WTA er tilbage på TV2 Sport, som fra kl. 10 viser 3 af de sidste 1/8-finaler. TV3 Sport slutter med 1. seedede Dominic Thiem mod John Millman

I ugens løb har der været massiv dækning på WTATV.com fra begge WTA International turneringer i Moskva og Nanchang.
Fra torsdag kan turneringen i Moskva desuden følges på TV2 Sport, der fra kl. 10 viser 5. seedede Aliaksandra Sasnovich (BLR) mod Evgeniya Rodina (RUS).
Derefter følger 3. seedede Anastasija Sevastova (LAT) mod Irina Bara (ROU), der er videre som Lucky Loser, og i den 3. kamp spiller Laura Siegemund (GER) mod Kateryna Kozlova (UKR).

Den sidste kamp fra Moskva mellem 2. seedede Daria Kasatkina (RUS) og Tamara Zdansek (SLO) spilles tidligst kl. 1630, og et studie af TV-guiden tyder på, at den kamp ikke bliver vist på hverken TV2 Sport eller TV2 Play.

I Hamburg lykkedes det ikke for 17-årige Rudolf Molleker (UKR) at følge sejren over David Ferrer (ESP) op, idet han tabte 4-6, 0-6 til Jozef Kovalik (SVK), der var videre fra kvalifikationen.
Måske var sejren over Ferrer mest udtryk for den 36-årige spaniers nuværende niveau, ligesom da han ugen før tabte til Casper Ruud (NOR) i Båstad.

I torsdagens første kamp kl. 11 mødes Pablo Cuevas (URU) og Nikoloz Basilashvili (GEO), der begge er rangeret udenfor top 70, hvorimod der i de to efterfølgende kampe deltager seedede spillere, når 3. seedede Pablo Carreno Busta (ESP) tidligst kl. 13 møder Aljaz Bedene (SLO), og tidligst kl. 15 spiller 1. seedede Dominic Thiem (AUT) mod John Millman (AUS).

Clara Tauson
Foto: Torsten Zimmermann/Tennis Europe – Clara Tauson

15-årige Clara Tauson vandt onsdag 6-3, 6-3 ved U18 EM i 3. runde over 17-årige Vitalia Stamat (MDA), og få timer senere spillede de på samme side af nettet, da de tabte 3-6, 2-6 i kvartfinalen i double tilWeronika Falkowska/Maia Chwalinska (POL).

Derfor kan Clara nu udelukkende koncentrere sig om single, hvilket kan blive en fordel, hvis hun når langt i turneringen, da 2 kampe dagligt kan gøre det ekstra svært at bevare koncentrationen om hver eneste kamp.

Clara møder i 1/8-finalen 18-årige Andreea Prisacariu (ROU), som Clara besejrede 6-3, 6-2 sidste år i kvartfinalen ved en Grade 1 turnering i Wels, da rumæneren var no. 695 på ITFs rangliste, men for få måneder siden var hendes bedste rangering no. 39.

Livescore og livestream fra U18 mesterskaberne

På dette link hos Tennis Europe – http://www.tenniseurope.org/news/121244/European-Junior-Championships-Latest – findes link til livestream fra turneringen på Youtube, og her kunne man tirsdag følge flere af kampene fra Court 1, og senere på eftermiddagen blev i stedet vist nogle kampe fra Court 2.

Desuden blev der henvist til denne facebook-side – https://www.facebook.com/livestreamcamCH/ – hvor der findes livestream fra flere af kampene, men ingen af kampene med Clara blev dog vist, og da hun torsdag spiller på Court 2, forventes der ikke livestream fra hendes kamp, men check eventuelt om der alligevel bliver livestreamet fra kampen.

Under alle omstændigheder kan stillingen følges på App’en Tennis Ticker eller på dette link http://scores.tennisticker.de/sui/sb.html?tournid=3819

Torpegaard 1. runde udsat for 2. dag i træk

For 2. dag i træk betød vedvarende regn i Binghamton, at Mikael Torpegaard endnu ikke har spillet kampen i 1. runde mod 4. seedede Bradley Klahn (USA).
Spilletidspunkt vil blive opdateret.


WTA International, Jiangxi Open – Nanchang (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

TV-dækning: WTATV.com, TV2 Play (fra onsdag)

Deltagere: Zhang, Wang, Linette, Nara, Diatchenko, Zheng, Duan, Han, Sharipova,m.fl.

Spilleprogram torsdag

Centre Court – start 1100cet
(3) Magda Linette (POL) vs. Eri Hozumi (JPN) 6-3, 7-5
(6) Sasai Zheng (CHN) vs. (Q) Karman Thandi (IND) 6-4, 6-0

Court 1 – start 1100cet
(Q) Fang Ying Xun (CHN) vs. Jing-Jing Lu (CHN) 6-4, 7-5
Double kamp

Court 2 – start 1100cet
Fangzhou Liu (CHN) vs. (8) Xinyun Han (CHN) 6-3, 6-3
Double kamp

Court 3- start 1100cet
Double kamp

Spilleprogram fredag

Centre Court – start 1000cet
(3) Magda Linette (POL) vs. (Q) En-Shuo Liang (TPE)
(2) Qiang Wang (CHN) vs. Fangzhou Liu (CHN)
(1/WC) Shuai Zhang (CHN) vs. Lin Zhu (CHN)
(6) Saisai Zheng (CHN) vs. (Q) Fang Ying Xun (CHN)

Court 1 – start 1100cet
2 Doubler

TV-dækning: WTATV på begge baner. TV2 Play 1000-1800.

Resultater (udvalgte)

1/8-finale
(1/WC) Shuai Zhang (CHN) vs. Margarita Gasparyan (RUS) 6-4, 6-1
Lin Zhu (CHN) vs. Tereza Martincova (CZE) 6-2, 6-3 Fangzhou Liu (CHN)

(Q) Fang Ying Xun (CHN) vs. Jing-Jing Lu (CHN) 6-4, 7-5
Double kamp

Court 2 – start 1100cet
Fangzhou Liu (CHN) vs. (8) Xinyun Han (CHN) 6-3, 6-3
Double kamp

(6) Sasai Zheng (CHN) vs. (Q) Karman Thandi (IND) 6-4, 6-0

(Q) En-Shuo Liang (TPE) vs. (Q) Peangtarn Plipuech (THA) 6-1, 6-2
(3) Magda Linette (POL) vs. Eri Hozumi (JPN) 6-3, 7-5
Fangzhou Liu (CHN) vs. (8) Xinyun Han (CHN) 6-3, 6-3
(2) Qiang Wang (CHN) vs. Sabina Sharipova (UZB) 6-4, 3-6, 6-2

R32
(1/WC) Shuai Zhang (CHN) vs. Sabine Lisicki (GER) 7-6(0), 6-3
Lin Zhu (CHN) vs. (7) Yingying Duan (CHN) 6-2, 6-3
Jing-Jing Lu (CHN) vs. (4) Kurumi Nara (JPN) 3-6, 6-2, 6-3
(6) Saisai Zheng (CHN) vs. Miyu Kato (JPN) 6-3, 6-0

(Q) Peangtarn Plipuech (THA) vs. (5) Vitalia Diatchenko (RUS) 4-6, 6-4, 3-1 Ret’d
(3) Magda Linette (POL) vs. Su Jeong Jang (KOR) 6-4, 6-0
(8) Xinyun Han (CHN) vs. (WC) Zhaoxuan Yang (CHN) 6-4, 6-0
(2) Qiang Wang (CHN) vs. Ankita Raina (IND) 6-2, 6-1

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/jiangxi-open#orderofplay


WTA International, Moscow River Cup presented by Ingrad – Moscow (RUS) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

TV-dækning: WTATV.com, TV2 Sport (fra torsdag)

Deltagere: Goerges, Kasatkina, Sevatova, Siniakova, Sasnovich, Begu, Cornet, Kanepi, Larsson m.fl.

Spilleprogram torsdag

Centre – start 1000cet
(5) Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. Evgeniya Rodina (RUS) 7-5, 6-2
(3) Anastasija Sevastova (LAT) vs. (LL) Irina Bara (ROU) 6-2, 6-7(5), 6-4
Laura Siegemund (GER) vs. Kateryna Kozlova (UKR) 6-0, 6-3
Tamara Zdansek (SLO) vs. (2) Daria Kasatkina (RUS) 6-4, 2-6, 6-4

Court 1 start 1130cet
2 Double kampe

Spilleprogram fredag

Centre – start 1000cet
(1) Julia Goerges (GER) vs. (LL) Olga Danilovic (SRB)
(Q) Valentyna Ivakhnenko (RUS) vs. (WC) Anastasia Potapova (RUS)
Laura Siegemund (GER) vs. Tamara Zdansek (SLO)
NB 1730: (3) Anastasija Sevastova (LAT) vs. (5) Aliaksandra Sasnovich (BLR)

Court 1 – start 1200cet
2 Double kampe

TV-dækning: TV2 Sport 1000-1805. WTATV viser alle kampe

Resultater (udvalgte)

1/8-finale
(1) Julia Goerges (GER) vs. Natalia Vikhlyantseva (RUS) 6-2, 7-6(2)
(LL) Olga Danilovic (SRB) vs. Kaia Kanepi (EST) 7-6(3), 7-5
(3) Anastasija Sevastova (LAT) vs. (LL) Irina Bara (ROU) 6-2, 6-7(5), 6-4
(5) Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. Evgeniya Rodina (RUS) 7-5, 6-2

Valentyna Ivakhnenko (RUS) vs. (Q) Varvara Flink (RUS) 7-6(2), 6-3
(WC) Anastasia Potapova (RUS) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 6-4, 6-4
Laura Siegemund (GER) vs. Kateryna Kozlova (UKR) 6-0, 6-3
Tamara Zdansek (SLO) vs. (2) Daria Kasatkina (RUS) 6-4, 2-6, 6-4

R32
(1) Julia Goerges (GER) vs. Viktoria Kuzmova (SVK) 6-1, 6-0
(8) Kaia Kanepi (EST) vs. Vera Zvonareva (RUS) 6-2, 6-2
(3) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Pauline Parmentier (FRA) 6-2, 3-6, 6-4
(5) Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. Johanna Larsson (SWE) 6-1, 6-3

(WC) Anastasia Potapova (RUS) vs. Viktoriya Tomova (BUL) 6-1, 6-1
Kristyna Pliskova (CZE) vs. (4) Katerina Siniakova (CZE) 6-4, 3-6, 6-4
Laura Siegmund (GER) vs. (7) Alize Cornet (FRA) 4-6, 6-2, 6-3
Tamara Zidansek (SLO) vs. (WC) Antonia Lottner (GER) 6-3, 6-1

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/moscow-river-cup#orderofplay


ATP 500, German Tennis Championships 2018 presented by Kampmann, Hamburg (GER) – Grus

Deltagere: Thiem, Schwartzman, Carreno Busta, Dzumhur, Kohlschreiber, Cecchinato, Gasquet, Verdasco, m.fl.

Spilleprogram torsdag (udvalgte)

Center – start 1100
(Q) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Pablo Cuevas (URU) 7-6, 6-4
NB 1300: (3) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Aljaz Bedene (SLO) 6-2, 4-0 Ret’d
NB 1500: (1) Dominic Thiem (AUT) vs. John Millman (AUS) 6-2, 6-2
Double kamp

M1 – start 1200
Double kamp

Spilleprogram fredag (udvalgte)

Center – start 1100
(LL) Thiago Monteiro (BRA) vs. (Q) Jozef Kovalik (SVK)
NB 1300: (2) Diego Schwartzman (ARG) vs. Leonardo Mayer (ARG)
NB 1500: (1) Dominic Thiem (AUT) vs. Nicolas Jarry (CHI)
NB 1730: (3) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (Q) Nikoloz Baliashvili (GEO)

M1 – start 1100
2 Double kampe

TV-dækning: Singler på TV3 Max og Tennistv.com

Resultater (udvalgte)

1/8-finale
NB 1500: (1) Dominic Thiem (AUT) vs. John Millman (AUS) 6-2, 6-2
Nicolas Jarry (CHI) vs. (7) Richard Gasquet (FRA) – walkover
(3) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Aljaz Bedene (SLO) 6-2, 4-0 Ret’d
(Q) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Pablo Cuevas (URU) 7-6, 6-4

(LL) Thiago Monteiro (BRA) vs. (8) Fernando Verdasco (ESP) 3-6, 6-2, 7-5
(Q) Jozef Kovalik (SVK) vs. (WC) Rudolf Molleker (GER) 6-4, 6-0
Leonardo Mayer (ARG) vs. Gael Monfils (FRA) 6-1, 7-5
(2) Diego Schwartzman (ARG) vs. (Q) Daniel Masur (GER) 6-2, 6-2

R32
(1) Dominic Thiem (AUT) vs. (Q) Corentin Moutet (FRA) 6-4, 6-2
(7) Richard Gasquet (FRA) vs. Benoit Paire (FRA) 7-5, 6-3
(3) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (WC) Florian Mayer (GER) 2-6, 6-1, 7-6(4)
Aljaz Bedene (SLO) vs. (SE) Henri Laaksonen (SUI) 6-3, 1-6, 6-4
(Q) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. (5) Philipp Kohlschreiber (GER) 7-5, 1-6, 6-4

(8) Fernando Verdasco (ESP) vs. Dusan Lajovic (SRB) 6-3, 4-6, 7-6(5)
(WC) Rudolf Molleker (GER) vs. David Ferrer (ESP) 7-5, 5-7, 6-3
(Q) Josef Kovalik (SVK) vs. (4) Damir Dzumhur (BIH) 6-2, 6-4
Gael Monfils (FRA) vs. (6) Marco Cecchinato (ITA) 6-4, 3-6, 6-4
(2) Diego Schwartzman (ARG) vs. (WC) Casper Ruud (NOR) 6-4, 2-6, 6-2

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/hamburg/414/daily-schedule


ATP 250, J. Safra Sarasin Swiss Open Gstaad (SUI) – Grus

TV-dækning: Tennistv (5 kampe fra fredag)

Deltagere: Fognini, Bautista Agut, Coric, Rublev, Haase, Sousa, Garcia-Lopez, Lopez, m.fl.

Spilleprogram torsdag (udvalgte)

Roy Emerson Arena – start 1030
(LL) Viktor Galovic (CRO) vs. (WC) Felix Auger-Aliassime (CAN) 3-6, 6-4, 6-2
Laslo Djere (SRB) vs. (3) Borna Coric (CRO) 6-4, 1-6, 6-1
(Q) Jurgen Zopp (EST) vs. (1) Fabio Fognini (ITA) 6-1, 3-6, 6-3
(Q) Facundo Bagnis (ARG) vs. (WC) Marc-Andrea Huesler (SUI) 7-6(10), 6-1

Court 1 – start 1200
3 Double kampe

Spilleprogram fredag (udvalgte)

Roy Emerson Arena – start 1030
(8) Feliciano Lopez (ESP) vs. Matteo Berrettini (ITA)
NB 1200: (Q) Jurgen Zopp (EST) vs. (Q) Facundo Bagnis (ARG)
(LL) Viktor Galovic (CRO) vs. Laslo Djere (SRB)
NB 1720: (2) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Taro Daniel (JPN)

Court 1 – NB 1300
Double kamp

Resultater (udvalgte)

1/8-finaler
(Q) Jurgen Zopp (EST) vs. (1) Fabio Fognini (ITA) 6-1, 3-6, 6-3
(Q) Facundo Bagnis (ARG) vs. (WC) Marc-Andrea Huesler (SUI) 7-6(10), 6-1
Matteo Berrettini (ITA) vs. (4)Andrey Rublev (RUS) 6-3, 6-3
(8) Feliciano Lopez (ESP) vs. (LL) Oriol Roca Batalla (ESP) 4-6, 7-6(4), 6-4

(LL) Viktor Galovic (CRO) vs. (WC) Felix Auger-Aliassime (CAN) 3-6, 6-4, 6-2
Laslo Djere (SRB) vs. (3) Borna Coric (CRO) 6-4, 1-6, 6-1
Taro Daniel (JPN) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 6-4, 4-6, 7-6(4)
(2) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Jaume Munar (ESP) 2-6, 6-3, 6-2

R32
(8) Feliciano Lopez (ESP) vs. Federico Delbonis (ARG) 6-3, 7-6(3)
(LL) Viktor Galovic (CRO) vs. (5) Robin Haase (NED) 6-1, 3-6, 6-3
Felix Auger Aliassime (CAN) vs. Guido Andreozzi (ARG) 6-3, 7-6(3)
Roberto Carballes Baena (ESP) vs. (7) Guillermo Garcia-Lopez (ESP) 7-6(3), 6-2
Taro Daniel (JPN) vs. Elias Ymer (SWE) 7-6(9), 7-5

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/gstaad/314/daily-schedule


ATP 250, BB&T Atlanta Open (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet – 6 timer

TV-dækning: Tennistv (5 kampe fra fredag)

Deltagere: Isner, Kyrgios, Chung, Ebden, Tiafoe, Chardy, M. Zverev, Harryson, Fritz m.fl.

Spilleprogram torsdag (udvalgte)

Stadium Court – start 1700cet
(4) Matthew Ebden (AUS) vs. (WC) Donald Young (USA) 6-4, 6-4
Marcos Baghdatis (CYP) vs. (5) Frances Tiafoe (USA) 7-5, 6-1
(6) Jeremy Chardy (FRA) vs. Cameron Norrie (GBR)
NB 0100: (2) Nick Kyrgios (AUS) vs. (Q) Noah Rubin (USA)
Double kamp

Spilleprogram fredag (udvalgte)

Stadium Court – start 1800cet
(4) Matthew Ebden (AUS) vs. Marcos Baghdatis (CYP)
NB 2000: (1) John Isner (USA) vs. (7) Mischa Zverev (GER)
(8) Ryan Harrison (USA) vs. (3/WC) Hyeon Chung (KOR)
NB 0200: Chardy OR Norrie vs. Rubin OR Kyrgios

AJC Grandstand – Time TBA
Double kamp

Resultater (udvalgte)

1/8-finale
(1) John Isner (USA) vs. Alex De Minaur (AUS) 6-3, 6-2
Mischa Zverev (GER) vs. Mikhail Youzhny (RUS) 6-4, 6-2
(4) Matthew Ebden (AUS) vs. (WC) Donald Young (USA) 6-4, 6-4
Marcos Baghdatis (CYP vs. (5) Frances Tiafoe (USA) 7-5, 6-1
Ryan Harrison (USA) vs. Lukas Lacko (SRB) 2-6, 6-2, 6-3
Hyeon Chung (KOA) vs. Taylor Fritz (USA) 6-4, 7-6(5)

Kampene kan formentlig følges på Bet365, Unibet m.v.

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/atlanta/6116/daily-schedule


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

 


ATP Challengers (uge 30)

Binghamton, NY (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Singles kvalifikation

Q32: (763) Mikael Torpegaard (DEN) vs. [3] (389) Evan Song (USA) 6-1, 6-4
Q16: Mikael Torpegaard vs. (901) Francesco Ferrari (ITA) 6-1, 6-2
QFi: Mikael Torpegaard vs. [6] (398) Thai-Son Kwiatkowski (USA) 6-4, 7-5

Singles hovedturnering

R32:
(Q) (763) Mikael Torpegaard (DEN) vs. [4] (143) Bradley Klahn (USA) 7-6(4), 7-6(3)
(245) Evgeny Karlovskiy (RUS) vs. (Q) (495) Alexander Ritschard (SUI) 6-2, 6-4

1/8-finale: Mikael Torpegaard vs. (245) Evgeny Karlovskiy (RUS)- tor Court 5 NB 2330cet

Granby (CAN)

Padova (ITA)

Prague (CZE)

Tampere (FIN)

Livestream: https://livestream.com/ATP

Planlagte Challengers (formodet):
Uge 31: Segova (ESP): Frederik Løchte Nielsen
Uge 32: Portoroz (SLO): Frederik Løchte Nielsen

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte )

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 30)

Grade B1, 2018 European Junior Championships, Klosters (SUI) – Grus

Se under Tennis Europe herunder

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte uge 30)

2018 European Championships 18 & Under, Klosters (SUI) – Grus

Livestream (Court 1): https://www.youtube.com/watch?v=E5C_eoSI3JY
Livescore: http://scores.tennisticker.de/sui/sb.html?tournid=3819

Girls singles

R128 (udvalgte)
(1) Clara Tauson (DEN) – bye
Melis Yasar (SWE) vs. Saara Orav (EST) 6-3, 6-3

R64 (udvalgte)
Clara Tauson vs. Melis Yasar (SWE) 6-1, 6-2
Vitalia Stamat (MDA) vs. Ilay Yoruk (TUR) 7-5, 4-6, 7-6(7)
Andjela Skrobonja (SRB) vs. Vanessa Nikolovova (CZE) 6-3, 6-3
(14) Andreea Prisacaru (ROU) vs. Viktoria Morvayova (SVK) 7-5, 6-0

(10) Adrienn Nagy (HUN) vs. Razalina Youseva (BUL) 6-1, 6-2
(7) Yasmine Mansouri (FRA) vs. Victoria Allen (GBR) 6-2, 6-2

Joanne Zuger (SUI) vs. (4) Margaryta Bilokin (UKR) 6-2, 7-6(5)
(16) Weronika Falkowska (POL) vs. Laila Cemalovic (BIH) 6-2, 6-0

(9) Nika Radisic (SLO) vs. Arabella Koller (AUT) 6-3, 6-0
(5) Kamilla Rakhimova (RUS) vs. Shelly Bereznyak (ISR) 6-2, 6-3
=
(8) Leonie Kung (SUI) vs. Helena Narmont (EST) 6-0, 6-1
(11) Lenka Stara (SVK) vs. Domenika Turkovic (CRO) 7-5, 6-2

(15) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) vs. Ruxandra Schech (GER) 6-0, 6-0
(3) Viktoria Dema (UKR) vs. Nadia Ramskogler (AUT) 6-2, 6-2

Simona Waltert (SUI) vs. (6) Selma Stefania Cadar (ROU) 6-2, 6-4
(12) Gergana Topalova (BUL) vs. Tamara Malesevic (SRB) 6-3, 6-3

(13) Manon Leonard (FRA) vs. Anna Arkadianou (GRE) 6-3, 6-3
Maia Chwalinska (POL) vs. Zanela Malinovic (BIH) 6-1, 6-0
Lilly Elida Haseth (NOR) vs. Eleni Louka (CYP) 6-4, 6-2
(2) Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. Ekin Ercetin (TUR) 6-2, 6-0

R32
Clara Tauson vs. Vitalia Stamat (MDA) 6-3, 6-3
(14) Andreea Prisacaru (ROU) vs. Andjela Skrobonja (SRB) 6-2, 6-2
Emmanouela Antonakis (GRE) vs. (10) Adrienn Nagy (HUN) 6-0, 6-2
Fiona Ganz (SUI) vs. (7) Yasmine Mansouri (FRA) 5-7, 6-0, 6-4

Joanne Zuger (SUI) vs. Federica Rossi (ITA) 6-4, 7-6(6)
Isabella Pfennig (GER) vs. (16) Weronika Falkowska (POL) 3-6, 7-6(6), 7-5
(9) Nika Radisic (SLO) vs. Carlota Martinez Cirez (ESP) 6-4, 1-6, 7-5
(5) Kamilla Rakhimova (RUS) vs. Shalimar Talbi (BLR) 6-3, 6-4
=
(8) Leonie Kung (SUI) vs. Anastasia Kulikova (RUS) 3-6, 6-3, 7-5
(11) Lenka Stara (SVK) vs. Rosa Vicens Mas (ESP) 6-2, 7-5
Yuliya Hatouka (BLR) vs. (15) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) 7-6(4), 6-7(3), 6-2
(3) Viktoria Dema (UKR) vs. Karolina Berankova (CZE) 6-2, 6-4

Vlada Koval (RUS) vs. Simona Waltert (SUI) 7-6(3), 6-4
(12) Gergana Topalova (BUL) vs. Francisca Jorge (POR) 6-3, 6-3
Maia Chwalinska (POL) vs. (13) Manon Leonard (FRA) 6-2, 6-1
(2) Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. Lilly Elida Haseth (NOR) 4-6, 6-2, 6-3

1/8-finale (torsdag)
Clara Tauson vs. (14) Andreea Prisacaru (ROU) 6-3, 6-1
Fiona Ganz (SUI) vs. Emmanouela Antonakis (GRE) 6-3, 6-4
Joanne Zuger (SUI) vs. Isabella Pfennig (GER) 6-0, 6-3
(9) Nika Radisic (SLO) vs. (5) Kamilla Rakhimova (RUS) 4-6, 6-3, 6-3

(8) Leonie Kung (SUI) vs. (11) Lenka Stara (SVK) 6-4, 7-5
(3) Viktoria Dema (UKR) vs. Yuliya Hatouka (BLR) 6-4, 6-3
Vlada Koval (RUS) vs. (12) Gergana Topalova (BUL) 6-3, 6-3
Maia Chwalinska (POL) vs. (2) Elisabetta Cocciaretto (ITA) 7-6(5), 6-0

Kvartfinale – fredag
Clara Tauson vs. Fiona Ganz (SUI) – 1000 C1
Joanne Zuger (SUI) vs. (9) Nika Radisic (SLO) – NB 1130 C2
(8) Leonie Kung (SUI) vs. (3) Viktoria Dema (UKR) – NB 1130 C1
Vlada Koval (RUS) vs. Maia Chwalinska (POL) – 1000 C3

Girls doubles

R32: Clara Tauson (DEN)/Vitalia Stamat (MDA) vs. (2) Manon Leonard/Yasmine Mansouri (FRA) 6-4, 7-5
1/8-finale: Tauson/Stamat vs. Weronika Falkowska/Maia Chwalinska (POL) 3-6, 2-6


Category 2, TCW-Academy Junior International, Waiblingen (GER) – Grus

U14 Boys singles hovedturnering

R64: Christopher Garde (DEN) vs. (14) Taym Alazmeh (SYR) 1-6, 0-6

U16 Boys singles kvalifikation

Q64:
Alexander Garde (DEN)
Ruben Levison (DEN) vs. Finn Erdmann (GER) 0-6, 0-6

Q32: Alexander Garde vs. (2) Henry Tschech (GER) 3-6, 1-6

U16 Boys singles hovedturnering

R64:
(10) Julius Kostopoulos (DEN) vs. (Q) Moritzl Schaecher (GER) 5-7, 3-6
(12) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) vs. Marco Ratchoff (SWE) 6-3, 6-0
(14) Richard Biagiotti (DEN) vs. (WC) Alexander Lauinger (GER) 6-3, 6-0

R32:
Caspar Jalili Mikkelsen vs. Joshua Schaefer (GER) 6-3, 6-4
Richard Biagiotti vs. (WC) Fridolin Goetz (GER) 6-3, 7-5

1/8-finale
Caspar Jalili Mikkelsen vs. (8) Artur Ivanenko (UKR) 1-6, 4-6 (torsdag)
Richard Biagiotti vs. Joshua Fritz (GER) 6-4, 6-4

Kvartfinale
Richard Biagiotti vs. Adrian Luddeckens (SWE)

U16 Boys Doubles

R32
Richard Biagiotti (DEN)/Anton Stendal (SWE) vs. Finn Erdmann (GEr)/Joao Goncalves (POR) 6-2, 6-2
Alexander Garde/Christopher Garde vs. Maximilian Sperling (GER)/Warit Wannawitchate (THA) 2-6, 4-6
Ruben Levision (DEN)/Oscar Berander (SWE) vs. Maximilian Ratt/Valentin Werner (AUT) 2-6, 2-6
(5) Casper Jalili Mikkelsen/Julius Kostopoulos (DEN) vs. Jacopo Bosio/Giacomo Nava (ITA) 7-6(4), 6-2

1/8-finale:
Biagiotti/Stendal vs. (7) Philipp Kagstroem/Joshua Roth (GER) 5-7, 6-2, [10-5]
Mikkelsen/Kostopoulos vs. Joshua Fritz/Noah Schlagenhauf (GER) 7-6(3), 6-1

Kvartfinale: (torsdag)
Biagiotti/Stendal vs. (1) Frank Jonker (NED)/Edvards Teodors Liepins (LAT) 4-6, 0-6 (torsdag)
Mikkelsen/Kostopoulos vs. Lucas Bitzer/Andre Windler (SUI) 6-2, 6-3

Semifinale
(1) Frank Jonker (NED)/Edvards Teodors Liepins (LAT) vs. Alexander Eriksson/Adrian Luddeckens (SWE)
Mikkelsen/Kostopoulos vs. (6) Benjamin Buck/Fedor Richter (GER)

U16 Girls singles hovedturnering

R64
Cecilie Wiche (DEN) vs. Caroline Brack (GER) 3-6, 4-6
(16) Isabella Grann Frankild (DEN) vs. Julika Schefebuch (GER) 4-6, 1-6
Victoria Wiche (DEN) vs. Chiara Wolff (GER) 0-6, 2-6

Girls doubles

R32
Cecilie Wiche/Victoria Wiche (DEN) – bye
1/8-finale: Cecilie/Victoria Wiche vs. (5) Daria Jula/Bianca Moise (ROU) 3-6, 2-6

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage