Clara Tauson indleder med EM-finalen kl. 1030 en søndag med WTA finaler på TV2 Sport fra Nanchang og Moskva, og ATP-finaler på TV3 Max fra Gstaad og Hamburg samt TV3 Sport fra Atlanta

Mange tennis-interesserede danskere bliver ofte utålmodige, når der er gået få uger siden Caroline Wozniacki’s seneste optræden på TV, men i ventetiden inden Caroline i den kommende uge deltager ved WTA International turneringen Citi Open i Washington, har der været lejlighed til at følge 15-årige Clara Tauson, som allerede har vist så gode resultater, at der er stadig større interesse blandt “almindelige” danskere for at følge med i hendes karriere.

Derfor er der ingen grund til at vente på, at Caroline spiller sin første kamp i næste uge, da Clara søndag formiddag kl. 1030 spiller finale ved Europamesterskaberne for U18 spillere, hvor hun som den den eneste fra årgang 2002 har fået dispensation til at være med, og der er ekstra grund til at kippe med Dannebrog i betragtning af, at hun som den suverænt yngste har formået at spille sig helt frem til finalen, som kan følges på Livestreamcam.

Derudover er der rig mulighed for at se finaler fra både WTA og ATP turneringer, som har været afviklet i ugens løb.

Kl. 11 viser TV2 Sport en ren kinesisk finale fra Nanchang, hvor 2. seedede Qiang Wang møder 6. seedede Saisai Zheng (CHN).

Førnævnte finale når muligvis ikke at blive helt færdig, inden kl. 1230, hvor to 17-årige piger med en rangering omkring no. 200 mødes i WTA-finalen i Moskva, hvilket må betegnes som temmelig overraskende i betragtning af, at Olga Danilovic (SRB) allerede i kvalfinalen var sendt ud af turneringen, inden hovedturneringen startede, men hun fik en ekstra chance som Lucky Loser, og den blev udnyttet til fulde, da hun bl.a. med fornemme sejre over 1. seedede Julia Goerges (GER) og i semifinalen mod 5. seedede Aliaksandra Sasnovich (BLR) har spillet sig i finalen.

Hendes finalemodstander Anastasia Potapova, der havde wildcard til turneringen, undgik spillere fra top 80 på sin vej til finalen, men hun har til gengæld slået spillere, der har vundet over seedede modstandere, senest Tamara Zidansek (SLO), der havde sendt 2. seedede Daria Kasatkina (RUS) ud i 2. runde.

Desuden afvikles 3 ATP-finaler, og da TV3 Sport ofte har andre sportsgrene på programmet i weekenderne, bliver 2 af finalerne vist på TV3 Max, som kl. 1130 viser finalen mellem Matteo Berrettini (ITA) og 2. seedede Roberto Bautista Agut (ESP).

Tidligst kl. 15 viser TV3 Max finalen fra ATP 500 turneringen i Hamburg, hvor Leonardo Mayer (ARG) møder Nikoloz Basilashvili (GEO), der har været gennem 6 kampe – heraf 2 fra kvalifikationen – for at nå finalen.

Den sidste finale vises på TV3 Sport kl. 23 fra Atlanta, hvor 1. seedede John Isner (USA) møder vinderen af kampen mellem Cameron Norrie (GBR) og 8. seedede Ryan Harrison (USA), som spiller semifinale kl. 01 natten til søndag.

WTA-finalerne kan desuden følges på WTATV.com og ATP-finalerne på Tennistv.com


WTA International, Jiangxi Open – Nanchang (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

Spilleprogram søndag

Centre Court – start 1100cet
(2) Qiang Wang (CHN) vs. (6) Saisai Zheng (CHN) 7-5, 4-0 Ret’d

TV-dækning: TV2 Sport og WTATV.

Resultater (udvalgte)

Semifinale
(6) Saisai Zheng (CHN) vs. Lin Zhu (CHN) 6-3, 1-6, 6-2
(2) Qiang Wang (CHN) vs. (3) Magda Linette (POL) 7-5, 6-2

1/4-finale
(3) Magda Linette (POL) vs. (Q) En-Shuo Liang (TPE) 6-3, 4-6, 6-2
(2) Qiang Wang (CHN) vs. Fangzhou Liu (CHN) 6-3, 6-0
Lin Zhu (CHN) vs. (1/WC) Shuai Zhang (CHN) 7-6, 4-6, 6-1
(6) Saisai Zheng (CHN) vs. (Q) Fang Ying Xun (CHN) 6-3, 6-4

1/8-finale
(1/WC) Shuai Zhang (CHN) vs. Margarita Gasparyan (RUS) 6-4, 6-1
Lin Zhu (CHN) vs. Tereza Martincova (CZE) 6-2, 6-3

(Q) Fang Ying Xun (CHN) vs. Jing-Jing Lu (CHN) 6-4, 7-5
Fangzhou Liu (CHN) vs. (8) Xinyun Han (CHN) 6-3, 6-3
(6) Saisai Zheng (CHN) vs. (Q) Karman Thandi (IND) 6-4, 6-0

(Q) En-Shuo Liang (TPE) vs. (Q) Peangtarn Plipuech (THA) 6-1, 6-2
(3) Magda Linette (POL) vs. Eri Hozumi (JPN) 6-3, 7-5
Fangzhou Liu (CHN) vs. (8) Xinyun Han (CHN) 6-3, 6-3
(2) Qiang Wang (CHN) vs. Sabina Sharipova (UZB) 6-4, 3-6, 6-2

R32
(1/WC) Shuai Zhang (CHN) vs. Sabine Lisicki (GER) 7-6(0), 6-3
Lin Zhu (CHN) vs. (7) Yingying Duan (CHN) 6-2, 6-3
Jing-Jing Lu (CHN) vs. (4) Kurumi Nara (JPN) 3-6, 6-2, 6-3
(6) Saisai Zheng (CHN) vs. Miyu Kato (JPN) 6-3, 6-0

(Q) Peangtarn Plipuech (THA) vs. (5) Vitalia Diatchenko (RUS) 4-6, 6-4, 3-1 Ret’d
(3) Magda Linette (POL) vs. Su Jeong Jang (KOR) 6-4, 6-0
(8) Xinyun Han (CHN) vs. (WC) Zhaoxuan Yang (CHN) 6-4, 6-0
(2) Qiang Wang (CHN) vs. Ankita Raina (IND) 6-2, 6-1

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/jiangxi-open#orderofplay


WTA International, Moscow River Cup presented by Ingrad – Moscow (RUS) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Spilleprogram søndag

Centre – start 1230cet
(LL) Olga Danilovic (SRB) vs. (WC) Anastasia Potapova (RUS) 7-5, 6-7(1), 6-4
Double semifinale færdispilles
Double finale

TV-dækning: TV2 Sport og WTATV.som

Resultater (udvalgte)

Semifinale
(LL) Olga Danilovic (SRB) vs. (5) Aliaksandra Sasnovich (BLR) 6-2, 5-7, 7-5
(WC) Anastasia Potapova (RUS) vs. Tamara Zidansek (SLO) 3-6, 6-4, 5-2 Ret’d

1/4-finale
(LL) Olga Danilovic (SRB) vs. (1) Julia Goerges (GER) 6-3, 6-3
(WC) Anastasia Potapova (RUS) vs. (Q) Valentyna Ivakhnenko (RUS) 1-6, 6-3, 6-2
Tamara Zidansek (SLO) vs. Laura Siegemund (GER) 6-3, 6-4
(5) Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. (3) Anastasija Sevastova (LAT) Walkover

1/8-finale
(1) Julia Goerges (GER) vs. Natalia Vikhlyantseva (RUS) 6-2, 7-6(2)
(LL) Olga Danilovic (SRB) vs. Kaia Kanepi (EST) 7-6(3), 7-5
(3) Anastasija Sevastova (LAT) vs. (LL) Irina Bara (ROU) 6-2, 6-7(5), 6-4
(5) Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. Evgeniya Rodina (RUS) 7-5, 6-2

Valentyna Ivakhnenko (RUS) vs. (Q) Varvara Flink (RUS) 7-6(2), 6-3
(WC) Anastasia Potapova (RUS) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 6-4, 6-4
Laura Siegemund (GER) vs. Kateryna Kozlova (UKR) 6-0, 6-3
Tamara Zdansek (SLO) vs. (2) Daria Kasatkina (RUS) 6-4, 2-6, 6-4

R32
(1) Julia Goerges (GER) vs. Viktoria Kuzmova (SVK) 6-1, 6-0
(8) Kaia Kanepi (EST) vs. Vera Zvonareva (RUS) 6-2, 6-2
(3) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Pauline Parmentier (FRA) 6-2, 3-6, 6-4
(5) Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. Johanna Larsson (SWE) 6-1, 6-3

(WC) Anastasia Potapova (RUS) vs. Viktoriya Tomova (BUL) 6-1, 6-1
Kristyna Pliskova (CZE) vs. (4) Katerina Siniakova (CZE) 6-4, 3-6, 6-4
Laura Siegmund (GER) vs. (7) Alize Cornet (FRA) 4-6, 6-2, 6-3
Tamara Zidansek (SLO) vs. (WC) Antonia Lottner (GER) 6-3, 6-1

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/moscow-river-cup#orderofplay


ATP 500, German Tennis Championships 2018 presented by Kampmann, Hamburg (GER) – Grus

Spilleprogram søndag (udvalgte)

Center – start 1205
Double finale
(Q) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Leonardo Mayer (ARG) 6-4, 0-6, 7-5

TV-dækning: Single-finale på TV3 Max og Tennistv.com

Resultater (udvalgte)

Semifinale
(Q) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Nicolas Jarry (CHI) 7-5, 0-6, 6-1
Leonardo Mayer (ARG) vs. (Q) Jozef Kovalik (SVK) 6-7(6), 6-4, 7-6(7)

1/4-finale
(Q) Jozef Kovalik (SVK) vs. (LL) Thiago Monteiro (BRA) 3-6, 6-3, 6-2
Leonardo Mayer (ARG) vs. (2) Diego Schwartzman (ARG) 6-3, 4-6, 6-3
Nicolas Jarry (CHI) vs. (1) Dominic Thiem (AUT) 7-6, 7-6
(Q) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. (3) Pablo Carreno Busta (ESP) 7-6, 6-4

1/8-finale
NB 1500: (1) Dominic Thiem (AUT) vs. John Millman (AUS) 6-2, 6-2
Nicolas Jarry (CHI) vs. (7) Richard Gasquet (FRA) – walkover
(3) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Aljaz Bedene (SLO) 6-2, 4-0 Ret’d
(Q) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Pablo Cuevas (URU) 7-6, 6-4

(LL) Thiago Monteiro (BRA) vs. (8) Fernando Verdasco (ESP) 3-6, 6-2, 7-5
(Q) Jozef Kovalik (SVK) vs. (WC) Rudolf Molleker (GER) 6-4, 6-0
Leonardo Mayer (ARG) vs. Gael Monfils (FRA) 6-1, 7-5
(2) Diego Schwartzman (ARG) vs. (Q) Daniel Masur (GER) 6-2, 6-2

R32
(1) Dominic Thiem (AUT) vs. (Q) Corentin Moutet (FRA) 6-4, 6-2
(7) Richard Gasquet (FRA) vs. Benoit Paire (FRA) 7-5, 6-3
(3) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (WC) Florian Mayer (GER) 2-6, 6-1, 7-6(4)
Aljaz Bedene (SLO) vs. (SE) Henri Laaksonen (SUI) 6-3, 1-6, 6-4
(Q) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. (5) Philipp Kohlschreiber (GER) 7-5, 1-6, 6-4

(8) Fernando Verdasco (ESP) vs. Dusan Lajovic (SRB) 6-3, 4-6, 7-6(5)
(WC) Rudolf Molleker (GER) vs. David Ferrer (ESP) 7-5, 5-7, 6-3
(Q) Josef Kovalik (SVK) vs. (4) Damir Dzumhur (BIH) 6-2, 6-4
Gael Monfils (FRA) vs. (6) Marco Cecchinato (ITA) 6-4, 3-6, 6-4
(2) Diego Schwartzman (ARG) vs. (WC) Casper Ruud (NOR) 6-4, 2-6, 6-2

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/hamburg/414/daily-schedule


ATP 250, J. Safra Sarasin Swiss Open Gstaad (SUI) – Grus

Spilleprogram søndag (udvalgte)

Roy Emerson Arena – start 1130
Matteo Berrettini (ITA) vs. (2) Roberto Bautista Agut (ESP) 7-6(9), 6-4
Double finale

TV-dækning: Single-finale på TV3 Max og Tennistv.com

Resultater (udvalgte)

Semifinale
Matteo Berrettini (ITA) vs. (Q) Jurgen Zopp (EST) 6-4, 7-6(6)
(2) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Laslo Djere (SRB) 6-7(5), 6-4, 6-4

1/4-finaler
Matteo Berrettini (ITA) vs. (8) Feliciano Lopez (ESP) 6-4, 6-3
(Q) Jurgen Zopp (EST) vs. (Q) Facundo Bagnis (ARG) 3-6, 6-4, 6-3
vs. Laslo Djere (SRB) vs. (LL) Viktor Galovic (CRO) 6-7, 6-3, 7-6
(2) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Taro Daniel (JPN) 7-5, 6-1

1/8-finaler
(Q) Jurgen Zopp (EST) vs. (1) Fabio Fognini (ITA) 6-1, 3-6, 6-3
(Q) Facundo Bagnis (ARG) vs. (WC) Marc-Andrea Huesler (SUI) 7-6(10), 6-1
Matteo Berrettini (ITA) vs. (4)Andrey Rublev (RUS) 6-3, 6-3
(8) Feliciano Lopez (ESP) vs. (LL) Oriol Roca Batalla (ESP) 4-6, 7-6(4), 6-4

(LL) Viktor Galovic (CRO) vs. (WC) Felix Auger-Aliassime (CAN) 3-6, 6-4, 6-2
Laslo Djere (SRB) vs. (3) Borna Coric (CRO) 6-4, 1-6, 6-1
Taro Daniel (JPN) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 6-4, 4-6, 7-6(4)
(2) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Jaume Munar (ESP) 2-6, 6-3, 6-2

R32
(8) Feliciano Lopez (ESP) vs. Federico Delbonis (ARG) 6-3, 7-6(3)
(LL) Viktor Galovic (CRO) vs. (5) Robin Haase (NED) 6-1, 3-6, 6-3
Felix Auger Aliassime (CAN) vs. Guido Andreozzi (ARG) 6-3, 7-6(3)
Roberto Carballes Baena (ESP) vs. (7) Guillermo Garcia-Lopez (ESP) 7-6(3), 6-2
Taro Daniel (JPN) vs. Elias Ymer (SWE) 7-6(9), 7-5

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/gstaad/314/daily-schedule


ATP 250, BB&T Atlanta Open (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet – 6 timer

Spilleprogram søndag (udvalgte)

Stadium Court – start 2300
(1) John Isner (USA) vs. (8) Ryan Harrison (USA) 5-7, 6-3, 6-4
Double finale

TV-dækning: Single-finalen på Tennistv.com

Resultater (udvalgte)

1/4-finale
(4) Matthew Ebden (AUS) vs. Marcos Baghdatis (CYP) 6-3, 6-2
(1) John Isner (USA) vs. (7) Mischa Zverev (GER) 7-5, 4-6, 6-1
(8) Ryan Harrison (USA) vs. (3/WC) Hyeon Chung (KOR) 6-7, 6-2, 7-6
Cameron Norrie (GBR) vs. (2) Nick Kyrgios (AUS) 7-5, 3-0 Ret’d

1/8-finale
(1) John Isner (USA) vs. Alex De Minaur (AUS) 6-3, 6-2
Mischa Zverev (GER) vs. Mikhail Youzhny (RUS) 6-4, 6-2
(4) Matthew Ebden (AUS) vs. (WC) Donald Young (USA) 6-4, 6-4
Marcos Baghdatis (CYP vs. (5) Frances Tiafoe (USA) 7-5, 6-1
Ryan Harrison (USA) vs. Lukas Lacko (SRB) 2-6, 6-2, 6-3
Hyeon Chung (KOA) vs. Taylor Fritz (USA) 6-4, 7-6(5)

Kampene kan formentlig følges på Bet365, Unibet m.v.

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/atlanta/6116/daily-schedule


Uge 31

WTA International, Mubadala Silicon Valley Classic, San Jose, CA (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -8 timer

TV-dækning: WTATV.com, TV2 Play

Deltagere: Muguruza, Keys, Williams, Mertens, Buzarnescu, S. Williams, Zhang, Babos, m.fl.

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/silicon-valley-classic#orderofplay


WTA International & ATP 500, Citi Open, Washington (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Spilleprogram mandag (udvalgte)

Stadium – start 2030cet
Jamie Loeb (USA) vs. Andrea Petkovic (GER) – WTA
NB 2230: Lukas Lacko (SVK) vs. Denis Kudla (USA) – ATP
NB 0100: Mackenzie McDonald (USA) vs. Andy Murray (GBR) – ATP
(WC) stan Wawrinka (SUI) vs. (Q) Donald Young (USA) – ATP

John A Harris Grandstand – start 2000cet
Svetlana Kuznetsova (RUS) vs. Kristie Ahn (USA) – WTA
NB 2130: (WC) Tim Smyczek (USA) vs. Ricardas Berankis (LTU) – ATP
NB2300: Mikhail Youzhny (RUS) vs. (WC) Noah Rubin (USA) – ATP
(4) Ekaterina Makarova (RUS) vs. Ana Bogdan (ROU) – WTA
(7) Donna Vekic (CRO) vs. Caroline Dolehide (USA)

Grandstand 2 – start 2000cet
(5) Aleksandra Krunic (SRB) vs. Katie Boulter (GBR) – WTA
NB 2130: Ilya Ivashka (BLR) vs. Hubert Hurkacz (POL) – ATP
Mirza Basic (BIH) vs. Marius Copil (ROU) – ATP
(WC) Tommy Paul (USA) vs. (Q) Alex Bolt (AUS) – ATP

Match Court 1 – start 2000cet
(Q) Allie Kiick (USA) vs. Xinyun Han (CHN) – WTA
NB 2130: Evgeny Donskoy (RUS) vs. Malek Jaziri (TUN) – ATP
(6) Belinda Bencic (SUI) vs. (Q) Harriet Dart (GBR) – WTA
Vasek Pospsil (CAN) vs. Alex de Minaur (AUS) – ATP
(LL) Mayo Hibi (JPN) vs. Fanny Stollar (HUN) – WTA

Match Court 2 – start 2130cet
4 Double kampe

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/washington/418/daily-schedule

TV-dækning:
WTA: TV2 Sport, WTATV.com
ATP: TV3 Sport, Tennistv.com

Deltagere:
WTA: Caroline, Stephens, Osaka, Makarova, Krunic, Bencic, Vekic, Putintseva
ATP: A. Zverev, Isner, Goffin, Edmund, Kyrgios, Pouille, Nishikori, Chung, Shapovalov, Tsitsipas, Johnson, Khachanov, Tiafoe, Chardy, M. Zverev, Rublev, m.fl.


ATP 250, Generali Open Kitzbuhel (SUI) – Grus

Tv-dækning: Tennistv.com (17 kampe)

Deltagere: Thiem, Kohlschreiber, Verdasco, Haase, Simon, Marterer, Struff, Lajovic, m.fl.

Spilleprogram mandag (udvalgte)

Center Court – start 1300
Jaume Munar (ESP) vs. Yannick Hanfmann (GEr)
(8) Dusan Lajovic (SRB) vs. Guillermo Garcia-Lopez (ESP)
NB 12700: (Q) Jurij Rodionov (AUT) vs. (WC) Dennis Novak (AUT)

Court Kuchenmeister – start 1100
(wC) Corentin Moutet (FRA) vs. Mikhail Kukushkin (KAZ)
NB 1300: (Q) Denis Istomin (UZB) vs. Federico Delbonis (ARG)
NB 1530: Double kamp

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/kitzbuhel/319/daily-schedule


ATP 250, Abierto de Tenis Mifel presentado por Cinemex Los Cabos (MEX) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer

TV-dækning: Tennistv.com (15 kampe)

Deltagere: Del Potro, Fognini, Querrey, Mannarino, Dzumhur, Lopez, Harrison, Fritz, m.fl

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/los-cabos/7480/daily-schedule


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

 


ATP Challengers (uge 30)

Binghamton, NY (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Singles kvalifikation

Q32: (763) Mikael Torpegaard (DEN) vs. [3] (389) Evan Song (USA) 6-1, 6-4
Q16: Mikael Torpegaard vs. (901) Francesco Ferrari (ITA) 6-1, 6-2
QFi: Mikael Torpegaard vs. [6] (398) Thai-Son Kwiatkowski (USA) 6-4, 7-5

Singles hovedturnering

R32:
(Q) (763) Mikael Torpegaard (DEN) vs. [4] (143) Bradley Klahn (USA) 7-6(4), 7-6(3)
(245) Evgeny Karlovskiy (RUS) vs. (Q) (495) Alexander Ritschard (SUI) 6-2, 6-4

1/8-finale: Mikael Torpegaard vs. (245) Evgeny Karlovskiy (RUS) 2-6, 4-6 (torsdag)

Granby (CAN)

Padova (ITA)

Prague (CZE)

Tampere (FIN)


Uge 31

Segovia (ESP)

Q32: (580) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (448) Alexander Zhurbin (RUS) 6-2, 6-3
Q16: Frederik Løchte vs. [4] (351) Karim-Mohamed (EGY) 6-7, 6-3, 2-6 (søndag)

Lexington, KY (USA)
Tidsforskel: cet -6 timer

Q32: (794) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (652) Pavel Krainik (CAN) – lør ca. 2000
Q16: Mikael Torpegaard vs. (1201) Jesse Witten (USA) 6-3, 2-6, 7-5
QFi: Mikael Torpegaard vs. (633) Thomas Fancutt (AUS) – mandag

Chengdu (CHN)

Sopot (POL)

R32: [4] (141) Casper Ruud (NOR) vs. (Q) ??

Liberec (CZE)

Livestream: https://livestream.com/ATP

Planlagte Challengers (formodet):
Uge 32: Portoroz (SLO): Frederik Løchte Nielsen

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 31)

$15.000, THINDOWN BIELLA (ITA) – Grus

Singles hovedturnering

R32: [4] (724) Clara Tauson (DEN) vs. (Q) ??

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 30)

Grade B1, 2018 European Junior Championships, Klosters (SUI) – Grus

Se under Tennis Europe herunder


Uge 31

Grade 4, ITF 18 & U South Central Circuit Leg 1, Harare (ZIM) – Hardcourt

Singles hovedturnering

R32: [8] (738) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. (1165) Beverly Matsiwe (ZIM)


Grade 5, Epetion Cup, Split (CRO) – Grus

Boys singles kvalifikation

Q32: [3] (2434) Emil Okkels Jensen (DEN) vs. Sandro Guscic (CRO) 7-6(5), 6-4
Q16: Emil Okkels Jensen vs. (WC) Lovre Erceg (CRO) 3-6, 6-0, 6-2
QFi: Emil Okkels Jensen vs. [5] (2524) Sebastian Abboud (SWE) 5-7, 7-5, 3-6

Boys singles hovedturnering

R32
(1699) Kevin Chen (DEN) vs. (1148) Marko Galic (CRO)
(LL) (2434) Emil Okkels Jensen (DEN) vs. (Q) Bozo Barun (CRO)
[4] (891) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. (1214) Tin Dizdarevic (CRO)
(2233) Gustav Theilgaard (DEN) vs. [2] (805) Mile Matic (CRO)

Girls singles hovedturnering

R32: (WC) Nina Vicic (DEN) vs. [6] (871) Victoria Borodulina (RUS)

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte uge 30)

2018 European Championships 18 & Under, Klosters (SUI) – Grus

Livestream (Court 1): https://www.livestreamcam.ch/livestreamcam-livestream/
Livescore: http://scores.tennisticker.de/sui/sb.html?tournid=3819

Girls singles

R128 (udvalgte)
(1) Clara Tauson (DEN) – bye
Melis Yasar (SWE) vs. Saara Orav (EST) 6-3, 6-3

R64 (udvalgte)
Clara Tauson vs. Melis Yasar (SWE) 6-1, 6-2
Vitalia Stamat (MDA) vs. Ilay Yoruk (TUR) 7-5, 4-6, 7-6(7)
Andjela Skrobonja (SRB) vs. Vanessa Nikolovova (CZE) 6-3, 6-3
(14) Andreea Prisacaru (ROU) vs. Viktoria Morvayova (SVK) 7-5, 6-0

(10) Adrienn Nagy (HUN) vs. Razalina Youseva (BUL) 6-1, 6-2
(7) Yasmine Mansouri (FRA) vs. Victoria Allen (GBR) 6-2, 6-2

Joanne Zuger (SUI) vs. (4) Margaryta Bilokin (UKR) 6-2, 7-6(5)
(16) Weronika Falkowska (POL) vs. Laila Cemalovic (BIH) 6-2, 6-0

(9) Nika Radisic (SLO) vs. Arabella Koller (AUT) 6-3, 6-0
(5) Kamilla Rakhimova (RUS) vs. Shelly Bereznyak (ISR) 6-2, 6-3
=
(8) Leonie Kung (SUI) vs. Helena Narmont (EST) 6-0, 6-1
(11) Lenka Stara (SVK) vs. Domenika Turkovic (CRO) 7-5, 6-2

(15) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) vs. Ruxandra Schech (GER) 6-0, 6-0
(3) Viktoria Dema (UKR) vs. Nadia Ramskogler (AUT) 6-2, 6-2

Simona Waltert (SUI) vs. (6) Selma Stefania Cadar (ROU) 6-2, 6-4
(12) Gergana Topalova (BUL) vs. Tamara Malesevic (SRB) 6-3, 6-3

(13) Manon Leonard (FRA) vs. Anna Arkadianou (GRE) 6-3, 6-3
Maia Chwalinska (POL) vs. Zanela Malinovic (BIH) 6-1, 6-0
Lilly Elida Haseth (NOR) vs. Eleni Louka (CYP) 6-4, 6-2
(2) Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. Ekin Ercetin (TUR) 6-2, 6-0

R32
Clara Tauson vs. Vitalia Stamat (MDA) 6-3, 6-3
(14) Andreea Prisacaru (ROU) vs. Andjela Skrobonja (SRB) 6-2, 6-2
Emmanouela Antonakis (GRE) vs. (10) Adrienn Nagy (HUN) 6-0, 6-2
Fiona Ganz (SUI) vs. (7) Yasmine Mansouri (FRA) 5-7, 6-0, 6-4

Joanne Zuger (SUI) vs. Federica Rossi (ITA) 6-4, 7-6(6)
Isabella Pfennig (GER) vs. (16) Weronika Falkowska (POL) 3-6, 7-6(6), 7-5
(9) Nika Radisic (SLO) vs. Carlota Martinez Cirez (ESP) 6-4, 1-6, 7-5
(5) Kamilla Rakhimova (RUS) vs. Shalimar Talbi (BLR) 6-3, 6-4
=
(8) Leonie Kung (SUI) vs. Anastasia Kulikova (RUS) 3-6, 6-3, 7-5
(11) Lenka Stara (SVK) vs. Rosa Vicens Mas (ESP) 6-2, 7-5
Yuliya Hatouka (BLR) vs. (15) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) 7-6(4), 6-7(3), 6-2
(3) Viktoria Dema (UKR) vs. Karolina Berankova (CZE) 6-2, 6-4

Vlada Koval (RUS) vs. Simona Waltert (SUI) 7-6(3), 6-4
(12) Gergana Topalova (BUL) vs. Francisca Jorge (POR) 6-3, 6-3
Maia Chwalinska (POL) vs. (13) Manon Leonard (FRA) 6-2, 6-1
(2) Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. Lilly Elida Haseth (NOR) 4-6, 6-2, 6-3

1/8-finale (torsdag)
Clara Tauson vs. (14) Andreea Prisacaru (ROU) 6-3, 6-1
Fiona Ganz (SUI) vs. Emmanouela Antonakis (GRE) 6-3, 6-4
Joanne Zuger (SUI) vs. Isabella Pfennig (GER) 6-0, 6-3
(9) Nika Radisic (SLO) vs. (5) Kamilla Rakhimova (RUS) 4-6, 6-3, 6-3

(8) Leonie Kung (SUI) vs. (11) Lenka Stara (SVK) 6-4, 7-5
(3) Viktoria Dema (UKR) vs. Yuliya Hatouka (BLR) 6-4, 6-3
Vlada Koval (RUS) vs. (12) Gergana Topalova (BUL) 6-3, 6-3
Maia Chwalinska (POL) vs. (2) Elisabetta Cocciaretto (ITA) 7-6(5), 6-0

Kvartfinale – fredag
Clara Tauson vs. Fiona Ganz (SUI) 7-5, 3-6, 6-4
Joanne Zuger (SUI) vs. (9) Nika Radisic (SLO) 6-3, 6-4
(8) Leonie Kung (SUI) vs. (3) Viktoria Dema (UKR) 6-1, 2-2 Ret’d
Maia Chwalinska (POL) vs. Vlada Koval (RUS) 6-4, 6-3

Semifinale
Clara Tauson vs. Joanne Zuger (SUI) 6-4, 6-0
Maja Chwalinska (POL) vs. (8) Leonie Kung (SUI) 7-6(4), 7-6(6)

Finale: Clara Tauson vs. Maja Chwalinska (POL)

Girls doubles

R32: Clara Tauson (DEN)/Vitalia Stamat (MDA) vs. (2) Manon Leonard/Yasmine Mansouri (FRA) 6-4, 7-5
1/8-finale: Tauson/Stamat vs. Weronika Falkowska/Maia Chwalinska (POL) 3-6, 2-6


Category 2, TCW-Academy Junior International, Waiblingen (GER) – Grus

U14 Boys singles hovedturnering

R64: Christopher Garde (DEN) vs. (14) Taym Alazmeh (SYR) 1-6, 0-6

U16 Boys singles kvalifikation

Q64:
Alexander Garde (DEN)
Ruben Levison (DEN) vs. Finn Erdmann (GER) 0-6, 0-6

Q32: Alexander Garde vs. (2) Henry Tschech (GER) 3-6, 1-6

U16 Boys singles hovedturnering

R64:
(10) Julius Kostopoulos (DEN) vs. (Q) Moritzl Schaecher (GER) 5-7, 3-6
(12) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) vs. Marco Ratchoff (SWE) 6-3, 6-0
(14) Richard Biagiotti (DEN) vs. (WC) Alexander Lauinger (GER) 6-3, 6-0

R32:
Caspar Jalili Mikkelsen vs. Joshua Schaefer (GER) 6-3, 6-4
Richard Biagiotti vs. (WC) Fridolin Goetz (GER) 6-3, 7-5

1/8-finale
Caspar Jalili Mikkelsen vs. (8) Artur Ivanenko (UKR) 1-6, 4-6 (torsdag)
Richard Biagiotti vs. Joshua Fritz (GER) 6-4, 6-4

Kvartfinale
Richard Biagiotti vs. Adrian Luddeckens (SWE) 3-6, 1-6 (fredag)

U16 Boys Doubles

R32
Richard Biagiotti (DEN)/Anton Stendal (SWE) vs. Finn Erdmann (GEr)/Joao Goncalves (POR) 6-2, 6-2
Alexander Garde/Christopher Garde vs. Maximilian Sperling (GER)/Warit Wannawitchate (THA) 2-6, 4-6
Ruben Levision (DEN)/Oscar Berander (SWE) vs. Maximilian Ratt/Valentin Werner (AUT) 2-6, 2-6
(5) Casper Jalili Mikkelsen/Julius Kostopoulos (DEN) vs. Jacopo Bosio/Giacomo Nava (ITA) 7-6(4), 6-2

1/8-finale:
Biagiotti/Stendal vs. (7) Philipp Kagstroem/Joshua Roth (GER) 5-7, 6-2, [10-5]
Mikkelsen/Kostopoulos vs. Joshua Fritz/Noah Schlagenhauf (GER) 7-6(3), 6-1

Kvartfinale: (torsdag)
Biagiotti/Stendal vs. (1) Frank Jonker (NED)/Edvards Teodors Liepins (LAT) 4-6, 0-6 (torsdag)
Mikkelsen/Kostopoulos vs. Lucas Bitzer/Andre Windler (SUI) 6-2, 6-3

Semifinale
(1) Frank Jonker (NED)/Edvards Teodors Liepins (LAT) vs. Alexander Eriksson/Adrian Luddeckens (SWE) 6-2, 76-5
Mikkelsen/Kostopoulos vs. (6) Benjamin Buck/Fedor Richter (GER) 7-5, 6-2

Finale: Mikkelsen/Kostopoulos vs. (1) Frank Jonker (NED)/Edvards Teodors Liepins (LAT) 6-0, 6-2

U16 Girls singles hovedturnering

R64
Cecilie Wiche (DEN) vs. Caroline Brack (GER) 3-6, 4-6
(16) Isabella Grann Frankild (DEN) vs. Julika Schefebuch (GER) 4-6, 1-6
Victoria Wiche (DEN) vs. Chiara Wolff (GER) 0-6, 2-6

Girls doubles

R32
Cecilie Wiche/Victoria Wiche (DEN) – bye
1/8-finale: Cecilie/Victoria Wiche vs. (5) Daria Jula/Bianca Moise (ROU) 3-6, 2-6

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage