Verdenseliten hos både WTA og ATP kan følges på TV 2 Sport, Sport X og Play, og det forventes at M25 i Prag med Holger Rune kan følges på livestream

Efter en periode, hvor den nu 18-årige Holger Vitus Nødskov Rune ved hjælp af wildcards har haft muligheder for at konkurrere på både ATP Challenger, ATP 250, 500 og 1000 niveau, vender han for en stund tilbage til ITF Men’s World Tennis Tour, som stadig ofte betegnes som “Futures”.

Årsagen hertil er, at Holgers rangering lige udenfor top 300 i øjeblikket ikke rækker til at deltage i ATP Challengers, hvilket både skyldes et færre antal turneringer som følge af corona-situationen, og at mange af de spillere, der normalt deltager i turneringer i USA og Sydamerika, konkurrerer i de europæiske grusturneringer som optakt til French Open.

Til gengæld er niveauet i M25 så højt, at alle 8 seedede er i top 300, hvorved Holger ikke er seedet i turneringen, hvor han i 1. runde tirsdag møder 23-årige no. 321 Vitaliy Sachko (UKR), som i starten af marts måned vandt en M15 turnering i Slovakiet, og i  slutningen af samme måned var han i finalen ved en ATP Challener i Lugano i Schweiz.

I en eventuel 2. runde kan Holger møde vinderen af opgøret mellem 5. seedede no. 289 Riccardo Bonadio (ITA) og no. (332) Evan Furness (FRA), der fører 2-0 indbyrdes mod italieneren.
I kvartfinalen er en sandsynlig modstander 4. seedede 19-årige no. 279 Chun Hsin Tseng (TPE), der i 2018 som junior vandt både French Open og Wimbledon, og han var samme år finalist ved Australian Open og Junior Finals – samt no. 1 på junior-ranglisten.

775147200AP00024_2018_Frenc
2018 Getty Images – Sebastian Baez og Chun Hsin Tseng efter finalen ved French Open 2018.

Efterfølgende har Tseng måttet sande, at springet fra top-junior til ATP er kæmpestort, og selvom han har fået masser af wildcards, er der stadig lang vej endnu, inden han eventuelt når top 100.

Det forventes, at nogle af kampene kan følges på ITF’s livestream på https://live.itftennis.com/en/live-streams/.

Trængslen for at komme ind i ATP Challengers har desuden betydet, at en rangering som no. 191 ikke var tilstrækkelig til, at Mikael Torpegaard (Torpe) kunne få direkte adgang til hovedturneringen ved ATP Challener i Heilbronn i Tyskland, og derfor måtte han for en sjælden gangs skyld deltager i kvalifikationen, hvor han i 1. runde i lørdags mødte 22-årige Ergi Kirkin (TUR), der havde wildcard.

Torpe har de seneste måneder lidt flere nederlag til væsentligt lavere rangerede spillere, og det samme blev tilfældet mod Kirkin, der vandt med så overbevisende cifre som 6-4, 6-1.

Miikael Torpegaard
Foto: DTF – Mikael Torpegaard

Ligesom i sidste uge i Madrid er der også i top-tennis i denne uge, hvor der afvikles henholdsvis WTA 1000 og ATP 1000 i Rom.
Selvom vinderen af WTA-finalen i Madrid, Aryna Sabalenka måtte gennem 6 kampe, inden titlen var sikret, er hun formentlig mere udhvilet end sin næste modstander Sara Sorribes Tormo (ESP), der mandag mirakuløst vandt årets længste kamp på 3 timer 51 minutter 7-6(4), 6-7(7), 7-5 over Camila Giorgi (ITA), der førte 4-0 i 3. sæt.

Sara Sorribes Tormo
© 2021 Jimmie48 Tennis Photography This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net Una – Sara Sorribes Tormo

Novak Djokovic er seedet 1 foran Rafael Nadal, der i Madrid blev sendt ud i kvartfinalen af Alexander Zverev, og lodtrækningen lægger op til, at de også mødes i kvartfinalen i Rom.

Turneringen dækkes kontinuerligt på TV 2 Play med “worldfeed” fra henholdsvis WTA og ATP, og flere kampe kan desuden følges på TV 2 Sport og Sport X.


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior, Svenske 


WTA Tour – ATP Tour (Uge 19) 


WTA 1000 & ATP 1000Internazionali BNL d’Italia, Rom (ITA) – Grus

TV-dækning:
WTA: WTATV.com, TV 2 Sport/Play
ATP: Tennistv.com, TV 2 Sport X/Play

Resultater WTA

Finale
(15) Iga Swiatek (POL) vs. (9) Karolina Pliskova (CZE) 6-0, 6-0

Semifinale
(15) Iga Swiatek (POL) vs. Cori Gauff (USA) 7-6(3), 6-1, 3-6, 6-2
(9) Karolina Pliskova (CZE) vs. Petra Martic (CRO)

Kvartfinale
Cori Gauff (USA) vs. (1) Ashleigh Barty (AUS) 4-6, 1-2 Ret’d
(5) Elina Svitolina (UKR) vs. (15) Iga Swiatek (POL)
(9) Karolina Pliskova (CZE) vs. Jelena Ostapenko (LAT) 4-6, 7-5, 7-6(1)
Petra Martic (CRO) vs .Jessica Pegula (USA) 7-5, 6-4

1/8-finale
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. Veronika Kudermetova (RUS) 6-3, 6-3
Cori Gauff (USA) vs. (7) Aryna Sabalenka (BLR) 7-5, 6-3
(15) Iga Swiatek (POL) vs. Barbora Krejcikova (CZE) 3-6, 7-6(5), 7-5
(5) Elina Svitolina (UKR) vs. (12) Garbine Muguruza (ESP) 6-4, 6-2
==
(9) Karolina Pliskova (CZE) vs. (Q) Vera Zvonareva (RUS) 7-5, 6-3
Jelena Ostapenko (LAT) vs. Angelique Kerber (GER) 4-6, 6-3, 6-4
Petra Martic (CRO) vs. Nadia Podoroska (ARG) 3-6, 6-1, 6-2
Jessica Pegula (USA) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS) 6-2, 6-4

R32
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. Yaroslava Shvedova (KAZ) 6-4, 6-1
Veronika Kudermetova (RUS) vs. (WC) Caroline Garcia (FRA) 6-4, 6-4
Cori Gauff (USA) vs. Maria Sakkari (GRE) 6-1, 1-6, 6-1
(7) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Sara Sorribes Tormo (ESP) 7-5, 6-1

Barbora Krejcikova (CZE) vs. (4) Sofia Kenin (USA) 6-1, 6-4
(15) Iga Swiatek (POL) vs. Madison Keys (USA) 7-5, 6-1
(12) Garbine Muguruza (ESP) vs. (Q) Bernarda Pera (USA) 2-6, 6-0, 7-5
(5) Elina Svitolina (UKR) vs. Amanda Anisimova (USA) 2-6, 6-3, 6-4
==
(9) Karolina Pliskova (CZE) vs. Anastasija Sevastova (LAT) 6-2, 6-3
(Q) Vera Zvonareva (RUS) vs. (11) Petra Kvitoa (CZE) 6-4, 3-6, 6-4
Jelena Ostapenko (LAT) vs. (Q) Ajla Tomljanovic (AUS) 6-2, 7-6(3)
Angelique Kerber (GER) vs. (3) Simona Halep (ROU) 1-6, 3-3 Ret’d

Nadia Podoroska (ARG) vs. (8) Serena Williams (USA) 7-6(6), 7-5
Petra Martic (CRO) vs. (LL) Kristina Mladenovic (FRA) 7-5, 6-3
Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. (13) Jennifer Brady (USA) – walkover
Jessica Pegula (USA) vs. (2) Naomi Osaka (JPN) 6-7(2), 2-6

R64
(1) Ashleigh Barty (AUS) – bye
Yaroslava Shvedova (KAZ) vs. Martina Trevisan (ITA) 0-6, 7-6(4), 7-6(6)
(WC) Caroline Garcia (FRA) vs. (WC) Elisabetta Cocciaretto (ITA) 7-6(8), 6-2
Veronika Kudermetova (RUS) vs. (14) Elise Mertens (BEL) 4-6, 6-2, 6-3

Maria Sakkari (GRE) vs. (Q) Polona Hercog (SLO) 7-6(6), 3-6, 6-2
Cori Gauff (USA) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 7-5, 4-6, 6-4
Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. Camila Giorgi (ITA) 7-6(4), 6-7(7), 7-5
(7) Aryna Sabalenka (BLR) – bye

(4) Sofia Kenin (USA) – bye
Barbora Krejcikova (CZE) vs. Saisai Zheng (CHN) 6-2, 6-0
Madison Keys (USA) vs. (LL) Sloane Stephens (USA) 4-6, 6-2, 7-5
(15) Iga Swiatek (POL) vs. Alison Riske (USA) 5-4 Ret’d

(12) Garbine Muguruza (ESP) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-1, 6-2
(Q) Bernarda Pera (USA) vs. (Q) Tamara Zidansek (SLO) 6-3, 6-2
Amanda Anisimova (USA) vs. Qiang Wang (CHN) 7-5, 6-3
(5) Elina Svitolina (UKR) – bye
==
(9) Karolina Pliskova (CZE) – bye
Anastasija Sevastova (LAT) vs. Jil Teichmann (SUI) 3-6, 6-1, 6-3
(Q) Vera Zvonareva (RUS) vs. (Q) Christina McHale (USA) 6-3, 6-0
(11) Petra Kvitoa (CZE) vs. Magda Linette (POL) 1-6, 6-0, 6-2

Jelena Ostapenko (LAT) vs. (16) Johanna Konta (GBR) 6-3, 6-1
(Q) Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Marketa Vondrouova (CZE) 6-4, 6-2
Angelique Kerber (GER) vs. (Q) Alize Cornet (FRA) 6-2, 7-5
(3) Simona Halep (ROU) – bye

(8) Serena Williams (USA) – bye
Nadia Podoroska (ARG) vs. (LL) Laura Siegemund (GER) 2-6, 7-6(3), 6-1
Petra Martic (CRO) vs. Shelby Rogers (USA) 5-7, 6-3, 6-4
(LL) Kristina Mladenovic (FRA) vs. (10) Belinda Bencic (SUI) 6-3, 6-4

(13) Jennifer Brady (USA) vs. Shuai Zhang (CHN) 6-1, 6-4
Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. (Q) Marta Kostyuk (UKR) 6-3, 6-1
Jessica Pegula (USA) vs. Daria Kasatkina (RUS) 7-5, 6-3
(2) Naomi Osaka (JPN) – bye

====

Resultater ATP

Finale
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. (1) Novak Djokovic (SRB) 7-5, 1-6, 6-3

Semifinale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Lorenzo Sonego (ITA) -3, 6-7(5), 6-2
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. Reilly Opelka (USA) 6-4, 6-4

Kvartfinale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (5) Stefanos Tsitsipas (GRE) 4-6, 7-5, 7-5
Lorenzo Sonego (ITA) vs. (7) Andrey Rublev (RUS) 3-6, 6-4, 6-3
Reilly Opelka (USA) vs. (Q) Federico Delbonis (ARG) 7-5, 7-6(2)
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. (6) Alexander Zverev (GER) 6-3, 6-4

1/8-finale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (Q) Alejandro Davidovich Fokina (ESP) 6-2, 6-1
(5) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (9) Matteo Berrettini (ITA) 7-6(3), 6-2
Lorenzo Sonego (ITA) vs. (4) Dominic Thiem (AUT) 6-4, 6-7(5), 7-6(5)
(7) Andrey Rublev (RUS) vs. (10) Roberto Bautista Agut (ESP) 6-4, 6-4
==
(Q) Federico Delbonis (ARG) vs. Felix Auger-Aliassime (CAN) 7-6(3), 6-1
Reilly Opelka (USA) vs. Aslan Karatsev (RUS) 7-6(6), 6-4
(6) Alexander Zverev (GER) vs. Kei Nishikori (JPN) 4-6, 6-3, 6-4
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. (13) Denis Shapovalov (CAN) 3-6, 6-4, 7-6(3)

R32
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Taylor Harry Fritz (USA) 6-3, 7-6(5)
(Q) Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. (Q) Cameron Norrie (GBR) 6-2, 6-3
(9) Matteo Berrettini (ITA) vs. John Millman (AUS) 6-4, 6-2
(5) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Marin Cilic (CRO) 7-5, 6-2

(4) Dominic Thiem (AUT) vs. Marton Fucsovics (HUN) 3-6, 7-6(5), 6-0
Lorenzo Sonego (ITA) vs. Gianluca Mager (ITA) 6-4, 6-4
(10) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Cristian Garin (CHI) 7-6(5), 6-3
(7) Andrey Rublev (RUS) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 6-7(7), 6-1, 6-4
==
Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (8) Diego Schwartzman (ARG) 6-1, 6-3
(Q) Federico Delbonis (ARG) vs. (12) David Goffin (BEL) 6-2, 6-1
Reilly Opelka (USA) vs. Lorenzo Musetti (ITA) 6-4, 6-4
Aslan Karatsev (RUS) vs. (3) Daniil Medvedev (RUS) 6-2, 6-4

(6) Alexander Zverev (GER) vs. (Q) Hugo Dellien (BOL) 6-2, 6-2
Kei Nishikori (JPN) vs. (11) Pablo Carreno Busta (ESP) – walkover
(13) Denis Shapovalov (CAN) vs. Stefano Travaglia (ITA) 7-6(2), 6-3
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. Jannik Sinner (ITA) 7-5, 6-4

R64
(1) Novak Djokovic (SRB) – bye
Taylor Harry Fritz (USA) vs. Daniel Evans (GBR) 6-3, 6-2
(Q) Cameron Norrie (GBR) vs. (Q) Roberto Carballes Baena (ESP) 6-4, 6-4
(Q) Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. (16) Grigor Dimitrov (BUL) 6-4, 7-6(2)

(9) Matteo Berrettini (ITA) vs. Nikoloz Basilashvili (GEO) 4-6, 6-2, 6-4
John Millman (AUS) vs. Dusan Lajovic (SRB) 6-3, 6-4
Marin Cilic (CRO) vs. Alexander Bublik (KAZ) 4-6, 6-2, 6-3
(5) Stefanos Tsitsipas (GRE) – bye

(4) Dominic Thiem (AUT) – bye
Marton Fucsovics (HUN) vs. (LL) Yoshihito Nishioka (JPN) 6-0, 6-2
Gianluca Mager (ITA) vs. Alex De Minaur (AUS) 6-4, 6-3
Lorenzo Sonego (ITA) vs. (14) Gael Monfils (FRA) 6-4, 5-7, 6-4

(10) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (Q) Tommy Paul (USA) 6-3, 6-4
Cristian Garin (CHI) vs. Lloyd George Harris (RSA) 7-5, 6-2
Jan-Lennard Struff (GER) vs. (LL) Aljaz Bedene (SLO) 6-3, 6-1
(7) Andrey Rublev (RUS) – bye
==
(8) Diego Schwartzman (ARG) – bye
Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Filip Krajinovic (SRB) 6-3, 6-7(5), 6-4
(Q) Federico Delbonis (ARG) vs. Karen Khachanov (RUS) 3-6, 6-4, 6-0
(12) David Goffin (BEL) vs. Salvatore Caruso (ITA) 6-4, 6-1

Lorenzo Musetti (ITA) vs. (15) Hubert Hurkacz (POL) 6-4, 2-0 Ret’d
Reilly Opelka (USA) vs. Richard Gasquet (FRA) 6-1, 7-5
Aslan Karatsev (RUS) vs. Miomir Kecmanovic (SRB) 7-6(2), 6-4
(3) Daniil Medvedev (RUS) – bye

(6) Alexander Zverev (GER) – bye
(Q) Hugo Dellien (BOL) vs. Adrian Mannarino (FRA) 2-6, 7-5, 6-2
Kei Nishikori (JPN) vs. Fabio Fognini (ITA) 6-3, 6-4
(11) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Laslo Djere (SRB) 4-6, 6-3, 6-1

(13) Denis Shapovalov (CAN) vs. (Q) Kamil Majchrzak (POL) 6-1, 6-3
Stefano Travaglia (ITA) vs. Benoit Paire (FRA) 6-4, 6-3
Jannik Sinner (ITA) vs. Ugo Humbert (FRA) 6-2, 6-4
(2) Rafael Nadal (ESP) – bye


ATP Challenger (uge 19)

Place Country Category Surface
Heilbronn GER ATP Challenger €88K Clay
Zagreb CRO ATP Challenger €44K Clay

 

Heilbronn

Q16: [2] (191) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (WC) (401) Ergi Kirkin (TUR) 4-6, 1-6

Livestream/ATP


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 19)

Place Country Category Surface
Prague CZE M25 – Livestream C6 (CC)+C5 Clay
Antalya TUR M15 Clay
Jerusalem ISR M15 Hard
Monastir TUN M15 Hard
Prijedor BIH M15 – Livestream C1+C2 Clay
Troisdorf GER M15 – Livestream C3+C4 Clay
Valldoreix ESP M15 Clay

 

M25 Prag

Finale
(305) Manuel Guinard (FRA)  vs. (323) Jack Draper (GBR) 6-4, 6-3

Semifinale
(323) Jack Draper (GBR) vs. (WC) (800) Dalibor Svrcina (CZE) 6-7(5), 7-5, 6-2
(305) Manuel Guinard (FRA) vs. [4] (279) Chun Hsin Tseng (TPE) 6-2, 6-1

Kvartfinale
(323) Jack Draper (GBR) vs. [1] (224) Thai-Son Kwiatkowski (USA) 6-3, 7-5
(WC) (800) Dalibor Svrcina (CZE) vs. [8] (303) Lucas Miedler (AUT) 6-2, 6-0
[4] (279) Chun Hsin Tseng (TPE) vs. [5] (289) Riccardo Bonadio (ITA) 6-2, 7-6(4)
(305) Manuel Guinard (FRA) vs. [7] (294) Jiri Lehecka (CZE) 6-7(4), 6-4, 6-3

1/8-finale (nederste halvdel)
(JE) (314) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [5] (289) Riccardo Bonadio (ITA) 2-6, 6-4, 2-6
[4] (279) Chun Hsin Tseng (TPE) vs. (320) Sasikumar Mukund (IND) 6-3, 6-3
[7] (294) Jiri Lehecka (CZE) vs. (324) Jesper De Jong NED) 6-4, 6-4
(305) Manuel Guinard (FRA) vs. (330) Viktor Galovic (CRO) 6-4, 5-7, 6-4

R32 (nederste halvdel)
[5] (289) Riccardo Bonadio (ITA) vs. (332) Evan Furness (FRA) 6-4, 7-5
(JE) (314) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (322) Vitaliy Sachko (UKR) 6-1, 1-6, 7-6(2)
(320) Sasikumar Mukund (IND) vs. (Q) (375) Vaclav Safranek (CZE) 3-1 Ret’d
[4] (279) Chun Hsin Tseng (TPE) vs. (WC) (990) Martin Krumich (CZE) 6-1, 6-4

[7] (294) Jiri Lehecka (CZE) vs. (357) Viktor Durasovic (NOR) 6-3, 6-3
(324) Jesper De Jong NED) vs. (363) Nikolas Sanchez Izquierdo (ESP) 6-4, 2-6, 7-6(4)
(305) Manuel Guinard (FRA) vs. (344) Uladzimir Ignatik (BLR) 6-4, 5-7, 6-4
(330) Viktor Galovic (CRO) vs. [2] (270) Vit Kopriva (CZE) 7-5, 6-3


M15 Antalya

1/8-finale: (JR) Leo Borg (SWE) vs. (436) Timofey Skatov (KAZ) 2-6, 1-6
R32: (JR) Leo Borg (SWE) vs. (604) Fermin Tenti (ARG) 7-6(3), 6-0

<< tilbage


ITF Women (uge 19)

Place Country Category Surface
Bonita Springs FL, USA W100 – Livestream CC+C18 Clay
La Bisbal D’emporda ESP W60+H – Livestream CC+C2 Clay
Saint-Gaudens FRA W60 –  Livestream CC+C1+C2
https://openst-gaudens.fr/video.html
Clay
Salinas ECU W25 – Livestream CC+C4 Hard
Antaya TUR W15 Clay
Jerusalem ISR W15 Hard
Monastir TUN W15 Hard

 


W15 Monastir
Tidsforskel: cet -1 time

Singles

Finale
[1] (442) Anna Kubareva (BLR) vs. (811) Olga Helmi (DEN)

Semifinale:
[1] (442) Anna Kubareva (BLR) vs. [3] (498) Miharu Imanishi (JPN) 6-3, 6-1
(811) Olga Helmi (DEN) vs. [2] (489) Anastasia Kulikova (FIN) 5-7, 3-6

Kvartfinale: (811) Olga Helmi (DEN) vs. [5] (524) Erika Sema (JPN) 6-2, 3-6, 6-4
1/8-finale: (811) Olga Helmi (DEN) vs. [4] (497) Dasha Ivanova (USA) 6-4, 6-4

R32
(WC) (1208) Olivia Gram (DEN) vs. [3] (498) Miharu Imanishi (JPN) 1-6, 0-6
(811) Olga Helmi (DEN) vs. (865) Lauren Proctor (USA) 6-3, 4-6, 6-2

Doubles

Kvartfinale: Himeno Sakatsume/Ayumi Koshiishi (JPN) vs. Gram/Perez Garcia – walkover
1/8-finale: (4) Olivia Gram (DEN)/Maria Paulina Perez Garcia (COL) vs. Katsiaryna Skachkova (BLR)/Joanna Zawadzka (POL) 6-3, 2-6, [11-9]

<< tilbage


ITF Junior (uge 19)

Grade 2, 41. INTERNATIONAL SPRING BOWL 2021, Tribuswinkel (AUT) – Grus

Girls singles

1/8-finale: (99) Clarine Lerby (NED) vs. (67) Natasja Schunk (GER) 1-6, 2-6
R32: (99) Clarine Lerby (NED) vs. (WC) (1491) Anna Lena Ebster (AUT) 6-0, 6-2


Grade 4, ITF J4 FAMAGUSTA JUNIOR CUP 2021, Limassol (CYP) – Hardcourt

Girls singles

R32: (Q) Emma Timm Neergaard (DEN) vs. [3] (883) Mia Liepert (AUT) 0-6, 0-6

Qfi: Emma Timm Neergaard (DEN) vs. [3] (2285) Youmna Fayssal (LBN) 6-0, 6-3
Q16: Emma Timm Neergaard (DEN) vs. Iliana Terry (CYP) 6-3, 6-4


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 19)

Cat 3, Szczecin Open 2021 (POL) – Grus

U14 Boys singles

Semifinale: (210) Emanuel Grau Kristensen (DEN) vs. [4] (78) Max Schoenhaus (GER) 6-2, 3-6, 4-6
Kvartfinale: (210) Emanuel Grau Kristensen (DEN) vs. (Q) (290) Jan Sykora (CZE) 6-0, 6-1
1/8-finale: (210) Emanuel Grau Kristensen (DEN) vs. (WC) (416) Aleksander Blus (POL) 4-6, 6-4, 6-3
R32: (210) Emanuel Grau Kristensen (DEN) vs. [6] (136) Filip Kosinski (POL) 2-6, 6-3, 6-0

U14 Girls singles

R32
(713) Meline Lataste (FRA) vs. (Q) (530) Augusta Lucia Grau Kristensen (DEN) 3-2 Ret’d

Qfi: [5] (530) Augusta Lucia Grau Kristensen (DEN) vs. [11] (675) Luisa Gavrilousta (GER) 6-1, 6-2
Q16: [5] (530) Augusta Lucia Grau Kristensen (DEN) vs. Barbora Dopplerova (CZE) 7-6(2), 6-4


Cat 2, Airok Viljandi Open U12 (EST) – Grus

BS12 – Boys Singles 12 Playoff

Finale: Andreas Philip Cort Malee Hansen (DEN) vs. Luca Iliescu (FRA) 6-1, 6-0
Semfinale: Andreas Philip Cort Malee Hansen (DEN) vs. Nikita Smirnov (EST) 6-3, 3-6, [10-5]
Kvartfinale: Andreas Philip Cort Malee Hansen (DEN) vs. Ken Ink (EST) 6-3, 6-3

BS12 – Group E

Andreas Philip Cort Malee Hansen (DEN) vs. (Q) Illimar Hanni (EST) 6-0, 6-0
Andreas Philip Cort Malee Hansen (DEN) vs. Jegors Harritonovs (LAT) 6-1, 6-2
Andreas Philip Cort Malee Hansen (DEN) vs. Luukas Raudkiv (EST) 2-6, 6-3, [10-6]


WTA Challenger/125K 

<< tilbage


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Davis Cup

Finals 2021 – 22-28. november 2021

Livestream: https://video.daviscup.com/

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland
Wildcards: Serbien og Frankrig
Vindere af Qualifiers: Australien, Østrig, Colombia, Kroatien, Tjekkiet, Ecuador, Tyskland, Ungarn, Italien, Kazakhstan, Sverige, USA
Group A: (1) Spanien, Rusland, Ecuador
Group B: (2) Canada, Kazakhstan, Sverige
Group C: (3) Frankrig, Storbritannien, Tjekkiet
Gorup D: (4) Kroatien, Australien, Ungarn
Group E: (5) USA, Italien, Colombia
Group F: (6) Serbien, Tyskland, Østrig


World Group I 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Taberne Qualifiers og vinderne World Group I Play-offs
Bolivia vs. (1) Belgien
(2) Argentina vs. Hviderusland
Pakistan vs. (3) Japan 0-4
Uruguay vs. (4) Holland
Slovakiet vs. (5) Chile
Finland vs. (6) Indien
Norge vs. (7) Uzbekistan
Libanon vs. (8) Brazilien
New Zealand vs. (9) Korea
Rumænien vs. (10) Portugal
Peru vs. (11) Bosnien/Herzegovina
Ukraine vs. (12) Israel 3-2


World Group II 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Taberne af World Group I Play-offs samt vinderne World Group II Play-offs:
Zimbabwe vs. Kina
Bulgarien vs. Mexico 1-3
Schweiz vs. Estland
Tunesien vs. Dominikanske Republik
Grækennland vs. Lithauen
Danmark vs. Thailand
Polen vs. El Salvador 3-1
Slovenien vs. Paraguay
Tyrkiet vs. Letland
Venezuela vs. Sydafrika
Taipei vs. Marokko
Barbados vs. Indonesien


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/
Livescore: https://live.fedcup.com/en/


Billie Jean King Cup Finals 2021 – udsat fra 2020
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, Vindere Qualifiers 2020
Group A: (1) Frankrig, Rusland, Ungarn

Group B: (2) Australien, Hviderusland, Belgien
Group C: (3) USA, Spanien, Slovakiet
Group D: (4) Tjekkiet, Tyskland, Schweiz


Qualifiers 2022 – ikke fastsat

8 vindere af Play-offs 2021: Polen, Storbrittannien, Canada, Letland, Ukraine, Italien, Kazakhstan, Holland
8 vindere fra Group I 2022:


Group I Europe/Africa – 2022
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker fra Playoff: Serbien, Rumænien


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm