Simona Halep er ved at finde storformen, men det samme har Serena Williams, som mandag møder rumæneren kl. 0900, hvilket kan følges på Eurosport 1

Efter et par svære kampe i de første runder mod Kaia Kanepi og Sofia Kenin, fandt ranglisten suveræne no. 1 Simona Halep storspillet frem i 3. runde (R32) mod Venus Williams, men når hun mandag kl. 0900 kan følges på Eurosport 1 i 1/8-finalen mod sidstnævntes lillesøster Serena, er det store spørgsmål, om storspillet rækker til sejr.

Serena har trods pause siden US Open ikke haft de store startvanskeligheder, og hun er tromlet henover sine 3 første modstandere, Tatjana Maria, Eugenie Bouchard og det unge ukrainske talent Dayana Yastremska.

Efter dette højprofilerede opgør slutter programmet på Rod Laver Arena og Eurosport 1 med 1. seedede Novak Djokovic og 22-årige 16. seedede Daniil Medvedev, der næppe bliver stopklods for en eventuel senere finale med Djokovic mod Rafael Nadal.

De tilbageværende danske deltagere i juniorrækken, Clara Tauson og Holger Vitus Nødskov Rune spiller ikke mandag, hvor eneste danske islæt er i Boys doubles, hvor dansk-hollandske Christian Lerby spiller sammen med Luciano Darderi (ITA), og de kan følges på Eurosport Player, når de spiller 5. kamp efter kl. 0100 på Court 20 mod Eliot Spizzirri (USA) og Lilian Marmousez (FRA).


Sammenfatning TV-kampe/streaming mandag 21. januar

Grand Slam, Australian Open – Eurosport 1 og 2

EUROSPORT  1

01:00 CET
MCA M1 – KEYS, Madison (USA) [17] vs SVITOLINA, Elina (UKR) [6]

NOT BEFORE 02:00 CET

RLA M2 – OSAKA, Naomi (JPN) [4] vs SEVASTOVA, Anastasija (LAT) [13]
RLA M3 – ZVEREV, Alexander (GER) [4] vs RAONIC, Milos (CAN) [16]

GSM

NOT BEFORE 06:00 CET
MCA M3 – END OF MUGURUZA, Garbiñe (ESP) [18] vs PLISKOVA, Karolina (CZE) [7]

NOT BEFORE 08:00 CET
MCA M4 – START OF CARRENO BUSTA, Pablo (ESP) [23] vs NISHIKORI, Kei (JPN) [8]

GSM
NIGHT SESSION – NOT BEFORE 09:00 CET
RLA M4 – HALEP, Simona (ROU) [1] vs WILLIAMS, Serena (USA) [16]
RLA M5 – DJOKOVIC, Novak (SRB) [1] vs MEDVEDEV, Daniil (RUS) [15]

GSM

 

 

EUROSPORT 2
01:00 CET
M1 C3 – BRADY, Jennifer (USA) / RISKE, Alison (USA) vs MELICHAR, Nicole (USA) / PESCHKE, Kveta (CZE) [4]
M2 C3 – MURRAY, Jamie (GBR) / SOARES, Bruno (BRA) [3] vs KRAWIETZ, Kevin (GER) / MEKTIC, Nikola (CRO)
M3 C3 – HERBERT, Pierre-Hugues (FRA) / MAHUT, Nicolas (FRA) [5] vs RAM, Rajeev (USA) / SALISBURY, Joe (GBR) [11]
M4 C4 – HARRISON, Ryan (USA) / QUERREY, Sam (USA) vs SOCK, Jack (USA) / WITHROW, Jackson (USA)
NOT BEFORE 06:00 CET
MCA M3 – START OF MUGURUZA, Garbiñe (ESP) [18] vs PLISKOVA, Karolina (CZE) [7]

NOT BEFORE 07:00 CET
MELBOURNE M4 – CORIC, Borna (CRO) [11] vs POUILLE, Lucas (FRA) [28]

MCA M4 – END OF CARRENO BUSTA, Pablo (ESP) [23] vs NISHIKORI, Kei (JPN) [8] – NB 08:00 CET (STARTED ON E1 INTER)


Andre kampe på Eurosport Player
A. Tikhonova vs. Q. Zheng (2) – G 0100 C5
(3) Otto Virtanen (FIN) vs. Gustav Strom (SWE) – B 3. match C22
L. Marmousez/E. Spizzirri vs. L. Darden/C. Lerby – B 5. match C20
B. Coric (11) vs. L. Pouille (28) – M NB0700 MA


Grand Slam, Australian Open, Melbourne (AUS) – Hard court
Tidsforskel: cet +10 timer

Spilleprogram mandag

Rod Laver Arena – start 0100cet
J. McEnroe/P. McEnroe vs. H. Leconte/T. Woodbridge – Legends
NB 0200: N. Osaka (r) vs. A. Sevastova (13) – W
A. Zverev (4) vs. M. Raonic (16) – M
NB 0900: S. Halep (1) vs. S. Williams (16) – W
N. Djokovic (1) vs. D. Medvedev (15) – M

Margaret Court Arena – start 0100cet
M. Keys (17) vs. E. Svitolina (6) – W
A. Cornet/P. Martic vs. S. Stosur/S. Zhang – W
NB 0600: G. Muguruza (18) vs. Ka. Pliskova (7) – W
NB 0800: P. Carreno Busta (23) vs. K. Nishikori (8) – M

Udvalgte kampe – start 0100cet
A. Tikhonova vs. Q. Zheng (2) – G 0100 C5
(3) Otto Virtanen (FIN) vs. Gustav Strom (SWE) – B 3. match C22
L. Marmousez/E. Spizzirri vs. L. Darden/C. Lerby – B 5. match C20
B. Coric (11) vs. L. Pouille (28) – M NB0700 MA

Spilleprogram tirsdag

Rod Laver Arena – start 0100cet
W. Ferreira/G. Ivanisevic vs. M. Bahrami/M. Philippoussis – Legends
NB 0230: R. Bautista Agut (22) vs. S. Tsitsipas (14) – M
NB 0430: A. Pavlyuchenkova vs. D. Collins – W
NB 0900: P. Kvitova (8) vs. A. Barty (15) – W
F. Tiafoe vs. R. Nadal (2) – M

Udvalgte kampe – start 0100cet
(30) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [2] (5) Bu Yunchaokete (CHN) – C7
[1] (4) Clara Tauson (DEN) vs.(78) Sijia Wei (CHN) – næste C7
(6) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)/Valentin Royer (FRA) vs. Tristan Schoolkate/Dane Sweeny (AUS) – 4. match C7

Den komplette schedule findes på https://ausopen.com/schedule#!7991

Resultater Women (udvalgte)

1/8-finale
(16) Serena Williams (USA) vs. (1) Simona Halep (ROU) 6-1, 4-6, 6-4
(7) Karolina Pliskova (CZE) vs. (18) Garbine Muguruza (ESP) 6-3, 6-1
(4) Naomi Osaka (JPN) vs. (13) Anastasija Sevastova (LAT) 4-6, 6-3, 6-4
(6) Elina Svitolina (UKR) vs. (17) Madison Keys (USA) 6-2, 1-6, 6-1
.
(8) Petra Kvitova (CZE) vs. Amanda Anisimova (USA)
(15) Ashleigh Barty (AUS) vs. (30) Maria Sharapova (RUS) 4-6, 6-1, 6-4
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. (5) Sloane Stephens (USA) 6-7(3), 6-3, 6-3
Danielle Collins (USA) vs. (2) Angelique Kerber (GER) 6-0, 6-2

R32
(1) Simona Halep (ROU) vs. Venus Williams (USA) 6-2, 6-3
(16) Serena Williams (USA) vs. Dayana Yastremska (UKR) 6-2, 6-1
(18) Muguruza (ESP) vs. Timea Bacsinszky (SUI) 7-6(5), 6-2
(7) Karolina Pliskova (CZE) vs. (27) Camila Giorgi (ITA) 6-4, 3-6, 6-2

(4) Naomi Osaka (JPN) vs. (28) Su-Wei Hsieh (TPE) 5-7, 6-4, 6-1
(13) Anastasija Sevastova (LAT) vs. (21) Qiang Wang (CHN) 6-3, 6-3
(17) Madison Keys (USA) vs. (12) Elise Mertens (BEL) 6-3, 6-2
(6) Elina Svitolina (UKR) vs. Shuai Zhang (CHN) 4-6, 6-4, 7-5
==
(8) Petra Kvitova (CZE) vs. Belinda Bencic (SUI) 6-1, 6-4
Amanda Nisimova (USA) vs. (11) Aryna Sabalenka (BLR) 6-3 6-2
(15) Ashleigh Barty (AUS) s. Maria Sakkari (GRE) 7-5, 6-1
(30) Maria Sharapova (RUS) vs. (3) Caroline Wozniacki (DEN) 6-4, 4-6, 6-3

(5) Sloane Stephens (USA) vs. (31) Petra Martic (CRO) 7-6(6), 7-6(5)
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR) 6-0, 6-3
Danielle Collins (USA) vs. (19) Caroline Garcia (FRA) 6-3, 6-2
(2) Angelique Kerber (GER) vs. Kimberly Birrell (AUS) 6-1, 6-0

R64 (øverst)
(1) Simona Halep (ROU) vs. Sofia Kenin (USA) 6-3, 6-7(5), 6-4
Venus Williams (USA) vs. Alizé Cornet (FRA) 6-3, 3-6, 6-1
Dayana Yastremska (UKR) vs. (23) Carla Suarez Navarro (ESP) 6-3, 3-6, 6-1
(16) Serena Williams (USA) vs. Eugenie Bouchard (CAN) 6-2, 6-2

(1) Garbine Muguruza (ESP) vs. Johanna Konta (GBR) 4-6, 7-6(3), 7-5
(27) Camila Giorgi (ITA) vs. (Q) Iga Swiatek POL) 6-2, 6-0
(7) Karolina Pliskova (CZE) s. Madison Brengle (USA) 4-6, 6-1, 6-0

(4) Naomi Osaka (JPN) vs. Tamara Zidansek (SLO) 6-2, 6-4
(13) A. Sevastova (LAT) vs. (Q) Bianca Andreescu (CAN) 6-3, 3-6, 6-2

(12) Elise Mertens (BEL) vs. Margarita Gasparyan (RUS) 6-1, 7-5
(6) Elina Svitolina (UKR) vs. Viktoria Kuzmova (SVK) 6-4, 6-1
(nederst)
(8) Petra Kvitova (CZE) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 6-1, 6-3
(11) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Katie Boulter (GBR) 6-3, 6-4

(15) Ashleigh Barty (AUS) vs. Yafan Wang (CHN) 6-2, 6-3
Maria Sakkari (GRE) vs. (Q) Astra Sharma (AUS) 6-1, 6-4
(30) Maria Sharapova (RUS) vs. Rebecca Peterson (SWE) 6-2, 6-1
(3) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Johanna Larsson (SWE) 6-1, 6-3

(5) Sloane Stephens (USA) vs. Timea Babos (HUN) 6-3, 6-1
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. (9) Kiki Bertens (NED) 3-6, 6-3, 6-3

(19) Caroline Garcia (FRA) vs. Zoe Hives (AUS) 6-3, 6-3
(2) Angelique Kerber (GER) vs. (Q) Beatriz Haddad Maia (BRA) 6-2, 6-3

R128 (øverst)
(1) Simona Halep (ROU) vs. Kaia Kanepi (EST) 6-7(2), 6-4, 6-2
Sofia Kenin (USA) vs. (Q) Veronika Kudermetova (RUS) 6-3, 3-6, 7-5
Venus Williams (USA) vs. (25) Mihaela Buzaqrnescu (ROU) 6-7(3), 7-6(3), 6-2
Carla Suarez Navarro (ESP) vs. Clara Burel (FRA) 7-5, 6-2
Eugenie Bouchard (CAN) vs. Shuai Peng (CHN) 6-2, 6-1

Timea Bacsinszky (SUI) vs. (10) Daria Kasatkina (RUS) 6-3, 6-0
Johanna Konta (GBR) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) 7-6(4), 2-6, 7-6(7)
(18) Garbine Muguruza (ESP) vs. Saisai Zheng (CHN) 6-2, 6-3
(7) Karolina Pliskova (CZE) vs. (Q) Karolina Muchova (CZE) 6-3, 6-2

(4) Naomi Osaka (JPN) vs. Magda Linette (POL) 6-4, 6-2
Laura Siegemund (GER) vs. Victoria Azarenka (BLR) 6-7(5), 6-4, 6-2
(Q) Bianca Andreescu (CAN) vs. Whitney Osuigwe (USA) 7-6(1), 6-7(0), 6-3
(13) Anastasija Sevastova (LAT) vs Mona Barthel (GER) 6-3, 6-1

(12) Elise Mertens (BEL) vs. Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 6-2, 7-5
(17) Madison Keys (USA) vs. Destanee Aiava (AUS) 6-2, 6-3
Shuai Zhang (CHN) vs. (26) Dominika Cibulkova (SVK) 6-2, 4-6, 6-2
(6) Elina Svitolina (UKR) vs. (Q) Viktorikja Golubic (SUI) 6-1, 6-2
(nederst)
(8) Petra Kvitova (CZE) vs. Magdalena Rybarikova (SVK)
Belinda Bencic (SUI) vs. Katerina siniakova (CZE) 6-4, 2-6, 6-3
Yulia Putintseva (KAZ) vs. (32) Barbora Strycova (CZE)
Maria Sakkari (GRE) vs. (22) Jelena Ostapenko (LAT)

(30) Maria Sharapova (RUS) vs. (Q) Harriet Dart (GBR) 6-0, 6-0
Rebecca Peterson (SWE) vs. Sorana Cirstea (ROU) 6-4, 6-1
Johanna Larsson (SWE) vs. Vera Lapko (BLR) 7-6(5), 3-0 Ret’d
(3) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 6-3, 6-4

(3) Sloane Stephens (USA) vs. Taylor Townsend (USA) 6-4, 6-2
(9) Kiki Bertens (NED) vs. Alison Riske (USA) 6-3, 6-3

Danielle Collins (USA) vs. (14) Julia Goerges (GER) 2-6, 7-6(5), 6-4
(29) Donna Vekic (CRO) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 6-2, 6-4
(2) Angelique Kerber (GER) vs. Polona Hercog (SLO) 6-2, 6-3

Resultater Men (udvalgte)

1/8-finale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (15) Daniil Medvedev (RUS) 6-4, 6-7(5), 6-2, 6-3
(8) Kei Nishikori (JPN) vs. 6-7(8), 4-6, 7-6(4), 6-4, 7-6(8)
(16) Milos Raonic (CAN) vs. (4) Alexander Zverev (GER) 6-1, 6-1, 7-6(5)
(28) Lucas Pouille (FRA) vs. (11) Borna Coric (CRO) 6-7(4), 6-4, 7-5, 7-6(2)

(22) Roberto Bautista Agut ESP) vs. (6) Marin Cilic (CRO) 6-7(6), 6-3, 6-2, 4-6, 6-4
(14) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (3) Roger Federer (SUI) 6-7(11), 7-6(3), 7-5, 7-6(5)
Frances Tiafoe (USA) vs. (20) Grigor Dimitrov (BUL) 7-5, 7-6(6), 6-7(1), 7-5
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. Tomas Berdych (CZE) 6-0, 6-1, 7-6(4)

R32
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (25) Denis Shapovalov (CAN) 6-3, 6-4, 4-6, 6-0
(15) Daniil Medvedev (RUS) vs. (21) David Goffin (BEL) 6-2, 7-6(3), 6-3
(23) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (12) Fabio Fognini (ITA) 6-2, 6-4, 2-6, 6-4
(8) Kei Nishikori (JPN) vs. Joao Sousa (POR) 7-6(6), 6-1, 6-2

(4) Alexander Zverev (GER) vs. Alex Bolt (AUS) 6-3, 6-3, 6-2
(16) Milos Raonic (CAN) vs. Pierre-Hugues Herbert (FRA) 6-4, 6-4, 7-6(6)
(11) Borna Coric (CRO) vs. Filip Krajinovic (SRB) 2-6, 6-3, 6-4, 6-3
(28) Lucas Pouille (FRA) vs. Alexei Popyrin (AUS) 7-6(3), 6-3, 6-7(10), 4-6, 6-3
==
(6) Marin Cilic (CRO) vs. (26) Fernando Verdasco (ESP) 4-6, 3-6, 6-1, 7-6(8), 6-3
(22) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (10) Karen Khachanov (RUS) 6-4, 7-5, 6-4
(14) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (19) Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-3, 3-6, 7-6(7), 6-4
(3) Roger Federer (SUI) vs. Taylor Harry Fritz (USA) 6-2, 7-5, 6-2

Frances Tiafoe (USA) vs. Andreas Seppi (ITA) 6-7(3), 6-3, 4-6, 6-4, 6-3
(30) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Thomas Fabbiano (ITA) 7-6(5), 6-4, 6-4
Tomas Berdych (CZE) vs. (32) Diego Schwartzman (ARG) 5-7, 6-3, 7-5, 6-4
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. Alex de Minaur (AUS) 6-1, 6-2, 6-4

R64 (øverst)
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Jo-Wilfried Tsonga (FRA) 6-3, 7-5, 6-4
(15) Daniil Medvedev (RUS) vs. Ryan Harrison (USA) 6-3, 6-3, 6-3

(12) Fabio Fognini (ITA) vs. Leonardo Mayer (ARG) 7-6(3), 6-3, 7-6(5)
(8) Kei Nishikori (JPN) vs. Ivo Karlovic (CRO) 6-3, 7-6(6), 5-7, 5-7, 7-6(7)

(4) Alexander Zverev (GER) vs. Jeremy Chardy (FrA) 7-6(5), 6-4, 5-7, 6-7(6), 6-1
Alex Bolt (AUS) vs. (29) Gilles Simon (FRA) 2-6, 6-4, 4-6, 7-6(8), 6-4
Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. (24) Hyeon Chung (KOR) 6-2, 1-6, 6-2, 6-4
(16) Milos Raonic (CAN) vs. Stan Wawrinka (SUI) 6-7(4), 7-6(6), 7-6(11), 7-6(5)

(11) Borna Coric (CRO) vs. Marton Fucsovics (HUN) 6-4, 6-3, 6-4
Filip Krajinovic (SRB) vs. Evgeny Donskoy (RUS) 6-4, 7-6(8), 7-6(2)
(28) Lucas Pouille (FRA) vs. Maximilian Marterer (GEr) 7-6(8), 7-6(8), 5-7, 6-4
Alexei Popyrin (AUS) vs. (7) Dominic Thiem (AUT) 7-5, 6-4, 2-0 Ret’d
(nederst)
(6) Marin Cilic (CRO) vs. Mackenzie McDonald (USA) 7-5, 6-7(9), 6-4, 6-4
(10) Karen Khachanov (RUS) vs. Yoshihito Nishioka (JPN) 6-3 6-3, 6-3

(14) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (Q) Viktor Troicki (SRB) 6-3, 2-6, 6-2, 7-5
(3) Roger Federer (SUI) vs. (Q) Daniel Evans (GBR) 7-6(5), 7-6(3), 6-3

Frances Tiafoe (USA) vs. (5) Kevin Anderson (RSA) 4-6, 6-4, 6-4, 7-5
(20) Grigor Dimitrov (BLR) vs. Pablo Cuevas (URU) 6-3, 6-7(5), 6-3, 7-5

Thomas Berdych (CZE) vs. Robin Haase (NED) 6-1, 6-3, 6-3
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. Matthew Ebden (AUS) 6-3, 6-2, 6-2

R128 (øverst)
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (Q) Mitchell Krueger (USA) 6-3, 6-2, 6-2
(25) Denis Shapovalov (CAN) vs. Pablo Andujar (ESP) 6-2, 6-3, 7-6(3)
(15) Daniil Medvedev (RUS) vs. (Q) Lloyd George Harris (RSA) 6-1, 6-2, 6-1

(12) Fabio Fognini (ITA) vs. Jaume Munar (ESP) 7-6(3), 7-6(7), 3-1 Ret’d
(8) Kei Nishikori (JPN) vs. (Q) Kamil Majchrzak (POL) 3-6, 6-7(6), 6-0, 6-2, 3-0 Ret’d

(4) Alexander Zverev (GER) vs. Aljaz Bedene (GBR) 6-4, 6-1, 6-4
Jeremy Chardy (FRA) vs. Ugo Humbert (FRA) 3-6, 7-6(6), 6-4, 6-7(4), 7-6(6)
Stan Wawrinka (SUI) vs. Ernest Gulbis (LAT), 3-6, 3-1 Ret’d
(16) Milos Raonic (CAN) vs. Nick Kyrgios (AUS) 6-4, 7-6(5), 6-4

(11) Borna Coric (CRO) vs. Steve Darcis (BEL) 6-1, 6-4, 6-4
(7) Dominic Thiem (AUT) vs. Benoit Paire (FRA) 6-4, 6-3, 5-7, 1-6, 6-3
(nederst)
(6) Marin Cilic (CRO) vs. Bernard Tomic (AUS) 6-2, 6-4, 7-6(3)
(22) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Andy Murray (GBR) 6-4, 6-4, 6-7(5), 6-7(4), 6-2
(10) Karen Khachanov (RUS) vs. Peter Gojowczyk (GER) 3-6, 6-3, 6-4, 6-3

(14) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Matteo Berrettini (ITA) 6-7(3), 6-4, 6-3, 7-6(4)
(19) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. (Q) Christopher Eubanks (USA) 6-4, 4-6, 7-6(6), 6-3
(3) Roger Federer (SUI) vss. Denis Istomin (UZB) 6-3, 6-4, 6-4

(5) Kevin Anderson (USA) vs. Adrian Mannarino (FRA) 6-3, 5-7, 6-2, 6-1
(30) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Janko Tipsarevic (SRB) 4-6, 6-3, 6-1, 6-4
Reilly Opelka (USA) vs. (9) John Isner (USA) 7-6(4), 7-6(6), 6-7(4), 7-6(5)

Tomas Berdych (CZE) vs. (13) Kyle Edmund (GBR) 6-3, 6-0, 7-5
(18) Diego Schwartzman (ARG) vs. (Q) Rudolf Molleker (GER) 6-1, 6-3, 4-6, 6-0
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. James Duckworth (AUS) 6-4, 6-3, 7-5

Mens doubles

R64: Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Marcelo Demoliner (BRA) vs. Marcel Granollers/Gerard Granollers (ESP) 4-6, 6-4, 6-2
R32: Løchte/Demoliner vs. (10) Dominic Inglot (GBR)/Franko Skugor (CRO) 6-3, 6-2
1/8-finale: Løchte/Demoliner vs. (6) Raven Klaasen (RSA)/Michael Venus (NZL) – søn 4. match C3


Fed Cup

09-10. feb 2019: World Group 1st Round (semi: 20-21. apr. – final: 09-10 nov)
09-10. feb 2019: World Group II 1st Round
20-21. april 2019: World Group & World Group II PlayOffs
06-09. feb 2019: Group I Europe/Africa
Group A: Zielona Gora (POL):
Pool A:
1.Rusland: Daria Kasatkina, Anastasia Pavlyuchenkova, Anastasia Potapova, Margarita Gasparyan, NataliaVikhlyantseva
6.Polen: Magda Linette, Magdalene Frech, Iga Swiatek, Maja Chwalinska, Alicja Rosolska
11.Danmark: Caroline Wozniacki, Clara Tauson, Karen Barritza, Emilie Francati, Maria Jespersen
Pool B:
3.Ukraine: Elina Svitolina, Lesia Tsurenko, Dayana Yastramska, Marta Kostyuk, Nadiia Kichenok
7.Estland: Anett Kontaveit, Elena Malygina, Maileen Nuudi, Saara Orav, Valeria Gorlats
9.Bulgarien: Viktoriya Tomova, Isabella Shinikova, Gergana Topalova, Petya Arshinkova
13.Sverige: Johanna Larsson, Rebecca Peterson, Mirjam Bjorklund, Cornelia Lister, Caijsa Hennemann

Group B: Bath (GBR):
Pool A: 2.Storbrittanien, 8.Ungarn, 12.Grækenland, 15.Slovenien
Pool B: 4.Serbien, 5.Kroatien, 10.Tyrkiet, 14.Georgien,


Davis Cup 2019

World Group

Kvalifikation 1-2. februar 2019
Brasilien vs. Belgien, Uzbekistan vs. Serbien, Australien vs. Bosnien-Herzegovina, Indien vs. Italien, Tyskland vs. Ungarn, Schweiz vs. Rusland, Kazakhstan vs. Portugal, Tjekkiet vs. Holland, Columbia vs. Sverige, Østrig vs. Chile, Slovakiet vs. Canada, Kina vs. Japan

Finale 18-24. november 2019
Semifinalister 2018: Kroatien, Frankrig, Spanien, USA
Wildcards: Argentina, Storbrittanien
12 kval-vindere (fra 1-2. februar)


Group II Europe/Africa Zone

16 nationer (april eller september 2019):
Nedrykkere fra Group I: Hviderusland, Sydafrika
Fortsat Group I: Marokko, Zimbabwe, Danmark, Litauen, Luxembourg, Slovenien, Norge, Estland, Rumænien, Egypten
Oprykkere fra Group III: Montenegro, Monaco, Kenya, Namibia


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

Newport Beach, CA (USA)



ATP Challengers (Uge 4
)

$162K Newport Beach (USA)

€69K Rennes (FRA)

$54K Burnie (AUS)

$54K Punta del Este (URU)

Standard for afvikling er 48 deltagere (R64 med 16 bye). 4 reserveret til ITF-rangliste.
4 deltagere i kval baseret på ITF-rangliste, incl. evt. wildcard. 12 og 30 ITF-point til Qfinalister.

Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 4)

M25 Nussloch (GER)

M25 Kazan (RUS)

M25 Palm Coast, FL (USA)

M15 Veigy-Foncenex (FRA)

M15 Monastir (TUN)

M15 Sharm El Sheikh (EGY)

M15 Antalya (TUR)

M15 Palmanova (ESP)

<< tilbage


ITF Women (uge 4)

W60 Burnie (AUS)

W60 Andrezieux-Boutheon (FRA)

W25 Singapore

W25 Wesley Chapel (USA)

W25 Kazan (RUS)

w15 Stuttgart-stammheim (GER)

W15 Manacor (ESP)

W15 Monastir (TUN)

W15 Sharm El Sheikh (EGY)

W15 Antalya (TUR)

<< tilbage)


ITF Junior (uge 4 udvalgte)

 


Uge 4

Grade A, Australian Open Junior Championships, Melbourne (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

TV-dækning: Alle kampe på Eurosport Player. Kampe med Holger og Clara desuden på Eurosport 2.

Boys singles hovedturnering

R32
[1] (4) Lorenzo Musetti (ITA) vs. (44) Phuong Van Nguyen (VIE)
[15] (22) Liam Draxl (CAN) vs. (29) Mateus De Carvalho Cardoso Alves (BRA)
(38) Jacob Fearnley (GBR) vs. (WC) (125) Ken Cavrak (AUS)
[6] (10) Nicolas Alvarez Varona (ESP) vs. (52) Alexandr Binda (RUS)

[3] (6) Otto Virtanen (FIN) vs. (39) Gustaf Strom (SWE)
[18] (24) Eliot Spizzirri (USA) vs. (46) Lodewijk Weststrate (NED)
[11] (6) Valentin Royer (FRA) vs. (33) Giulio Zeppieri (ITA)
[8] (13) Jonas Forejtek (CZE) vs. (64) Peter Makk (HUN)
==
[7] (11) Dalibor Svrcina (CZE) vs. (40) Seon Yong Han (KOR)
[9] (14) Cannon Kingsley (USA) vs. (47) Wojciech Marek (POL)
[14] (21) Harold Mayot (FRA) vs. (58) Toby Alex Kodat (USA)
[4] (8) Filip Cristian Jianu (ROU) vs. (Q) (123) Connor Thomson (GBR)

[5] (9) Rinky Hijikata (AUS) vs. (25) Zane Khan (USA)
(28) Jiri Lehecka (CZE) vs. (36) Harry Wendelken (GBR)
[13] (20) Emilio Nava (USA) vs. (Q) (94) Luciano Darderi (ITA)
(30) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [2] (5) Bu Yunchaokete (CHN)

R64 (udvalgte)
[1] (4) Lorenzo Musetti (ITA) vs. (WC) (224) Tai Sach (AUS) 6-4, 6-0
[15] (22) Liam Draxl (CAN) vs. (67) Nicholas David Ionel (ROU) 6-3, 6-4

(38) Jacob Fearnley (GBR) vs. [12] (19) Tristan Boyer (USA) 3-6, 7-6(4), 6-3
[6] (10) Nicolas Alvarez Varona (ESP) vs. (49) Louis Herman (BEL) 6-4, 6-2

[3] (6) Otto Virtanen (FIN) vs. (WC) (87) Stefan Storch (AUS) 6-1, 6-7(6), 7-6(6)
(39) Gustaf Strom (SWE) vs. (Q) (108) Ryoma Matsushita (JPN) 6-3, 6-1
(46) Lodewijk Weststrate (NED) vs. (WC) Cooper White (AUS) 6-2, 6-2
[18] (24) Eliot Spizzirri (USA) vs. (Q) (102) James Story (GBR) 6-2, 6-2

[11] (6) Valentin Royer (FRA) vs. (62) Eric Vanshelboim (UKR) 6-2, 6-1
[8] (13) Jonas Forejtek (CZE) vs. (42) Dane Sweeny (AUS) 6-3, 6-0
==
[7] (11) Dalibor Svrcina (CZE) vs. (37) Natan Rodrigues (BRA) 6-0, 7-6(3)
[9] (14) Cannon Kingsley (USA) vs. (WC) (184) Tom Evans (AUS) 6-1, 5-7, 6-4

[14] (21) Harold Mayot (FRA) vs. (54) Admir Kalender (CRO) 6-3, 4-6, 6-4
[4] (8) Filip Cristian Jianu (ROU) vs. (53) Matteo Arnaldi (ITA) 6-3, 6-4

[5] (9) Rinky Hijikata (AUS) vs. (Q) (78) Lilian Marmousez (FRA) 6-3, 6-4
(25) Zane Khan (USA) vs. (45) Shunsuke Mitsui (JPN) 7-6, 6-7, 6-2
(28) Jiri Lehecka (CZE) vs. (70) Christian Lerby (NED) 6-3, 6-4
(36) Harry Wendelken (GBR) vs. [10] (15) Gauthier Onclin (BEL) 7-5, 6-7(5), 7-6(9)

[13] (20) Emilio Nava (USA) vs. (26) Keisuke Saitoh (JPN) 6-4, 6-2
(Q) (94) Luciano Darderi (ITA) vs. (56) Thantub Suksumrarn (THA) 5-7, 7-6, 6-2
(30) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (43) Dominic Stephan Stricker (SUI) 6-3, 7-5
[2] (5) Bu Yunchaokete (CHN) vs. (WC) (76) Tristan Schoolkate (AUS) 4-6, 6-1, 6-4

Boys doubles

R32 (udvalgte)
(7) Tristan Boyer/Tyler Zink (USA) vs. Eric Vanshelboim (UKR)/Dominic Stephan Stricker (SUI) 6-4, 6-3
Lilian Marmousez (FRA)/Eliot Spizzirri (USA) vs. Christian Lerby (NED)/Luciano Darderi (ITA) 6-4, 6-3
(6) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)/Valentin Royer (FRA) vs. Mateus De Carvalho Cardoso Alves/Natan Rodrigues (BRA) 7-6, 1-6, 7-6(10-6)

1/8-finale
Rune/Royer vs. Tristan Schoolkate/Dane Sweeny (AUS) – man 4. match C7

Girls singles hovedturnering

R32
[1] (4) Clara Tauson (DEN) vs.(78) Sijia Wei (CHN)
(59) Stefania Rogozinska Dzik (POL) vs. (56) Valentina Ryser (SUI)
[9](22) Kamilla Bartone (LAT) vs. (WC) (144) Olivia Gadecki (AUS)
[6] (19) Lea Ma (USA) vs. (44) Priska Madelyn Nugroho (INA)

[17] (35) Loudmilla Bencheikh (FRA) vs. (52) Daria Snigur (UKR)
(79) Himari Sato (JPN) vs. (39) Emma Navarro (USA)
[11] (26) Adrienn Nagy (HUN) vs. (60) Daria Frayman (RUS)
[5] (18) Mananchaya Sawangkaew (THA) vs. (50) Carlota Martinez Cirez (ESP)
==
[8] (21) Sohyun Park (KOR) vs. (97) Manon Leonard (FRA)
(90) Destinee Martins (GBR) vs. (Q) (126) Veronika Pepelyaeva (RUS)
[15] (33) Marta Custic (ESP) vs. (Q) (133) Lisa Pigato (ITA)
[4] (12) Leylah Annie Fernandez (CAN) vs. (134) Moyuka Uchijima (JPN)

[7] (20) Lulu Sun (SUI) vs. (63) Amber Marshall (AUS)
[12] (29) Thasaporn Naklo (THA) vs. (Q) (92) Federica Rossi (ITA)
(64) Annerly Poulos (AUS) vs. (80) Victoria Allen (GBR)
[2] (9) Qinwen Zheng (CHN) vs. (37) Anastasia Tikhonova (RUS)

R64 (udvalgte)
[1] (4) Clara Tauson (DEN) vs. (WC) (176) Anastasia Berezov (AUS) 1-6, 6-3, 6-1
(78) Sijia Wei (CHN) vs. (43) Viktoriya Kanapatskaya (BLR) 6-3, 7-6
(59) Stefania Rogozinska Dzik (POL) vs. (WC) (439) Charlotte Kempenaers-Pocz (AUS) 6-3, 6-4
(56) Valentina Ryser (SUI) vs. [13] (30) Mariia Tkacheva (RUS) 6-4, 6-4

[9](22) Kamilla Bartone (LAT) vs. (LL) (147) Sasha Wood (USA) 6-0, 6-2
[6] (19) Lea Ma (USA) vs. (49) Elina Avanesyan (RUS) 6-2, 5-7, 6-2

[17] (35) Loudmilla Bencheikh (FRA) vs. (WC) (114) Megan Smith (AUS) 6-4, 6-2
(79) Himari Sato (JPN) vs. [16] (34) Emma Raducanu (GBR) 6-2, 7-5

[11] (26) Adrienn Nagy (HUN) vs. (42) Helene Pellicano (MLT) 6-3, 6-1
(60) Daria Frayman (RUS) vs. (41) Natsumi Kawaguchi (JPN) 7-5, 4-6, 7-5
(50) Carlota Martinez Cirez (ESP) vs. (WC) (1155) Talia Gibson (AUS) 4-6, 7-6(3), 6-1
[5] (18) Mananchaya Sawangkaew (THA) vs. (Q) (135) Valentina Ivanov (NZL) 6-4, 6-4
==
[8] (21) Sohyun Park (KOR) vs. (Q) (152) Carol Youngsuh Lee (NMI) 6-1, 5-7, 6-4
(90) Destinee Martins (GBR) vs. [10] (24) Hong Yi Cody Yi C (HKG) 6-4, 6-3

[15] (33) Marta Custic (ESP) vs. (Q) (188) Maria Krupenina (RUS) 6-4, 6-2
[4] (12) Leylah Annie Fernandez (CAN) vs. (72) Kylie Collins (USA) 6-3, 6-2

[7] (20) Lulu Sun (SUI) vs. (48) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) 6-4, 6-3
[12] (29) Thasaporn Naklo (THA) vs. (76) Giulia Morlet (FRA) 6-1, 6-4

(80) Victoria Allen (GBR) vs. [14] (31) Sada Nahimana (BDI) 4-6, 6-4, 6-1
[2] (9) Qinwen Zheng (CHN) vs. (58) Chloe Beck (USA) 6-7(5), 6-3, 6-4


Grade 1, Copa Barranquilla (COL) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Boys singles hovedturnering

(100) Elmer Møller (DEN)
(273) Carl Emil Overbeck (DEN)
(332) Sebastian Grundtvig (DEN)


Grade 2, ITF Junior FTT 1, Tunisia (TUN) – Hardcourt

Girls singles hovedturnering

Clarine Lerby (NED)


Grade 2, Viccourt Cup, Sviatopetrivske Village (UKR) – Hardcourt

Girls singles hovedturnering

R32: (297) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. (WC) Olga Molchanova (UKR) 6-3, 6-2
1/8-finale: Divine Dasam Nweke vs. ?


Grade 5, Siroki Brijeg Open 2 (BIH) – Carpet

Girls singles hovedturnering

R32: (1393) Nina Vicic (DEN) vs. [4] (818) Katarina Duic Plumtree (CRO)

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte uge 4)

Cat 1, Les Petits As Mondial Lacoste, Tarbes (FRA) – Hardcourt

U14 Girls singles kvalifikation

Q32:
Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) – bye
Emilie Just-Bomholt (DEN) vs. Lucia Peyre (ARG) 4-6, 4-6

Q16: Zoe Du Pasquier Jensen vs. Naroa Aranzabal (ESP) 6-7(3), 2-6

<< tilbage


På Resultina App’en kan man nu også følge resultater fra turneringer under Tennis Europe.

TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch

Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage