Petra Kvitova kan få et kort ophold som liverankingens no. 1, som Naomi Osaka kan overtage med sejr over Elina Svitolina. Clara Tauson er formentlig på Eurosport 2 igen ved 04-tiden

Mange havde formentlig udskudt søvnen både natten til søndag og tirsdag for at følge de danske junior-talenter fra starten kl. 01 dansk tid, men natten til onsdag kan man i stedet overveje at gå tidligt til køjs og derefter stå tidligt op, når 16-årige Clara Tauson 1/8-finalen møder 17-årige Valentina Ryser (SUI), som i 1. runde sendte 13. seedede Mariia Tkacheva (RUS) ud af turneringen, og i 2. runde vandt Ryser 6-7, 7-6, 6-1 over den jævnaldrende Stefania Rogozinska Dzik (POL).

Det præcise spilletidspunkt afhænger naturligvis af de to første kampe på Court 19, hvor Clara spiller 3. kamp.
I den første kamp på banen kl. 01 spilles kampen i 3. runde mellem 2. seedede i Boys singles Bu Yunchaokete (CHN) og Tristan Schoolkate (AUS), der begge sørgede for, at Holger Vitus Nødskov Rune er ude efter 2. runde i både single og double.

Efter denne kamp spiller 9. seedede  Kamilla Bartone (LAT) mod Priska Madelyn Nugroho (INA) om retten til at møde Clara Tauson eller Valentina Ryser i kvartfinalen.

Den danske favorit var ligesom i den første kamp i store problemer mod 15-årige Sijia Wei (CHN) i 1. sæt, hvor Clara havde brændt et oplagt chance til 6-1, men selvom kineseren derefter indhentede Clara og havde sætbold ved 6-5, fik Clara hevet sættet hjem, hvorefter hun fik bedre styr på spillet i 2. sæt, så hun vandt kampen 7-6(6), 6-2.

Eurosport 2 viser kampen, som de har programsat til ca. 0330, hvilket forekommer optimistisk, at de to første kampe kan afvikles på 2½ time, incl. opvarming, men nogle gange går det stærkt, og det er som regel godt at være klar i god tid.

Osaka kan overtage 1. pladsen på liveranking

.En anden mulighed er at droppe nattesøvnen igen, hvorved en bonus-gevinst vil være muligheden for at følge med på Eurosport 1 fra kl. 01, hvor 4. seedede Naomi Osaka (JPN) møder 6. seedede Elina Svitolina (UKR).
Japaneren kan med sejr overtage liverankingens 1. plads, som Petra Kvitova tirsdag aften lokal tid overtog fra Simona Halep (ROU), der længe har siddet tungt på 1. pladsen.

Efter denne kamp, kan ventetiden inden Clara Tauson spiller, eventuelt benyttes til at følge Serena Williams (USA) og Karolina Pliskova (CZE), der mødes i kvartfinalen tidligst kl. 03.

I den sidste kamp på dagsprogrammet (natten dansk tid) viser Eurosport 1 kvartfinalen mellem Milos Raonic (CAN) og 16. seedede Lucas Pouille (FRA).

Aftenprogrammet starter en halv time senere end normalt, og derfor viser Eurosport 1 tidligst kl. 0930 kvartfinalen mellem 1. seedede Novak Djokovic (SRB) og 8. seedede Kei Nishikori (JPN).

Elmer, Sebastian og Carl Emil i Grade 1 i Columbia

15-årige Elmer Møller fik ikke en optimal start på togtet til Sydamerika, da han i 1. runde ved Grade 1 turneringen i Columbia tabte til 17-årige Andrew Dale (USA).
Begge de 17-årige Carl Emil Overbeck og Sebastian Grundtvig er videre til 2. runde (R32).
Resultaterne opdateres herunder.


Sammenfatning TV-kampe/streaming onsdag 23. januar

Grand Slam, Australian Open – Eurosport 1 og 2

Modtaget fra Eurosport

E1 INTER – from 01:00 CET

M1 RLA – OSAKA, Naomi (JPN) [4] vs SVITOLINA, Elina (UKR) [6]

NB 03:00 CET
M2 RLA – WILLIAMS, Serena (USA) [16] vs PLISKOVA, Karolina (CZE)

STUDIO REAX (TBC)

M3 RLA – RAONIC, Milos (CAN) [16] vs POUILLE, Lucas (FRA) [28]

GSM EXTRA

REPLAYS

NIGHT SESSION

GSM PRE-NIGHT SESSION

NB 09:30 CET

M4 RLA – DJOKOVIC, Novak (SRB) [1] vs NISHIKORI, Kei (JPN) [8]

GSM

E2 DK – ca. 03.30

M3 C19 – Clara Tauson vs V. Ryser


udvalgte kampe på Eurosport Player – Court 19 start 0100cet
[2] (5) Bu Yunchaokete (CHN) vs. (WC) (76) Tristan Schoolkate (AUS)
[9](22) Kamilla Bartone (LAT) vs. (44) Priska Madelyn Nugroho (INA)
[1] (4) Clara Tauson (DEN) vs. (56) Valentina Ryser (SUI)


Grand Slam, Australian Open, Melbourne (AUS) – Hard court
Tidsforskel: cet +10 timer

Spilleprogram tirsdag

Rod Laver Arena – start 0100cet
W. Ferreira/G. Ivanisevic vs. M. Bahrami/M. Philippoussis – Legends
NB 0230: R. Bautista Agut (22) vs. S. Tsitsipas (14) – M
NB 0430: A. Pavlyuchenkova vs. D. Collins – W
NB 0900: P. Kvitova (8) vs. A. Barty (15) – W
F. Tiafoe vs. R. Nadal (2) – M

Udvalgte kampe – start 0100cet
(30) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [2] (5) Bu Yunchaokete (CHN) – C7
[1] (4) Clara Tauson (DEN) vs.(78) Sijia Wei (CHN) – næste C7
(6) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)/Valentin Royer (FRA) vs. Tristan Schoolkate/Dane Sweeny (AUS) – 4. match C7

Spilleprogram onsdag

Rod Laver Arena – start 0100cet
N. Osaka (4) vs. E. Svitolina (6) – W
NB 0300: S. Williams (16) vs. Ka. Pliskova (7) – W
M. Raonic (16) vs. L. Pouille (28) – M
NB 0930: N. Djokovic (1) vs. K. Nishikori (8) – M
S. Stosur/S. Zhang vs. B. Strycova/M. Vondrousa – M

Court 19 – start 0100cet
[2] (5) Bu Yunchaokete (CHN) vs. (WC) (76) Tristan Schoolkate (AUS) – B
[9](22) Kamilla Bartone (LAT) vs. (44) Priska Madelyn Nugroho (INA) – G
[1] (4) Clara Tauson (DEN) vs. (56) Valentina Ryser (SUI) – G

Den komplette schedule findes på https://ausopen.com/schedule#!7991

Resultater Women (udvalgte)

Kvartfinale
(7) Karolina Pliskova (CZE) vs. (16) Serena Williams (USA) 6-4, 4-6, 7-5
(4) Naomi Osaka (JPN) vs. (6) Elina Svitolina (UKR) 6-4, 6-1
(8) Petra Kvitova (CZE) vs. (15) Ashleigh Barty (AUS) 6-1, 6-4
Danielle Collins (USA) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 2-6, 7-5, 6-1

1/8-finale
(16) Serena Williams (USA) vs. (1) Simona Halep (ROU) 6-1, 4-6, 6-4
(7) Karolina Pliskova (CZE) vs. (18) Garbine Muguruza (ESP) 6-3, 6-1
(4) Naomi Osaka (JPN) vs. (13) Anastasija Sevastova (LAT) 4-6, 6-3, 6-4
(6) Elina Svitolina (UKR) vs. (17) Madison Keys (USA) 6-2, 1-6, 6-1
.
(8) Petra Kvitova (CZE) vs. Amanda Anisimova (USA)
(15) Ashleigh Barty (AUS) vs. (30) Maria Sharapova (RUS) 4-6, 6-1, 6-4
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. (5) Sloane Stephens (USA) 6-7(3), 6-3, 6-3
Danielle Collins (USA) vs. (2) Angelique Kerber (GER) 6-0, 6-2

R32
(1) Simona Halep (ROU) vs. Venus Williams (USA) 6-2, 6-3
(16) Serena Williams (USA) vs. Dayana Yastremska (UKR) 6-2, 6-1
(18) Muguruza (ESP) vs. Timea Bacsinszky (SUI) 7-6(5), 6-2
(7) Karolina Pliskova (CZE) vs. (27) Camila Giorgi (ITA) 6-4, 3-6, 6-2

(4) Naomi Osaka (JPN) vs. (28) Su-Wei Hsieh (TPE) 5-7, 6-4, 6-1
(13) Anastasija Sevastova (LAT) vs. (21) Qiang Wang (CHN) 6-3, 6-3
(17) Madison Keys (USA) vs. (12) Elise Mertens (BEL) 6-3, 6-2
(6) Elina Svitolina (UKR) vs. Shuai Zhang (CHN) 4-6, 6-4, 7-5
==
(8) Petra Kvitova (CZE) vs. Belinda Bencic (SUI) 6-1, 6-4
Amanda Nisimova (USA) vs. (11) Aryna Sabalenka (BLR) 6-3 6-2
(15) Ashleigh Barty (AUS) s. Maria Sakkari (GRE) 7-5, 6-1
(30) Maria Sharapova (RUS) vs. (3) Caroline Wozniacki (DEN) 6-4, 4-6, 6-3

(5) Sloane Stephens (USA) vs. (31) Petra Martic (CRO) 7-6(6), 7-6(5)
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR) 6-0, 6-3
Danielle Collins (USA) vs. (19) Caroline Garcia (FRA) 6-3, 6-2
(2) Angelique Kerber (GER) vs. Kimberly Birrell (AUS) 6-1, 6-0

R64 (øverst)
(1) Simona Halep (ROU) vs. Sofia Kenin (USA) 6-3, 6-7(5), 6-4
Venus Williams (USA) vs. Alizé Cornet (FRA) 6-3, 3-6, 6-1
Dayana Yastremska (UKR) vs. (23) Carla Suarez Navarro (ESP) 6-3, 3-6, 6-1
(16) Serena Williams (USA) vs. Eugenie Bouchard (CAN) 6-2, 6-2

(1) Garbine Muguruza (ESP) vs. Johanna Konta (GBR) 4-6, 7-6(3), 7-5
(27) Camila Giorgi (ITA) vs. (Q) Iga Swiatek POL) 6-2, 6-0
(7) Karolina Pliskova (CZE) s. Madison Brengle (USA) 4-6, 6-1, 6-0

(4) Naomi Osaka (JPN) vs. Tamara Zidansek (SLO) 6-2, 6-4
(13) A. Sevastova (LAT) vs. (Q) Bianca Andreescu (CAN) 6-3, 3-6, 6-2

(12) Elise Mertens (BEL) vs. Margarita Gasparyan (RUS) 6-1, 7-5
(6) Elina Svitolina (UKR) vs. Viktoria Kuzmova (SVK) 6-4, 6-1
(nederst)
(8) Petra Kvitova (CZE) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 6-1, 6-3
(11) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Katie Boulter (GBR) 6-3, 6-4

(15) Ashleigh Barty (AUS) vs. Yafan Wang (CHN) 6-2, 6-3
Maria Sakkari (GRE) vs. (Q) Astra Sharma (AUS) 6-1, 6-4
(30) Maria Sharapova (RUS) vs. Rebecca Peterson (SWE) 6-2, 6-1
(3) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Johanna Larsson (SWE) 6-1, 6-3

(5) Sloane Stephens (USA) vs. Timea Babos (HUN) 6-3, 6-1
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. (9) Kiki Bertens (NED) 3-6, 6-3, 6-3

(19) Caroline Garcia (FRA) vs. Zoe Hives (AUS) 6-3, 6-3
(2) Angelique Kerber (GER) vs. (Q) Beatriz Haddad Maia (BRA) 6-2, 6-3

R128 (øverst)
(1) Simona Halep (ROU) vs. Kaia Kanepi (EST) 6-7(2), 6-4, 6-2
Sofia Kenin (USA) vs. (Q) Veronika Kudermetova (RUS) 6-3, 3-6, 7-5
Venus Williams (USA) vs. (25) Mihaela Buzaqrnescu (ROU) 6-7(3), 7-6(3), 6-2
Carla Suarez Navarro (ESP) vs. Clara Burel (FRA) 7-5, 6-2
Eugenie Bouchard (CAN) vs. Shuai Peng (CHN) 6-2, 6-1

Timea Bacsinszky (SUI) vs. (10) Daria Kasatkina (RUS) 6-3, 6-0
Johanna Konta (GBR) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) 7-6(4), 2-6, 7-6(7)
(18) Garbine Muguruza (ESP) vs. Saisai Zheng (CHN) 6-2, 6-3
(7) Karolina Pliskova (CZE) vs. (Q) Karolina Muchova (CZE) 6-3, 6-2

(4) Naomi Osaka (JPN) vs. Magda Linette (POL) 6-4, 6-2
Laura Siegemund (GER) vs. Victoria Azarenka (BLR) 6-7(5), 6-4, 6-2
(Q) Bianca Andreescu (CAN) vs. Whitney Osuigwe (USA) 7-6(1), 6-7(0), 6-3
(13) Anastasija Sevastova (LAT) vs Mona Barthel (GER) 6-3, 6-1

(12) Elise Mertens (BEL) vs. Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 6-2, 7-5
(17) Madison Keys (USA) vs. Destanee Aiava (AUS) 6-2, 6-3
Shuai Zhang (CHN) vs. (26) Dominika Cibulkova (SVK) 6-2, 4-6, 6-2
(6) Elina Svitolina (UKR) vs. (Q) Viktorikja Golubic (SUI) 6-1, 6-2
(nederst)
(8) Petra Kvitova (CZE) vs. Magdalena Rybarikova (SVK)
Belinda Bencic (SUI) vs. Katerina siniakova (CZE) 6-4, 2-6, 6-3
Yulia Putintseva (KAZ) vs. (32) Barbora Strycova (CZE)
Maria Sakkari (GRE) vs. (22) Jelena Ostapenko (LAT)

(30) Maria Sharapova (RUS) vs. (Q) Harriet Dart (GBR) 6-0, 6-0
Rebecca Peterson (SWE) vs. Sorana Cirstea (ROU) 6-4, 6-1
Johanna Larsson (SWE) vs. Vera Lapko (BLR) 7-6(5), 3-0 Ret’d
(3) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 6-3, 6-4

(3) Sloane Stephens (USA) vs. Taylor Townsend (USA) 6-4, 6-2
(9) Kiki Bertens (NED) vs. Alison Riske (USA) 6-3, 6-3

Danielle Collins (USA) vs. (14) Julia Goerges (GER) 2-6, 7-6(5), 6-4
(29) Donna Vekic (CRO) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 6-2, 6-4
(2) Angelique Kerber (GER) vs. Polona Hercog (SLO) 6-2, 6-3

Resultater Men (udvalgte)

Kvartfinale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (8) Kei Nishikori (JPN) 6-1, 4-1 Ret’d
(28) Lucas Pouille (FRA) vs. (16) Milos Raonic (CAN) 7-6(4), 6-3, 6-7(2), 6-4
(14) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (22) Roberto Bautista Agut (ESP) 7-5, 4-6, 6-4, 7-6(2)
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. Frances Tiafoe (USA) 6-3, 6-4, 6-2

1/8-finale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (15) Daniil Medvedev (RUS) 6-4, 6-7(5), 6-2, 6-3
(8) Kei Nishikori (JPN) vs. 6-7(8), 4-6, 7-6(4), 6-4, 7-6(8)
(16) Milos Raonic (CAN) vs. (4) Alexander Zverev (GER) 6-1, 6-1, 7-6(5)
(28) Lucas Pouille (FRA) vs. (11) Borna Coric (CRO) 6-7(4), 6-4, 7-5, 7-6(2)

(22) Roberto Bautista Agut ESP) vs. (6) Marin Cilic (CRO) 6-7(6), 6-3, 6-2, 4-6, 6-4
(14) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (3) Roger Federer (SUI) 6-7(11), 7-6(3), 7-5, 7-6(5)
Frances Tiafoe (USA) vs. (20) Grigor Dimitrov (BUL) 7-5, 7-6(6), 6-7(1), 7-5
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. Tomas Berdych (CZE) 6-0, 6-1, 7-6(4)

R32
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (25) Denis Shapovalov (CAN) 6-3, 6-4, 4-6, 6-0
(15) Daniil Medvedev (RUS) vs. (21) David Goffin (BEL) 6-2, 7-6(3), 6-3
(23) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (12) Fabio Fognini (ITA) 6-2, 6-4, 2-6, 6-4
(8) Kei Nishikori (JPN) vs. Joao Sousa (POR) 7-6(6), 6-1, 6-2

(4) Alexander Zverev (GER) vs. Alex Bolt (AUS) 6-3, 6-3, 6-2
(16) Milos Raonic (CAN) vs. Pierre-Hugues Herbert (FRA) 6-4, 6-4, 7-6(6)
(11) Borna Coric (CRO) vs. Filip Krajinovic (SRB) 2-6, 6-3, 6-4, 6-3
(28) Lucas Pouille (FRA) vs. Alexei Popyrin (AUS) 7-6(3), 6-3, 6-7(10), 4-6, 6-3
==
(6) Marin Cilic (CRO) vs. (26) Fernando Verdasco (ESP) 4-6, 3-6, 6-1, 7-6(8), 6-3
(22) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (10) Karen Khachanov (RUS) 6-4, 7-5, 6-4
(14) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (19) Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-3, 3-6, 7-6(7), 6-4
(3) Roger Federer (SUI) vs. Taylor Harry Fritz (USA) 6-2, 7-5, 6-2

Frances Tiafoe (USA) vs. Andreas Seppi (ITA) 6-7(3), 6-3, 4-6, 6-4, 6-3
(30) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Thomas Fabbiano (ITA) 7-6(5), 6-4, 6-4
Tomas Berdych (CZE) vs. (32) Diego Schwartzman (ARG) 5-7, 6-3, 7-5, 6-4
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. Alex de Minaur (AUS) 6-1, 6-2, 6-4

R64 (øverst)
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Jo-Wilfried Tsonga (FRA) 6-3, 7-5, 6-4
(15) Daniil Medvedev (RUS) vs. Ryan Harrison (USA) 6-3, 6-3, 6-3

(12) Fabio Fognini (ITA) vs. Leonardo Mayer (ARG) 7-6(3), 6-3, 7-6(5)
(8) Kei Nishikori (JPN) vs. Ivo Karlovic (CRO) 6-3, 7-6(6), 5-7, 5-7, 7-6(7)

(4) Alexander Zverev (GER) vs. Jeremy Chardy (FrA) 7-6(5), 6-4, 5-7, 6-7(6), 6-1
Alex Bolt (AUS) vs. (29) Gilles Simon (FRA) 2-6, 6-4, 4-6, 7-6(8), 6-4
Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. (24) Hyeon Chung (KOR) 6-2, 1-6, 6-2, 6-4
(16) Milos Raonic (CAN) vs. Stan Wawrinka (SUI) 6-7(4), 7-6(6), 7-6(11), 7-6(5)

(11) Borna Coric (CRO) vs. Marton Fucsovics (HUN) 6-4, 6-3, 6-4
Filip Krajinovic (SRB) vs. Evgeny Donskoy (RUS) 6-4, 7-6(8), 7-6(2)
(28) Lucas Pouille (FRA) vs. Maximilian Marterer (GEr) 7-6(8), 7-6(8), 5-7, 6-4
Alexei Popyrin (AUS) vs. (7) Dominic Thiem (AUT) 7-5, 6-4, 2-0 Ret’d
(nederst)
(6) Marin Cilic (CRO) vs. Mackenzie McDonald (USA) 7-5, 6-7(9), 6-4, 6-4
(10) Karen Khachanov (RUS) vs. Yoshihito Nishioka (JPN) 6-3 6-3, 6-3

(14) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (Q) Viktor Troicki (SRB) 6-3, 2-6, 6-2, 7-5
(3) Roger Federer (SUI) vs. (Q) Daniel Evans (GBR) 7-6(5), 7-6(3), 6-3

Frances Tiafoe (USA) vs. (5) Kevin Anderson (RSA) 4-6, 6-4, 6-4, 7-5
(20) Grigor Dimitrov (BLR) vs. Pablo Cuevas (URU) 6-3, 6-7(5), 6-3, 7-5

Thomas Berdych (CZE) vs. Robin Haase (NED) 6-1, 6-3, 6-3
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. Matthew Ebden (AUS) 6-3, 6-2, 6-2

R128 (øverst)
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (Q) Mitchell Krueger (USA) 6-3, 6-2, 6-2
(25) Denis Shapovalov (CAN) vs. Pablo Andujar (ESP) 6-2, 6-3, 7-6(3)
(15) Daniil Medvedev (RUS) vs. (Q) Lloyd George Harris (RSA) 6-1, 6-2, 6-1

(12) Fabio Fognini (ITA) vs. Jaume Munar (ESP) 7-6(3), 7-6(7), 3-1 Ret’d
(8) Kei Nishikori (JPN) vs. (Q) Kamil Majchrzak (POL) 3-6, 6-7(6), 6-0, 6-2, 3-0 Ret’d

(4) Alexander Zverev (GER) vs. Aljaz Bedene (GBR) 6-4, 6-1, 6-4
Jeremy Chardy (FRA) vs. Ugo Humbert (FRA) 3-6, 7-6(6), 6-4, 6-7(4), 7-6(6)
Stan Wawrinka (SUI) vs. Ernest Gulbis (LAT), 3-6, 3-1 Ret’d
(16) Milos Raonic (CAN) vs. Nick Kyrgios (AUS) 6-4, 7-6(5), 6-4

(11) Borna Coric (CRO) vs. Steve Darcis (BEL) 6-1, 6-4, 6-4
(7) Dominic Thiem (AUT) vs. Benoit Paire (FRA) 6-4, 6-3, 5-7, 1-6, 6-3
(nederst)
(6) Marin Cilic (CRO) vs. Bernard Tomic (AUS) 6-2, 6-4, 7-6(3)
(22) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Andy Murray (GBR) 6-4, 6-4, 6-7(5), 6-7(4), 6-2
(10) Karen Khachanov (RUS) vs. Peter Gojowczyk (GER) 3-6, 6-3, 6-4, 6-3

(14) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Matteo Berrettini (ITA) 6-7(3), 6-4, 6-3, 7-6(4)
(19) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. (Q) Christopher Eubanks (USA) 6-4, 4-6, 7-6(6), 6-3
(3) Roger Federer (SUI) vss. Denis Istomin (UZB) 6-3, 6-4, 6-4

(5) Kevin Anderson (USA) vs. Adrian Mannarino (FRA) 6-3, 5-7, 6-2, 6-1
(30) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Janko Tipsarevic (SRB) 4-6, 6-3, 6-1, 6-4
Reilly Opelka (USA) vs. (9) John Isner (USA) 7-6(4), 7-6(6), 6-7(4), 7-6(5)

Tomas Berdych (CZE) vs. (13) Kyle Edmund (GBR) 6-3, 6-0, 7-5
(18) Diego Schwartzman (ARG) vs. (Q) Rudolf Molleker (GER) 6-1, 6-3, 4-6, 6-0
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. James Duckworth (AUS) 6-4, 6-3, 7-5

Mens doubles

R64: Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Marcelo Demoliner (BRA) vs. Marcel Granollers/Gerard Granollers (ESP) 4-6, 6-4, 6-2
R32: Løchte/Demoliner vs. (10) Dominic Inglot (GBR)/Franko Skugor (CRO) 6-3, 6-2
1/8-finale: Løchte/Demoliner vs. (6) Raven Klaasen (RSA)/Michael Venus (NZL) 3-6, 1-6 (søndag)


Fed Cup

09-10. feb 2019: World Group 1st Round (semi: 20-21. apr. – final: 09-10 nov)
09-10. feb 2019: World Group II 1st Round
20-21. april 2019: World Group & World Group II PlayOffs
06-09. feb 2019: Group I Europe/Africa
Group A: Zielona Gora (POL):
Pool A:
1.Rusland: Daria Kasatkina, Anastasia Pavlyuchenkova, Anastasia Potapova, Margarita Gasparyan, NataliaVikhlyantseva
6.Polen: Magda Linette, Magdalene Frech, Iga Swiatek, Maja Chwalinska, Alicja Rosolska
11.Danmark: Caroline Wozniacki, Clara Tauson, Karen Barritza, Emilie Francati, Maria Jespersen
Pool B:
3.Ukraine: Elina Svitolina, Lesia Tsurenko, Dayana Yastramska, Marta Kostyuk, Nadiia Kichenok
7.Estland: Anett Kontaveit, Elena Malygina, Maileen Nuudi, Saara Orav, Valeria Gorlats
9.Bulgarien: Viktoriya Tomova, Isabella Shinikova, Gergana Topalova, Petya Arshinkova
13.Sverige: Johanna Larsson, Rebecca Peterson, Mirjam Bjorklund, Cornelia Lister, Caijsa Hennemann

Group B: Bath (GBR):
Pool A: 2.Storbrittanien, 8.Ungarn, 12.Grækenland, 15.Slovenien
Pool B: 4.Serbien, 5.Kroatien, 10.Tyrkiet, 14.Georgien,


Davis Cup 2019

World Group

Kvalifikation 1-2. februar 2019
Brasilien vs. Belgien, Uzbekistan vs. Serbien, Australien vs. Bosnien-Herzegovina, Indien vs. Italien, Tyskland vs. Ungarn, Schweiz vs. Rusland, Kazakhstan vs. Portugal, Tjekkiet vs. Holland, Columbia vs. Sverige, Østrig vs. Chile, Slovakiet vs. Canada, Kina vs. Japan

Finale 18-24. november 2019
Semifinalister 2018: Kroatien, Frankrig, Spanien, USA
Wildcards: Argentina, Storbrittanien
12 kval-vindere (fra 1-2. februar)


Group II Europe/Africa Zone

16 nationer (april eller september 2019):
Nedrykkere fra Group I: Hviderusland, Sydafrika
Fortsat Group I: Marokko, Zimbabwe, Danmark, Litauen, Luxembourg, Slovenien, Norge, Estland, Rumænien, Egypten
Oprykkere fra Group III: Montenegro, Monaco, Kenya, Namibia


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

Oracle Challenger Series – Newport Beach, CA (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -9 timer

TV-dækning: WTATV.com

Deltagere: Peterson, T. Maria, Bouchard, Brengle, Townsend, Andreescu, Pegula, Zhuk m.fl.

Spilleprogram onsdag

Court 1 – start 1900cet
2 kampe – ATP
(6) Bianca Andreescu (CAN) vs. (Q) Katie Volynets (USA)
Double kamp – WTA

Court 3 – start 1900cet
(1) Rebecca Peterson (SWE) vs. Kristie Ahn (USA)
(5) Taylor Townsend (USA) vs. (WC) Hanna Chang (USA)
(8) Sofya Zhuk (RUS) vs. Katherine Sebov (CAN)
Double kamp

Court 4 – start 1900cet
(15) Varvara Lepchenko (USA) vs. Lauren Davis (USA)
(4) Madison Brengle (USA) vs. Renata Zarazua (MEX)
2 Double kampe

Court 6 – start 1900cet
(14) Claire Liu (USA) vs. Mayo Hibi (JPN)
(16) Jil Teichmann (SUI) vs. Jovana Jaksic (SRB)
(12) Nicole Gibbs (USA) vs. (Q) Giuliana Olmos (MEX)

Court 7 – start 1900cet
(11) Yanina Wickmayer (BEL) vs. Allie Kiick (USA)

 



ATP Challengers (Uge 4
)

$162K Newport Beach (USA)

€69K Rennes (FRA)

$54K Burnie (AUS)

$54K Punta del Este (URU)

Standard for afvikling er 48 deltagere (R64 med 16 bye). 4 reserveret til ITF-rangliste.
4 deltagere i kval baseret på ITF-rangliste, incl. evt. wildcard. 12 og 30 ITF-point til Qfinalister.

Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 4)

M25 Nussloch (GER) – LiveStreams

M25 Kazan (RUS)

M25 Palm Coast, FL (USA)

M15 Veigy-Foncenex (FRA)

M15 Monastir (TUN)

M15 Sharm El Sheikh (EGY)

M15 Antalya (TUR)

M15 Palmanova (ESP) – LiveStreams

<< tilbage


ITF Women (uge 4)

W60 Burnie (AUS)

W60 Andrezieux-Boutheon (FRA)

W25 Singapore

W25 Wesley Chapel (USA)

W25 Kazan (RUS)

w15 Stuttgart-stammheim (GER)

W15 Manacor (ESP) – LiveStreams

W15 Monastir (TUN)

W15 Sharm El Sheikh (EGY)

W15 Antalya (TUR)

<< tilbage)


ITF Junior (uge 4 udvalgte)

 


Uge 4

Grade A, Australian Open Junior Championships, Melbourne (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

TV-dækning: Alle kampe på Eurosport Player. Kampe med Holger og Clara desuden på Eurosport 2.

Boys singles hovedturnering

Kvartfinale
[1] (4) Lorenzo Musetti (ITA) vs. [6] (10) Nicolas Alvarez Varona (ESP)
[3] (6) Otto Virtanen (FIN) vs. (33) Giulio Zeppieri (ITA)
[9] (14) Cannon Kingsley (USA) vs. [4] (8) Filip Cristian Jianu (ROU)
(28) Jiri Lehecka (CZE) vs. [13] (20) Emilio Nava (USA)

1/8-finale
[1] (4) Lorenzo Musetti (ITA) vs. [15] (22) Liam Draxl (CAN) 6-4, 7-5
[6] (10) Nicolas Alvarez Varona (ESP) vs. (38) Jacob Fearnley (GBR) 4-6, 7-5, 6-1
[3] (6) Otto Virtanen (FIN) vs. [18] (24) Eliot Spizzirri (USA) 6-4, 6-7, 6-2
(33) Giulio Zeppieri (ITA) vs. [8] (13) Jonas Forejtek (CZE) 6-3, 6-4

[9] (14) Cannon Kingsley (USA) vs. [7] (11) Dalibor Svrcina (CZE) 6-2, 7-5
[4] (8) Filip Cristian Jianu (ROU) vs. (58) Toby Alex Kodat (USA) 7-5, 6-3
(28) Jiri Lehecka (CZE) vs. (25) Zane Khan (USA) 7-6(1), 6-4
[13] (20) Emilio Nava (USA) vs. [2] (5) Bu Yunchaokete (CHN) 6-2, 3-6, 6-1

R32
[1] (4) Lorenzo Musetti (ITA) vs. (44) Phuong Van Nguyen (VIE) 6-4, 6-4
[15] (22) Liam Draxl (CAN) vs. (29) Mateus De Carvalho Cardoso Alves (BRA) 7-6, 6-4
(38) Jacob Fearnley (GBR) vs. (WC) (125) Ken Cavrak (AUS) 6-4, 7-5
[6] (10) Nicolas Alvarez Varona (ESP) vs. (52) Alexandr Binda (RUS) 6-4, 7-6(1)

[3] (6) Otto Virtanen (FIN) vs. (39) Gustaf Strom (SWE) 7-5, 6-1
[18] (24) Eliot Spizzirri (USA) vs. (46) Lodewijk Weststrate (NED) 6-4, 6-1

(33) Giulio Zeppieri (ITA) vs. [11] (6) Valentin Royer (FRA) 6-4, 6-1
[8] (13) Jonas Forejtek (CZE) vs. (64) Peter Makk (HUN) 6-4, 6-4
==
[7] (11) Dalibor Svrcina (CZE) vs. (40) Seon Yong Han (KOR) 6-4, 6-0
[9] (14) Cannon Kingsley (USA) vs. (47) Wojciech Marek (POL) 6-1, 6-2
(58) Toby Alex Kodat (USA) vs. [14] (21) Harold Mayot (FRA) 6-2, 6-7(5), 7-6(10-7)
[4] (8) Filip Cristian Jianu (ROU) vs. (Q) (123) Connor Thomson (GBR) 6-3, 6-2

(25) Zane Khan (USA) vs. [5] (9) Rinky Hijikata (AUS) 6-4, 6-4
(28) Jiri Lehecka (CZE) vs. (36) Harry Wendelken (GBR) 6-2, 6-2
[13] (20) Emilio Nava (USA) vs. (Q) (94) Luciano Darderi (ITA) 6-1, 7-5
(30) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [2] (5) Bu Yunchaokete (CHN) 6-7(4), 3-6

R64 (udvalgte)
[1] (4) Lorenzo Musetti (ITA) vs. (WC) (224) Tai Sach (AUS) 6-4, 6-0
[15] (22) Liam Draxl (CAN) vs. (67) Nicholas David Ionel (ROU) 6-3, 6-4

(38) Jacob Fearnley (GBR) vs. [12] (19) Tristan Boyer (USA) 3-6, 7-6(4), 6-3
[6] (10) Nicolas Alvarez Varona (ESP) vs. (49) Louis Herman (BEL) 6-4, 6-2

[3] (6) Otto Virtanen (FIN) vs. (WC) (87) Stefan Storch (AUS) 6-1, 6-7(6), 7-6(6)
(39) Gustaf Strom (SWE) vs. (Q) (108) Ryoma Matsushita (JPN) 6-3, 6-1
(46) Lodewijk Weststrate (NED) vs. (WC) Cooper White (AUS) 6-2, 6-2
[18] (24) Eliot Spizzirri (USA) vs. (Q) (102) James Story (GBR) 6-2, 6-2

[11] (6) Valentin Royer (FRA) vs. (62) Eric Vanshelboim (UKR) 6-2, 6-1
[8] (13) Jonas Forejtek (CZE) vs. (42) Dane Sweeny (AUS) 6-3, 6-0
==
[7] (11) Dalibor Svrcina (CZE) vs. (37) Natan Rodrigues (BRA) 6-0, 7-6(3)
[9] (14) Cannon Kingsley (USA) vs. (WC) (184) Tom Evans (AUS) 6-1, 5-7, 6-4

[14] (21) Harold Mayot (FRA) vs. (54) Admir Kalender (CRO) 6-3, 4-6, 6-4
[4] (8) Filip Cristian Jianu (ROU) vs. (53) Matteo Arnaldi (ITA) 6-3, 6-4

[5] (9) Rinky Hijikata (AUS) vs. (Q) (78) Lilian Marmousez (FRA) 6-3, 6-4
(25) Zane Khan (USA) vs. (45) Shunsuke Mitsui (JPN) 7-6, 6-7, 6-2
(28) Jiri Lehecka (CZE) vs. (70) Christian Lerby (NED) 6-3, 6-4
(36) Harry Wendelken (GBR) vs. [10] (15) Gauthier Onclin (BEL) 7-5, 6-7(5), 7-6(9)

[13] (20) Emilio Nava (USA) vs. (26) Keisuke Saitoh (JPN) 6-4, 6-2
(Q) (94) Luciano Darderi (ITA) vs. (56) Thantub Suksumrarn (THA) 5-7, 7-6, 6-2
(30) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (43) Dominic Stephan Stricker (SUI) 6-3, 7-5
[2] (5) Bu Yunchaokete (CHN) vs. (WC) (76) Tristan Schoolkate (AUS) 4-6, 6-1, 6-4

Boys doubles

R32 (udvalgte)
(7) Tristan Boyer/Tyler Zink (USA) vs. Eric Vanshelboim (UKR)/Dominic Stephan Stricker (SUI) 6-4, 6-3
Lilian Marmousez (FRA)/Eliot Spizzirri (USA) vs. Christian Lerby (NED)/Luciano Darderi (ITA) 6-4, 6-3
(6) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)/Valentin Royer (FRA) vs. Mateus De Carvalho Cardoso Alves/Natan Rodrigues (BRA) 7-6, 1-6, 7-6(10-6)

1/8-finale
Rune/Royer vs. Tristan Schoolkate/Dane Sweeny (AUS) 6-7, 3-6 (tir)

Girls singles hovedturnering

Kvartfinale
[1] (4) Clara Tauson (DEN) vs. [9](22) Kamilla Bartone (LAT)
[5] (18) Mananchaya Sawangkaew (THA) vs. (52) Daria Snigur (UKR) 6-1, 4-1 Ret’d
[4] (12) Leylah Annie Fernandez (CAN) vs. (97) Manon Leonard (FRA)
[7] (20) Lulu Radovcic (SUI) vs. (37) Anastasia Tikhonova (RUS)

1/8-finale
[1] (4) Clara Tauson (DEN) vs. (56) Valentina Ryser (SUI) 6-2, 7-5
[9](22) Kamilla Bartone (LAT) vs. (44) Priska Madelyn Nugroho (INA) 6-3, 3-6, 6-3
(52) Daria Snigur (UKR) vs. (39) Emma Navarro (USA) 3-6, 6-4, 6-2
[5] (18) Mananchaya Sawangkaew (THA) vs. [11] (26) Adrienn Nagy (HUN) 6-2, 6-4

(97) Manon Leonard (FRA) vs. (Q) (126) Veronika Pepelyaeva (RUS) 6-3, 6-7(4), 6-4
[4] (12) Leylah Annie Fernandez (CAN) vs. (Q) (133) Lisa Pigato (ITA) 6-3, 7-5
[7] (20) Lulu Radovcic (SUI) vs. (Q) (92) Federica Rossi (ITA) 4-6, 6-2, 6-4
(37) Anastasia Tikhonova (RUS) vs. (80) Victoria Allen (GBR) 7-6(5), 6-4

R32
[1] (4) Clara Tauson (DEN) vs.(78) Sijia Wei (CHN) 7-6(6), 6-2
(56) Valentina Ryser (SUI) vs. (59) Stefania Rogozinska Dzik (POL) 6-7, 7-6, 6-1
[9](22) Kamilla Bartone (LAT) vs. (WC) (144) Olivia Gadecki (AUS) 7-6(4), 4-6, 6-3
(44) Priska Madelyn Nugroho (INA) vs. [6] (19) Lea Ma (USA) 5-7, 6-3, 6-0

(52) Daria Snigur (UKR) vs. [17] (35) Loudmilla Bencheikh (FRA) 6-4, 7-6(8)
(39) Emma Navarro (USA) vs. (79) Himari Sato (JPN) 6-1, 6-3
[11] (26) Adrienn Nagy (HUN) vs. (60) Daria Frayman (RUS) 6-2, 2-6, 7-6(7)
[5] (18) Mananchaya Sawangkaew (THA) vs. (50) Carlota Martinez Cirez (ESP) 6-7, 6-2, 6-2
==
(97) Manon Leonard (FRA) vs. [8] (21) Sohyun Park (KOR) 6-4, 6-3
(Q) (126) Veronika Pepelyaeva (RUS) vs. (90) Destinee Martins (GBR) 2-6, 7-5, 6-3
(Q) (133) Lisa Pigato (ITA) vs. [15] (33) Marta Custic (ESP) 3-6, 6-4, 6-3
[4] (12) Leylah Annie Fernandez (CAN) vs. (134) Moyuka Uchijima (JPN) 6-4, 7-6(5)

[7] (20) Lulu Sun (SUI) vs. (63) Amber Marshall (AUS) 6-4, 6-0
(Q) (92) Federica Rossi (ITA) vs. [12] (29) Thasaporn Naklo (THA) 6-2, 2-6, 6-1
(80) Victoria Allen (GBR) vs. (64) Annerly Poulos (AUS) 2-6, 6-2, 7-6(6)
(37) Anastasia Tikhonova (RUS) vs. [2] (9) Qinwen Zheng (CHN) 7-5, 6-3

R64 (udvalgte)
[1] (4) Clara Tauson (DEN) vs. (WC) (176) Anastasia Berezov (AUS) 1-6, 6-3, 6-1
(78) Sijia Wei (CHN) vs. (43) Viktoriya Kanapatskaya (BLR) 6-3, 7-6
(59) Stefania Rogozinska Dzik (POL) vs. (WC) (439) Charlotte Kempenaers-Pocz (AUS) 6-3, 6-4
(56) Valentina Ryser (SUI) vs. [13] (30) Mariia Tkacheva (RUS) 6-4, 6-4

[9](22) Kamilla Bartone (LAT) vs. (LL) (147) Sasha Wood (USA) 6-0, 6-2
[6] (19) Lea Ma (USA) vs. (49) Elina Avanesyan (RUS) 6-2, 5-7, 6-2

[17] (35) Loudmilla Bencheikh (FRA) vs. (WC) (114) Megan Smith (AUS) 6-4, 6-2
(79) Himari Sato (JPN) vs. [16] (34) Emma Raducanu (GBR) 6-2, 7-5

[11] (26) Adrienn Nagy (HUN) vs. (42) Helene Pellicano (MLT) 6-3, 6-1
(60) Daria Frayman (RUS) vs. (41) Natsumi Kawaguchi (JPN) 7-5, 4-6, 7-5
(50) Carlota Martinez Cirez (ESP) vs. (WC) (1155) Talia Gibson (AUS) 4-6, 7-6(3), 6-1
[5] (18) Mananchaya Sawangkaew (THA) vs. (Q) (135) Valentina Ivanov (NZL) 6-4, 6-4
==
[8] (21) Sohyun Park (KOR) vs. (Q) (152) Carol Youngsuh Lee (NMI) 6-1, 5-7, 6-4
(90) Destinee Martins (GBR) vs. [10] (24) Hong Yi Cody Yi C (HKG) 6-4, 6-3

[15] (33) Marta Custic (ESP) vs. (Q) (188) Maria Krupenina (RUS) 6-4, 6-2
[4] (12) Leylah Annie Fernandez (CAN) vs. (72) Kylie Collins (USA) 6-3, 6-2

[7] (20) Lulu Sun (SUI) vs. (48) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) 6-4, 6-3
[12] (29) Thasaporn Naklo (THA) vs. (76) Giulia Morlet (FRA) 6-1, 6-4

(80) Victoria Allen (GBR) vs. [14] (31) Sada Nahimana (BDI) 4-6, 6-4, 6-1
[2] (9) Qinwen Zheng (CHN) vs. (58) Chloe Beck (USA) 6-7(5), 6-3, 6-4


Grade 1, Copa Barranquilla (COL) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Boys singles hovedturnering

R32
(273) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. 13] (138) Minjong Park (KOR) 6-2, 4-6, 0-6 (tir)
(251) Lancelot Carnello (SWE) vs. (219) Alex Martinez (ESP) 4-6, 7-5, 7-6(5)
(152) Andrew Dale (USA) vs. (234) Leyton Rivera (NOR) 6-2, 3-6, 6-1
(WC) (332) Sebastian Grundtvig (DEN) vs. [11] (126) Alexander Lee (USA) 0-6, 1-6 (ons)
[15] (150) Kevin Chahoud (SWE) vs. Tom Leblanc Claverie (FRA) 6-2, 6-7(3), 6-2

R64
(273) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. Alexander Bernard (USA) 6-4, 7-6(5)
(251) Lancelot Carnello (SWE) vs. [16] (151) Mateo Gomez (COL) 6-4, 6-7(5), 6-1
(234) Leyton Rivera (NOR) vs. (233) Alexander Kiefer (USA) 7-6(5), 6-0
[6] (100) Elmer Møller (DEN) vs. (152) Andrew Dale (USA) 1-6, 2-6 (mandag)
(WC) (332) Sebastian Grundtvig (DEN) vs. (Q) Nicolas Simkin (ARG) 3-6, 7-5, 6-2
[15] (150) Kevin Chahoud (SWE) vs. (WC) Camilo Andres Fajardo Gonzalez (COL) 6-0, 6-1

Boys doubles

R32
Carl Emil Overbeck (DEN)/Kevin Chahoud (SWE) vs. Jacob Bullard/Aidan Mayo (USA) 1-6, 3-6 (tir)
Elmer Møller (DEN)/Marko Andrejic (AUT) vs. Tom Leblanc Claverie/Mark Mandlik (USA) 7-5, 6-4

1/8-finale: Møller/Andrejic vs. (8) Dali Blanch/Alexander Bernard (USA)


Grade 2, ITF Junior FTT 1, Tunisia (TUN) – Hardcourt

Girls singles hovedturnering

R32: (278) Clarine Lerby (NED) vs. (171) Amarissa Kiara Toth (HUN)


Grade 2, Viccourt Cup, Sviatopetrivske Village (UKR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Boys singles hovedturnering

R32: (332) Leo Borg (SWE) vs. (393) Peter Alam (GBR) 3-6, 6-3, 7-6(2)
1/8-finale: Leo Borg vs. (280) Adrien Burdet (SUI) – onsdag?

Girls singles hovedturnering

R32: (297) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. (WC) Olga Molchanova (UKR) 6-3, 6-2
1/8-finale: Divine Dasam Nweke vs. [8] (237) Fatima Ingrid Amartha Keita (ROU) – onsdag?

Girls doubles

R32: Divine Dasam Nweke (DEN)/Natalia Szabanin (HUN) vs. Anna Laura Hinka (UKR)/Erin Richardson (GBR) – tir ca. 1330cet


Grade 5, Siroki Brijeg Open 2 (BIH) – Carpet

Girls singles hovedturnering

R32: (1393) Nina Vicic (DEN) vs. [4] (818) Katarina Duic Plumtree (CRO) 5-7, 6-0, 4-6 (man)

Girls doubles

1/8-finale: (4) Nina Vicic (DEN)/Lucija Ciric Bagaric (CRO) vs. Elena Raffaeta/Camilla Raggi (ITA) – tir ca. 1500cet

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte uge 4)

Cat 1, Les Petits As Mondial Lacoste, Tarbes (FRA) – Hardcourt

U14 Girls singles kvalifikation

Q32:
Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) – bye
Emilie Just-Bomholt (DEN) vs. Lucia Peyre (ARG) 4-6, 4-6

Q16: Zoe Du Pasquier Jensen vs. Naroa Aranzabal (ESP) 6-7(3), 2-6

<< tilbage


På Resultina App’en kan man nu også følge resultater fra turneringer under Tennis Europe.

TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch

Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage