I går mandag var TV2 Sport forpligtet til at vise en betydningsløs puljekamp mellem to nationer, hvis rolle er udspillet ved VM i fodbold, da Caroline spillede, men tirsdag viser de tennis på Sports kanalen, fra kl. 12:00 til ud på aftenen.

Kl. 12:00 starter TV2 Sport nok med (6) Julia Goerges (GER) mod Aryna Sabalenka (BLR), alt efter hvornår den kamp er slut, flyttes til at vise 2 dame kampe fra Center Court, men ikke før 13:30cet vises (Q) Kateryna Bondarenko (UKR) mod (3) Petra Kvitova (CZE).
I den næste kamp på Center Court mellem Aleksandra Krunic (SRB) og (13) Johanna Konta (GBR), skal Caroline Wozniacki’s runde 3 modstander findes, da hun onsdag skal spille mod vinderen af denne kamp.

Senere vises nok den 4. seedede Angelique Kerber (GER) mod Dominika Cibulkova (SVK)
På bane 2 spiller (15) Daria Gavrilova (AUS) og Agnieszka Radwanska (POL) men der skal man nok have gang i WTA TV, for at se den og andre kampe på de ydre baner, kampe som kan ses i kamp skemaet nedenfor.

Tennistv viser 4 kampe fra ATP 250 Eastbourne, også Tennistv viser kampe fra ATP 250 turneringen Turkish Airlines Open Antalya.

Begge de nævnte turneringer er sidste afpudsning af græs-formen inden Wimbledon, som starter om en uge, men allerede mandag indledes med kampe i kvalifikationen i herresingle og tirsdag i damesingle.

TV3 Sport viser også tirsdag kampe fra kvalifikationen fra kl. 12.


WTA International & ATP 250, Nature Valley International – Eastbourne, Great Britain – Græs
Tidsforskel: cet -1 time

Spilleprogram tirsdag

Centre Court Starts at 12:00cet

Gilles Simon VS (5) Leonardo Mayer – ATP

NB 1330cet: (Q) Kateryna Bondarenko VS (3) Petra Kvitova – WTA

Aleksandra Krunic VS (13) Johanna Konta – WTA

NB 1700cet: (WC) Cameron Norrie VS (Q) Daniel Brands – ATP

Timea Babos/Johanna Konta – WTA
VS
Lyudmyla Kichenok/Alla Kudryavtseva

Court 1 Starts at 12:00cet

(6) Julia Goerges VS Aryna Sabalenka – WTA

(7) Steve Johnson VS Daniil Medvedev – ATP

Nicolas Jarry VS Mischa Zverev – ATP

(4) Angelique Kerber VS Dominika Cibulkova – WTA

Double kamp – WTA

Court 2 Starts at 12:00cet

Mikhail Kukushkin VS (Q) Alex de Minaur – ATP

(Q) Roberto Quiroz VS Lukas Lacko – ATP

(15) Daria Gavrilova VS Agnieszka Radwanska – WTA

Kristina Mladenovic VS (8) Ashleigh Barty – WTA

Court 3 Starts at 12:00cet

(5) Jelena Ostapenko VS Kaia Kanepi – WTA

Svetlana Kuznetsova VS (9) Elise Mertens – WTA

Alison Van Uytvanck VS (7) Daria Kasatkina – WTA

2 x double – ATP

Court 4 Starts at 12:00cet

(10) Magdalena Rybarikova VS Su-Wei Hsieh – WTA

(14) Barbora Strycova VS Donna Vekic – WTA

(11) Anastasija Sevastova VS (WC) Harriet Dart – WTA

2 x double kamp – ATP

Court 5 Starts at 12:00cet

Danielle Collins VS (16) Carla Suárez Navarro – WTA

Mihaela Buzarnescu VS (12) Kiki Bertens – WTA

3 x double kampe – WTA/ATP

 

TV-dækning WTA: TV2 Sport 1200-2150 ifølge TV Oversigten
WTATV viser alle WTA kampe.

TV-dækning ATP: Tennistv viser ATP single-kampe fra Centre Court og Court 1

 

Deltagere WTA : Wozniacki, Pliskova, Kvitova, Kerber, Ostapenko, Goerges, Kasatkina, Barty, Mertens, Rybarikova, Sevastova, Bertens, Konta, Strycova, Gavrilova, Suarez Navarro, m.fl.

Resultater WTA (udvalgte)
R32
(2) Karolina Pliskova (CZE) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-4, 2-6, 6-3
(1) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Camila Giorgi (ITA) 6-2, 6-3
R64
Dominika Cibulkova (SVK) vs. Ekaterina Makarova (RUS) 7-5, 6-4
Kristina Mladenovic (FRA) vs. (WC) Heather Watson (GBR) 6-7, 7-5, 6-3
(WC) Harriet Dart (GBR) vs. (Q) Kristyna Pliskova (CZE) 7-5, 3-6, 6-3
Agnieszka Radwanska (POL) vs. Timea Babos (HUN) 6-3, 6-1
(WC) Samantha Stosur (AUS) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 5-7, 7-6, 6-3
Kaia Kanepi (EST) vs. (Q) Kurumi Nara (JPN) 6-2, 6-4
Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. Shuai Peng (CHN) 5-7, 6-2, 6-1
Aleksandra Krunic (SRB) vs. (Q) Andrea Sestini Hlavackova (CZE) 7-5, 6-3
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (LL) Sachia Vickery (USA) 4-6, 6-0, 6-1
Su-Wei Hsieh (TPE) vs. (Q) Natalia Vikhlyantseva (RUS) 7-6(4), 6-2
Camila Giorgi (ITA) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 6-2, 6-2
Danielle Collins (USA) vs. (WC) Katie Swan (GBR) 6-3, 3-6, 6-3
(Q) Kateryna Bondarenko (UKR) vs. Alizé Cornet (FRA) 4-6, 6-2, 6-4
Svetlana Kuznetsova (RUS) vs. Marria Sakkari (GRE) 6-3, 3-6, 6-4
Donna Vekic (CRO) vs. (Q) Yulia Putintseva (KAZ) 7-5, 6-3
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Sorana Cirstea (ROU) 2-6, 7-5, 6-4

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-eastbourne-great-britain-710#orderofplay

———————–

TV-dækning ATP: Tennistv (19 kampe fra mandag)
Deltagere ATP: Schwartzman, Edmund, Shapovalov, Cecchinato, Mayer, Ferrer, Johnson, Fucsovics, m.fl.

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/eastbourne/741/daily-schedule


ATP 250, Turkish Airlines Open Antalya (TUR) – Græs
Tidsforskel: cet +1 time

TV-dækning: Tennistv

Deltagere: Mannarino, Dzumhur, Verdasco, Monfils, Joao Sousa, Sugita, Lajovic, m.fl.

Spilleprogram tirsdag

Centre Court Starts at 13:00cet

(4) Andres Molteni/Hans Podlipnik-Castillo
VS
(WC) Tuna Altuna/Konstantin Kravchuk

Followed By / TBF 6/7(4) 7/6(5) 0/0
(Q) Mikhail Youzhny VS (5) Robin Haase

(WC) Cem Ilkel VS Marius Copil

NB 1630cet: Jiri Vesely VS (3) Fernando Verdasco

Alaaddin Karagoz Court Starts at 13:00cet

(WC) Koray Kirci/Ergi Kirkin VS Guillermo Garcia-Lopez/Joao Sousa

Paolo Lorenzi VS Mirza Basic

(8) Dusan Lajovic VS Nikoloz Basilashvili

Gulberk Gultekin Salman Starts at 13:00cet

Federico Delbonis/Miguel Angel Reyes-Varela
VS
(2) Max Mirnyi/Philipp Oswald

Antonio Sancic/Andrei Vasilevski
VS
Radu Albot/Guido Pella

TV-dækning: Tennistv viser kampene på Centre Court

Resultater (udvalgte)

R32
(6) Joao Sousa (POR) vs. Florian Mayer (GER) 6-2, 6-2
Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 6-2, 6-3

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/antalya/7650/daily-schedule


Grand Slam, Wimbledon, London (GBR) – Græs
Tidsforskel: cet -1 time

Uge 26 – Kvalifikation (start 25. juni)

TV-dækning: TV3 Sport – Viaplay

Spilleprogram mandag (udvalgte) – start 1200cet

Stefano Napolitano (ITA) vs. (4) Elias Ymer (SWE) 6-4, 7-6(7)
Antoine Hoang (FRA) vs. (31) Casper Ruud (NOR) 6-4, 7-5

TV-dækning: TV3 Sport 1200-2000.

Den komplette schedule findes på http://www.wimbledon.com/en_GB/scores/schedule/index.html

————–

Uge 27-28 – Hovedturnering (start 2. juli)

Lodtrækning 29. juni
TV-dækning: TV3 Sport og TV3 Max – Viaplay alle baner

————–

Uge 28 – Hovedturnering Juniorer (start 7. juli)

TV-dækning: Viaplay alle baner


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger


ATP Challengers (uge 26)

Milan (ITA)

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 26)

$25.000, Tulsa Pro Championships (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer

Singles hovedturnering

R32: (729) Mikael Torpegaard (DEN) vs. [3] (398) Karue Sell (BRA) – tir NB 2030cet

Doubles

1/8-finale: Mikael Torpegaard (DEN)/Jeffrey John Wolf (USA) vs. Martin Redlicki/Michael Redlicki (USA) – onsdag?


$15,000, Kamen Open (GER) – Grus

Singles kvalifikation

Q64: August Holmgren (DEN) vs. Benjamin Fitzon (GER) 6-4, 6-1
Q32: August Holmgren vs. [3] (958) Gabriel Donev (BUL) – man ca. 1300


$15.000, ARLON OPEN by Real (BEL) – Grus

Singles kvalifikation

Q64: Thomas Schwencke Lindqvist (DEN) vs. Miguel Fernando Pereira (CHI) 2-6, 0-6 (lørdag)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 26)


$25.000, Båstad Ladies (SWE) – Grus

Singles kvalifikation

Q32
[2] (595) Karen Barritza (DEN) vs. (1213) Maria Petrovic (SWE) 6-1, 6-0
[11] (797) Malene Helgo (NOR) vs. Astrid Wanja Brune Olsen (NOR) 6-4, 6-0
Sofia Nami Samavati (DEN) vs. [16] (996) Katerina Filip (SWE) 6-2, 6-4
[6] (717) Emily Arbuthnott (GBR) vs. Ida Ferding (SWE) 6-1, 6-2
[7] (732) Emilie Francati (DEN) vs. (WC) Vanessa Ersoz (SWE) 6-1, 6-0

QFi
[2] (595) Karen Barritza (DEN) vs. [10] (749) Katharina Hering (GER) 6-2, 7-6(5)
[11] (797) Malene Helgo (NOR) vs. Rebecca Ehn (SWE) 6-0, 6-2
Sofia Nami Samavati (DEN) vs. [5] (666) Dasha Ivanova (USA) 0-6, 0-6
[6] (717) Emily Arbuthnott (GBR) vs. Alexandra Viktorovitch (SWE) 6-1, 6-2
[7] (732) Emilie Francati (DEN) vs. [12] (865) Zoe Kruger (RSA) 6-0, 6-3

Singles hovedturnering

R32
[1] (224) Ulrikke Eikeri (NOR) vs. (WC) Susanne Celik (SWE)
(Q) (717) Emily Arbuthnott (GBR) vs. (Q) (733) Maria Gutierrez Carrasco (ESP)
(Q) (797) Malene Helgo (NOR) vs. [6] (360) Despina Papamichail (GRE)
(Q) (732) Emilie Francati (DEN) vs. (WC) (558) Mirjam Bjorklund (SWE)
(Q) (595) Karen Barritza (DEN) vs. vs. [2] (252) Allie Kiick (USA)

Doubles

1/8-finale
Emilie Francati (DEN)/Emily Arbuthnott (GBR) vs. Anna Bondar (HUN)/Sandra Samir (EGY)
Karen Barritza (DEN)/Mirjam Bjorklund (SWE) vs. Molly Helgesson/Sandra Ortevall (SWE)


$15.000, Guimarães Ladies Open (POR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

Singles kvalifikation

Q64: [9] (1178) Olga Helmi (DEN) – bye
Q32: Olga Helmi vs. Almudena Sanz-Llaneza Fernandez (ESP) -7-6(3), 6-1
QFi: Olga Helmi vs. Katriin Saar (EST) 6-1, 6-7(3), 1-6 (mandag)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 26)

Grade 5, ITF Aarhus 2018 (DEN) – Grus

Boys singles kvalifikation

Q64:
Emil Chr. E. Mikkelsen (DEN) – bye
Jonas Hembo Mathiasen (DEN) – bye
Oliver Michalik Lind Frederiksen (DEN) vs. Keanu Elias Immler (AUT) 6-3, 2-6, 2-6
(WC) Mikkel Ballisager (DEN) – bye

Q32:
Emil Chr. E. Mikkelsen (DEN) vs. [1] (1630) Emil Westling (SWE) 3-6, 3-6
Jonas Hembo Mathiasen (DEN) vs. Alessandro Pecci (ITA) 3-6, 2-6

Boys singles hovedturnering

R64
(WC) Mads Tagesen (DEN) vs. [1] (410) Herman Hoeyeraal (NOR) 2-6, 4-6
William Gormsen (DEN) vs. (1714) Keiju Miyake (JPN) 6-0, 6-2
Philip Qvist Hyldedal (DEN) vs. Serban Bonchis (ROU) 4-6, 3-6
[5] (578) Leo Borg (SWE) vs. (1098) Patryk Kosinski (POL) 6-4, 6-2
Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. (Q) (1786) Linus Carlsson Halldin (SWE) 0-6, 4-6
(WC) (2108) Gustav Theilgaard (DEN) vs (LL) Alessandro Pecci (ITA) 3-6, 2-6
(WC) Christopher Luthra (DEN) vs. (1983) Markus Sorensen (NOR) 0-6, 0-6
(WC) Emil Okkels Jensen (DEN) vs. (1383) Olle Wallin (SWE) 3-6, 7-5, 6-0
(WC) Tobias Bo Kudsk (DEN) vs. (1348) Francisco Llanes (URU) 3-6, 4-6
Christian Andersen (DEN) vs. ([3] (423) Mans Dahlberg (SWE) 3-6, 2-6
(1786) Noah Svenningsen Holmvang (DEN) vs. [6] (Olof Wiklund (SWE) 3-6, 6-1, 7-6(8)
Niels Heise Korsgaard (DEN) vs. (1272) Carlos Vidal (ESP) 6-0, 6-1
Marcus Gram Petersen (DEN) vs. (Q) Keanu Elias Immler (AUT) 1-6, 1-6

R32
William Gormsen (DEN) vs. [14] (880) Pablo Llamas Ruuz (ESP) 4-6, 4-6
[5] (578) Leo Borg (SWE) vs. (1885) Serban Bonchis (ROU) 4-6, 6-2, 6-2
(WC) Emil Okkels Jensen (DEN) vs. (1397) Pedro Boscardin Dias (BRA)
(1786) Noah Svenningsen Holmvang (DEN) vs. (1056) Przemyslaw Zalubski (POL)
Niels Heise Korsgaard (DEN) vs. [11] (807) Jesse Den Hartog (NED)

1/8-finale
[5] (578) Leo Borg (SWE) vs.[10] (578) Leo Borg (SWE)

Boys doubles

R32
Tobias Bo Kudsk/Mads Tagesen (DEN) vs. Filip Aksel Hovland (NOR)/Adam Jurajda (CZE)
Emil Chr. E. Mikkelsen (DEN)/Alexander Tsimiklis (AUS) vs. Emil Wetsling/Olof Wiklund (SWE) – walkover
Philip Qvist Hyldedal/Emil Okkels Jensen (DEN) vs. Thomas George Brun (SUI)/Keanu Elias Immler (AUT)
Marcus Gram Petersen/Gustav Theilgaard (DEN) vs. Markus Sorensen/Ole Tinius Stave Lepsoe (NOR)
Niels Heise Korsgaard/Noah Svenningsen Holmvang (DEN) vs. Erik Eliasson/Olle Wallin (SWE)

Girls singles kvalifikation

Q32:
Sille Larsen (DEN) – bye
Victoria Wiche (DEN) – bye
Cecilie Wiche (DEN) – bye
Emma Kamper Malmkjær (DEN) vs. Carolina Piferi (ITA) 1-6, 3-6
Emma Floee Seemann (DEN) vs. Hosianna Sereke (SWE) 4-6, 6-4, 6-2

QFi:
Sille Larsen vs. [1] (1299) Tara Gancev (SRB) 4-6, 2-6
Victoria Wiche (DEN) vs. Susanna Ranucci (ITA) 3-6, 1-6
Cecilie Wiche (DEN) vs. (WC) Maria Pages Mere (ESP) 0-6, 0-6
Emma Floee Seemann vs. (WC) Cristina Mayorova Bakhtina (ESP) 0-6, 0-6

Girls singles hovedturnering

R64
Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. [1] (286) Selin Lidya Sepken (TUR) 0-6, 1-6
Camilla Flintholm Jensen (DEN) vs. (1293) Milan Krish (AUS) 7-5, 6-4
(WC) Camilla Sojberg (DEN) vs. (1518) Emilia Valentinsson (SWE) 1-6, 3-6
(2416) Martha Elisa Stemann (DEN) vs. (Q) Maria Pages Mere (ESP) 2-6, 2-6
Anna Tang (DEN) vs. (Q) Carolina Piferi (ITA) 0-6, 3-6
(1322) Karoline Laursen (DEN) vs. [14] (866) Daniela Glanzer (AUT) 5-7, 2-6
[11] (665) Olivai Gram (DEN) vs. (Q) Cristina Mayorova Bakhtina (ESP) 1-6, 1-6
Amanda Rommetveit Rohde (DEN) vs. (2416) Jenny Stray Spetalen (NOR) 7-5, 6-1
(1466) Nikoline Gullacksen (DEN) vs. [5] (431) Beyda Baykal (TUR) 3-6, 0-6
(WC) Isabella Grann Frankild (DEN) vs. (2191) Hikari Osaki (JPN) 3-6, 2-6
(LL) Victoria Wiche (DEN) vs. (1112) Juliette Daries (FRA) 0-6, 0-6
(WC) Victoria Ilena Andersen (DEN) vs. 4] (429) Klara Milicevic (SWE) 2-6, 4-6
(WC) Cirkeline Lundberg (DEN) vs. [6] (510) Saara Orav (EST) 1-6, 1-6
(LL) Sille Larsen (DEN) vs. (WC) Hayla Rafei (AUS)
[12] (704) Alisha Ali Hussain (DEN) vs. (1703) Sanne Schalekamp (NED) 6-4, 6-1
Olivia Thiemke (DEN) vs. (1133) Hedda Gurholt (NOR) 0-6, 1-6
Nina Vicic (DEN) vs. (WC) Amelia Kopel (POL) 0-6, 6-7(1)

R32
[1] (286) Selin Lidya Sepken (TUR) vs. (1570) Anna Sofia Haseth (NOR) 6-3, 6-1
Camilla Flintholm Jensen (DEN) vs. (1333) Bente Spee (NED) 0-6, 0-6
Amanda Rommetveit Rohde (DEN) vs. [7] (521) Guillermina Grant (URU)

Girls doubles

R32
Cecilie Wiche/Victoria Wiche (DEN) vs. Isabella Grann Frankild (DEN)/Hayla Rafei (AUS)
Victoria Ilena Andersen/Sille Larsen (DEN) vs. Emma Cecilie Sorensen/Jenny Stray Spetalen (NOR)
Martha Elisa Stemann (DEN)/Alexia Tashbaeva (BEL) vs. Hikari Osaki (JPN)/Sophia Weiland (LUX)
(3) Alisha Ali Hussain (DEN)/Klara Milicevic (SWE) – bye
Cirkeline Lundberg/Nina Vicic (DEN) vs. Agnese Ceccarelli/Carolina Piferi (ITA)

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage