Hos herrerne møder norske Casper Ruud Roberto Bautista i turneringen i München

19 årige Casper Ruud p.t. #193, der er inde på et wild card, møder noget af en udfordring i erfarne, 30 årige Bautista, p.t.#14 og 2. seeded i turneringen. Bautista har i år vundet vundet 2 titler nemlig Auckland og Dubai, hvor Ruud mere beskedent har henholdvis vundet og tabt 4 kampe.

I turneringen i Rabat møder belgiske Elise Mertens (biledet), der er 1. seeded i turneringen, Sara Errani, som efter en noget svingende periode måske er på vej til genfinde sit noget af det niveau, som jo tidligere bragte hende op i top 10 – men der er nu et godt stykke vej tilbage til det niveau. Kampen kan ses på TV2 Play2.

En af de erfarne tennisspillere på WTA touren Samantha STOSUR møder i Prag den altid aggressivt spillende Camila Giorgi. To spillere med ganske forskellige stilarter, som kan give en interessant kamp, der kan følges på TV 2 Play 1.

 


WTA International, J&T Banka Prague Open (CZE) – Grus

TV-dækning: WTATV.com (fra mandag), TV2 Sport & TV2 Play (fra onsdag)

Deltagere: Kvitova, Kasatkina, Gavrilova, Strycova, Zhang, Buzarnescu, Sinikakova, Sasnovich, Witthoeft, Stosur, Giorgi, Kr. Pliskova, m.fl.

Spilleprogram torsdag 

Centre Court – start at 11:00cet

Katerina SINIAKOVA (CZE) [8] vs Petra KVITOVA (CZE) [2]
næste
Shuai ZHANG (CHN) [6] vs [LL] Jasmine PAOLINI (ITA)
næste
Kristyna PLISKOVA (CZE) vs Mihaela BUZARNESCU (ROU) [7]
næste
Samantha STOSUR (AUS) vs Camila GIORGI (ITA)

Court 1 – start at 13:00cet
double kamp

WTATV fra kl. 11:00 Centre Court, Court 1
TV2 Sport: 11-15, TV2 Play1: fra 15

Singles hovedturnering (udvalgte)

R16
(2) Petra Kvitova (CZE) vs. Natalia Vikhlyantseva (RUS) 63 61
(8) Katerina Siniakova (CZE) vs. EkaterinaAlexandrova (RUS) 64 36 63
Samantha Stosur (AUS) vs. Denisa Allertova (CZE) 64 64
Kristyna Pliskova (CZE) vs. Qiang Wang (CHN) 62 76(3)
vs. Camila Giorgi (ITA) vs (LL) Tamara Korpatsch (GER) 64 62
(LL) Jasmine Paolini (ITA) vs (WC) Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 64 61
(7) Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. (Q) Antonia Lottner (GER) 60 76(7)
(6) Shuai Zhang (CHN) vs. (Q) Elena-Gabriela Ruse (ROU)64 64

R32:
Kristyna Pliskova vs. (9) Aliaksandra Sasnovich 7-6(5), 6-3
(Q) Antonia Lottner vs. Mona Barthel 6-0, 7-5
Mihaela Buzarnescu vs. Beatriz Haddah Maia 6-1, 7-5
Denisa Allertova vs. (Q) Patty Schnyder 6-4, 6-4
Camila Giorgi vs. (5) Barbora Strycova 6-0, 2-6, 6-2
Shuai Zhang vs. Stefanie Voegele 6-4, 7-5
Jasmine Paolini vs. Daria Kasatkina 7-6(6), 6-3
(2) Petra Kvitova vs. (WC) Tereza Smitkova 6-1, 6-3

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q32:
Elena-Gabriela Ruse (ROU) vs. (8) Marta Kostyuk (UKR) 2-6, 7-5, 6-3
(6) Patty Schnyder (SUI) vs. Marie Bouzkova (CZE) 6-2, 6-1
Ulrikke Eikeri (NOR) vs. Chantal Skamlova (SVK) 6-1, 6-3

Q16: (søndag)
(6) Patty Schnyder (SUI) vs. Marina Melnikova (RUS) 6-3, 7-5
(4) Jasmine Paolini (ITA) vs. Ulrikke Eikeri (NOR) 6-3, 6-0

QFi: (6) Patty Schnyder (SUI) vs. (3) Tamara Korpatsch (GER)

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-prague-czech-republic-1082#orderofplay


WTA International, Grand Prix De SAR La Princesse Lalla Meryem, Rabat (MAR) – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

TV-dækning: WTATV.com (fra mandag), TV2 Play (fra onsdag)

Deltagere: Mertens, Cibulkova, Martic, Babos, Diyas, Krunic, Hsieh, Bogdan, Linette, Flipkens, Hercog, Larsson, m.fl

Spilleprogram torsdag (udvalgte)

Centre Court – start 12:00cet
Aleksandra KRUNIC (SRB) [7] vs [Q] Paula BADOSA GIBERT (ESP)
næste
Jana FETT (CRO) vs Ajla TOMLJANOVIC (AUS)
næste
Elise MERTENS (BEL) [1] vs Sara ERRANI (ITA)
næste
[WC] Katarina ZAVATSKA (UKR) vs Su-Wei HSIEH (TPE) [8]

Court 1 – start14:00cet
double kampe

WTATV fra kl. 1200
TV2 Play 2 fra kl. 1200

Singles hovedturnering 

R16:
Sara Errani (ITA) vs Johanna Larsson (SWE) 63 60
(1) Elise Mertens (BEL) vs. Laura Siegemund (GER) 67(5) 31 ret`d
(Q) Paula Badosa Gibert (ESP) vs. Polona Hercog (SLO) 76(5) 61 62
(WC) Katarina Zavatska (UKR) vs (LL) Alexandra Dulgheru (ROU) 75 26 64
(7) Aleksandra Krunic (SRB) vs. Sara Sorribes Tormo (ESP) 63 61
Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Kirsten Flipkens (BEL) 63 62
(8) Su-Wei Hsieh (TPE) vs. (Q) Tamara Zidansek (SLO) 63 63
Jana Fett (CRO) vs (LL) Magdalena Frech (POL) 62 64

R32:
(1) Elise Mertens vs. Kristina Kucova 6-0, 6-0
Laura Siegemund vs. Ana Bogdan 6-4, 6-1
Johanna Larsson vs. Rebecca Peterson 2-6, 6-3, 6-1
Sara Errani vs. (6) Zarina Diyas 6-4, 6-4
(LL) Alexandra Dulgheru vs. (4) Timea Babos 2-6, 7-6(7), 7-5
Katarina Zavatska vs. (WC) Diae El Jardi 6-2, 6-3
(Q) Tamara Zidansek vs. Magda Linette 6-4, 6-2
(8) Su-Wei Hsieh vs. Bethanie Mattek-Sands 3-6, 7-6(3), 6-1

(LL) Magdalena Frech vs. Christina McHale 7-5, 7-5
Jana Fett vs. Sachia Vickery 6-2, 3-6, 6-3
Ajla Tomljanovic vs. (Q) Silvia Soler-Espinosa 6-2, 3-6, 6-1
Kirsten Flipkens vs. (3) Petra Martic 3-6, 6-2, 6-4
(7) Aleksandra Krunic vs. Lara Arruabarrena 6-2, 6-7(0), 6-2
Sara Sorribes Tormo vs. Yulia Putintseva 7-6(4), 6-0
(Q) Paula Badosa Gibert vs. (Q) Fiona Ferro 5-7, 6-4, 6-0
Polona Hercog vs. (2) Dominika Cibulkova 2-6, 7-5, 6-4

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-rabat-morocco-1005#orderofplay


ATP 250, TEB BNP Paribas Istanbul Open (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

TV-dækning: Tennistv.com (24 kampe)

Deltagere: Cilic, Dzumhur, Seppi, Bedene, Lorenzi, Troicki, Vesely, Basilashvili, m.fl.

Spilleprogram torsdag

Garanti Koza Arena – start 1130cet
Jeremy CHARDY (FRA) vs Dusan LAJOVIC (SRB)
Næste
Thomas FABBIANO (ITA) vs Damir DZUMHUR (BIH) [2]
Tidligst 16:00
Marin CILIC (CRO) [1] vs Malek JAZIRI (TUN)
Tidligst 18:00
[Q] Thiago MONTEIRO (BRA) vs Jiri VESELY (CZE) [7]

Court 1 – start 1130cet
double kampe

Tennistv.com viser kampene fra Garanti Koza Arena

Singles hovedturnering (udvalgte)

R16 (udvalgte)
Laslo Djere (SRB)vs (3) Andreas Seppi (ITA) 63 67(/4) 63
Taro Daniel (JPN) vs(4) Aljaz Bedene (SLO) 62 62
(5) Paolo Lorenzi (ITA) vs. (Q) Marco Trungelliti (ARG) 63 876(5)
Rogerio Dutra Silva (BRA) vs (6) Viktor troicki (SRB) 62 63

R32
Malek Jaziri vs. (WC) Marsel Ilhan 6-1, 6-2
(Q) Thiago Monteiro vs. Gerald Melzer 6-2, 3-6, 6-3
(7) Jiri Vesely vs. (Q) Daniel Gimeno-Traver 6-3, 6-1
Rogerio Dutra Silva vs. Radu Albot 6-4, 6-3
Jeremy Chardy vs. (8) Nikoloz Basilashvili 7-5, 6-3
Dusan Lajovic vs. John Millman 6-4, 6-0
Thomas Fabbiano vs. Mikhail Youzhny 6-1, 6-1

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q16: (4) Elias Ymer (SWE) vs. Vaclav Safranek (CZE) 7-6(6), 6-1
QFi: Elias Ymer (SWE) vs. (7) Hubert Hurkacz (POL) 6-7(4), 6-4, 7-5

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/istanbul/7163/daily-schedule


ATP 250, BMW Open By FWU, München (GER) – Grus

TV-dækning: Tennistv.com

Deltagere: A. Zverev, Bautista Agut, Schwartzman, Chung, Fognini, Kohlschreiber, Monfils, Sugita, Casper Ruud, m.fl.

Spilleprogram torsdag 

Centre Court
start 11:00cet
Marco CECCHINATO (ITA) vs Marton FUCSOVICS (HUN)
Tidligst 13:00
Maximilian MARTERER (GER) vs Diego SCHWARTZMAN (ARG) [3]
næste
Philipp KOHLSCHREIBER (GER) [6] vs Mischa ZVEREV (GER)
tidligst 17:00
[WC] Casper RUUD (NOR) vs Roberto BAUTISTA AGUT (ESP) [2]

Court 1 – start 1100
double kampe

Kampene på Centre Court vises på Tennistv.com

Singles hovedturneringen

R16
(Q) Martin Klizan (SVK) vs. Mirza Basic (BIH) 46 63 75
Jan-Lennard Struff (GER) vs. (SE) Yannick Maden (GER) 63 36 63
(4) Hyeon Chung (KOR) v. (WC) Matthias Bachinger (GER) 61 61
(1) Alexander Zverev (GER) vs. (WC) Yannick Hanfmann (GER) 67(12) 64 62

R32:
Jan-Lennard Struff vs. (Q) Daniel Masur 7-6(1), 6-4
(8) Yuichi Sugita vs. (SE) Yannick Maden 4-6, 7-6(9), 6-2
Mirza Basic vs. (7) Gael Monfils 6-2, 3-6, 6-3
(SE) Marco Cecchinato vs. (5) Fabio Fognini 5-7, 6-3, 6-2
Marton Fucsovics vs. Guido Pella 6-4, 7-5
Maximilian Marterer vs. (Q) Dustin Brown 5-6 Ret’d
(6) Philipp Kohlschreiber vs. Ivo Karlovic 7-5, 6-4
Mischa Zverev vs. (PR) Andreas Haider-Maurer 6-4, 6-3
(WC) Casper Ruud vs. (Q) Marius Copil 7-6(3), 6-3

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/munich/308/daily-schedule


ATP 250, Millennium Estoril Open (POR) – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

TV-dækning: Tennistv.com (19 kampe), TV3 Sport (fra fredag)

Deltagere: Anderson, Carreno Busta, Edmund, Muller, Ramos-Vinols, Haase, Mayer, Medvedev

Spilleprogram torsdag  

Estadio Millennium – start 14:00cet
Roberto CARBALLES BAENA (ESP) vs Cameron NORRIE (GBR)
Næste
Kevin ANDERSON (RSA) [1] vs Stefanos TSITSIPAS (GRE)
tidligst19:00
Nicolas KICKER (ARG) vs Pablo CARRENO BUSTA (ESP) [2]
næste
Nicolas JARRY (CHI) vs [Q] Ricardo OJEDA LARA (ESP)

Court Cascai – start 14:00cet
Double kampe

Tennistv.com viser kampene fra Estadio Millennium

Singles hovedturnering (udvalgte)

R16
(3) Kyle Edmund (GBR) vs. (WC) Alex de Minaur (AUS) 62 75
Joao Sousa (POR) vs (WC) Pedro Sousa (POR) 46 76 (1) 75
Frances Tiafoe (USA) vs (4) Gilles Muller (LUX) 64 75
(Q) Simone Bolelli (ITA) vs Federico Delbonis (ARG) 36 75 62

R32:
Stefanos Tsitsipas vs. (PR) Pablo Andujar 7-6(2), 6-3
Roberto Carballes Baena vs Bjorn Fratangelo 7-6(1), 6-3
Cameron Norrie vs. (6) Robin Haase 6-4, 3-6, 6-3
Joao Sousa vs. (8) Daniil Medvedev 7-6(1), 7-5
Federico Delbonis vs. (5) Albert Ramos-Vinolas 6-2, 6-4
(Q) Simone Bolelli vs. (Q) Joao Domingues 6-3, 6-2
(7) Leonardo Mayer vs. Nicolas Jarry 3-6, 7-6(7), 6-4
(Q) Ricardo Ojeda Lara vs. (WC) Frederico Ferreira Silva 6-4, 7-5
Nicolas Kicker vs. (Q) Tim Smyczek 6-2, 6-2

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q16: (4) Simone Bolelli (ITA) vs. Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-4, 6-1

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/estoril/7290/daily-schedule


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger (uge 18)

WTA 125K, Kunming Open, Anning (CHN) – Grus
Tidsforskel: cet +6 timer

TV-dækning: WTATV.com (fra mandag)

Deltagere: Wang, Wickmayer, m.fl.

Spilleprogram torsdag (udvalgte)

Centre – start 05:00cet

[WC] Shuai PENG (CHN) [1] vs Elitsa KOSTOVA (BUL)
tidligst 06:00
Saisai ZHENG (CHN) [4] vs Amandine HESSE (FRA)
followed by
Xinyun HAN (CHN) [7] vsYafan WANG (CHN) [2]

Court 1 – start 0500

Irina KHROMACHEVA (RUS) vsYanina WICKMAYER (BEL) [3]
tidligst 06:00
efter passende pause
Hanyu GUO (CHN) Xuliu SUN (CHN) vs Elitsa KOSTOVA (BUL) Aleksandrina NAYDENOVA (BUL)
næste
efter passende pose
Dalila JAKUPOVIC (SLO) Irina KHROMACHEVA (RUS) [1] vsAmandine HESSE (FRA) Carol ZHAO (CAN)

WTATV fra begge baner


ATP Challengers (Uge 18)

Seoul, South Korea Hard $100,000 +H Combo | S | D | QS | QD | OOP
Singles kvalifikation

Q32: (545) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (1230) Yong-Kyu Lim (KOR) 4-6, 1-6 (lørdag)

Glasgow, Great Britain Hard €85,000 Combo | S | D | QS | QD | OOP
Puerto Vallarta, Mexico Hard $75,000 +H Combo | S | D | QS | QD | OOP
Savannah, GA, U.S.A. Clay $75,000 Combo | S | D | QS | QD | OOP
Ostrava, Czech Republic Clay €64,000 +H Combo | S | D | QS | QD | OOP
Singles kvalifikation

Q32: (367) Jan Satral (CZE) vs. (360) Mikael Ymer (SWE) 7-6(1), 6-2 (lørdag)

 

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 18)

$15.000, DACHY GOLD CUP, Wisla (POL) – Grus

Singles kvalifikation

Q64:
Morten Lyngbak (DEN) vs. Jarek Andrzejczak (POL) 6-1, 6-0
Christopher Wejs (DEN) vs. [9] (1391) Bartosz Wojnar (POL) 0-6, 6-4, 2-6 (lørdag)

Q32: Morten Lyngbak vs. [6] (1347) Rafael Mazon-Hernandez (ESP) 5-7, Ret’d

<< tilbage


ITF Women (udvalgte)

 

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte)

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.(2
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

 

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage