Caroline spiller nat/tidlig morgenkamp.Frederik Løchte sin første double kl 17. Clara spiller kvartfinale i single og semifinale i double.

Caroline kom godt igang i årets US Open. Mod Samantha Stosur, som er en vanskelig modstander at finde sin rytme imod, spillede Caroline roligt, velovervejet, fokuseret, løb ingen unødige risici, fik sit grundspil igang efter den lange kamppause. Ej hendes kønneste kamp, ej heller en kamp i opvisningstil. Men hun vandt og er videre.

Carolines modstander i 2. runde Lesia Tsurenko er en 29 årig ukrainer, der aktuelt er #36 på verdensranglisten.

Indtil 2013, hvor hun nåede semifinalen i Brisbane, spillede hun i de mindre ITF turneringer, hvor hun har vundet 6 titler. 

Tsurenko vandt sin første WTA titel i 2015. I 2017 vandt hun sin tredje WTA titel og debutterede i top 30, idet hun i juli indtog 29. pladsen. 

Her i 2018 vandt hun sin fjerde WTA turnering, nemlig Acapulco. I år har hun blandt andre slået Muguruza og Makarova begge i Cincinnati, hvor hun imidlertid tabte kvartfinalen til Halep. I Juni slog hun Kasatkina i Birmingham. 

Hendes Grand Slam resultater i år er R64 i Australian Open, R16 – karrierens bedste GS resultat – i Roland Garros og R64 i Wimbledon.

Tsurenko er med sit kontante spil og nogle gode sejre ikke mindst i år en modstander, enhver på WTA Touren skal tage alvorligt. Hendes spillestil ligger nok meget godt til Caroline, men det kræver Carolines fulde focus, koncentration og kølige overblik uden for mange/lange udfald at slå Tsurenko. Noget a la hendes tilgang i 1. runde men gerne på et hævet niveau.

Kampen er den sidste kamp på Louis Armstrong Stadium, hvilket muligvis er en lille fordel for Caroline. Den sene aftenkamp i New York passer nok Caroline bedre end os, der er nået 6 timer længere frem og nærmer os morgenkaffen. Ifølge Eurosport vises kampen på Eurosport 2.

På Arthur Ashe Stadium lægger J. Larsson (SWE) ud mod A. Kerber (GER)(4) kl 18 Cet. Næste kamp er B. Paire (FRA) vs R. Federer (SUI)(2)
Aften/natkampene start 0100 byder på N. Djokovic (SRB)(6) vs T. Sandgren (USA) efterfulgt af M. Sharapova (RUS)(22) vs S. Cirstea (ROU).

På Louis Armstrong Stadium kl 17 starter P. Kvitova (CZE)(5) mod Y. Wang (CHN)
efterfulgt af N. Mahut (FRA) vs A. Zverev (GER)(4) og M. Keys (USA)(14) vs B. Pera (USA).
Kl 0100 spiller G. Monfils (FRA) vs K. Nishikori (JPN)(21) før L. Tsurenko (UKR) vs C. Wozniacki (DEN)(2) afslutter dagens kampe på denne bane formentlig ved 3-5 tiden fredag morgen.

Grandstand med start 1700cet byder på A. Sasnovic (BLR) vs D. Kasatkina (RUS)(11) efterfulgt af C. Garcia (FRA)(6) vs M. Puig (PUR) og L. Pouille (FRA)(17) vs M. Baghdatis (CYP). Tidligst 2300 spiller M. Cilic (CRO)(7) vs H. Hurkacz (POL)

Frederik Løchte Nielsen og hans britiske makker Joe Salisbury spiller deres første kamp torsdag kl 17 på Court 8 mod J. Petalta (CHI)(13)/ H. Zeballos (ARG)(13). Kampen kan streames på Eurosport player.

Clara Tauson
Foto: Privat – Clara Tauson, U18 EM-vinder 2018.

I næste uge deltager Clara Tauson i juniorernes udgave af US Open, og som forberedelse deltager hun i denne uge i en Grade 1 turnering i Repentigny i Canada, hvor hun er seedet 1 i både single og double, og derfor var hun oversidder i 1. runde i begge rækker.

Tirsdag spillede hun sin første kamp mod Himari Sato (JPN).
Inden kampen var der advaret om regnvejr, hvilket holdt stik, idet kampen blev afbrudt i 3 timer, inden Clara fra stillingen 1-1 i 2. sæt sikrede sejren 6-2, 6-3.

Onsdag mødte hun i 1/8-finalen 14. seedede Sada Nahimana (BDI) og vandt 62 61. Regn igen, mega forsinkelser, så der måtte spilles indendørs efter timers venten. Og alt for sent i seng aftenen før, da doublen først gik i gang kl 22.

Clara spiller kvartfinale i single og semifinale i double torsdag.


Uge 35-36

Grand Slam, US Open – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

TV-dækning: Eurosport 1 og 2, Eurosport Player (alle baner)

Spilleprogram torsdag (udvalgte)

Arthur Ashe Stadium
start 1800cet
J. Larsson (SWE) vs A. Kerber (GER)(4)
B. Paire (FRA) vs R. Federer (SUI)(2)
start 0100
N. Djokovic (SRB)(6) vs T. Sandgren (USA)
M. Sharapova (RUS)(22) vs S. Cirstea (ROU)

Louis Armstrong Stadium
start 1700cet
P. Kvitova (CZE)(5) vs Y. Wang (CHN)
N. Mahut (FRA) vs A. Zverev (GER)(4)
M. Keys (USA)(14) vs B. Pera (USA)
start 0100
G. Monfils (FRA) vs K. Nishikori (JPN)(21)
L. Tsurenko (UKR) vs C. Wozniacki (DEN)(2)

Grandstand – start 1700cet
A. Sasnovic (BLR) vs D. Kasatkina (RUS)(11)
C. Garcia (FRA)(6) vs M. Puig (PUR)
L. Pouille (FRA)(17) vs M. Baghdatis (CYP)
tidligst 2300
M. Cilic (CRO)(7) vs H. Hurkacz (POL)

Court 17 – start 1700cet
N. Osaka (JPN)(20) vs J. Glushko (ISR)
N. Kyrgios (AUS) (30) vs P. Herbert (FRA)
E. Bouchard (CAN) vs M. Vondrousova (CZE)
A. de Minaur (AUS) vs F. Tiafoe (USA)

Court 5 – start 1700cet
F. Fognini (ITA)(14) vs J. Milmann (AUS)
T. Townsend (USA) vs J. Ostapenko (LAT)(10)
K. Mladenovic (FRA) vs C. Suàrez Navarro (ESP)(30)
L. Djere (SRB) vs R Gasquet (FRA)(26)

Øvrige baner – udvalgte
Fredrik Løchte/J. Salisbury vs J. Petalta (CHI)(13)/ H. Zeballos (ARG)(13) C8 1700
K. Bertens (NED)(13) vs F. Di Lorenzo (USA) C10, 2. kamp efter 1700
R. Haase (NED) vs D. Goffin (BEL)(10) C10, 3. kamp efter 1700
V. Zvonareva (RUS) vs A. Sabalenka (BLR)(26) C13 1700
D. Schwarzmann (ARG)(13) vs J. Munar (ESP) C13, 2. kamp efter 1700
J. Sousa (POR) vs P. Carreno Busta (ESP)(12) C7 3. kamp efter 1700
D. Cibulkova (SVK)(29) vs S. Hsieh (TPE) C11 1700

torsdagen komplette spilleplan

Sendeplan fra Eurosport:

EUROSPORT 1:
After Champions League Draw – around 19:00
M1 A.Ashe    J. Larsson (SWE) vs. A. Kerber (GER) [4] in progress – start 18:00
Game, Schett & Mats
M2 A.Ashe   B. Paire (FRA) vs. R. Federer (SUI) [2]
Game, Schett & Mats
M2 L.Armstrong     End of N. Mahut (FRA) vs.A. Zverev (GER) [4] if still in progress –  from E2
or M3 GrandStand  L. Pouille (FRA) [17] vs. M. Baghdatis (CYP)
M4 GrandStand      M. Cilic (CRO) [7] vs. H. Hurkacz (POL)

Night session
00:50 Game, Schett & Mats
M4 A.Ashe N. Djokovic (SRB) [6] vs. T. Sandgren (USA)
M5 A.Ashe M. Sharapova (RUS) [22] vs .S. Cirstea (ROU)

EUROSPORT 2:
Start 16:55 CET
M1 L.Armstrong  P. Kvitova (CZE) [5] vs. Y. Wang (CHN)
M1 A.Ashe          Start J. Larsson (SWE) vs. A. Kerber (GER) [4]
M2 GrandStand  Start N. Mahut (FRA) vs. A. Zverev (GER) [4]
M2 Court 17       N. Kyrgios (AUS) [30] vs. P. Herbert (FRA) in progress
M3 Court 17       E. Bouchard (CAN) vs. M. Vondrousova (CZE)
M4 Court 5         L. Djere (SRB) vs.R. Gasquet (FRA) [26]

Night session
M4 L.Armstrong   G. Monfils (FRA) vs. K. Nishikori (JPN) [21]
M5 L.Armstrong L. Tsurenko (UKR) vs. C. Wozniacki (DEN) [2]

 

Spilleprogram fredag (udvalgte)

Arthur Ashe Stadium – start 1800cet
(3) Sloane Stephens (USA) vs. Victoria Azarenka (BLR) – Women
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. (27) Karen Khachanov (RUS) – Men
NB 0100: (17) Serena Williams (USA) vs. (16) Venus Williams (USA) – Women
(3) Juan Martin Del Potro (ARG) vs. (31) Fernando Verdasco (ESP) – Men

Louis Armstrong Stadium – start 1700cet
(15) Elise Mertens (BEL) vs. (23) Barbora Strycova (CZE) – Women
(7) Elina Svitolina (UKR) vs. Q. Wang (CHN) – Women
(5) Kevin Anderson (RSA) vs. (28) Denis Shapovalov (CAN) – Men
NB 0100: (25) Milos Raonic (CAN) vs. Stan Wawrinka (SUI) – Men
(8) Karolina Pliskova (CZE) vs. S. Kenin (USA) – Women

Grandstand – start 1700cet
(19) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Ekaterina Makarova (RUS) – Women
(9) Dominic Thiem (AUT) vs. Taylor Fritz (USA) – Men
(11) John Isner (USA) vs. D. Lajovic (SRB) – Men
(18) Asleigh Barty (AUS) vs. Karolina Muchova (CZE) – Women

Court 17 – start 1700cet
N. Basilashvili (GEO) vs. G. Pella (ARG) – Men
Kaia Kanepi (EST) vs Rebecca Peterson (SWE) – Women
NB 2300 (20) B. Coric (CRO) vs. D. Medvedev (RUS) – Men

Resultater (Women – udvalgte)

R64
Kaia Kanepi (EST) vs. J. Teichmann (SUI) 64 63
Rebecca Peterson (SWE) vs. Vania King (USA) 7-5, 6-1
(17) Serena Williams (USA) vs. Carina Witthoeft (GER) 62 62
(16) Venus Williams (USA) vs. Camila Giorgi (ITA) 64 75
(Q) Karolina Muchova (CZE) vs. (12) Garbine Muguruza (ESP) 3-6, 6-4, 6-4
(18) Asleigh Barty (AUS) vs. Lucie Safarova (CZE) 75 63
Sofia Kenin (USA) vs. (32) Maria Sakkari (GRE) 4-6, 6-1, 6-4
(8) Karolina Pliskova (CZE) vs. Ana Bogdan (ROU) 62 63

(3) Sloane Stephens (USA) vs. A. Kalinina (UKR) 46 75 62
Victoria Azarenka (BLR) vs. (25) Daria Gavrilova (AUS) 6-1, 6-2
(23) Barbora Strycova (CZE) vs. L. Arruabarrena (ESP) 60 61
(15) Elise Mertens (BEL) vs. Vera Lapko (BLR) 6-2, 6-0
Ekaterina Makarova (RUS) vs. (9) Julia Goerges (GER) 7-6(10), 6-3
(16) Anastasia Sevastova (LAT) vs. Claire Liu (USA) 6-3, 6-1
Qiang Wang (CHN) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 6-3, 6-1
(7) Elina Svitolina (UKR) vs. Tatjana Maria (GER) 62 63
==

R128
Kaia Kanepi (EST) vs. (1) Simona Halep (ROU) 6-2, 6-4
Rebecca Peterson (SWE) vs. (27) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 1-6, 6-4, 6-3
(17) Serena Williams (USA) vs. Magda Linette (POL) 6-4, 6-0
Camila Giorgi (ITA) vs. Whitney Osuigwe (USA) 6-4, 6-1
(16) Venus Williams (USA) vs. Svetlana Kuznetsova (RUS) 6-3, 5-7, 6-3

(12) Garbine Muguruza (ESP) vs. Shuai Zhang (CHN) 6-3, 6-0
(18) Ashleigh Barty (AUS) vs. (Q) Ons Jabeur (TUN) 6-1, 6-3
(32) Maria Sakkari (GRE) vs. Asia Muhammad (USA) 6-3, 6-3
(8) Karolina Pliskova (CZE) vs. Zarina Diyas (KAZ)

(3) Sloane Stephens (USA) vs. Evgeniya Rodina (RUS) 6-1, 7-5
Victoria Azarenka (BLR) vs. Viktoria Kuzmova (SVK) 6-3, 7-5
(25) Daria Gavrilova (AUS) vs. Sara Sorribes Tormo (ESP 6-0, 6-0
(23) Barbora Strycova (CZE) vs. (Q) Danielle Lao (USA) 6-3, 6-4
(15) Elise Mertens (BEL) vs. Kurumi Nara (JPN) 6-2, 6-7(5), 7-5

(9) Julia Goerges (GER) vs. Anna Kalinskaya (RUS) 6-2, 6-7(5), 6-2
(19) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Donna Vekic (CRO) 6-2, 2-6, 6-3
Qiang Wang (CHN) vs. (31) Magdalena Rybarikova (SVK) 6-2, 6-2
Tatjana Maria (GER) vs. Agnieszka Radwanska (POL) 6-3, 6-3
(7) Elina Svitolina (UKR) vs. Sachia Vickery (USA) 6-3, 1-6, 6-1
==
(6) Caroline Garcia (FRA) vs. Johanna Konta (GBR) 6-2, 6-2
(30) Carla Suarez Navarro (ESP) vs. (Q) Nicole Gibbs (USA) 5-7, 6-3, 6-4
(22) Maria Sharapova (RUS) vs. (Q) Patty Schnyder (SUI)
(10) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Andrea Petkovic (GER) 6-4, 4-6, 7-5

(14) Madison Keys (USA) vs. Pauline Parmentier (FRA) 6-4, 6-4
Kirsten Flipkens (BEL) vs. (24) CoCo Vandeweghe (USA) 6-3, 7-6(3)
(29) Dominika Cibulkova (SVK) vs. (Q) Arantxa Rus (NED) 4-6, 6-2, 6-3
(4) Angelique Kerber (GER) vs. Margarita Gasparyan (RUS) 7-6(5), 6-3

(6) Petra Kvitova (CZE) vs. Yanina Wickmayer (BEL) 6-1, 6-4
(26) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Danielle Collins (USA) 6-0, 4-6, 6-4
(20) Naomi Osaka (JPN) vs. Laura Siegemund (GER) 6-3, 6-2
(11) Daria Kasatkina (RUS) vs. Timea Babos (HUN) 6-4, 5-7, 6-4
(Carolines 1/8-del)
(13) Kiki Bertens (NED) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 6-0, 7-5
(Q) Francesca Di Lorenzo (USA) vs. Christina McHale 6-1, 7-6(1)
(Q) Eugenie Bouchard (CAN) vs. Harmony Tan (FRA) 6-3, 6-1
Marketa Vondrousova (CZE) vs. (LL) Mona Barthel (GER) 6-1, 6-4

(28) Katerina Siniakova (CZE) vs. (28) Anett Kontaveit (EST) 6-7(3), 6-3, 7-5
Ajla Tomljanovic (CRO) vs. Lizette Cabrera (AUS) 6-4, 6-1
Lesia Tsurenko (UKR) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 6-3, 6-2
(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Samantha Stosur (AUS) 6-3, 6-2

 

Resultater (Men – udvalgte)

R64
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. V. Pospisil (CAN) 63 64 62
(27) Karen Khachanov (RUS) vs. (LL) Lorenzo Sonego (ITA) 7-5, 6-3, 6-3
Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. (18) Jack Sock (USA) 4-6, 6-3, 6-2, 7-6(3)
Guido Pella (ARG) v. Paolo Lorenzi (ITA) 7-5, 6-0, 6-2
(9) Dominik Thiem (AUT) vs. Steve Johnson (USA) 67(5) 63 57 64 61
Taylor Harry Fritz (USA) vs. Jason Kubler (AUS) 6-3, 3-6, 6-3, Ret’d
(28) Denis Shapovalov (CAN) vs. Andreas Seppi (ITA) 64 46 57 76(7) 64
(5) Kevin Anderson (RSA) vs. J. Chardy (FRA) 62 64 64

(3) Juan Martin Del Potro (ARG) vs. Denis Kudla (USA) 63 61 76(4)
(31) Fernando Verdasco (ESP) vs. Andy Murray (GBR) 75 26 64 64
(20) Borna Coric (CRO) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 7-6(4), 6-2 6-3
Daniil Medvedev (RUS)(15) Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-4, 6-3, 4-6, 6-3
(11) John Isner (USA) vs. N. Jarry (CHI) 67(9) 64 36 76(2) 64
Dusan Lajovic (SRB) vs. Cameron Norrie (GBR) 6-2, 2-6, 6-4, 6-4
(25) Milos Raonic (CAN) vs. Gilles Simon (FRA) 63 64 64
Stan Wawrinka (SUI) vs U. Humbert (FRA)  76(5) 46 63 75
==

R128
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. David Ferrer (ESP) 6-3, 3-4 Ret’d
(LL) Lorenzo Sonego (ITA) vs. Gilles Muller (LUX) 7-6(2), 6-7(9), 5-7, 7-6(6), 6-2
(27) Karen Khachanov (RUS) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-3, 6-2, 6-3
(18) Jack Sock (USA) vs. Guido Andreozzi (ARG) 6-0, 7-6(4), 6-2
Guido Pella (ARG) vs. (Q) Casper Ruud (NOR) 6-4, 6-4, 6-1
Paolo Lorenzi (ITA) vs. (16) Kyle Edmund (GBR) 4-6, 6-4, 7-5, 6-1

(9) Dominic Thiem (AUT) vs. Mirza Basic (BIH) 6-3, 6-1, 6-4
Taylor Harry Fritz (USA) vs. Mischa Zverev (GER) 4-6, 2-6, 6-4, 7-6(2), 6-2
Jason Kubler (AUS) vs. (19) Roberto Bautista Agut (ESP) 6-3, 6-3, 6-4
(28) Denis Shapovalov (CAN) vs. (Q) Felix Auger-Aliassime (CAN) 7-5, 5-7, 4-1 Ret’d
Jeremy Chardy (FRA) vs. Andrey Rublev (RUS) 6-2, 4-6, 6-4, 6-1
(5) Kevin Anderson (RSA) vs. Ryan Harrison (USA) 7-6(4), 5-7, 4-6, 6-3, 6-4

(3) Juan Martin Del Potro (ARG) vs. (Q) Donald Young (USA) 6-0, 6-3, 6-4
(31) Fernando Verdasco (ESP) vs. Feliciano Lopez (ESP) 6-2, 7-5, 6-4
(20) Borna Coric (CRO) vs. Florian Mayer (GER) 6-2, 6-2, 5-7, 6-4
(15) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (Q) Tommy Robredo (ESP) 6-3, 7-6(1), 6-4

(11) John Isner (USA) vs. Bradley Klahn (USA) 7-6(3), 6-3, 6-4
Dusan Lajovic (SRB) vs. (24) Damir Dzumhur (BIH) 3-6, 6-1, 6-3, 6-4
(25) Milos Raonic (CAN) vs. (Q) Carlos Berlocq (ARG) 7-6(4), 6-4, 1-6, 6-3
Stan Wawrinka (SUI) vs. (8) Grigor Dimitrov (BUL) 6-3, 6-2, 7-5
==
(7) Marin Cilic (CRO) vs. Marius Copil (ROU) 7-5, 6-1, 1-1
Frances Tiafoe (USA) vs. (29) Adrian Mannarino (FRA) 6-1, 6-4, 4-6, 6-4
Julien Benneteau (FRA) vs. (22) Marco Cecchinato (ITA) 2-6, 7-6(5), 6-3, 6-4
(10) David Goffin (BEL) vs. (Q) Federico Gaio (ITA) 6-2, 6-4, 7-6(5)

(13) Diego Schwartzman (ARG) vs. Federico Delbonis (ARG) 6-2, 7-6(6), 6-2
(21) Kei Nishikori (JPN) vs. Maximilian Marterer (GER) 6-2, 6-2, 6-3
Matthew Ebden (AUS) vs. (32) Filip Krajinovic (SRB) 7-6(1), 6-7(5), 4-6, 6-1, 4-1 Ret’d
(4) Alexander Zverev (GER) vs. (LL) Peter Polansky (CAN) 6-2, 6-1, 6-2

(5) Novak Djokovic (SRB) vs. Marton Fucsovics (HUN) 6-3, 3-6, 6-4, 6-0
(26) Richard Gasquet (FRA) vs. Yuichi Sugita (JPN) 6-3, 6-1, 6-3
(17) Lucas Pouille (FRA) vs. (Q) Yannick Maden (GER) 7-6(6), 6-2, 7-5
(12) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Malek Jaziri (TUN) 7-5, 6-2, 6-2

(14) Fabio Fognini (ITA) vs. Michael Mmoh (USA) 4-6, 6-2, 6-4, 7-6(4)
(23) Hyeon Chung (KOR) vs. Ricardas Berankis (LTU) 4-6, 7-6(6), 6-0, 2-0
(30) Nick Kyrgios (AUS) vs. Radu Albot (MDA) 7-5, 2-6, 6-4, 6-2
(2) Roger Federer (SUI) vs. Yoshihito Nishioka (JPN) 6-2, 6-2, 6-4

 

 

Den komplette schedule findes på https://www.usopen.org/en_US/scores/schedule/index.html


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

 


ATP Challengers (uge 35)

Como (ITA)

Mallorca (ESP)

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 35)

$15.000, Future Haren 2018 (NED) – Grus

Q64: August Holmgren (DEN) vs. Jasper Krol (NED) 6-0, 7-5
Q32: August Holmgren vs. Floris Podzimek (NED) 6-1, 6-2
QFi: August Holmgren vs. John Harrison Richmond (USA) 6-1, 3-6, 4-6 (mandag)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 35)

$15.000, Future Haren 2018 (NED) – Grus

Singles hovedturnering

R32: (951) Olga Helmi (DEN) vs. (903) Suzan Lamens (NED) 4-6, 3-6

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 35)

Grade 1, Les Internationaux de Tennis Junior Banque Nationale du Canada (CAN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Girls singles hovedturnering

R64:
[1] (9) Clara Tauson (DEN) – bye
(64) Himari Sato (JPN) vs. (WC) (280) Ariana Arseneault (CAN) 6-4, 6-0

R32:
Clara Tauson vs. (64) Himari Sato (JPN) 6-2, 6-3
(70) Daria Frayman (RUS) vs. [9] (25) Lulu Radovcic (SUI) vs. 6-3, 6-3

1/8-finale
Clara Tauson vs. [14] (37) Sada Nahimana (BDI) 62 61

Kvartfinale: Clara Tauson vs Diana Frayman torsdag

Girls doubles

R32:
(1) Clara Tauson (DEN)/Elisabetta Cocciaretto (ITA) – bye
Jennifer Gadalov/Sophia Hatton (USA) vs. Sarah-Maude Fortin (CAN)/Zoe Hitt (USA) 7-5, 6-3

1/8-finale: Tauson/Cocciaretto vs. Jennifer Gadalov/Sophia Hatton (USA) 75 63

¼ finale: Tauson/Cocciaretto vs Dalakishvili/s. Nahimano 36 63 10-8

Semifinale: Tauson/Cocciaretto vs Clara Burel/Diana Parry(3) torsdag


Grade 2, ITF International 2018, Pancevo (SRB) – Grus

Boys singles hovedturnering

R32: [5] (127) Christian Lerby (NED) vs. (LL) (1076) Vanja Dobrnjac (SRB) 6-2, 5-7, 6-2
1/8-finale: Christian Lerby vs. (214) Roko Horvat (CRO) 63 64
¼ finale: Christian Lerby vs (310) Javier Cueto Ramos (ESP) 6-1, 6-3
Semifinale: Christian Lerby vs. [4] (106) Gustaf Strom (SWE)

Boys doubles

1/8-finale: (2) Christian Lerby/Lodewijk Westrate (NED) vs. Javier Cueto Ramos (ESP)/Samuel Guarin (COL) 6-4, 6-3
Kvartfinale: Lerby/Westrate vs. Lancelot Carnello/Oliver Andersson (SWE) 62 62
Semifinale: Lerby/Westrate vs. Roko Horvat (CRO)/Tomasz Dudek (POL)


Grade 5, ITF U18 Ma)uritius Open, Phoenix (MRI) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +2 timer

Boys singles kvalifikation

Q32: Richard Biagiotti (DEN) vs. Siddharth Marathe (IND) 6-3, 6-1
QFi: Richard Biagiotti vs. Nicholas Daskalovic (GBR) 6-4, 6-2

Boys singles hovedturnering

R32
(Q) Richard Biagiotti (DEN) vs. (Q) Andreas Scott (RSA) 4-6, 7-5, 7-5
(1978) Kevin Chen (DEN) vs. (1793) Christopher Fok Kow (MRI) 4-6, 2-6 (mandag)

1/8-finale: Richard Biagiotti vs. [6] (809) Sebastian Nothhaft (HKG) – taber walkover

Boys doubles

1/8-finale:
Richard Biagiotti (DEN)/Alexander Eriksson (SWE) vs. Tinashe Taruberekera/Andreas Scott (RSA) 64 06 710
Kevin Chen (DEN)/Nikhil Niranjan (USA) vs. Lucas Alexander Lai Fat Tur/Jake Lam Hau Ching (MRI) 63 75
¼ finale
Kevin Chen (DEN)/Nikhil Niranjan (USA) vs S. Nothhaft/D. Suresh

Girls singles hovedturnering

R32
(1526) Nikoline Gullacksen (DEN) vs. Malika Ramasawmy (MRI) 6-0, 6-0
Amanda Rommetveit Rohde (DEN) vs. (1803) Rosaleen Alioussef (RUS) 4-6, 6-1, 6-2

1/8-finale
Nikoline Gullacksen vs. [4] (979) Malikaa Marathe (IND) 4-6, 4-6 (tirsdag)
Amandag Rommetveit Rohde vs. [5] (1076) Maretha Burger (RSA) 1-6, 0-6 (tirsdag)

Girls doubles

1/8-finale: Nikoline Gullacksen/Amanda Rommetveit Rohde (DEN) vs. Shanaya Nak/Malikaa Marathe (IND) 5-7, 2-6

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

 

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage