Garbine Muguruza som regerende mester indleder som traditionelt kl. 14 tirsdag på Centre Court, efterfulgt senere af Petra Kvitova på Bane 1

Traditionen betyder også, at sidste års vinder hos kvinderne indleder på Centre Court om tirsdagen, og da titelindehaveren 3. seedede Garbine Muguruza (ESP) er i øverste halvdel, betyder det at nederste halvdel af lodtrækningen gennemføres mandag, og derfor fik Caroline Wozniacki kun en enkelt spilledags pause efter lørdagens finale-triumf i Eastbourne. Caroline vandt med 6-0, 6-3 over Varvara Lepchenko (USA)

Caroline WTA Twitter:

TV3 Sport og TV3 Max samt 9 baner på Viaplay

Som det har været tilfældet i flere år, bliver Wimbledon dækket i Danmark af TV3, som dagligt sender kampe på både TV3 Sport og TV3 Max.
Desuden kan man følge indtil 9 baner på Viaplay, hvis man er villig til at betale 289 kr. for en måneds abonnement på “Sportspakken”, som udover sport også indeholder Fightning, Serier og Børneserier.
Viaplay dækker Centre Court, Court 1, 2, 3, 8, 12, 14, 17 og 18.

TV3 har oplyst til Tennisavisen, at Tine Scheuer-Larsen og Kenneth Carlsen som tidligere fungerer som kommentator og ekspert, og desuden er David Kroner m.fl. tilbage som kommentator, og Stine Jensen fortsætter som reporter.

Mads Laudrup er ny mand på holdet, og han kommer til at fungere som vært på anlægget.
TV3 omtaler Mads som en god tennisspiller som ung, hvor han blandt andet trænede sammen med Caroline Wozniacki.

Udover de nævnte baner, som dækkes af Viaplay, er der mulighed for på betting-sider (f.eks. Bet365) også at følge kampe fra alle andre baner, med visse undtagelser.

Tilføjelse: Tennisavisen har efterfølgende modtaget denne plan fra TV3

Kommentator- og sendeplan (vejledende):

TV3 SPORT (kl. 12:30 m. kort optakt)
Kampe: Bane: Kommentatorer:
Johanna Konta (22) – Natalia Vikhlyantseva Court 2 Christian Thelin
Garbine Muguruza (3) – Naomi Broady Centre Court Scheuer & Kroner
Rafael Nadal (2) – Dudi Sela Centre Court Scheuer & Kroner
Simona Halep (1) – Nara Kurumi Centre Court Scheuer & Kroner
Maria Sharapova (24) – Vitalia Diatchenko Court 2 Henrik Levysohn

 

TV3 MAX (kl. 12:30)
Kampe: Bane: Kommentatorer:
Juan Martin Del Potro (5) – Peter Gojowczyk Court 3 Henrik Levysohn
Nick Kyrgios (15) – Denis Istomin Court 12 Henrik Levysohn
Kampafslutning Petra Kvitova (8) – Aliaksandra Sasnovich Court 1 Christian Thelin
Novak Djokovic (12) – Tennys Sandgren Court 1 Christian Thelin
Watson – Flipkens eller Garcia (6) – Bencic Court 12 or Court 2 Christian Thelin

 


Grand Slam, Wimbledon, London (GBR) – Græs
Tidsforskel: cet -1 time

Uge 27-28 – Hovedturnering (start 2. juli)

TV-dækning: TV3 Sport og TV3 Max – Viaplay 9 baner

Spilleprogram tirsdag

Men’s singles – nederste halvdel
Women’s singles – øverste halvdel

CENTRE COURT – 14:00cet
1. Garbine Muguruza v Naomi Broady
2. Dudi Sela v Rafael Nadal
3. Simona Halep v Kurumi Nara

NO.1 COURT – 14:00cet
1. Kyle Edmund v Alex Bolt
2. Aliaksandra Sasnovich v Petra Kvitova
3. Tennys Sandgren v Novak Djokovic

Start tid kl. 12:30cet Dansk tid på alle andre baner.

NO.2 COURT – 11:30AM
1. Johanna Konta v Natalia Vikhlyantseva
2. James Duckworth v Alexander Zverev
3. Dominic Thiem v Marcos Baghdatis
4. Vitalia Diatchenko v Maria Sharapova

NO.3 COURT – 11:30AM
1. Juan Martin Del Potro v Peter Gojowczyk
2. Angelique Kerber v Vera Zvonareva
3. Matthew Ebden v David Goffin
4. Belinda Bencic v Caroline Garcia

COURT 12 – 11:30AM
1. Ashleigh Barty v Stefanie Voegele
2. Nick Kyrgios v Denis Istomin
3. Jack Sock v Matteo Berrettini
4. Heather Watson v Kirsten Flipkens

COURT 18 – 11:30AM
1. Ernests Gulbis v Jay Clarke
2. Taro Daniel v Fabio Fognini
3. Monica Niculescu v Naomi Osaka
4. Jana Fett v Daria Kasatkina

COURT 4 – 11:30AM
1. Ana Bogdan v Lara Arruabarrena
2. Alison Van Uytvanck v Polona Hercog
3. Vasek Pospisil v Mikhail Kukushkin
4. Benoit Paire v Jason Jung

COURT 5 – 11:30AM
1. Alize Cornet v Dominika Cibulkova
2. Marius Copil v Robin Haase
3. Julien Benneteau v Marton Fucsovics
4. Marketa Vondrousova v Sachia Vickery

COURT 6 – 11:30AM
1. Damir Dzumhur v Maximilian Marterer
2. Jennifer Brady v Kateryna Kozlova
3. Pierre-Hugues Herbert v Mischa Zverev
4. Magda Linette v Yulia Putintseva

COURT 7 – 11:30AM
1. Feliciano Lopez v Federico Delbonis
2. Lorenzo Sonego v Taylor Fritz
3. Pauline Parmentier v Taylor Townsend
4. Alison Riske v Mariana Duque-Marino

COURT 8 – 11:30AM
1. Daria Gavrilova v Zarina Diyas
2. Diego Schwartzman v Mirza Basic
3. David Ferrer v Karen Khachanov
4. Sara Sorribes Tormo v Kaia Kanepi

COURT 9 – 11:30AM
1. Jiri Vesely v Florian Mayer
2. Albert Ramos-Vinolas v Stephane Robert
3. Sofia Kenin v Maria Sakkari
4. Carla Suarez Navarro v Carina Witthoeft

COURT 11 – 11:30AM
1. Ana Konjuh v Claire Liu
2. Frances Tiafoe v Fernando Verdasco
3. Gilles Simon v Nikoloz Basilashvili

COURT 14 – 11:30AM
1. Christian Harrison v Kei Nishikori
2. Gabriella Taylor v Eugenie Bouchard
3. Katie Boulter v Veronica Cepede Royg

COURT 15 – 11:30AM
1. Su-Wei Hsieh v Anastasia Pavlyuchenkova
2. Pablo Cuevas v Simone Bolelli
3. Guido Andreozzi v Horacio Zeballos

COURT 16 – 11:30AM
1. Shuai Peng v Samantha Stosur
2. Yuichi Sugita v Bradley Klahn
3. Saisai Zheng v Qiang Wang

COURT 17 – 11:30AM
1. Bernard Tomic v Hubert Hurkacz
2. Denisa Allertova v Anett Kontaveit
3. Marco Cecchinato v Alex De Minaur
Not Before: 6:00pm
4. Danielle Collins v Elise Mertens

TO BE ARRANGED

Not Before: 5:00pm 1. Jeremy Chardy v Denis Shapovalov
Not Before: 5:00pm 2. Jelena Ostapenko v Katy Dunne

TV-dækning: TV3 Sport fra kl. 1200, TV3 Max fra 1230. Viaplay fra 9 baner.

Den komplette schedule findes på http://www.wimbledon.com/en_GB/scores/schedule/index.html

————–

Uge 28 – Hovedturnering Juniorer (start 7. juli)

TV-dækning: Viaplay (formentlig) alle baner

Clara Tauson er blandt deltagerne


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger


ATP Challengers (uge 27)

Marburg (GER)

Recanati (ITA)

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 27)

Grade 1, Junior International Roehampton (GBR) – Græs

Girls singles kvalifikation

Q32: [9] (111) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (706) Tanysha Dissanayake (GBR) 3-6, 4-6

Girls singles hovedturnering

R64:
(29) Diane Parry (FRA) vs. (58) Adrienn Nagy (HUN)
[4] (4) Xin Yu Wang (CHN) vs. (45) Gabriella Price (USA)
[7] (9) Clara Tauson (DEN) vs. (51) Gergana Topalova (BUL) – søn ca. 1500cet
[8] (10) Yuki Naito (JPN) vs. (62) Ana Geller (ARG) 5-7, 6-1, 6-0
[7] (3) Cori Gauff (USA) vs. (WC) (126) Victoria Allen (GBR) 6-2, 6-0

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage