Frederik Løchte og Holger Rune spiller begge double i Adelaide. Mikael Torpegaard forsøger at vende skuden Australian Open kval. Sigsgaard, Helmi og Samavati spiller 25K

18-årige Holger Vitus Nødskov Rune fik langt fra den sæsonstart, som både han selv og omgivelserne havde forventet, da han både i 1. runde i hovedturneringen ved ATP 250 Adelaide 1 og  i 1. kvalrunde til Adelaide 2 blev sendt ud af den 22-årige franskmand Corentin Moutet, ikke mindst som følge af en indsats langt under detre forventede i 2. sæt af revancheopgøret.
Holger har dog før rejst sig igen efter en skidt sæsonstart, og hans seneste Instagram-story tyder da også på, at han er indstillet på at rejse sig igen, inden han om en uge for første gang i karrieren er direkte inde i hovedturneringen i en Grand Slam.

Holger Rune Instagram
Holger Rune Instagram

Holger har dog fortsat mulighed for at få et positivt udbytte af opholdet i Adelaide, da han også er med i double, hvor han spiller sammen med den 21 år ældre Nicholas Monroe (USA), der i den forløbne uge spillede sammen med Frances Tiafoe.
Det vil uden tvivl især kunne gavne Holgers udvikling i single at få nogle doublekampe, hvor flugtspillet ved nettet spiller en større rolle.

I samme turnering spiller 38-årige Frederik Løchte Nielsen for 2. uge i træk sammen med 36-årige Treat Huey (PHI), og de møder ligesom i den første uge 27-årige Alex Lawson (USA), der denne gang spiller sammen med landsmanden Evan King.
Løchte og Huey vandt i 1. runde 7-6(3), 6-2 over Lawson og Jiri Vesely (CZE), hvorefter de blev sendt ud i kvartfinalen af 4. seedede Santiago Gonzalez (MEX) og Tomislav Brkic (BIH), der vandt 7-6(4), 4-6, [10-8].

Doublerne bliver ikke vist på Tennistv, men Holgers første kamp i double kan dog følges på Unibet som 4. kamp på Court 4, formentlig ved 5-tiden mandag morgen.
Løchte spiller tidligst tirsdag.

En anden dansker, som har brug for at rejse sig igen, er 27-årige Mikael Torpegaard, der i den første uge gik helt ned i 3. sæt ved ATP Challenger 80 i Bendigo mod Michael Mmoh (USA), der i 1. runde vandt 4-6, 6-3, 6-0.
Torpegaard spiller natten til mandag ved 4-5 tiden 1. kvalrunde til Australian Open mod no. 195 Filip Horansky (SVK).
Hvis han skal gøre sig håb om at deltage i hovedturneringen, skal Torpegaard derefter også vinde over 14. seedede no. 136 Jurij Rodionov (AUT) eller no. 223 Maxime Janvier (FRA), og i en eventuel kvalfinale kan modstanderen blive 22. seedede no. 147 Marcelo Tomas Barrios Vera (CHI).

Kvalkampene kan følges på Discovery+, som også sender single kampe fra ATP 250 i Adelaide, og der vises desuden kampe fra Adelaide på både Eurosport og Tennistv

Kampene fra WTA 250 i Adelaide vises på WTATV, mens WTA 500 i Sydney endvidere kan følges på TV 2 Sport og Play.
ATP 250 vises kun på Tennistv, idet TV 2 ikke har haft muliged for at vise ATP 250 turneringer i de første uger af året, men til gengæld har der været massiv dækning af ATP Cup, hvor Canada i finalen vandt 2-0 over Spanien.

24-årige Christian Sigsgaard deltog i den første uge i M15 i Manacor på Mallorca, hvor det så ud til at blive en kort optræden, da han i 1. runde mødte 2. seedede Peter Heller (GER), der er no. 423 og dermed næsten 500 pladser foran Sigsgaard, der er no. 900.
Efter 1-6 i 1. sæt og 2 matchbolde i 2. sæt fik danskeren dog vendt skuden og vandt 1-6, 7-5, 6-2, og han vandt derefter yderligere 2 kampe, inden han blev stoppet i semifinalen af 5. seedede no. 639 Ugo Blanchet (FRA), der vandt 6-0, 7-6(3).

Derved optjente Sigsgaard 4 point til ATP-ranglisten, men i den kommende uge er der lidt flere point på spil, når han deltager i en M25 turnering samme sted.
Her gives 6 point for en semifinale og til finalisten og vinderen er der dobbelt point (12 og 20) sammenlignet med M15 (6 og 10).

Olga Helmi Facebook – Olga Helmi

I W25 er der dog flere point end i M25, hvilket begge de 21-årige Olga Helmi og Sofia Nami Samavati kan drage nytte af, hvis de når langt i deres første optræden i det nye år ved W25 i Bath i England.
Hos kvinderne er der henholdsvis 5, 9, 18, 30 og 50 point for 1/8, kvart, semi, finale og vinder, og mange undrer sig formentlig over, at der er så stor forskel på M25 og W25, hvorved Futures hos mændene minder om “Lille Peder Ederkop”, der “kravler langsomt op” – i dette tilfælde af ATP-ranglisten.

Sofia Nami Samavati
Sportsfotograf.com – Sofia Nami Samavati

Hos juniorpigerne er der efter Nytår nu 3 danskere i top 100, efter at årgang 2003 har afsluttet juniortiden.
Alle 3 er tilmeldt turneringer årets 2. uge, hvor Johanne Christine Svendsen deltager i Grade 1 turneringen i Traralgon, som betragtes som optakt til juniorernes udgave af Australian Open.
Clara Tauson, der på grund af en lårskade ikke som planlagt deltager i WTA Adelaide, vandt turneringen i Traralgon i 2019, hvor hun derefter også vandt Grand Slam turneringen.

Natacha Schou var oprindelig tilmeldt Grade 1 turneringen i San Jose i Costa Rica, men hun er efterfølgende frameldt efter fristen.

Rebecca Munk Mortensen er tilmeldt Grade 2 turneringen i Bratislava, hvor ranglistens no. 307 Vilma Krebs Hyllested også var tilmeldt, men hun er ligesom Natacha frameldt 4. januar.

TV-kampe/streaming og resultater 

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe lørdag 15. januar

Billeder (Facebook-opslag): Barbora Krejcikova og Paula Badosa – TV 2 Sport kl. 0700

WTA/ATP 250 Adelaide (WTA: WTATV, ATP: Tennistv, Discovery+, Eurosport 1

Centre Court – start 0400cet
(3) W. Koolhof/N. Skupski vs. (6) A. Behar/G. Escobar – ATP
NB 0600: Alison Riske (USA) vs. Madison Keys (USA) – WTA
NB 0830: Arthur Rinderknech (FRA) vs. (WC) Thanasi Kokkinakis (AUS) – ATP

====

WTA 500/ATP 250 Sydney (WTA: WTATV, TV 2 Sport (0700->), ATP: Tennistv)

Ken Rosewall Arena – start 0300cet
V. Heisn/P. Udvardy vs. A. Danilina/Haddad Maia – WTA
NB 0700: (3) Barbora Krejcikova (CZE) vs. (5) Paula Badosa (ESP) – WTA
NB 0900: (1) Aslan Karatsev (RUS) vs. (WC) Andy Murray (GBR) – ATP

====

ATP Challenger – Livestream.com/ATP

====

ITF World Tennis Tour
Livestream: live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: live.itftennis.com/en/live-scores


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE JuniorDanske, Svenske DavisCup, BJKCup


WTA Tour – ATP Tour (Uge 2) 


WTA 250 – ATP 250, Adelaide International 2 (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +9½ time

TV-dækning: WTA: WTATV.com, TV 2 Sport/Play – ATP: Tennistv.com, Eurosport/Discovery+

Women’s singles

Finale: Madison Keys (USA) vs. Alison Riske (USA) 6-1, 6-2

Semifinale
Alison Riske (USA) vs. (4) Tamara Zidansek (SLO) – walkover
Madison Keys (USA) vs. (3) Cori Gauff (USA) 3-6, 6-2, 7-5

Kvartfinale
Alison Riske (USA) vs. Madison Brengle (USA) 3-3 Ret’d
(4) Tamara Zidansek (SLO) vs. (Q) Lauren Davis (USA) 7-6(4), 7-6(7)
(3) Cori Gauff (USA) vs. (Alt) Ana Konjuh (CRO) 6-3, 6-4
Madison Keys (USA) vs. (8) Ludmilla Samsonova (RUS) 6-3, 3-6, 6-3

1/8-finale
Madison Brengle (USA) vs. (Q) Rebecca Peterson (SWE) 6-3, 6-2
Alison Riske (USA) vs. Anhelina Kalinina (UKR) 6-1, 6-3
(4) Tamara Zidansek (SLO) vs. (WC) Maddison Inglis (AUS) 6-2, 6-1
(Q) Lauren Davis (USA) vs. Jasmine Paolini (ITA) 4-6, 6-4, 6-4
==
(Alt) Ana Konjuh (CRO) vs. (6) Marketa Vondrousova (CZE) 4-6, 6-2, 7-6(3)
(3) Cori Gauff (USA) vs. Marta Kostyuk (UKR) 6-3, 5-7, 6-3
(8) Ludmilla Samsonova (RUS) vs. Nuria Parrizas Diaz (ESP) 6-2, 6-1
Madison Keys (USA) vs. Tereza Martincova (CZE) 6-1, 6-3

R32
(Q) Rebecca Peterson (SWE) vs. (1) Aryna Sabalenka (BLR) 5-7, 6-1, 7-5
Madison Brengle (USA) vs. (Q) Anastasia Potapova (RUS) 7-5, 4-6, 6-1
Alison Riske (USA) vs. Magda Linette (POL) 6-4, 6-4
Anhelina Kalinina (UKR) vs. (9) Sorana Cirstea (ROU) 6-3, 6-3

(4) Tamara Zidansek (SLO) vs. (Q) Heather Watson (GBR) 2-6, 6-2, 7-6(4)
(WC) Maddison Inglis (AUS) vs. (LL) Danka Kovinic (MNE) 6-4, 1-6, 6-2
Jasmine Paolini (ITA) vs. (Q) Storm Sanders (AUS) 7-5, 6-2
(Q) Lauren Davis (USA) vs. (7) Jil Teichmann (SUI) 1-6, 7-6(3), 6-4
==
(6) Marketa Vondrousova (CZE) vs. Viktorija Golubic (SUI) 5-7, 6-4, 6-2
(Alt) Ana Konjuh (CRO) vs. (WC) Daria Saville (AUS) 6-2, 7-6(4)
Marta Kostyuk (UKR) vs. Shelby Rogers (USA) 6-3, 6-4
(3) Cori Gauff (USA) vs. Katerina Siniakova (CZE) 6-1, 6-2

(8) Ludmilla Samsonova (RUS) vs. Mayar Sherif (EGY) 7-6(2), 6-4
Nuria Parrizas Diaz (ESP) vs. Alize Cornet (FRA) 6-4, 6-4
Tereza Martincova (CZE) vs. Sorana Cirstea (ROU) 6-4, 3-6, 6-3
Madison Keys (USA) vs. (2) Elina Svitolina (UKR) 6-2, 6-4

Qfi: [5] (88) Rebecca Peterson (SWE) vs. (131) Xiyu Wang (CHN) 6-1, 6-4
Q32: [5] (88) Rebecca Peterson (SWE) vs. (306) Ulrikke Eikeri (NOR) 6-3, 7-5

Men’s singles

Finale: (WC) Thanasi Kokkinakis (AUS) vs. Arthur Rinderknech (FRA) 6-7(6), 7-6(5), 6-3

Semifinale
Arthur Rinderknech (FRA) vs. (Q) Corentin Moutet (FRA) 6-1, 6-3
(WC) Thanasi Kokkinakis (AUS) vs. (4) Marin Cilic (CRO) 6-3, 3-6, 7-6(10)

Kvartfinale
(Q) Corentin Moutet (FRA) vs. (LL) Thiago Monteiro (BRA) 6-4, 6-4
Arthur Rinderknech (FRA) vs. (3) Karen Khachanov (RUS) 7-6(7), 7-5
(4) Marin Cilic (CRO) vs. Tommy Paul (USA) 6-4, 2-6, 6-3
(WC) Thanasi Kokkinakis (AUS) vs. (WC) Aleksandar Vukic (AUS) 6-7(5), 6-3, 6-2

1/8-finale
(LL) Thiago Monteiro (BRA) vs. (1) Gael Monfils (FRA) 6-7(2), 6-3, 1-0 Ret’d
(Q) Corentin Moutet (FRA) vs. (8) Marton Fucsovics (HUN) 6-2, 6-2
(3) Karen Khachanov (RUS) vs. Gianluca Mager (ITA) 7-5, 6-3
Arthur Rinderknech (FRA) vs. Soon Woo Kwon (KOR) 5-7, 6-3, 6-2
==
Tommy Paul (USA) vs. Benjamin Bonzi (FRA) 6-4, 7-6(6)
(4) Marin Cilic (CRO) vs. Jaume Munar (ESP) 7-6(6), 6-2
(WC) Aleksandar Vukic (AUS) vs. (Q) Steve Johnson (USA) 6-4, 7-5
(WC) Thanasi Kokkinakis (AUS) vs. (2) John Isner (USA) 6-7(5), 7-6(5), 7-6(4)

R32
(1) Gael Monfils (FRA) – bye
(LL) Thiago Monteiro (BRA) vs. (Q) Yoshihito Nishioka (JPN) 1-6, 6-3, 6-4
(Q) Corentin Moutet (FRA) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 6-2, 6-4
(8) Marton Fucsovics (HUN) vs. Botic Van De Zandschulp (NED) 6-3, 7-6(4)

(3) Karen Khachanov (RUS) – bye
Gianluca Mager (ITA) vs. (Q) Egor Gerasimov (BLR) 4-6, 7-5, 6-4
Arthur Rinderknech (FRA) vs. Mackenzie McDonald (USA) 6-3, 6-7(5), 6-3
Soon Woo Kwon (KOR) vs. (5) Lloyd George Harris (RSA) 5-7, 7-5, 6-4
==
Tommy Paul (USA) vs. (7) Frances Tiafoe (USA) 6-2, 6-3
Benjamin Bonzi (FRA) v. (LL)  Roberto Carballes Baena (ESP) 6-3, 6-3
Jaume Munar (ESP) vs. John Millman (AUS) 6-2, 6-2
(4) Marin Cilic (CRO) – bye

(WC) Aleksandar Vukic (AUS) vs. (6) Alexander Bublik (KAZ) 7-6(5), 6-2
(Q) Steve Johnson (USA) vs. (WC) Alex Bolt (AUS) 6-4, 6-4
(WC) Thanasi Kokkinakis (AUS) vs. Benoit Paire (FRA) 6-4, 6-0
(2) John Isner (USA) – bye

Qfi: [7] (92) Corentin Moutet (FRA) vs. [1] (79) Roberto Carballes Baena (ESP) 6-4, 6-7(6), 6-1

Q32 (udvalgte)
[1] (79) Roberto Carballes Baena (ESP) vs. (394) John-Patrick Smith (AUS)  6-3, 6-4
(103) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [7] (92) Corentin Moutet (FRA) 5-7, 3-6

Men’s doubles

Kvartfinale
Rune/Monroe vs. (6) Ariel Behar (URU)/Gonzalo Escobar (ECU) 2-6, 4-6
Løchte/Huey vs. (2) Ivan Dodig (CRO)/Marcelo Melo (USA) 3-6, 6-1, [4-10]

1/8-finale:
Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)/Nicholas Monroe (USA) vs. Soon Woo Kwon (KOR)/Artem Sitak (NZL) 6-3, 7-6(1)
Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Treat Huey (PHI) vs. Alex Lawson/Evan King (USA) 7-6(2), 6-2


WTA 500ATP 250, Sydney Tennis Classic (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

TV-dækning: WTA: WTATV.com, TV 2 Sport/Play –  ATP: Tennistv.com

Women’s singles

Finale: (5) Paula Badosa (ESP) vs. (3) Barbora Krejcikova (CZE) 6-3, 4-6, 7-6(4)

Semifinale
(3) Barbora Krejcikova (CZE) vs. (4) Anett Kontaveit (EST) 0-6, 6-4, 7-6(12)
(5) Paula Badosa (ESP) vs. Daria Kasatkina (RUS) 6-2, 6-2

Kvartfinale
(3) Barbora Krejcikova (CZE) vs. Caroline Garcia (FRA) 6-0, 6-2
(4) Anett Kontaveit (EST) vs. (7) Ons Jabeur (TUN) 6-4, Ret’d
(5) Paula Badosa (ESP) vs. Belinda Bencic (SUI) 7-6(6), 3-6, 6-3
Daria Kasatkina (RUS) vs. (2) Garbine Muguruza (ESP) 6-4, 6-4

1/8-finale
(3) Barbora Krejcikova (CZE) vs. Jaqueline Cristian (ROU) 6-1, 7-5
Caroline Garcia (FRA) vs. (9) Elena Rybakina (KAZ) – walkover
(4) Anett Kontaveit (EST) vs. (Q) Elena-Gabriela Ruse (ROU) 6-3, 6-1
(7) Ons Jabeur (TUN) vs. Petra Kvitova (CZE) 6-4, 6-4
==
(5) Paula Badosa (ESP) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) 6-3, 6-4
Belinda Bencic (SUI) vs. (LL) Oceane Dodin (FRA) 2-6, 7-5, 6-3
Daria Kasatkina (RUS) vs. Elise Mertens (BEL) 6-3, 6-4
(2) Garbine Muguruza (ESP) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS) 6-1, 7-6(4)

R32
(3) Barbora Krejcikova (CZE) – bye
Jaqueline Cristian (ROU) vs. (WC) Priscilla Hon (AUS) 7-6(5), 7-5
Caroline Garcia (FRA) vs. Jessica Pegula (USA) 6-4, 7-6(3)
(9) Elena Rybakina (KAZ) vs. Emma Raducanu (GBR) 6-0, 6-1

(4) Anett Kontaveit (EST) vs. Shuai Zhang (CHN) 6-3, 6-3
(Q) Elena-Gabriela Ruse (ROU) vs. (Q) Magdalena Frech (POL) 6-2, 3-6, 6-4
Petra Kvitova (CZE) vs. Arantxa Rus (NED) 3-6, 7-6(4), 7-5
(7) Ons Jabeur (TUN) vs. (WC) Astra Sharma (AUS) 6-1, 6-3
==
(5) Paula Badosa (ESP) vs. Jelena Ostapenko (LAT) 7-6(1)
Ajla Tomljanovic (AUS) vs. (Q) Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 6-2, 6-3
(LL) Oceane Dodin (FRA) vs. (Q) Giuliana Olmos (MEX) 6-4, 6-1
Belinda Bencic (SUI) vs. (Q) Beatriz Haddad Maia (BRA) 6-3, 6-2

Daria Kasatkina (RUS) vs. (8) Sofia Kenin (USA) 6-4, 6-0
Elise Mertens (BEL) vs. (LL) Fiona Ferro (FRA) 6-2, 7-6(5)
Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. (Q) Ena Shibahara (JPN) 6-4, 6-4
(2) Garbine Muguruza (ESP) – bye

Men’s singles

Finale: (1) Aslan Karatsev (RUS) vs. (WC) Andy Murray (GBR) 6-3, 6-3

Semifinale
(1) Aslan Karatsev (RUS) vs. (3) Daniel Evans (GBR) 6-3, 6-7(13), 6-3
(WC) Andy Murray (GBR) vs. (4) Reilly Opelka (USA) 6-7(6), 6-4, 6-4

Kvartfinale
(1) Aslan Karatsev (RUS) vs. (5) Lorenzo Sonego (ITA) 6-2, 3-6, 6-2
(3) Daniel Evans (GBR) vs. (SE) Maxime Cressy (FRA) 6-4, 7-6(5)
(4) Reilly Opelka (USA) vs. Brandon Nakashima (USA) 7-6(4), 6-2
(WC) Andy Murray (GBR) vs. (8) David Goffin (BEL) 6-2, Ret’d

1/8-finale
(1) Aslan Karatsev (RUS) vs. Miomir Kecmanovic (SRB) 7-5, 6-4
(5) Lorenzo Sonego (ITA) vs. (Q) Sebastian Baez (ARG) 6-2, 6-3
(3) Daniel Evans (GBR) vs. Pedro Martinez Portero (ESP) 6-2, 6-3
(SE) Maxime Cressy (FRA) vs. (6) Dusan Lajovic (SRB) 6-3, 6-4
==
Brandon Nakashima (USA) vs. (7) Fabio Fognini (ITA) 7-6(7), 7-6(6)
(4) Reilly Opelka (USA) vs. (WC) Jordan Thompson (AUS) 6-3, 6-2
(8) David Goffin (BEL) vs. (LL) Denis Kudla (USA) 6-2, 6-3
(WC) Andy Murray (GBR) vs. (2) Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-7(4), 7-6(3), 6-3.

R32
(1) Aslan Karatsev (RUS) – bye
Miomir Kecmanovic (SRB) vs. (LL) Stefano Travaglia (ITA) 6-2, 6-3
(Q) Sebastian Baez (ARG) vs.  (Q) Christopher O’Connell (ARG) 6-2, 1-6, 7-6(4)
(5) Lorenzo Sonego (ITA) vs. Hugo Gaston (FRA) 3-6, 6-3, 7-5

(3) Daniel Evans (GBR) – bye
Pedro Martinez Portero (ESP) vs. Alexei Popyrin (AUS) 6-4, 6-4
(SE) Maxime Cressy (FRA) vs. Adrian Mannarino (FRA) 6-3, 7-5
(6) Dusan Lajovic (SRB) vs. Alejandro Davidovich Fokina (ESP) 7-6(5), 6-4
==
(7) Fabio Fognini (ITA) vs. (LL) Daniel Altmaier (GER) 6-3, 7-5
Brandon Nakashima (USA) vs. (Q) Jiri Vesely (CZE) 7-6(2), 7-6
(WC) Jordan Thompson (AUS) vs. Marcos Giron (USA) 6-4, 6-2
(4) Reilly Opelka (USA) – bye

(8) David Goffin (BEL) vs. Facundo Bagnis (ARG) 6-4, 6-4
(LL) Denis Kudla (USA) vs. Federico Delbonis (ARG)  6-3, 6-1
(WC) Andy Murray (GBR) vs. (Q) Viktor Durasovic (NOR) 6-3, 6-1
(2) Nikoloz Basilashvili (GEO) – bye


Kvalifikation, Grand Slam, Australian Open, Melbourne (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

TV-dækning: Eurosport/Discovery+

Women’s singles

Qfi: (180) Katie Voynets (USA) vs. (213) Mirjam Bjorklund (SWE) 7-5, 6-2

Q64 (udvalgte)
(180) Katie Voynets (USA) vs. (244) Andrea Lazaro Garcia (ESP) 6-2, 6-0
(213) Mirjam Bjorklund (SWE) vs. [30] (152) Arina Rodionova (AUS) 4-6, 6-4, 6-2

Q128 (udvalgte)
(244) Andrea Lazaro Garcia (ESP) vs. [1] (111) Anna Kalinskaya (RUS) 6-1, 6-4
(180) Katie Volynets (USA) vs. (251) Hanna Chang (USA) 6-3, 6-3
(213) Mirjam Bjorklund (SWE) vs. (230) Conny Perrin (SUI) 6-3, 4-6, 6-4
[30] (152) Arina Rodionova (AUS) vs. (175) Susan Bandecchi (SUI) 6-4, 6-2

Men’s singles

Qfi: [16] (139) Alejandro Tabilo (CHI) vs. (170) Elias Ymer (SWE) 6-1, 6-2

Q64 (udvalgte)
[16] (139) Alejandro Tabilo (CHI) vs. (228) Constant Lestienne (FRA) 6-1, 7-5
(170) Elias Ymer (SWE) vs. (177) Mario Vilella Martinez (ESP) 4-6, 6-4, 7-6

Q128 (udvalgte)
(231) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (195) Filip Horansky (SVK) 0-1 Ret’d

[16] (139) Alejandro Tabilo (CHI) vs. (WC) (1208) James McCabe (AUS) 7-6(5), 3-6, 6-3
(228) Constant Lestienne (FRA) vs. (218) Andrea Pellegrino (ITA) 2-6, 6-1, 6-2
(177) Mario Vilella Martinez (ESP) vs. (381) Dudi Sela (ISR) 6-3, 6-2
(170) Elias Ymer (SWE) vs. [24] (149) Jozef Kovalik (SVK) 7-6(3), 6-2


ATP Challenger (uge 2)

Livestream/ATP

Place Country Category Surface
Forli 2 ITA Challenger 80 Hard
Blumenau BRA Challenger 50 Clay

 


WTA Challenger (uge 2)

Ingen turneringer


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 2)

Place Country Category Surface
BATH Great Britain M25 – Livestream C1,2,3,4 Hard
MANACOR Spain M25- Livestream CC,2,3,4 Hard
MONASTIR Tunisia M25  Hard
BAGNOLES DE L’ORNE France M15+H Clay
ANTALYA Turkey M15 – Livestream C1,2,3,5  Clay
CAIRO Egypt M15  Clay
MONASTIR Tunisia M15  Hard

 

M25 Manacor

1/8-finale: (898) Christian Sigsgaard (DEN) vs. [4] (422) Peter Heller (GER) 2-6, 4-6
R32: (898) Christian Sigsgaard (DEN) vs. (Q) (1373) Stefanos Sakellaridis (GRE) 6-3, 6-1


M15 Antalya

Qfi: [13] Nikolaj Katic (DEN) vs. [3] (1765) Juan Pablo Canas Garcia (ESP) 4-6, 0-6

Q16
[13] Nikolaj Katic (DEN) vs. felipe Mioch (NED) 6-2, 6-1
[8] Felipe Mikkelsen (DEN) vs. Cedric Stanke (GER) 5-7, 2-6

<< tilbage


ITF Women (uge 2)

Place Country Category Surface
Bath GBR W25 – Livestream C1,2,3,4 Hard
Blumenau-Gaspar BRA W25 Clay
Monastir TUN W25 Hard
Vero Beach FL, USA W25 Clay
Antalya TUR W15- Livestream C1,2, 3,5 Clay
Cairo EGY W15 Hard

 

W25 Bath – tidsforskel cet -1 time

R32
(766) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. [8] (500) Elena Malygina (EST) 6-3, 2-6, 6-7(2)
(480) Olga Helmi (DEN) vs. (WC) Lauryn John-Baptiste (GBR) 4-6, 5-7

Doubles

1/8-finale: Sofia Nami Samavati (DEN)/Diana Mihail (ROU) v. Paulina Jurkowska/Jessica Matthews (GBR) 6-7(3), 0-6


ITF Junior (uge 2)

Grade 1, Traralgon (AUS) – Hardcourt

Girls singles

R64: (14) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (118) Denise Valente (ITA) 3-6, 3-6


Grade 2, Bratislava (SVK) – Hardcourt

Girls singles

Kvartfinale: [5] (100) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. [4] (82) Julie Struplova (CZE) 6-3, 4-6, 6-4
1/8-finale: [5] (100) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (214) Kristiana Sidorova (RUS) 7-5, 7-6(2)
R32: [5] (100) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (217) June Bjork (SWE) 6-3, 6-0

Girls doubles

Kvartfinale: Mortensen/Semenova vs. Julie Struplova (CZE)/Sara Sarinova (SVK) 2-6, 1-6
1/8-finale: Rebecca Munk Mortensen (DEN)/Anna Semenova (RUS) vs. Liel Marlies Rothensteiner (AUT)/Cara Maria Mester (ROU) 2-6, 4-6


Grade 4, Offenbach (GER) – Hardcourt

Boys singles

Q32: (11329 Christopher Garde (DEN) vs. (WC) Sydney Zick (GER) 6-7(2), 3-6

Boys doubles

Kvartfinale: Garde/Ceuca vs. ?
1/8-finale: (Alt) Christopher Garde (DEN)/Luc Ananda Ceuca (GER) vs. Jasper Camehn/Yannik Kelm (GER) – walkover

Girls singles

R32:
[6] (495) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (798) Fhilippa Faerber (GER) 0-6, 2-6
(853) Laura Brunkel (DEN) vs. (WC) (1096) Victoria Pohle (GER) 2-6, 4-6

Girls doubles

Kvartfinale
Brunkel/Comiskey vs. (1) Anna Linn Puls/Josy Daems (GER)
Jensen/Hazmukova vs. Victoria Pohle/Valentina Steiner (GER)

1/8-finale
(1) Anna Linn Puls/Josy Daems (GER) – bye
Laura Brunkel (DEN)/Addison Comiskey (USA) vs. Alexa Volkov/Antonia Pfeiffer (GER) 6-4, 6-3

Zoe Du Pasquier Jensen (DEN)/Viktorie Hazmukova (CZE) vs. (4) Lilly Pauline Schultz /Martina Markov (GER) 3-6, 7-6(2), [10-8]

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 1)

Cat 3, Siauliai (LTU) – Grus

U14 Boys singles

Kvartfinale: (Q) (252) Asger Sørensen (DEN) vs. [3] (88) Filip Ladman (CZE) 4-6, 0-6

1/8- finale:
(Q) (252) Asger Sørensen (DEN) vs. (191) Aleksandr Monakhov (RUS) 4-6, 6-3, 6-0
(Q) (240) Andreas Pjilip Cort Malee Hansen (DEN) vs. [4] (91) Piotr Kluj (POL) 6-2, 2-6, 3-6

R32
(Q) (252) Asger Sørensen (DEN) vs. (191) Aleksandr Monakhov (RUS) 4-6, 6-3, 6-0
(Q) (240) Andreas Pjilip Cort Malee Hansen (DEN) vs. (707) Dominykas Grusas (LTU) 6-1, 6-1

Qfi:
[4] (240) Andreas Pjilip Cort Malee Hansen (DEN) vs. [10} (371) Aleix Galindo (ESP) 6-1, 6-3
[5] (252) Asger Sørensen (DEN) vs. [13] (420) Danyil Kurochka (UKR) 7-5, 6-1

Q16:
[4] (240) Andreas Pjilip Cort Malee Hansen (DEN) vs. Eriks Masals (LAT) 6-0, 6-2
[5] (252) Asger Sørensen (DEN) vs. Natan Levin (LTU) 6-0, 6-1

U14 Boys doubles

Semifinale: Hansen/Nita vs. Kristofer Karis/Robin Lucas Sirk (EST) 4-6, 3-6
Kvartfinale: Hansen/Nita vs. (1) Piotr Kluj (POL)/Nikolay Andreev (RUS) 6-1, 6-3
1/8-finale: Andreas Pjilip Cort Malee Hansen (DEN)/Eric Maximmilian Nita (ROU) vs. Matas Baksys/Dominykas Grusas (LTU) 6-0, 6-1


UTR turneringer (udvalgte)


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch

 


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Davis Cup – 2022

TV-dækning: Eurosport/Discovery+ – Livestream: https://video.daviscup.com/

Qualifiers 4-5. marts 2022
(1) Frankrig vs. Ecuador 
(2) Spanien vs. Rumænien 
Finland vs. (3) Belgien
(4) USA vs. Columbia
Holland vs. (5) Canada 
Brasilien vs. (6) Tyskland
Slovakiet vs. (7) Italien
(8) Australien vs. Ungarn
Ungarn vs. (9) Kazakhstan
(10) Sverige vs. Japan
(11) Argentina vs. Tjekkiet
(12) Østrig vs. Korea

World Group I Play-offs – 4-5. marts 2022
(1) Chile vs. Slovenien
(2) Indien vs. Danmark

Emner: Indien
(186) Ramkumar Ramanathan – 27
(215) Prajnesh Gunneswaran – 32
(218) Sumit Nagal – 24
(417) Mukund Sasikumar – 24
(559) Saketh Myneni – 34
(D43) Rohan Bopanna – 41
(D120) Divij Sharan – 35
Emner: Danmark
(103) Holger Vitus Nødskov Rune – 18
(227) Mikael Torpegaard – 27
(811) August Holmgren – 23
(895) Christian Sigsgaard – 24
(1010) Johannes Ingildsen – 24
(1256) Benjamin Hannestad – 24
(D94) Frederik Løchte Nielsen – 38

(3) Uzbekistan vs. Tyrkiet
(4) Portugal vs. Polen
Tunesien vs. (5) Boznien/Herzegovina
(6) Israel vs. Sydafkrika
New Zealand vs. (7) Uruguay
(8) Ukraine vs. Barbados
(9) Pakistan vs. Litauen
(10) Peru vs. Bolivien
Schweiz vs. (11) Libanon
Hviderusland vs. (12) Mexico 

World Group I – september 2022
12 nedrykkere fra Qualifiers
12 vindere World Group I Play-offs

Finals 2022 – 21. november – 4. december 2022
1-2 Finals 2021: Rusland, Kroatien
2 wildcards: Storbritannien, Serbien

12 vindere Qualifiers 2022

<< tilbage


Billie Jean King Cup

TV-dækning: https://video.billiejeankingcup.com/
Livescore: https://live.billiejeankingcup.com/en/tie-overview.php/ALL-LIVE


Billie Jean King Cup, Qualifiers 2022 – 15-16. april 2022

Qualifiers 2022 – 15-16. april 2022
(1) Australien vs. Slovakiet
Italien vs. (2) Frankrig
(3) USA vs. Ukraine
(4) Tjekkiet vs. Storbritannien
(5) Hviderusland vs. Belgien
Kazakhstan vs. (6) Tyskland

(7) Canada vs. Letland
Holland vs. (8) Spanien
Polen vs. (9) Rumænien


Finals 2022

No. 1-2 Finals 2021: Rusland, Schweiz – Wildcard(s)
9 vindere af Qualifiers


Group I Europe/Africa – 11-16. april 2022
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker fra Playoff: Serbien, Rumænien *)
*) Rumænien flyttet til Qualifiers


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet,  Danske Spil.)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm

<< tilbage