I denne uge er der igen med masser af tennis på TV 2's sportskanaler, som kan få mulighed for at vise Holger Rune, hvis han vinder mandagens kvalfinale i Santiago

17-årige Holger Vitus Nødskov Rune havde i sidste uge reelt muligheden for at vinde sin første sejr nogensinde i en ATP 250 hovedrunde, da han havde ranglistens no. 46, den rutinerede 33-årige spanier Albert Ramos-Vinolas på krogen efter halvandet sæt, men Holger måtte rejse tomhændet – hvad angår ATP point – videre til Santiago, hvor han havde fået et wildcard til kvalifikationen til den kommende uges ATP 250 turnering Chile Dove Men+Care Open.

Risikoen for også at forlade denne turnering uden ATP-point var overhængende, idet Holger som minimum skulle vinde de 2 første kampe i kvalifikationen for at få point på kontoen, og i begge kampe mødte han spillere, der er væsentligt højere rangeret, hvilket dog ikke afholdt betting-tjenesternes odds-sættere fra at udpege Holger som favorit, inden han i 1. kvalrunde mødte 26-årige no. 296 Goncalo Oliveira (POR).
Holger fik med nød og næppe hevet 1. sæt hjem i tiebreak, hvorefter portugiseren overtog initiativet fra staten af 2. sæt, som han vandt 6-2, men i 3. sæt havde Holger både vænnet sig til modstanderen og de hurtige bolde i den tynde luft, hvorved han sikrede sejren 7-6(3), 2-6, 6-2.

I søndagens 2. kvalrunde mødte Holger 29-årige no. 174 Emilio Gomez (ECU), og selvom han er ca. 230 pladser foran Holger på ranglisten, var danskeren stadig favorit hos bookmakerne, hvilket forekom helt berettiget efter indsatsen i 1. sæt, hvor Holger efter en disciplineret indsats vandt sættet 6-3.
I starten af 2. sæt blev Holger lidt unødvendigt brudt efter dobbeltfejl ved 40-40 efterfulgt af en baghånd i nettet, men Holger fik dog brudt tilbage ved 3-3, men efter et fejlbehæftet serveparti ved 4-4 blev Holger brudt igen, og Gomez sikrede sættet 6-4 med et rent serveparti.
I 3. sæt fandt Holger dog tilbage på sporet, og efter et disciplineret sæt vandt han kampen 6-3, 4-6, 6-1, og dermed er han som minimum sikret 6 point til ATP-ranglisten, hvor han på den seneste opdatering 8. marts er faldet 4 pladser til no. 410, men de 6 point fra 2. kvalrunde i Santiago bevirker dog, at Holger på liverankingen er inde i top 400 som no. 397.

Holger kan optjene yderligere 6 point, hvis han i kvalfinalen mandag kl. 15 vinder over 28-årige no. 223 Renzo Olivo (ARG), der for ca. 4 år siden i en periode var i top 100, og i tilfælde af sejr får Holger derved en ny mulighed for at være med i en ATP 250 hovedrunde, og i så fald vil TV 2 Sport igen forsøge at få Holger på TV-skærmen herhjemme, hvilket dog ikke lykkedes i sidste uge, da han ikke spillede på turneringens center court.

Henrik Jensen, Michael Tauson
Foto: Tennisavisen – Henrik Jensen og Michael Tauson ved introduktionen af TV 2 Sport X

Der bliver dog rig mulighed for igen at se tennis på TV 2’s sportskanaler, idet TV 2 Sport hele ugen sender fra kl. 09 om morgenen fra WTA 1000 turneringen i Dubai, hvor de første kampe blev afviklet søndag.
De 4 topseedede er Elina Svitolina, Karolina Pliskova, Aryna Sabalenka og Petra Kvitova, der netop har vundet titlen ved WTA 500 i Doha.
Den suveræne vinder af French Open og senest WTA500 i Adelaide, Iga Swiatek er seedet 8 i turneirngen.

Iga Swiatek
© 2020 Jimmie48 Tennis Photography This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net Una – Iga Swiatek

Desuden deltager 16-årige Cori Gauff, der i søndagens første runde gjorde Clara Tauson kunsten efter, da hun vandt over no. 33 Ekaterina Alexandrovaa, men hun havde væsentligt mere besvær dermed, inden hun vandt 7-6(3), 2-6, 7-6(8).

Cori Gauff
© 2021 Jimmie48 Tennis Photography This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net Una – Cori Gauff

TV 2 Sport X vil især have fokus på ATP 250 i Doha, som ruller over skærmen fra mandag kl. 1230, og fra kl. 1600 kan man desuden følge med fra ATP 250 i Marseilles på TV 2 Play.
Der er dog ikke programsat kampe fra ATP 250 i Santiago, men som nævnt vil TV 2 forsøge at få mulighed for at vise kampe med Holger Rune, hvis han kvalificerer sig til hovedturneringen.

2014 Australian Open - Day 12
2014 Australian Open – Day 12 – Roger Federer

I Doha vil der formentlig være ekstra interesse for Roger Federer, hvis seneste officielle kamp var semifinalen mod Novak Djokovic ved Australian Open i starten af 2020.
Dominic Thiem er seedet 1 foran Federer, Andrey Rublev og Denis Shapovalov.

Både Frederik Løchte Nielsen og hans double-makker Tim Puetz har deltaget i kvalifikationen i single, uden at det dog lykkedes for dem at kvalificere sig til hovedturneringen.
Løchte og Puetz møder i 1.runde i double Nikoloz Basilashvili (GEO) og Alexander Bublik (KAZ), og hvis det omsider lykkes at vinde den første kamp siden French Open i efteråret 2020, kan du møde en større udfordring i skikkelse af det 1. seedede columbiske par Juan Sebastian Cabal og Robert Farah.

Tim Puetz, Frederik Løchte Nielsen
Foto: Tennistv – Tim Puetz og Frederik Løchte Nielsen

Clara Tauson kan holde en velfortjent pause, hvor hun både kan fejre sin første WTA-titel og indtog i top 100 på WTA-ranglisten, hvor hun er avanceret 43 pladser til no. 96.
Pausen bliver dog kort, idet Clara allerede på lørdag forventes at deltage i kvalifikationen til næste uges WTA 500 turnering i St. Petersburg, hvor 2 sejre kan bane vejen for at deltage i hovedturneringen, hvor Belinda Bencic (SUI) og Elise Mertens (BEL) er topnavnene.

 

Vis dette opslag på Instagram

 

Et opslag delt af CLARA🏹 (@claratauson)

I ITF-junior sektionen herunder kan man følge resultaterne for 16-årige Johanne Christine Svendsen, der i weekenden spillede sig videre fra kvalifikationen til hovedturneringen ved en Grade 2 turnering i Santo Domingo.

Johanne Christine Svendsen
Sportsfotograf.com – Johanne Christine Svendsen

På ITF Women’s World Tennis Tour har Olivia Gram vundet i 1. kvalrunde i Monastir, og det samme har Sofia Nami Samavati i Sharm El Sheikh, hvor Olga Helmi er direkte i hovedturneringen.
Elena Jamshidi er fortsat i Indien, hvor hun i denne uge er direkte i hovedturneringen ved W25 i Pune.
Olga er netop avanceret 62 pladser på WTA-ranglisten til no. 955, da 2 point fra kvartfinalen i Sharm El Sheikh for et par uger siden nu er medregnet.

Olga Helmi
Foto: Burankhun – Olga Helmi

TV-kampe/streaming og resultater

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe søndag 14. marts

Billeder (facebook-opslag):
Clara Tauson – kvalfinale kl. 1100 på Unibet
Daniil Medvedev – Finale i Marseilles på TV 2 Play/Tennistv kl. 1400

Kvalifikation, WTA St. Petersburg – Unibet

Sibur Arena – start 0900cet søndag
[1] (96) Clara Tauson (DEN) vs. [11] (180) Leshly Pattinama Kerkhove (NED)
NB 1100: Main Draw Ceremony
NB 1200: (9) Arina Rodionova (AUS) vs. Valeria Savinykh (RUS)
(7) Jacqueline Cristian (ROU) vs. Sofya Lansere (RUS) OR Alina Charaeva (RUS)

Court 1 – start 1000cet
(6) Xinyu Wang (CHN) vs. (10) Cagla Buyukakcay (TUR)
(WC) Ana Konjuh (CRO) vs. Anasatia Gasanova (RUS)
(5) Kamilla Rakhimova (RUS) vs. (8) Magdalena Frech (POL)

====
====
WTA 250 Guadalajara – WTATV.com, TV 2 Play (0200->)
Central – start 0000cet (natten til søndag)
Double kamp
NB 0200:  Eugenie Bouchard (CAN) vs. (4) Sara Sorribes Tormo (ESP)

====

ATP 250 Marseilles – Tennistv.com, TV 2 Play

Central – NB 1400
(1) Daniil Medvedev (RUS) vs. Pierre-Hugues Herbert (FRA)

ATP 250 Santiago – Tennistv.com, TV 2 Play

Central – start 2100cet (lørdag)
(115) Facunda Bagnis (ARG) vs. [8] (86) Federico Delbonis (ARG)
[1] (22) Cristian Garin (CHI) vs. (117) Daniel Elahi Galan (COL)

Søndag opdateres..

====
ATP Challenger – https://livestream.com/atp
St. Petersburg – Finale – start kl. 1300cet
(6) Kacper Zuk (POL) vs. (WC) Evgenii Tiurnev (RUS)
—-
Biella, Finale – start NB 1630
(2) Andreas Seppi (ITA) vs. Liam Broady (GBR)
====
ITF World Tennis Tour (udvalgte)
M25 Trimbach – Livestream C1 & 2
M25 Vale do Lobo
W25 Newport Beach
M15/W15 Antalya: Livestream: C2 og C3
W15 Manacor – Livestream: CC & C1
—-
W15 Kazan, Finale – Livestream C7
(6) Urszula Radwanska (POL) vs. Yuliya Hatouka (BLR)

 


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior, Svenske


WTA Tour – ATP Tour (Uge 10) 


WTA 1000, Dubai Duty Free Tennis Championships 2021 (UAE) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +3 timer

Finale:
(9) Garbine Muguruza (ESP) vs. Barbora Krejcikova (CZE) 7-6(6), 6-3

Semifinale
Barbora Krejcikova (CZE) vs. Jil Teichmann (SUI) 7-5, 6-2
(9) Garbine Muguruza (ESP) vs. (10) Elise Mertens (BEL) 6-4, 7-6(5)

Kvartfinale
Barbora Krejcikova (CZE) vs. Anastasia Potapova (RUS) 6-0, 6-2
Jil Teichmann (SUI) vs. Cori Gauff (USA) 6-3, 6-3
(9) Garbine Muguruza (ESP) vs. (3) Aryna Sabalenka (BLR) 3-6, 6-3, 6-2
(10) Elise Mertens (BEL) vs. Jessica Pegula (USA) 5-7, 7-5, 6-0

1/8-finale
Barbora Krejcikova (CZE) vs. Svetlana Kuznetsova (RUS) 6-3, 6-2
Anastasia Potapova (RUS) vs. (6) Belinda Bencic (SUI) 6-1, 2-6, 7-5
Jil Teichmann (SUI) vs. Ons Jabeur (TUN) 6-3, 6-3
Cori Gauff (USA) vs. (Q) Tereza Martincova (CZE) 6-4, 6-2
==
(9) Garbine Muguruza (ESP) vs. (8) Iga Swiatek (POL) 6-0, 6-4
(3) Aryna Sabalenka (BLR) vs. (15) Anett Kontaveit (EST) 6-3, 6-2
(10) Elise Mertens (BEL) vs. Caroline Garcia (FRA)6-4, 6-2
Jessica Pegula (USA) vs. (2) Karolina Pliskova (CZE) 6-0, 6-2

R32
Svetlana Kuznetsova (RUS) vs. (1) Elina Svitolina (UKR) 2-6, 6-4, 6-1
Barbora Krejcikova (CZE) vs. Jelena Ostapenko (LAT) 6-3, 6-1
Anastasia Potapova (RUS) vs. (11) Madison Keys (USA) 6-4, 6-3
(6) Belinda Bencic (SUI) vs. Veronika Kudermetova (RUS) 6-4, 5-7, 6-4

Jil Teichmann (SUI) vs. (4) Petra Kvitova (CZE) 6-2, 3-4 Ret’d
Ons Jabeur (TUN) vs. (14) Elena Rybakina (KAZ) 7-6(6), 4-6, 6-2
Cori Gauff (USA) vs. (12) Marketa Vondrousova (CZE) 3-6, 6-0, 6-4
(Q) Tereza Martincova (CZE) vs. (5) Kiki Bertens (NED) 6-1, 6-4
==
(8) Iga Swiatek (POL) vs. (LL) Misaki Doi (JPN) 6-2, 6-4
(9) Garbine Muguruza (ESP) vs. Amanda Anisimova (USA) 6-4, 6-2
(15) Anett Kontaveit (EST) vs. Sorana Cirstea (ROU) 6-4, 7-5
(3) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Alize Cornet (FRA) 6-2, 6-4

Caroline Garcia (FRA) vs. (LL) Martina Trevisan (ITA) 6-2, 6-4
(10) Elise Mertens (BEL) vs. Shelby Rogers (USA) 6-3, 6-3
Jessica Pegula (USA) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 6-1, 6-2
(2) Karolina Pliskova (CZE) vs. Anastasija Sevastova (LAT) 6-3, 6-7(5), 6-2

R64
(1) Elina Svitolina (UKR) – bye
Svetlana Kuznetsova (RUS) vs. Qiang Wang (CHN) 6-4, 1-6, 7-5
Jelena Ostapenko (LAT) vs. Patricia Maria Tig (ROU) 6-4, 6-3
Barbora Krejcikova (CZE) vs. (16) Maria Sakkari (GRE) 6-2, 7-6(4)

(11) Madison Keys (USA) vs. (Q) En Shuo Liang (TPE) 6-1, 6-1
Anastasia Potapova (RUS) vs. Laura Siegemund (GER) 6-1, 6-2
Veronika Kudermetova (RUS) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 7-6(3), 6-2
(6) Belinda Bencic (SUI) – bye

(4) Petra Kvitova (CZE) – bye
Jil Teichmann (SUI) vs. (Q) Katarina Zavatska (UKR) 6-1, 6-2
Ons Jabeur (TUN) vs. Katerina Siniakova (CZE) 6-2, 6-3
(14) Elena Rybakina (KAZ) vs. Saisai Zheng (CHN) 6-0, 6-4

(12) Marketa Vondrousova (CZE) vs. (Q) Ana Bogdan (ROU) 6-4, 6-4
Cori Gauff (USA) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS) 7-6(3), 2-6, 7-6(8)
(Q) Tereza Martincova (CZE) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 7-6(5), 6-7(6), 7-6(8)
(4) Kiki Bertens (NED) – bye
==
(8) Iga Swiatek (POL) – bye
(LL) Misaki Doi (JPN) vs. Polona Hercog (NED) 6-2, 4-6, 6-3
Amanda Anisimova (USA) vs. Ana Konjuh (CRO) 6-2, 6-2
(9) Garbine Muguruza (ESP) vs. (Q) Irina-Camelia Begu (ROU) 6-3, 7-5

(15) Anett Kontaveit (EST) vs. Timea Babos (HUN) 6-2, 6-1
Sorana Cirstea (ROU) vs. (Q) Lesia Tsurenko (UKR) 6-4, 6-4
Alize Cornet (FRA) vs. Daria Kasatkina (RUS) 6-4, 3-6, 6-1
(3) Aryna Sabalenka (BLR) – bye

(LL) Martina Trevisan (ITA) – bye
Caroline Garcia (FRA) vs. Angelique Kerber (GER) 3-6, 6-2, 6-4
Shelby Rogers (USA) vs. (Q) Kaia Kanepi (EST) 7-6(4), 6-2
(10) Elise Mertens (BEL) vs. Fiona Ferro (FRA) 4-6, 6-2, 6-4

Kristina Mladenovic (FRA) vs. (13) Petra Martic (CRO) 7-6(2), 6-4
Jessica Pegula (USA) vs. Yaroslava Shvedova (KAZ) 6-2, 6-1
Anastasija Sevastova (LAT) vs. Bernarda Pera (USA) 6-0, 6-3
(2) Karolina Pliskova (CZE) – bye


WTA 250 Abierto Zapopan 2021 Guadalajara (MEX) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer

Finale:
(4) Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. Eugenie Bouchard (CAN)

Semifinale
Eugenie Bouchard (CAN) vs. (Q) Elisabetta Cocciaretto (ITA) 6-2, 7-6(2)
(4) Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. (2) Marie Bouzkova (CZE) 6-3, 7-6(3)

Kvartfinale
(Q) Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. (Q) Lauren Davis (USA) 6-3, 6-0
Eugenie Bouchard (CAN) vs. Caty McNally (USA) 6-4, 6-3
(4) Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. (Q) Astra Sharma (AUS) 6-3, 6-3
(2) Marie Bouzkova (CZE) vs. Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 6-4, 6-2

1/8-finale
(Q) Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. (1) Nadia Podoroska (ARG) 7-5, 7-5
(Q) Lauren Davis (USA) vs. (6) Danka Kovicnic (MNE) 6-2, 6-2
Caty McNally (USA) vs. Tamara Zidansek (SLO) 6-4, 6-7(4), 6-4
Eugenie Bouchard (CAN) vs. (8) Kaja Juvan (SLO) 6-4, 6-3
==
(Q) Astra Sharma (AUS) vs. (7) Leylah Fernandez (CAN) 6-4, 6-4
(4) Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. (Q) Leonia Kung (SUI) 6-3, 6-3
Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. (WC) Renata Zarazua (MEX) 6-3, 5-7, 6-1
(2) Marie Bouzkova (CZE) vs. Mihaela Buzarnescu (ROU) 6-3, 6-2

R32
(1) Nadia Podoroska (ARG) vs. (Q) Giuliana Olmos (MEX) 7-6(8), 3-6, 6-3
(Q) Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. Xiyu Wang (CHN) 6-4, 6-4
(Q) Lauren Davis (USA) vs. Anna-Lena Friedsam (GER) 7-5, 6-4
(6) Danka Kovicnic (MNE) vs. Varvara Gracheva (RUS) 3-6, 6-4, 7-5

Tamara Zidansek (SLO) vs. (3) Anna Blinkova (RUS) 6-3, 7-5
Caty McNally (USA) vs. (wC) Katie Volynets (USA) 6-0, 3-6, 6-4
Eugenie Bouchard (CAN) vs. (Q) Caroline Dolehide (USA) 3-6, 6-1, 6-3
(8) Kaja Juvan (SLO) vs. Aliona Bolsova (ESP) 7-5, 7-6(5)
==
(7) Leylah Fernandez (CAN) vs. Anna Kalinskaya (RUS) 7-5, 4-6, 6-4
(Q) Astra Sharma (AUS) vs. (LL) Harriet Dart (GBR) 2-6, 6-2, 7-6(2)
(Q) Leonia Kung (SUI) vs. Nina Stojanovic (SRB) 6-2, 6-3
(4) Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. Greet Minnen (BEL) 6-7(4), 6-4, 6-1

Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. (5) Nao Hibino (JPN) 6-1, 7-5
(WC) Renata Zarazua (MEX) vs. Katarzyna Kawa (POL) 7-6(7), 6-0
Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. Coco Vandeweghe (USA) 7-6(4), 6-7(5), 6-2
(2) Marie Bouzkova (CZE) vs. Irina Bara (ROU) 6-3, 2-6, 6-3


ATP 250 Qatar ExxonMobil Open, Doha (QAT) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +2 timer

Finale
Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. (5) Roberto Bautista Agut (ESP) 7-6(5), 6-2

Semifinale
(5) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (3) Andrey Rublev (RUS) 6-3, 6-3
Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Taylor Harry Fritz (USA) 7-6(3), 6-1

Kvartfinale
(5) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (1) Dominic Thiem (AUT) 7-6(3), 2-6, 6-4
(3) Andrey Rublev (RUS) vs. Marton Fucsovics (HUN) – walkover
Taylor Harry Fritz (USA) vs. (4) Denis Shapovalov (CAN) 5-7, 6-3, 7-5
Nikoloz Basilashvili (GEO vs. (2) Roger Federer (SUI) 3-6, 6-1, 7-5

1/8-finale
(1) Dominic Thiem (AUT) vs. (WC) (44) Aslan Karatsev (RUS) 6-7(5), 6-3, 6-2
(5) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Alexander Bublik (KAZ) 6-4, 6-3
(3) Andrey Rublev (RUS) vs. Richard Gasquet (FRA) – walkover
Marton Fucsovics (HUN) vs. (Q) Lloyd George Harris (RSA)
==
Taylor Harry Fritz (USA)  vs. (6) David Goffin (BEL) 6-1, 5-7, 7-6(9)
(4) Denis Shapovalov (CAN) vs. Vasek Pospisil (CAN) 7-5, 6-4
Nikoloz Basilashvili (GEO vs. Malek Jaziri (TUN) 6-2, 6-2
(2) Roger Federer (SUI) vs. Daniel Evans (GBR) 7-6(8), 3-6, 7-5

R32
(1) Dominic Thiem (AUT) – bye
(WC) (44) Aslan Karatsev (RUS) vs. (WC) Mubarak Shannan Zayid (QAT) 6-4, 6-0
Alexander Bublik (KAZ) vs. (Q) Ramkumar Ramanathan (IND) 6-4, 6-2
(5) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (38) Reilly Opelka (USA) 4-6, 6-3, 6-4

(3) Andrey Rublev (RUS) – bye
Richard Gasquet (FRA) vs. (Q) Blaz Rola (SLO) 6-4, 6-4
Marton Fucsovics (HUN) vs. Dusan Lajovic (SRB) 7-6(3), 6-3
(Q) Lloyd George Harris (RSA) vs. (7) Stan Wawrinka (SUI) 7-6(3), 6-7(6), 7-5
==
(6) David Goffin (BEL) vs. Filip Krajinovic (SRB) 6-4, 6-4
Taylor Harry Fritz (USA) vs. Lorenzo Sonego (ITA) 7-6(5), 6-4
Vasek Pospisil (CAN) vs. (Q) Christopher O’Connell (AUS) 6-3, 6-4
(4) Denis Shapovalov (CAN) – bye

Malek Jaziri (TUN) vs. (LL) Norbert Gombos (SVK) 6-2, 7-5
Nikoloz Basilashvili (GEO vs. John Millman (AUS) 2-6, 6-4, 6-2
Daniel Evans (GBR) vs. Jeremy Chardy (FRA) 6-4, 3-6, 6-2
(2) Roger Federer (SUI) – bye

Qfi
[1] (84) Lloyd George Harris (RSA) vs. [6] (197) Lukas Lacko (SVK) 6-4, 6-3
[7] (202) Ramkumar Ramanathan (IND) vs. [2] (95) Norbert Gombos (SVK) 6-3, 6-1
[3] (119) Christopher O’Connell (AUS) vs. [5] (178) Thomas fabbiano (ITA) 6-3, 7-6
[4] (161) Blaz Rola (SLO) vs. Tim Puetz (GER) 7-6, 6-2

Q16
Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. [7] (202) Ramkumar Ramanathan (IND) 4-6, 1-6

Doubles

Kvartfinale:  Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Tim Puetz (GER) vs. (1) Robert Farah/Juan Sebastian Cabal (COL) 3-6, Ret’d (Puetz fik ketsjer i øjet)

1/8-finale: Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Tim Puetz (GER) vs. Alexander Bublik (KAZ)/Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-1, 6-2


ATP 250 Open 13 Provence, Marceille (FRA) – Hardcourt

Finale
(1) Daniil Medvedev (RUS) vs. Pierre-Hugues Herbert (FRA)

Semifinale
(1) Daniil Medvedev (RUS) vs. (Q) Mathew Ebden (AUS) 6-4, 3-0 Ret’d
Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. (4) Ugo Humbert (FRA) 6-3, 6-2

Kvartfinale
(1) Daniil Medvedev (RUS) vs. (5) Jannik Sinner (ITA) 6-2, 6-4
(Q) Mathew Ebden (AUS) vs. (3) Karen Khachanov (RUS) 4-6, 6-4, 6-2
(4) Ugo Humbert (FRA) vs. (Q) Arthur Rinderknech (FRA) 4-6, 7-5, 7-6(4)
Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. (2) Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-7(6), 6-4, 6-2

1/8-finale
(1) Daniil Medvedev (RUS) vs. Egor Gerasimov (BLR) 6-2, 6-4
(5) Jannik Sinner (ITA) vs. Hugo Gaston (FRA) 6-4, 6-1
(3) Karen Khachanov (RUS) vs. (PR) Mackenzie McDonald (USA) 7-6(4), 6-4
(Q) Mathew Ebden (AUS) vs. Emil Ruusuvuori (FIN) 6-2, 6-2
==
(Q) Arthur Rinderknech (FRA) vs. (7) Alejandro Davidovich Fokina (ESP) 3-6, 6-1, 6-2
(4) Ugo Humbert (FRA) vs. Jo-Wilfried Tsonga (FRA) 6-3, 6-4
Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. Cameron Norrie (GBR) 6-3, 6-4
(2) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Lucas Pouille (FRA) 6-2, 6-3

R32
(1) Daniil Medvedev (RUS) – bye
Egor Gerasimov (BLR) vs. Yannick Hanfmann (GER) 6-2, 6-0
Hugo Gaston (FRA) vs. Dennis Novak (AUT) 3-6, 6-4, 6-1
(5) Jannik Sinner (ITA) vs. Gregoire Barrere (FRA) 7-6(3), 6-7(5), 7-5

(3) Karen Khachanov (RUS) – bye
(PR) Mackenzie McDonald (USA) vs. Stefano Travaglia (ITA) 7-6(2), 7-6(1)
(Q) Mathew Ebden (AUS) vs. Benjamin Bonzi (FRA) 3-6, 7-6(6), 6-3
Emil Ruusuvuori (FIN) vs. (8) Yoshihito Nishioka (JPN) 6-2, 4-2 Ret’d
==
(7) Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. (WC) Petros Tsitsipas (GRE) 6-0, 6-2
(Q) Arthur Rinderknech (FRA) vs. Mikhail Kukushkin (KAZ) 1-6, 6-3, 6-2
Jo-Wilfried Tsonga (FRA) vs. Feliciano Lopez (ESP) 3-6, 6-4, 7-5
(4) Ugo Humbert (FRA) – bye

Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. (6) Kei Nishikori (JPN) 6-1, 6-4
Cameron Norrie (GBR) vs. (Q) Constant Lestienne (FRA) 6-4, 6-7(4), 6-3
Lucas Pouille (FRA) vs. (Q) Lucas Pouille (FRA) 7-5, 6-3
(2) Stefanos Tsitsipas (GRE) – bye


ATP 250 Chile Dove Men+Care Open, Santiago (CHI) – Grus
Tidsforskel: cet -4 timer

Finale:
[1] (22) Cristian Garin (CHI) vs. (115) Facunda Bagnis (ARG) 6-4, 6-7(3), 7-5

Semifinale
[1] (22) Cristian Garin (CHI) vs. (117) Daniel Elahi Galan (COL) 6-4, 6-3
(115) Facunda Bagnis (ARG) vs. [8] (86) Federico Delbonis (ARG) 7-5, 6-3

Kvartfinale
[1] (22) Cristian Garin (CHI) vs. (Q) (171) Juan Pablo Varillas (PER) 6-4, 6-4
(117) Daniel Elahi Galan (COL) vs. (97) Roberto Carballes Baena (ESP) 7-6(8), 6-3
(115) Facunda Bagnis (ARG) v. [4] (60) Laslo Djere (SRB) 4-6, 6-3, 6-3
(Q) (WC) (406) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [8] (86) Federico Delbonis (ARG) 3-6, 3-6

1/8-finale
(1) Cristian Garin (CHI) vs. Jozef Kovalik (SVK) 6-2, 6-2
(Q) Juan Pablo Varillas (PER) vs. (7) Federico Coria (ARG) 6-4, 7-6(2)
Daniel Elahi Galan (COL) vs. (3) Pablo Andujar (ESP) 6-1, 7-6(7)
Roberto Carballes Baena (ESP) vs. (WC) Juan Manuel Cerundolo (ARG) 6-2, 6-0
==
Facunda Bagnis (ARG) vs. (5) Frances Tiafoe (USA) 7-6(3), 7-6(2)
(4) Laslo Djere (SRB) vs. Pedro Sousa (POR) 5-7, 7-5, 6-3
(8) Federico Delbonis (ARG) vs. Andrej Martin (SVK) 6-0, 6-3
(Q) (WC) (406) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (2) Benoit Paire (FRA)

R32
(1) Cristian Garin (CHI) – bye
Jozef Kovalik (SVK) vs. (Q) Alejandro Tabilo (CHI) 6-1, 0-6, 6-4
(Q) Juan Pablo Varillas (PER) vs. Joao Sousa (POR) 6-4, 6-1
(7) Federico Coria (ARG) vs. Gianluca Mager (ITA) 4-6, 7-6(4), 7-6(4)

(3) Pablo Andujar (ESP) – bye
Daniel Elahi Galan (COL) vs. Daniel Altmaier (GER) 7-6(2), 3-6, 7-5
(WC) Juan Manuel Cerundolo (ARG) vs. (WC) Gonzalo Lama (CHI) 7-5, 6-2
Roberto Carballes Baena (ESP) vs. (6) Salvatore Caruso (ITA) 6-4, 7-6(5)
==
(5) Frances Tiafoe (USA) vs. Nicolas Jarry (CHI) 7-6(7), 6-7(7), 7-6(7)
Facunda Bagnis (ARG) vs. Marco Cecchinato (ITA) 6-7(4), 6-2, 6-3
Pedro Sousa (POR) vs. Leonardo Mayer (ARG) 6-2, 6-4
(4) Laslo Djere (SRB) – bye

(8) Federico Delbonis (ARG) vs. Jaume Munar (ESP) 6-4, 6-7(5), 6-4
Andrej Martin (SVK) vs. (SE) Francisco Cerundoloa (AR) 6-1, 6-2
(Q) (WC) (406) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. Sebastian Baez (ARG) 6-3, 6-2
(2) Benoit Paire (FRA) – bye

Qfi
(1) Alejandro Tabilo (CHI) vs. Agustin Velotti (ARG) 7-6(1), 6-1
(2) Juan Pablo Varillas (PER) vs. Felipe Meligeni Rodrigues Alves (BRA) 6-4, 6-1
(WC) (406) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (223) Renzo Olivo (ARG) 4-6, 6-3, 6-4
Sebastian Baez (ARG) vs. Nicolas Kicker (ARG) 3-6, 6-4, 6-1

Q16 (udvalgte)
(WC) (406) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [3] (174) Emilio Gomez (ECU) 6-3, 4-6, 6-1
(223) Renzo Olivo (ARG) vs. (372) Hernan Casanova (ARG) 6-7(4), 6-2, 6-3

Q32 (udvalgte)
[2] (169) Juan Pablo Varillas (PE) vs. (324) Christian Lindell (SWE) 4-6, 7-5, 7-6(3)
(349) Camilo Ugo Carabelli (ARG) vs. (294) Geoffrey Blancaneaux (FRA)
(279) Guilherme Clezar (BRA) vs. (236) Felipe Meligeni Rodrigues Alves (BRA)
[5] (196) Mario Vilella Martinez (ESP) vs. (291) Lukas Klein (SVK)

[3] (174) Emilio Gomez (ECU) vs. (246) Facunda Mena (ARG) 6-2, 6-3
(WC) (406) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (296) Goncalo Oliveira (POR) 7-6(3), 2-6, 6-2
(223) Renzo Olivo (ARG) vs. (353) Carlos Gomez-Herrera (ESP) 3-6, 6-4, 6-4
(372) Hernan Casanova (ARG) vs. [7] (213) Andrea Collarini (ARG) 4-6, 6-3, 6-2


St. Petersburg 2 (RUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +2 timer

Kvalifikation

Qfi
[1] (96) Clara Tauson (DEN) vs. [11] (180) Leshly Pattinama Kerkhove (NED) 7-5, 6-3

Q16
[1] (96) Clara Tauson (DEN) vs. (WC) (711) Ekaterina Shalimova (RUS) 7-5, 6-3
[11] (180) Leshly Pattinama Kerkhove (NED) vs. (232) Ekaterine Gorgodze (GEO) 0-6, 7-6(0), 6-3

Sibur Arena – start 0900cet søndag
[1] (96) Clara Tauson (DEN) vs. [11] (180) Leshly Pattinama Kerkhove (NED)
NB 1100: Main Draw Ceremony
NB 1200: (9) Arina Rodionova (AUS) vs. Valeria Savinykh (RUS)
(7) Jacqueline Cristian (ROU) vs. Sofya Lansere (RUS) OR Alina Charaeva (RUS)

Court 1 – start 1000cet
(6) Xinyu Wang (CHN) vs. (10) Cagla Buyukakcay (TUR)
(WC) Ana Konjuh (CRO) vs. Anasatia Gasanova (RUS)
(5) Kamilla Rakhimova (RUS) vs. (8) Magdalena Frech (POL)


Kvalifikation, WTA 250 Abierto GNP Seguros, Monterrey (MEX) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer

Kvalifikation

Q32 –  start 1700cet søndag


ATP Challenger (uge 10)

Livestream/ATP

 


Biella 3 (ITA) – Grus

1/8-finale: (170) Liam Broady (GBR) vs. (WC) (800) Luca Nardi (ITA) 6-3, 6-4
R32: (WC) (800) Luca Nardi (ITA) vs. [3] (108) Yuichi Sugita (JPN) 6-2, 6-2


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (10)

M25, Trimbach (SUI) – Carpet


M25, Vale de Lobo (POR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time


M15, Antalya (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet +2 timer

Livestream: Court 2 og 3


M15, Bratislava (SVK) – Hardcourt


M15, Indore (IND) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +5½ time

Semifinale: [6] (617) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (846) Zane Khan (USA) 1-6, 4-6
Kvartfinale: [6] (617) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (765) Lorenzo Bocchi (ITA) 1-6, 7-6(3), 6-1
1/8-finale: [6] (617) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (Q) Madhwin Kamath (IND) 6-1, 6-0
R32: [6] (617) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (1011) Alexis Canter (GBR) 7-5, 6-1

Doubles

Finale: Vanshelboim/Castelnuovo vs. Jonathan Binding /Henry Patten (GBR) 2-6, 7-5, [11-9]
Semifinale: Vanshelboim/Castelnuovo vs. Leonardo Catani/Lorenzo Bocchi (ITA) 6-4, 6-2
Kvartfinale: Vanshelboim/Castelnuovo vs. Ankit Chopra/Aaditya Tewari (IND) 6-1, 6-3
1/8-finale: (3) Eric Vanshelboim (UKR)/Luca Castelnuovo (SUI) vs. Marco Brugnerotto/Davide Pozzi (ITA) 6-3, 6-4


M15, Kazan (RUS) – Hardcourt


M15, La Nucia (ESP) – Hardcourt


M15, Monastir (TUN) – Hardcourt


M15, Porec (CRO) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Q32: (WC) Ludvig Aaes (DEN) vs. (1630) Vladimir Filip (ROU) 2-6, 0-6


M15, Sharm El Sheikh (EGY)  – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

<< tilbage


ITF Women (uge 10)

 

W25, Kazan (RUS) – Hardcourt


W25, Pune (IND) – Hardcourt

R32: (1286) Elena Jamshidi (DEN) vs. (767) Pia Lovric (SLO) 0-6, 2-6


W15+H, Amiens (FRA) – Hardcourt


W15, Antalya (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet +2 timer

Livestream: Court 2 og 3

W15, Manacor (ESP) – Hardcourt

Livestream: Court Center og Court 2

Q32: Theres Harboe Holst (DEN) vs. Angelina Wirges (GER) 0-6, 0-1 Ret’d


W15, Monastir (TUN) – Hardcourt

Qfi: (1251) Olivia Gram (DEN) vs. [1] (742) Noa Liauw A Fong (NED) 5-7, 6-7(3)
Q16: (1251) Olivia Gram (DEN) vs. [14] (1002) Katharina Hering (GER) 6-4, 4-6, [10-5]


W15, Sharm El Sheikh (EGY) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

R32:
(WC) (1015) Olga Helmi (DEN) vs. (519) Anna Siskova (CZE) 7-5, 3-6, 3-6

Qfi: [10] (1017) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. Valeria Gorlats (EST) 1-6, 3-6
Q16: [10] (1017) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. Giuliana Bestetti (ITA) 7-6, 6-0
Q32: [10] (1017) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (1302) Aline Thommen (SUI) 7-6(3), 6-2

<< tilbage


ITF Junior (uge 10)

Grade 2, XXIX COPA MERENGUE, Santo Domingo (DOM) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -5 timer

Boys singles

1/8-finale: [2] (37) Leo Borg (SWE) vs. (82) Derrick Chen (GBR)
R32: [2] (37) Leo Borg (SWE) vs. (LL) Niccolo Ciavarella (ITA) 6-0, 6-2

Girls singles

R32
[1] (10) Linda Fruhvirtova (CZE) vs. (LL) (228) Martyna Ostrzygalo (CAN) 6-0, 6-2
(Q) (253) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (181) Qavia Lopez (USA) 3-6, 6-1, 4-6
[6] (77) Tilwith Di Girolami (BEL) vs. (210) Brenda Fruhvirtova (CZE) 7-6(4), 6-1, 6-4

Qfi:
[1] (253) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (306) Madeleine Jessup (USA) 6-3, 6-1

Q16
[1] (253) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (940) Jacqueline Soloveychik (USA) 6-3, 6-4
(306) Madeleine Jessup (USA) vs. [6] (250) Liam Oved (ISR) 6-2, 6-3

Q32:
[1] (253) Johanne Christine Svendsen (DEN) – bye
(940) Jacqueline Soloveychik (USA) vs. Feidi Abreu (DOM) 6-1, 6-0
(306) Madeleine Jessup (USA) vs. Joelle A. Fiallo Schad (DOM) 6-0, 6-0
{6] (250) Liam Oved (ISR) – bye

Girls Doubles

Johanne Christine Svendsen (DEN)/Eva Elbaz (FRA) vs. Bianca Behulova/Vanda Vargova (SVK)


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 10)


WTA Challenger/125K 

<< tilbage


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Davis Cup

Finals 2021 – 22-28. november 2021

Livestream: https://video.daviscup.com/

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland
Wildcards: Serbien og Frankrig
Vindere af Qualifiers: Australien, Østrig, Colombia, Kroatien, Tjekkiet, Ecuador, Tyskland, Ungarn, Italien, Kazakhstan, Sverige, USA
Group A: (1) Spanien, Rusland, Ecuador
Group B: (2) Canada, Kazakhstan, Sverige
Group C: (3) Frankrig, Storbritannien, Tjekkiet
Gorup D: (4) Kroatien, Australien, Ungarn
Group E: (5) USA, Italien, Colombia
Group F: (6) Serbien, Tyskland, Østrig


World Group I 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Taberne Qualifiers og vinderne World Group I Play-offs
Bolivia vs. (1) Belgien
(2) Argentina vs. Hviderusland
Pakistan vs. (3) Japan 0-4
Uruguay vs. (4) Holland
Slovakiet vs. (5) Chile
Finland vs. (6) Indien
Norge vs. (7) Uzbekistan
Libanon vs. (8) Brazilien
New Zealand vs. (9) Korea
Rumænien vs. (10) Portugal
Peru vs. (11) Bosnien/Herzegovina
Ukraine vs. (12) Israel 3-2


World Group II 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Taberne af World Group I Play-offs samt vinderne World Group II Play-offs:
Zimbabwe vs. Kina
Bulgarien vs. Mexico 1-3
Schweiz vs. Estland
Tunesien vs. Dominikanske Republik
Grækennland vs. Lithauen
Danmark vs. Thailand
Polen vs. El Salvador 3-1
Slovenien vs. Paraguay
Tyrkiet vs. Letland
Venezuela vs. Sydafrika
Taipei vs. Marokko
Barbados vs. Indonesien


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/
Livescore: https://live.fedcup.com/en/


Fed Cup by BNP Paribas Finals 2020 – udsat
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, Vindere Qualifiers 2020:
USA, Hviderusland, Rusland, Tyskland, Spanien, Schweiz, Belgien, Slovakiet


Play-Offs 2020 – 16-17. april 2021 (opr. 5-6. februar 2021)

will rank the 8 nations that were promoted from the Regional Group I from Americas, Europe/Africa and Asien/Oceania (3-7. marts), to see who will play the 2021 Qualifiers and who will be in Group I in 2021.
Polen vs. Brasilien
Mexico vs. Storbritannien
Serbien vs. Canada
Letland vs. Indien
Japan vs. Ukraine
Rumænien vs. Italien
Argentina vs. Kazakhstan
Holland vs. vs. Kina
Afgør hvem der i 2021 spiller Qualifiers og hvem der spiller i Group I 2022


Group I Europe/Africa – 2022
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker: Afgøres i Playoff – se herover


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm