Selvom både Fernando Verdasco og Diego Schwartzman er på programmet i Hamburg, vil der formentlig være mindst samme interesse for opgøret mellem no. 275 Rudolf Molleker og no. 112 Jozef Kovalik

De 2 største overraskelser i 1. runde ved ATP 500 turneringen i Hamburg var uden tvivl, at den 17-årige tysker Rudolf Molleker (billedet herover), der er no. 275 på ranglisten og havde wildcard, sendte David Ferrer (ESP) ud af turneringen, samt at no. 112 Jozef Kovalik (SVK) sendte 4. seedede Damir Dzumhur (BIH), der er no. 23, samme vej.

Derfor vil der formentlig være stor interesse for dagens 3. kamp på Center, hvor vinderen vil opnå et karriere-højdepunkt ved at nå en kvartfinale i en ATP 500 turnering, hvilket den unge tysker aldrig har været i nærheden af, mens slovakken dog en enkelt gang har været i en ATP 250 semifinale i Sofia i starten af året.

TV3 Sport og Tennistv.com viser alle 4 kampe fra Center, hvor 8. seedede Fernando Verdasco (ESP) indleder mod Thiago Monteiro (BRA), som udnyttede chancen som Lucky Loser ved at vinde 7-6(2), 6-2 over Gilles Simon (FRA) i 1. runde.
Tidligst 1230 spiller 2. seedede Diego Schwartzman (ARG) mod no. 352 Daniel Masur (GER), der er videre fra kvalifikation og i 1. runde vandt 6-3, 6-4 over no. 49 Maximilian Marterer (GER).

Efter kampen Molleker vs. Kovalik spiller Gael Monfils (FRA) tidligst 1730 mod Leonardo Mayer (ARG).

WTATV.com viser fortsat kampe fra både Nanchang og Moskva, og fra onsdag sender TV2 Play ifølge TV-guiden fra Kina 11-13.
Det må dog formodes, at TV2 Play fortsætter transmissionen, indtil begge kampe er færdigspillet på Centre Court, hvor 2. seedede Qiang Wang (CHN) indleder mod Sabina Sharipova (UZB) efterfulgt af 1. seedede Shuai Zhang (CHN) mod Margarita Gasparyan (RUS).

Clara Tauson
Foto: Torsten Zimmermann/Tennis Europe – Clara Tauson

Ved Europamesterskaberne i U18, som afvikles i Kloster, fik turneringens suverænt yngste deltager, 15-årige Clara Tauson en perfekt start, da hun efter at have siddet over i 1. runde (R128) mødte 18-årige Melis Yasar (SWE), som Clara i starten af 2017 mødte i finalen ved Grade 4 turneringen i KB, og dengang vandt Clara 6-2, 6-1.

Selvom svenskeren – som det tyder på af billeder, som Tennisavisen har modtaget fra Tennis Europe – gjorde sig store anstrengelser, blev det til en gentagelse af sejren med de samme cifre i modsat rækkefølge 6-1, 6-2.

Melis Yasar
Foto: Torsten Zimmermann/Tennis Europe – Melis Yasar

Resultatet betyder, at Clara i R32 møder Vitalia Stamat (MDA), der måtte gennem en lang kamp mod Ilay Yoruk (TUR), inden sejre var hjemme 7-5, 4-6, 7-6(7).
Stamat og Clara danner makkerpar i double, og de spillede sidst på dagen mod det 2. seedede franske par Manon Leonard/Yasmine Mansouri (FRA), som blev besejret 6-4, 7-5.

Disse resultater bevirker, at Clara onsdag er på banen sammen med Stamat 2 gange, når de i den 4. kamp ca. 1230 på Court 3 mødes i single, og i den sidste kamp – tidligst kl. 1600 – på Court 6 spiller de på samme side af nettet, når de i 1/8-finalen i double møder Shelly Bereznyak/Adva Dabah (ISR).

Livescore og livestream fra U18 mesterskaberne

På dette link hos Tennis Europe – http://www.tenniseurope.org/news/121244/European-Junior-Championships-Latest – findes link til livestream fra turneringen på Youtube, og her kunne man tirsdag følge flere af kampene fra Court 1, og senere på eftermiddagen blev i stedet vist nogle kampe fra Court 2.

Desuden blev der henvist til denne facebook-side – https://www.facebook.com/livestreamcamCH/ – hvor der findes livestream fra flere af kampene, men ingen af kampene med Clara blev dog vist, og da hun onsdag spiller på henholdsvis Court 3 og Court 6, forventes der ikke livestream fra hendes kampe onsdag, men check eventuelt om der alligevel bliver livestreamet fra en af kampene.

Under alle omstændigheder kan stillingen følges på App’en Tennis Ticker eller på dette link http://scores.tennisticker.de/sui/sb.html?tournid=3819

Torpegaard 1. runde udsat til onsdag aften

Selvom der ikke er meget regn i Danmark for tiden, har det dog været tilfældet andre steder, hvilket har betydet at den planlagte 1. runde kamp ved ATP Challenger i Binghamton mellerm Mikael Torpegaard og Bradley Klahn (USA) er udsat, og den afvikles i stedet onsdag som 4. kamp efter kl. 1600cet.


WTA International, Jiangxi Open – Nanchang (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

TV-dækning: WTATV.com, TV2 Play (fra onsdag)

Deltagere: Zhang, Wang, Linette, Nara, Diatchenko, Zheng, Duan, Han, Sharipova,m.fl.

Spilleprogram onsdag

Centre Court – start 1100cet
(2) Qiang Wang (CHN) vs. Sabina Sharipova (UZB) 6-4, 3-6, 6-2
(1/WC) Shuai Zhang (CHN) vs. Margarita Gasparyan (RUS) 6-4, 6-1

Court 1 – start 1100cet
Lin Zhu (CHN) vs. Tereza Martincova (CZE) 6-2, 6-3
Double kamp

Court 2 – start 1100cet
(Q) En-Shuo Liang (TPE) vs. (Q) Peangtarn Plipuech (THA) 6-1, 6-2
Double kamp

Court 3 – start 1100cet
2 Double kampe

Spilleprogram torsdag

Centre Court – start 1100cet
(3) Magda Linette (POL) vs. Eri Hozumi (JPN)
(6) Sasai Zheng (CHN) vs. (Q) Karman Thandi (IND)

Court 1 – start 1100cet
Jing-Jing Lu (CHN) vs. (Q) Fang Ying Xun (CHN)
Double kamp

Court 2 – start 1100cet
(8) Xinyun Han (CHN) vs. Fangzhou Liu (CHN)
Double kamp

Court 3- start 1100cet
Double kamp

TV-dækning: WTATV på alle 4 baner. TV2 Play 1100-1500.

Resultater (udvalgte)

1/8-finale
(1/WC) Shuai Zhang (CHN) vs. Margarita Gasparyan (RUS) 6-4, 6-1
Lin Zhu (CHN) vs. Tereza Martincova (CZE) 6-2, 6-3
(Q) En-Shuo Liang (TPE) vs. (Q) Peangtarn Plipuech (THA) 6-1, 6-2
(2) Qiang Wang (CHN) vs. Sabina Sharipova (UZB) 6-4, 3-6, 6-2

R32
(1/WC) Shuai Zhang (CHN) vs. Sabine Lisicki (GER) 7-6(0), 6-3
Lin Zhu (CHN) vs. (7) Yingying Duan (CHN) 6-2, 6-3
Jing-Jing Lu (CHN) vs. (4) Kurumi Nara (JPN) 3-6, 6-2, 6-3
(6) Saisai Zheng (CHN) vs. Miyu Kato (JPN) 6-3, 6-0

(Q) Peangtarn Plipuech (THA) vs. (5) Vitalia Diatchenko (RUS) 4-6, 6-4, 3-1 Ret’d
(3) Magda Linette (POL) vs. Su Jeong Jang (KOR) 6-4, 6-0
(8) Xinyun Han (CHN) vs. (WC) Zhaoxuan Yang (CHN) 6-4, 6-0
(2) Qiang Wang (CHN) vs. Ankita Raina (IND) 6-2, 6-1

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/jiangxi-open#orderofplay


WTA International, Moscow River Cup presented by Ingrad – Moscow (RUS) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

TV-dækning: WTATV.com, TV2 Sport (fra torsdag)

Deltagere: Goerges, Kasatkina, Sevatova, Siniakova, Sasnovich, Begu, Cornet, Kanepi, Larsson m.fl.

Spilleprogram onsdag

Centre – start 1000cet
Laura Siegmund (GER) vs. (7) Alize Cornet (FRA) 4-6, 6-2, 6-3
(3) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Pauline Parmentier (FRA) 6-2, 3-6, 6-4
(WC) Anastasia Potapova (RUS) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 6-4, 6-4
(1) Julia Goerges (GER) vs. Natalia Vikhlyantseva (RUS) 6-2, 7-6(2)

Court 1 – start 1000cet
(LL) Olga Danilovic (SRB) vs. Kaia Kanepi (EST) 7-6(3), 7-5
Valentyna Ivakhnenko (RUS) vs. (Q) Varvara Flink (RUS) 7-6(2), 6-3
Double kamp

Court 2 – start 1000cet
3 Double kampe

Spilleprogram torsdag

Centre – start 1000cet
(5) Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. Evgeniya Rodina (RUS)
(3) Anastasija Sevastova (LAT) vs. (LL) Irina Bara (ROU)
Laura Siegemund (GEr) vs. Kateryna Kozlova (UKR)
NB 1630: (2) Daria Kasatkina (RUS) vs. Tamara Zdansek (SLO)

Court 1  start 1130cet
2 Double kampe

TV-dækning: TV2 Sport 1000-1610. WTATV viser alle kampe

Resultater (udvalgte)

1/8-finale
(1) Julia Goerges (GER) vs. Natalia Vikhlyantseva (RUS) 6-2, 7-6(2)
(LL) Olga Danilovic (SRB) vs. Kaia Kanepi (EST) 7-6(3), 7-5
Valentyna Ivakhnenko (RUS) vs. (Q) Varvara Flink (RUS) 7-6(2), 6-3
(WC) Anastasia Potapova (RUS) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 6-4, 6-4

R32
(1) Julia Goerges (GER) vs. Viktoria Kuzmova (SVK) 6-1, 6-0
(8) Kaia Kanepi (EST) vs. Vera Zvonareva (RUS) 6-2, 6-2
(3) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Pauline Parmentier (FRA) 6-2, 3-6, 6-4
(5) Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. Johanna Larsson (SWE) 6-1, 6-3

(WC) Anastasia Potapova (RUS) vs. Viktoriya Tomova (BUL) 6-1, 6-1
Kristyna Pliskova (CZE) vs. (4) Katerina Siniakova (CZE) 6-4, 3-6, 6-4
Laura Siegmund (GER) vs. (7) Alize Cornet (FRA) 4-6, 6-2, 6-3
Tamara Zidansek (SLO) vs. (WC) Antonia Lottner (GER) 6-3, 6-1

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/moscow-river-cup#orderofplay


ATP 500, German Tennis Championships 2018 presented by Kampmann, Hamburg (GER) – Grus

TV-dækning: Tennistv (31 kampe), TV3 Sport (fra mandag)

Deltagere: Thiem, Schwartzman, Carreno Busta, Dzumhur, Kohlschreiber, Cecchinato,  Gasquet, Verdasco, m.fl.

Spilleprogram onsdag (udvalgte)

Center – start 1100
(LL) Thiago Monteiro (BRA) vs. (8) Fernando Verdasco (ESP) 3-6, 6-2, 7-5
(2) Diego Schwartzman (ARG) vs. (Q) Daniel Masur (GER) 6-2, 6-2
(Q) Jozef Kovalik (SVK) vs. (WC) Rudolf Molleker (GER) 6-4, 6-0
Leonardo Mayer (ARG) vs. Gael Monfils (FRA) 6-1, 7-5

M1 – start 1200
4 Double kampe

Spilleprogram torsdag (udvalgte)

Center – start 1100
Pablo Cuevas (URU) vs. (Q) Nikoloz Basilashvili (GEO)
NB 1300: (3) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Aljaz Bedene (SLO)
NB 1500: (1) Dominic Thiem (AUT) vs. John Millman (AUS)
Double kamp

M1 – start 1200
Double kamp

TV-dækning: Singler på TV3 Sport og Tennistv.com

Resultater (udvalgte)

1/8-finale
(LL) Thiago Monteiro (BRA) vs. (8) Fernando Verdasco (ESP) 3-6, 6-2, 7-5
(Q) Jozef Kovalik (SVK) vs. (WC) Rudolf Molleker (GER) 6-4, 6-0
Leonardo Mayer (ARG) vs. Gael Monfils (FRA) 6-1, 7-5
(2) Diego Schwartzman (ARG) vs. (Q) Daniel Masur (GER) 6-2, 6-2

R32
(1) Dominic Thiem (AUT) vs. (Q) Corentin Moutet (FRA) 6-4, 6-2
(7) Richard Gasquet (FRA) vs. Benoit Paire (FRA) 7-5, 6-3
(3) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (WC) Florian Mayer (GER) 2-6, 6-1, 7-6(4)
Aljaz Bedene (SLO) vs. (SE) Henri Laaksonen (SUI) 6-3, 1-6, 6-4
(Q) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. (5) Philipp Kohlschreiber (GER) 7-5, 1-6, 6-4

(8) Fernando Verdasco (ESP) vs. Dusan Lajovic (SRB) 6-3, 4-6, 7-6(5)
(WC) Rudolf Molleker (GER) vs. David Ferrer (ESP) 7-5, 5-7, 6-3
(Q) Josef Kovalik (SVK) vs. (4) Damir Dzumhur (BIH) 6-2, 6-4
Gael Monfils (FRA) vs. (6) Marco Cecchinato (ITA) 6-4, 3-6, 6-4
(2) Diego Schwartzman (ARG) vs. (WC) Casper Ruud (NOR) 6-4, 2-6, 6-2

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/hamburg/414/daily-schedule


ATP 250, J. Safra Sarasin Swiss Open Gstaad (SUI) – Grus

TV-dækning: Tennistv (5 kampe fra fredag)

Deltagere: Fognini, Bautista Agut, Coric, Rublev, Haase, Sousa, Garcia-Lopez, Lopez, m.fl.

Spilleprogram onsdag (udvalgte)

Roy Emerson Arena – start 1030
Taro Daniel (JPN) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 6-4, 4-6, 7-6(4)
Matteo Berrettini (ITA) vs. (4)Andrey Rublev (RUS) 6-3, 6-3
(2) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Jaume Munar (ESP) 2-6, 6-3, 6-2
NB 1720: (8) Feliciano Lopez (ESP) vs. (LL) Oriol Roca Batalla (ESP)

Court 1 – start 1030
4 Double kampe

Spilleprogram torsdag (udvalgte)

Roy Emerson Arena – start 1030
(LL) Viktor Galovic (CRO) vs. (WC) Felix Auger-Aliassime (CAN)
(3) Borna Coric (CRO) vs. Laslo Djere (SRB)
NB 1500: (1) Fabio Fognini (ITA) vs. (Q) Jurgen Zopp (EST)
NB 1720: (WC) Marc-Andrea Huesler (SUI) vs. (Q) Facundo Bagnis (ARG)

Court 1 – start 1200
3 Double kampe

Resultater (udvalgte)

1/8-finaler
Matteo Berrettini (ITA) vs. (4)Andrey Rublev (RUS) 6-3, 6-3
Taro Daniel (JPN) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 6-4, 4-6, 7-6(4)
(2) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Jaume Munar (ESP) 2-6, 6-3, 6-2

R32
(8) Feliciano Lopez (ESP) vs. Federico Delbonis (ARG) 6-3, 7-6(3)
(LL) Viktor Galovic (CRO) vs. (5) Robin Haase (NED) 6-1, 3-6, 6-3
Felix Auger Aliassime (CAN) vs. Guido Andreozzi (ARG) 6-3, 7-6(3)
Roberto Carballes Baena (ESP) vs. (7) Guillermo Garcia-Lopez (ESP) 7-6(3), 6-2
Taro Daniel (JPN) vs. Elias Ymer (SWE) 7-6(9), 7-5

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/gstaad/314/daily-schedule


ATP 250, BB&T Atlanta Open (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet – 6 timer

TV-dækning: Tennistv (5 kampe fra fredag)

Deltagere: Isner, Kyrgios, Chung, Ebden, Tiafoe, Chardy, M. Zverev, Harryson, Fritz m.fl.

Spilleprogram onsdag (udvalgte)

Stadium Court – start 1700cet
Hyeon Chung (KOA) vs. Taylor Fritz (USA) 6-4, 7-6(5)
Ryan Harrison (USA) vs. Lukas Lacko (SRB) 2-6, 6-2, 6-3
NB 2200: Mikhail Youzhny (RUS) vs. Mischa Zverev (GER)
NB 0100: John Isner (USA) vs. Alex De Minaur (AUS)
Double kamp

AJC Grandstand – start 1700cet
3 doubles kampe

Kampene kan formentlig følges på Bet365, Unibet m.v.

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/atlanta/6116/daily-schedule


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

 


ATP Challengers (uge 30)

Binghamton, NY (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Singles kvalifikation

Q32: (763) Mikael Torpegaard (DEN) vs. [3] (389) Evan Song (USA) 6-1, 6-4
Q16: Mikael Torpegaard vs. (901) Francesco Ferrari (ITA) 6-1, 6-2
QFi: Mikael Torpegaard vs. [6] (398) Thai-Son Kwiatkowski (USA) 6-4, 7-5

Singles hovedturnering

R32: (Q) (763) Mikael Torpegaard (DEN) vs. [4] (143) Bradley Klahn (USA) – udsat pga. regnvejr

Granby (CAN)

Padova (ITA)

Prague (CZE)

Tampere (FIN)

Livestream: https://livestream.com/ATP

Planlagte Challengers (formodet):
Uge 31: Segova (ESP): Frederik Løchte Nielsen
Uge 32: Portoroz (SLO): Frederik Løchte Nielsen

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte )

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 30)

Grade B1, 2018 European Junior Championships, Klosters (SUI) – Grus

Se under Tennis Europe herunder

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte uge 30)

2018 European Championships 18 & Under, Klosters (SUI) – Grus

Livestream (Court 1): https://www.youtube.com/watch?v=E5C_eoSI3JY
Livescore: http://scores.tennisticker.de/sui/sb.html?tournid=3819

Girls singles

R128 (udvalgte)
(1) Clara Tauson (DEN) – bye
Melis Yasar (SWE) vs. Saara Orav (EST) 6-3, 6-3

R64 (udvalgte)
Clara Tauson vs. Melis Yasar (SWE) 6-1, 6-2
Vitalia Stamat (MDA) vs. Ilay Yoruk (TUR) 7-5, 4-6, 7-6(7)
Andjela Skrobonja (SRB) vs. Vanessa Nikolovova (CZE) 6-3, 6-3
(14) Andreea Prisacaru (ROU) vs. Viktoria Morvayova (SVK) 7-5, 6-0

(10) Adrienn Nagy (HUN) vs. Razalina Youseva (BUL) 6-1, 6-2
(7) Yasmine Mansouri (FRA) vs. Victoria Allen (GBR) 6-2, 6-2

Joanne Zuger (SUI) vs. (4) Margaryta Bilokin (UKR) 6-2, 7-6(5)
(16) Weronika Falkowska (POL) vs. Laila Cemalovic (BIH) 6-2, 6-0

(9) Nika Radisic (SLO) vs. Arabella Koller (AUT) 6-3, 6-0
(5) Kamilla Rakhimova (RUS) vs. Shelly Bereznyak (ISR) 6-2, 6-3
=
(8) Leonie Kung (SUI) vs. Helena Narmont (EST) 6-0, 6-1
(11) Lenka Stara (SVK) vs. Domenika Turkovic (CRO) 7-5, 6-2

(15) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) vs. Ruxandra Schech (GER) 6-0, 6-0
(3) Viktoria Dema (UKR) vs. Nadia Ramskogler (AUT) 6-2, 6-2

Simona Waltert (SUI) vs. (6) Selma Stefania Cadar (ROU) 6-2, 6-4
(12) Gergana Topalova (BUL) vs. Tamara Malesevic (SRB) 6-3, 6-3

(13) Manon Leonard (FRA) vs. Anna Arkadianou (GRE) 6-3, 6-3
Maia Chwalinska (POL) vs. Zanela Malinovic (BIH) 6-1, 6-0
Lilly Elida Haseth (NOR) vs. Eleni Louka (CYP) 6-4, 6-2
(2) Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. Ekin Ercetin (TUR) 6-2, 6-0

R32
Clara Tauson vs. Vitalia Stamat (MDA) 6-3, 6-3
(14) Andreea Prisacaru (ROU) vs. Andjela Skrobonja (SRB) 6-2, 6-2
Emmanouela Antonakis (GRE) vs. (10) Adrienn Nagy (HUN) 6-0, 6-2
Fiona Ganz (SUI) vs. (7) Yasmine Mansouri (FRA) 5-7, 6-0, 6-4

Joanne Zuger (SUI) vs. Federica Rossi (ITA) 6-4, 7-6(6)
Isabella Pfennig (GER) vs. (16) Weronika Falkowska (POL) 3-6, 7-6(6), 7-5
(9) Nika Radisic (SLO) vs. Carlota Martinez Cirez (ESP) 6-4, 1-6, 7-5
(5) Kamilla Rakhimova (RUS) vs. Shalimar Talbi (BLR) 6-3, 6-4
=
(8) Leonie Kung (SUI) vs. Anastasia Kulikova (RUS) 3-6, 6-3, 7-5
(11) Lenka Stara (SVK) vs. Rosa Vicens Mas (ESP) 6-2, 7-5
Yuliya Hatouka (BLR) vs. (15) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) 7-6(4), 6-7(3), 6-2
(3) Viktoria Dema (UKR) vs. Karolina Berankova (CZE) 6-2, 6-4

Vlada Koval (RUS) vs. Simona Waltert (SUI) 7-6(3), 6-4
(12) Gergana Topalova (BUL) vs. Francisca Jorge (POR) 6-3, 6-3
Maia Chwalinska (POL) vs. (13) Manon Leonard (FRA) 6-2, 6-1
(2) Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. Lilly Elida Haseth (NOR) 4-6, 6-2, 6-3

1/8-finale (torsdag)
Clara Tauson vs. (14) Andreea Prisacaru (ROU) – ca. 1230 C2
Emmanouela Antonakis (GRE) vs. Fiona Ganz (SUI) – 0900 C1
Joanne Zuger (SUI) vs. Isabella Pfennig (GER) – NB 1100 C2
(9) Nika Radisic (SLO) vs. (5) Kamilla Rakhimova (RUS) – 0900 C3

(8) Leonie Kung (SUI) vs. (11) Lenka Stara (SVK) – ca. 1030 C1
Yuliya Hatouka (BLR) vs. (3) Viktoria Dema (UKR) – NB 1100 C3
Vlada Koval (RUS) vs.(12) Gergana Topalova (BUL) – 0900 C4
(2) Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. Maia Chwalinska (POL) – 0900 C2

Girls doubles

R32: Clara Tauson (DEN)/Vitalia Stamat (MDA) vs. (2) Manon Leonard/Yasmine Mansouri (FRA) 6-4, 7-5
1/8-finale: Tauson/Stamat vs. Shelly Bereznyak/Adva Dabah (ISR) 3-6, 2-6


Category 2, TCW-Academy Junior International, Waiblingen (GER) – Grus

U14 Boys singles hovedturnering

R64: Christopher Garde (DEN) vs. (14) Taym Alazmeh (SYR) 1-6, 0-6

U16 Boys singles kvalifikation

Q64:
Alexander Garde (DEN)
Ruben Levison (DEN) vs. Finn Erdmann (GER) 0-6, 0-6

Q32: Alexander Garde vs. (2) Henry Tschech (GER) 3-6, 1-6

U16 Boys singles hovedturnering

R64:
(10) Julius Kostopoulos (DEN) vs. (Q) Moritzl Schaecher (GER) 5-7, 3-6
(12) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) vs. Marco Ratchoff (SWE) 6-3, 6-0
(14) Richard Biagiotti (DEN) vs. (WC) Alexander Lauinger (GER) 6-3, 6-0

R32:
Caspar Jalili Mikkelsen vs. Joshua Schaefer (GER) 6-3, 6-4
Richard Biagiotti vs. (WC) Fridolin Goetz (GER) 6-3, 7-5

1/8-finale
Caspar Jalili Mikkelsen vs. (8) Artur Ivanenko (UKR) – tor 1000
Richard Biagiotti vs. Joshua Fritz (GER) – tor 1000

U16 Boys Doubles

R32
Richard Biagiotti (DEN)/Anton Stendal (SWE) vs. Finn Erdmann (GEr)/Joao Goncalves (POR) 6-2, 6-2
Alexander Garde/Christopher Garde vs. Maximilian Sperling (GER)/Warit Wannawitchate (THA) 2-6, 4-6
Ruben Levision (DEN)/Oscar Berander (SWE) vs. Maximilian Ratt/Valentin Werner (AUT) 2-6, 2-6
(5) Casper Jalili Mikkelsen/Julius Kostopoulos (DEN) vs. Jacopo Bosio/Giacomo Nava (ITA) 7-6(4), 6-2

1/8-finale:
Biagiotti/Stendal vs. (7) Philipp Kagstroem/Joshua Roth (GER) 5-7, 6-2, [10-5]
Mikkelsen/Kostopoulos vs. Joshua Fritz/Noah Schlagenhauf (GER) 7-6(3), 6-1

Kvartfinale: (torsdag)
Biagiotti/Stendal vs. (1) Frank Jonker (NED)/Edvards Teodors Liepins (LAT) – tor NB 1600
Mikkelsen/Kostopoulos vs. Lucas Bitzer/Andre Windler (SUI) – tor NB 1600

U16 Girls singles hovedturnering

R64
Cecilie Wiche (DEN) vs. Caroline Brack (GER) 3-6, 4-6
(16) Isabella Grann Frankild (DEN) vs. Julika Schefebuch (GER) 4-6, 1-6
Victoria Wiche (DEN) vs. Chiara Wolff (GER) 0-6, 2-6

Girls doubles

R32
Cecilie Wiche/Victoria Wiche (DEN) – bye
1/8-finale: Cecilie/Victoria Wiche vs. (5) Daria Jula/Bianca Moise (ROU) 3-6, 2-6

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage