De topseedede i øverste halvdel Simona Halep og Garbine Muguruza bliver begge udfordret i første kamp

Den første kamp i en Grand Slam turnering er ofte en risikabel affære for de topseedede deltagere, som lige skal spille sig ind i turneringen, og hos kvinderne blev begge de topseedede i nederste halvdel for alvor sat på prøve i 1. runde.

4. seedede Elina Svitolina (UKR) var søndag nede 1-5 i 1. sæt, hvor hun måtte redde sætbold, inden hun alligevel sikrede sejren 7-5, 6-3 over Ajla Tomljanovic (CRO), og mandag blev 2. seedede Caroline Wozniacki ligeledes presset til det yderste mod Daniel Collins (USA), som dog ikke helt kunne holde samme konstant høje niveau i 2. sæt, og derved fik både Svitolina og Wozniacki en perfekt start med kampe, hvor de var tvunget til at finde deres bedste spil frem.

Den samme udfordring kan de topseedede i øverste halvdel også risikere at møde, når 3. seedede Garbine Muguruza (ESP) i tirsdagens første kamp på Court 1 kl. 1100 møder Svetlana Kuznetsova (RUS), og det samme gælder 1. seedede Simona Halep (ROU), når hun i den sidste kamp på Court Philippe-Chatrier møder den formstærke Nürnberg-finalist Alison Riske (USA).

For Halep gælder det først og fremmest om at indfri ambitionen om at vinde sin første Grand Slam, men hver eneste runde er samtidig et forsvar af WTA-ranglistens 1. plads, som hun automatisk vil miste, hvis hun ikke mindst når til semifinalen.
På live-rankingen vil Caroline uanset det videre forløb i turneringen være indehaver af 1. pladsen mindst indtil semifinalen.

Førnævnte kamp med Muguruza kan følges fra kl. 11 på Eurosport 1, som efterfølgende viser afslutningen af den afbrudt kamp, hvor 1. seedede Rafael Nadal (ESP) fører 6-4, 6-3, 0-3 mod Simone Bolelli (ITA).
Derefter følger Serena Williams (USA) mod Kristyna Pliskova (CZE) og 17. seedede Tomas Berdych (CZE) mod Jeremy Chardy (FRA), inden Eurosport 1 slutter med Halep og Riske.

Mandag studsede mange seere formentlig over, at både Eurosport 1 og 2 viste både Carolines kamp og derefter kampen med Nadal, indtil den blev afbrudt.
Tennisavisen har spurgt om årsagen til denne “dobbelt-dækning”, og det fremgår af dette svar, at denne fremgangsmåde næppe bliver gentaget:
Det handlede alene om i dag at sikre at Carolines kamp blev vist uanset hvad. Og sikre at alle havde adgang til den.
Fremover vil hendes kampe nok kun være på E2 og vi vil forsøge at undgå, at der er samme kamp på E1 og E2.
Men i dag handlede det altså om at sikre Carolines kamp til flest muligt – og for at fastholde disse fik alle også Nadal“.

Holger Rune på halv livestream

15-årige Holger Vitus Nødskov Rune, som i sidste uge nåede semifinalen i single ved en Grade 2 turnering i Budapest, hvor han desuden var finalist i double, deltager i denne uge i Grade 1 turneringen 54th Astrid Bowl i Charleroi i Belgien, hvor mange af deltagerne pudser formen af inden juniorernes French Open, som begynder i næste uge.

Turneringen kan følges på livescore med app’en “Tennis-Ticker” og desuden er der livestream fra Court 1, men da Holger spillede på nabobanen, hvor halvdelen af banen kunne skimtes på venstre side af billedet, kunne man følge noget af spillet på livestream

Holger vandt i 1. runde (R64) en komfortabel sejr 6-2, 6-3 over Roman Faucon (BEL), som havde wildcard, og tirsdag møder han Joao Lucas Reis Da Silva (BRA), som er no. 51 på ITF-ranglisten, hvor Holger ifølge live-rankingen er på vej til top 80.
Brasilianeren er seedet 10 og var derfor oversidder i 1. runde.

Hvis han vinder over Holger, kan der opstå et dilemma i onsdagens 3. runde, idet Da Silva er tilmeldt kvalifikationen til French Open, hvor der er sign-in onsdag kl. 1800, og det fremgår, at man ikke kan deltage i kvalifikationen, hvis man stadig er med i Charleroi, og det nytter ikke at melde fra med en skade, da man i så fald ikke må deltage i næste turnering.

Under alle omstændigheder forlyder det, at Holger i forhold til mandagens kamp får brug for at skærpe benarbejdet gevaldigt, hvis han skal gøre sig håb om at skabe en overraskelse mod den 18-årige brasilianer.
Hvis kampen spilles på Court 1, vil både spilletid og link til livestream blive oplyst senere.

Tilføjelse tirsdag 1025:
Regnen har stået ned i stænger, og derfor bliver Holgers kamp flyttet til en af de 5 indendørs grusbaner på anlægget. Livescore kan følges på “Tennis-Ticker” på CIT Court 2.


Grand Slam, French Open, Paris – Grus

TV-dækning: Eurosport I & 2, Eurosport Player (alle baner)

Spilleprogram tirsdag

Court Philippe-Chatrier

Play starts at 11am

Marin CILIC (CRO) [3] vs James DUCKWORTH (AUS) 6-3, 7-5, 7-6(4)

Not before 12pm
Rafael NADAL (ESP) [1] vsSimone BOLELLI (ITA) 6-4, 6-3, 7-6(9)

Serena WILLIAMS (USA) vs. Kristyna PLISKOVA (CZE) 7-6(4), 6-4

Jeremy CHARDY (FRA) vs Tomas BERDYCH (CZE) [17]

Simona HALEP (ROU) [1] vs Alison RISKE (USA)

Court Suzanne-Lenglen

Play starts at 11am

Denis SHAPOVALOV (CAN) [24] vs John MILLMAN (AUS) 7-5, 6-4, 6-2

Maria SHARAPOVA (RUS) [28] vs Richel HOGENKAMP (NED) 6-1, 4-6, 6-3

Caroline GARCIA (FRA) [7] vs. Yingying DUAN (CHN) 6-1, 6-0

Nicolas MAHUT (FRA) vs Juan Martin DEL POTRO (ARG) [5]

Court 1

Play starts at 11am

Garbiñe MUGURUZA (ESP) [3] vs Svetlana KUZNETSOVA (RUS) 7-6(0), 6-2

Steve JOHNSON (USA) vs Adrian MANNARINO (FRA) [25] 7-6(1), 6-2, 6-2

Julia GOERGES (GER) [11] vs Dominika CIBULKOVA (SVK) 6-4, 5-7, 6-0

Leonardo MAYER (ARG) vs Julien BENNETEAU (FRA)

Court 3

Play starts at 11am

Samantha STOSUR (AUS) vs Yanina WICKMAYER (BEL) 6-2, 6-4

Kyle EDMUND (GBR) [16] vs. Alex DE MINAUR (AUS) 6-2, 6-4, 6-3

Ashleigh BARTY (AUS) [17] vs.Natalia VIKHLYANTSEVA (RUS) 6-3, 6-1

Myrtille GEORGES (FRA) vs Taylor TOWNSEND (USA)

Court 4

Play starts at 11am

Raven KLAASEN (RSA) & Michael VENUS (NZL) [10]
vs Corentin DENOLLY (FRA) & Alexandre MULLER (FRA)

Irina-Camelia BEGU (ROU) vs Anna Karolina SCHMIEDLOVA (SVK) 6-4, 5-7, 9-7

Taylor FRITZ (USA) & Frances TIAFOE (USA)
vs Rohan BOPANNA (IND) & Edouard ROGER-VASSELIN (FRA) [13]

Ana BOGDAN (ROU) vs Marketa VONDROUSOVA (CZE)

Court 5

Play starts at 11am

Juan Sebastian CABAL (COL) & Robert FARAH (COL) [5]
vs Max MIRNYI (BLR) & Philipp OSWALD (AUT)

Not before 12pm 
Guido PELLA (ARG) vs. Joao SOUSA (POR) 6-2, 6-3, 6-4

Alison VAN UYTVANCK (BEL) vs Isabelle WALLACE (AUS) 6-1, 6-0

Aliaksandra SASNOVICH (BLR) vs Denisa ALLERTOVA (CZE) 6-4, 6-3

Court 6

Play starts at 11am

Daria GAVRILOVA (AUS) [24] vs Sorana CIRSTEA (ROU) 4-6, 7-6(4), 6-3

Not before 12pm
Elise MERTENS (BEL) [16] vs. Varvara LEPCHENKO (USA) 6-7(9), 7-6(4), 6-0

Elias YMER (SWE) vs. Dudi SELA (ISR) 7-6(3), 6-3, 6-1

Feliciano LOPEZ (ESP) [28] vs Sergiy STAKHOVSKY (UKR)

Court 7

Play starts at 11am

Kevin ANDERSON (RSA) [6] vs. Paolo LORENZI (ITA) 6-1, 6-2, 6-4

Fabio FOGNINI (ITA) [18] vs Pablo ANDUJAR (ESP) 6-4, 6-2, 61

Kiki BERTENS (NED) [18] vs. Aryna SABALENKA (BLR) 6-2, 6-1

Angelique KERBER (GER) [12] vs Mona BARTHEL (GER) 6-2, 6-3

Court 8

Play starts at 11am

Pablo CUEVAS (URU) vs. Aljaz BEDENE (SLO) 6-4, 6-3, 6-2

Ruben BEMELMANS (BEL) vs. Yuki BHAMBRI (IND) 6-4, 6-4, 6-1

Shuai PENG (CHN) vs Aleksandra KRUNIC (SRB) 6-3, 6-4

Court 9

Play starts at 11am

Maximilian MARTERER (GER) vs. Ryan HARRISON (USA) 6-1, 6-3, 7-5

Not before 12pm
Horacio ZEBALLOS (ARG) vs Yuichi SUGITA (JPN) 6-4, 6-7(3), 6-4, 6-2

Anastasia PAVLYUCHENKOVA (RUS) [30] vs. Polona HERCOG (SLO) 6-4, 7-6(3)

Robin HAASE (NED) & Matwe MIDDELKOOP (NED)
vs Yoshihito NISHIOKA (JPN) & Yuichi SUGITA (JPN)

Court 12

Play starts at 11am

Jan-Lennard STRUFF (GER) vs. Evgeny DONSKOY (RUS) 6-1, 6-3, 6-0

Marton FUCSOVICS (HUN) vs. Vasek POSPISIL (CAN) 6-3, 6-3, 7-6(5)

Hugo GASTON (FRA) & Clement TABUR (FRA)
vs contre Julio PERALTA (CHI) & Horacio ZEBALLOS (ARG) [15]

Andre BEGEMANN (GER) & Antonio SANCIC (CRO)
vs Wesley KOOLHOF (NED) & Artem SITAK (NZL)

Court 14

Play starts at 11am

Bethanie MATTEK-SANDS (USA) vs Johanna LARSSON (SWE) 6-4, 6-3

Shuai ZHANG (CHN) [27] vs Kristina KUCOVA (SVK) 6-0, 7-5

Mischa ZVEREV (GER) vs Florian MAYER (GER) 6-2, 6-1, 7-6(3)

Court 15

Play starts at 11am

Hubert HURKACZ (POL) vs Tennys SANDGREN (USA) 6-2, 6-2, 3-6, 6-3

David MARRERO (ESP) & Fernando VERDASCO (ESP)
vs Jonathan EYSSERIC (FRA) & Hugo NYS (FRA)

Mike BRYAN (USA) & Sam QUERREY (USA) [16]
vs Ken SKUPSKI (GBR) & Neal SKUPSKI (GBR)

Court 16

Play starts at 11am

Dominic INGLOT (GBR) & Franko SKUGOR (CRO)
vs Nikola MEKTIC (CRO) & Alexander PEYA (AUT) [8]

Not before 12pm
Thomas FABBIANO (ITA) vs. Matthew EBDEN (AUS) 6-4, 5-7, 6-2, 3-6, 6-2

Mirza BASIC (BIH) & Damir DZUMHUR (BIH)
vs Albert RAMOS-VINOLAS (ESP) & Jiri VESELY (CZE)

Ilya IVASHKA (BLR) & Karen KHACHANOV (RUS)
vs Henri KONTINEN (FIN) & John PEERS (AUS) [3]

Court 18

Play starts at 11am

Fiona FERRO (FRA) vs Carina WITTHOEFT (GER) 6-4, 6-2

Not before 12pm
2 SM 1 John ISNER (USA)[9] vs Noah RUBIN (USA) 6-3, 7-6(7), 7-6(7)

Jurgen ZOPP (EST) vs Jack SOCK (USA) [14] 6-7(4), 6-2, 4-6, 7-6(3), 6-3

Peter POLANSKY (CAN) vs Pierre-Hugues HERBERT (FRA)

 

TV-dækning (modtaget fra Eurosport)

EUROSPORT 1
Live from 10.55
Court 1
M1 Garbiñe MUGURUZA (ESP) [3] v Svetlana KUZNETSOVA (RUS)

Court Philippe-Chatrier
M1 Marin CILIC (CRO) [3] v James DUCKWORTH (AUS)

M2 NB 12:00 CET Rafael NADAL (ESP)[1] v Simone BOLELLI (ITA) – End of match
M3 Kristyna PLISKOVA (CZE) v Serena WILLIAMS (USA)

M4 Jeremy CHARDY (FRA) v Tomas BERDYCH (CZE) [17]
M5 Simona HALEP (ROU) [1] V Alison RISKE (USA)

EUROSPORT 2
Live from 10:55

Court Suzanne LENGLEN
M1 Denis SHAPOVALOV (CAN) [24] v John MILLMAN (AUS)
M2 Maria SHARAPOVA (RUS)[28] v Richel HOGENKAMP (NED)
M3 Yingying DUAN (CHN) v Caroline GARCIA (FRA)[7]
M4 Nicolas MAHUT (FRA) v Juan Martin DEL POTRO (ARG) [5]

Desuden lokalt studie fra 17.00 på E2 som indrammer M3 og M4 på E2

Women’s singles (udvalgte)

R128:
Bethanie Mattek-Sands (USA) vs. Johanna Larsson (SWE) 6-4, 6-3
Gabine Muguruza (ESP) [3] vs. Svetlana Kuznetsova (RUS) 76(0), 6-2
Belinda BENCIC (SUI) v Deborah CHIESA (ITA) 3-6, 7-6(2), 7-5
Julia Goerges (GER) [11] vs. Dominika Cibulkova (SVK) 6-4, 5-7, 6-0
Serena Williams (USA) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 7-6(4), 6-4
Kateryna KOZLOVA (UKR) vs. Jelena OSTAPENKO (LAT)[5] 7-5, 6-3
Katerina SINIAKOVA (CZE) v Victoria AZARENKA (BLR) 7-5, 7-5
Yulia PUTINTSEVA (KAZ) vs. Johanna KONTA (GBR) [22] 6-4, 6-3
Qiang WANG (CHN) – Venus WILLIAMS (USA)[9] 6-4, 7-5
Rebecca PETERSON (SWE) v Su-Wei HSIEH (TPE) 6-4, 6-3
Elina SVITOLINA (UKR)[4] vs. Ajla TOMLJANOVIC (AUS) 7-5, 6-3
Alizé CORNET (FRA)[32] – Sara ERRANI (ITA) 2-6, 6-2, 6-3
Caroline WOZNIACKI (DEN) [2] vs. Danielle COLLINS (USA) 7-6(2), 6-1

Women’s singles kvalifikation (udvalgte)

QFi:
(2) Rebecca Peterson (SWE) vs. (21) Ysaline Bonaventure (BEL)
Francesca Schiavone (ITA) vs. (10) Evgeniya Rodina (RUS)

Q64:
(2) Rebecca Peterson (SWE) vs. Francesca Di Lorenzo (USA) 6-2, 6-4
Rebecca Sramkova (SVK) vs. Diane Parry (FRA) 7-6(6), 6-0
Martina TREVISAN (ITA) vs. Marta KOSTYUK (UKR) 6-3, 6-3

Q128:
(2) Rebecca Peterson (SWE) vs. Misaki Doi (JPN) 6-3, 6-0
Diane Parry (FRA) vs. (5) Jana Fett (CRO) 7-6(6), 1-6, 7-5
(13) Dalila Jakupovic (SLO) vs. Eugenie Bouchard (CAN) 6-0, 2-1 Ret’d
Marta KOSTYUK (UKR) vs. Eri HOZUMI (JPN) 6-4, 4-6, 6-4

Men’s singles (udvalgte)

R128:
Rafael Nadal (ESP) [1] vs. (LL) Simone Bolelli (ITA) 6-4, 6-3, 7-6(9)
Denis Shapovalov (CAN) [24] vs. John Millman (AUS) 7-5, 6-4, 6-2
Borna CORIC (CRO) v Philipp KOHLSCHREIBER (GER) [22] 6-3, 3-6, 6-3, 6-4
Casper RUUD (NOR) vs. Jordan THOMPSON (AUS) 6-1, 6-4, 2-6, 2-6, 6-3
(Q) Elias Ymer (SWE) vs. Dudi Sela (ISR) 7-6(3), 6-3, 6-1
Jaume MUNAR (ESP) v David FERRER (ESP) 3-6, 3-6, 7-6(3), 7-6(4), 7-5
Jared DONALDSON (USA) vs. Nicolas JARRY (CHI) 6-3, 4-6, 3-6, 6-3, 6-4
Grigor DIMITROV (BUL)[4] vs. Viktor TROICKI (SRB) 6-1, 6-4, 7-6(1)
Guillermo GARCIA-LOPEZ (ESP) v Stan WAWRINKA (SUI) [23] 6-2, 3-6, 4-6, 7-6(5), 6-3

Men’s singles kvalifikation (udvalgte)

QFi:
Casper Ruud (NOR) vs. Alexandre Muller (FRA) 6-1, 6-3
(13) Elias Ymer (SWE) vs. Prajnesh Gunneswaran (IND) 6-3, 6-4
Hubert Hurkacz (POL) vs. Marco Trungelliti (ARG) 6-3, 4-6, 6-4
Carlos Taberner (ESP) vs. Oscar Otte (GER) 6-2, 2-6, 6-4

Q64:
Casper Ruud (NOR) vs. Daniel Elahi Galan (COL) 6-2, 6-4
Jaume Munar (ESP) vs. Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-3, 6-3
(13) Elias Ymer (SWE) vs. Facundo Bagnis (ARG) 6-2, 6-7, 6-2
Hubert Hurkacz (POL) vs. (15) Yannick Hanfmann (GER) 7-6(1), 7-6(4)
Carlos Taberner (ESP) vs. Jurgen Melzer (AUT) 3-6, 7-6(1), 6-3

Q128:
Casper Ruud (NOR) vs. (5) Thiago Monteiro (BRA) 6-3, 6-3
Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Lloyd George Harris (RSA) 6-4, 6-3
(13) Elias Ymer (SWE) vs. Aleksandr Nedovyesov (KAZ) 0-6, 7-5, 6-1
Hubert Hurkacz (POL) vs. Hugo Grenier (FRA) 6-1, 6-4
Carlos Taberner (ESP) vs. (16) Yannick Maden (GER) 6-1, 7-5


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

 


ATP Challengers (uge 22)

Vicenza (ITA)

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q32: (344) Gianluca Mager (ITA) vs. (369) Mikael Ymer (SWE) 1-6, 6-4, 6-1

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men

<< tilbage


ITF Women (udvalgte)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 22)

Grade 1, 54th Astrid Bowl Charleroi, Belgian International Junior Championships, Charleroi-Marcinelle (BEL) – Grus

Website – http://www.astrid-bowl.com/
Livescore: Tennis-ticker
Livestream fra Court 1 (Court 2 kan skimtes i venstre side)

 

Boys singles hovedturnering

R64: (start 0930)
[10] (51) Joao Lucas Reis Da Silva (BRA) – bye
(91) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (WC) (502) Romain Faucon (BEL) 6-2, 6-3

R32: Holger Rune vs. [10] (51) Joao Lucas Reis Da Silva (BRA) 4-6, 5-7 (tirsdag)

Boys doubles

R32: (7) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)/Lleyton Cronje (RSA) – bye
1/8-finale:
(1) Rinky Hijikata (AUS)/Naoki Tajima (JPN) vs. Emiliano Maggioli (ITA)/Mark Mandlik (USA) – tirsdag
Rune/Cronje vs. Tao Mu (CHN)/Brandon Perez (VEN) 6-2, 6-3
Kvartfinale:
Rune/Cronje vs. ??


Grade 2, Nan Ying Cup International Junior Championships 2018, Taipei (TPE) – Grus

Boys singles hovedturnering

R32:
(446) Yamato Sueoka (JPN) vs. (Q) Jie-Ming Pai (TPE) – onsdag
[6] (167) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (396) Karol Paluch (POL) – onsdag

Boys Doubles 

1/8-finale:
Eric Vanshelboim (UKR)/Karol Paluch (POL) vs. (4) Rishabh Sharda/Abhimanyu Vannemreddy (IND) – onsdag


Grade 4, SEB Outdoor Open, Värnamo (SWE) – Grus

Boys singles kvalifikation

Q32: (1671) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (1931) Erik Sarlvik (SWE) 6-7(5), 6-3, 6-0
Q16: Oskar Brostrøm Poulsen vs. Stefan Zoric (SWE) 6-2, 6-2
QFi: Oskar Brostrøm Poulsen vs. [3] (1299) Oliver Johansson (SWE) 5-7, 6-4, 3-6

Boys singles hovedturnering

R32:
[6] (287) Sebastian Grundtvig (DEN) vs. (Q) (1433) John Hallquist Lithen (SWE) – ons 0915
(611) Leo Borg (SWE) vs. (Q) (1299) Oliver Johansson (SWE) – ons 0915

Boys doubles

1/8-finale: (1) Sebastian Grundtvig (DEN)/Filip Kolasinski (POL) – bye
Kvartfinale: Grundtvig/Kolasinski vs. ??

Girls singles kvalifikation

Q32: Cirkeline Lundberg (DEN) vs. Saga Berggren (SWE) 7-5, 3-6, 6-4
Q16: Cirkeline Lundberg vs. [5] (1802) Klara Nelander (SWE) 4-6, 1-6 (mandag)

Girls singles hovedturnering

R32: (740) Alisha Ali Hussain (DEN) vs. (1355) Frida Furst (SWE) – tir NB 1145

Girls doubles

1/8-finale:
(4) Alisha Ali Hussain (DEN)/Sarina Reinertsen (NOR) vs. Angelina Melki/Leticia Temirhanova (SWE) – ons NB 1430

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.(2
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

 

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage