Kiki Bertens eller Sloane Stephens kan med sejr komme et stort skridt nærmere semifinalen ved WTA Finals, mens taberen af Angelique Kerber og Naomi Osaka hænger i en tynd tråd

Da både Caroline Wozniacki og Petra Kvitova tabte deres første kamp i White Group ved WTA Finals i Singapore, blev deres indbyrdes opgør i 2. runde af gruppespillet betegnet som en “Vind eller forsvind” kamp, men da Caroline vandt kampen i 3 sæt, og Elina Svitolina i den anden kamp i gruppen også vandt i 3 sæt over Karolina Pliskova, er intet afgjort i puljen inden de sidste gruppe kampe på fredag.

Herunder pressemødet med Petra Kvitova efter kampen, som Caroline vandt 7-5, 3-6, 6-2.

og herunder pressemødet med Caroline Wozniacki efter kampen.

Når der onsdag spilles 2. runde i Red Group, vil der ligeledes være gode chancer for, at spændingen vil være intakt uanset resultatet, da begge kampe i 1. runde blev afgjort i 3 sæt, men vinderen af den sidste kamp mellem mandagens to vindere Sloane Stephens og Kiki Bertens vil under alle omstændigheder være tæt på en semifinale.
Kampene kan følges på TV2 Sport og WTATV.com fra kl. 1330.

TV3 Sport sender heller ikke ATP tennis onsdag, hvor både Tennistv.com og Viaplay viser kampe fra ATP 500 i både Wien og Basel.

Sent tirsdag aften kan Mikael Torpegaard følges på livestream.com, når han ved ATP Challenger i Las Vegas møder ATP-ranglistens no. 234 Cem Ilkel (TUR) i 1. runde.
Der er link til kampen under ATP Challenger sektionen, hvor kampen efterfølgende kan genses.

Junior Masters Draw:


Uge 43

BNP Paribas WTA Finals, Singapore presented by SC Global – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

TV-dækning: TV2 Sport og WTATV.com

Red Group: 1. Angelique Kerber, 3. Naomi Osaka, 5. Sloane Stephens, 8. Kiki Bertens
White Group: 2. Caroline Wozniacki, 4. Petra Kvitova, 6. Elina Svitolina, 7. Karolina Pliskova
Alternates: 9. Anastasija Sevastova (LAT), 10. Daria Kasatkina (RUS) (omvendt hvis Kasatkina vinder finale i Moskva)

White Group
(6) Elina Svitolina (CZE) vs. (4) Petra Kvitova (CZE) 6-3, 6-3
(7) Karolina Pliskova (CZE) vs. (2) Caroline Wozniacki (DEN) 6-2, 6-4

(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. vs. (4) Petra Kvitova (CZE) 7-5, 3-6, 6-2
(6) Elina Svitolina (CZE) vs. (7) Karolina Pliskova (CZE) 6-3, 2-6, 6-3

(4) Petra Kvitova (CZE) vs. (7) Karolina Pliskova (CZE) – tor NB 1000cet
(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (6) Elina Svitolina (CZE) – tor NB 1330cet

Red Group
(5) Sloane Stephens (USA) vs. (3) Naomi Osaka (JPN) 7-5, 4-6, 6-1
(8) Kiki Bertens (NED) vs. (1) Angelique Kerber (GER) 1-6, 6-3, 6-4

(1) Angelique Kerber (GER) vs. (3) Naomi Osaka (JPN) 6-4, 5-7, 6-4
(5) Sloane Stephens (USA) vs. (8) Kiki Bertens (NED) 7-6(4), 2-6, 6-3

(1) Angelique Kerber (GER) vs. (5) Sloane Stephens (USA) – fredag
(3) Naomi Osaka (JPN) vs. (8) Kiki Bertens (NED) – fredag

Doubles
(3) Andrea Sestini Hlavackova/Barbora Strcova (CZE) vs. Andreja Klepac (SLO)/Maria Jose Martinez Sanchez (ESP) – tor 0730cet
(1) Barbora Krejcikova/Katerina Siniakova (CZe) vs. Nicole Melichar (USA)/Kveta Peschke (CZE) – tor ca. 1500cet

TV-dækning onsdag: TV2 Sport, WTATV.com

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/wta-finals-singapore#orderofplay


ATP 500, Erste Bank Open 500, Vienna (AUT) – Hardcourt

TV-dækning: TV3 Sport, Tennistv.com (31 kampe)

Deltagere: Thiem, Anderson, Dimitrov, Isner, Nishikori, Coric, Fognini, Edmund m.fl.

Spilleprogram torsdag

Center Court – start 1300
(5) Kei Nishikori (JPN) vs. Karen Khachanov (RUS)
(8) Kyle Edmund (GBR) vs. Fernando Verdasco (ESP)
NB 1700: (1) Dominic Thiem (AUT) vs. Sam Querrey (USA)
NB 1900: (4) John Isner (USA) vs. (SE) Gael Monfils (FRA)
Double kamp

Next Gen Court – start 1300
Double kamp
NB 1430: (Q) Mikhail Kukushkin (KAZ) vs. (LL) Andrey Rublev (RUS)
2 Double kampe

TV-dækning: Tennistv.com (singler begge baner), Viaplay

Resultater (udvalgte)

1/8-finale
Marton Fucsovics (HUN) vs. (7) Fabio Fognini (ITA) 4-6, 6-3, 6-2
(6) Borna Coric (CRO) vs. Lucas Pouille (FRA) 4-6, 6-0, opdateres..
(2) Kevin Anderson (RSA) vs. (WC) Jurgen Melzer (AUT) – walkover

R32
(1) Dominic Thiem (AUT) vs. (Q) Ruben Bemelmans (BEL) 7-5, 7-6(5)
Sam Querrey (USA) vs Jo-Wilfried Tsonga (FRA) 6-3, 3-6, 6-3
Karen Khachanov (RUS) vs. (WC) Dennis Novak (AUT) 6-3, 7-5
(5) Kei Nishikori (JPN) vs. Frances Tiafoe (USA) 7-6(3), 5-7, 6-2
(Q) Mikhail Kukushkin (KAZ) vs. (3) Grigor Dimitrov (BUL) 6-4, 4-6, 6-4
(LL) Andrey Rublev (RUS) vs. (Q) Denis Kudla (USA) 7-6(3), 6-0
Marton Fucsovics (HUN) vs. (WC) Felix Auger-Aliassime (CAN) 1-6, 6-0, 7-5
(7) Fabio Fognini (ITA) vs. Damir Dzumhur (BIH) 6-4, 6-3

(8) Kyle Edmund (GBR) vs. Diego Schwartzman (ARG) 6-3, 7-6(3)
Fernando Verdasco (ESP) vs. (Q) Pierre-Hugues Herbert (FRA) 6-7(6), 6-3, 6-4
(SE) Gael Monfils (FRA) vs. Steve Johnson (USA) 6-3, 7-6(3)
(4) John Isner (USA) vs. (LL) Cameron Norrie (GBR) 6-7(1), 6-4, 7-6(7)
(6) Borna Coric (CRO) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-7(5), 6-0, 7-5
Lucas Pouille (FRA) vs. PHilip Kohlschreiber (GER) 6-4, 6-7(5), 6-4
(WC) Jurgen Melzer (AUT) vs. Milos Raonic (CAN) vs. 7-6(6), 7-5
(2) Kevin Anderson (RSA) vs. Nikoloz Basilashvili (GEO) 4-6, 7-6(6), 6-4

Kvalfinale:
(4) Mikhail Kukushin (KAZ) vs. (5) Andrey Rublev (RUS) 6-2, 6-3

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/vienna/337/daily-schedule


ATP 500, Swiss Indoors Basel (SUI) – Hardcourt

TV-dækning: Tennistv.com (31 kampe), Viaplay

Deltagere: Federer, A. Zverev, Cilic, Tsitsipas, Sock, Cecchinato, Medvedev, Bautista Agut, Shapovalov, Wawrinka m.fl.

Spilleprogram onsdag

Center Court – start 1300
2100: (3) Marin Cilic (CRO) vs. (Q) Marius Copil (ROU)

Court 1 – start 1300
NB 2100: (WC) Henri Laaksonen (SUI) vs. (WC) Taylor Fritz (USA)

Spilleprogram torsdag

Center Court – start 1300
(7) Daniil Medvedev (RUS) vs. Andreas Seppi (ITA)
NB 1500 (4) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Peter Gojowczyk (GER)
(2) Alexander Zverev (GER) vs. (Q) Alexei Popyrin (AUS)
NB 1900: (1) Roger Federer (SUI) vs. Jan-Lennard Struff (GER)
Gilles Simon (FRA) vs. (SE) Ernests Gulbis (LAT)

Court 1 – start 1500
(8) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (LL) Dusan Lajovic (SRB)
2 Double kampe

TV-dækning: Tennistv.com (singler begge baner), TV3 Sport (1500-2300)

Resultater (udvalgte)

R32
(1) Roger Federer (SUI) vs. Filip Krajinovic (SRB) 6-2, 4-6, 6-4
Jan-Lennard Struff (GER) vs. John Millman (AUS) 7-6(3), 6-2
Gilles Simon (FRA) vs. Leonardo Mayer (ARG) 6-3, 6-3
Ernests Gulbis (LAT) vs. (5/WC) Jack Sock (USA) 7-5, 6-4
(4) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Jeremy Chardy (FRA) 6-2, 7-6(3)
Peter Gojowczyk (GER) vs. Nicolas Jarry (CHI) 1-6, 7-5, 6-3
Andreas Seppi (ITA) vs. (Q) Taro Daniel (JPN) 6-0, 6-4
(7) Daniil Medvedev (RUS) vs. Maximilian Marterer (GER) 6-3, 7-5

(WC) Henri Laaksonen (SUI) vs. (6) Marco Cecchinato (ITA) 6-4, 6-2
(WC) Taylor Fritz (USA) vs. (Q) Laslo Djere (SRB) 6-0, 7-5
(Q) Marius Copil (ROU) vs. Ryan Harrison (USA) 6-2, 7-6(8)
(3) Marin Cilic (CRO) vs. Denis Shapovalov (CAN) 6-4, 6-2
(8) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Joao Sousa (POR) 6-4, 6-3
(LL) Dusan Lajovic (SRB) vs. Adrian Mannarino (FRA) 6-7(4), 6-1, 6-2
(Q) Alexei Popyrin (AUS) vs. Mathew Ebden (AUS) 7-6(4), 6-4
(2) Alexander Zverev (GER) vs. Robin Haase (NED) 6-4, 7-5

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/basel/328/daily-schedule


Fed Cup

10-11. nov 2018: World Group Final (Tjekkiet vs. USA)
09-10. feb 2019: World Group 1st Round (semi: 20-21. apr. – final: 09-10 nov)
09-10. feb 2019: World Group II 1st Round
20-21. april 2019: World Group & World Group II PlayOffs
06-09. feb 2019: Group I Europe/Africa
Group A: Zielona Gora (POL): 1.Rusland, 3.Ukraine, 6.Polen, 7.Estland, 9.Bulgarien, 11.Danmark, 13.Sverige
Group B: Bath (GBR): 2.Storbrittanien, 4.Serbien, 5.Kroatien, 8.Ungarn, 10.Tyrkiet, 12.Grækenland, 14.Georgien, 15.Slovenien


Davis Cup

World Group Finale (23-25. november)
(1) Frankrig vs. (4) Kroatien

Group I Europe/Africa 2nd Round Play-Offs (26-27. oktober)
South Africa vs. Portugal

Group II Europe/Africa 3rd Round (15-16. september)
Polen vs. (1) Rumænien 3-2
Finland vs. Egypten 3-2
(Danmark tabte til Egypten i 2nd Round)


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

 



ATP Challengers (uge
43 udvalgte)

Brest

R32: (135) Elias Ymer (SWE) vs. (Q) (351) Ivan Gakhov (RUS) 6-3, 6-2
1/8-finale: [7] (101) Lorenzo Sonego (ITA) vs. Elias Ymer (SWE) 7-6(1), 6-3

Las Vegas (USA)
Tidsforskel: cet -9 timer

R32
[3] (127) Casper Ruud (NOR) vs. (251) Mitchell Krueger (USA) 6-3, 3-6, 6-3
(WC) (479) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (234) Cem Ilkel (TUR) 4-6, 6-3, 6-7(6) (tir)

1/8-finale: Casper Ruud (NOR) vs. (LL) (276) Evan King (USA)

Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 43)

$25.000, Waco Regional $25K Men’s Collegiate Series, TX (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer

Q64: [9] (1639) Benjamin Hannestad (DEN) vs. Albert Creixell Gine (ESP) 6-3, 6-1
Q32: Benjamin Hannestad vs. Adam Krull (USA) 2-6, 3-6 (søndag)


$15.000, Tennis Future Hamburg (GER) – Hardcourt

Q64: Martin Nygaard (DEN) vs. Christoffer Sander Nordby (DEN) 6-2, 2-6, 6-4
Q32: Martin Nygaard vs. [5] (1286) Maxence Bertimon (FRA) 3-6, 1-6 (søndag)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 43)

$25.000, Santa margherita di Pula (ITA) – Grus

Livestream Court 2 (C2): http://live.itftennis.com/en/live-streams

Singles kvalifikation

Q32
(890) Cori Gauff (USA) vs. [12] (603) Cristina Ene (ROU) 6-2, 6-4
[4] (469) Gabriela Ce (BRA) vs. Daria Frayman (RUS) 7-6(3), 6-1
(715) Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. [10] (579) Jade Suvrijn (FRA) 6-4, 6-1
Olivia Gram (DEN) vs. [8] (557) Alice Matteucci (ITA) 0-6, 2-6 (søndag)

QFi (mandag)
[1] (384) Carolina Meligeni Rodrigues Alves (BRA) vs. Cori Gauff (USA) 6-3, 6-1
Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. [5] (495) Lisa Matviyenko (GER) 2-6, 6-2, 7-5

Singles hovedturnering

R32: Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. (LL) (577) Nefisa Berberovic (BIH) 6-3, 6-4
1/8-finale: Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. [8] (290) Fernanda Brito (CHI)


$15.000, LOUSADA INDOOR OPEN I (POR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

Singles hovedturnering

R32: [6] (932) Olga Helmi (DEN) vs. (1076) Ana Filipa Santos (POR) 6-4, 6-2
1/8-finale: Olga Helmi vs. (WC) Mariana Campino (POR) – tor ca. 1500cet


$15.000, Djursholm Ladies (SWE) – Hardcourt

Singles hovedturnering

R32:
[1] (567) Anastasia Kulikova (FIN) vs. (Q) Jacquline Nylander Altelius (SWE) 6-3, 6-1
(1175) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (1056) Sofia Dmitrieva (RUS) 6-1, 6-0

1/8-finale:
[1] (567) Anastasia Kulikova (FIN) vs. Anastasia Shaulskaya (RUS) – tor 1100 C1
Sofia Nami Samavati vs. (Q) Mariella Minetti (FIN) – tor 1100 C3

<< tilbage)


ITF Junior (udvalgte uge 43

2018 ITF Junior Masters, Chengdu (CHN) – Hardcourt
24-28. oktober
Tidsforskel: cet +6 timer

Girls singles:

Group Liang:
(1) Wang Xiyu, (3) Clara Burel, (5) Maria Camila Osorio Serrano, (14) Eleonora Molinaro

onsdag:
Xiyu Wang (CHN) vs Eleonora Molinaro (LUX) 6-3, 6-2
Clara Burel (FRA) vs Maria Camila Osorio Serrano (COL) 5-1

torsdag:
Xiyu Wang (CHN) vs Maria Camila Osorio Serrano (COL) – NB 0700cet
Eleonora Molinaro (LUX) vs. Clara Burel (FRA) – ca. 0730cet

fredag:
Xiyu Wang (CHN) vs. Clara Burel (FRA)
Eleonora Molinaro (LUX) vs. Maria Camila Osorio Serrano (COL)

Group Li:
(2) Wang Xinyu, (4) Liang En Shuo, (6) Clara Tauson, (8) Leylah Fernandez

onsdag:
Xinyu Wang (CHN) vs Leylah Fernandez (CAN) 6-0, 6-0
Clara Tauson (DEN) vs Liang En Shuo (TPE) 7-6(7), 6-1

torsdag:
Clara Tauson (DEN) vs. Xinyu Wang (CHN) – ca. 0830cet
Leylah Fernandez (CAN) vs. Liang En Shuo (TPE) – ca. 0830cet

fredag:
Xinyu Wang (CHN) vs. Liang En Shuo (TPE)
Clara Tauson (DEN) vs. Leyland Fernandez (CAN)

Boys singles:

Group Shuai:
(1) Tseng Chun Hsin, (4) Adrian Andreev, (8) Nicolas Mejia, (18/WC) Mu Tao

onsdag:
Tseng Chun Hsin (TPE) vs Mu Tao (CHN) 6-3, 6-4
Adrian Andreev (BUL) vs Nicolas Mejia (COL) 6-3, 6-3

torsdag:
Tseng Chun Hsin (TPE) vs. Nicolas Mejia (COL) – 0430cet CC
Mu Tao (CHN) vs. Adrian Andreev (BUL) – NB 1000cet

fredag:
Tseng Chun Hsin (TPE) vs. Adrian Andreev (BUL)
Nicolas Mejia (COL) vs. Mu Tao (CHN)

Group Yong:
(2) Hugo Gaston, (3) Sebastian Baez, (7) Lorenzo Musetti, (13) Brandon Nakashima

onsdag:
Lorenzo Musetti (ITA) vs. Sebastian Baez (ARG) 4-6, 7-6, 6-4
Brandon Nakashima (USA) vs. Hugo Gaston (FRA) 6-4, 6-7(7), 6-3

torsdag:
Lorenzo Musetti (ITA) vs. Hugo Gaston (FRA) – 0600 C1
Sebastian Baez (ARG) vs. Brandon Nakashima (USA) – ca. 0600 CC

fredag:
Hugo Gaston vs. Sebastian Baez (ARG)
Lorenzo Musetti (ITA) vs. Brandon Nakashima (USA)

Livescores: http://182.92.108.145/mobile/index.html#/Home/Running/01_IJM_CD_2018

Spilleprogram torsdag:

Centre Court – start 0430cet
Chun Hsin Tseng (TPE) vs. Nico Mejia (COL) – BS Shuai
Sebastian Baez (ARG) vs. Brandon Nakashima (USA) – BS Yong
NB 0700: Xiyu Wang (CHN) vs. M.C. Osoria Serrano (COL) – GS Liang
Clara Tauson (DEN) vs. Xinyu Wang (CHN) – GS LI (TV2 Play)
NB 1000: Adrian Andreev (BUL) vs. Tao Mu (CHN) – BS Shuai

Court 1 – start 0600cet
Hugo Gaston (FRA) vs. Lorenzo Musetti (ITA) – BS Yong
Clara Burel (FRA) vs. Eleonora Molinaro (LUX) – GS Liang
NB 0830: En Shuo Liang (TPE) vs. Leylah Fernandez (CAN)


Grade 4, PTT- ITF Junior Grade 4, Nonthaburi (THA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +5 timer

Boys singles hovedturnering

R64
(8) (563) Carl Emil Overbeck (DEN) – bye
(1774) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (2817) Prachaya Baibong (THA) 6-1, 2-6, 7-5
(1597) Kevin Chen (DEN) vs. Sirathee Chimoye (THA) 1-6, 3-6 (man)

R32
Carl Emil Overbeck vs. (Q) Allen Botic (SWE) 6-1, 6-4
Oskar Brostrøm Poulsen vs. [3] (334) Ibrokhimjon Urinov (UZB) 2-6, 3-6

1/8-finale: Carl Emil Overbeck vs. [12] (819) Patorn Hanchaikul (THA) 6-3, 6-3
Kvartfinale: Carl Emil Overbeck vs. [1] (234) Piotr Pawlak (POL)

Boys doubles

R32
(3) Carl Emil Overbeck (DEN)/Rikard Raad (SWE) – bye
Oskar Brostrøm Poulsen/Kevin Chen (DEN) vs. Phuwish Lee/Pasawee Reansuwong (THA) 6-3, 6-7(4), [10-7]

1/8-finale
Overbeck/Raad vs. Siwanat Auytayakul/Supaset Sincharoenwattana (THA) 6-4, 6-1
Poulsen/Chen vs. (4) Romain Faucon (BEL)/Max Westphal (FRA) 2-6, 1-6

Kvartfinale: Overbeck/Raad vs. Mai Gao (CHN)/Kyler Jirasook (USA) 7-6(4), 7-5

Semifinale: Overbeck/Raad vs. (12) Ibrokhimjon Urinov (UZB)/Han-Chih Lin (TPE)

Girls singles hovedturnering

R64
[12] (577) Alisha Ali Hussain (DEN) – bye
(2362) Martha-Elisa Stemann (DEN) vs. (2098) Paranut Lumjeaktest (THA) 6-2, 6-1

R32
Alisha Ali Hussain vs. (2228) Nattanicha Kaewcharoenwong (THA) 4-6, 6-7(5)
Martha-Elisa Stemann vs. [3] (207) Lunda Kumhom (THA) 1-6, 6-4 Ret’d

Sidstnævnte kamp er omtalt i dette opslag fra EuroElite

1/8-finale: Martha-Elisa Stemann vs. [13] (645) Milica Bojic (BIH) 2-6, 0-6 (ons)

 

Efter dag 1

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage