Flere af de danske Davis Cup spillere er i ilden ved ATP 500, ATP 250, ATP Challenger og ITF M15

Hvis man har fulgt både 2002 og 2003 årgangene i international juniortennis har de største forventninger været knyttet til Italiens Lorenzo Musetti, der fyldte 19 år i starten af året, og de to 17-årige Holger Vitus Nødskov Rune og Spaniens Carlos Alcaraz Garfia, som begge fylder 18 om kort tid.
Det er højst sandsynligt, at netop disse 3 navne i fremtiden ofte vil være trækplastre ved store tennisturneringer, men allerede på 2. dagen ved dette års udgave ATP 500 turneringen Barcelona Open Banc Sabadell er de alle på plakaten på anlæggets fornemste bane Pista Rafa Nadal.

Både Musetti og Alcaraz har fået wildcard til hovedturneringen, mens Holger fik wildcard til kvalifikationen, hvor han efter eget udsagn ikke spillede “gudetennis”, men alligevel rakte indsatsen det til en sikker 6-0, 6-2 sejr over Mikael Ymer (SWE) og en yderst kneben sejr efter en gyser-afslutning mod Peter Gojowczyk (GER), inden han for 5. gang i løbet af et par måneder deltager i en ATP hovedrunde.

ATP 500 Barcelona: Holger Rune comeback efter 2-5 og udveksling af gaver

Holger undgår ikke at være “underdog”, når han møder Albert Ramos-Vinolas (ESP), selvom han havde ham på krogen i Holgers ATP debut i Buenos Aires, og hvis det alligevel lykkes at få revanche, vil han også være “underdog” i en eventuel 2. runde mod 17. seedede Adrian Mannarino (FRA), der overtog Casper Ruuds plads i lodtrækningen, da nordmanden meldte afbud.

Det bør dog ikke helt udelukkes på forhånd, at Holger finder sit bedste spil frem og spiller sig videre til 1/8-finalen, hvor han med al sandsynlighed kan møde 3. seedede Andrey Rublev (RUS), der i Monte-Carlo sendte selveste Rafael Nadal ud af turneringen efter spil i opvisningsstil.

Monte-Carlo 2021
Foto: Privat – Holger RUne efter træning med Andrey Rublev

Rublev kan i kvartfinalen møde 5. seedede Roberto Bautista Agut eller 11. seedede Jannik Sinner, der sammen med sin landsmand Lorenzo Musetti er de eneste teenagere i top 100, og i en eventuel semifinale kan Rublev måske få mulighed for revanche fra finalen i Monte-Carlo mod 2. seedede Stefanos Tsitsipas, der i 2. runde møder formstærke Jaume Munar (ESP), og i 1/8-finalen 14. seedede Alex De Minaur (AUS).

I kvartfinalen kan Tsitsipas forvente canadisk modstand, hvis 7. seedede Denis Shapovalov eller 10. seedede Felix Auger-Aliassime spiller sig videre.
Shapovalov møder i 2. runde Jeremy Chardy (FRA) og Auger-Aliassime møder vinderen af tirsdagens generations-opgør mellem Musetti og den 20 år ældre Feliciano Lopez (ESP), der nærmer sig de 40 år.

I øverste halvdel ville der normalt ikke være tvivl om, at 1. seedede Nadal når frem til semifinalen, men Rublev har vist, at gruskongen ikke er usårlig, selvom det er svært at pege på, hvem der kan true ham i øverste halvdel af lodtrækningen, hvor han i 1/8-finalen kan møde 13. seedede Cristian Garin (CHI) eller Kei Nishikori (JPN), der var tæt på exit mod Guido Pella (ARG), der dog ikke fik lukket kampen i 2. sæt, så japaneren vandt 4-6, 7-6(4), 6-2.

Nadal kan i kvartfinalen møde 12. seedede Karen Khachanov (RUS) eller 8. seedede David Goffin (BEL), med mindre Cameron Norrie (GBR) eller Pierre-Hugues Herbert (FRA) overrumpler dem.

I den 2/4 af lodtrækningen møder Alcaraz i 1. runde 23-årige Frances Tiafoe (USA), og hvis den unge spanier rammer samme niveau som i Marbella, hvor han nåede semifinalen, vil han også have en rimelig chance i 2. runde mod 4. seedede Diego Schwartzman.
I en eventuel 1/8-finalen kan han dog få problemer, hvis 16. seedede Daniel Evans (GBR) finder de samme takter frem som i Monte-Carlo, hvor han senstionelt vandt over Novak Djokovic og fulgte op med sejr over David Goffin, inden Tsitsipas vandt 6-2, 6-1 i semifinalen.
I samme 4. del findes både 6. seedede Pablo Carreno Busta (ESP) og 9. seedede Fabio Fognini (ITA), hvor man ikke altid kan vide, hvad der er i vente.

Turneringen i Barcelona kan følges på TV 2 Sport X, og sideløbende kan man på TV 2 Play følge ATP 250 turneringen Serbia Open, hvor Novak Djokovic er topnavnet i hjemlandet.
I samme turnering indleder Frederik Løchte Nielsen samarbejdet med Andres Molteni (ARG), men der bliver ikke produceret TV-signal, og derfor kan TV 2 Sport ikke vise doubler, som til gengæld kan følges på livestream fra nogle af betting-selskaberne.

TV 2 Play viser i ugens løb kampe fra WTA 500 turneringen Porsche Tennis Grandprix i Stuttgart, og fra torsdag vises endvidere kampe fra WTA 250 i Istanbul.

Mikael Torpegaard “snaps a 5 match losing streak”

Denne overskrift er hentet fra Resultina, som er et velegnet redskab til at følge med i resultaterne for de spillere, som man ønsker at holde øje med, når de spiller internationale turneringer.
Hvis man scroller ned over resultaterne for Mikael Torpegaard (Torpe), er de 5 seneste kampe endt med nederlag, hvoraf de seneste 3 var mod væsentligt lavere rangerede spillere, og i alle tilfælde blev kampene spillet hardcourt underlag.

I denne uge deltager Torpe for en sjælden gangs skyld i en turnering på grus ved Tallahassee Challenger i Florida, hvor det omsider igen lykkedes at forlade banen som vinder af en kamp, da Torpe vandt 7-6(1), 7-5 over 33-årige no. 322 Thomaz Bellucci (BRA), der for godt 10 år siden var no. 21 på ATP-ranglisten.

Torpe møder i 2. runde igen en brasilianer med en lignende rangering, 27-årige no. 315 Pedro Sakamoto

Christian Sigsgaard forsøger igen kval til M15

De førnævnte danske spillere, som desuden ses på det øverste billede, er selvskrevne deltagere på Danmarks Davis Cup hold, hvor Torpe og Holger forventes at spille singlerne, mens Løchte fortsat formodes at være sikker på doublen, og som nævnt bliver der mulighed for at følge dem alle 3 på enten TV eller livestream.

Det samme gælder 24-årige Christian Sigsgaard (Sigs), der ligeledes er en del af Davis Cup truppen.
Efter endt college, hvor Sigs markerede sig fornemt, har det været planen, at han ville spille på ITF Men’s World Tennis Tour, men corona-pandemien har gjort det ekstra besværligt at få adgang til mange turneringer, og i de 3 i første forsøg i 2021 ved en M15 på Mallorca og 2 M15 i Sharm El Sheikh er det endnu ikke lykkedes for Sigs at optjene point til ATP-ranglisten.

I denne uge gør Sigs endnu et forsøg i Sibenik i Kroatien, hvor han har vundet de første 2 kampe i kvalifikationen, og tirsdag kl. 10 spiller han kvalfinale mod 6. seedede Domagoj Biljesko (CRO) på Court 5, og da der er livestream fra både Court 4 og 5, kan kampen følges på – https://live.itftennis.com/en/live-streams/.

Foto: Morten Olsen/Dansk Tennis Forbund – Christian Sigsgaard

TV-kampe/streaming og resultater

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior, Svenske


WTA Tour – ATP Tour (Uge 16) 

ATP 500, Barcelona Open Banc Sabadell (ESP) – Grus

TV-dækning: Tennistv.com, TV 2 Sport X/Play

Finale
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. (2) Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-4, 6-7(6), 7-5

Semifinale
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. (6) Pablo Carreno Busta (ESP) 6-3, 6-2
(2) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (11) Jannik Sinner (ITA) 6-3, 6-3

Kvartfinale
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. Cameron Norrie (GBR) 6-1, 6-4
(6) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (4) Diego Schwartzman (ARG) 6-4, 3-6, 7-5
(11) Jannik Sinner (ITA) vs. (3) Andrey Rublev (RUS) 6-2, 7-6(6)
(2) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (10) Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-3, 6-3

1/8-finale
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. Kei Nishikori (JPN) 6-0, 2-6, 6-2
Cameron Norrie (GBR) vs. (8) David Goffin (BEL) 6-0, 3-5 Ret’d
(4) Diego Schwartzman (ARG) vs. Corentin Moutet (FRA) 6-4, 6-2
(6) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (Q) (146) Bernabe Zapata Miralles (ESP) 6-3, 6-4
==
(11) Jannik Sinner (ITA) vs. (5) Roberto Bautista Agut (ESP) 7-6(9), 6-2
(3) Andrey Rublev (RUS) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-4, 6-7(4), 6-4
(10) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (7) Denis Shapovalov (CAN) 6-2, 6-3
(2) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (14) Alex De Minaur (AUS) 7-5, 6-3

R32
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. (Q) (111) Ilya Ivashka (BLR) 3-6, 6-2, 6-4
Kei Nishikori (JPN) vs. (13) Cristian Garin (CHI) 7-6(5), 4-6, 6-1
Cameron Norrie (GBR) vs. (12) Karen Khachanov (RUS) 6-4, 3-6, 6-3
(8) David Goffin (BEL) vs. Pierre-Hugues Herbert (FRA) 6-2, 6-4

(4) Diego Schwartzman (ARG) vs. Frances Tiafoe (USA) 3-6, 7-5, 6-1
Corentin Moutet (FRA) vs. (16) Daniel Evans (GBR) 6-4, 5-7, 6-3
(Q) (146) Bernabe Zapata Miralles (ESP) vs. (9) Fabio Fognini (ITA) 6-0, 4-4 Def.
(6) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Jordan Thompson (AUS) 6-4, 6-0
==
(5) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Pablo Andujar (ESP) 6-4, 6-0
(11) Jannik Sinner (ITA) vs. Egor Gerasimov (BLR) 6-3, 6-2
Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (17) Adrian Mannarino (FRA) 6-4, 6-4
(3) Andrey Rublev (RUS) vs. (LL) (136) Federico Gaio (ITA) 6-4, 6-3

(7) Denis Shapovalov (CAN) vs. Jeremy Chardy (FRA) 6-3, 7-5
(10) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Lorenzo Musetti (ITA) 4-6, 6-3, 6-0
(14) Alex De Minaur (AUS) vs. Alexander Bublik (KAZ) 7-6(3), 6-2
(2) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Jaume Munar (ESP) 6-0, 6-2

R64
(1) Rafael Nadal (ESP) – bye
(Q) (111) Ilya Ivashka (BLR) vs. (Q) (143) Tallon Griekspoor (NED) 6-3, 6-1
Kei Nishikori (JPN) vs. Guido Pella (ARG) 4-6, 7-6(4), 6-2
(13) Cristian Garin (CHI) – bye

(12) Karen Khachanov (RUS) – bye
Cameron Norrie (GBR) vs. Salvatore Caruso (ITA) 6-1, 6-2
Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. (Q) (135) Sumit Nagal (IND) 7-5, 6-0
(8) David Goffin (BEL) – bye

(4) Diego Schwartzman (ARG) – bye
Frances Tiafoe (USA) vs. Carlos Alcaraz Garfia (ESP) 6-4, 7-6(2)
Corentin Moutet (FRA) vs. Dominik Koepfer (GER) 7-5, 6-2
(16) Daniel Evans (GBR) – bye

(9) Fabio Fognini (ITA) – bye
(Q) (146) Bernabe Zapata Miralles (ESP) vs. (Q) (481) Andrey Kuznetsov (RUS) 6-7(4), 7-5, 6-1
Jordan Thompson (AUS) vs. Richard Gasquet (FRA) 7-6(5), 4-6, 7-6(3)
(6) Pablo Carreno Busta (ESP) – bye
==
(5) Roberto Bautista Agut (ESP) – bye
Pablo Andujar (ESP) vs. Gilles Simon (FRA) 6-1, 3-6, 6-3
Egor Gerasimov (BLR) vs. Jo-wilfried Tsonga (FRA) 7-5, 6-1
(11) Jannik Sinner (ITA) – bye

(17) Adrian Mannarino (FRA) – bye
(Q) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) 7-6(2), 1-6, 6-7(2)
(LL) (136) Federico Gaio (ITA) vs. Benoit Paire (FRA) 7-5, 6-3
(3) Andrey Rublev (RUS) – bye

(7) Denis Shapovalov (CAN) – bye
Jeremy Chardy (FRA) vs. Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-4, 3-6, 6-3
Lorenzo Musetti (ITA) vs. Feliciano Lopez (ESP) 6-4, 6-3
(10) Felix Auger-Aliassime (CAN) – bye

(14) Alex De Minaur (AUS) – bye
Alexander Bublik (KAZ) vs. Alejandro Davidovich Fokina (ESP) 2-6, 7-5, 6-2
Jaume Munar (ESP) vs. Thiago Monteiro (BRA) 6-3, 7-5
(2) Stefanos Tsitsipas (GRE) – bye

Qfi
(146) Bernabe Zapata Miralles (ESP) vs. (WC) (294) Pedro Cachin (ARG) 7-5, 6-3
(WC) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [7] (130) Peter Gojowczyk (GER) 3-6, 6-3, 7-5
[9] (135) Sumit Nagal (IND) vs. (171) Thomas fabbiano (ITA) 7-6, 6-3
(143) Tallon Griekspoor (NED) vs. (WC) (293) Carlos Gimeno Valero (ESP) 6-7, 7-6, 6-3
(PR) (481) Andrey Kuznetsov (RUS) vs. (153) Botic Van De Zandschulp (NED) 6-3, 6-2
[6] (111) Ilya Ivashka (BLR) vs. [10] (136) Federico Gaio (ITA) 6-3, 6-2

Q16 (udvalgte)
(WC) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [2] (95) Mikael Ymer (SWE) 6-0, 6-2
[7] (130) Peter Gojowczyk (GER) vs. (165) Mohamed Safwat (EGY) 6-4, 6-0


ATP 250, Serbia Open, Beograd (SRB) – Grus

TV-dækning: Tennistv.com, TV 2 Play

Finale
(2) Matteo Berrettini (ITA) vs. (3) Aslan Karatsev (RUS) 6-1, 3-6, 7-6(0)

Semifinale
(3) Aslan Karatsev (RUS) vs. (1) Novak Djokovic (SRB) 7-5, 4-6, 6-4
(2) Matteo Berrettini (ITA) vs. (LL) Taro Daniel (JPN) 6-1, 6-7(5), 6-0

Kvartfinale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (8) Miomir Kecmanovic (SRB) 6-1, 6-3
(3) Aslan Karatsev (RUS) vs. (Q) Gianluca Mager (ITA) 6-3, 6-4
(LL) Taro Daniel (JPN) vs. Federico Delbonis (ARG) 4-6, 6-1, 7-5
(2) Matteo Berrettini (ITA) vs. (5) Filip Krajinovic (SRB) 6-4, 6-4

1/8-finale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Soon Woo Kwon (KOR) 6-1, 6-3
(8) Miomir Kecmanovic (SRB) vs. (Q) Arthur Rinderknech (FRA) 6-3, 3-6, 6-3
(3) Aslan Karatsev (RUS) vs. Aljaz Bedene (SLO) 6-3, 4-6, 7-6(5)
(Q) Gianluca Mager (ITA) vs. Alexei Popyrin (AUS) 7-5, 6-2
==
(LL) Taro Daniel (JPN) vs. (7) John Millman (AUS) 3-6, 6-2, 6-3
Federico Delbonis (ARG) vs. (4) Dusan Lajovic (SRB) 6-3, 2-6, 6-4
(5) Filip Krajinovic (SRB) vs. Nikola Milojevic (SRB) 6-1, 6-1
(2) Matteo Berrettini (ITA) vs. Marco Cecchinato (ITA) 6-4, 6-3

R32
(1) Novak Djokovic (SRB) – bye
Soon Woo Kwon (KOR) vs. (LL) Roberto Carballes Baena (ESP) 6-3, 7-5
(Q) Arthur Rinderknech (FRA) vs. Juan Ignacio Londero (ARG) 6-1, 7-5
(8) Miomir Kecmanovic (SRB) vs. (Q) Facundo Bagnis (ARG) 7-6(5), 7-6(4)

(3) Aslan Karatsev (RUS) – bye
Aljaz Bedene (SLO) vs. Sebastian Korda (USA) 7-5, 1-6, 7-6(5)
Alexei Popyrin (AUS) vs. (Q) Francisco Cerundolo (ARG)
(Q) Gianluca Mager (ITA) vs. (9) Laslo Djere (SRB) 6-4, 6-3
==
(7) John Millman (AUS) vs. Danilo Petrovic (SRB) 7-5, 6-4
(LL) Taro Daniel (JPN) vs. (LL) Joao Sousa (POR) 7-5, 6-3
Federico Delbonis (ARG) vs. Ricardas Berankis (LTU) 6-4, 3-6, 6-1
(4) Dusan Lajovic (SRB) – bye

(5) Filip Krajinovic (SRB) vs. Stefano Travaglia (ITA) 7-5, 5-7, 6-3
Nikola Milojevic (SRB) vs. Federico Coria (ARG) 6-4, 6-0
Marco Cecchinato (ITA) vs. Viktor Troicki (SRB) 6-1, 6-4
(2) Matteo Berrettini (ITA) – bye

Doubles

1/8-finale
Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Andres Molteni (ARG) vs. Andrea Vavassori/Matteo Berrettini (ITA) 4-6, 2-6


WTA 500, Porsche Tennis Grand Prix, Stuttgart (GER) – Grus

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Sport/Play

Finale
(1 Ashleigh Barty (AUS) vs. (5) Aryna Sabalenka (BLR) 3-6, 6-0, 6-3

Semifinale
(1 Ashleigh Barty (AUS) vs. (4) Elina Svitolina (UKR) 4-6, 7-6(5), 6-2
(5) Aryna Sabalenka (BLR) vs. (2) Simona Halep (ROU) 6-3, 6-2

Kvartfinale
(1 Ashleigh Barty (AUS) vs. (6) Karolina Pliskova (CZE) 2-6, 6-1, 7-5
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. (7) Petra Kvitova (CZE) 6-7(4), 7-5, 6-2
(5) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Anett Kontaveit (EST) 7-5, 4-6, 6-1
(2) Simona Halep (ROU) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS) 6-1, 6-4

1/8-finale
(1 Ashleigh Barty (AUS) vs. Laura Siegemund (GER) 6-0, 7-5
(6) Karolina Pliskova (CZE) vs. Jelena Ostapenko (LAT) 6-7(7), 6-4, 6-3
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. Angelique Kerber (GER) 7-6(4), 6-3
(7) Petra Kvitova (CZE) vs. Maria Sakkari (GRE) 6-3, 3-6, 6-3
==
(5) Aryna Sabalenka (BLR) vs. (Q) Anna-Lena Friedsam (GER) 6-4, 6-2
Anett Kontaveit (EST) vs. (3) Sofia Kenin (USA) 7-5, 6-4
Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. (8) Belinda Bencic (SUI) 6-1, 7-5
(2) Simona Halep (ROU) vs. Marketa Vondrousova (CZE) 6-1, 6-3

R32
(1 Ashleigh Barty (AUS) – bye
Laura Siegemund (GER) vs. (Q) Mona Barthel (GER) 6-4, 3-6, 6-1
Jelena Ostapenko (LAT) vs. (Q) Steanie Voegele (SUI) 6-4, 7-5
(6) Karolina Pliskova (CZE) vs. (LL) Tamara Korpatsch (GER) 7-5, 3-6, 6-3

(4) Elina Svitolina (UKR) – bye
Angelique Kerber (GER) vs. (LL) Ekaterine Gorgodze (GEO) 6-2, 6-2
Maria Sakkari (GRE) vs. Andrea Petkovic (GER) 6-2, 6-2
(7) Petra Kvitova (CZE) vs. Jennifer Brady (USA) 6-4, 6-3
==
(5) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Shuai Zhang (CHN) 6-2, 6-2
(Q) Anna-Lena Friedsam (GER) vs. (Q) Ulrikke Eikeri (NOR) 6-2, 6-0
Anett Kontaveit (EST) vs. (Q) Julia Middendorf (GER) 6-2, 6-3
(3) Sofia Kenin (USA) – bye

(8) Belinda Bencic (SUI) vs. Karolina Muchova (CZE) 6-4, 6-2
Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. Karolina Muchova (CZE) 4-6, 6-2, 6-3
Marketa Vondrousova (CZE) vs. Marie Bouzkova (CZE) 6-1, 7-6(6)
(2) Simona Halep (ROU) – bye

Qfi
Natasja Schunk (GER) vs. Noma Akugue Noha (GER) 6-0, 6-4
(7) Mona Barthel (GER) vs. (2) Varvara Gracheva (RUS) 6-2, 3-6, 6-3
Ulrikke Eikeri (NOR) vs. (Alt) Angelica Moratelli (ITA) 6-3, 6-4
(4) Anna-Lena Friedsam (GER) vs. Ekaterine Gorgodze (GEO) 6-3, 6-1
(5) Stefanie Voegele (SUI) vs. Katharina Gerlach (GER) 6-3, 6-1
Julia Middendorf (GER) vs. (6) Tamara Korpatsch (GER) 2-6, 6-3, 6-0


WTA 250, TEB BNP Paribas Tennis Championship Istanbul (TUR) – Grus – Tidsforskel: cet+1 time

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Play (fra torsdag)

Finale
Sorana Cirstea (ROU) vs. (1) Elise Mertens (BEL) 6-1, 7-6(3)

Semifinale
(1) Elise Mertens (BEL) vs. (3) Veronika Kudermetova (RUS) 6-1, 6-4
Sorana Cirstea (ROU) vs. Marta Kostyuk (UKR) 6-4, 6-4

Kvartfinale
(1) Elise Mertens (BEL) vs. Katerina Siniakova (CZE) 6-4, 6-4
(3) Veronika Kudermetova (RUS) vs. Ana Bogdan (ROU) 2-6, 6-3, 6-3
Marta Kostyuk (UKR) vs. Ana Konjuh (CRO) 7-5, 4-6, 6-3
Sorana Cirstea (ROU) vs. Fiona Ferro (FRA) 6-4, Ret’d

1/8-finale
(1) Elise Mertens (BEL) vs. Viktorija Golubic (SUI)6-4, 4-6, 6-1
Katerina Siniakova (CZE) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 6-4, 3-6, 6-4
(3) Veronika Kudermetova (RUS) vs. Kaia Kanepi (EST) 6-4, 6-3
Ana Bogdan (ROU) vs. (8) Barbora Krejcikova (CZE) 6-3, 6-3
==
Ana Konjuh (CRO) vs. (8) Qiang Wang (CHN) 6-1, 6-4
Marta Kostyuk (UKR) vs. (4) Daria Kasatkina (RUS) 6-3, 7-5
Sorana Cirstea (ROU) vs. Anastasia Potapova (RUS) 7-6(6), 6-4
Fiona Ferro (FRA) vs. Vera Zvonareva (RUS) 6-3, 6-3

R32
(1) Elise Mertens (BEL) vs. (Q) Kamilla Rakhimova (RUS) 6-2, 6-0
Viktorija Golubic (SUI) vs. (Q) Nuria Parrizas Diaz (ESP) 6-4, 2-6, 6-3
Katerina Siniakova (CZE) vs. (Q) Cristina Bucsa (ESP) 7-6(5), 3-6, 6-3
Kristina Mladenovic (FRA) vs. (LL) Barbara Haas (AUT) 6-4, 6-3

(3) Veronika Kudermetova (RUS) vs. Bernarda Pera (USA) 6-4, 3-6, 7-6(4)
Kaia Kanepi (EST) vs. Zarina Diyas (KAZ) 6-4, 6-4
Ana Bogdan (ROU) vs. Nao Hibino (JPN) 6-3, 6-3
(8) Barbora Krejcikova (CZE) vs. Cagla Buyukakcay (TUR) 6-7(8), 6-2, 6-0
==
(8) Qiang Wang (CHN) vs. (Q) Anastasia Gasanova (RUS) 4-6, 6-1, 6-2
Ana Konjuh (CRO) vs. Sara Errani (ITA) 7-5, 6-2
Marta Kostyuk (UKR) vs. (Q) Lara Arruabarrena (ESP) 6-4, 6-3
(4) Daria Kasatkina (RUS) vs. (Q) Tereza Mrdeza (CRO) 6-1, 6-0

Anastasia Potapova (RUS) vs. (6) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 7-6(2), 6-7(8), 6-4
Sorana Cirstea (ROU) vs. Kateryna Kozlova (UKR) 6-4, 7-6(6)
Vera Zvonareva (RUS) vs. Polona Hercog (SLO) 6-3, 6-3
Fiona Ferro (FRA) vs. (2) Petra Martic (CRO) 7-5, 6-2


ATP Challenger (uge 16)

Livestream/ATP

Tallahassee FL, USA ATP Challenger $52K Clay
Rome 1 ITA ATP Challenger €44K Clay
Salinas ECU ATP Challenger $36K Hard

 

Tallahaassee – Tidsforskel: cet -6 timer

Finale
(232) Jenson Brooksby (USA) vs. (221) Bjorn Fratangelo (USA) 6-3, 4-6, 6-3

Semifinale
(232) Jenson Brooksby (USA) vs. (262) Facundo Mena (ARG) 6-3, 4-6, 6-4
(221) Bjorn Fratangelo (USA) vs. [2] (117) Denis Kudla (USA) 7-6(2), 6-2

Kvartfinale
(232) Jenson Brooksby (USA) vs. [8] (181) Michael Mmoh (USA) 1-6, 6-1, 4-1 Ret’d
(191) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (262) Facundo Mena (ARG) 1-6, 6-7(3)
(221) Bjorn Fratangelo (USA) vs. (227) Thai-Son Kwiatkowski (USA) 7-5, 6-4
[2] (117) Denis Kudla (USA) vs. (Q) (375) Filip Cristian Jianu (ROU) 7-6(8) 3-6, 7-5

1/8-finale
(191) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (301) Pedro Sakamoto (BRA) 6-0, 3-6, 6-1
(262) Facundo Mena (ARG) vs. (223) Brayden Schnur (CAN) 4-6, 6-3, 6-4

R32 (udvalgte)
[1] (123) Thiago Seyboth Wild (BRA) vs. (231) Tomas Martin Etcheverry (ARG) 6-3, 6-1
(232) Jenson Brooksby (USA) vs. (WC) (746) Martin Damm (USA) 6-7(11), 6-1, 6-1

(301) Pedro Sakamoto (BRA) vs. [3] (138) Prajnesh Gunneswaran (IND) 6-2, 2-6, 6-4
(191) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (305) Thomaz Bellucci (BRA) 7-6(1), 7-5
(262) Facundo Mena (ARG) vs. (WC) (768) Toby Alex Kodat (USA) 6-3, 6-1
(223) Brayden Schnur (CAN) vs. [6] (174) Juan Manuel Cerundolo (ARG) 6-3, 3-6, 6-4


Rome

Finale
(WC) (290) Andrea Pellegrino (ITA) vs. [3] (160) Hugo Gaston (FRA) 3-6, 6-2, 6-1

Semifinale
[3] (160) Hugo Gaston (FRA) vs. [6] (161) Juan Pablo Varillas (PER) 6-4, 7-5
(WC) (290) Andrea Pellegrino (ITA) vs. (Q) (287) Vit Kopriva (CZE) 3-6, 6-1, 6-1

Kvartfinale: [6] (161) Juan Pablo Varillas (PER) vs. (2087) Elias Ymer (SWE) 6-4, 6-3
1/8-finale: (2087) Elias Ymer (SWE) vs. (206) Guido Andreozzi (ARG) 7-5, 6-7(6), 6-2

R32 (udvalgte)
(206) Guido Andreozzi (ARG) vs. [1] (116) Gregoire Barrere (FRA) 7-6(4), 6-4
(2087) Elias Ymer (SWE) vs. (187) Enzo Couacaud (FRA) 6-3, 6-3


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 16)

Place Country Category Surface
Angers FRA M25 Clay
Antalya TUR M15 – Livestream C2+C3 Clay
Cairo EGY M15 Clay
Monastir TUN M15 Hard
Sibenik CRO M15 – Livestream C4+C5 Clay

 

M15, Sibenik

1/8-finale: (Q) Christian Sigsgaard (DEN) vs. [6] (486) David Pichler (AUT) 2-6, 5-7

R32
(JR) (839) Lilian Marmousez (FRA) vs. [1] (358) Alessandro Bega (ITA) 7-6(5), 6-3
(749) Lorenzo Bocchi (ITA) vs. (WC) (1525) Kalin Ivanovski (MKD) 6-7(1), 6-4, 7-6(4)
(Q) Christian Sigsgaard (DEN) vs. (Q) (896) Ugo Blanchet (FRA) 6-2, 6-0
[6] (486) David Pichler (AUT) vs. (JR) (1258) Martin Breysach (FRA) 6-2, 6-1

Qfi: Christian Sigsgaard (DEN) vs. [6] (1168) Domagoj Biljesko (CRO) 1-6, 7-6(4), [10-4]

Q16 – mandag
[6] (1168) Domagoj Biljesko (CRO) vs. Luka Mikrut (CRO) 6-4, 7-5
Christian Sigsgaard (DEN) vs. [11] (1347) Neil Oberleitner (AUT) 7-6(3), 6-4

Q32:
[6] (1168) Domagoj Biljesko (CRO) vs. Peter Samosi (SVK) 6-2, 6-2
Luka Mikrut (CRO) vs. (WC) Nikola Basic (CRO) 6-4, 4-6, [10-6]
Christian Sigsgaard (DEN) vs. (WC) Aleksandar Tomas (AUT) 6-2, 6-7(2), [10-2]
[11] (1347) Neil Oberleitner (AUT) vs. Matic Dimic (SLO) 6-7(2), 6-4, [10-6]

<< tilbage


ITF Women (uge 16)

Place Country Category Surface
Oeiras POR W25 – Livestream CC+C1 Clay
Antalya TUR W15 – Livestream C2+C3 Clay
Cairo EGY W15 Clay
Monastir TUN W15 Hard

 

W15 Monastir

1/8-finale: (WC) (1267) Olivia Gram (DEN) vs. [4] (492) Monika Kilnarova (CZE) 0-6, 0-6
R32: (WC) (1267) Olivia Gram (DEN) vs. (WC) Sara Akid (MAR) 6-1, 6-4

Qfi: [3] (828) Olga Helmi (DEN) vs. [7] (975) Denisa Hindova (CZE) 7-5, 1-6, [5-10]
Q16: [3] (828) Olga Helmi (DEN) vs. (WC) Sina Zuger (SUI) 6-2, 6-2
Q32: [3] (828) Olga Helmi (DEN) vs. Nicole Poj (ARG) 6-0, 6-0

Doubles

Kvartfinale: Gram/Zhu vs. (3) Daniela Vismane (LAT)/Rebeka Masarova (ESP) 2-6, 3-6
1/8-finale: Olivia Gram (DEN)/Amy Zhu (USA) vs. Aline Thommen (SUI)/Emilie Lindh Gallagher (GBR) 6-3, 7-6(6)

<< tilbage


ITF Junior (uge 16)

Grade 4, Larnaca (CYP) – Hardcourt

Boys singles

Semifinale: (882) Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. [2] (230) Photos Photiades (CYP) 2-6, 2-6
Kvartfinale: (882) Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. (485) Jan Dimitrijevic (SLO) 6-2, 6-0
1/8-finale: (882) Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. [7] (396) Jakub Jupa (CZE) 5-7, 6-4, 7-5
R32: (882) Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. (Q) (2050) Constantinos Djakouris (CYP) 6-3, 6-2

Boys doubles

Kvartfinale: Pape/Kirby vs. (2) Filippos Astreinidis/Theodoros Mitsakos (GRE) 7-6(4), 5-7, [5-10]
1/8-finale: Valdemar Frederik Pape (DEN)/Dean Cooper Kirby (GBR) vs. Styliano Christodoulou/Lambros Pantzaris (CYP) 7-5, 6-4

Girls singles

Finale
[1] (549) Natacha Schou (DEN) vs. [8] (860) Sonja Zhiyenbayeva (GER) 6-2, 2-6, 6-4

Semifinale
[1] (549) Natacha Schou (DEN) vs. [3] (883) Mia Liepert (AUT) 6-1, 6-1
[8] (860) Sonja Zhiyenbayeva (GER) vs. Amina Zeghlouli (MAR) 6-3, 6-1

Kvartfinale
[1] (549) Natacha Schou (DEN) vs. (LL) Natalie Mala (CZE) 7-6(4), 6-1
(1403) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. [3] (883) Mia Liepert (AUT) 5-7, 2-6

1/8-finale
[1] (549) Natacha Schou (DEN) vs. (1654) Eleftheria Kousoula (GRE) 6-2, 6-1
(1403) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. (1875) Emiliia Margolina (RUS) 7-5, 6-0

R32
[1] (549) Natacha Schou (DEN) vs. (1353) Victoria Savvides (CYP) 6-1, 6-2
(1403) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. [6] (701) Maria Constantinou (CYP) 6-1, 5-7, 6-3
(1106) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (1054) Emilija Pranyte (LTU) 6-4, 3-6, 5-7

Girls doubles

Semifinale:  Jensen/Liepert vs. (2) Klio Maria Ioannou (CYP)/Sonja Zhiyenbayeva (GER) 5-7, 6-3, [5-10]
Kvartfinale: Jensen/Liepert vs. Nora Zuvela (CRO)/Vlada Kozak (GBR) 6-3, 6-1

1/8-finale
(4) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN)/Mia Liepert (AUT) vss. Simon Maria Karaouza/Lydia Besbalta (GRE) 6-0, 5-7, [14-12]
Natacha Schou/Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. (2) Klio Maria Ioannou (CYP)/Sonja Zhiyenbayeva (GER) 4-6, 4-6


Grade 4, Adazi Open (LAT) – Hardcourt

R32: (779) Yakup Uzunel (DEN) vs. [5] (424) Oliver Ojakaar (EST) 2-6, 2-6

Boys doubles

Kvartfinale: Uzunel/Mieusnic vs. Alexi Khamrotau (BLR)/Davids Spaks (LAT) 5-7, 2-6
1/8-finale: Yakup Uzunel (DEN)/Gordan Fran Mieusnic (SLO) vs. Nicolas Kobelt (SUI)/Otso Martikainen (FIN) 7-5, 4-6, [15-13]


Grade 5, ABIDJAN ITF WORLD TENNIS TOUR (CIV) – Hardcourt)

Kvartfinale: Divine Dasam Nweke (DEN) vs. [3] (521) Clara Cwajgenbaum (CAL)
1/8-finale: Divine Dasam Nweke (DEN) vs. [7] (665) Bohoussou Blanche Lili-belle Minet (CIV) 6-1, 6-3
R32: (1530) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. (LL) Noemie Dadoun (FRA) 6-0, 6-2

Girls doubles

Kvartfinale: Nweke/Jouy vs. diabate Rahnya/Emira Diabate (CIV)
1/8-finale: (2) Divine Dasam Nweke (DEN)/Emma Jouy (FRA) – bye


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 16)

Cat 2, Sori Cup, Budapest (HUN) – Grus

U16 Boys singles

Q16: [4] Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. (1583) Zoltan Palfi (HUN) 2-6, 2-6


Cat 3, Hellenic Bank Masters Tennis Academy U14, Nicosia (CYP) – Arcylic

U14 Girls singles

Kvartfinale: (388) Lucca Ingildsen (DEN) vs. [2] (58) Emma Scaldalai (ITA) 1-6, 6-3, 1-6
1/8-finale: (388) Lucca Ingildsen (DEN) vs. (313) Jeanne Meme (FRA) 2-6, 6-3, 6-1
R32: (388) Lucca Ingildsen (DEN) vs. [6] (183) Iliana Terry (CYP) 6-1, 6-2

U14 Girls doubles

1/8-finale: Lucca Ingildsen (DEN)/Sophia Bergqvist (DEN) vs. Ioanna Melitini Gerostathi/Myrto Proimaki (GRE) 0-6, 3-6


WTA Challenger/125K 

<< tilbage


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Davis Cup

Finals 2021 – 22-28. november 2021

Livestream: https://video.daviscup.com/

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland
Wildcards: Serbien og Frankrig
Vindere af Qualifiers: Australien, Østrig, Colombia, Kroatien, Tjekkiet, Ecuador, Tyskland, Ungarn, Italien, Kazakhstan, Sverige, USA
Group A: (1) Spanien, Rusland, Ecuador
Group B: (2) Canada, Kazakhstan, Sverige
Group C: (3) Frankrig, Storbritannien, Tjekkiet
Gorup D: (4) Kroatien, Australien, Ungarn
Group E: (5) USA, Italien, Colombia
Group F: (6) Serbien, Tyskland, Østrig


World Group I 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Taberne Qualifiers og vinderne World Group I Play-offs
Bolivia vs. (1) Belgien
(2) Argentina vs. Hviderusland
Pakistan vs. (3) Japan 0-4
Uruguay vs. (4) Holland
Slovakiet vs. (5) Chile
Finland vs. (6) Indien
Norge vs. (7) Uzbekistan
Libanon vs. (8) Brazilien
New Zealand vs. (9) Korea
Rumænien vs. (10) Portugal
Peru vs. (11) Bosnien/Herzegovina
Ukraine vs. (12) Israel 3-2


World Group II 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Taberne af World Group I Play-offs samt vinderne World Group II Play-offs:
Zimbabwe vs. Kina
Bulgarien vs. Mexico 1-3
Schweiz vs. Estland
Tunesien vs. Dominikanske Republik
Grækennland vs. Lithauen
Danmark vs. Thailand
Polen vs. El Salvador 3-1
Slovenien vs. Paraguay
Tyrkiet vs. Letland
Venezuela vs. Sydafrika
Taipei vs. Marokko
Barbados vs. Indonesien


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/
Livescore: https://live.fedcup.com/en/


Billie Jean King Cup Finals 2021 – udsat fra 2020
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, Vindere Qualifiers 2020
Group A: (1) Frankrig, Rusland, Ungarn

Group B: (2) Australien, Hviderusland, Belgien
Group C: (3) USA, Spanien, Slovakiet
Group D: (4) Tjekkiet, Tyskland, Schweiz


Qualifiers 2022 – ikke fastsat

8 vindere af Play-offs 2021: Polen, Storbrittannien, Canada, Letland, Ukraine, Italien, Kazakhstan, Holland
8 vindere fra Group I 2022:


Group I Europe/Africa – 2022
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker fra Playoff: Serbien, Rumænien


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet,  Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm