Frederik Løchte spiller double semifinale i Seoul

Da TV 2 sport sender til kl 14:55, kan man nok også nå at få kamp nummer 2 i Prag med, nemlig kampen mellem Camilla Giorgi og rumænske Mihaela BUZARNESCU, der er avanceret fra #377 på ranglisten i 2016 til nu #37.

I WTA turneringen i Rabat kan kampen mellem Ajla Tomljanovic og Aleksandra Krunic være værd at kaste et blik på, såfremt man har adgang til TV2 Play 4 kl 15.

Det lykkedes ikke Casper Ruud at overvinde Roberto Bautista Agut, som derfor møder en anden meget erfaren herre, nemlig tyskeren Philipp Kohlschreiber i turneringen i München.

Frederik Løchte spiller i en ATP Challenger turnering i Seoul semifinale med sin japanske makker Matsui. De møder en anden japaner Ito, der danner makkerpar med McDonald fra USA. Kampen spilles som 3. kamp efter kl 06:30 og kan muligvis ses på livestream.com/atp.

Kvindernes kvalifikationsrunder i Madrid turneringen starter. Der er ingen TV dækning eller streaming fredag.


WTA International, J&T Banka Prague Open (CZE) – Grus

TV-dækning: WTATV.com (fra mandag), TV2 Sport & TV2 Play (fra onsdag)

Deltagere: Kvitova, Kasatkina, Gavrilova, Strycova, Zhang, Buzarnescu, Sinikakova, Sasnovich, Witthoeft, Stosur, Giorgi, Kr. Pliskova, m.fl.

Spilleprogram fredag 

Centre Court – start 11:00 cet
Shuai ZHANG (CHN) [6] vs Petra KVITOVA (CZE) [2]
Næste
Mihaela BUZARNESCU (ROU) [7] vs Camila GIORGI (ITA)
Næste efter passende hvile
Nicole MELICHAR (USA) Kveta PESCHKE (CZE) [3] vs
Mihaela BUZARNESCU (ROU) Lidziya MAROZAVA (BLR)

WTATV fra kl. 11:00
TV2 Sport: 11:00-14:55, TV2 Play3: fra 13

Singles hovedturnering (udvalgte)

Kvartfinaler
Petra KVITOVA (CZE) [2] vs Katerina SINIAKOVA (CZE) [8] 63 63
Shuai ZHANG (CHN) [6] vs [LL] Jasmine PAOLINI (ITA) 64 63
Mihaela BUZARNESCU (ROU) [7] vs Kristyna PLISKOVA (CZE) 62 63
Camila GIORGI (ITA) vs Samantha STOSUR (AUS) 62 63

R16
(2) Petra Kvitova (CZE) vs. Natalia Vikhlyantseva (RUS) 63 61
(8) Katerina Siniakova (CZE) vs. EkaterinaAlexandrova (RUS) 64 36 63
Samantha Stosur (AUS) vs. Denisa Allertova (CZE) 64 64
Kristyna Pliskova (CZE) vs. Qiang Wang (CHN) 62 76(3)
vs. Camila Giorgi (ITA) vs (LL) Tamara Korpatsch (GER) 64 62
(LL) Jasmine Paolini (ITA) vs (WC) Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 64 61
(7) Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. (Q) Antonia Lottner (GER) 60 76(7)
(6) Shuai Zhang (CHN) vs. (Q) Elena-Gabriela Ruse (ROU)64 64

R32:
Kristyna Pliskova vs. (9) Aliaksandra Sasnovich 7-6(5), 6-3
(Q) Antonia Lottner vs. Mona Barthel 6-0, 7-5
Mihaela Buzarnescu vs. Beatriz Haddah Maia 6-1, 7-5
Denisa Allertova vs. (Q) Patty Schnyder 6-4, 6-4
Camila Giorgi vs. (5) Barbora Strycova 6-0, 2-6, 6-2
Shuai Zhang vs. Stefanie Voegele 6-4, 7-5
Jasmine Paolini vs. Daria Kasatkina 7-6(6), 6-3
(2) Petra Kvitova vs. (WC) Tereza Smitkova 6-1, 6-3

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q32:
Elena-Gabriela Ruse (ROU) vs. (8) Marta Kostyuk (UKR) 2-6, 7-5, 6-3
(6) Patty Schnyder (SUI) vs. Marie Bouzkova (CZE) 6-2, 6-1
Ulrikke Eikeri (NOR) vs. Chantal Skamlova (SVK) 6-1, 6-3

Q16: (søndag)
(6) Patty Schnyder (SUI) vs. Marina Melnikova (RUS) 6-3, 7-5
(4) Jasmine Paolini (ITA) vs. Ulrikke Eikeri (NOR) 6-3, 6-0

QFi: (6) Patty Schnyder (SUI) vs. (3) Tamara Korpatsch (GER)

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-prague-czech-republic-1082#orderofplay


WTA International, Grand Prix De SAR La Princesse Lalla Meryem, Rabat (MAR) – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

TV-dækning: WTATV.com (fra mandag), TV2 Play (fra onsdag)

Deltagere: Mertens, Cibulkova, Martic, Babos, Diyas, Krunic, Hsieh, Bogdan, Linette, Flipkens, Hercog, Larsson, m.fl

Spilleprogram fredag

Centre Court – start 15:00cet
Ajla TOMLJANOVIC (AUS) vs Aleksandra KRUNIC (SRB) [7]
næste
Elise MERTENS (BEL) [1] vs Su-Wei HSIEH (TPE) [8]
Næste
Anna BLINKOVA (RUS) Raluca OLARU (ROU) vs
Georgina GARCIA PEREZ (ESP) Fanny STOLLAR (HUN)

WTATV fra kl. 1500
TV2 Play 4 fra kl. 15:00

Singles hovedturnering 

Kvartfinaler
Aleksandra KRUNIC (SRB) [7] vs [Q] Paula BADOSA GIBERT (ESP) 62 10 ret`d
Ajla TOMLJANOVIC (AUS) vs Jana FETT (CRO) 36 63 63
Elise MERTENS (BEL) [1] vs Sara ERRANI (ITA) 63 61
Su-Wei HSIEH (TPE) [8] vs [WC] Katarina ZAVATSKA (UKR) 61 61

R16:
Sara Errani (ITA) vs Johanna Larsson (SWE) 63 60
(1) Elise Mertens (BEL) vs. Laura Siegemund (GER) 67(5) 31 ret`d
(Q) Paula Badosa Gibert (ESP) vs. Polona Hercog (SLO) 76(5) 61 62
(WC) Katarina Zavatska (UKR) vs (LL) Alexandra Dulgheru (ROU) 75 26 64
(7) Aleksandra Krunic (SRB) vs. Sara Sorribes Tormo (ESP) 63 61
Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Kirsten Flipkens (BEL) 63 62
(8) Su-Wei Hsieh (TPE) vs. (Q) Tamara Zidansek (SLO) 63 63
Jana Fett (CRO) vs (LL) Magdalena Frech (POL) 62 64

R32:
(1) Elise Mertens vs. Kristina Kucova 6-0, 6-0
Laura Siegemund vs. Ana Bogdan 6-4, 6-1
Johanna Larsson vs. Rebecca Peterson 2-6, 6-3, 6-1
Sara Errani vs. (6) Zarina Diyas 6-4, 6-4
(LL) Alexandra Dulgheru vs. (4) Timea Babos 2-6, 7-6(7), 7-5
Katarina Zavatska vs. (WC) Diae El Jardi 6-2, 6-3
(Q) Tamara Zidansek vs. Magda Linette 6-4, 6-2
(8) Su-Wei Hsieh vs. Bethanie Mattek-Sands 3-6, 7-6(3), 6-1

(LL) Magdalena Frech vs. Christina McHale 7-5, 7-5
Jana Fett vs. Sachia Vickery 6-2, 3-6, 6-3
Ajla Tomljanovic vs. (Q) Silvia Soler-Espinosa 6-2, 3-6, 6-1
Kirsten Flipkens vs. (3) Petra Martic 3-6, 6-2, 6-4
(7) Aleksandra Krunic vs. Lara Arruabarrena 6-2, 6-7(0), 6-2
Sara Sorribes Tormo vs. Yulia Putintseva 7-6(4), 6-0
(Q) Paula Badosa Gibert vs. (Q) Fiona Ferro 5-7, 6-4, 6-0
Polona Hercog vs. (2) Dominika Cibulkova 2-6, 7-5, 6-4

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-rabat-morocco-1005#orderofplay


ATP 250, TEB BNP Paribas Istanbul Open (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

TV-dækning: Tennistv.com (24 kampe)

Deltagere: Cilic, Dzumhur, Seppi, Bedene, Lorenzi, Troicki, Vesely, Basilashvili, m.fl.

Spilleprogram fredag

Garanti Koza Arena – start 1130cet
Rogerio DUTRA SILVA (BRA) vs Taro DANIEL (JPN)
næste
Jeremy CHARDY (FRA) vs Thomas FABBIANO (ITA)
Tidligst 16:00
Malek JAZIRI (TUN) vs Jiri VESELY (CZE) [7]
Tidligst 18:00
Laslo DJERE (SRB) vsPaolo LORENZI (ITA) [5]

Court 1, 2. kamp efter 11:30
Ben MCLACHLAN (JPN) Nicholas MONROE (USA) [1] vs
Denys MOLCHANOV (UKR) Franko SKUGOR (CRO)
Næste
Dominic INGLOT (GBR) Robert LINDSTEDT (SWE) vs
Marcin MATKOWSKI (POL) Divij SHARAN (IND) [2]

Tennistv.com viser kampene fra Garanti Koza Arena

Singles hovedturnering (udvalgte)

R16
Jeremy CHARDY (FRA) vs Dusan LAJOVIC (SRB) 46 76(3) 62
Thomas FABBIANO (ITA) vs Damir DZUMHUR (BIH) [2] 62 06 62
Malek JAZIRI (TUN) vs Marin CILIC (CRO) [1] 64 62
Jiri VESELY (CZE) [7] vs [Q] Thiago MONTEIRO (BRA) 62 26 76(3)
Laslo Djere (SRB)vs (3) Andreas Seppi (ITA) 63 67(/4) 63
Taro Daniel (JPN) vs(4) Aljaz Bedene (SLO) 62 62
(5) Paolo Lorenzi (ITA) vs. (Q) Marco Trungelliti (ARG) 63 876(5)
Rogerio Dutra Silva (BRA) vs (6) Viktor troicki (SRB) 62 63

R32
Malek Jaziri vs. (WC) Marsel Ilhan 6-1, 6-2
(Q) Thiago Monteiro vs. Gerald Melzer 6-2, 3-6, 6-3
(7) Jiri Vesely vs. (Q) Daniel Gimeno-Traver 6-3, 6-1
Rogerio Dutra Silva vs. Radu Albot 6-4, 6-3
Jeremy Chardy vs. (8) Nikoloz Basilashvili 7-5, 6-3
Dusan Lajovic vs. John Millman 6-4, 6-0
Thomas Fabbiano vs. Mikhail Youzhny 6-1, 6-1

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q16: (4) Elias Ymer (SWE) vs. Vaclav Safranek (CZE) 7-6(6), 6-1
QFi: Elias Ymer (SWE) vs. (7) Hubert Hurkacz (POL) 6-7(4), 6-4, 7-5

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/istanbul/7163/daily-schedule


ATP 250, BMW Open By FWU, München (GER) – Grus

TV-dækning: Tennistv.com

Deltagere: A. Zverev, Bautista Agut, Schwartzman, Chung, Fognini, Kohlschreiber, Monfils, Sugita, Casper Ruud, m.fl.

Spilleprogram fredag

Centre Court
start 11:00cet
Hyeon CHUNG (KOR) [4] vs [Q] Martin KLIZAN (SVK)
Tidligst 13:25
Alexander ZVEREV (GER) [1] vs Jan-Lennard STRUFF (GER)
Næste
Philipp KOHLSCHREIBER (GER) [6] vs Roberto BAUTISTA AGUT (ESP) [2]
Tidligst 17:00
Marton FUCSOVICS (HUN) vs Maximilian MARTERER (GER)

Court 1 – tidligst 16:00
Lukasz KUBOT (POL) Marcelo MELO (BRA) [1] vs
Nikola MEKTIC (CRO) Alexander PEYA (AUT) [3]

Kampene på Centre Court vises på Tennistv.com

Singles hovedturneringen

R16
Marton FUCSOVICS (HUN) vs Marco CECCHINATO (ITA) 76(5) 61
Maximilian MARTERER (GER) vs Diego SCHWARTZMAN (ARG) [3] 64 62
Philipp KOHLSCHREIBER (GER) [6] vs Mischa ZVEREV (GER) 62 62
Roberto BAUTISTA AGUT (ESP) [2] vs [WC] Casper RUUD (NOR) 64 63
(Q) Martin Klizan (SVK) vs. Mirza Basic (BIH) 46 63 75
Jan-Lennard Struff (GER) vs. (SE) Yannick Maden (GER) 63 36 63
(4) Hyeon Chung (KOR) v. (WC) Matthias Bachinger (GER) 61 61
(1) Alexander Zverev (GER) vs. (WC) Yannick Hanfmann (GER) 67(12) 64 62

R32:
Jan-Lennard Struff vs. (Q) Daniel Masur 7-6(1), 6-4
(8) Yuichi Sugita vs. (SE) Yannick Maden 4-6, 7-6(9), 6-2
Mirza Basic vs. (7) Gael Monfils 6-2, 3-6, 6-3
(SE) Marco Cecchinato vs. (5) Fabio Fognini 5-7, 6-3, 6-2
Marton Fucsovics vs. Guido Pella 6-4, 7-5
Maximilian Marterer vs. (Q) Dustin Brown 5-6 Ret’d
(6) Philipp Kohlschreiber vs. Ivo Karlovic 7-5, 6-4
Mischa Zverev vs. (PR) Andreas Haider-Maurer 6-4, 6-3
(WC) Casper Ruud vs. (Q) Marius Copil 7-6(3), 6-3

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/munich/308/daily-schedule


ATP 250, Millennium Estoril Open (POR) – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

TV-dækning: Tennistv.com (19 kampe), TV3 Sport (fra fredag)

Deltagere: Anderson, Carreno Busta, Edmund, Muller, Ramos-Vinols, Haase, Mayer, Medvedev

Spilleprogram fredag  

Estadio Millennium – start 14:00cet
Stefanos TSITSIPAS (GRE) vs Roberto CARBALLES BAENA (ESP)
næste
Kyle EDMUND (GBR) [3] vs Joao SOUSA (POR)
Tidligt 19:00
[Q] Simone BOLELLI (ITA) vs Frances TIAFOE (USA)
næste
Nicolas JARRY (CHI) vs Pablo CARRENO BUSTA (ESP) [2]

Tennistv.com viser kampene fra Estadio Millennium

Singles hovedturnering (udvalgte)

R16
Roberto CARBALLES BAENA (ESP) vs Cameron NORRIE (GBR) 57 62 76(1)
Stefanos TSITSIPAS (GRE) vs Kevin ANDERSON (RSA) [1] 67(3) 63 63
Pablo CARRENO BUSTA (ESP) [2] vs Nicolas KICKER (ARG) 61 75
Nicolas JARRY (CHI) vs [Q] Ricardo OJEDA LARA (ESP) 63 76(3)
(3) Kyle Edmund (GBR) vs. (WC) Alex de Minaur (AUS) 62 75
Joao Sousa (POR) vs (WC) Pedro Sousa (POR) 46 76 (1) 75
Frances Tiafoe (USA) vs (4) Gilles Muller (LUX) 64 75
(Q) Simone Bolelli (ITA) vs Federico Delbonis (ARG) 36 75 62

R32:
Stefanos Tsitsipas vs. (PR) Pablo Andujar 7-6(2), 6-3
Roberto Carballes Baena vs Bjorn Fratangelo 7-6(1), 6-3
Cameron Norrie vs. (6) Robin Haase 6-4, 3-6, 6-3
Joao Sousa vs. (8) Daniil Medvedev 7-6(1), 7-5
Federico Delbonis vs. (5) Albert Ramos-Vinolas 6-2, 6-4
(Q) Simone Bolelli vs. (Q) Joao Domingues 6-3, 6-2
(7) Leonardo Mayer vs. Nicolas Jarry 3-6, 7-6(7), 6-4
(Q) Ricardo Ojeda Lara vs. (WC) Frederico Ferreira Silva 6-4, 7-5
Nicolas Kicker vs. (Q) Tim Smyczek 6-2, 6-2

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q16: (4) Simone Bolelli (ITA) vs. Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-4, 6-1

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/estoril/7290/daily-schedule


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger (uge 18)

WTA 125K, Kunming Open, Anning (CHN) – Grus
Tidsforskel: cet +6 timer

TV-dækning: WTATV.com (fra mandag)

Deltagere: Wang, Wickmayer, m.fl.

Spilleprogram fredag

Centre Court start kl 06:00

[WC] Shuai PENG (CHN) [1] vs Saisai ZHENG (CHN) [4]
Næste
Irina KHROMACHEVA (RUS) vs Xinyun HAN (CHN) [7]
Næste
Hanyu GUO (CHN) Xuliu SUN (CHN) vs
Shuo FENG (CHN) Jiaqi KANG (CHN)

  WTATV viser kampene


ATP Challengers (Uge 18)

Seoul, South Korea Hard $100,000 +H Combo | S | D | QS | QD | OOP
Singles kvalifikation

Q32: (545) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (1230) Yong-Kyu Lim (KOR) 4-6, 1-6 (lørdag)

Double: semifinale
Frederik Løchte(DEN)/Matsui(JPN)/vs Ito(JPN)/McDonald(USA)
3. kamp efter 06:30 cet

 

Glasgow, Great Britain Hard €85,000 Combo | S | D | QS | QD | OOP
Puerto Vallarta, Mexico Hard $75,000 +H Combo | S | D | QS | QD | OOP
Savannah, GA, U.S.A. Clay $75,000 Combo | S | D | QS | QD | OOP
Ostrava, Czech Republic Clay €64,000 +H Combo | S | D | QS | QD | OOP
Singles kvalifikation

Q32: (367) Jan Satral (CZE) vs. (360) Mikael Ymer (SWE) 7-6(1), 6-2 (lørdag)

 

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 18)

$15.000, DACHY GOLD CUP, Wisla (POL) – Grus

Singles kvalifikation

Q64:
Morten Lyngbak (DEN) vs. Jarek Andrzejczak (POL) 6-1, 6-0
Christopher Wejs (DEN) vs. [9] (1391) Bartosz Wojnar (POL) 0-6, 6-4, 2-6 (lørdag)

Q32: Morten Lyngbak vs. [6] (1347) Rafael Mazon-Hernandez (ESP) 5-7, Ret’d

<< tilbage


ITF Women (udvalgte)

 

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte)

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.(2
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

 

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage