Djokovic i kamp mod Kyle Edmund tidligst kl 14 efterfulgt af Nadal mod Gael Monfils

Carolines modstander, den 26 årige hollænder Kiki Bertens, er i øjeblikket #20 på ranglisten. Hun slog i år Julia Görges 62 61 i finalen i Charleston. I 2017 nåede hun kvartfinalen i Madrid, semifinalen i Rom, og hun vandt to mesterskaber på grusbaner, nemlig turneringerne i Nürnberg og Gstaad. Kiki Bertens synes at befinde sig fortrinligt på grusbaner, omend Roland Garros 2017 svipsede for hende.

Head to head Caroline-Bertens er 3-0. Caroline vandt deres i kampe i henholdsvis Australian Open 2018, Doha 2017 og Montreal tilbage i 2012 med cifrene 64 63, 62 63, 75 61. Caroline har altså haft godt fat i Bertens på hard court baner. Nu får vi en prøve på styrkeforholdet på det røde grus.

Blandt andre interessante WTA kampe finder vi Caroline Garcia vs Julia Görges, hvor Caroline kan løbe ind i vinderen i evt. semifinale, samt kampen mellem Sloane Stephens og Karolina Pliskova, to spillere med det fællestræk, at der er meget stor forskel på deres præstationer på gode og mindre gode dage.

I ATP turneringen mødes de to meget erfarne spillere Roberto Bautista Agut (ESP) [11] og Philipp Kohlschreiber (GER) endnu engang, idet de starter dagen op på Aranzxa Sanchez banen.

Alexander Zverev (GER) [2] spiller den sene aftenkamp mod kvalifikationsspilleren Evgeny Donskoy (RUS) på Manolo Santana banen.

TV og streaming ifølge respektive sendeplaner for onsdag 9. maj:
TV 2 SPORT: WTA Madrid kl 12:00-16:05 og TV2 Play fra kl 14:00.
Ifølge planen startes Carolines kamp på TV2 Sport og i så fald færdiggøres den der, selv om den går over tiden.
WTA TV sender fra 5 baner fra 12:00 plus 1 bane fra kl. 14.
TV3 Sport og Viaplay: ATP Madrid 12:00-20:00.
Tennistv. dækker ATP turneringen.

___________________________________________________________________

WTA Premier Mandatory Mutua Madrid Open
ATP 1000 Mutua Madrid Open

Turneringen og det komplette program kan følges på ovenstående link.

Deltagere: Hele verdenstoppen.

Spilleprogram onsdag (udvalgte)

MANOLO SANTANA
Start kl 12:00
WTA Simona HALEP (ROU) [1] vs [Q] Kristyna PLISKOVA (CZE)
Tidligst 14:00
ATP Kyle EDMUND (GBR) vs Novak DJOKOVIC (SRB) [10]
Tidligst 16:00
ATP Rafael NADAL (ESP) [1] vs Gael MONFILS (FRA)
Tidligst 20:00
WTA – Garbiñe MUGURUZA (ESP) [3]  vs Daria KASATKINA (RUS) [14]
Tidligst 21:30
[Q] Evgeny DONSKOY (RUS) vs Alexander ZVEREV (GER) [2]

ARANZXA SANCHEZ
Start 12:00
ATP Roberto BAUTISTA AGUT (ESP) [11] vs Philipp KOHLSCHREIBER (GER)
Tidligst 13:30
WTA Sloane STEPHENS (USA) [9] vs Karolina PLISKOVA (CZE) [6]
Tidligst 16:00
ATP Feliciano LOPEZ (ESP) vs Diego SCHWARTZMAN (ARG) [13]
Tidligst 18:00
WTA – Maria SHARAPOVA (RUS) vs Kristina MLADENOVIC (FRA)
Tidligst 20:00
ATP [Q] Federico DELBONIS (ARG) vs Dominic THIEM (AUT) [5]

ESTADIO 3
Start 12:00
ATP David GOFFIN (BEL) [8] vs Robin HAASE (NED)
Tidligst 14:00
WTA Kiki BERTENS (NED) vs Caroline WOZNIACKI (DEN) [2]
Næste
[Q] Bernarda PERA (USA) vs Carla SUÁREZ NAVARRO (ESP)

PISTA 4
Start 12:00
ATP [Q] Mikhail KUKUSHKIN (KAZ) vs Kevin ANDERSON (RSA) [6]
Tidligst 13:30
WTA
Caroline GARCIA (FRA) [7] vs Julia GOERGES (GER) [11]
Næste
WTA Petra KVITOVA (CZE) [10] Anett KONTAVEIT (EST)

PISTA 5
Start 12:00
3. Kamp
ATP John ISNER (USA) [7] vs Ryan HARRISON (USA)

Resultater tirsdag (udvalgte)

WTA Petra KVITOVA (CZE) [10] vs [WC] Monica PUIG (PUR) 63 76(8)
WTA Simona HALEP (ROU) [1] vs  Elise MERTENS (BEL) 60 63
ATP Fernando VERDASCO (ESP) vs Paolo LORENZI (ITA) 75 64
ATP Juan Martin DEL POTRO (ARG) [4] vs Damir DZUMHUR (BIH) 63 63
WTA Garbiñe MUGURUZA (ESP) [3] vs Donna VEKIC (CRO) 26 64 61
ATP Roberto BAUTISTA AGUT (ESP) [11] vs Jared DONALDSON (USA) 67(3) 64 64
ATP Borna CORIC (CRO) vsPablo CARRENO BUSTA (ESP) [9] 64 62
WTA Carla SUÁREZ NAVARRO (ESP) vs Elina SVITOLINA (UKR) [4] 26 76(3) 64
ATP Milos RAONIC (CAN) vs Grigor DIMITROV (BUL) [3] 65 36 63
WTA [Q] Bernarda PERA (USA) vs Johanna KONTA (GBR) 64 63

ATP Denis SHAPOVALOV (CAN) vs Benoit PAIRE (FRA) 76(5) 46 64
ATP Pablo CUEVAS (URU) vs Jack SOCK (USA) [12] 67(5) 64 60
WTA Anett KONTAVEIT (EST) vs Aliaksandra SASNOVICH (BLR) 62 46 62
ATP Leonardo MAYER (ARG) vs Fabio FOGNINI (ITA) [16] 63 64
WTA [Q] Kristyna PLISKOVA (CZE) v [WC] Sara SORRIBES TORMO (ESP) 75 62
WTA Daria KASATKINA (RUS) [14] vs Sorana CIRSTEA (ROU) 63 61

 Resultater mandag 7. maj
(15) Lucas Pouille vs. Benoit Paire – ATP 26 36
2nd Rd
Irina-Camelia Begu vs. Maria Sharapova – WTA 16 57
1st Rd
Kei Nishikori vs. (10) Novak Djokovic – ATP 57 46
1st Rd
Feliciano Lopez – ATP vs (WC) Pablo Andujar 76(4) 63
2nd Rd
(6) Karolina Pliskova  vs Victoria Azarenka – WTA 62 16 75
2nd Rd
(7) Caroline Garcia vs. Petra Martic – WTA 63 75
1st Rd
(Q) Nicolas Kicker vs. Milos Raonic – ATP 36 26
2nd Rd
(2) Caroline Wozniacki vs. Ashleigh Barty – WTA 62 46 64
2nd Rd
(WC) Lara Arruabarrena vs. (11) Julia Goerges – WTA 62 46 26
2nd Rd
(9) Sloane Stephens vs. Samantha Stosur – WTA 61 63
1st Rd
Adrian Mannarino vs. (13) Diego Schwartzman – ATP 16 36
1st Rd
Pablo Cuevas/Marcel Granollers
vs.
Juan Martin del Potro/Dominic Thiem 63 76(8)
1st Rd
Karen Khachanov vs. (Q) Dusan Lajovic – ATP 36 26
1st Rd
(Q) Mikhail Kukushkin vs. (WC) Roberto Carballes Baena – ATP 63 62
1st Rd
Gael Monfils vs. (Q) Nikoloz Basilashvili – ATP 62 36 63
1st Rd
(5)Latisha Chan/Bethanie Mattek-Sands
vs.
C McHale/S Peng 64 61
2nd Rd
Shuai Zhang vs. Kristina Mladenovic – WTA 46 64 36
2nd Rd
(15) Anastasija Sevastova vs. Kiki Bertens – WTA 16 46
1st Rd
Johanna Konta/Shuai Zhang  vs
(WC)Anabel Medina Garrigues/Arantxa Parra Santonja26 63 10-3

1st Rd
Robin Haase/Jean-Julien Rojer
vs.
Santiago Gonzalez/Aisam-Ul-Haq Qureshi 75 63
1st Rd
Julien Benneteau vs. Damir Dzumhur – ATP  46 26
1st Rd
(Q) Federico Delbonis vs. Mischa Zverev – ATP 61 26 76(6)

 


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger 

 


ATP Challengers 

Der spilles i uge 19 disse ATP Challengers:
Rome
Aix En Provence
Karshi
Braga
Gimcheon

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men

<< tilbage


ITF Women (udvalgte)

 

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte)

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.(2
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

 

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage