Caroline Wozniacki spiller 3. kamp på Philippe Cahtrier mod "ukendt" spansk kval-spiller

Efter en perfekt 1. runde, hvor Caroline Wozniacki blev presset til det yderste i 1. sæt, ligner kampen i 2. runde en væsentlig mere overkommelig opgave mod ranglistens no. 219 Georgina Garcia Pereez (ESP), der efter 3 sejre i kvalifikationen havde en smule “held” i lodtrækningen, hvor hun mødte no. 121 Dalila Jakupovic (SLO), der var endnu mere “heldig”, da hun trods nederlag i kval-finalen kom med som Lucky Loser.

Spanieren havde inden French Open blot vundet 2 kampe i grussæsonen ved kvalifikationen til WTA i Charleston, hvorefter hun i både WTA i Bogota, Rabat og Madrid tabte sin første kamp, hvilket også var tilfældet i den seneste turnering i La Bisbal, som er i $15.000 kategorien under ITF, og derfor er der ikke meget, der taler for at Caroline kan komme i problemer, bortset fra at ingen spillere nogensinde må undervurderes.

Tirsdagen program blev forsinket af enkelte regnvejrs-afbrydelser, og derfor nåede 1. runde kampen mellem 1. seedede Simona Halep (ROU) og Alison Riske (USA) ikke at blive gennemført, og derfor er den placeret som den første kamp på Philippe Cahtrier Court kl. 11.

Efter denne kamp følger 19. seedede Kei Nishikori (JPN), som møder franskmanden Benoit Paire, hvilket uden tvivl er årsagen til, at den kamp afvikles på den største bane.

Det er formentlig overraskende for mange, at en kamp med en spansk kvalspiller, som er udenfor top 200 finder vej til den største bane, men det understreger hvor stort et navn den regerende Australian Open vinder og ranglistens no. 2 Caroline Wozniacki i virkeligheden er, når hendes kamp er placeret som 3. kamp på Philippe Chatrier.

Kampen bliver transmitteret i fuld længde på Eurosport 2, som laver et lokalt studie fra kl. 15.
Eurosport har fremsendt nedenstående sendeplan, hvor noget af Carolines kamp muligvis bliver vist på Eurosport 1, hvis den ikke er færdig inden andre planlagte kampe, men Eurosport i Danmark har mulighed for selv at afgøre, hvad der vises på Eurosport 2 herhjemme, og derfor bliver hele kampen vist på Eurosport 2 i Danmark.

Holger Rune videre i double ved Grade 1 i Belgien

Ved Grade 1 turneringen i Charleroi i Belgien stod 15-årige Holger Vitus Nødskov Rune overfor en større udfordring, da han mødte 18-årige Joao Lucas Reis Da Silva (BRA), der er no. 51 på ITFs junior-rangliste.
I betragtning af hvor meget fysikken spiller ind i herretennis, vil det nærmest være “naturstridigt”, at en 15-årig dreng kan gøre sig gældende mod en så højt rangeret spiller, men Holger viste ved sin Davis Cup debut ugen før sin 15-års fødselsdag, at han var i stand til at besejre ATP-ranglistens no. 311, og derfor kunne muligheden for sejr ikke helt udelukkes på forhånd.

Det lykkedes dog ikke for Holger at levere endnu en stor overraskelse, men ifølge meldinger fra kampen havde Holger reelt mulighederne for at afgøre kampen til egen fordel, men nogle ganske få situationer, hvor Holger “glemte”, at der ikke kan vindes “hurtige point” på dette niveau, fik afgørende indflydelse på, at brasilianeren vandt kampen 6-4, 7-5.

Når man har fulgt de første kampe ved French Open, forekommer det som helt forståeligt, at en 15-årig spiller kan komme til at forivre sig, hvilket Carolines modstander i 1. runde gjorde op til flere gange, når hun mistede tålmodigheden, når Caroline “skovlede” alt tilbage.
Til gengæld kan sådanne kampe give en masse erfaring, som Holger kan bruge fremadrettet.

Holger er fortsat med i turneringen i double, hvor han er seedet 4 sammen med Lleyton Cronje (RSA), og efter at have siddet over i 1. runde er de videre til kvartfinalen, da de tirsdag vandt 6-2, 6-3 over Tao Mu (CHN)/Brandon Perez (VEN).
I kvartfinalen venter endnu en stor udfordring, når de møder 1. seedede Rinky Hijikata (AUS) og Naoki Tajima (JPN).


Grand Slam, French Open, Paris – Grus

TV-dækning: Eurosport I & 2, Eurosport Player (alle baner)

Spilleprogram onsdag

Court Philippe CHATRIER – Début à 11h00

Simona HALEP (ROU) [1] – Alison RISKE (USA) 2-6, 6-1, 6-1
Not before 12pm
Jeremy CHARDY (FRA) v Tomas BERDYCH (CZE) [17]  7-6(5), 7-6(8), 1-6, 5-7, 6-2
Kei NISHIKORI (JPN) [19] – Benoit PAIRE (FRA) 6-3, 2-6, 4-6, 6-2, 6-3
Caroline WOZNIACKI (DEN) [2] vs. Georgina GARCIA PEREZ (ESP) 6-1, 6-0
Lucas POUILLE (FRA)[15] – Cameron NORRIE (GBR)

Court Suzanne LENGLEN – Début à 11h00

Elina SVITOLINA (UKR)[4] vs. Viktoria KUZMOVA (SVK) 6-3, 6-4
Novak DJOKOVIC (SRB) [20] vs. Jaume MUNAR (ESP) 7-6(1), 6-4, 6-4
David GOFFIN (BEL)[8] – Corentin MOUTET (FRA) 7-5, 6-0, 6-1
Alizé CORNET (FRA)[32] – Pauline PARMENTIER (FRA)

Court 1 – Début à 11h00

Petra KVITOVA (CZE) [8] – Lara ARRUABARRENA (ESP) 6-0, 6-4
Not before 12pm
Julien BENNETEAU (FRA) vs. Leonardo MAYER (ARG) 2-6, 7-6(4), 6-2, 6-3
Alexander ZVEREV (GER) [2] vs. Dusan LAJOVIC (SRB) 2-6, 7-5, 4-6, 6-1, 6-2
Martin KLIZAN (SVK) – Gael MONFILS (FRA)[32]
Daria KASATKINA (RUS) [14] – Kirsten FLIPKENS (BEL)

Court 3 – Début à 11h00

Barbora STRYCOVA (CZE) [26] vs. Ekaterina MAKAROVA (RUS) 6-4, 6-2
Roberto BAUTISTA AGUT (ESP) [13] – Santiago GIRALDO (COL) 6-4, 7-5, 6-3
Shuko AOYAMA (JPN) / Miyu KATO (JPN) [14] – Venus WILLIAMS (USA) / Serena WILLIAMS (USA)
Karen KHACHANOV (RUS) – Guillermo GARCIA-LOPEZ (ESP)

Court 4 – Début à 11h00

Manon ARCANGIOLI (FRA) / Sherazad REIX (FRA) – Tatjana MARIA (GER) / Heather WATSON (GBR)
Tessah ANDRIANJAFITRIMO (FRA) / Fiona FERRO (FRA) – Gabriela DABROWSKI (CAN) / Yifan XU (CHN) [5]
Polona HERCOG (SLO) / Alison VAN UYTVANCK (BEL) – Eri HOZUMI (JPN) / Makoto NINOMIYA (JPN)
Christina MCHALE (USA) / Shuai PENG (CHN) – Nicole MELICHAR (USA) / Kveta PESCHKE (CZE) [13]
Nadiia KICHENOK (UKR) / Anastasia RODIONOVA (AUS) [16] – Mandy MINELLA (LUX) / Anastasija SEVASTOVA (LAT)

Court 5 – Début à 11h00

Katerina SINIAKOVA (CZE) vs. Kateryna KOZLOVA (UKR) 6-7(4), 6-4, 6-4
Latisha CHAN (TPE) / Bethanie MATTEK-SANDS (USA) [4] – Virginie RAZZANO (FRA) / Jade SUVRIJN (FRA)
Yulia PUTINTSEVA (KAZ) / Jennifer BRADY (USA) 6-4, 6-3
Kateryna BONDARENKO (UKR) / Aleksandra KRUNIC (SRB) – Alicja ROSOLSKA (POL) / Abigail SPEARS (USA) [15]

Court 6 – Début à 11h00

Anett KONTAVEIT (EST) [25] vs. Alexandra DULGHERU (ROU) 7-5, 6-2
Fernando VERDASCO (ESP) [30] – Guido ANDREOZZI (ARG) 6-3, 6-2, 6-2
Matteo BERRETTINI (ITA) – Ernests GULBIS (LAT) 6-2, 3-6, 6-4, 6-3
Mariana DUQUE-MARINO (COL) – Camila GIORGI (ITA)

Court 7 – Début à 11h00

Pablo CARRENO BUSTA (ESP) [10] vs. Federico DELBONIS (ARG) 7-6(0), 7-6(2), 3-6, 6-4
Madison KEYS (USA)[13] – Caroline DOLEHIDE (USA) 6-4, 6-1
Gilles SIMON (FRA) – Sam QUERREY (USA)[12] 1-6, 7-6(3), 6-4, 6-1
Magdalena FRECH (POL) – Sloane STEPHENS (USA)[10]

Court 8 – Début à 11h00

Mihaela BUZARNESCU (ROU) [31] – Rebecca PETERSON (SWE) 6-1, 6-2
Damir DZUMHUR (BIH)[26] – Radu ALBOT (MDA) 6-3, 6-3, 5-7, 1-6, 7-5
Qiang WANG (CHN) vs. Petra MARTIC (CRO) 6-1, 6-1
Timea BABOS (HUN) / Kristina MLADENOVIC (FRA) [1] – Ajla TOMLJANOVIC (AUS) / Shuai ZHANG (CHN)
Sander ARENDS (NED) / Adil SHAMASDIN (CAN) – Oliver MARACH (AUT) / Mate PAVIC (CRO) [2]

Court 9 – Début à 11h00

Marco CECCHINATO (ITA) vs. Marco TRUNGELLITI (ARG) 6-1, 7-6(1), 6-1
Lesley KERKHOVE (NED) / Lidziya MAROZAVA (BLR) – Anastasia PAVLYUCHENKOVA (RUS) / Samantha STOSUR (AUS)
Victoria AZARENKA (BLR) / Aryna SABALENKA (BLR) – Svetlana KUZNETSOVA (RUS) / Lucie SAFAROVA (CZE)
Lukasz KUBOT (POL) / Marcelo MELO (BRA) [1] – Marco CECCHINATO (ITA) / Marton FUCSOVICS (HUN)
Jelena OSTAPENKO (LAT) / Elena VESNINA (RUS) [10] – Sorana CIRSTEA (ROU) / Sara SORRIBES TORMO (ESP)

Court 12 – Début à 11h00

Hans PODLIPNIK-CASTILLO (CHI) / Jackson WITHROW (USA) – Ivan DODIG (CRO) [9] / Rajeev RAM (USA)
Maximilian MARTERER (GER) / Philipp PETZSCHNER (GER) – Daniele BRACCIALI (ITA) / Andreas SEPPI (ITA)
Ashleigh BARTY (AUS) / Coco VANDEWEGHE (USA) [7] – Darija JURAK (CRO) / Donna VEKIC (CRO)
Robert LINDSTEDT (SWE) / Marcin MATKOWSKI (POL) – Pierre-Hugues HERBERT (FRA) / Nicolas MAHUT (FRA) [6]
Nikoloz BASILASHVILI (GEO) / John MILLMAN (AUS) – Florian LAKAT (FRA) / Arthur RINDERKNECH (FRA)

Court 13 – Début à 11h00

Roman JEBAVY (CZE) / Andrei VASILEVSKI (BLR) – Marcelo DEMOLINER (BRA) / Santiago GONZALEZ (MEX)
Su-Wei HSIEH (TPE) / Andrea PETKOVIC (GER) – Hao-Ching CHAN (TPE) / Zhaoxuan YANG (CHN) [8]
Guillermo DURAN (ARG) / Andres MOLTENI (ARG) – Feliciano LOPEZ (ESP) / Marc LOPEZ (ESP) [12]
Ana BOGDAN (ROU) / Olga SAVCHUK (UKR) – Yingying DUAN (CHN) / Aliaksandra SASNOVICH (BLR)
Demi SCHUURS (NED) / Matwe MIDDELKOOP (NED) – Hao-Ching CHAN (TPE) / Michael VENUS (NZL) [6]

Court 14 – Début à 11h00

Guido PELLA (ARG) / Diego SCHWARTZMAN (ARG) – Antoine HOANG (FRA) / Ugo HUMBERT (FRA)
Scott LIPSKY (USA) / Tennys SANDGREN (USA) – Benjamin BONZI (FRA) / Gregoire JACQ (FRA)
Steve JOHNSON (USA) / Jack SOCK (USA) – Nicholas MONROE (USA) / John-Patrick SMITH (AUS)
Johanna KONTA (GBR) / Alison RISKE (USA) – Anabel MEDINA GARRIGUES (ESP) / Arantxa PARRA SANTONJA (ESP)
Federico DELBONIS (ARG) / Benoit PAIRE (FRA) – Ryan HARRISON (USA) / Vasek POSPISIL (CAN)

Court 15 – Début à 11h00

Ben MCLACHLAN (JPN) / Jan-Lennard STRUFF (GER) [14] – Marcelo AREVALO (ESA) / Jamie CERRETANI (USA)
Calvin HEMERY (FRA) / Stephane ROBERT (FRA) – Matthew EBDEN (AUS) / Donald YOUNG (USA)
Veronika KUDERMETOVA (RUS) / Alla KUDRYAVTSEVA (RUS) – Kiki BERTENS (NED) / Johanna LARSSON (SWE) [9]
Pablo CUEVAS (URU) / Marcel GRANOLLERS (ESP) [11] – Jeremy CHARDY (FRA) / Daniel NESTOR (CAN)
Jamie MURRAY (GBR) / Bruno SOARES (BRA) [4] – Dusan LAJOVIC (SRB) / Florian MAYER (GER)

Court 16 – Début à 11h00

Aisam-ul-haq QURESHI (PAK) / Jean-julien ROJER (NED) [7] – Evgeny DONSKOY (RUS) / Miguel Angel REYES-VARELA (MEX)
Maximo GONZALEZ (ARG) / Nicolas JARRY (CHI) – Paolo LORENZI (ITA) / Mischa ZVEREV (GER)
Geoffrey BLANCANEAUX (FRA) / Constant LESTIENNE (FRA) – Leonardo MAYER (ARG) / Joao SOUSA (POR)
Taylor TOWNSEND (USA) / Renata VORACOVA (CZE) – Sara CAKAREVIC (FRA) / Jessika PONCHET (FRA)
Fabrice MARTIN (FRA) / Purav RAJA (IND) – Yuki BHAMBRI (IND) / Divij SHARAN (IND)

Court 18 – Début à 11h00

Naomi OSAKA (JPN) [21] vs. Zarina DIYAS (KAZ) 6-4, 7-5
Not before 12pm
Pierre-Hugues HERBERT (FRA)  vs. Peter POLANSKY (CAN) 6-3, 4-6, 6-2, 6-2
Grigor DIMITROV (BUL) [4] vs. Jared DONALDSON (USA) 6-7(2), 6-4, 4-6, 6-4, 10-8
Dominic THIEM (AUT)[7] – Stefanos TSITSIPAS (GRE)
Maria SAKKARI (GRE) – Carla SUAREZ NAVARRO (ESP) [23]

 

TV-dækning (modtaget fra Eurosport) 

Eurosport 2 laver lokalt studie fra 15.00 og følger hele Carolines kamp på E2 forventet fra ca. 16.00-18.00 

EUROSPORT 1
Live from 10.55
Court Suzanne-Lenglen
M1 Viktoria KUZMOVA (SVK) v Elina SVITOLINA (UKR) [4]
We want to protect Djokovic start / we would do update on Halep (Live on E1 Romania)

M2  Jaume MUNAR (ESP) v Novak DJOKOVIC (SRB) [20]

At the end of Djokovic match, E1 will take Court 18 to E2 

Court 18
M2 Jared DONALDSON (USA) v Grigor DIMITROV (BUL) [4] if still in progress
M3 Dominic THIEM (AUT)[7] v Stefanos TSITSIPAS (GRE)
Court Philippe Chatrier
M3 Georgina GARCIA PEREZ (ESP) v Caroline WOZNIACKI (DEN) [2] if still in progress
M4 Lucas POUILLE (FRA)[15] v Cameron NORRIE (GBR)

EUROSPORT 2
Live from 10:55

Court 1
M1 Petra KVITOVA (CZE) [8] v Lara ARRUABARRENA (ESP)
Court 18
M2 Jared DONALDSON (USA) v Grigor DIMITROV (BUL)[4] until end of Djokovic on E1
Court 1
M2 Dusan LAJOVIC (SRB) v Alexander ZVEREV (GER) [2] if still in progress
M3 Martin KLIZAN (SVK) v Gael MONFILS (FRA)[32]
M4 Daria KASATKINA (RUS) [14] v  Kirsten FLIPKENS (BEL)

Women’s singles (udvalgte)

R64:
(31) Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. (q) Rebecca Peterson (SWE) 6-1, 6-2
Maria Sakkari (GRE) vs. (23) Carla Suarez Navarro (ESP) 7-5, 6-3
(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (Q) Georgina Garcia Perez (ESP) 6-1, 6-0

R128:
Simona HALEP (ROU) [1] – Alison RISKE (USA) 2-6, 6-1, 6-1
Bethanie Mattek-Sands (USA) vs. Johanna Larsson (SWE) 6-4, 6-3
Gabine Muguruza (ESP) [3] vs. Svetlana Kuznetsova (RUS) 76(0), 6-2
Belinda BENCIC (SUI) v Deborah CHIESA (ITA) 3-6, 7-6(2), 7-5
Julia Goerges (GER) [11] vs. Dominika Cibulkova (SVK) 6-4, 5-7, 6-0
Serena Williams (USA) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 7-6(4), 6-4
Kateryna( KOZLOVA (UKR) vs. Jelena OSTAPENKO (LAT)[5] 7-5, 6-3
Katerina SINIAKOVA (CZE) v Victoria AZARENKA (BLR) 7-5, 7-5
Yulia PUTINTSEVA (KAZ) vs. Johanna KONTA (GBR) [22] 6-4, 6-3
Qiang WANG (CHN) – Venus WILLIAMS (USA)[9] 6-4, 7-5
Rebecca PETERSON (SWE) v Su-Wei HSIEH (TPE) 6-4, 6-3
Elina SVITOLINA (UKR)[4] vs. Ajla TOMLJANOVIC (AUS) 7-5, 6-3
Alizé CORNET (FRA)[32] – Sara ERRANI (ITA) 2-6, 6-2, 6-3
Caroline WOZNIACKI (DEN) [2] vs. Danielle COLLINS (USA) 7-6(2), 6-1

Women’s singles kvalifikation (udvalgte)

QFi:
(2) Rebecca Peterson (SWE) vs. (21) Ysaline Bonaventure (BEL)
Francesca Schiavone (ITA) vs. (10) Evgeniya Rodina (RUS)

Q64:
(2) Rebecca Peterson (SWE) vs. Francesca Di Lorenzo (USA) 6-2, 6-4
Rebecca Sramkova (SVK) vs. Diane Parry (FRA) 7-6(6), 6-0
Martina TREVISAN (ITA) vs. Marta KOSTYUK (UKR) 6-3, 6-3

Q128:
(2) Rebecca Peterson (SWE) vs. Misaki Doi (JPN) 6-3, 6-0
Diane Parry (FRA) vs. (5) Jana Fett (CRO) 7-6(6), 1-6, 7-5
(13) Dalila Jakupovic (SLO) vs. Eugenie Bouchard (CAN) 6-0, 2-1 Ret’d
Marta KOSTYUK (UKR) vs. Eri HOZUMI (JPN) 6-4, 4-6, 6-4

Men’s singles (udvalgte)

R64:
(4) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Jared Donaldson (USA) 6-7(2), 6-4, 4-6, 6-4, 10-8
(2) Alexander Zverev (GER) vs. Dusan Lajovic (SRB) 2-6, 7-5, 4-6, 6-1, 6-2

R128:
Rafael Nadal (ESP) [1] vs. (LL) Simone Bolelli (ITA) 6-4, 6-3, 7-6(9)
Denis Shapovalov (CAN) [24] vs. John Millman (AUS) 7-5, 6-4, 6-2
Borna CORIC (CRO) v Philipp KOHLSCHREIBER (GER) [22] 6-3, 3-6, 6-3, 6-4
Casper RUUD (NOR) vs. Jordan THOMPSON (AUS) 6-1, 6-4, 2-6, 2-6, 6-3
(Q) Elias Ymer (SWE) vs. Dudi Sela (ISR) 7-6(3), 6-3, 6-1
Jaume MUNAR (ESP) v David FERRER (ESP) 3-6, 3-6, 7-6(3), 7-6(4), 7-5
Jared DONALDSON (USA) vs. Nicolas JARRY (CHI) 6-3, 4-6, 3-6, 6-3, 6-4
Grigor DIMITROV (BUL)[4] vs. Viktor TROICKI (SRB) 6-1, 6-4, 7-6(1)
Guillermo GARCIA-LOPEZ (ESP) v Stan WAWRINKA (SUI) [23] 6-2, 3-6, 4-6, 7-6(5), 6-3

Men’s singles kvalifikation (udvalgte)

QFi:
Casper Ruud (NOR) vs. Alexandre Muller (FRA) 6-1, 6-3
(13) Elias Ymer (SWE) vs. Prajnesh Gunneswaran (IND) 6-3, 6-4
Hubert Hurkacz (POL) vs. Marco Trungelliti (ARG) 6-3, 4-6, 6-4
Carlos Taberner (ESP) vs. Oscar Otte (GER) 6-2, 2-6, 6-4

Q64:
Casper Ruud (NOR) vs. Daniel Elahi Galan (COL) 6-2, 6-4
Jaume Munar (ESP) vs. Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-3, 6-3
(13) Elias Ymer (SWE) vs. Facundo Bagnis (ARG) 6-2, 6-7, 6-2
Hubert Hurkacz (POL) vs. (15) Yannick Hanfmann (GER) 7-6(1), 7-6(4)
Carlos Taberner (ESP) vs. Jurgen Melzer (AUT) 3-6, 7-6(1), 6-3

Q128:
Casper Ruud (NOR) vs. (5) Thiago Monteiro (BRA) 6-3, 6-3
Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Lloyd George Harris (RSA) 6-4, 6-3
(13) Elias Ymer (SWE) vs. Aleksandr Nedovyesov (KAZ) 0-6, 7-5, 6-1
Hubert Hurkacz (POL) vs. Hugo Grenier (FRA) 6-1, 6-4
Carlos Taberner (ESP) vs. (16) Yannick Maden (GER) 6-1, 7-5


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

 


ATP Challengers (uge 22)

Vicenza (ITA)

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q32: (344) Gianluca Mager (ITA) vs. (369) Mikael Ymer (SWE) 1-6, 6-4, 6-1

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men

<< tilbage


ITF Women (udvalgte)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 22)

Grade 1, 54th Astrid Bowl Charleroi, Belgian International Junior Championships, Charleroi-Marcinelle (BEL) – Grus

Website – http://www.astrid-bowl.com/
Livescore: Tennis-ticker

Boys singles hovedturnering

R64: (start 0930)
[10] (51) Joao Lucas Reis Da Silva (BRA) – bye
(91) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (WC) (502) Romain Faucon (BEL) 6-2, 6-3

R32: Holger Rune vs. [10] (51) Joao Lucas Reis Da Silva (BRA) 4-6, 5-7 (tirsdag)

Boys doubles

R32: (7) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)/Lleyton Cronje (RSA) – bye
1/8-finale:
(1) Rinky Hijikata (AUS)/Naoki Tajima (JPN) vs. Emiliano Maggioli (ITA)/Mark Mandlik (USA) 6-3, 6-4
Rune/Cronje vs. Tao Mu (CHN)/Brandon Perez (VEN) 6-2, 6-3
Kvartfinale:
Rune/Cronje vs. (1) Rinky Hijikata (AUS)/Naoki Tajima (JPN) 6-3, 4-6, [11-13]


Grade 2, Nan Ying Cup International Junior Championships 2018, Taipei (TPE) – Grus

Boys singles hovedturnering

R32:
(446) Yamato Sueoka (JPN) vs. (Q) Jie-Ming Pai (TPE) 6-3, 6-2
[6] (167) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (396) Karol Paluch (POL) 1-6, 4-6

Boys Doubles

1/8-finale:
Eric Vanshelboim (UKR)/Karol Paluch (POL) vs. (4) Rishabh Sharda/Abhimanyu Vannemreddy (IND) 6-2, 6-7(7), [10-5]

Kvartfinale:
Vanshelboim/Paluch vs. Ki Lung NG (HKG)/Fumiya Yoshino (JPN) – torsdag


Grade 4, SEB Outdoor Open, Värnamo (SWE) – Grus

Boys singles kvalifikation

Q32: (1671) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (1931) Erik Sarlvik (SWE) 6-7(5), 6-3, 6-0
Q16: Oskar Brostrøm Poulsen vs. Stefan Zoric (SWE) 6-2, 6-2
QFi: Oskar Brostrøm Poulsen vs. [3] (1299) Oliver Johansson (SWE) 5-7, 6-4, 3-6

Boys singles hovedturnering

R32:
[6] (287) Sebastian Grundtvig (DEN) vs. (Q) (1433) John Hallquist Lithen (SWE) 6-1, 6-1
(Q) (1299) Oliver Johansson (SWE) vs. (611) Leo Borg (SWE) 6-3, 6-3

1/8-finale:
[1] (93) Erik Grevelius (SWE) vs. (Q) (1727) Olle Wallin (SWE) – tor 0915 C2
Sebastian Grundtvig vs. (737) Isac Stroemberg (SWE) – tor 0915 C1

Boys doubles

1/8-finale: (1) Sebastian Grundtvig (DEN)/Filip Kolasinski (POL) – bye
Kvartfinale: Grundtvig/Kolasinski vs. Theo Gabbanini/Damien Salvestre (FRA)

Girls singles kvalifikation

Q32: Cirkeline Lundberg (DEN) vs. Saga Berggren (SWE) 7-5, 3-6, 6-4
Q16: Cirkeline Lundberg vs. [5] (1802) Klara Nelander (SWE) 4-6, 1-6 (mandag)

Girls singles hovedturnering

R32: (740) Alisha Ali Hussain (DEN) vs. (1355) Frida Furst (SWE) 6-1, 6-4
1/8-finale: Alisha Ali Hussain vs. (585) Sydney Berlin (SWE) – tor ca. 1045

Girls doubles

1/8-finale:
(4) Alisha Ali Hussain (DEN)/Sarina Reinertsen (NOR) vs. Angelina Melki/Leticia Temirhanova (SWE) 4-6, 6-7(8) (onsdag)

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.(2
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

 

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage