beckEurosport 2 har igen reserveret nattens sendeflade til de danske deltagere ved Australian Open, hvor Holger Vitus Nødskov Rune starter kl. 01 dansk tid på Court 8 efterfulgt af Clara Tauson på samme bane. Senere vises Holgers double i 2. runde

Selvom både Caroline Wozniacki og Frederik Løchte Nielsen blev sendt ud af Australian Open i 3. runde, er Danmark stadig fornemt repræsenteret i juniorernes udgave af Grand Slam turneringen.

Nedenstående tweet fra Kenneth Carlsen, der selv som aktiv har deltaget flere gange i turneringen, bl.a. i 1993 hvor han sendte det lokale håb Todd Woodbridge ud i 3. runde, viser at humøret er i top hos Team Holger efter sejren i 1. runde over Dominic Stephan Stricker (SUI).

Eurosport 2 reserverer ligesom natten til søndag sendefladen til kampe med de to danske super-talenter, som i flere år har skabt forventninger om, at danske spillere også vil præge tennistoppen, når Caroline Wozniacki har lagt ketsjeren på hylden.

Holger møder kl. 01 dansk tid 2. seedede kineser Bu Yunchaokete, som næppe vil skræmme Holger blot ved at sige første del af navnet højt, men hans rangering som no. 5 på junior-ranglisten kan uden tvivl skræmme de fleste, og logisk set vil det være en kæmpe sensation, hvis den 15-årige dansker kan vinde over kineseren, som blev 17 år i lørdags.

Holger er dog i besiddelse af så stor selvtillid, at han uden tvivl tror på sejr, ikke mindst efter indsatsen i 1. runde, hvor han imponerede mange, både på grund af det høje niveau, som han præsterede, og den modenhed han udstrålede, selvom det var hans første kamp nogensinde i Grand Slam sammenhæng.

Hvis det lykkes Holger at vinde, er det ikke urealistisk, at han kan nå langt i turneringen, men man skal som bekendt ikke sælge krokodille-skindet på forhånd, selvom billedet herover måske tyder på, at Holger har sådanne overvejelser.

Når Holgers kamp er færdigspillet overtager Clara Tauson scenen, hvilket hun også gjorde i sidste uges Grade 1 turnering i Traralgon, hvor Kenneth Carlsen også var leveringsdygtig med et tweet, hvor hatten passer, efter at hun havde vundet titlen ved turneringen.

Clara kan som 1. seedet ikke sige sig fri fra at være favorit til også at vinde titlen ved Australian Open, hvilket ikke kan undgå at lægge et voldsom forventningspres på en så ung spiller, og det bar hendes første kamp mod den et år yngre upåagtede australske wildcard-spiller Anastasia Berezov i høj grad præg af, hvilket farmand – og coach – Søren Tauson fik at mærke, da han fik skæld ud for at komme med “gode råd”.

Clara fik dog vendt frustrationerne til noget konstruktivt tennis, som alligevel sikrede hende sejren 1-6, 6-3, 6-1, så harmonien er tilbage på samme niveau som herunder, da Clara sidste år – trods kun 15 år – blev U18 Europamester.

Clara Tauson
Foto: Torsten Zimmermann/Tennis Europe

Clara møder i 2. runde igen en et år yngre modstander, ranglistens no. 78, Sijia Wei (CHN), der i 1. runde vandt 6-3, 7-6 over 16-årige no. 43 Viktoriya Kanapatskaya.

Efter disse to kampe, viser Eurosport 2 kampe fra det øvrige program, indtil Holger igen skal på banen, når han sammen med Valentin Royer (FRA) møder det australske par Tristan Schoolkate og Dane Sweeny i den 4. kamp på Court 7.
Schoolkate tabte som nævnt i 1. runde i 3 sæt til Holgers modstander i single.

Hverken Eric Vanshelboim eller Christian Lerby er videre i turneringen, efter at de begge tabte i double mandag.

Kvitova kan overtage 1. pladsen på liveranking

Simona Halep mister efter nederlaget til Serena Williams i 1/8-finalen hovedparten af de 1300 point, som hun optjente i finalen mod Caroline Wozniacki sidste år, og derfor er spillet om ranglistens 1. plads helt åbent, efter at Halep har siddet tungt på pladsen, siden Caroline måtte afgive den, efter at have været no. 1 fra uge 5-8 i 2018.

Petra Kvitova (CZE) kan overtage 1. pladsen på liverankingen, hvis hun vinder over Ashleigh Barty (AUS), hvilket kan følges på Eurosport 1 kl. 09.
Halep kan dog i teorien bevare 1. pladsen, hvis Kvitova taber, og Naomi Osaka onsdag taber til Svitolina, som med en plads i finalen kan blive no. 1.
Karolina Pliskova er ligeledes med i spillet om 1. pladsen, hvis hun slipper forbi Serena Williams på onsdag.

I den sidste kamp på Eurosport 1 kan man følge 2. seedede Rafael Nadal (ESP), når han møder 21-årige Frances Tiafoe (USA) i et af de interessante opgør mellem de etablerede stjerner og de unge håb, hvor Stefanos Tsitsipas (GRE) viste vejen, da han sendte selve Kongen, Roger Federer ud.

Elmer, Sebastian og Carl Emil i Grade 1 i Columbia

Som sædvanlig opdateres resultater fra diverse internationale turneringer med dansk deltagelse her i “Dagens kampe”, og i denne uge deltager 3 danske juniorer i en Grade 1 turnering i Sydamerika.

I sidste uge deltog både Sebastian Grundtvig og Carl Emil Overbeck i Costa Rica, hvor Carl Emil tabte i 1. runde og Sebastian nåede 2. runde.

Begge er også i denne uge direkte i hovedturneringen i Columbia, hvor Dave Bandelin fra EuroElite ved hjælp af gode forbindelser, har sørger for wildcard til Sebastian.
Desuden deltager 15-årige Elmer Møller, der ligesom Sebastian og Carl Emil også deltager i yderligere to Grade 1 turneringer de næste uger i Sydamerika.

Elmer er no. 100 på juniorranglisten, og derfor er han seedet 6.
Både Sebastian og Carl Emil har muligheden for at nå top 100, hvilket dog kræver, at de når langt i nogle af disse turneringer.


Sammenfatning TV-kampe/streaming tirsdag 22. januar

Grand Slam, Australian Open – Eurosport 1 og 2

E1:

01:00 CET
KREJCIKOVA, Barbora (CZE) / SINIAKOVA, Katerina (CZE) [1] vs STOSUR, Samantha (AUS) /ZHANG, Shuai (CHN)
Not Before 02:30 cet
M1 RLA BAUTISTA AGUT, Roberto (ESP) [22] vs TSITSIPAS, Stefanos (GRE) [14]
Not Before 4:30 cet
M2 RLA PAVLYUCHENKOVA, Anastasia (RUS) vs COLLINS, Danielle (USA)

REPLAY FROM 07:00 TO 08:30 cet

Night Session
08:30 GSM
09:00 cet
M3 RLA KVITOVA, Petra (CZE) [8] vs BARTY, Ashleigh (AUS) [15]
GSM Extra
M4 RLA TIAFOE, Frances (USA) vs NADAL, Rafael (ESP) [2]
GSM

E2 DK – lokalt vindue fra 01.00-ca.07.00

01:00 CET
M1 C8 Holger Rune vs. B. Yunchaokete
M2 C8 Clara Tauson vs. S. Wei

M3 En af de igangværende kampe indtil Holgers double starter

Ca. 05:00 CET

M4 C7 V. Royer og H. Rune vs. T. Schoolkate og D. Sweeny


Andre kampe på Eurosport Player
(30) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [2] (5) Bu Yunchaokete (CHN) – C7
[1] (4) Clara Tauson (DEN) vs.(78) Sijia Wei (CHN) – næste C7
(6) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)/Valentin Royer (FRA) vs. Tristan Schoolkate/Dane Sweeny (AUS) – 4. match C7


Grand Slam, Australian Open, Melbourne (AUS) – Hard court
Tidsforskel: cet +10 timer

Spilleprogram tirsdag

Rod Laver Arena – start 0100cet
W. Ferreira/G. Ivanisevic vs. M. Bahrami/M. Philippoussis – Legends
NB 0230: R. Bautista Agut (22) vs. S. Tsitsipas (14) – M
NB 0430: A. Pavlyuchenkova vs. D. Collins – W
NB 0900: P. Kvitova (8) vs. A. Barty (15) – W
F. Tiafoe vs. R. Nadal (2) – M

Udvalgte kampe – start 0100cet
(30) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [2] (5) Bu Yunchaokete (CHN) – C7
[1] (4) Clara Tauson (DEN) vs.(78) Sijia Wei (CHN) – næste C7
(6) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)/Valentin Royer (FRA) vs. Tristan Schoolkate/Dane Sweeny (AUS) – 4. match C7

Spilleprogram onsdag

Rod Laver Arena – start 0100cet
N. Osaka (4) vs. E. Svitolina (6) – W
NB 0300: S. Williams (16) vs. Ka. Pliskova (7) – W
M. Raonic (16) vs. L. Pouille (28) – M
NB 0900: N. Djokovic (1) vs. K. Nishikori (8) – M
S. Stosur/S. Zhang vs. B. Strycova/M. Vondrousa – M

Court 19 – start 0100cet
[2] (5) Bu Yunchaokete (CHN) vs. (WC) (76) Tristan Schoolkate (AUS) – B
[9](22) Kamilla Bartone (LAT) vs. (44) Priska Madelyn Nugroho (INA) – G
[1] (4) Clara Tauson (DEN) vs. (56) Valentina Ryser (SUI) – G

Den komplette schedule findes på https://ausopen.com/schedule#!7991

Resultater Women (udvalgte)

Kvartfinale
(8) Petra Kvitova (CZE) vs. (15) Ashleigh Barty (AUS) 6-1, 6-4
Danielle Collins (USA) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 2-6, 7-5, 6-1

1/8-finale
(16) Serena Williams (USA) vs. (1) Simona Halep (ROU) 6-1, 4-6, 6-4
(7) Karolina Pliskova (CZE) vs. (18) Garbine Muguruza (ESP) 6-3, 6-1
(4) Naomi Osaka (JPN) vs. (13) Anastasija Sevastova (LAT) 4-6, 6-3, 6-4
(6) Elina Svitolina (UKR) vs. (17) Madison Keys (USA) 6-2, 1-6, 6-1
.
(8) Petra Kvitova (CZE) vs. Amanda Anisimova (USA)
(15) Ashleigh Barty (AUS) vs. (30) Maria Sharapova (RUS) 4-6, 6-1, 6-4
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. (5) Sloane Stephens (USA) 6-7(3), 6-3, 6-3
Danielle Collins (USA) vs. (2) Angelique Kerber (GER) 6-0, 6-2

R32
(1) Simona Halep (ROU) vs. Venus Williams (USA) 6-2, 6-3
(16) Serena Williams (USA) vs. Dayana Yastremska (UKR) 6-2, 6-1
(18) Muguruza (ESP) vs. Timea Bacsinszky (SUI) 7-6(5), 6-2
(7) Karolina Pliskova (CZE) vs. (27) Camila Giorgi (ITA) 6-4, 3-6, 6-2

(4) Naomi Osaka (JPN) vs. (28) Su-Wei Hsieh (TPE) 5-7, 6-4, 6-1
(13) Anastasija Sevastova (LAT) vs. (21) Qiang Wang (CHN) 6-3, 6-3
(17) Madison Keys (USA) vs. (12) Elise Mertens (BEL) 6-3, 6-2
(6) Elina Svitolina (UKR) vs. Shuai Zhang (CHN) 4-6, 6-4, 7-5
==
(8) Petra Kvitova (CZE) vs. Belinda Bencic (SUI) 6-1, 6-4
Amanda Nisimova (USA) vs. (11) Aryna Sabalenka (BLR) 6-3 6-2
(15) Ashleigh Barty (AUS) s. Maria Sakkari (GRE) 7-5, 6-1
(30) Maria Sharapova (RUS) vs. (3) Caroline Wozniacki (DEN) 6-4, 4-6, 6-3

(5) Sloane Stephens (USA) vs. (31) Petra Martic (CRO) 7-6(6), 7-6(5)
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR) 6-0, 6-3
Danielle Collins (USA) vs. (19) Caroline Garcia (FRA) 6-3, 6-2
(2) Angelique Kerber (GER) vs. Kimberly Birrell (AUS) 6-1, 6-0

R64 (øverst)
(1) Simona Halep (ROU) vs. Sofia Kenin (USA) 6-3, 6-7(5), 6-4
Venus Williams (USA) vs. Alizé Cornet (FRA) 6-3, 3-6, 6-1
Dayana Yastremska (UKR) vs. (23) Carla Suarez Navarro (ESP) 6-3, 3-6, 6-1
(16) Serena Williams (USA) vs. Eugenie Bouchard (CAN) 6-2, 6-2

(1) Garbine Muguruza (ESP) vs. Johanna Konta (GBR) 4-6, 7-6(3), 7-5
(27) Camila Giorgi (ITA) vs. (Q) Iga Swiatek POL) 6-2, 6-0
(7) Karolina Pliskova (CZE) s. Madison Brengle (USA) 4-6, 6-1, 6-0

(4) Naomi Osaka (JPN) vs. Tamara Zidansek (SLO) 6-2, 6-4
(13) A. Sevastova (LAT) vs. (Q) Bianca Andreescu (CAN) 6-3, 3-6, 6-2

(12) Elise Mertens (BEL) vs. Margarita Gasparyan (RUS) 6-1, 7-5
(6) Elina Svitolina (UKR) vs. Viktoria Kuzmova (SVK) 6-4, 6-1
(nederst)
(8) Petra Kvitova (CZE) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 6-1, 6-3
(11) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Katie Boulter (GBR) 6-3, 6-4

(15) Ashleigh Barty (AUS) vs. Yafan Wang (CHN) 6-2, 6-3
Maria Sakkari (GRE) vs. (Q) Astra Sharma (AUS) 6-1, 6-4
(30) Maria Sharapova (RUS) vs. Rebecca Peterson (SWE) 6-2, 6-1
(3) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Johanna Larsson (SWE) 6-1, 6-3

(5) Sloane Stephens (USA) vs. Timea Babos (HUN) 6-3, 6-1
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. (9) Kiki Bertens (NED) 3-6, 6-3, 6-3

(19) Caroline Garcia (FRA) vs. Zoe Hives (AUS) 6-3, 6-3
(2) Angelique Kerber (GER) vs. (Q) Beatriz Haddad Maia (BRA) 6-2, 6-3

R128 (øverst)
(1) Simona Halep (ROU) vs. Kaia Kanepi (EST) 6-7(2), 6-4, 6-2
Sofia Kenin (USA) vs. (Q) Veronika Kudermetova (RUS) 6-3, 3-6, 7-5
Venus Williams (USA) vs. (25) Mihaela Buzaqrnescu (ROU) 6-7(3), 7-6(3), 6-2
Carla Suarez Navarro (ESP) vs. Clara Burel (FRA) 7-5, 6-2
Eugenie Bouchard (CAN) vs. Shuai Peng (CHN) 6-2, 6-1

Timea Bacsinszky (SUI) vs. (10) Daria Kasatkina (RUS) 6-3, 6-0
Johanna Konta (GBR) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) 7-6(4), 2-6, 7-6(7)
(18) Garbine Muguruza (ESP) vs. Saisai Zheng (CHN) 6-2, 6-3
(7) Karolina Pliskova (CZE) vs. (Q) Karolina Muchova (CZE) 6-3, 6-2

(4) Naomi Osaka (JPN) vs. Magda Linette (POL) 6-4, 6-2
Laura Siegemund (GER) vs. Victoria Azarenka (BLR) 6-7(5), 6-4, 6-2
(Q) Bianca Andreescu (CAN) vs. Whitney Osuigwe (USA) 7-6(1), 6-7(0), 6-3
(13) Anastasija Sevastova (LAT) vs Mona Barthel (GER) 6-3, 6-1

(12) Elise Mertens (BEL) vs. Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 6-2, 7-5
(17) Madison Keys (USA) vs. Destanee Aiava (AUS) 6-2, 6-3
Shuai Zhang (CHN) vs. (26) Dominika Cibulkova (SVK) 6-2, 4-6, 6-2
(6) Elina Svitolina (UKR) vs. (Q) Viktorikja Golubic (SUI) 6-1, 6-2
(nederst)
(8) Petra Kvitova (CZE) vs. Magdalena Rybarikova (SVK)
Belinda Bencic (SUI) vs. Katerina siniakova (CZE) 6-4, 2-6, 6-3
Yulia Putintseva (KAZ) vs. (32) Barbora Strycova (CZE)
Maria Sakkari (GRE) vs. (22) Jelena Ostapenko (LAT)

(30) Maria Sharapova (RUS) vs. (Q) Harriet Dart (GBR) 6-0, 6-0
Rebecca Peterson (SWE) vs. Sorana Cirstea (ROU) 6-4, 6-1
Johanna Larsson (SWE) vs. Vera Lapko (BLR) 7-6(5), 3-0 Ret’d
(3) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 6-3, 6-4

(3) Sloane Stephens (USA) vs. Taylor Townsend (USA) 6-4, 6-2
(9) Kiki Bertens (NED) vs. Alison Riske (USA) 6-3, 6-3

Danielle Collins (USA) vs. (14) Julia Goerges (GER) 2-6, 7-6(5), 6-4
(29) Donna Vekic (CRO) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 6-2, 6-4
(2) Angelique Kerber (GER) vs. Polona Hercog (SLO) 6-2, 6-3

Resultater Men (udvalgte)

Kvartfinale
(14) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (22) Roberto Bautista Agut (ESP) 7-5, 4-6, 6-4, 7-6(2)
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. Frances Tiafoe (USA) 6-3, 6-4, 6-2

1/8-finale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (15) Daniil Medvedev (RUS) 6-4, 6-7(5), 6-2, 6-3
(8) Kei Nishikori (JPN) vs. 6-7(8), 4-6, 7-6(4), 6-4, 7-6(8)
(16) Milos Raonic (CAN) vs. (4) Alexander Zverev (GER) 6-1, 6-1, 7-6(5)
(28) Lucas Pouille (FRA) vs. (11) Borna Coric (CRO) 6-7(4), 6-4, 7-5, 7-6(2)

(22) Roberto Bautista Agut ESP) vs. (6) Marin Cilic (CRO) 6-7(6), 6-3, 6-2, 4-6, 6-4
(14) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (3) Roger Federer (SUI) 6-7(11), 7-6(3), 7-5, 7-6(5)
Frances Tiafoe (USA) vs. (20) Grigor Dimitrov (BUL) 7-5, 7-6(6), 6-7(1), 7-5
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. Tomas Berdych (CZE) 6-0, 6-1, 7-6(4)

R32
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (25) Denis Shapovalov (CAN) 6-3, 6-4, 4-6, 6-0
(15) Daniil Medvedev (RUS) vs. (21) David Goffin (BEL) 6-2, 7-6(3), 6-3
(23) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (12) Fabio Fognini (ITA) 6-2, 6-4, 2-6, 6-4
(8) Kei Nishikori (JPN) vs. Joao Sousa (POR) 7-6(6), 6-1, 6-2

(4) Alexander Zverev (GER) vs. Alex Bolt (AUS) 6-3, 6-3, 6-2
(16) Milos Raonic (CAN) vs. Pierre-Hugues Herbert (FRA) 6-4, 6-4, 7-6(6)
(11) Borna Coric (CRO) vs. Filip Krajinovic (SRB) 2-6, 6-3, 6-4, 6-3
(28) Lucas Pouille (FRA) vs. Alexei Popyrin (AUS) 7-6(3), 6-3, 6-7(10), 4-6, 6-3
==
(6) Marin Cilic (CRO) vs. (26) Fernando Verdasco (ESP) 4-6, 3-6, 6-1, 7-6(8), 6-3
(22) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (10) Karen Khachanov (RUS) 6-4, 7-5, 6-4
(14) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (19) Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-3, 3-6, 7-6(7), 6-4
(3) Roger Federer (SUI) vs. Taylor Harry Fritz (USA) 6-2, 7-5, 6-2

Frances Tiafoe (USA) vs. Andreas Seppi (ITA) 6-7(3), 6-3, 4-6, 6-4, 6-3
(30) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Thomas Fabbiano (ITA) 7-6(5), 6-4, 6-4
Tomas Berdych (CZE) vs. (32) Diego Schwartzman (ARG) 5-7, 6-3, 7-5, 6-4
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. Alex de Minaur (AUS) 6-1, 6-2, 6-4

R64 (øverst)
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Jo-Wilfried Tsonga (FRA) 6-3, 7-5, 6-4
(15) Daniil Medvedev (RUS) vs. Ryan Harrison (USA) 6-3, 6-3, 6-3

(12) Fabio Fognini (ITA) vs. Leonardo Mayer (ARG) 7-6(3), 6-3, 7-6(5)
(8) Kei Nishikori (JPN) vs. Ivo Karlovic (CRO) 6-3, 7-6(6), 5-7, 5-7, 7-6(7)

(4) Alexander Zverev (GER) vs. Jeremy Chardy (FrA) 7-6(5), 6-4, 5-7, 6-7(6), 6-1
Alex Bolt (AUS) vs. (29) Gilles Simon (FRA) 2-6, 6-4, 4-6, 7-6(8), 6-4
Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. (24) Hyeon Chung (KOR) 6-2, 1-6, 6-2, 6-4
(16) Milos Raonic (CAN) vs. Stan Wawrinka (SUI) 6-7(4), 7-6(6), 7-6(11), 7-6(5)

(11) Borna Coric (CRO) vs. Marton Fucsovics (HUN) 6-4, 6-3, 6-4
Filip Krajinovic (SRB) vs. Evgeny Donskoy (RUS) 6-4, 7-6(8), 7-6(2)
(28) Lucas Pouille (FRA) vs. Maximilian Marterer (GEr) 7-6(8), 7-6(8), 5-7, 6-4
Alexei Popyrin (AUS) vs. (7) Dominic Thiem (AUT) 7-5, 6-4, 2-0 Ret’d
(nederst)
(6) Marin Cilic (CRO) vs. Mackenzie McDonald (USA) 7-5, 6-7(9), 6-4, 6-4
(10) Karen Khachanov (RUS) vs. Yoshihito Nishioka (JPN) 6-3 6-3, 6-3

(14) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (Q) Viktor Troicki (SRB) 6-3, 2-6, 6-2, 7-5
(3) Roger Federer (SUI) vs. (Q) Daniel Evans (GBR) 7-6(5), 7-6(3), 6-3

Frances Tiafoe (USA) vs. (5) Kevin Anderson (RSA) 4-6, 6-4, 6-4, 7-5
(20) Grigor Dimitrov (BLR) vs. Pablo Cuevas (URU) 6-3, 6-7(5), 6-3, 7-5

Thomas Berdych (CZE) vs. Robin Haase (NED) 6-1, 6-3, 6-3
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. Matthew Ebden (AUS) 6-3, 6-2, 6-2

R128 (øverst)
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (Q) Mitchell Krueger (USA) 6-3, 6-2, 6-2
(25) Denis Shapovalov (CAN) vs. Pablo Andujar (ESP) 6-2, 6-3, 7-6(3)
(15) Daniil Medvedev (RUS) vs. (Q) Lloyd George Harris (RSA) 6-1, 6-2, 6-1

(12) Fabio Fognini (ITA) vs. Jaume Munar (ESP) 7-6(3), 7-6(7), 3-1 Ret’d
(8) Kei Nishikori (JPN) vs. (Q) Kamil Majchrzak (POL) 3-6, 6-7(6), 6-0, 6-2, 3-0 Ret’d

(4) Alexander Zverev (GER) vs. Aljaz Bedene (GBR) 6-4, 6-1, 6-4
Jeremy Chardy (FRA) vs. Ugo Humbert (FRA) 3-6, 7-6(6), 6-4, 6-7(4), 7-6(6)
Stan Wawrinka (SUI) vs. Ernest Gulbis (LAT), 3-6, 3-1 Ret’d
(16) Milos Raonic (CAN) vs. Nick Kyrgios (AUS) 6-4, 7-6(5), 6-4

(11) Borna Coric (CRO) vs. Steve Darcis (BEL) 6-1, 6-4, 6-4
(7) Dominic Thiem (AUT) vs. Benoit Paire (FRA) 6-4, 6-3, 5-7, 1-6, 6-3
(nederst)
(6) Marin Cilic (CRO) vs. Bernard Tomic (AUS) 6-2, 6-4, 7-6(3)
(22) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Andy Murray (GBR) 6-4, 6-4, 6-7(5), 6-7(4), 6-2
(10) Karen Khachanov (RUS) vs. Peter Gojowczyk (GER) 3-6, 6-3, 6-4, 6-3

(14) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Matteo Berrettini (ITA) 6-7(3), 6-4, 6-3, 7-6(4)
(19) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. (Q) Christopher Eubanks (USA) 6-4, 4-6, 7-6(6), 6-3
(3) Roger Federer (SUI) vss. Denis Istomin (UZB) 6-3, 6-4, 6-4

(5) Kevin Anderson (USA) vs. Adrian Mannarino (FRA) 6-3, 5-7, 6-2, 6-1
(30) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Janko Tipsarevic (SRB) 4-6, 6-3, 6-1, 6-4
Reilly Opelka (USA) vs. (9) John Isner (USA) 7-6(4), 7-6(6), 6-7(4), 7-6(5)

Tomas Berdych (CZE) vs. (13) Kyle Edmund (GBR) 6-3, 6-0, 7-5
(18) Diego Schwartzman (ARG) vs. (Q) Rudolf Molleker (GER) 6-1, 6-3, 4-6, 6-0
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. James Duckworth (AUS) 6-4, 6-3, 7-5

Mens doubles

R64: Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Marcelo Demoliner (BRA) vs. Marcel Granollers/Gerard Granollers (ESP) 4-6, 6-4, 6-2
R32: Løchte/Demoliner vs. (10) Dominic Inglot (GBR)/Franko Skugor (CRO) 6-3, 6-2
1/8-finale: Løchte/Demoliner vs. (6) Raven Klaasen (RSA)/Michael Venus (NZL) 3-6, 1-6 (søndag)


Fed Cup

09-10. feb 2019: World Group 1st Round (semi: 20-21. apr. – final: 09-10 nov)
09-10. feb 2019: World Group II 1st Round
20-21. april 2019: World Group & World Group II PlayOffs
06-09. feb 2019: Group I Europe/Africa
Group A: Zielona Gora (POL):
Pool A:
1.Rusland: Daria Kasatkina, Anastasia Pavlyuchenkova, Anastasia Potapova, Margarita Gasparyan, NataliaVikhlyantseva
6.Polen: Magda Linette, Magdalene Frech, Iga Swiatek, Maja Chwalinska, Alicja Rosolska
11.Danmark: Caroline Wozniacki, Clara Tauson, Karen Barritza, Emilie Francati, Maria Jespersen
Pool B:
3.Ukraine: Elina Svitolina, Lesia Tsurenko, Dayana Yastramska, Marta Kostyuk, Nadiia Kichenok
7.Estland: Anett Kontaveit, Elena Malygina, Maileen Nuudi, Saara Orav, Valeria Gorlats
9.Bulgarien: Viktoriya Tomova, Isabella Shinikova, Gergana Topalova, Petya Arshinkova
13.Sverige: Johanna Larsson, Rebecca Peterson, Mirjam Bjorklund, Cornelia Lister, Caijsa Hennemann

Group B: Bath (GBR):
Pool A: 2.Storbrittanien, 8.Ungarn, 12.Grækenland, 15.Slovenien
Pool B: 4.Serbien, 5.Kroatien, 10.Tyrkiet, 14.Georgien,


Davis Cup 2019

World Group

Kvalifikation 1-2. februar 2019
Brasilien vs. Belgien, Uzbekistan vs. Serbien, Australien vs. Bosnien-Herzegovina, Indien vs. Italien, Tyskland vs. Ungarn, Schweiz vs. Rusland, Kazakhstan vs. Portugal, Tjekkiet vs. Holland, Columbia vs. Sverige, Østrig vs. Chile, Slovakiet vs. Canada, Kina vs. Japan

Finale 18-24. november 2019
Semifinalister 2018: Kroatien, Frankrig, Spanien, USA
Wildcards: Argentina, Storbrittanien
12 kval-vindere (fra 1-2. februar)


Group II Europe/Africa Zone

16 nationer (april eller september 2019):
Nedrykkere fra Group I: Hviderusland, Sydafrika
Fortsat Group I: Marokko, Zimbabwe, Danmark, Litauen, Luxembourg, Slovenien, Norge, Estland, Rumænien, Egypten
Oprykkere fra Group III: Montenegro, Monaco, Kenya, Namibia


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

Newport Beach, CA (USA)



ATP Challengers (Uge 4
)

$162K Newport Beach (USA)

€69K Rennes (FRA)

$54K Burnie (AUS)

$54K Punta del Este (URU)

Standard for afvikling er 48 deltagere (R64 med 16 bye). 4 reserveret til ITF-rangliste.
4 deltagere i kval baseret på ITF-rangliste, incl. evt. wildcard. 12 og 30 ITF-point til Qfinalister.

Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 4)

M25 Nussloch (GER) – LiveStreams

M25 Kazan (RUS)

M25 Palm Coast, FL (USA)

M15 Veigy-Foncenex (FRA)

M15 Monastir (TUN)

M15 Sharm El Sheikh (EGY)

M15 Antalya (TUR)

M15 Palmanova (ESP) – LiveStreams

<< tilbage


ITF Women (uge 4)

W60 Burnie (AUS)

W60 Andrezieux-Boutheon (FRA)

W25 Singapore

W25 Wesley Chapel (USA)

W25 Kazan (RUS)

w15 Stuttgart-stammheim (GER)

W15 Manacor (ESP)

W15 Monastir (TUN)

W15 Sharm El Sheikh (EGY)

W15 Antalya (TUR)

<< tilbage)


ITF Junior (uge 4 udvalgte)

 


Uge 4

Grade A, Australian Open Junior Championships, Melbourne (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

TV-dækning: Alle kampe på Eurosport Player. Kampe med Holger og Clara desuden på Eurosport 2.

Boys singles hovedturnering

1/8-finale
[1] (4) Lorenzo Musetti (ITA) vs. [15] (22) Liam Draxl (CAN)
(38) Jacob Fearnley (GBR) vs. [6] (10) Nicolas Alvarez Varona (ESP)
[3] (6) Otto Virtanen (FIN) vs. [18] (24) Eliot Spizzirri (USA)
[8] (13) Jonas Forejtek (CZE) vs. (33) Giulio Zeppieri (ITA)

[7] (11) Dalibor Svrcina (CZE) vs. [9] (14) Cannon Kingsley (USA)
[4] (8) Filip Cristian Jianu (ROU) vs. (58) Toby Alex Kodat (USA)
(25) Zane Khan (USA) vs. (28) Jiri Lehecka (CZE)
[2] (5) Bu Yunchaokete (CHN) vs. [13] (20) Emilio Nava (USA)

R32
[1] (4) Lorenzo Musetti (ITA) vs. (44) Phuong Van Nguyen (VIE) 6-4, 6-4
[15] (22) Liam Draxl (CAN) vs. (29) Mateus De Carvalho Cardoso Alves (BRA) 7-6, 6-4
(38) Jacob Fearnley (GBR) vs. (WC) (125) Ken Cavrak (AUS) 6-4, 7-5
[6] (10) Nicolas Alvarez Varona (ESP) vs. (52) Alexandr Binda (RUS) 6-4, 7-6(1)

[3] (6) Otto Virtanen (FIN) vs. (39) Gustaf Strom (SWE) 7-5, 6-1
[18] (24) Eliot Spizzirri (USA) vs. (46) Lodewijk Weststrate (NED) 6-4, 6-1

(33) Giulio Zeppieri (ITA) vs. [11] (6) Valentin Royer (FRA) 6-4, 6-1
[8] (13) Jonas Forejtek (CZE) vs. (64) Peter Makk (HUN) 6-4, 6-4
==
[7] (11) Dalibor Svrcina (CZE) vs. (40) Seon Yong Han (KOR) 6-4, 6-0
[9] (14) Cannon Kingsley (USA) vs. (47) Wojciech Marek (POL) 6-1, 6-2
(58) Toby Alex Kodat (USA) vs. [14] (21) Harold Mayot (FRA) 6-2, 6-7(5), 7-6(10-7)
[4] (8) Filip Cristian Jianu (ROU) vs. (Q) (123) Connor Thomson (GBR) 6-3, 6-2

(25) Zane Khan (USA) vs. [5] (9) Rinky Hijikata (AUS) 6-4, 6-4
(28) Jiri Lehecka (CZE) vs. (36) Harry Wendelken (GBR) 6-2, 6-2
[13] (20) Emilio Nava (USA) vs. (Q) (94) Luciano Darderi (ITA) 6-1, 7-5
(30) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [2] (5) Bu Yunchaokete (CHN) 6-7(4), 3-6

R64 (udvalgte)
[1] (4) Lorenzo Musetti (ITA) vs. (WC) (224) Tai Sach (AUS) 6-4, 6-0
[15] (22) Liam Draxl (CAN) vs. (67) Nicholas David Ionel (ROU) 6-3, 6-4

(38) Jacob Fearnley (GBR) vs. [12] (19) Tristan Boyer (USA) 3-6, 7-6(4), 6-3
[6] (10) Nicolas Alvarez Varona (ESP) vs. (49) Louis Herman (BEL) 6-4, 6-2

[3] (6) Otto Virtanen (FIN) vs. (WC) (87) Stefan Storch (AUS) 6-1, 6-7(6), 7-6(6)
(39) Gustaf Strom (SWE) vs. (Q) (108) Ryoma Matsushita (JPN) 6-3, 6-1
(46) Lodewijk Weststrate (NED) vs. (WC) Cooper White (AUS) 6-2, 6-2
[18] (24) Eliot Spizzirri (USA) vs. (Q) (102) James Story (GBR) 6-2, 6-2

[11] (6) Valentin Royer (FRA) vs. (62) Eric Vanshelboim (UKR) 6-2, 6-1
[8] (13) Jonas Forejtek (CZE) vs. (42) Dane Sweeny (AUS) 6-3, 6-0
==
[7] (11) Dalibor Svrcina (CZE) vs. (37) Natan Rodrigues (BRA) 6-0, 7-6(3)
[9] (14) Cannon Kingsley (USA) vs. (WC) (184) Tom Evans (AUS) 6-1, 5-7, 6-4

[14] (21) Harold Mayot (FRA) vs. (54) Admir Kalender (CRO) 6-3, 4-6, 6-4
[4] (8) Filip Cristian Jianu (ROU) vs. (53) Matteo Arnaldi (ITA) 6-3, 6-4

[5] (9) Rinky Hijikata (AUS) vs. (Q) (78) Lilian Marmousez (FRA) 6-3, 6-4
(25) Zane Khan (USA) vs. (45) Shunsuke Mitsui (JPN) 7-6, 6-7, 6-2
(28) Jiri Lehecka (CZE) vs. (70) Christian Lerby (NED) 6-3, 6-4
(36) Harry Wendelken (GBR) vs. [10] (15) Gauthier Onclin (BEL) 7-5, 6-7(5), 7-6(9)

[13] (20) Emilio Nava (USA) vs. (26) Keisuke Saitoh (JPN) 6-4, 6-2
(Q) (94) Luciano Darderi (ITA) vs. (56) Thantub Suksumrarn (THA) 5-7, 7-6, 6-2
(30) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (43) Dominic Stephan Stricker (SUI) 6-3, 7-5
[2] (5) Bu Yunchaokete (CHN) vs. (WC) (76) Tristan Schoolkate (AUS) 4-6, 6-1, 6-4

Boys doubles

R32 (udvalgte)
(7) Tristan Boyer/Tyler Zink (USA) vs. Eric Vanshelboim (UKR)/Dominic Stephan Stricker (SUI) 6-4, 6-3
Lilian Marmousez (FRA)/Eliot Spizzirri (USA) vs. Christian Lerby (NED)/Luciano Darderi (ITA) 6-4, 6-3
(6) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)/Valentin Royer (FRA) vs. Mateus De Carvalho Cardoso Alves/Natan Rodrigues (BRA) 7-6, 1-6, 7-6(10-6)

1/8-finale
Rune/Royer vs. Tristan Schoolkate/Dane Sweeny (AUS) 6-7, 3-6 (tir)

Girls singles hovedturnering

1/8-finale
[1] (4) Clara Tauson (DEN) vs. (56) Valentina Ryser (SUI) – ca. 0400 C19
[9](22) Kamilla Bartone (LAT) vs. (44) Priska Madelyn Nugroho (INA) – ca. 0230 C19
(52) Daria Snigur (UKR) vs. (39) Emma Navarro (USA)
[11] (26) Adrienn Nagy (HUN) vs. [5] (18) Mananchaya Sawangkaew (THA)

(97) Manon Leonard (FRA) vs. (Q) (126) Veronika Pepelyaeva (RUS)
[4] (12) Leylah Annie Fernandez (CAN) vs. (Q) (133) Lisa Pigato (ITA)
[7] (20) Lulu Sun (SUI) vs. (Q) (92) Federica Rossi (ITA)
(37) Anastasia Tikhonova (RUS) vs. (80) Victoria Allen (GBR)

R32
[1] (4) Clara Tauson (DEN) vs.(78) Sijia Wei (CHN) 7-6(6), 6-2
(56) Valentina Ryser (SUI) vs. (59) Stefania Rogozinska Dzik (POL) 6-7, 7-6, 6-1
[9](22) Kamilla Bartone (LAT) vs. (WC) (144) Olivia Gadecki (AUS) 7-6(4), 4-6, 6-3
(44) Priska Madelyn Nugroho (INA) vs. [6] (19) Lea Ma (USA) 5-7, 6-3, 6-0

(52) Daria Snigur (UKR) vs. [17] (35) Loudmilla Bencheikh (FRA) 6-4, 7-6(8)
(39) Emma Navarro (USA) vs. (79) Himari Sato (JPN) 6-1, 6-3
[11] (26) Adrienn Nagy (HUN) vs. (60) Daria Frayman (RUS) 6-2, 2-6, 7-6(7)
[5] (18) Mananchaya Sawangkaew (THA) vs. (50) Carlota Martinez Cirez (ESP) 6-7, 6-2, 6-2
==
(97) Manon Leonard (FRA) vs. [8] (21) Sohyun Park (KOR) 6-4, 6-3
(Q) (126) Veronika Pepelyaeva (RUS) vs. (90) Destinee Martins (GBR) 2-6, 7-5, 6-3
(Q) (133) Lisa Pigato (ITA) vs. [15] (33) Marta Custic (ESP) 3-6, 6-4, 6-3
[4] (12) Leylah Annie Fernandez (CAN) vs. (134) Moyuka Uchijima (JPN) 6-4, 7-6(5)

[7] (20) Lulu Sun (SUI) vs. (63) Amber Marshall (AUS) 6-4, 6-0
(Q) (92) Federica Rossi (ITA) vs. [12] (29) Thasaporn Naklo (THA) 6-2, 2-6, 6-1
(80) Victoria Allen (GBR) vs. (64) Annerly Poulos (AUS) 2-6, 6-2, 7-6(6)
(37) Anastasia Tikhonova (RUS) vs. [2] (9) Qinwen Zheng (CHN) 7-5, 6-3

R64 (udvalgte)
[1] (4) Clara Tauson (DEN) vs. (WC) (176) Anastasia Berezov (AUS) 1-6, 6-3, 6-1
(78) Sijia Wei (CHN) vs. (43) Viktoriya Kanapatskaya (BLR) 6-3, 7-6
(59) Stefania Rogozinska Dzik (POL) vs. (WC) (439) Charlotte Kempenaers-Pocz (AUS) 6-3, 6-4
(56) Valentina Ryser (SUI) vs. [13] (30) Mariia Tkacheva (RUS) 6-4, 6-4

[9](22) Kamilla Bartone (LAT) vs. (LL) (147) Sasha Wood (USA) 6-0, 6-2
[6] (19) Lea Ma (USA) vs. (49) Elina Avanesyan (RUS) 6-2, 5-7, 6-2

[17] (35) Loudmilla Bencheikh (FRA) vs. (WC) (114) Megan Smith (AUS) 6-4, 6-2
(79) Himari Sato (JPN) vs. [16] (34) Emma Raducanu (GBR) 6-2, 7-5

[11] (26) Adrienn Nagy (HUN) vs. (42) Helene Pellicano (MLT) 6-3, 6-1
(60) Daria Frayman (RUS) vs. (41) Natsumi Kawaguchi (JPN) 7-5, 4-6, 7-5
(50) Carlota Martinez Cirez (ESP) vs. (WC) (1155) Talia Gibson (AUS) 4-6, 7-6(3), 6-1
[5] (18) Mananchaya Sawangkaew (THA) vs. (Q) (135) Valentina Ivanov (NZL) 6-4, 6-4
==
[8] (21) Sohyun Park (KOR) vs. (Q) (152) Carol Youngsuh Lee (NMI) 6-1, 5-7, 6-4
(90) Destinee Martins (GBR) vs. [10] (24) Hong Yi Cody Yi C (HKG) 6-4, 6-3

[15] (33) Marta Custic (ESP) vs. (Q) (188) Maria Krupenina (RUS) 6-4, 6-2
[4] (12) Leylah Annie Fernandez (CAN) vs. (72) Kylie Collins (USA) 6-3, 6-2

[7] (20) Lulu Sun (SUI) vs. (48) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) 6-4, 6-3
[12] (29) Thasaporn Naklo (THA) vs. (76) Giulia Morlet (FRA) 6-1, 6-4

(80) Victoria Allen (GBR) vs. [14] (31) Sada Nahimana (BDI) 4-6, 6-4, 6-1
[2] (9) Qinwen Zheng (CHN) vs. (58) Chloe Beck (USA) 6-7(5), 6-3, 6-4


Grade 1, Copa Barranquilla (COL) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Boys singles hovedturnering

R32
(273) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. 13] (138) Minjong Park (KOR)
(251) Lancelot Carnello (SWE) vs. (219) Alex Martinez (ESP)
(234) Leyton Rivera (NOR) vs. (152) Andrew Dale (USA)
(WC) (332) Sebastian Grundtvig (DEN) vs. [11] (126) Alexander Lee (USA)
[15] (150) Kevin Chahoud (SWE) vs. Tom Leblanc Claverie (FRA)

R64
(273) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. Alexander Bernard (USA) 6-4, 7-6(5)
(251) Lancelot Carnello (SWE) vs. [16] (151) Mateo Gomez (COL) 6-4, 6-7(5), 6-1
(234) Leyton Rivera (NOR) vs. (233) Alexander Kiefer (USA) 7-6(5), 6-0
[6] (100) Elmer Møller (DEN) vs. (152) Andrew Dale (USA) 1-6, 2-6 (mandag)
(WC) (332) Sebastian Grundtvig (DEN) vs. (Q) Nicolas Simkin (ARG) 3-6, 7-5, 6-2
[15] (150) Kevin Chahoud (SWE) vs. (WC) Camilo Andres Fajardo Gonzalez (COL) 6-0, 6-1

Boys doubles

R32
Carl Emil Overbeck (DEN)/Kevin Chahoud (SWE) vs. Jacob Bullard/Aidan Mayo (USA)
Elmer Møller (DEN)/Marko Andrejic (AUT) vs. Tom Leblanc Claverie/Mark Mandlik (USA)


Grade 2, ITF Junior FTT 1, Tunisia (TUN) – Hardcourt

Girls singles hovedturnering

R32: (278) Clarine Lerby (NED) vs. (171) Amarissa Kiara Toth (HUN)


Grade 2, Viccourt Cup, Sviatopetrivske Village (UKR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Boys singles hovedturnering

R32: (332) Leo Borg (SWE) vs. (393) Peter Alam (GBR) 3-6, 6-3, 7-6(2)
1/8-finale: Leo Borg vs. (280) Adrien Burdet (SUI) – onsdag?

Girls singles hovedturnering

R32: (297) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. (WC) Olga Molchanova (UKR) 6-3, 6-2
1/8-finale: Divine Dasam Nweke vs. [8] (237) Fatima Ingrid Amartha Keita (ROU) – onsdag?

Girls doubles

R32: Divine Dasam Nweke (DEN)/Natalia Szabanin (HUN) vs. Anna Laura Hinka (UKR)/Erin Richardson (GBR) – tir ca. 1330cet


Grade 5, Siroki Brijeg Open 2 (BIH) – Carpet

Girls singles hovedturnering

R32: (1393) Nina Vicic (DEN) vs. [4] (818) Katarina Duic Plumtree (CRO) 5-7, 6-0, 4-6 (man)

Girls doubles

1/8-finale: (4) Nina Vicic (DEN)/Lucija Ciric Bagaric (CRO) vs. Elena Raffaeta/Camilla Raggi (ITA) – tir ca. 1500cet

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte uge 4)

Cat 1, Les Petits As Mondial Lacoste, Tarbes (FRA) – Hardcourt

U14 Girls singles kvalifikation

Q32:
Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) – bye
Emilie Just-Bomholt (DEN) vs. Lucia Peyre (ARG) 4-6, 4-6

Q16: Zoe Du Pasquier Jensen vs. Naroa Aranzabal (ESP) 6-7(3), 2-6

<< tilbage


På Resultina App’en kan man nu også følge resultater fra turneringer under Tennis Europe.

TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch

Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage