Der er stærke navne i spil såvel i WTA som i ATP turneringen i Madrid tirsdag

Interessant – godt hjulpet af kommentatorerne – også at følge med i den taktiske del af mandagens spændende kamp mellen Caroline og Ashleigh Barty. Caroline spillede god tennis, omend niveauet dalede lidt i dele af især 2. sæt. Men hvor var det tydeligt, at når Caroline spillede til Bartys stærke forhånd, tabte hun mange point, medens hun vandt de fleste point, når hun spillede Barty i baghåndssiden. Barty var fænomonal til at overtage styringen, når tingene foregik på hendes præmisser.

Egenligt meget enkelt, ligetil at gennemskue og dermed turde det være piece of cake at lægge taktik i den kamp – men måske knapt så enkelt at udføre den 100% hele vejen.

Kampen anskueliggjorde i praksis, hvor stor forskel det kan gøre, om man lader modstanderen komme til fadet med sin stærke side, eller om man bevidst vælger og – formår – at spille på hendes svaghed. Caroline svingede lidt i taktikken undervejs, men hun fandt det rette spor i tide – og viste atter hvad mental styrke, erfaring og kampgejst betyder, når det brænder på, og tingene skal afgøres.

Caroline spiller ikke tirsdag, men der er to top 3 spillere i kamp; #1 Simona Halep møder Elise Mertens og #3 Garbine Muguruza møder Donna Vekic.

På herresiden kommer Grigor Dimitrov samt Juan Martin Del Potro i aktion.

TV og streaming ifølge respektive sendeplaner for tirsdag 8. maj:
TV 2 SPORT WTA Madrid kl 12:00-16:05 og TV2 Play fra kl 14:00
TV3 Sport og Viaplay: ATP Madrid 12:00-20:00.
WTA TV sender fra 7 baner.
Tennis.tv dækker ATP turneringen.

___________________________________________________________________

WTA Premier Mandatory Mutua Madrid Open
ATP 1000 Mutua Madrid Open

Turneringen og det komplette program kan følges på ovenstående link.

Deltagere: Hele verdenstoppen.

Spilleprogram tirsdag (udvalgte)

MANOLO SANTANA
Start Kl 12:00
WTA Petra KVITOVA (CZE) [10] vs [WC] Monica PUIG (PUR)
Næste
WTA Simona HALEP (ROU) [1] vs  Elise MERTENS (BEL)
Næste
ATP Fernando VERDASCO (ESP) vs Paolo LORENZI (ITA)
Tidligst 20:00
ATP Juan Martin DEL POTRO (ARG) [4] vs Damir DZUMHUR (BIH
Tidligst 21:30
WTA Garbiñe MUGURUZA (ESP) [3] vs Donna VEKIC (CRO)

ARANTXA SANCHEZ
Start kl 12:00
ATP Roberto BAUTISTA AGUT (ESP) [11] vs Jared DONALDSON (USA
Næste
ATP Pablo CARRENO BUSTA (ESP) [9] vs Borna CORIC (CRO)
Tidligst 16:00
WTA Carla SUÁREZ NAVARRO (ESP) vs Elina SVITOLINA (UKR) [4]
Næste
ATP Milos RAONIC (CAN) vs Grigor DIMITROV (BUL) [3]
Tidligst 20:00
WTA Johanna KONTA (GBR) vs [Q] Bernarda PERA (USA)

ESTADIO 3
Start 12:00
ATP Benoit PAIRE (FRA) vs Denis SHAPOVALOV (CAN)
Næste
ATP Pablo CUEVAS (URU) vs Jack SOCK (USA) [12]
Tidligst 18:00
WTA Aliaksandra SASNOVICH (BLR) vs Anett KONTAVEIT (EST)

PISTA 4
Start 12:00
ATP Fabio FOGNINI (ITA) [16] vs Leonardo MAYER (ARG)
Næste
WTA [Q] Kristyna PLISKOVA (CZE) v [WC] Sara SORRIBES TORMO (ESP)
Næste
WTA Sorana CIRSTEA (ROU) vs Daria KASATKINA (RUS) [14]

 

Resultater mandag 7. maj
(15) Lucas Pouille vs. Benoit Paire – ATP 26 36
2nd Rd
Irina-Camelia Begu vs. Maria Sharapova – WTA 16 57
1st Rd
Kei Nishikori vs. (10) Novak Djokovic – ATP 57 46
1st Rd
Feliciano Lopez – ATP vs (WC) Pablo Andujar 76(4) 63
2nd Rd
(6) Karolina Pliskova  vs Victoria Azarenka – WTA 62 16 75
2nd Rd
(7) Caroline Garcia vs. Petra Martic – WTA 63 75
1st Rd
(Q) Nicolas Kicker vs. Milos Raonic – ATP 36 26
2nd Rd
(2) Caroline Wozniacki vs. Ashleigh Barty – WTA 62 46 64
2nd Rd
(WC) Lara Arruabarrena vs. (11) Julia Goerges – WTA 62 46 26
2nd Rd
(9) Sloane Stephens vs. Samantha Stosur – WTA 61 63
1st Rd
Adrian Mannarino vs. (13) Diego Schwartzman – ATP 16 36
1st Rd
Pablo Cuevas/Marcel Granollers
vs.
Juan Martin del Potro/Dominic Thiem 63 76(8)
1st Rd
Karen Khachanov vs. (Q) Dusan Lajovic – ATP 36 26
1st Rd
(Q) Mikhail Kukushkin vs. (WC) Roberto Carballes Baena – ATP 63 62
1st Rd
Gael Monfils vs. (Q) Nikoloz Basilashvili – ATP 62 36 63
1st Rd
(5)Latisha Chan/Bethanie Mattek-Sands
vs.
C McHale/S Peng 64 61
2nd Rd
Shuai Zhang vs. Kristina Mladenovic – WTA 46 64 36
2nd Rd
(15) Anastasija Sevastova vs. Kiki Bertens – WTA 16 46
1st Rd
Johanna Konta/Shuai Zhang  vs
(WC)Anabel Medina Garrigues/Arantxa Parra Santonja26 63 10-3

1st Rd
Robin Haase/Jean-Julien Rojer
vs.
Santiago Gonzalez/Aisam-Ul-Haq Qureshi 75 63
1st Rd
Julien Benneteau vs. Damir Dzumhur – ATP  46 26
1st Rd
(Q) Federico Delbonis vs. Mischa Zverev – ATP 61 26 76(6)

 


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger 

 


ATP Challengers 

Der spilles i uge 19 disse ATP Challengers:
Rome
Aix En Provence
Karshi
Braga
Gimcheon

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men

<< tilbage


ITF Women (udvalgte)

 

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte)

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.(2
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

 

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage