBOS (SVK) contre Pablo CARRENO BUSTA (ESP) [12]
suivi de
2 SM 1 Guido PELLA (ARG) contre Daniel Elahi GALAN (COL)
3 SD 1 Clara TAUSON (DEN) contre Ekaterine GORGODZE (GEO)
4 SD 1 Marie BOUZKOVA (CZE) contre Katerina SINIAKOVA (CZE)
** Court 14 ** Début à 11h00
1 SD 1 Anhelina KALININA (UKR) contre Angelique KERBER (GER) [26]
suivi de
2 SD 1 Elena RYBAKINA (KAZ) [21] contre Elsa JACQUEMOT (FRA)
3 SM 1 Kei NISHIKORI (JPN) contre Alessandro GIANNESSI (ITA)
4 SM 1 Botic VAN DE ZANDSCHULP (NED) contre Hubert HURKACZ (POL)[19]


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior, Svenske 


WTA Tour – ATP Tour (Uge 21) 

WTA 250, Internationaux de Strasbourg (FRA) – Grus

TV-dækning: WTATV.com

Finale
(5) Barbora Krejcikova (CZE) vs. Sorana Cirstea (ROU) 6-3, 6-3

Semifinale
Sorana Cirstea (ROU) vs. (8) Magda Linette (POL) 3-6, 6-4, 6-2
(5) Barbora Krejcikova (CZE) vs. (Q) Jule Niemeier (GER) 5-7, 6-3, 6-4

1/4-finale
Sorana Cirstea (ROU) vs. (1) Bianca Andreescu (CAN) walkover
(8) Magda Linette (POL) vs. (4) Yulia Putintseva (KAZ) 6-3, 6-3
(5) Barbora Krejcikova (CZE) vs. (3) Ekaterina Alexandrova (RUS) 7-6(4), 6-1
(Q) Jule Niemeier (GER) vs. Arantxa Rus (NED) 6-4, 6-1

1/8-finale
(1) Bianca Andreescu (CAN) vs. (Q) Maryna Zanevska (BEL) 6-1, 6-4
Sorana Cirstea (ROU) vs. (6) Shuai Zhang (CHN) 6-2, 6-1
(4) Yulia Putintseva (KAZ) vs. Jil Teichmann (SUI) 2-0 Ret’d
(8) Magda Linette (POL) vs. Alize Cornet (FRA) 7-6(2), 3-0 Ret’d
==
(5) Barbora Krejcikova (CZE) vs. Caroline Garcia (FRA) 3-6, 6-2, 6-1
(3) Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. (WC) Clara Burel (FRA) 6-3, 6-4
(7) Shelby Rogers (USA) vs. (Q) Jule Niemeier (GER)
Arantxa Rus (NED) vs. (WC) Harmony Tan (FRA) 6-1, 1-1 Ret’d

R32
(1) Bianca Andreescu (CAN) vs. (Q) Andrea Lazaro Garcia (ESP) 6-1, 6-2
(Q) Maryna Zanevska (BEL) vs. (Q) Yuliya Hatouka (BLR) 6-2, 6-1
Sorana Cirstea (ROU) vs. Venus Williams (USA) 6-1, 2-6, 6-1
(6) Shuai Zhang (CHN) vs. Misaki Doi (JPN) 7-5, 6-4

(4) Yulia Putintseva (KAZ) vs. Rebecca Peterson (SWE) 6-4, 3-6, 7-6(2)
Jil Teichmann (SUI) vs. Anna Blinkova (RUS) 6-2, 6-3
Alize Cornet (FRA) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 6-4, 7-5
(8) Magda Linette (POL) vs. Nao Hibino (JPN) 6-2, 6-0
==
(5) Barbora Krejcikova (CZE) vs. (Q) Oceane Dodin (FRA) 6-3, 3-0 Ret’d
Caroline Garcia (FRA) vs. Zarina Diyas (KAZ) 7-5, 6-2
(WC) Clara Burel (FRA) vs. Varvara Gracheva (RUS) 6-3, 6-1
(3) Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. Lauren Davis (USA) 6-1, 7-5

(7) Shelby Rogers (USA) vs. Christina McHale (USA) 7-5, 6-7(6), 7-5
(Q) Jule Niemeier (GER) vs. (Q) Diane Parry (FRA) 6-4, 6-3
(WC) Harmony Tan (FRA) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 6-4, 6-4
Arantxa Rus (NED) vs. (2) Jessica Pegula (USA) 6-4, 6-4


ATP 250, Emilia-Romagna Open, Parma (ITA) – Grus

TV-dækning: Tennistv.com, TV 2 Play

Finale
Sebastian Korda (USA) vs. (WC) Marco Cecchinato (ITA) 6-2, 6-4

Semifinale
Sebastian Korda (USA) vs. (6) Tommy Paul (USA) 6-3, 6-3
(WC) Marco Cecchinato (ITA) vs. Jaume Munar (ESP) 7-6(2), 1-6, 6-1

Kvartfinale
Sebastian Korda (USA) vs. (8) Yoshihito Nishioka (JPN) 6-3, 6-3
(6) Tommy Paul (USA) vs. (4) Jan-Lennard Struff (GER) 6-2, 6-4
(WC) Marco Cecchinato (ITA) vs. (LL) Norbert Gombos (SVK) 6-3, 6-1
Jaume Munar (ESP) vs. (5) Richard Gasquet (FRA) 6-1, 6-1

1/8-finale
Sebastian Korda (USA) vs. (1) Lorenzo Sonego (ITA) 6-1, 7-5
(8) Yoshihito Nishioka (JPN) vs. Lorenzo Musetti (ITA) 6-3, 6-2
(4) Jan-Lennard Struff (GER) vs. (WC) Flavio Cobolli (ITA) 6-4, 4-6, 7-6(2)
(6) Tommy Paul (USA) vs. Jiri Vesely (CZE) 6-7(3), 7-6(5), 6-3
==
(WC) Marco Cecchinato (ITA) vs. (7) Aljaz Bedene (SLO) 7-5, 6-2
(LL) Norbert Gombos (SVK) vs. (3) Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-3, 6-7(4), 6-2
(5) Richard Gasquet (FRA) vs. (Q) Pedro Martinez Portero (ESP) 6-3, 3-6, 6-3
Jaume Munar (ESP) vs. (2) Benoit Paire (FRA) 7-5, 3-1 Ret’d

R32
(1) Lorenzo Sonego (ITA) – bye
Sebastian Korda (USA) vs. (WC) Andreas Seppi (ITA) 6-3, 6-4
Lorenzo Musetti (ITA) vs. Gianluca Mager (ITA) 4-6, 6-1, 6-2
(8) Yoshihito Nishioka (JPN) vs. Sam Querrey (USA) 3-6, 6-3, 7-6(3)

(4) Jan-Lennard Struff (GER) – bye
(WC) Flavio Cobolli (ITA) vs. Marcos Giron (USA) 3-6, 7-6(6), 7-6(4)
Jiri Vesely (CZE) vs. Steve Johnson (USA) 7-6(7), 6-2
(6) Tommy Paul (USA) vs. Stefano Travaglia (ITA) 7-5, 6-4
==
(7) Aljaz Bedene (SLO) vs. Salvatore Caruso (ITA) 6-4, 7-6(8)
(WC) Marco Cecchinato (ITA) vs. (Q) Raul Brancaccio (ITA) 6-3, 7-6(5)
(LL) Norbert Gombos (SVK) vs. Emil Ruusuvuori (FIN) 7-6(4), 5-7, 6-3
(3) Albert Ramos-Vinolas (ESP) – bye

(5) Richard Gasquet (FRA) vs. (Q) Daniel Altmaier (GER) 6-3, 6-3
(Q) Pedro Martinez Portero (ESP) vs. Gilles Simon (FRA) 6-0, 6-4
Jaume Munar (ESP) vs. (Q) Mikael Ymer (SWE) 6-3, 7-6(5)
(2) Benoit Paire (FRA) – bye


ATP 250, Belgrade Open (SRB) – Grus

TV-dækning: Tennistv.com

Finale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (Q) Alex Molcan (SVK) 6-4, 6-3

Semifinale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (Q) Andrej Martin (SVK) 6-1, 4-6, 6-0
(Q) Alex Molcan (SVK) vs. (8) Federico Delbonis (ARG) 4-6, 6-4, 6-4

Kvartfinale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (Alt) Federico Coria (ARG) 6-1, 6-0
(Q) Andrej Martin (SVK) vs. (5) Dusan Lajovic (SRB) 3-6, 6-3, 6-4
(Q) Alex Molcan (SVK) vs. Fernando Verdasco (ESP) 6-2, 6-0
(8) Federico Delbonis (ARG) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) – walkover

1/8-finale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (LL) Mats Moraing (GER) 6-2, 7-6(4)
(Alt) Federico Coria (ARG) vs. Pablo Cuevas (URU) 6-3, 6-2
(Q) Andrej Martin (SVK) vs. (3) Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-1, 4-6, 7-6(4)
(5) Dusan Lajovic (SRB) vs. Jeremy Chardy (FRA) 6-3, 6-4
==
(Q) Alex Molcan (SVK) vs. (WC) Pedja Krstin (SRB) 6-0, 6-0
Fernando Verdasco (ESP) vs. (4) Adrian Mannarino (FRA) 7-6(4), 6-0
(8) Federico Delbonis (ARG) vs. Thiago Monteiro (BRA) 7-6(6), 3-6, 6-4
(LL) Roberto Carballes Baena (ESP) vs. (2) Gael Monfils (FRA) 6-1, 3-6, 7-6(4)

R32
(1) Novak Djokovic (SRB) – bye
(LL) Mats Moraing (GER) vs. Egor Gerasimov (BLR) 4-6, 7-6(7), 7-5
(Alt) Federico Coria (ARG) vs. (WC) Marko Topo (SRB) 4-6, 6-2, 6-0
Pablo Cuevas (URU) vs. (7) Miomir Kecmanovic (SRB) 6-3, 6-2

(3) Nikoloz Basilashvili (GEO) – bye
(Q) Andrej Martin (SVK) vs. (Q) Christoper O’Connell (AUS) 3-6, 7-6(7), 7-5
Jeremy Chardy (FRA) vs. Tennys Sandgren (USA) 6-4, 6-2
(5) Dusan Lajovic (SRB) vs. Ricardas Berankis (LTU) 6-3, 6-3
==
(Q) Alex Molcan (SVK) vs. (WC) Hamad Medjedovic (SRB) 6-4, 6-3
(WC) Pedja Krstin (SRB) vs. Soonwoo Kwon (KOR) 6-2, 3-6, 6-1
Fernando Verdasco (ESP) vs. Lucas Pouille (FRA) 7-5, 6-2
(4) Adrian Mannarino (FRA) – bye

(8) Federico Delbonis (ARG) vs. (LL) Lukas Klein (SVK) 3-6, 6-3, 6-4
Thiago Monteiro (BRA) vs. Radu Albot (MDA) 6-2, 6-2
(LL) Roberto Carballes Baena (ESP) vs. (SE) Arthur Rinderknech (FRA) 6-0, 6-4
(2) Gael Monfils (FRA) – bye

Doubles

1/8-finale: Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Andres Molteni (ARG) vs. Andrei Vasilevski (BLR)/Jonathan Erlich (ISR) 4-6, 6-4, [3-10]


Grand Slam French Open – Grus

Women’s singles (udvalgte)

R128 (udvalgte)
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. Bernarda Pera (USA)
(25) Ons Jabeur (TUN) vs. Yulia Putintseva (KAZ)
(24) Cori Gauff (USA) vs. (Q) Aleksandra Krunic (SRB)
(13) Jennifer Brady (USA) vs. Anastasija Sevastova (LAT)

(9) Karolina Pliskova (CZE) vs. Donna Vekic (CRO)
(18) Karolina Muchova (CZE) vs. Andreea Petkovic (GER)
(32) Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. Venus Williams (USA)
(5) Elina Svitolina (UKR) vs. (WC) Oceane Babel (FRA)
—-
(4) Sofia Kenin (USA) vs. Jelena Ostapenko (LAT)
(28) Jessica Pegula (USA) vs. Lin Zhu (CHN)
(17) Maria Sakkari (GRE) vs. (Q) Katarina Zavatska (UKR)
(14) Elise Mertens (BEL) vs. (Q) Storm Sanders (AUS)

(12) Garbine Muguruza (ESP) vs. Marta Kostyuk (UKR)
(22) Petra Martic (CRO) vs. Camila Giorgi (ITA)
(30) Anett Kontaveit (ESt) vs. Viktorija Golubic (SUI)
(8) Iga Swiatek (POL) vs. Kaja Juvan (SLO)
====
(7) Serena Williams (USA) vs. Irina-Camelia Begu (ROU)
(26) Angelique Kerber (GER) vs. (Q) Anhelina Kalinina (UKR)
(21) Elena Rybakina (KAZ) vs. (wC) Elsa Jacquemot (FRA)
(11) Petra Kvitova (CZE) vs. (Q) Greet Minnen (BEL)

(15) Victoria Azarenka (BLR) vs. Svetlana Kuznetsova (RUS)
Clara Tauson (DEN) vs. (Q) Ekaterine Gorgodze (GEO)
Leylah Fernandez (CAN) vs. Anastasia Potapova (RUS)
(23) Madison Keys (USA) vs. Oceane Dodin (FRA)

(21) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Christina McHale (USA)
(3) Aryna Sabalenka (BLR) vs. (Q) Ana Konjuh (CRO)
—-
(6) Bianca Andreescu (CAN) vs. Tamara Zidansek (SLO)
(29) Veronika Kudermetova (RUS) vs. Amanda Anisimova (USA)
(18) Johanna Konta (GBR) vs. Sorana Cirstea (ROU)
(10) Belinda Bencic (SUI) vs. Nadia Podoroska (ARG)

(16) Kiki Bertens (NED) vs. Polona Hercog (SLO)
(20) Marketa Vondrousova (CZE) vs. Kaia Kanepi (EST)
(33) Paula Badosa (ESP) vs. Lauren Davis (USA)
(2) Naomi Osaka (JPN) vs. Patricia Maria Tig (ROU)

Qfi
[18] (121) Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. [1] (96) Vera Zvonareva (RUS) 2-6, 7-5, 6-3
[11] (98) Maria Camila Osorio Serrano (COL) v. (175) Monica Niculescu (ROU) 6-3, 4-3 Ret’d


Men’s singles (udvalgte)

R128 (udvalgte)
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Tennys Sandgren (USA)
(29) Ugo Humbert (FRA) vs. Ricardas Berankis (LTU)
(21) Alex De Minaur (AUS) vs. Stefano Travaglia (ITA)
(13) David Goffin (BEL) vs. Lorenzo Musetti (ITA)

(9) Matteo Berrettini (ITA) vs. (Q) Taro Daniel (JPN)
(20) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Andreas Seppi (ITA)
(30) Taylor Harry Fritz (USA) vs. Joao Sousa (POR)
(8) Roger Federer (SUI) vs. (Q) Demos Istomin (UZB)
—-
(3) Rafael Nadal (ESP) vs. Alexei Popyrin (AUS)
(20) Lorenzo Sonego (ITA) vs. Lloyd George Harris (RSA)

(18) Jannik Sinner (ITA) vs. Pierre-Hugues Herbert (FRA)
Gianluca Mager (ITA) vs. John Millman (AUS)
Mikael Ymer (SWE) vs. Roberto Carballes Baena (ESP)
(14) Gael Monfils (FRA) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP)

(10) Diego Schwartzman (ARG) vs. Yen-Hsun Lu (TPE)
(24) Aslan Karatsev (RUS) vs. (Q) Jenson Brooksby (USA)
(28) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Dusan Lajovic (SRB)
(7) Andrey Rublev (RUS) vs. Jan-Lennard Struff (GER)
====
(6) Alexander Zverev (GER) vs. (Q) Oscar Otte (GER)
(26) Daniel Evans (GBR) vs. Miomir Kecmanovic (SRB)
(23) Karen Khachanov (RUS) vs. Jiri Vesely (CZE)
(11) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (Q) Mario Vilella Martinez (ESP)

(15) Casper Ruud (NOR) vs. Benoit Paire (FRA)
Kamil Majchrzak (POL) vs. (WC) Arthur Cazaux (FRA)
Aslejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. Mikhail Kukushkin (KAZ)
(19) Hubert Hurkacz (POL) vs. (Q) Botic Van De Zandschulp (NED)

(27) Fabio Fognini (ITA) vs. (WC) Gregoire Barrere (FRA)
(4) Dominic Thiem (AUT) vs. Pablo Andujar (ESP)
—-
(5) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Jeremy Chardy (FRA)
(31) John Isner (USA) vs. Sam Querrey (USA)
(17) Milos Raonic (CAN) vs. Thiago Monteiro (BRA)
(12) Pablo Carreno Busata (ESP) vs. Norbert Gombos (SVK)

(16) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Marcos Giron (USA)
Guido Pella (ARG) vs. (Q) Daniel Elahi Galan (COL)
Emil Ruusuvuori (FIN) vs. (Q) Mackenzie McDonald (USA)
(22) Cristian Garin (CHI) vs. Juan Ignacio Londero (ARG)

(32) Reilly Opelka (USA) vs. Andrej Martin (SVK)
(2) Daniil Medvedev (RUS) vs. Alexander Bublik (KAZ)

QFi
[7] (94) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. (166) Alejandro Tabilo (CHI) 6-1, 6-1

Q64
[7] (94) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. (234) Andrea Pellegrino (ITA) 6-1, 6-2
(WC) (1034) Arthur Fils (FRA) vs. [31] (149) Marc Polmans (AUS) 1-6, 3-6

Q128
(210) Joao Menezes (BRA) vs. (192) Elisas Ymer (SWE) 6-3, 6-0
[7] (94) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. (212) Lukas Lacko (SVK) 6-3, 6-3
(190) Mikael Torpegaard (DEN) vs. [10] (119) Denis Kudla (USA) 1-6, 2-6
(WC) (1034) Arthur FIls (FRA) vs. (213) Bernard Tomic (AUS) 6-7(5) 7-6(1), 6-3


ATP Challenger (uge 21)

Oeiras 4 POR ATP Challenger €31K Clay

 

Finale
(313) Gastao Elias (POR) vs. (312) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) 5-7, 6-4, 6-4

Semifinale
(313) Gastao Elias (POR) vs. (296) Nuno Borges (POR) 4-6, 7-5 Ret’d
(312) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (Q) (441) Timofey Skatov (KAZ) 6-2, 3-6, 6-2

Kvartfinale
(313) Gastao Elias (POR) vs. (310) Camilo Ugo Carabelli (ARG) 6-7, 6-3, 6-0
(296) Nuno Borges (POR) vs. (Q) (349) Filip Cristian Jianu (ROU) 6-4, 6-4
(312) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [6] (288) Carlos Gimeno Valero (ESP) 6-2, 6-4
(Q) (441) Timofey Skatov (KAZ) vs. (Q) (363) Nikolas Sanchez Izquierdo (ESP) 7-6(4), 5-7, 6-1

1/8-finale
(313) Gastao Elias (POR) vs. (WC) (994) Pedro Araujo (POR) 7-5, 6-0
(310) Camilo Ugo Carabelli (ARG) vs. [8] (293) Riccardo Bonadio (ITA) 4-6, 7-5, 6-4
(Q) (349) Filip Cristian Jianu (ROU) vs. [4] (274) Chun Hsin Tseng (TPE) 6-3, 3-6, 6-1
(296) Nuno Borges (POR) vs. (Q) (390) Denis Yevseyev (KAZ) 6-7(2), 6-4, 6-2
==
[6] (288) Carlos Gimeno Valero (ESP) vs. (PR) (329) Viktor Galovic (CRO) 6-4, 6-2
(312) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [3] (269) Julian Lenz (GER) 5-7, 6-4, 6-3
(Q) (441) Timofey Skatov (KAZ) vs. Goncalo Oliveira (KAZ) 6-3, 6-1
(Q) (363) Nikolas Sanchez Izquierdo (ESP) vs. [2] (267)Wu Tung-Lin (TPE) 6-2, 7-6(2)

R32
(WC) (994) Pedro Araujo (POR) vs. [1] (195) Mathias Bourgue (FRA) 6-2, 6-2
(313) Gastao Elias (POR) vs. (WC) (802) Luis Faria (POR) 6-2, 6-3
(310) Camilo Ugo Carabelli (ARG) vs. (322) Jesper De Jong (NED) 6-4, 6-2
[8] (293) Riccardo Bonadio (ITA) vs. (319) Jonas Forejtek (CZE) 7-6(4), 3-6, 6-0

[4] (274) Chun Hsin Tseng (TPE) vs. (301) Roberto Ortega-Olmedo (ESP) 6-4, 6-2
(Q) (349) Filip Cristian Jianu (ROU) vs. (328) Johannes Haerteis (GER) 6-3, 6-0
(Q) (390) Denis Yevseyev (KAZ) vs. (295) Nino Serdarusic (CRO) 6-4, 7-5
(296) Nuno Borges (POR) vs. [5] (275) Roberto Quiroz (ECU) 6-3, 6-0
==
[6] (288) Carlos Gimeno Valero (ESP) vs. (320) Sachko Vitaliy (UKR) 6-2, 6-1
(PR) (329) Viktor Galovic (CRO) vs. (302) Duje Ajdukovic (CRO) 4-6, 7-6(4), 6-1
(312) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (303) Tim Van Rijthoven (NED) 6-3, 6-4
[3] (269) Julian Lenz (GER) vs. (Alt) (351) Denolly Corentin (FRA) 6-4, 6-0

(316) Goncalo Oliveira (POR) vs. [7] (292) (Pedro Cachin (ARG) 6-4, 5-7, 7-6(1)
(Q) (441) Timofey Skatov (KAZ) vs. (311) Igor Sejsling (NED) 2-6, 6-2, 7-6(4)
(Q) (363) Nikolas Sanchez Izquierdo (ESP) vs. (318) Geoffrey Blancaneaux (FRA) 6-3, 6-2
[2] (267)Wu Tung-Lin (TPE) vs. (WC) (533) Tiago Cacao (POR) 6-1, 6-1

Livestream/ATP


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 21)

Kiseljak BIH M25 – Livestream CC+C4 Clay
Most CZE M25 – Livestream CC+C1 Clay
Antalya TUR M15 Clay
Bucharest ROU M15 Clay
Heraklion GRE M15 – Livestream CC+C12 Hard
Kouvola FIN M15 Hard
Marbella ESP M15 Hard
Monastir TUN M15 Hard
Novomoskovsk UKR M15 Clay
Shymkent KAZ M15 Clay

 

M15 Shymkent
Tidsforskel: cet + 4 timer

1/8-finale: [6] (549) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (714) Damien Wenger (SUI) 2-6, 4-6
R32: [6] (549) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (684) Andrey Chepelev (RUS) 6-4, 6-2

Doubles

Kvartfinale: Vanshelboim/Campo vs. (3) Yan Bondarevskiy (RUS)/Grigoriy Lomakin (KAZ) 1-6, 6-7(4)
1/8-finale: Eric Vanshelboim (UKR)/Antonio Campo (ITA) vs. Jack Gibbens (GBR)/Saba Purtseladze (GEO) 6-0, 6-3

<< tilbage


ITF Women (uge 21)

Place Country Category Surface
Liepaja LAT W25 Clay
Otocec SLO W25 – Livestream C2+C3 Clay
Antalya TUR W15 Clay
Heraklion GRE W15 – Livestream CC+C12 Clay
Monastir TUN W15 Hard
Santa Margarita De montbui ESP W15 Hard
Shymkent KAZ W15 Clay

 

W25 Otocec

Q32: Divine Dasam Nweke (DEN) vs. Pia Brglez (SLO) 7-6, 1-6, [7-10]


W15 Heraklion

Q32: Nikoline Gullacksen (DEN) vs. Marija Semenistaja (LAT) 2-6, 1-6


W15 Shymkent

R32: (Q) (1238) Elena Jamshidi (DEN) vs. (943) Anastasiya Poplavska (UKR) 3-6, 7-5, 4-6

QFi: [1] (1238) Elena Jamshidi (DEN) vs. Alisa Baranovska (UKR) 6-4, 5-7, [10-7]
Q16: [1] (1238) Elena Jamshidi (DEN) – bye

<< tilbage


ITF Junior (uge 21)

Grade 2, INTERNATIONAL TENNISBASE HANNOVER OPEN (GER) – Grus

Girls singles

R32: (119) Clarine Lerby (NED) vs. (WC) (645) Josy Daems (GER) 4-6, 2-6

Q16: [2] (1568) Cirkeline Lundberg (DEN) vs. Paula Schaefer (GER) 6-4, 6-7(10), [7-10]
Q32: [2] (1568) Cirkeline Lundberg (DEN) – bye

Girls doubles

Kvartfinale: Lerby/Vilar vs. Tea Lukic/Laura Isabel Putz (GER) 4-6, 3-6
1/8-finale: Clarine Lerby (NED)/Raquel Gonzalez Vilar (ESP) vs. Gina Feistel/Tiziana Marie Schomburg (GER) 6-1, 4-6, [10-5]


Grade 3, LOUSADA JUNIOR CUP I – 2021 (POR) – Hard

Girls singles

1/8-finale: (344) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. [3] (145) Mao Mushika (JPN) 1-6, 3-6

R32:
[3] (145) Mao Mushika (JPN) vs. (Q) (740) sashi Kempster (GBR) 3-6, 7-5, 6-0
(344) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (LL) (1042) Amina Zeghlouli (MAR) 6-0, 6-2
(267) Aya El Aouni (MAR) vs. (Q) (643) Tiantsoa Sarah Rakotomanga Rajaonah (FRA) 6-3, 6-2
(392) Violeta Martinez (USA) vs. [5] (163) Matilde Jorge (POR) 6-1, 6-4

Girls doubles

1/8-finale: Rebecca Munk Mortensen (DEN)/Marte Lambrecht (BEL) vs. (3) Zuzanna Kubacha (POL)/Ioana Zvonaru (ROU) 4-6, 6-4, [5-10]


Grade 5, WREXHAM INTERNATIONAL J5 (CLOSED) (CLOSED) (GBR) – Hard

Boys singles

R32
(LL) Alexander Borup (DEN) vs. (1969) Anthony Weingarten (GBR) 4-6, 3-6
(LL) Oliver Bonding (GBR) vs. (Q) Adam Groves (GBR) 2-6, 6-4, 3-6

Qfi
(WC) Oliver Bonding (GBR) vs. Adam Groves (GBR) 2-6, 4-6
Alexander Borup (DEN) vs. Alexander Tikhonov (GBR) 1-6, 3-6

Q16
(WC) Oliver Bonding (GBR) vs. Albert Cain (GBR) 6-3, 7-6(4)
Alexander Borup (DEN) vs. Lucian Mischker (GBR) 6-4, 4-6, [10-8]

Q32:
(WC) Oliver Bonding (GBR) vs. Ethan Hance (IRL) 6-4, 6-3
Alexander Borup (DEN) vs. gene Swain (GBR) 6-4, 6-3

Boys Doubles

1/8-finale: Oliver Bonding/Luke Hooper (GBR) vs. Louis Bowden/Maximillian Relic (GBR) 2-6, 3-6


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 21)

Cat 2, VARITEX Lodz Cup 2021 (POL) – Grus

U14 Girls singles

R32: (334) Lucca Ingildsen (DEN) vs. [4] (124) Antonina Czajka (POL) 0-6, 1-6


WTA Challenger/125K 

<< tilbage


UTR turneringer (udvalgte)

PTT Denmark Women’s $25K Clay 1 – Grus

Group A
11.33 Romy Kölzer (GER) (4-0,8-0, 49-17)
9.24 Berta Passola (ESP) (2-2, 4-4, 36-36)
9.79 Maja Radenkovic (SWE) (2-2,4-4, 41-37)
9.43 Phillippa Preugschat (DEN) (1-3, 2-6, 21-41)

10.51 Irys Ekani (FRA) (1-3, 2-6, 28-44)
Group C
10.83 Anna Klasen (GER) (4-0, 8-0, 48-15)
10.35 Lou Adler (FRA) (3-1, 6-3, 46-36)
9.50 Karoline Laursen (DEN) (2-2, 3-5, 31-41)
8.51 Martha-Elisa Stemann (DEN) (1-1, 2-2, 15-16)
9.99 Natacha Schou (DEN) (0-2, 2-3, 24-26)

8.44 Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) (0-4, 0-8, 18-48)
Group B
10.64 Sofia Nami Samavati (DEN) (4-0, 8-0, 48-22)
10.81 Lisa Ponomar (GER) (3-1, 6-2, 41-24)
9.35 Malene Stripp (DEN) (2-2, 4-5, 33-42)
8.50 Simone Alipieva (DEN) (1-3, 0-7, 14-36)

8.25 Cirkeline Lynge Lundberg (DEN) (0-2, 1-4, 18-28)
9.68 Karina Ildor Jacobsgaard (DEN) (0-2, 0-3, 8-12)
Group D
10.68 Johanne Christine Svendsen (DEN) (4-0, 8-0, 49-14)
10.42 Maria Jespersen (DEN) (3-1, 6-2, 41-21)
10.42 Anna Rasmussen (DEN) (1-0, 2-0, 12-6)
9.13 Vilma Krebs Hyllested (DEN) (1-2, 2-4, 15-26)
9.26 Emma Haakansson (DEN) (1-3, 2-7, 22-49)

9.49 Lilly Dueffert (GER) (0-4, 1-8, 29-52)

 

Resultater 

Playoff 1
Finale: (10.71) Sofia Nami Samavati (DEN) vs- (10.72) Johanne Christinae Svendsen (DEN) 0-6, 7-5, 6-1
(10.68) Johanne Christinae Svendsen (DEN) vs. (11.35) Romy Kölzer (GER) 7-5, 6-3
(10.64) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (10.83) Anna Klasen (GER) 6-4, 6-0

Playoff 2
Finale: (10.48) Maria Jespersen (DEN) vs. (10.76) Lisa Ponomar (GER) 7-6(5), 6-1
(10.81) Lisa Ponomar (GER) vs. (09.24) Berta Passola (ESP) 6-0, 5-7, 7-5
(10.42) Maria Jespersen (DEN) vs. (10.35) Lou Adler (FRA) 7-5, 6-4

Playoff 3
Finale: (9.81) Maja Radenkovic (SWE) vs. (9.35) Malene Stripp (DEN) 6-2, 6-2
(9.79) Maja Radenkovic (SWE) vs. (9.43) Anna Rasmussen (DEN) 6-0, 6-0
(9.35) Malene Stripp (DEN) vs. (9.50) Karoline Laursen (DEN) 6-3, 3-6, 6-4

Playoff 4
Finale: (9.25) Philippa Preugschat (DEN) vs. (8.60) Martha-Elisa Stemann (DEN) 7-5, 6-0
(9.43) Philippa Preugschat (DEN) vs. (8.50) Simone Alipieva (DEN) 6-3, 6-2
(8.51) Martha-Elisa Stemann (DEN) vs. (9.26) Emma Haakansson (DEN) 6-2, 5-7, 6-3

Playoff 5
Finale: (10.51) Irys Ekani (FRA) vs. (8.25) Cirkeline Lynge Lundberg (DEN) 6-3, 6-1
(10.51) Irys Ekani (FRA) vs. (8.44) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) 6-1, 1-6, 6-4
(8.25) Cirkeline Lynge Lundberg (DEN) vs. (9.49) Lilly Dueffert (GER) 3-6, 6-4, 6-3

Group A
(11.32) Romy Kölzer (GER) vs. (10.59) Irys Ekani (FRA) 6-1, 6-4
(9.15) Berta Passola (ESP) vs. Maja Radenkovic (SWE) 7-6(3), 6-4
(9.70) Maja Radenkovic (SWE) vs.  (10.59) Irys Ekani (FRA) 6-4, 6-2
(11.32) Romy Kölzer (GER) vs. (9.45) Philippa Preugschat (DEN) 6-2, 6-0
(9.45) Philippa Preugschat (DEN) vs. (10.59) Irys Ekani (FRA) 6-2, 6-3
(11.32) Romy Kölzer (GER) vs. (9.15) Berta Passola (ESP) 6-3, 6-0
(10.59) Irys Ekani (FRA) vs. (9.15) Berta Passola (ESP) 6-4, 6-4
(9.70) Maja Radenkovic (SWE) vs. (9.45) Philippa Preugschat (DEN) 6-3, 6-2
(11.33) Romy Kölzer (GER) vs. (9.78) Maja Radenkovic (SWE) 6-1, 7-6(1)
(9.23) Berta Passola (ESP) vs. (9.48) Philippa Preugschat (DEN)  6-1, 6-1

Group B
(9.34) Malene Strip (DEN) vs. Simone Alipieva (DEN) 6-1, 6-4
(10.54) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (9.64) Karina Ildor Jacobsgaard (DEN) 6-4, 6-4
(10.54) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (9.34) Malene Strip (DEN) 6-2, 6-2
(10.84) Lisa Ponomar (GER) vs. (8.64) Simone Alipieva (DEN) 6-4, 6-1
(10.84) Lisa Ponomar (GER) vs. (9.34) Malene Strip (DEN) 6-0, 6-2
(8.64) Simone Alipieva (DEN) vs. (9.64) Karina Ildor Jacobsgaard (DEN) – walkover
(10.54) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (10.84) Lisa Ponomar (GER) 6-4, 6-1
(9.34) Malene Strip (DEN) vs. 8.25 Cirkeline Lynge Lundberg (DEN) 4-6, 6-4, 6-3
(10.54) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (8.64) Simone Alipieva (DEN) 6-3, 6-1
(10.84) Lisa Ponomar (GER) vs. (8.25) Cirkeline Lynge Lundberg (DEN) 6-1, 6-4

Group C
(10.36) Lou Adler (FRA) vs. (9.51) Karoline Laursen (DEN) 6-2, 6-4
(10.84) Anna Klasen (GER) vs. (8.45) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) 6-2, 6-1
(10.84) Anna Klasen (GER) vs. (9.51) Karoline Laursen (DEN) 6-2, 6-1
(10.36) Lou Adler (FRA) vs. (10.01) Natacha Schou (DEN) 6-2, 3-6, 7-6(4)
(9.51) Karoline Laursen (DEN) vs. (10.01) Natacha Schou (DEN) 4-6, 6-4 Ret’d
(10.36) Lou Adler (FRA) vs. (8.45) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) 6-2, 6-2
(9.51) Karoline Laursen (DEN)  vs. (8.45) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) 6-3, 6-4
(10.84) Anna Klasen (GER) vs. (8.52) M. Stemann (DEN) 6-1, 6-2
(10.83) Anna Klasen (GER) vs. (10.35) Lou Adler (FRA) 6-4, 6-2
(8.52) M. Stemann (DEN) vs. (8.44) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) 6-4, 6-0

Group D
(10.68) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (9.60) Emma Haakansson DEN) 6-0, 6-2
(10.38) Maria Jespersen (DEN) vs. (9.75) Lilly Dueffert (GER) 6-3, 6-2
(10.38) Maria Jespersen (DEN) vs. (9.60) Emma Haakansson DEN) 6-2, 6-1
(10.68) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (9.09) Vilma Krebs Hyllested (DEN) 6-1, 6-1
(9.09) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. (9.60) Emma Haakansson DEN)  6-0, 6-1
(10.68) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (9.75) Lilly Dueffert (GER) 7-5, 6-0
(10.33) Maria Jespersen (DEN) vs. (9.11) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs.
(10.68) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (10.33) Maria Jespersen (DEN) 6-1, 6-4
(9.43) Anna Rasmussen DEN) vs. (9.56) Lilly Dueffert (GER) 6-4, 6-2

Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Davis Cup

Finals 2021 – 22-28. november 2021

Livestream: https://video.daviscup.com/

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland
Wildcards: Serbien og Frankrig
Vindere af Qualifiers: Australien, Østrig, Colombia, Kroatien, Tjekkiet, Ecuador, Tyskland, Ungarn, Italien, Kazakhstan, Sverige, USA
Group A: (1) Spanien, Rusland, Ecuador
Group B: (2) Canada, Kazakhstan, Sverige
Group C: (3) Frankrig, Storbritannien, Tjekkiet
Gorup D: (4) Kroatien, Australien, Ungarn
Group E: (5) USA, Italien, Colombia
Group F: (6) Serbien, Tyskland, Østrig


World Group I 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Taberne Qualifiers og vinderne World Group I Play-offs
Bolivia vs. (1) Belgien
(2) Argentina vs. Hviderusland
Pakistan vs. (3) Japan 0-4
Uruguay vs. (4) Holland
Slovakiet vs. (5) Chile
Finland vs. (6) Indien
Norge vs. (7) Uzbekistan
Libanon vs. (8) Brazilien
New Zealand vs. (9) Korea
Rumænien vs. (10) Portugal
Peru vs. (11) Bosnien/Herzegovina
Ukraine vs. (12) Israel 3-2


World Group II 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Taberne af World Group I Play-offs samt vinderne World Group II Play-offs:
Zimbabwe vs. Kina
Bulgarien vs. Mexico 1-3
Schweiz vs. Estland
Tunesien vs. Dominikanske Republik
Grækennland vs. Lithauen
Danmark vs. Thailand
Polen vs. El Salvador 3-1
Slovenien vs. Paraguay
Tyrkiet vs. Letland
Venezuela vs. Sydafrika
Taipei vs. Marokko
Barbados vs. Indonesien


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/
Livescore: https://live.fedcup.com/en/


Billie Jean King Cup Finals 2021 – udsat fra 2020
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, Vindere Qualifiers 2020
Group A: (1) Frankrig, Rusland, Ungarn

Group B: (2) Australien, Hviderusland, Belgien
Group C: (3) USA, Spanien, Slovakiet
Group D: (4) Tjekkiet, Tyskland, Schweiz


Qualifiers 2022 – ikke fastsat

8 vindere af Play-offs 2021: Polen, Storbrittannien, Canada, Letland, Ukraine, Italien, Kazakhstan, Holland
8 vindere fra Group I 2022:


Group I Europe/Africa – 2022
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker fra Playoff: Serbien, Rumænien


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm

Forrige artikelW15 Monastir: Ihærdighed og fortsat fremskridt belønnes med første professionelle titel til Olga Helmi
Næste artikelTennisstjerner tjener meget – Du kan tjene penge på Tennis Odds!
Avatar photo
Ole Dalsgaard Jensen er en erfaren tennisentusiast. Han er tidligere formand, træner og leder for NTK-Amager, har siddet i bestyrelsen i KTU og spiller i dag tennis som motionist.