Clara Tauson fik drømmestart ved Junior Master slutspillet, hvor hendes næste gruppe-kampe kan følges på TV2 Play eller TV2 Sport, som viser Caroline Wozniackis kamp for en semifinale

Selvom det var annonceret, at 2018 ITF Junior Masters med 15-årige Clara Tauson blandt deltagerne skulle starte onsdag, var der ikke oplyst hverken lodtrækning eller spilletider ved udgivelsen af “Dagens kampe onsdag”.

Det lykkedes dog at fremtrylle informationer herom, inden Clara skulle spille sin første kamp i Group Li, hvor hun onsdag formiddag mødte 18-årige En Shuo Liang (TPE), der ikke er hvem som helst, idet hun i starten af året vandt titlen ved juniorernes Grand Slam Australian Open, efter at hun også havde vundet titlen ved Grade 1 turneringen i Traralgon ugen før.
Liang har primært spillet som professionel, og hun vandt i maj en $25.000 turnering i Sydkorea, hvor hun ugen forinden var i finalen i en tilsvarende turnering.

Clara havde imidlertid opbygget masser af selvtillid, da hun i sidste uge blev suveræn vinder af Grade A turneringen i Osaka, og den selvtillid er uden tvivl en væsentlig del af forklaringen på, at Clara var i stand til at hive 1. sæt hjem i en tiebreak, hvor hun både var bagud 1-4 og måtte afværge sætbold ved 6-7, inden hun vandt 9-7, hvorefter hun uimodståeligt sikrede sejren i 7-6(7), 6-1.

Derved gav hun sig selv den bedst tænkelige start i gruppespillet, hvor hun torsdag formiddag dansk tid møder gruppens topseedede Xin Yu Wang (CHN), der i sin første kamp “maltrakterede” ranglistens no. 16 Leylah Annie Fernandez (CAN) 6-0, 6-0.
Clara har tidligere mødt kineseren i kvartfinalen ved en Grade A turnering i Milan i maj 2018, hvor danskeren vandt et yderst jævnbyrdigt opgør 6-4, 7-6(9).

Vinderen af opgøret vil med 2 sejre være næsten sikker på at gå videre til semifinalen, mens der fortsat vil være gode muligheder med sejr i den sidste puljekamp på fredag.

TV2 har fået tilsagn om, at Claras pulje-kampe både torsdag og fredag bliver spillet på Centre Court, og derfor vil kampene blive vist på TV2 Play, og måske endda på TV2 Sport, hvilket dog afhænger af, hvornår de første kampe på Centre Court er færdigspillet – ellers viser TV2 Sport den første puljekamp fra WTA-slutspillets double-række, som indledes torsdag kl. 0730.

Kl. 0430 dansk tid indledes Junior Masters med 2 kampe i Boys singles, og tidligst kl. 0700 spiller Maria Camila Osorio Serrano (COL) mod Xiyu Wang (CHN), hvilket er næsten samme navn som Claras modstander Xin Yu Wang, men Wang er vist også et ganske almindeligt navn på disse kanter.

Hvis sidstnævnte kamp bliver færdig tids nok, så det skønnes at Claras kamp kan nå at blive spillet, inden TV2 Sport fra kl. 1000 viser den første af dagens gruppekampe fra White Group i WTA-slutspillet mellem de to tjekkiske spillere Petra Kvitova og Karolina Pliskova, kan Clara følges på TV2 Sport, men ellers på TV2 Play.

Kvitova kan med en sejr holde liv i et spinkelt håb om en kvartfinale, mens Pliskova med sejr vil være sikker på at gå videre til semifinalen.

Caroline Wozniacki, Karolina Pliskova
© 2018 Jimmie48 Tennis Photography This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net Una – Caroline Wozniacki efter sejren i 2. runde af gruppespillet mod Petra Kvitova.

I den sidste puljekamp i gruppen mellem Caroline Wozniacki og Elina Svitolina er sagen enkel for Caroline, som uanset resultatet af den første kamp vil gå glip af semifinalen, hvis hun taber til Svitolina.
En sejr i 3 sæt vil ikke være nok, hvis Pliskova vinder det tjekkiske opgør, men vinder Kvitova, kan Caroline nøjes med at vinde i 3 sæt, og med sejr i 2 sæt vil Caroline under alle omstændigheder være videre – enten som no. 2 efter Pliskova eller som puljevinder foran Svitolina.

Udover toptennis fra både WTA-slutspil og Junior Masters, er der også ATP tennis på højt niveau på TV3 Sport, der – efter at have prioriteret fodbold et par dage – fra kl. 1500 igen har ATP 500 tennis på programmet fra Wien, hvor disse kampe kan følges på kanalen
(8) Kyle Edmund (GBR) vs. Fernando Verdasco (ESP)
NB 1700: (1) Dominic Thiem (AUT) vs. Sam Querrey (USA)
NB 1900: (4) John Isner (USA) vs. (SE) Gael Monfils (FRA)

Junior Masters Draw:


Uge 43

BNP Paribas WTA Finals, Singapore presented by SC Global – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

TV-dækning: TV2 Sport og WTATV.com

Red Group: 1. Angelique Kerber, 3. Naomi Osaka, 5. Sloane Stephens, 8. Kiki Bertens
White Group: 2. Caroline Wozniacki, 4. Petra Kvitova, 6. Elina Svitolina, 7. Karolina Pliskova
Alternates: 9. Anastasija Sevastova (LAT), 10. Daria Kasatkina (RUS) (omvendt hvis Kasatkina vinder finale i Moskva)

White Group
(6) Elina Svitolina (UKR) vs. (4) Petra Kvitova (CZE) 6-3, 6-3
(7) Karolina Pliskova (CZE) vs. (2) Caroline Wozniacki (DEN) 6-2, 6-4

(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. vs. (4) Petra Kvitova (CZE) 7-5, 3-6, 6-2
(6) Elina Svitolina (UKR) vs. (7) Karolina Pliskova (CZE) 6-3, 2-6, 6-3

(7) Karolina Pliskova (CZE) vs.  (4) Petra Kvitova (CZE) 6-3, 6-4
(6) Elina Svitolina (UKR) vs. (2) Caroline Wozniacki (DEN) 5-7, 7-5, 6-3

Red Group
(5) Sloane Stephens (USA) vs. (3) Naomi Osaka (JPN) 7-5, 4-6, 6-1
(8) Kiki Bertens (NED) vs. (1) Angelique Kerber (GER) 1-6, 6-3, 6-4

(1) Angelique Kerber (GER) vs. (3) Naomi Osaka (JPN) 6-4, 5-7, 6-4
(5) Sloane Stephens (USA) vs. (8) Kiki Bertens (NED) 7-6(4), 2-6, 6-3

(3) Naomi Osaka (JPN) vs. (8) Kiki Bertens (NED) – fre NB 1000cet
(1) Angelique Kerber (GER) vs. (5) Sloane Stephens (USA) – fre 1330cet

Semifinale – lørdag
(6) Elina Svitolina (UKR) vs. ??
(7) Karolina Pliskova (CZE) vs. ??

Doubles
(3) Andrea Sestini Hlavackova/Barbora Strcova (CZE) vs. Andreja Klepac (SLO)/Maria Jose Martinez Sanchez (ESP) 6-1, 6-2
(1) Barbora Krejcikova/Katerina Siniakova (CZE) vs. Nicole Melichar (USA)/Kveta Peschke (CZE) – tor ca. 1500cet
(2) Timea Babos (UUN)/Kristina Mladenovic (FRA) vs. Gabriela Dabrowski (CAN)/Yifan Xu (CHN) – fre 0730cet
(4) Elise Mertens (BEL)/Demi Schuurs (NED) vs. Ashleigh Barty (AUS)/CoCo Vandeweghe (USA)

TV-dækning onsdag: TV2 Sport, WTATV.com

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/wta-finals-singapore#orderofplay


ATP 500, Erste Bank Open 500, Vienna (AUT) – Hardcourt

TV-dækning: TV3 Sport, Tennistv.com (31 kampe)

Deltagere: Thiem, Anderson, Dimitrov, Isner, Nishikori, Coric, Fognini, Edmund m.fl.

Spilleprogram fredag

Center Court – start 1300
(Q) Mikhail Kukushkin (KAZ) vs. Marton Fucsovics (HUN)
NB 1430: (1) Dominic Thiem (AUT) vs. (5) Kei Nishikori (JPN)
NB 1630: (2) Kevin Anderson (RSA) vs. (6) Borna Coric (CRO)
Fernando Verdasco (ESP) vs. (SE) Gael Monfils (FRA)
Double kamp

Next Gen Court – start 1530
Double kamp

TV-dækning: Tennistv.com (singler begge baner), Viaplay

Resultater (udvalgte)

1/8-finale
(1) Dominic Thiem (AUT) vs. Sam Querrey (USA) 6-4, 6-4
(5) Kei Nishikori (JPN) vs. Karen Khachanov (RUS) 6-2, 6-2
(Q) Mikhail Kukushkin (KAZ) vs. (LL) Andrey Rublev (RUS) 7-6(4), 6-4
Marton Fucsovics (HUN) vs. (7) Fabio Fognini (ITA) 4-6, 6-3, 6-2

Fernando Verdasco (ESP) vs. (8) Kyle Edmund (GBR) 6-4, 3-6, 6-3
(SE) Gael Monfils (FRA) vs. (4) John Isner (USA) 6-4, 6-4
(6) Borna Coric (CRO) vs. Lucas Pouille (FRA) 4-6, 6-0, 6-4
(2) Kevin Anderson (RSA) vs. (WC) Jurgen Melzer (AUT) – walkover

R32
(1) Dominic Thiem (AUT) vs. (Q) Ruben Bemelmans (BEL) 7-5, 7-6(5)
Sam Querrey (USA) vs Jo-Wilfried Tsonga (FRA) 6-3, 3-6, 6-3
Karen Khachanov (RUS) vs. (WC) Dennis Novak (AUT) 6-3, 7-5
(5) Kei Nishikori (JPN) vs. Frances Tiafoe (USA) 7-6(3), 5-7, 6-2
(Q) Mikhail Kukushkin (KAZ) vs. (3) Grigor Dimitrov (BUL) 6-4, 4-6, 6-4
(LL) Andrey Rublev (RUS) vs. (Q) Denis Kudla (USA) 7-6(3), 6-0
Marton Fucsovics (HUN) vs. (WC) Felix Auger-Aliassime (CAN) 1-6, 6-0, 7-5
(7) Fabio Fognini (ITA) vs. Damir Dzumhur (BIH) 6-4, 6-3

(8) Kyle Edmund (GBR) vs. Diego Schwartzman (ARG) 6-3, 7-6(3)
Fernando Verdasco (ESP) vs. (Q) Pierre-Hugues Herbert (FRA) 6-7(6), 6-3, 6-4
(SE) Gael Monfils (FRA) vs. Steve Johnson (USA) 6-3, 7-6(3)
(4) John Isner (USA) vs. (LL) Cameron Norrie (GBR) 6-7(1), 6-4, 7-6(7)
(6) Borna Coric (CRO) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-7(5), 6-0, 7-5
Lucas Pouille (FRA) vs. PHilip Kohlschreiber (GER) 6-4, 6-7(5), 6-4
(WC) Jurgen Melzer (AUT) vs. Milos Raonic (CAN) vs. 7-6(6), 7-5
(2) Kevin Anderson (RSA) vs. Nikoloz Basilashvili (GEO) 4-6, 7-6(6), 6-4

Kvalfinale:
(4) Mikhail Kukushin (KAZ) vs. (5) Andrey Rublev (RUS) 6-2, 6-3

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/vienna/337/daily-schedule


ATP 500, Swiss Indoors Basel (SUI) – Hardcourt

TV-dækning: Tennistv.com (31 kampe), Viaplay

Deltagere: Federer, A. Zverev, Cilic, Tsitsipas, Sock, Cecchinato, Medvedev, Bautista Agut, Shapovalov, Wawrinka m.fl.

Spilleprogram fredag

Center Court – start 1300
Double kamp
NB 1500: (WC) Taylor Fritz (USA) vs. (Q) Marius Copil (ROU)
NB 1700: (2) Alexander Zverev (GER) vs. (8) Roberto Bautista Agut (ESP)
NB 1900: (1) Roger Federer (SUI) vs. Simon OR Gulbis
(4) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (7) Daniil Medvedev (RUS)

TV-dækning: Tennistv.com (singler begge baner), Viaplay

Resultater (udvalgte)

1/8-finale:
(1) Roger Federer (SUI) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 6-3, 7-5
Gilles Simon (FRA) vs. (SE) Ernests Gulbis (LAT) (opdateres..)
(4) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Peter Gojowczyk (GER) 6-3, 6-1
(7) Daniil Medvedev (RUS) vs. Andreas Seppi (ITA) 7-6(5), 6-2

(WC) Taylor Fritz (USA) vs. (WC) Henri Laaksonen (SUI) 6-2, 7-5
(Q) Marius Copil (ROU) vs. (3) Marin Cilic (CRO) 7-5, 7-6(2)
(8) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (LL) Dusan Lajovic (SRB) 6-7(6), 6-3, 6-3
(2) Alexander Zverev (GER) vs. (Q) Alexei Popyrin (AUS) 6-4, 6-4

R32
(1) Roger Federer (SUI) vs. Filip Krajinovic (SRB) 6-2, 4-6, 6-4
Jan-Lennard Struff (GER) vs. John Millman (AUS) 7-6(3), 6-2
Gilles Simon (FRA) vs. Leonardo Mayer (ARG) 6-3, 6-3
Ernests Gulbis (LAT) vs. (5/WC) Jack Sock (USA) 7-5, 6-4
(4) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Jeremy Chardy (FRA) 6-2, 7-6(3)
Peter Gojowczyk (GER) vs. Nicolas Jarry (CHI) 1-6, 7-5, 6-3
Andreas Seppi (ITA) vs. (Q) Taro Daniel (JPN) 6-0, 6-4
(7) Daniil Medvedev (RUS) vs. Maximilian Marterer (GER) 6-3, 7-5

(WC) Henri Laaksonen (SUI) vs. (6) Marco Cecchinato (ITA) 6-4, 6-2
(WC) Taylor Fritz (USA) vs. (Q) Laslo Djere (SRB) 6-0, 7-5
(Q) Marius Copil (ROU) vs. Ryan Harrison (USA) 6-2, 7-6(8)
(3) Marin Cilic (CRO) vs. Denis Shapovalov (CAN) 6-4, 6-2
(8) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Joao Sousa (POR) 6-4, 6-3
(LL) Dusan Lajovic (SRB) vs. Adrian Mannarino (FRA) 6-7(4), 6-1, 6-2
(Q) Alexei Popyrin (AUS) vs. Mathew Ebden (AUS) 7-6(4), 6-4
(2) Alexander Zverev (GER) vs. Robin Haase (NED) 6-4, 7-5

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/basel/328/daily-schedule


Fed Cup

10-11. nov 2018: World Group Final (Tjekkiet vs. USA)
09-10. feb 2019: World Group 1st Round (semi: 20-21. apr. – final: 09-10 nov)
09-10. feb 2019: World Group II 1st Round
20-21. april 2019: World Group & World Group II PlayOffs
06-09. feb 2019: Group I Europe/Africa
Group A: Zielona Gora (POL): 1.Rusland, 3.Ukraine, 6.Polen, 7.Estland, 9.Bulgarien, 11.Danmark, 13.Sverige
Group B: Bath (GBR): 2.Storbrittanien, 4.Serbien, 5.Kroatien, 8.Ungarn, 10.Tyrkiet, 12.Grækenland, 14.Georgien, 15.Slovenien


Davis Cup

World Group Finale (23-25. november)
(1) Frankrig vs. (4) Kroatien

Group I Europe/Africa 2nd Round Play-Offs (26-27. oktober)
South Africa vs. Portugal

Group II Europe/Africa 3rd Round (15-16. september)
Polen vs. (1) Rumænien 3-2
Finland vs. Egypten 3-2
(Danmark tabte til Egypten i 2nd Round)


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

 



ATP Challengers (uge
43 udvalgte)

Brest

R32: (135) Elias Ymer (SWE) vs. (Q) (351) Ivan Gakhov (RUS) 6-3, 6-2
1/8-finale: [7] (101) Lorenzo Sonego (ITA) vs. Elias Ymer (SWE) 7-6(1), 6-3

Las Vegas (USA)
Tidsforskel: cet -9 timer

R32
[3] (127) Casper Ruud (NOR) vs. (251) Mitchell Krueger (USA) 6-3, 3-6, 6-3
(WC) (479) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (234) Cem Ilkel (TUR) 4-6, 6-3, 6-7(6) (tir)

1/8-finale: Casper Ruud (NOR) vs. (LL) (276) Evan King (USA) 6-3, 6-2

Kvartfinale: Casper Ruud (NOR) vs. ??

Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 43)

$25.000, Waco Regional $25K Men’s Collegiate Series, TX (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer

Q64: [9] (1639) Benjamin Hannestad (DEN) vs. Albert Creixell Gine (ESP) 6-3, 6-1
Q32: Benjamin Hannestad vs. Adam Krull (USA) 2-6, 3-6 (søndag)


$15.000, Tennis Future Hamburg (GER) – Hardcourt

Q64: Martin Nygaard (DEN) vs. Christoffer Sander Nordby (DEN) 6-2, 2-6, 6-4
Q32: Martin Nygaard vs. [5] (1286) Maxence Bertimon (FRA) 3-6, 1-6 (søndag)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 43)

$25.000, Santa margherita di Pula (ITA) – Grus

Livestream Court 2 (C2): http://live.itftennis.com/en/live-streams

Singles kvalifikation

Q32
(890) Cori Gauff (USA) vs. [12] (603) Cristina Ene (ROU) 6-2, 6-4
[4] (469) Gabriela Ce (BRA) vs. Daria Frayman (RUS) 7-6(3), 6-1
(715) Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. [10] (579) Jade Suvrijn (FRA) 6-4, 6-1
Olivia Gram (DEN) vs. [8] (557) Alice Matteucci (ITA) 0-6, 2-6 (søndag)

QFi (mandag)
[1] (384) Carolina Meligeni Rodrigues Alves (BRA) vs. Cori Gauff (USA) 6-3, 6-1
Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. [5] (495) Lisa Matviyenko (GER) 2-6, 6-2, 7-5

Singles hovedturnering

R32: Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. (LL) (577) Nefisa Berberovic (BIH) 6-3, 6-4
1/8-finale: [8] (290) Fernanda Brito (CHI) vs. Elisabetta Cocciaretto (ITA) 6-3, 7-6(1)


$15.000, LOUSADA INDOOR OPEN I (POR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

Singles hovedturnering

R32: [6] (932) Olga Helmi (DEN) vs. (1076) Ana Filipa Santos (POR) 6-4, 6-2
1/8-finale: Olga Helmi vs. (WC) Mariana Campino (POR) 6-1, 2-6, 6-0
Kvartfinale: Olga Helmi vs. (Q) Aubane Droguet (FRA) – fre ca. 1330cet


$15.000, Djursholm Ladies (SWE) – Hardcourt

Singles hovedturnering

R32:
[1] (567) Anastasia Kulikova (FIN) vs. (Q) Jacquline Nylander Altelius (SWE) 6-3, 6-1
(1175) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (1056) Sofia Dmitrieva (RUS) 6-1, 6-0

1/8-finale:
[1] (567) Anastasia Kulikova (FIN) vs. Anastasia Shaulskaya (RUS) 6-1, 6-2
Sofia Nami Samavati vs. (Q) Mariella Minetti (FIN) 4-6, 3-6 (torsdag)

1/4-finale
[1] (567) Anastasia Kulikova (FIN) vs. (1175) Alice Gillan (GBR)
(Q) Mariella Minetti (FIN) vs. Ekaterina Reyngold (RUS)
(WC) Melis Yasar (SWE) vs. (WC) Lisa Zaar (SWE)
[2] (693) Angelina Zhuravleva (RUS) vs. [5] (916) Tiffany William (GBR)

<< tilbage)


ITF Junior (udvalgte uge 43

2018 ITF Junior Masters, Chengdu (CHN) – Hardcourt
24-28. oktober
Tidsforskel: cet +6 timer

Girls singles:

Group Liang:
(1) Wang Xiyu, (3) Clara Burel, (5) Maria Camila Osorio Serrano, (14) Eleonora Molinaro

onsdag:
Xiyu Wang (CHN) vs Eleonora Molinaro (LUX) 6-3, 6-2
Clara Burel (FRA) vs Maria Camila Osorio Serrano (COL) 5-1

torsdag:
Maria Camila Osorio Serrano (COL) vs. Xiyu Wang (CHN) 6-4, 6-2
Clara Burel (FRA) vs. Eleonora Molinaro (LUX) 6-1, 7-6(4)

fredag:
Clara Burel (FRA) vs. Xiyu Wang (CHN) – walkover
Eleonora Molinaro (LUX) vs. Maria Camila Osorio Serrano (COL) – 0430cet

Group Li:
(2) Wang Xin Yu, (4) Liang En Shuo, (6) Clara Tauson, (8) Leylah Fernandez

onsdag:
Xin Yu Wang (CHN) vs Leylah Fernandez (CAN) 6-0, 6-0
Clara Tauson (DEN) vs Liang En Shuo (TPE) 7-6(7), 6-1

torsdag:
Clara Tauson (DEN) vs. Xin Yu Wang (CHN) 0-6, 7-6(5), 6-4
Liang En Shuo (TPE) vs. Leylah Fernandez (CAN)  6-4, 6-1

fredag:
Xin Yu Wang (CHN) vs. Liang En Shuo (TPE) – ca. 1030cet
Clara Tauson (DEN) vs. Leyland Fernandez (CAN) – ca. 0900cet

Boys singles:

Group Shuai:
(1) Tseng Chun Hsin, (4) Adrian Andreev, (8) Nicolas Mejia, (18/WC) Mu Tao

onsdag:
Tseng Chun Hsin (TPE) vs Mu Tao (CHN) 6-3, 6-4
Adrian Andreev (BUL) vs Nicolas Mejia (COL) 6-3, 6-3

torsdag:
Tseng Chun Hsin (TPE) vs. Nicolas Mejia (COL) 6-3, 6-4
Adrian Andreev (BUL)  vs. Mu Tao (CHN) 6-4, 6-3

fredag:
Tseng Chun Hsin (TPE) vs. Adrian Andreev (BUL) – 0600cet
Nicolas Mejia (COL) vs. Mu Tao (CHN) – næste

Group Yong:
(2) Hugo Gaston, (3) Sebastian Baez, (7) Lorenzo Musetti, (13) Brandon Nakashima

onsdag:
Lorenzo Musetti (ITA) vs. Sebastian Baez (ARG) 4-6, 7-6, 6-4
Brandon Nakashima (USA) vs. Hugo Gaston (FRA) 6-4, 6-7(7), 6-3

torsdag:
Hugo Gaston (FRA) vs. Lorenzo Musetti (ITA) 7-6(6), 6-0
Sebastian Baez (ARG) vs. Brandon Nakashima (USA) 6-3, 6-3

fredag:
Hugo Gaston vs. Sebastian Baez (ARG) – ca. 0600cet
Lorenzo Musetti (ITA) vs. Brandon Nakashima (USA) – NB 0730cet

Livescores: http://182.92.108.145/mobile/index.html#/Home/Running/01_IJM_CD_2018

Spilleprogram torsdag:

Centre Court – start 0430cet
Chun Hsin Tseng (TPE) vs. Nico Mejia (COL) – BS Shuai
Sebastian Baez (ARG) vs. Brandon Nakashima (USA) – BS Yong
NB 0700: Xiyu Wang (CHN) vs. M.C. Osoria Serrano (COL) – GS Liang
Clara Tauson (DEN) vs. Xin Yu Wang (CHN) – GS LI (TV2 Play eller TV2 Sport)
NB 1000: Adrian Andreev (BUL) vs. Tao Mu (CHN) – BS Shuai

Court 1 – start 0600cet
Hugo Gaston (FRA) vs. Lorenzo Musetti (ITA) – BS Yong
Clara Burel (FRA) vs. Eleonora Molinaro (LUX) – GS Liang
NB 0830: En Shuo Liang (TPE) vs. Leylah Fernandez (CAN)- GS LI


Grade 4, PTT- ITF Junior Grade 4, Nonthaburi (THA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +5 timer

Boys singles hovedturnering

R64
(8) (563) Carl Emil Overbeck (DEN) – bye
(1774) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (2817) Prachaya Baibong (THA) 6-1, 2-6, 7-5
(1597) Kevin Chen (DEN) vs. Sirathee Chimoye (THA) 1-6, 3-6 (man)

R32
Carl Emil Overbeck vs. (Q) Allen Botic (SWE) 6-1, 6-4
Oskar Brostrøm Poulsen vs. [3] (334) Ibrokhimjon Urinov (UZB) 2-6, 3-6

1/8-finale: Carl Emil Overbeck vs. [12] (819) Patorn Hanchaikul (THA) 6-3, 6-3
Kvartfinale: Carl Emil Overbeck vs. [1] (234) Piotr Pawlak (POL)

Boys doubles

R32
(3) Carl Emil Overbeck (DEN)/Rikard Raad (SWE) – bye
Oskar Brostrøm Poulsen/Kevin Chen (DEN) vs. Phuwish Lee/Pasawee Reansuwong (THA) 6-3, 6-7(4), [10-7]

1/8-finale
Overbeck/Raad vs. Siwanat Auytayakul/Supaset Sincharoenwattana (THA) 6-4, 6-1
Poulsen/Chen vs. (4) Romain Faucon (BEL)/Max Westphal (FRA) 2-6, 1-6

Kvartfinale: Overbeck/Raad vs. Mai Gao (CHN)/Kyler Jirasook (USA) 7-6(4), 7-5

Semifinale: Overbeck/Raad vs. (12) Ibrokhimjon Urinov (UZB)/Han-Chih Lin (TPE) 4-6, 4-6

Girls singles hovedturnering

R64
[12] (577) Alisha Ali Hussain (DEN) – bye
(2362) Martha-Elisa Stemann (DEN) vs. (2098) Paranut Lumjeaktest (THA) 6-2, 6-1

R32
Alisha Ali Hussain vs. (2228) Nattanicha Kaewcharoenwong (THA) 4-6, 6-7(5)
Martha-Elisa Stemann vs. [3] (207) Lunda Kumhom (THA) 1-6, 6-4 Ret’d

Sidstnævnte kamp er omtalt i dette opslag fra EuroElite

1/8-finale: Martha-Elisa Stemann vs. [13] (645) Milica Bojic (BIH) 2-6, 0-6 (ons)

 

Efter dag 1

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage