Finalerne ved WTA-slutspillet i både double og single kan følges på TV2 Sport. ATP 500 finalerne i Wien og Basel henvises til Tennistv og Viaplay. Finaler ved Junior Masters på Youtube

TV2 Sport har de sidste par dage prioriteret dansk deltagelse med Clara Tauson ved 2018 ITF Junior Masters i Chengdu, hvor Clara efter 3 flotte sejre i gruppespillet tabte i semifinalen til Maria Camila Osorio Serrano (COL), som i finalen søndag kl. 06 dansk tid – efter at uret er stillet en time tilbage – møder Clara Burel (FRA) i finalen på Centre Court.

Tidligst kl. 09 afvikles finalen i Boys singles, hvor junior-ranglistens no. 1 Tseng Chun Hsin (TPE) møder Brandon Nakashima (USA).
Begge finaler kan følges på youtube på dette link – https://www.youtube.com/watch?v=ylns4jgG6Ls

Her en lille smagsprøve på det niveau, som 1. seedede Tseng kan præstere.

Clara er stadig med i turneringen, idet der spilles om alle placeringerne 1-8, og Clara spiller tidligst kl. 06 om 3-4. pladsen mod En Shuo Liang (TPE), som hun tidligere har besejret 7-6(5), 6-1 i den første puljekamp.
Da der ikke er TV-dækning fra Court 1, er der ikke mulighed for at følge kampen på TV eller livestream, men stillingen kan følges undervejs på livescore på http://182.92.108.145/Home/Schedule?SportCode=01_IJM_CD_2018

2018 ITF Junior MastersClara Tauson , Denmark
Paul Zimmer – Clara Tauson

TV2 Sport viser både finalen i double og single ved WTA Finals i Singapore, hvor der kl. 09 indledes med kampen mellem det 1. seedede tjekkiske par Barbora Krejcikova og Katerina Siniakova mo 2. seedede Timea Babos (HUN) og Kristina Mladenovic (FRA).

Kl. 1230 følger finalen i single, hvor 5. seedede Sloane Stephens (USA) møder 6. seedede Elina Svitolina (UKR), hvilket inden turneringen ville blive betragtet som en uventet finale.

Da hverken Naomi Osaka eller Petra Kvitova, som var de nærmeste forfølgere til Angelique Kerber og Caroline Wozniacki, heller ikke formåede at spille sig videre til semifinalerne, er Kerber og Caroline sikker på at beholde henholdsvis 2. og 3. pladsen på ranglisten efter Simona Halep ved årets udgang.

Begge finalister har med finalepladsen skubbet Kvitova ned på 7. pladsen foran Pliskova og Bertens.
Vinderen af finalen vil desuden overhale Osaka på 4. pladsen, mens taberen slutter året som no. 6 efter Osaka.

Bortset fra et par dage i starten af ugen, har TV3 Sport ikke vist særlige meget tennis fra de to ATP 500 turneringer i Wien og Basel, og kanalen transmitterer heller ikke direkte fra søndagens finaler, som dog kan følges på både Tennistv.com og Viaplay.

I Wien spiller 2. seedede Kevin Anderson (RSA) mod 5. seedede Kei Nishikori (JPN) kl. 1400, og kl. 15 i Basel spiller 1. seedede Roger Federer (SUI) på hjemmebanen mod Marius Copil (ROU), der overraskende vandt 6-3, 6-7(6), 6-4 over 2. seedede Alexander Zverev (GER) i semifinalen.
Rumæneren har været igennem kvalifikationen, hvor han i sin første kamp vandt 7-5, 7-5 over Zverev’s storebror Mischa Zverev, og på vejen mod finalen har han desuden besejret Dusan Lajovic (SRB) i kvalfinalen, og i de første 3 runder af hovedturneringen Ryan Harrison (USA), Marin Cilic (CRO) og Taylor Harry Fritz (USA).

 


Uge 43

BNP Paribas WTA Finals, Singapore presented by SC Global – Hardcourt

Red Group: 1. Angelique Kerber, 3. Naomi Osaka, 5. Sloane Stephens, 8. Kiki Bertens
White Group: 2. Caroline Wozniacki, 4. Petra Kvitova, 6. Elina Svitolina, 7. Karolina Pliskova
Alternates: 9. Anastasija Sevastova (LAT), 10. Daria Kasatkina (RUS) (omvendt hvis Kasatkina vinder finale i Moskva)

White Group
(6) Elina Svitolina (UKR) vs. (4) Petra Kvitova (CZE) 6-3, 6-3
(7) Karolina Pliskova (CZE) vs. (2) Caroline Wozniacki (DEN) 6-2, 6-4

(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. vs. (4) Petra Kvitova (CZE) 7-5, 3-6, 6-2
(6) Elina Svitolina (UKR) vs. (7) Karolina Pliskova (CZE) 6-3, 2-6, 6-3

(7) Karolina Pliskova (CZE) vs. (4) Petra Kvitova (CZE) 6-3, 6-4
(6) Elina Svitolina (UKR) vs. (2) Caroline Wozniacki (DEN) 5-7, 7-5, 6-3

Red Group
(5) Sloane Stephens (USA) vs. (3) Naomi Osaka (JPN) 7-5, 4-6, 6-1
(8) Kiki Bertens (NED) vs. (1) Angelique Kerber (GER) 1-6, 6-3, 6-4

(1) Angelique Kerber (GER) vs. (3) Naomi Osaka (JPN) 6-4, 5-7, 6-4
(5) Sloane Stephens (USA) vs. (8) Kiki Bertens (NED) 7-6(4), 2-6, 6-3

(8) Kiki Bertens (NED) vs. (3) Naomi Osaka (JPN) 6-3, Ret’d
(5) Sloane Stephens (USA) vs. (1) Angelique Kerber (GER) 6-3, 6-3

Semifinale
(6) Elina Svitolina (UKR) vs. (8) Kiki Bertens (NED) 7-5, 6-7(5), 6-4
(5) Sloane Stephens (USA) vs. (7) Karolina Pliskova (CZE) 0-6, 6-4, 6-1

Finale – søndag (TV2 Sport & WTATV.com)
(6) Elina Svitolina (UKR) vs. (5) Sloane Stephens (USA) 3-6, 6-2, 6-2

Doubles
(3) Andrea Sestini Hlavackova/Barbora Strcova (CZE) vs. Andreja Klepac (SLO)/Maria Jose Martinez Sanchez (ESP) 6-1, 6-2
(1) Barbora Krejcikova/Katerina Siniakova (CZE) vs. Nicole Melichar (USA)/Kveta Peschke (CZE) 6-1, 6-4
(2) Timea Babos (UUN)/Kristina Mladenovic (FRA) vs. Gabriela Dabrowski (CAN)/Yifan Xu (CHN) 6-0, 6-2
Ashleigh Barty (AUS)/CoCo Vandeweghe (USA) vs. (4) Elise Mertens (BEL)/Demi Schuurs (NED) 6-1, 6-4

Semifinale
(1) Barbora Krejcikova/Katerina Siniakova (CZE) vs. (3) Andrea Sestini Hlavackova/Barbora Strcova (CZE) 6-3, 6-2
(2) Timea Babos (UUN)/Kristina Mladenovic (FRA) vs. Ashleigh Barty (AUS)/CoCo Vandeweghe (USA) 6-7(5), 6-3, [10-8]

Finale – søndag (TV2 Sport & WTATV.com)
(1) Barbora Krejcikova/Katerina Siniakova (CZE) vs.(2) Timea Babos (UUN)/Kristina Mladenovic (FRA) 6-4, 7-5

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/wta-finals-singapore#orderofplay


ATP 500, Erste Bank Open 500, Vienna (AUT) – Hardcourt

Finale: (2) Kevin Anderson (RSA) vs. (5) Kei Nishikori (JPN) 6-3, 7-6(3)

Semifinale
(5) Kei Nishikori (JPN) vs. (Q) Mikhail Kukushkin (KAZ) 6-4, 6-3
(2) Kevin Anderson (RSA) vs. Fernando Verdasco (ESP) 6-3, 3-6, 64

Kvartfinale
(5) Kei Nishikori (JPN) vs. (1) Dominic Thiem (AUT) 6-3, 6-1
(Q) Mikhail Kukushkin (KAZ) vs. Marton Fucsovics (HUN) 4-6, 7-6(2), 7-6(4)
Fernando Verdasco (ESP) vs. (SE) Gael Monfils (FRA) 7-6(2), 1-2 Ret’d
(2) Kevin Anderson (RSA) vs. (6) Borna Coric (CRO) 7-6(2), 1-2 Ret’d

1/8-finale
(1) Dominic Thiem (AUT) vs. Sam Querrey (USA) 6-4, 6-4
(5) Kei Nishikori (JPN) vs. Karen Khachanov (RUS) 6-2, 6-2
(Q) Mikhail Kukushkin (KAZ) vs. (LL) Andrey Rublev (RUS) 7-6(4), 6-4
Marton Fucsovics (HUN) vs. (7) Fabio Fognini (ITA) 4-6, 6-3, 6-2

Fernando Verdasco (ESP) vs. (8) Kyle Edmund (GBR) 6-4, 3-6, 6-3
(SE) Gael Monfils (FRA) vs. (4) John Isner (USA) 6-4, 6-4
(6) Borna Coric (CRO) vs. Lucas Pouille (FRA) 4-6, 6-0, 6-4
(2) Kevin Anderson (RSA) vs. (WC) Jurgen Melzer (AUT) – walkover

R32
(1) Dominic Thiem (AUT) vs. (Q) Ruben Bemelmans (BEL) 7-5, 7-6(5)
Sam Querrey (USA) vs Jo-Wilfried Tsonga (FRA) 6-3, 3-6, 6-3
Karen Khachanov (RUS) vs. (WC) Dennis Novak (AUT) 6-3, 7-5
(5) Kei Nishikori (JPN) vs. Frances Tiafoe (USA) 7-6(3), 5-7, 6-2
(Q) Mikhail Kukushkin (KAZ) vs. (3) Grigor Dimitrov (BUL) 6-4, 4-6, 6-4
(LL) Andrey Rublev (RUS) vs. (Q) Denis Kudla (USA) 7-6(3), 6-0
Marton Fucsovics (HUN) vs. (WC) Felix Auger-Aliassime (CAN) 1-6, 6-0, 7-5
(7) Fabio Fognini (ITA) vs. Damir Dzumhur (BIH) 6-4, 6-3

(8) Kyle Edmund (GBR) vs. Diego Schwartzman (ARG) 6-3, 7-6(3)
Fernando Verdasco (ESP) vs. (Q) Pierre-Hugues Herbert (FRA) 6-7(6), 6-3, 6-4
(SE) Gael Monfils (FRA) vs. Steve Johnson (USA) 6-3, 7-6(3)
(4) John Isner (USA) vs. (LL) Cameron Norrie (GBR) 6-7(1), 6-4, 7-6(7)
(6) Borna Coric (CRO) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-7(5), 6-0, 7-5
Lucas Pouille (FRA) vs. PHilip Kohlschreiber (GER) 6-4, 6-7(5), 6-4
(WC) Jurgen Melzer (AUT) vs. Milos Raonic (CAN) vs. 7-6(6), 7-5
(2) Kevin Anderson (RSA) vs. Nikoloz Basilashvili (GEO) 4-6, 7-6(6), 6-4

Kvalfinale:
(4) Mikhail Kukushin (KAZ) vs. (5) Andrey Rublev (RUS) 6-2, 6-3

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/vienna/337/daily-schedule


ATP 500, Swiss Indoors Basel (SUI) – Hardcourt

Finale: (1) Roger Federer (SUI) vs. (Q) Marius Copil (ROU) 7-6(5), 6-4

Semifinale
(1) Roger Federer (SUI) vs. (7) Daniil Medvedev (RUS) 6-1, 6-4
(Q) Marius Copil (ROU) vs. (2) Alexander Zverev (GER) 6-3, 6-7(6), 6-4

Kvartfinale
(1) Roger Federer (SUI) vs. Gilles Simon (FRA) 7-6(1), 4-6, 6-4
(Q) Marius Copil (ROU) vs. (WC) Taylor Fritz (USA) 7-6(6), 7-5
(7) Daniil Medvedev (RUS) vs. (4) Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-4, 3-6, 6-3
(2) Alexander Zverev (GER) vs. (8) Roberto Bautista Agut (ESP) 7-5, 6-3

1/8-finale:
(1) Roger Federer (SUI) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 6-3, 7-5
Gilles Simon (FRA) vs. (SE) Ernests Gulbis (LAT) 7-6(4), 7-6(0)
(4) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Peter Gojowczyk (GER) 6-3, 6-1
(7) Daniil Medvedev (RUS) vs. Andreas Seppi (ITA) 7-6(5), 6-2

(WC) Taylor Fritz (USA) vs. (WC) Henri Laaksonen (SUI) 6-2, 7-5
(Q) Marius Copil (ROU) vs. (3) Marin Cilic (CRO) 7-5, 7-6(2)
(8) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (LL) Dusan Lajovic (SRB) 6-7(6), 6-3, 6-3
(2) Alexander Zverev (GER) vs. (Q) Alexei Popyrin (AUS) 6-4, 6-4

R32
(1) Roger Federer (SUI) vs. Filip Krajinovic (SRB) 6-2, 4-6, 6-4
Jan-Lennard Struff (GER) vs. John Millman (AUS) 7-6(3), 6-2
Gilles Simon (FRA) vs. Leonardo Mayer (ARG) 6-3, 6-3
Ernests Gulbis (LAT) vs. (5/WC) Jack Sock (USA) 7-5, 6-4
(4) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Jeremy Chardy (FRA) 6-2, 7-6(3)
Peter Gojowczyk (GER) vs. Nicolas Jarry (CHI) 1-6, 7-5, 6-3
Andreas Seppi (ITA) vs. (Q) Taro Daniel (JPN) 6-0, 6-4
(7) Daniil Medvedev (RUS) vs. Maximilian Marterer (GER) 6-3, 7-5

(WC) Henri Laaksonen (SUI) vs. (6) Marco Cecchinato (ITA) 6-4, 6-2
(WC) Taylor Fritz (USA) vs. (Q) Laslo Djere (SRB) 6-0, 7-5
(Q) Marius Copil (ROU) vs. Ryan Harrison (USA) 6-2, 7-6(8)
(3) Marin Cilic (CRO) vs. Denis Shapovalov (CAN) 6-4, 6-2
(8) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Joao Sousa (POR) 6-4, 6-3
(LL) Dusan Lajovic (SRB) vs. Adrian Mannarino (FRA) 6-7(4), 6-1, 6-2
(Q) Alexei Popyrin (AUS) vs. Mathew Ebden (AUS) 7-6(4), 6-4
(2) Alexander Zverev (GER) vs. Robin Haase (NED) 6-4, 7-5

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/basel/328/daily-schedule


Fed Cup

10-11. nov 2018: World Group Final (Tjekkiet vs. USA)
09-10. feb 2019: World Group 1st Round (semi: 20-21. apr. – final: 09-10 nov)
09-10. feb 2019: World Group II 1st Round
20-21. april 2019: World Group & World Group II PlayOffs
06-09. feb 2019: Group I Europe/Africa
Group A: Zielona Gora (POL): 1.Rusland, 3.Ukraine, 6.Polen, 7.Estland, 9.Bulgarien, 11.Danmark, 13.Sverige
Group B: Bath (GBR): 2.Storbrittanien, 4.Serbien, 5.Kroatien, 8.Ungarn, 10.Tyrkiet, 12.Grækenland, 14.Georgien, 15.Slovenien


Davis Cup

World Group Finale (23-25. november)
(1) Frankrig vs. (4) Kroatien

Group I Europe/Africa 2nd Round Play-Offs (26-27. oktober)
South Africa vs. Portugal

Group II Europe/Africa 3rd Round (15-16. september)
Polen vs. (1) Rumænien 3-2
Finland vs. Egypten 3-2
(Danmark tabte til Egypten i 2nd Round)


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

 



ATP Challengers (uge
43 udvalgte)

Brest

R32: (135) Elias Ymer (SWE) vs. (Q) (351) Ivan Gakhov (RUS) 6-3, 6-2
1/8-finale: [7] (101) Lorenzo Sonego (ITA) vs. Elias Ymer (SWE) 7-6(1), 6-3

Las Vegas (USA)
Tidsforskel: cet -9 timer

R32
[3] (127) Casper Ruud (NOR) vs. (251) Mitchell Krueger (USA) 6-3, 3-6, 6-3
(WC) (479) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (234) Cem Ilkel (TUR) 4-6, 6-3, 6-7(6) (tir)

1/8-finale: Casper Ruud (NOR) vs. (LL) (276) Evan King (USA) 6-3, 6-2

Kvartfinale: Casper Ruud (NOR) vs. (192) Kamil Majchrzak (POL) 7-5, 7-5

Semifinale:
(191) Thanasi Kokkinakis (AUS)  vs. Casper Ruud (NOR) 6-4, 6-1

Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 43)

$25.000, Waco Regional $25K Men’s Collegiate Series, TX (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer

Q64: [9] (1639) Benjamin Hannestad (DEN) vs. Albert Creixell Gine (ESP) 6-3, 6-1
Q32: Benjamin Hannestad vs. Adam Krull (USA) 2-6, 3-6 (søndag)


$15.000, Tennis Future Hamburg (GER) – Hardcourt

Q64: Martin Nygaard (DEN) vs. Christoffer Sander Nordby (DEN) 6-2, 2-6, 6-4
Q32: Martin Nygaard vs. [5] (1286) Maxence Bertimon (FRA) 3-6, 1-6 (søndag)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 43)

$25.000, Santa margherita di Pula (ITA) – Grus

Livestream Court 2 (C2): http://live.itftennis.com/en/live-streams

Singles kvalifikation

Q32
(890) Cori Gauff (USA) vs. [12] (603) Cristina Ene (ROU) 6-2, 6-4
[4] (469) Gabriela Ce (BRA) vs. Daria Frayman (RUS) 7-6(3), 6-1
(715) Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. [10] (579) Jade Suvrijn (FRA) 6-4, 6-1
Olivia Gram (DEN) vs. [8] (557) Alice Matteucci (ITA) 0-6, 2-6 (søndag)

QFi (mandag)
[1] (384) Carolina Meligeni Rodrigues Alves (BRA) vs. Cori Gauff (USA) 6-3, 6-1
Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. [5] (495) Lisa Matviyenko (GER) 2-6, 6-2, 7-5

Singles hovedturnering

R32: Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. (LL) (577) Nefisa Berberovic (BIH) 6-3, 6-4
1/8-finale: [8] (290) Fernanda Brito (CHI) vs. Elisabetta Cocciaretto (ITA) 6-3, 7-6(1)


$15.000, LOUSADA INDOOR OPEN I (POR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

Singles hovedturnering

R32: [6] (932) Olga Helmi (DEN) vs. (1076) Ana Filipa Santos (POR) 6-4, 6-2
1/8-finale: Olga Helmi vs. (WC) Mariana Campino (POR) 6-1, 2-6, 6-0
Kvartfinale: Olga Helmi vs. (Q) Aubane Droguet (FRA) 3-6, 4-6 (fredag)


$15.000, Djursholm Ladies (SWE) – Hardcourt

Singles hovedturnering

R32:
[1] (567) Anastasia Kulikova (FIN) vs. (Q) Jacquline Nylander Altelius (SWE) 6-3, 6-1
(1175) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (1056) Sofia Dmitrieva (RUS) 6-1, 6-0

1/8-finale:
[1] (567) Anastasia Kulikova (FIN) vs. Anastasia Shaulskaya (RUS) 6-1, 6-2
Sofia Nami Samavati vs. (Q) Mariella Minetti (FIN) 4-6, 3-6 (torsdag)

1/4-finale
[1] (567) Anastasia Kulikova (FIN) vs. (1175) Alice Gillan (GBR) 6-3, 6-4
Ekaterina Reyngold (RUS) vs. (Q) Mariella Minetti (FIN) 6-2, 6-3
(WC) Lisa Zaar (SWE) vs. (WC) Melis Yasar (SWE) 7-5, 6-4
[5] (916) Tiffany William (GBR) vs. [2] (693) Angelina Zhuravleva (RUS) 6-4, 6-3

Semifinale
[1] (567) Anastasia Kulikova (FIN) vs. Ekaterina Reyngold (RUS) 7-5, 6-2
[5] (916) Tiffany William (GBR) vs. (WC) Lisa Zaar (SWE) 7-6(10), 3-6, 6-3

Finale
[1] (567) Anastasia Kulikova (FIN) vs. [5] (916) Tiffany William (GBR) 7-5, 6-3

<< tilbage)


ITF Junior (udvalgte uge 43

2018 ITF Junior Masters, Chengdu (CHN) – Hardcourt
24-28. oktober
Tidsforskel: cet +6 timer

Girls singles:

Group Liang:
(1) Wang Xiyu, (3) Clara Burel, (5) Maria Camila Osorio Serrano, (14) Eleonora Molinaro

onsdag:
Xiyu Wang (CHN) vs Eleonora Molinaro (LUX) 6-3, 6-2
Clara Burel (FRA) vs Maria Camila Osorio Serrano (COL) 6-2, 6-2

torsdag:
Maria Camila Osorio Serrano (COL) vs. Xiyu Wang (CHN) 6-4, 6-2
Clara Burel (FRA) vs. Eleonora Molinaro (LUX) 6-1, 7-6(4)

fredag:
Clara Burel (FRA) vs. Xiyu Wang (CHN) – walkover
Maria Camila Osorio Serrano (COL) vs. Eleonora Molinaro (LUX) 6-3, 3-6, 7-5

Group Li:
(2) Wang Xin Yu, (4) En Shuo Liang, (6) Clara Tauson, (8) Leylah Fernandez

onsdag:
Xin Yu Wang (CHN) vs Leylah Fernandez (CAN) 6-0, 6-0
Clara Tauson (DEN) vs En Shuo Liang (TPE) 7-6(7), 6-1

torsdag:
Clara Tauson (DEN) vs. Xin Yu Wang (CHN) 0-6, 7-6(5), 6-4
En Shuo Liang (TPE) vs. Leylah Fernandez (CAN) 6-4, 6-1

fredag:
Clara Tauson (DEN) vs. Leyland Fernandez (CAN) 6-2, 6-4
En Shuo Liang (TPE) vs. Xin Yu Wang (CHN) – walkover

Semifinale:
Clara Tauson (DEN) vs. Maria Camila Osorio Serrano (COL) 7-6(6), 2-6, 4-6
Clara Burel (FRA) vs. En Shuo Liang (TPE) 6-2, 7-5

Finale: Clara Burel (FRA) vs. Maria Camila Osorio Serrano (COL) 7-6(6), 6-1

3-4. pl: Clara Tauson (DEN) vs. En Shuo Liang (TPE) 6-2, 6-3

5-8. pl:
Leylah Annie Fernandez (CAN) vs. Xiyu Wang (CHN) – walkover
Eleonora Molinaro (LUX) vs. Xin Yu Wang (CHN) – walkover

5-6. pl.: Leylah Annie Fernandez (CAN) vs. Eleonora Molinaro (LUX) 6-2, 6-3

7-8. pl.: Xiyu Wang (CHN) vs. Xin Yu Wang (CHN) – Not played

Boys singles:

Group Shuai:
(1) Tseng Chun Hsin, (4) Adrian Andreev, (8) Nicolas Mejia, (18/WC) Mu Tao

onsdag:
Tseng Chun Hsin (TPE) vs Mu Tao (CHN) 6-3, 6-4
Adrian Andreev (BUL) vs Nicolas Mejia (COL) 6-3, 6-3

torsdag:
Tseng Chun Hsin (TPE) vs. Nicolas Mejia (COL) 6-3, 6-4
Adrian Andreev (BUL) vs. Mu Tao (CHN) 6-4, 6-3

fredag:
Tseng Chun Hsin (TPE) vs. Adrian Andreev (BUL) 6-4, 7-5
Nicolas Mejia (COL) vs. Mu Tao (CHN) – walkover

Group Yong:
(2) Hugo Gaston, (3) Sebastian Baez, (7) Lorenzo Musetti, (13) Brandon Nakashima

onsdag:
Lorenzo Musetti (ITA) vs. Sebastian Baez (ARG) 4-6, 7-6, 6-4
Brandon Nakashima (USA) vs. Hugo Gaston (FRA) 6-4, 6-7(7), 6-3

torsdag:
Hugo Gaston (FRA) vs. Lorenzo Musetti (ITA) 7-6(6), 6-0
Sebastian Baez (ARG) vs. Brandon Nakashima (USA) 6-3, 6-3

fredag:
Hugo Gaston vs. Sebastian Baez (ARG) 6-1, 6-4
Brandon Nakashima (USA) vs. Lorenzo Musetti (ITA) 4-6, 6-3, 6-3

Semifinale
Brandon Nakashima (USA) vs. Adrian Andreev (BUL) 7-6(4), 6-3
Tseng Chun Hsin (TPE) vs. Hugo Gaston (FRA) 4-6, 6-2, 6-3

Finale: Brandon Nakashima (USA) vs. Tseng Chun Hsin (TPE) 6-2, 6-1

3-4. pl.: Adrian Andreev (BUL) vs. Hugo Gaston (FRA) – walkover

5-8. pl.:
Nicolas Mejia (COL) vs. Sebastian Baez (ARG) 6-2, 7-5
Lorenzo Musetti (ITA) vs. Tao Mu (CHN) – walkover

5-6. pl.: Lorenzo Musetti (ITA) vs. Nicolas Mejia (COL) 6-4, 6-1

7-8. pl.: Sebastian Baez (ARG) vs. Tao Mu (CHN) – walkover

Livescores: http://182.92.108.145/mobile/index.html#/Home/Running/01_IJM_CD_2018

Livestream (semifinaler): https://www.youtube.com/watch?v=ylns4jgG6Ls&fbclid


Grade 4, PTT- ITF Junior Grade 4, Nonthaburi (THA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +5 timer

Boys singles hovedturnering

R64
(8) (563) Carl Emil Overbeck (DEN) – bye
(1774) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (2817) Prachaya Baibong (THA) 6-1, 2-6, 7-5
(1597) Kevin Chen (DEN) vs. Sirathee Chimoye (THA) 1-6, 3-6 (man)

R32
Carl Emil Overbeck vs. (Q) Allen Botic (SWE) 6-1, 6-4
Oskar Brostrøm Poulsen vs. [3] (334) Ibrokhimjon Urinov (UZB) 2-6, 3-6

1/8-finale:
Carl Emil Overbeck vs. [12] (819) Patorn Hanchaikul (THA) 6-3, 6-3
[6] (459) Rikard Raad (SWe) vs. [10] (724) Matthew Bosancic (AUS) 6-1, 6-1


Kvartfinale:
Carl Emil Overbeck vs. [1] (234) Piotr Pawlak (POL) 5-7, 1-6 (torsdag)
Rikard Raad (SWE) vs. [4] (399) Michael Francis Eala (PHI) 2-6, 1-6 (torsdag)

Boys doubles

R32
(3) Carl Emil Overbeck (DEN)/Rikard Raad (SWE) – bye
Oskar Brostrøm Poulsen/Kevin Chen (DEN) vs. Phuwish Lee/Pasawee Reansuwong (THA) 6-3, 6-7(4), [10-7]

1/8-finale
Overbeck/Raad vs. Siwanat Auytayakul/Supaset Sincharoenwattana (THA) 6-4, 6-1
Poulsen/Chen vs. (4) Romain Faucon (BEL)/Max Westphal (FRA) 2-6, 1-6

Kvartfinale: Overbeck/Raad vs. Mai Gao (CHN)/Kyler Jirasook (USA) 7-6(4), 7-5

Semifinale: Overbeck/Raad vs. (12) Ibrokhimjon Urinov (UZB)/Han-Chih Lin (TPE) 4-6, 4-6

Girls singles hovedturnering

R64
[12] (577) Alisha Ali Hussain (DEN) – bye
(2362) Martha-Elisa Stemann (DEN) vs. (2098) Paranut Lumjeaktest (THA) 6-2, 6-1

R32
Alisha Ali Hussain vs. (2228) Nattanicha Kaewcharoenwong (THA) 4-6, 6-7(5)
Martha-Elisa Stemann vs. [3] (207) Lunda Kumhom (THA) 1-6, 6-4 Ret’d

Sidstnævnte kamp er omtalt i dette opslag fra EuroElite

1/8-finale: Martha-Elisa Stemann vs. [13] (645) Milica Bojic (BIH) 2-6, 0-6 (ons)

 

Efter dag 1

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage