TV2 Sport "tyvstarter" TV-transmission fra Washington for at vise Caroline Wozniacki natten til onsdag. TV3 Sport sender fra 2235

Ofte venter mange utålmodigt på næste dags spilleprogram, især ved turneringer med Caroline Wozniacki blandt deltagerne.
Arrangørerne af Citi Open i Washington, som både omfatter ATP 500 og WTA International var dog tidligt ude med tirsdagens program, som blev offentliggjort længe inden mandagens program var gennemført.

Efterfølgende blev planen revideret flere gange, idet regnen forsinkede programmet, og da spillet blev genoptaget, nåede flere af kampene ikke at blive gennemført, og derfor er flere af disse kampe udsat til tirsdag, og der er sket en del omrokeringer af den oprindelige spilleplan.

Der er dog ikke ændret ved, at Caroline Wozniacki spiller den 5. og sidste kamp på John A Harris Grandstand, hvor 3. seedede Naomi Osaka (JPN) indleder kl. 20 dansk tid mod Bernarda Pera (USA), og derefter følger 3 ATP kampe, inden Caroline møder 21-årige Anhelina Kalinina (UKR), som er no. 143 på WTA-ranglisten og formentlig helt ukendt for langt de fleste tennis-interesserede danskere.

Anhelina Kalinina
© 2016 Jimmie48 Tennis Photography This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net Una – Anhelina Kalinina US Open 2016

Det vil være rent gætværk at forsøge at oplyse et spilletidspunkt, men ATP-kampen mellem Marcos Baghdatis (CYP) og Benoit Paire (FRA) kan tidligste begynde kl. 2300, og den efterfølges af kampen Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. Mitchell Krueger (USA), så hvis man beregner halvanden time til hver kamp, kan det blive omkring kl. 02 natten til onsdag.

Hvis man alligevel er oppe for at vente på Caroline, kan ventetiden eventuelt benyttes til at følge den udsatte ATP kamp mellem Stan Wawrinka og Donald Young (USA), som kan følges tidligst kl. 01 på TV3 Sport, som sender fra turneringen fra kl. 2235 – dog med en indlagt pause fra kl. 0230, hvor der vises International Champions Cup i fodbold mellem Tottenham og Milan, inden der atter vise ATP-tennis kl. 0435.

TV2 Play viser kl. 2030 den første kamp på Stadium, hvor 2. seedede Sloane Stephens (USA) møder landsmanden Bethanie Mattek Sands, der har fået wildcard.
TV2 Play viser desuden 4 kampe fra WTA International turneringen i San Jose, hvor Serena Williams (USA) tidligst kl. 04 møder Johanna Konta (GBR), så måske kan tiderne koordineres, så Carolines kamp er overstået kort forinden.

Både WTATV.com og Tennistv.com viser kampe fra 4 baner i Washington, og Tennistv viser desuden kampe fra ATP 250 turneringerne i Kitzbuhel fra kl. 13 tirsdag eftermiddag og fra Los Cabos fra kl. 03 natten til onsdag.
WTATV viser desuden kampene fra Stadium i San Jose.

Mikael Torpegaard spillede sig for 2. uge i træk videre fra en ATP Challenger turnering i USA, og hans 1. runde kamp mod Andrew Harris (AUS) i Lexington kan følges på livestream herover ved 1630-tiden.
Torpegaard er på den seneste ATP-rangliste avanceret 108 pladser til no. 686.

TV2 Sport laver indslag med Clara Tauson fra Italien

Clara Tauson får ikke lang tid til at fejre sin EM titel, idet hun allerede tirsdag spiller 1. runde ved $15.000 turneringen Thindown Biella i Italien, hvor hun ca. 1430 møder Lucie Petruzelova (CZE).

Tennisavisen har fået oplyst, at TV2 har sendt folk til Italien for at lave et indslag til Nyhederne, men det kunne endnu ikke oplyses, om det allerede bliver vist tirsdag aften eller senere på ugen.

Clara Tauson
Foto: Privat

Clara er no. 721 på WTA-ranglisten, og hvis hun kan udnytte den gode form fra EM, er der formentlig gode muligheder for at avancere yderligere.

Tilføjelse: Det er efterfølgende blevet oplyst, at Clara har meldt afbud til turneringen, hvor en Lucky Loser spiller i stedet.

På den nys opdaterede WTA-rangliste er de point, som Olga Helmi opnåede, da hun for en uge siden nåede sin første $15.000 finale. omsider blevet opdateret, hvilket betyder at Olga nu er no. 939 og dermed den 5. dansker i top 1000 sammen med no. 2 Caroline Wozniacki, 573 Karen Barritza, 680 Emilie Francati og 721 Clara Tauson.

Olga deltager i denne uge i $15.000 turneringen AIG Irish Open, som afvikles på “Carpet” underlag i Irland.
Lodtrækningen er langt fra optimal, da hun i 1. runde møder 1. seedede Emily Appleton (GBR).
Kampen spilles formentlig onsdag, men tirsdag ved 1730 tiden spiller Olga double sammen med spanske Ferrer – dog ikke David men Claudia Hoste Ferrer.

ITF Don Benito: Olga Helmi har fået styrket troen efter første pro-finale

 


WTA Premier, Mubadala Silicon Valley Classic, San Jose, CA (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -9 timer

TV-dækning: WTATV.com, TV2 Play

Deltagere: Muguruza, Keys, Williams, Mertens, Buzarnescu, S. Williams, Zhang, Babos, m.fl.

Spilleprogram tirsdag

Stadium – start 1900cet
Vera Lapko (BLR) vs. (7) Shuai Zhang (CHN) 7-6(2), 6-0
(8) Timea Babos (HUN) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 6-4, 6-2
(5) Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. Sachia Vickery (USA) 6-3, 4-6, 6-3
Heather Watson (GBR) vs. (WC) Claire Liu (USA) 6-4, 3-6, 6-4
Johanna Konta (GBR) vs. Serena Williams (USA) 6-1, 6-0
(Q) Amanda Anisimova (USA) vs. Qiang Wang (CHN) 6-2, 7-5

Court 1 – start 2200cet
3 Double kampe

Spilleprogram onsdag

Stadium – start 2000cet
(4) Elise Mertens (BEL) vs. (WC) Ashley Kratzer (USA)
NB 2200: Danielle Collins (USA) vs. Vera Lapko (BLR)
NB 2400: Johanna Konta (GBR) vs. Sofia Kenin (USA)
NB 0400: (1/WC) Garbine Muguruza (ESP) vs. Victoria Azarenka (BLR)
Double kamp

Court 1 – start tor 0200cet
Double kamp

TV-dækning: WTATV.com kampe på Stadium, TV2 Play 2000-0600

Resultater (udvalgte)

R32
Victoria Azarenka (BLR) vs. Kateryna Bondarenko (UKR) 6-3, 6-7(7), 7-5
Maria Sakkari (GRE) vs. Christina McHale (USA) 6-2, 6-2
Johanna Konta (GBR) vs. Serena Williams (USA) 6-1, 6-0

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/silicon-valley-classic#orderofplay


WTA International & ATP 500, Citi Open, Washington (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Spilleprogram tirsdag (udvalgte)

Stadium – start 2030cet
(2) Sloane Stephens (USA) vs. (WC) Bethanie Mattek Sands (USA) 7-5, 6-4 – WTA
NB 2230: Lukas Lacko (SVK) vs. Denis Kudla (USA) TBF 1-0 – ATP
(Q) Donald Young (USA) vs. (WC) Stan Wawrinka (SUI) 6-4, 6-7(5), 7-6(3)
(1) Alexander Zverev (GER) vs. Malek Jaziri (TUN) – ATP

John A Harris Grandstand – start 2000cet
(3) Naomi Osaka (JPN) vs. Bernarda Pera (USA) 6-2, 7-6(4) – WTA
NB 2130: Jared Donaldson (USA) vs. Jordan Thompson (AUS) – ATP
NB 2300: Marcos Baghdatis (CYP) vs. Benoit Paire (FRA) – ATP
Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. (Q) Mitchell Krueger (USA) – ATP
(1) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (Q) Anhelina Kalinina (UKR) – WTA

Grandstand 2 – start 2000
(8) Yulia Putintseva (KAZ) vs. Tatjana Maria (GER) – WTA
NB 2130: (Q) Yosuke Watanuki (JPN) vs. (WC) Daniil Medvedev (RUS) – ATP
(WC) Tommy Paul (USA) vs. (Q) Alex Bolt (AUS) – ATP
(WC) Katie Swan (GBR) vs. Sasai Zheng (CHN) – WTA
Jennifer Brady (USA) vs. Natalia Vikhlyantseva (RUS) – WTA

Match Court 1 – start 2000cet
(4) Ekaterina Makarova (RUS) vs. Ana Bogdan (ROU) – WTA
(6) Belinda Bencic (SUI) vs. (Q) Harriet Dart (GBR) TBF 7-5, 6-2 – WTA
NB 2130: (PR) James Duckworth (AUS) vs. (Q) Thai-Son Kwiatkowski (USA) – ATP
Vasek Pospisil (CAN) vs. Alex de Minaur (AUS) – ATP
(Q) Vincent Millot (FRA) vs. Yuichi Sugita (JPN) – ATP
Magda Linette (POL) vs. Olivia Rogowska (AUS) – WTA

Match Court 2 – start 2000
Nao Hibino (JPN) vs. (Q) Sofya Zhuk (RUS) – WTA
NB 2130: Double kamp – ATP
2 Double kampe – WTA

Match Court 3 – start 2000
(7) Donna Vekic (CRO) vs. Caroline Dolehide (USA) – WTA
23 Double kampe – WTA

Spilleprogram onsdag (udvalgte)

Stadium – start 1800cet
(13) Frances Tiafoe (USA) vs. Hubert Hurkacz (POL) – ATP
NB 2030: (2) Sloane Stephens (USA) vs. Andrea Petkovic (GER) – WTA
NB 2230: (4) Kyle Edmund (GBR) vs. Andy Murray (GBR)
(1) Alexander Zverev (GER) vs. Malek Jaziri (TUN) TFB 6-2 – ATP
NB 0100: (7) Kei Nishikori (JPN) vs. (Q) Donald Young (USA) – ATP
(2) John Isner (USA) vs. (WC) Noah Rubin (USA) – ATP

John A Harris Grandstand – start 1800cet
(5) Nick Kyrgios (AUS) vs. (PR) James Duckworth (AUS) – ATP
NB 2000: (WC) Katie Swan (GBR) vs. Saisai Zheng (CHN) – WTA
NB 2130: (10) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Jared Donaldson (USA) – ATP
NB 2230: (3) David Goffin (BEL) vs. Pierre-Hugues Herbert (FRA) – ATP
Svetlana Kuznetsova (RUS) vs. Ana Bogdan (ROU) – WTA

Grandstand 2 – start 1800cet
(14) Jeremy Chardy (FRA) vs. Marius Copil (ROU) – ATP
NB 2000: (LL) Ysaline Bonaventure (BEL) vs. (Q) Anhelina Kalinina (UKR) – WTA
NB 2130: (WC) Tommy Paul (USA) vs. (Q) Alex Bolt (AUS) TBF 3-6, 7-6(0), 4-1 – APT
(9) Denis Shapovalov (CAN) vs. (WC) Daniil Medvedev (RUS) – ATP
(16) Andrey Rublev (RUS) vs. Paul OR Bolt – ATP
(Q) Allie Kiick (USA) vs. Katie Boulter (GBR) – WTA

Match Court 1 – start 1800cet
(12) Karen Khachanov (RUS) vs. Denis Kudla (USA) – ATP
(15) Mischa Zverev (GER) vs. (WC) Tim Smyczek (USA) – ATP
NB 2100: Jennifer Brady (USA) vs. Natalia Vikhlyantseva (RUS) – WTA
NB 2200: (6) (6) Lucas Pouille (FRA) vs. (Q) Vincent Millot (FRA) – ATP
Magda Linette (POL) vs. Olivia Rogowska (AUS) – WTA
Double kamp

Match Court 2 – start 1800cet
3 Double kampe – ATP
NB2200: 2 Double kampe – WTA
Double kamp – ATP

Match Court 3 – start 1800
2 Double kampe – ATP
NB 2300: Double kamp – WTA

TV-dækning:
WTA: WTATV.com (4 baner), TV2 Play 2030-0400
ATP: TV3 Sport fra 2235, TennisTV.com (4 baner)

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/washington/418/daily-schedule

TV-dækning:
WTA: TV2 Sport, WTATV.com
ATP: TV3 Sport, Tennistv.com

Deltagere:
WTA: Caroline, Stephens, Osaka, Makarova, Krunic, Bencic, Vekic, Putintseva
ATP: A. Zverev, Isner, Goffin, Edmund, Kyrgios, Pouille, Nishikori, Chung, Shapovalov, Tsitsipas, Johnson, Khachanov, Tiafoe, Chardy, M. Zverev, Rublev, m.fl.


ATP 250, Generali Open Kitzbuhel (SUI) – Grus

Tv-dækning: Tennistv.com (17 kampe)

Deltagere: Thiem, Kohlschreiber, Verdasco, Haase, Simon, Marterer, Struff, Lajovic, m.fl.

Spilleprogram tirsdag (udvalgte)

Center Court – start 1100
Double kamp
NB 1300: (6) Maximilian Marterer (GER) vs. (SE) Jurgen Zopp (EST) 6-4, 3-6, 6-3
NB 1500: Double kamp
(Q) Martin Klizan (SVK) vs. (WC) Sebastian Ofner (AUT) 6-2, 6-4
Double kamp

Court Kuchenmeister – start 1100
Nicolas Jarry (CHI) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 7-6(3), 6-7(5), 6-4
Taro Daniel (JPN) vs. (7) Jan-Lennard Struff (GER) 7-6(3), 6-1
Laslo Djere (SRB) vs. Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-3, 6-3
Matteo Berrettini (ITA) vs. (5) Gilles Simon (FRA) 1-6, 6-3, 6-4

Court Riedel – start 1300
Radu Albot (MDA) vs. (SE) Jozef Kovalik (SVK) 6-1, 6-3
Double kamp

Spilleprogram onsdag (udvalgte)

Center Court – start 1100
(6) Maximilian Marterer (GER) vs. Mikhail Kukushkin (KAZ)
NB 1300: (2) Philipp Kohlschreiber (GER) vs. (Q) Denis Istomin (UZB)
(8) Dusan Lajovic (SRB) vs. (WC) Denis Novak (AUT)
NB 1800: (1) Dominic Thiem (AUT) vs. (Q) Martin Klizan (SVK)

Court Kuchenmeister – start 1100
(4) Robin Haase (NED) vs. Jaume Munar (ESP)
Taro Daniel (JPN) vs. Laslo Djere (SRB)
NB 1500: (3) Fernando Verdasco (ESP) vs. Nicolas Jarry (CHI)
Matteo Berrettini (ITA) vs. Radu Albot (MDA)

Court Riedel – start 1300cet
3 Double kampe

TV-dækning: Tennistv.com fra Center Court

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/kitzbuhel/319/daily-schedule


ATP 250, Abierto de Tenis Mifel presentado por Cinemex Los Cabos (MEX) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -8 timer

TV-dækning: Tennistv.com (15 kampe)

Deltagere: Del Potro, Fognini, Querrey, Mannarino, Dzumhur, Lopez, Harrison, Fritz, m.fl

Spilleprogram tirsdag

Estadio Pegaso – start 0600pm (ons 0200cet)
(5) Sam Querrey (USA) vs. (wC) Lucas Gomez (MEX)
(8) Feliciano Lopez (ESP) vs. (q) Mohamed Safwat (EGY)
NB 0600: Gilles Muller (LUX) vs. Quentin Halys (FRA)

Grandstand Caliente – start ons 0200cet
Bernard Tomic (AUS) vs. (PR) Egor Gerasimov (BLR)
Peter Polansky (CAN) vs. (LL) Daniel Elahi Galan (COL)
Double kamp

Court 1 – start ons 0300cet
Cameron Norrie (GBR) vs. (Q) Prajnesh Gunneswaran (ING)
(Q) Marcos Giron (USA) vs. Marcelo Arevalo (ESA)
(2) Fabio Fognini (ITA) vs. Quentin Halys (FRA)

P2 – start ons 0400cet
Double kamp

Spilleprogram onsdag

Estadio Pegaso – start 0600pm (tor 0200cet)
(8) Feliciano Lopez (ESP) vs. Cameron Norrie (GBR)
NB 0330: (1) Juan Martin Del Potro (ARG) vs. (Q) Marcos Giron (USA)
NB 0500: Double kamp

Grandstand Caliente – start tor 0200cet
(3) Damir Dzumhur (BIH) vs. Thomas Fabbiano (ITA)
(5) Sam Querrey (USA) vs. (PR) Egor Gerasimov (BLR)
Double kamp

Court 1 – start tor 0200cet
(7) Taylor Fritz (USA) vs. (PR) Yoshihito Nishioka (JPN)
(4) Adrian Mannarino (FRA) vs. Elias Ymer (SWE)
Double kamp

P2 – start tor 0200cet
Michael Mmoh (USA) vs. Peter Polansky (CAN)
2 Double kampe

TV-dækning: Tennistv.com fra Estadio Pegaso

Resultater (udvalgte)

R32
(7) Taylor Fritz (USA) vs. (WC) Thanasi Kokkinakis (AUS) 7-6(6), 7-6(5)
Elias Ymer (SWE) vs. Ivo Karlovic (CRO) 6-4, 6-3

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/los-cabos/7480/daily-schedule


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

 


ATP Challengers (uge 31)

Segovia (ESP)

Q32: (580) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (448) Alexander Zhurbin (RUS) 6-2, 6-3
Q16: Frederik Løchte vs. [4] (351) Karim-Mohamed (EGY) 6-7, 6-3, 2-6 (søndag)

Lexington, KY (USA)
Tidsforskel: cet -6 timer

Q32: (794) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (652) Pavel Krainik (CAN) 6-2, 6-2
Q16: Mikael Torpegaard vs. (1201) Jesse Witten (USA) 6-3, 2-6, 7-5
QFi: Mikael Torpegaard vs. (633) Thomas Fancutt (AUS) 6-3, 6-0

Singles hovedturnering

R32: (Q) (686) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (363) Andrew Harris (AUS) 6-7(0), 6-7(4)

Chengdu (CHN)

Sopot (POL)

R32: (LL) (535) Artem Smirnov (UKR) vs. [4] (141) Casper Ruud (NOR) 6-2, 1-6, 7-5

Liberec (CZE)

Livestream: https://livestream.com/ATP

Planlagte Challengers (formodet):
Uge 32: Portoroz (SLO): Frederik Løchte Nielsen

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 31)

$60.000, Kentucky Bank Tennis Championships, Lexington, KY (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Deltagere: Arantxa Rus, Arina Rodionova, Kristie Ahn, Lizette Cabrera, Marie Bouzkova, Grace Min, Gabriella Taylor, Eugenie Bouchard, m.fl.


$15.000, AIG Irish Open, Dublin (IRL) – Carpet
Tidsforskel: cet -2 timer

Singles hovedturnering

R32: (1152) Olga Helmi (DEN) vs. [1] (617) Emily Appleton (GBR)

Doubles

1/8-finale: Olga Helmi (DEN)/Claudia Hoste Ferrer (ESP) vs. Nikita Uberoi/Rushri Wijesundera (USA) 2-6, 3-6

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 31)

Grade 4, ITF 18 & U South Central Circuit Leg 1, Harare (ZIM) – Hardcourt

Singles hovedturnering

R32: [8] (738) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. (1165) Beverly Matsiwe (ZIM) 6-0, 6-2
1/8-finale: Divine Dasam Nweke vs. (1166) Vanessa Chigariro (RSA)

Doubles

1/8-finale: Divine Dasam Nweke (DEN)/Isabella Weatherhead (RSA) vs. (4) Amira Badawi (EGY)/Beverly Matsiwe (ZIM) 4-6, 7-6(4), [10-5]
Kvartfinale: Nweke/Weatherhead vs. Kimberley Munashe Kaome/Tanvaradzwa Kaome (ZIM)


Grade 5, Epetion Cup, Split (CRO) – Grus

Boys singles kvalifikation

Q32: [3] (2434) Emil Okkels Jensen (DEN) vs. Sandro Guscic (CRO) 7-6(5), 6-4
Q16: Emil Okkels Jensen vs. (WC) Lovre Erceg (CRO) 3-6, 6-0, 6-2
QFi: Emil Okkels Jensen vs. [5] (2524) Sebastian Abboud (SWE) 5-7, 7-5, 3-6

Boys singles hovedturnering

R32
(1699) Kevin Chen (DEN) vs. (1148) Marko Galic (CRO) 2-6, 2-6
(LL) (2434) Emil Okkels Jensen (DEN) vs. (Q) Bozo Barun (CRO) 6-2, 2-6, 6-4
[4] (891) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. (1214) Tin Dizdarevic (CRO) 3-6, 2-6
(2233) Gustav Theilgaard (DEN) vs. [2] (805) Mile Matic (CRO) 2-6, 2-6

1/8-finale
(LL) Emil Okkels Jensen vs. (1214) Tin Dizdarevic (CRO) 2-6, 1-6

Boys doubles

1/8-finale
(4) Kevin Chen (DEN)/Matthew Rutter (GER) vs. (WC) Bozo Barun/Sandro Guscic (CRO)
Carl Emil Overbeck/Gustav Theilgaard (DEN) vs. Eric Asakura (JPN)/Alexander Maltsev Alexander (RUS)

R32: (WC) Nina Vicic (DEN) vs. [6] (871) Victoria Borodulina (RUS) 1-6, 5-7

Girls doubles

1/8-finale (WC) Nina Vicic (DEN)/Renee Van Bommel (NED) vs. Sabine Rutlauka/Tereze Vevere (LAT)


Grade 5, ITF Grand Prix W. Fibak , Poznan (POL) – Grus

Boys singles kvalifikation

Q32: Oscar Toft Bjelsdorf (DEN) vs. Filip Ciesla (POL) 6-2, Ret’d
Q16: Oscar Toft Bjelsdorf vs. Milosz Sroka (POL) 6-1, 4-6, 7-5
QFi: Oscar Toft Bjelsdorf vs. [4] (2264) Dawid Wisniewski (POL) 3-6, 0-6

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte uge 31)

Zone A B16 2018 European Summer Cups, Mannheim (GER) – Grus

(1) Frankrig
(3) Arthur Cazaux, (4) Harold Mayot, (19) Lilian Marmousez

(2) Danmark
(6) Holger Vitus Nødskov Rune, (27) Elmer Møller, (2064) Oskar Brostrøm Poulsen

Ukraine
(13) Viacheslav Bielinskyi, (28) German Samofalov, (223) Volodymyr Zakharov

Holland
(223) Stijn Pel, (279) Thijmen Loof, (321) Fons Van Sambeek

Tyskland
(102) Max Wiskandt, (320) Jakob Cadonau, (344) Moritz Stoeger

Belgien
(233) Raphael Collignon, (313) Romain Faucon, (601) Sam Verkaeren

Estland
(210) Mark Lajal, (438) Alexander Georg Mandma, (489) Alex-Andre Ojassalu

Luxembourg
(1081) Antoine Bourguignon, (1424>) Daniel Pinto Goncalves, Tim Pauly

(1) Frankrig vs. Luxembourg
(4) Tyskland vs. Belgien

(3) Ukraine vs. Holland
(2) Danmark vs. Estland

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage